חוות חלון – מערכת הידרופונית עם משאבת מים

גינון וחקלאות

הבעיה עם מערכת חוות חלון הרגילות הינה משאבת האוויר בעלת 2 יציאות, שהינה הקטנה וחסכונית אך אין ביכולתה להזרים מים לגובה רב (המקסימום שהצלחתי זה 12 בקבוקים למשאבה כזו אך המערכת עדיין בהרצה). הפתרון לכך הוא משאבת מים. שיש בכוחה להזרים מים לגובה של 6.3 מטר אך היא בזבזנית באנרגיה יחסית לחברתה האוורירית. אולם לעניות דעתי צריכת האנרגיה בטלה בשישים כאשר אני מצליח לגדל עם משאבה אחת כ – 50 צמחים (לא, זוהי לא טעות דפוס) ואפשר לגדל אפילו יותר.

מדי שבוע אני מלמד תכנית מיוחדת בשם “מאיפה בא האוכל?” במרכז למחוננים “מעלות” במודיעין מכבים רעות. במסגרת התכנית רציתי להדגים לתלמידים כיצד ניתן לגדל כמות גדולה ומשמעותית של ירקות וצמחי תבלין בסביבה עירונית ללא אדמה (וגם ללמוד על צמחים, תכונות של מים ומשאבות על הדרך).

הבעיה עם מערכת חוות חלון הרגילות הינה משאבת האוויר בעלת 2 יציאות, שהינה הקטנה וחסכונית אך אין ביכולתה להזרים מים לגובה רב (המקסימום שהצלחתי זה 12 בקבוקים למשאבה כזו אך המערכת עדיין בהרצה). הפתרון לכך הוא משאבת מים. שיש בכוחה להזרים מים לגובה של 6.3  מטר אך היא בזבזנית באנרגיה יחסית לחברתה האוורירית. אולם לעניות דעתי צריכת האנרגיה בטלה בשישים כאשר אני מצליח לגדל עם משאבה אחת כ – 50 צמחים (לא, זוהי לא טעות דפוס) ואפשר לגדל אפילו יותר.

על מנת לחסוך באנרגיה ניתן להוסיף למערכת מאגר עילי כפי שמופיע בשירטון מאתר www.our.windowfarm.org. תוספת פשוטה למדי שמפחיתה את צריכת האנרגיה בחצי היא שעון שבת, המערכת עבדה 15 דקות לסירוגין התעוררה עם הנץ החמה והלכה לישון עם שקיעתה. מערכת זו קיבלה תחזוקה מילוי מים ודישון קל פעם אחת בשבוע… התוצאות לפניכם. מידע נוסף על פרוייקט חוות חלון או לבניה של מערכת קטנה יותר (3 צמחים) ופשוטה במאמרים קודמים שלי ושל יואב אגוזיכשחלון וחווה נפגשים – לגדל מזון על החלוןהמדריך לבניית חוות חלון Window Farm, או המדריך של מייקעוד על חוות חלון – הגירסא הלוטנ-ית.

 חוות חלון מעלות בשתילה מוגן

 שמישהו יתקן אותי אם אני טועה אך נראה כי זוהי חוות החלון הגדולה ביותר במזרח התיכון !

אז מה השתנה?

הכינו את עמודות הבקבוקים

 1. מסקינטייפ: תפקידו להגן על הבקבוק בזמן הצביעה. עיטפו סביב החלק העליון של הבקבוק (יהיה החלק התחתון בחוות חלון) על מנת לצבוע עם ספריי צבע לבן.
 2. צביעה: התיזו בזווית של 45 מעלות 2 שכבות כדי להגיע לרמת אטימות מירבית (השורשים של הצמחים לא רוצים לראות אור, ואתם לא רוצים לראות אצות שיסתמו לכם את המערכת) ניתן לצבוע עם צבע אקרילי אך התוצאות פחות אסטטיות.
 3. סימון: יש לסמן 3 סימונים, חורים לתליה בצדדים, חור עליון וחור להכנסת הצמח.
 4. חיתוך: חיתכו לפי הסדר הבא, חורים צדדיים – בצורת X עם סכין יפני, חשוב שיהיו בדיוק אחד מול השני. חור עליון – חיתוך קצת קשה כי הפלסטיק יותר עבה בתחתית הבקבוק, ניתן לבצע חור רחב עם סכין יפנית או חור בגודל של הפקק עם מקדח כוס. אחרון חביב חיתוך רחב בצידי הבקבוק לצמח ולעציץ.
 5. בקבוק אחד לדוגמאתלייה: מעבירים עיפרון (מוצר נפוץ וזמין מאוד בבית הספר) או כל מוט אחר דרך 2 החורים הצדדיים. התחילו מלמעלה למטה עם חוט ניילון וקישרו קשר מוט סביב העפרונות. יתרונו של הקשר הזה שהינו חזק פשוט וניתן לכיוונון לאחר התלייה של כל הבקבוקים (אם אתם לא יודעים לעשות קשר מוט פנו לשבט הצופים הקרוב למגוריכם או לגוגל)
צביעה בספריי

צביעה בספריי

 

עמודת הבקבוקים

עמודת הבקבוקים

פקק עם מחבר 7 ממ

פקק עם מחבר 7 ממ

חברו את המערכת

 1. התקינו ווי תליה על הקיר: נרצה להרחיק את הבקבוקים כמה שיותר מהקיר, כדי לאפשר מקום לגדילת הצמחים שיגדלו לכיוון החלון. השתמשו בקורת עץ עבה ווי תליה ארוכים.

2. התקינו את הצינור על הקיר סביב החלון: צרו מסלול לשאיבת המים בעזרת צינור 20 מ”מ או צינור 16, חיבור לטפטפות וניקוז של המים חזרה למאגר. חשוב מאוד להוסיף ברזון לאחר הירידה מהטפטפות, כדי ליצור לחץ ולשמור על רציפות עמודת המים בשביל המשאבה.

3. חברו את הטפטפות ואת צינורות הניקוז: לכל עמודת בקבוקים חברו טפטפת 1 ליטר לשעה עם צינור 5 מ”מ. בחלק התחתון של עמודת הבקבוקים יש לחבר צינור ומחבר ישר של 7 מ”מ כדי למנוע סתימות

4. חברו את המשאבה לצינור: בכדי לחבר את המשאבה יש לקנות מעביר מ-1.5 צול ל3/4 ולחבר אותו לצינור 16 העולה למעלה.

5. הרצה: יתכן שיקח למים כמה דקות לעלות בפעם הראשונה. ניתן להוריד את הצינור לגובה נמוך יותר ולקבע אותו מעל ווי התלייה לאחר מכן. גובה הבקבוקים המירבי תלוי בעוצמת המשאבה. תנו למערכת לעבוד כשעה לפני שתילה, וודאו שכל הטפטפות תקינות ושאין נזילות או סתימות. עכשיו זה הזמן לקבע את הצינור לקיר.

6. הכנת עציצים ושתילה: השרו את שורשי השתיל בדלי מים. נערו בעדינות את הקרקע והניחו את השתיל בעציץ מחורר עם טוף או כדוריות חרסית להידרופוניקה. ניתן גם לראות סירטון מהפוסט הקודם.

מערכת מוכנה לשתילה

מערכת מוכנה לשתילה

עציץ חוות חלון

בדיקת מליחות מים

בדיקת מליחות מים

חסה בבקבוק

תודה מיוחדת לתלמידים המקסימים של כיתות ד’ (כבר עולים לה’) במרכד המחוננים מעלות, לאב הבית יוחנן, למזכירה חמדה וכמובן לדפנה המנהלת שבלעדיה כל זה לא היה קורה…

לתוכן זה נכתבו 10 תגובות

 • ניסיתי בסופה”ש האחרון להתקין חוות חלון אצלי במרפסת, הכל היה די מוכן להתקנה וניסינו לראות אם המים יכולים להגיע לגובה של 3 מטר. ניסינו עם משאבת מים קטנה (סטנדרטית למזרקות) והמים לא עברו את גובה מטר בערך, ניסינו עם צינור 7 מ”מ ועם צינור 16 מ”מ. כיוון שלא צלחה דרכנו עם המשאבה הזו הצלחנו למצוא משאבת מים גדולה יותר וגם איתה לא הגענו ליותר ממטר וחצי…מה עשיתי לא בסדר ואיך אני יכול לסדר כך שהמים יגיעו לגובה המתאים?

  • לא יודע מה ההספק והגודל של המשאבה שלך (תוכל לשים תמונה?)
   אבל יתכן שזה רק בעיה בהפעלה הראשונית, נסה להזרים את המים שהצינורות שוכבים על הרצפה, ברגע שיש זרימת מים אחידה והטפטפות עובדות תרים באיטיות את הצינור ותתלה אותו בגובה הרצוי. אבל בכל מקרה אם אתה מתכוון לגדל ב12 בקבוקים או פחות אני מציע שתעבור למדריך עם משאבת האוויר, זה יותר חסכוני בחשמל ויותר שקט

 • אהלן, אני מודד את החומציות של מאגר המים שלי, כאשר אני יודע שה ph- של המים במודיעין הוא 8.5. יש לי כרגע 3 חוות חלון פעילות, שבכל יום אני נדרש להוריד את החומציות של המים במאגרים. איך אני מצליח לשמור על רמת חומצית של 5.5-6.5
  בלמשך מספר רב יותר של ימים? למישהו יש רעיון?
  כמו כן איך אני מצליח להוריד את רמת המליחות במים?

 • אייל אני הצבתי מערכת במשרד במכללה שלי, אבל לצערי הודרדתי אותה יומיים לאחר מכן בגלל הרעש שהגיע מהמשאבה ומתהליך העלאת המים דרך מעלית האוויר לעציץ הראשון, יש לך רעיונות איך לצמצם את הרעש של המשאבה?

  • במערכת שלי במדריך החדש עם משאבת אוויר, המשאבה עובדת בחצי מכוחה מרימה את המים לגובה של ולכן לא עושה הרבה רעש. יש דיונים שלמים על הנושא באתר הבינלאומי. אפשרות אחת היא להריך את הצינור שהמים יצאו אנכית וכך ירעישו פחות, אפשרות נוספת היא להוסיף בקבוקון משתיק קול, ואפשרות אחרונה היא להכניס חוט דק לצינור היציאה שהמים יספגו בו ויטפטפו החוצה ללא רעש…נסה ותראה מה עובד.
   יש מצב שמשאבה איכותית יוצר תעשה את העבודה אני עובד עם sera

 • למתעניינים בגידול מזון בשטחים קטנים:
  מערכת – לא הידרופונית ובהשקיה ידנית – המבוססת על בקבוקי פלסטיק, רעיון שובה לב בפשטותו ובאפקטיביות שלו:
  http://www.youtube.com/watch?v=K9vN2eudWcQ
  (קליפ ארוך ומיגע, אבל שווה).
  אני אישית מקווה להקים מגדלון כזה בקרוב (בחלון).

  הבלוג של מי שפיתח את המערכת, וילם ואן-קוטם
  (Willem VAN COTTHEM)
  פרופסור בלגי לבוטניקה, שחוקר גינון במיכלים:
  http://containergardening.wordpress.com/
  (מרתק. גם התוכן וגם האיש).

 • היי אייל,

  לגבי המד המוליכות הנ”ל, למיטב זכרוני אין לו תיקון טמפרטורה, ובכל מקרה המד הזה מזייף בהרבה בערכי הקצה (למרות הכיול), לכן בEC נמוך או גבוה, אל תסמוך עליו.

  ליאור

   • MRC יש להם מוצרים טובים אך המחירים בהתאם :|

    הזמנתי פעם משהו מDeal Extream, זה עלה רק 10 דולר אך לצערי הגיעה מקולקל והחדש מעולם לא הגיעה… ככה שאינני יודע מה לומר לך לגבי המוצר שלהם.

    בעקרון אפשר לעשות גרף תיקון באקסייל וככה תדע את הערך האמיתי.

    לגבי הפקק המגניב שצלמת, האם יש נזילות או לא?
    אם כן אתה יכול להשתמש בפקק שאני מציע באחד המדריכים שלי, עקרון דומה אך על בסיס פקק של יין- עובד מעולה בלי נזילות כלל!

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן