בואו נדבר על חלונות

טכנולוגיה נאותה

החורף הוא זמן נפלא לפרויקטים כאלה. הידיים מדגדגות ודורשות עבודה, צביעת הדירה כולה מחכה לאביב כאשר ניתן יהיה לאוורר כיאות, ובחלון שטופל ניתן יהיה להיווכח מיידית האם נפסק מעבר הרוח, והאם התריס החדש מתפקד. נדבר כעת על טיפול בחלונות. במדריכים הבאים נעסוק גם בתריסים ובארגזי תריס. לא נדבר על חדירת מים דרך חלונות, שהיא בעיה קשה אך דורשת אבחון פרטני לכל חלון, אלא על איטום בפני רוח, ועל שיפור מסוים בבידוד התרמי והאקוסטי של החלונות המטופלים.

המדריך הראשון שהעליתי באתר “בידיים” עסק בהתייעלות אנרגטית בדירתנו, ועודכן לאחר זמן. אחד הסעיפים באותו מדריך היה הדגמת טיפול בחלונות הדירה, תוך הפניה לפירוט באתר הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות. הדף והקואופרטיב נסגרו בינתיים, והגיע הזמן לחזור ולטפל בכמה חלונות בבית.

החורף הוא זמן נפלא לפרויקטים כאלה. הידיים מדגדגות ודורשות עבודה, צביעת הדירה כולה מחכה לאביב כאשר ניתן יהיה לאוורר כיאות, ובחלון שטופל ניתן יהיה להיווכח מיידית האם נפסק מעבר הרוח, והאם התריס החדש מתפקד.

נדבר כעת על טיפול בחלונות. במדריכים הבאים נעסוק גם בתריסים ובארגזי תריס. לא נדבר על חדירת מים דרך חלונות, שהיא בעיה קשה אך דורשת אבחון פרטני לכל חלון, אלא על איטום בפני רוח, ועל שיפור מסוים בבידוד התרמי והאקוסטי של החלונות המטופלים. המושג “בניה ירוקה” רחב מאוד, ובהחלט כולל גם שיפור בניינים קיימים, שהרי יחסית להקמת בניין חדש במקום בניין ישן, נחסכים חומרי גלם חדשים, נחסכת פסולת ההריסה, ונחסכות תשומות, ופליטות מזהמים וגזי חממה, מההובלות ומתהליכי הבניה.

שמנו לב כי בימי סערה מורגשת רוח קרה סביב כמה חלונות בבית. דירתנו בת כ- 60, ושרדו בה מרבית דלתות העץ הפנימיות, וגם כמה חלונות ודלתות חיצוניים, ואנו מעדיפים לטפל בהם על פני החלפתם באלומיניום. המשקוף העיוור הוא עדיין המשקוף המקורי של הדירה, ומטויח כראוי. בחלונות כאלה חדירת רוח נובעת בדרך כלל מהיעדר מברשות בין המשקוף לכנף. את מקום כניסת הרוח ניתן לאתר ע”י סימני אבק סביב החלון כמופיע סביב חלון העץ שבתמונה, או בחיפוש משבי רוח או קול שריקה סביב החלונות ביום קר כאשר נושבת רוח חזקה. הבעיה חמורה במיוחד בחלונות כיס ובחלונות הפתוחים כלפי ארגז התריס שמעליהם.

תמונה1בחלונות עץ מסוג זה ניתן למנוע חדירת רוח ע”י הוספת פרופילי זווית עם מברשת. למתקדמים, ניתן לפרק את החלון כולו ולהתקין חלק מהמברשות באופן סמוי, וכן לעשות עבודת נגר אומן בהתאמה מחודשת של חלקי החלון. הנה זוויות לדוגמא:

תמונה1הנה דוגמאות לכמה סוגי זויתנים, מלמעלה למטה – פרופיל פלסטי עם מברשת, פרופיל אלומיניום עם פס גומי, שניהם עלו עשרים ומשהו ₪ כל אחד בטמבוריה השכונתית. חלקם מגיעים עם פס דביק ובכל מקרה מומלץ להוסיף כמה ברגים. למטה פרופיל פלסטי קצת יותר קטן ופחות בולט, וכן המברשת המתאימה לו היא מברשת סטנדרטית של חלונות אלומיניום, וניתנת לכן להחלפה. פרופיל זה קניתי לפני שנים מקבלן אלומיניום, איני יודע כמה הוא קל להשגה.

תמונה1הדלת בין המטבח למרפסת המטבח עשויה ברזל (“פרופיל בלגי”), ובינה לבין הריצוף קיים רווח של כסנטימטר אחד. בחרתי לנסות עליה את הפרופיל עם פס הגומי. הנה מבט מבפנים המדגים מה ניתן ומה לא ניתן להשיג בניסיון לאטום דלת כזו למעבר רוח. נקודת האור השמאלית מקורה בביצוע לקוי של ריצוף הסומסום שהיה באופנה בתחילת העשור הקודם, הימנית – גרגר לכלוך שנתפס בגומי.

תמונה1דלת זו העשויה כאמור מברזל, הגיעה ללא מברשות או אטמים גם בהיקפה, ועל כן זכתה לפס איטום סביבה. אפשר בסרט ספוג דביק לבן, אשר מעלתו היא יכולת שינוי עובי בין 1 ל- 5 מ”מ, ומגרעתו היא בהופכו צהוב תוך זמן קצר, ובהתקלפות הדבק לאחר מכן. אפשר גם בקומפריבנד הדומה לזה שמניחים מתחת לפרופילי מסילות קירות גבס, אשר עוביו סביב מ”מ אחד, יכולת ההתכווצות שלו לא משהו, אבל הוא עדיין שלם אחרי חמש שנים:

חלונות העץ בדירתנו אינם נפוצים עוד, והטיפול בהם הוא עניין למשוגעים ולחובבי שימור.

חלון האלומיניום הבסיסי המקובל בארץ הוא חלון הזזה כנף על כנף המכונה “קליל 7000″ על שם אחת החברות המייצרות חלונות כאלה. יש לנו כמה חלונות כאלה, והגיע הזמן לטפל גם בהם, ולשפר מה שאפשר.

כדי לזהות את הבעיה, צריך להבין איך מרכיבים חלון אלומיניום. ראשית בונה הבנאי פתח בקיר, תוך שימוש ב”משקוף עיוור” מפח. לאחר הטיוח מתקבל פתח מלבני מדויק. השלב הבא הוא הכנת מסגרת לחלון וקיבועה בתוך הפתח (מסגרת זו היא מה שתראו אם תסירו את כנפי החלון, הכנפיים הן החלק הנע של החלון). כיוון שעל המסגרת להיכנס ללא בעיות, היא תמיד תהיה קטנה מהפתח כלומר יישאר רווח בינה לבין המסגרת. רווח זה צריך לאטום במסטיק אקרילי, שהוא חומר דמוי “סיליקון”, אבל בניגוד לאחיו המפורסם, יודע מסטיק אקרילי להידבק גם לחומר נקבובי כמו קיר מטויח.

כדי להסתיר את החיבור בין המסגרת לפתח, מכסים אותו ב”הלבשה” (“שלבניה” בשפת אבותינו). ראשית נפרק את ההלבשה מהחלון החשוד. החלון בצילום עשוי אלומיניום והותקן בתוך מסגרת של חלון עץ עם תריס גלילה. מסגרת חלון העץ הישן הושארה כ”משקוף עיוור”, בדרך כלל תראו את ההלבשה על רקע הטיח ולא על רקע מסגרת החלון הישן. מכל מקום ההלבשה מוכנסת למקומה בקליק, ופירוקה נעשה על ידי זוג מברגים שטוחים:

ההלבשה מוכנסת למקומה בקליק, ופירוקה נעשה ע"י זוג מברגים שטוחים

לאחר הפירוק, בדקו האם השמיים נגלים ברווח שבין מסגרת החלון לבין המשקוף העיוור, ומלאו ראשית מבחוץ תוך ביקורת שהשמיים נעלמו, ואח”כ שוב מבפנים. תנו למסטיק להתייבש והחזירו את ההלבשות למקומן.

הנה צילום אקדח מסטיק אקרילי, ולידו התפר בין החלון לקיר, כפי שהוא נראה מבחוץ. שימו לב לעובי המסטיק, זה הרווח שמצאתי בין מסגרת החלון לבין המשקוף, ומשם נכנסה רוח לחדר השינה שלנו. שוב, זו מסגרת חלון עץ בן 60 שהגיע הזמן לצבוע מחדש, עם תריס גלילה ישן שעדיין שמיש, לתוכה הוכנס חלון אלומיניום חדש במקום מזגן החלון ששתל שם בעלי הדירה הקודמים. בדרך כלל תמצאו בחלון שלכם פחות “שכבות ארכיאולוגיות”. העיקר הוא למלא את הרווח בין מסגרת האלומיניום לבין המשקוף העיוור או הטיח שסביבה. במקרים של רווח גדול, מומלץ להוסיף לאחר גמר תהליך האיטום, עוד סרגל חיצוני שיכסה על המסטיק ויגן עליו.

לאחר הפירוק, ראו האם השמיים נגלים ברווח שבין מסגרת החלון לבין המשקוף העיוור, ומלאו ראשית מבחוץ תוך ביקורת שהשמיים נעלמו, ואח"כ שוב מבפנים. תנו למסטיק להתייבש והחזירו את ההלבשות למקומן. הנה צילום אקדח מסטיק אקרילי, ולידו התפר בין החלון לקיר, כפי שהוא נראה מבחוץ. שימו לב לעובי המסטיק, זה הרווח שמצאתי בין מסגרת החלון לבין המשקוף, ומשם נכנסה רוח לחדר השינה שלנו. שוב, זו מסגרת חלון עץ בן 60 שהגיע הזמן לצבוע מחדש, עם תריס גלילה ישן שעדיין שמיש, לתוכה הוכנס חלון אלומיניום חדש במקום מזגן החלון ששתל שם בעלי הדירה הקודמים. בדרך כלל תמצאו בחלון שלכם פחות "שכבות ארכיאולוגיות". העיקר הוא למלא את הרווח בין מסגרת האלומיניום לבין המשקוף העיוור או הטיח שסביבה. במקרים של רווח גדול, מומלץ להוסיף לאחר גמר תהליך האיטום, עוד סרגל חיצוני שיכסה על המסטיק ויגן עליו.

עוד לעניין חדירת רוח בחלונות אלומיניום, שימו לב למצב מברשות האיטום של הכנפיים. בחלק מהחלונות ניתן להחליף את המברשות פשוט כך:

עוד לעניין חדירת רוח בחלונות אלומיניום, שימו לב למצב מברשות האיטום של הכנפיים. בחלק מהחלונות ניתן להחליף את המברשות פשוט כך:

באחרים תזדקקו לפירוק החלון כולו וזה לא מומלץ לחובבנים כמונו. בחלק מהחלונות הישנים יותר מותקנות מברשות דווקא על המסילות, ואת זה באמת לא כדאי לפרק לבד.

ועכשיו נעבור לחלון שזכה לטיפול ושדרוג מקצועיים. חלון זה נמצא בחדר העבודה שלנו, ומשום מה זוגג בזכוכית שכבות (טריפלקס) אטומה, למרות נוף העצים הגדולים בחצר ביתנו. כאן נראית אחת מכנפי החלון על שולחן העבודה של א., קבלן אלומיניום וחבר. ארבעה ברגים שאחד מהם נראה כאן בתמונה, מחברים בין חלקי מסגרת הכנף:

באחרים תזדקקו לפירוק החלון כולו וזה לא מומלץ לחובבנים כמונו. בחלק מהחלונות הישנים יותר מותקנות מברשות דווקא על המסילות, ואת זה באמת לא כדאי לפרק לבד. ועכשיו נעבור לחלון שזכה לטיפול ושדרוג מקצועיים. חלון זה נמצא בחדר העבודה שלנו, ומשום מה זוגג בזכוכית שכבות (טריפלקס) אטומה, למרות נוף העצים הגדולים בחצר ביתנו. כאן נראית אחת מכנפי החלון על שולחן העבודה של א., קבלן אלומיניום וחבר. ארבעה ברגים שאחד מהם נראה כאן בתמונה, מחברים בין חלקי מסגרת הכנף:

פירוק החלון בעזרת קרש עץ ופטיש גומי, לאחר הוצאת הברגים:

פירוק החלון בעזרת קרש עץ ופטיש גומי, לאחר הוצאת הברגים:

וכך נראית פינת הכנף לאחר תחילת הפירוק, שימו לב לקדח הבורג בחלק השמאלי, למגרעת אליה נכנס הבורג בחלק הימני, ולמברשות הבלויות אשר תוחלפנה באותה ההזדמנות. ראו גם את חתך זכוכית השכבות.

וכך נראית פינת הכנף לאחר תחילת הפירוק, שימו לב לקדח הבורג בחלק השמאלי, למגרעת אליה נכנס הבורג בחלק הימני, ולמברשות הבלויות אשר תוחלפנה באותה ההזדמנות. ראו גם את חתך זכוכית השכבות.

לקבלת זכוכית בידודית, בעובי כולל הגדול יותר מעובי הזכוכית הקודמת, היה צורך בניסור חלק משפתי הפרופילים, ראו בתמונה “לפני – משמאל, ו”אחרי” – מימין. ניסור כזה הוא עבודה מקצועית ומסוכנת, שיש לבצע בעזרת מסור שולחן ע”י אדם מורשה ומיומן ותוך שימוש באמצעי הבטיחות המתאימים. החלקים השחורים בתוך הפרופילים הם בתי הגלגלים

לקבלת זכוכית בידודית, בעובי כולל הגדול יותר מעובי הזכוכית הקודמת, היה צורך בניסור חלק משפתי הפרופילים, ראו בתמונה "לפני – משמאל, ו"אחרי" – מימין.

לפני הזיגוג, מניחים ספייסרים על הפרופיל התחתון (בכלל, הזיגוג ייחתך למידה הקטנה ממידת הברוטו של המסגרת, כדי לאפשר לזיגוג ולמסגרת לנוע זה יחסית לזה עקב הפרשי מקדם ההתפשטות התרמית בין האלומיניום לבין הזכוכית):

לפני הזיגוג, מניחים ספייסרים על הפרופיל התחתון

עובי הזיגוג המקסימלי שניתן היה לדחוס למסגרת זו היה 4+6+4 מ”מ (שתי זכוכיות של 4 מ”מ ומרווח אוויר של 6 מ”מ). לאחר הכנסת הזיגוג וסגירת הברגים, הגיע תור דחיסת פסי גומי סביב הזכוכית, תוך הרטבה ושימוש בכוח. זו עבודה עדינה שרצוי לבצע ע”י אדם מיומן כדי לא לגרום נזק:

לאחר הכנסת הזיגוג וסגירת הברגים, הגיע תור דחיסת פסי גומי סביב הזכוכית, תוך הרטבה ושימוש בכוח

מרווח האוויר האידיאלי לקבלת בידוד תרמי אמור לעמוד על 14-16 מ”מ, אולם העובי גדול מדי לחלון זה, ובכלל לרוב החלונות המקובלים בארץ. עוד מקובל למלא את הרווח בין הזגוגיות בגז אציל, אך במדינת ישראל מסתפקים באוויר מארץ הקודש. בסך הכל תמורת כ- 300 ₪ להחלפת הזכוכית, זו עסקה עדיפה על החלפת החלון כולו. שימו לב כי לקחתי אחריות על מידות הזכוכית החדשה שהוזמנה, פירקתי את הכנפיים בעצמי, הורדתי למכונית ונסעתי לבית המלאכה. אם תזמינו אלומינצ’יק הביתה, זה יעלה יותר.

במבחן הפונקציונליות התקבל חלון שקוף כפי שרצינו, בידוד תרמי מסוים, בידוד אקוסטי קצת יותר טוב, והחלפת כל המברשות בחלון תסייע למניעת מעבר רוח. אותו חלון קיבל גם רשת זבובים שקופה חדשה ובדרך לקבל גם תריס, עליו אכתוב בנפרד.

לגבי עבודה עצמית באלומיניום, שימו לב כי כתבתי רק על שיפור חלונות קיימים. החלונות בהם טיפלתי מוכרים לי ככאלה שאינם מעבירים מים, והם טופלו למניעת מעבר רוח ולשיפור הזיגוג. יש אלומינצ’יקים שימכרו לכם חלונות להרכבה עצמית, ועל כך אבקש להעיר כי אטימת חלון למים היא אמנות. ראשית יש לפרק את החלון הישן, לתקן את הטיח אם נדרש (משקוף עיוור תמיד רצוי, בייחוד במקרה של שינוי מידת הפתח. פרטי ביצוע הטיח בהיקף ופרטי סף השיש, הם קריטיים למניעת חדירת מים) ורק אז לקחת מידות, ע”י היצרן ולא על ידכם. את המסגרת רצוי להרכיב כולה במפעל, את המסגרת ובייחוד את הסף התחתון יש לאזן, תמיד יהיה האלומינצ’יק מצויד בכל מיני קלינים, ספייסרים, טריזים ופרופילי עזר לצרות שתמיד קורות. ברגים לקיבוע המשקוף רצוי מאוד להבריג רק בצדדים ולמעלה ולא במסילה התחתונה, בחומרי איטום כמו מסטיק אקרילי וסיליקון נייטרלי צריך לדעת מתי ואיך להשתמש, גם סוג הברגים חשוב. התקלות האפשריות נעות בין קושי בהזזת החלון, לחדירת מים. לחלונות הנגררים לתוך “כיס” בקיר, אין פתרון תיקני לאיטום מפני רוח ולבידוד תרמי. חלונות גדולים (ויטרינות), הם גם כבדים ומסוכנים אם יפלו עליכם, ומסגרתם מורכבת במקום ולא בבית המלאכה, וקשה יותר לאטימה. להמחשת גודל האתגר, אני אישית לא הייתי מקבע משקוף של חלון בבית שלי.

לתוכן זה נכתבו 49 תגובות

 • היי יעקב,
  בדירתי יש חלונות הזזה מאלומיניום.
  באחד החלונות מברשת האיטום השתחררה מההדבקה ואני נאלצת להחליף אותה. שמתי לב שהיא מודבקת על דופן המסילה. מה הדרך הכי טובה להדביק מברשת איטום חדשה, שלא תשתחרר כשסוגרים את החלון?
  ראיתי שיש מברשות איטום להדבקה ומברשות איטום להשחלה. מה ההבדל בינהן? איך אדע מה מתאים לחלון? (מצורפת תמונה)
  תודה :)

  תמונה מצורפת:

  • לעניות דעתי בדגם החלון הזה אמורות להיות מברשות להשחלה בחריצים הקבועים בכנף החלון (החלק שזז). המברשות האנכיות ניתנות להחלפה עצמית, האופקיות רק על ידי איש מקצוע.
   אם המברשת שבתמונה היתה מורכבת על המסילה (החלק הקבוע הצמוד לאדן החלון) – ייתכן שאינה נחוצה, ואם כן כנראה שתוכלי להכניס לשם רק מברשת להדבקה, וזו כנראה לא תחזיק מעמד.

 • שלום יעקב.
  מחפש פתרון לאיטום מרעש של חלון ממ”ד ( , כאשר פלטת המתכת החיצונית נסגרת ( בגרירה) יש שריקות רוח בחורף

  • הי שלמה,
   אין לי ניסיון אישי עם חלונות ממ”ד מאחר ואין לי כזה בדירה.
   האם השריקה נשמעת גם כאשר החלון הפנימי סגור?
   האם זה חדר שינה שזקוק להאפלה בלילה, או שניתן להשאיר את תריס הברזל פתוח כל הזמן?
   האם הסיבה לסגירת התריס היא חדירת מים דרך החלון הפנימי?
   אם צריך לטפל בחלון הפנימי לעמידות במים או למעבר רוח – זה לא מסובך, ייתכן שיצריך איש מקצוע.
   איני חושב שניתן להתקין תריס חיצוני נוסף להחשכה, אפשר ע”י וילון פנימי כבד ואטום, זה יפתור חדירת אור, לא יגן בקיץ מפני חדירת שמש והתחממות.
   אם אתה רוצה לטפל בתריס הברזל, איני יודע האם פתרונות כמו שעשיתי פה – פס ספוג וזוויתן פלסטיק עם מברשת – יתאימו למבנה התריס והמסילה, אתה יכול לנסות לאטום כך את החריצים סביב התריס

 • היי יעקב,
  יש לי תריס אלומיניום שהתחיל לחרוק כשיש רוחות. שומעים את זה גם כשמזיזים כנף אחת בסילה שלה. יש לך רעיון מה ניתן לעשות עם זה?

  • מבין שזה תריס הזזה, עם שלבים סובבים בכל כנף?
   בילדותי כשהיו חלונות עץ, אבי היה תוחב פיסות עיתון מקופל בין הכנף למסגרת כדי למנוע מהחלונות לרעוד. האם פיסת נייר (או משהו עמיד במים כמו גומי) בין הכנף למסילה פותרת את הבעיה?

   • כן ,זה תריס עם שילות.
    ניסיתי לשים נייר אבל התנועה הכי קטנה יוצרת צליל מעיכה לא נעים כאילו הספוג-מברשת שיש שם נורא ישן.

 • היי יעקב,
  אני גר בדירה חדשה עם חלונות גלילה חשמליים ובעלי זכוכית כפולה ועדייו יש רעש רב מבחוץ.
  אילו אפשרויות עומדות בפניי כדי לשפר את הבידוד האקוסטי?
  תודה

  • הי,

   השאלה הראשונה היא מה מקור הרעש. אתה לא צריך לחיות עם חלונות סגורים ואת הבעיה צריך להעביר למי שיוצר את הרעש. אם דירתך צופה לכביש סואן אין הרבה מה לעשות, אם מקור הרעש הוא בית עסק, נערים ששוברים בקבוקים בלילה בגינה ציבורית, נביחות כלבים, שכן שניסר את האגזוז של האופנוע – יש למי לבוא בדרישות שלא לעבור על החוק (תקנות למניעת מפגעים – מניעת רעש תיקון 2011, מניח שתצטרך לעבוד קשה כדי להסביר מהו “רעש בלתי סביר”, וכן להעיר את גורמי האכיפה מנירפותם).

   אחרי העניין הזה, בוא נראה מה אפשר לעשות עם החלון. זיגוג כפול זה לא רע למרות שבדרך כלל מה שנמכר בארץ בתור זיגוג כפול הרבה פחות יעיל ממה שאתה עשוי לחשוב, מברשות בין חלקי האלומיניום, איטום בין האלומיניום למשקוף העיוור, קלקר בארגז התריס – ראה פוסטים קודמים שלי בעניין שיפור מה שהיה אפשר בחלונות הקיימים בדירתנו. אם הדירה חדשה, מניח שתוכל לדרוש מהקבלן את התיקונים האלה.

   יעקב

   • תודה יעקב על התגובה,
    אכן אני גר סמוך לכביש סואן ומנסה לבדוק במקביל האם הרעש הוא חריג מעל למותר בחוק.
    אני מנסה להביא את קבלן האלומיניום לראות מה אפשר לעשות כדי לשפר את האיטום לרעש, אעדכן.
    שוב תודה,
    אוריאל

 • יעקב שלום. רציתי להתייעץ איתך איך אפשר לקבע את החלון הזה לקיר כדי למנוע סגירתו שלא לצורך, שלא יסגר כל פעם וגם מה ניתן לשים על הפינות שלו כדי שהילדים לא יקבלו מכה?
  החלונות בדירה שלנו בדיוק מהסוג שצירפת לפוסט המקורי.

 • עמית שגיא |

  ערב טוב
  ברשותי חלון קליל פרופיל בלגי 1700.
  מדובר בחלון עם 2 כנפי הזזה.
  אני מעוניין לחבר בין הכנף הקדמית לאחורית סגר ביונט.
  הפחד שלי הוא שאקדח בין 2 הכנפיים אפגע בזכוכית והיא תתנפץ.

  השאלות שלי הן:
  1. שמכניסים זכוכית לחלון במהלך הזיגוג כמה עמוק היא נכנסת אל תוך הפרופיל?
  2. האם בפרופיל בלגי 1700 אכן ניתן להתקין סגר ביונט?

  תודה מראש
  עמית

  • עמית, אני לא יודע.

   מציע שתפנה את השאלה לשירות הטכני של קליל.

   מציע שתשאל גם האם יש סגר אחר שעשוי להתאים, והאם אותו סגר ניתן לביצוע בכלים ביתיים, או מחייב כלים מיוחדים (לדוגמא אם צריך ליצור חור מלבני), או פירוק הכנף והסרת הזיגוג טרם ביצוע החור (ואלה אולי דברים שמוטב להשאיר לבעל מקצוע).

   אפרופו בעלי מקצוע – ראה כאן למעלה בפוסט כנפי חלון שפירקתי והובלתי בעצמי לאלומינצ’יק, זה אמור לעלות לך פחות מאשר להביא את האלומינצ’יק אליך.

   יעקב

 • שלום רב,
  יש לי בבית חלונות אלומניום בעלות סגירה אמצעית בין שתי הכנפיים. האם ניתן לשנות רק את הכנף עצמה ולהוסיף כנף בעלת סגר איניבידואלי(תפס לכל כנף) או שחייבים להחליף את כל החלון והמסגרת שלו.

  • גיל שלום,

   מהתמונה זה נראה כמו חלונות הזזה כנף על כנף, עם סגר המחבר בין שתי הכנפיים. נראה כמו סגר בהתקנה עצמית.

   עקרונית ניתן להתקין סגר חיצוני על כל כנף כדי לנעול אותה למשקוף הצידי, זה תלוי בסוג ומידות הסגר שתצליח למצוא, וזה גם עניין אסתטי – איש מקצוע יכול היה להתקין סגר בתוך הפרופיל

 • שלום וברכה יעקב
  רציתי לדעת האם יש פיתרון לבית עם חלונות מהעשור האחרון שאין בו רשתות ואני חייב רשתות לבית ? מצורפת תמונה אשמח לשמוע פתרונות/עלויות וכל מה שיעזור …תודה רבה !

  • עדן שלום,

   העליתי לאתר בעבר שני מאמרים על רשתות זבובים. אמנם רוב החלונות בדירתי ישנים יותר, אבל אולי אחד הפתרונות שם יוכל לסייע לך.

   מאז התקנו רשתות זבובים ברוב החלונות בבית, עברו ימי העקיצות הליליות, הפתיליות עם הריח, קטלני היתושים, המחבטים, ואפילו מריחת אלתוש כשצריך. מאוד ממליץ.

   האפשרויות שלך לחלונות הן להזמין בעל מקצוע – אם אני מבין נכון מהתמונה החלונות הם חלונות כיס. חלון כזה אפשר להתקין וילון רשת נגלל כלפי מעלה, או רשת חיצונית קבועה על מסגרת מתאימה (ייתכן שכאשר התריס פתוח הוא בולט מהקו החיצוני של הקיר). לויטרינה אפשר להתקין כנף נוספת ובה רשת, ייתכן שיהיה צורך בהוספת מסילה.

   אפשר גם בעבודה עצמית שתהיה בהכרח פחות נוחה או יעילה – ראה בפוסטים שלי רשתות במסגרת עץ קבועה, או וילון רשת. אפשר להשיג גם רשת קבועה עם סקוץ’ סביבה.

   איני יודע באיזו קומה אתה גר. אם אתה בקומת קרקע וניתן לגשת לחלונות מבחוץ בקלות ובבטיחות, זה עשוי לפשט את פיתרון הרשת הקבועה.

 • שלום יעקב,

  פוסט מעולה. תודה רבה!
  יש לי בדירה חלונות עץ ישנים. הבעיה שלהם שהם רוקדים במסילות שלהם כשיש רוח. האם יש דרך לסדר זאת?
  בנוסף, יש לי חלון אחד שבו העץ נאכל בפינה אחת (מצורפת תמונה). משם יש לי רטיבות שנכנסת לקיר. השאלה שלי היא האם זה תיקון שאני יכול לעשות, והם ניתן ״להציל את החלון״? או שצריך להחליפו לגמרי.
  בנוסף מאד מפריע הנושא של האיטום לרעש וכן לקור. הרוח נכנסת בין שני החלונות באמצע שלהם (בין חלון אחד לשני). האם אפשר להשתמש בפתרון של פסי הגומי שהצעת למעלה כדי לאטום את החריץ הזה?

  תודה רבה!!

  • רועי שלום,

   ארגז הכלים שלך הוא בערך מה שיש פה.

   חלונות רוקדים מרגיעים בעזרת פיסת נייר מקופלת שנתחבת למרווח בין החלון למשקוף (ונופלת בכל פעם שאתה פותח או סוגר את החלון), או בעזרת מברשות, פסי ספוג ופסי גומי למיניהם.

   איטום נגד רעש וקור, אותם כלים פרט לפיסת הנייר המקופלת שאינה יעילה, לכל חלון לעתים יתאים פיתרון אחר מאלה.

   החלון בצילום, מבין שהצילום מסובב ב- 90 מעלות ומה שנאכל הוא המשקוף בקיר, ליתר דיוק חלקו התחתון. זה לא טוב, אולי הקפדה על סגירת התריס בכל פעם שיורד גשם תסייע להאטת המשך ההידרדרות. אם לא – הלך לפחות המשקוף, קשה ויקר למצוא בעל מקצוע שיחליף רק את המשקוף או בכלל יידע לייצר ולהתקין חלון עץ, זה יעלה כנראה יותר מהחלפה לחלון אלומיניום.

   חלונות אלומיניום אולי פחות יפים לטעמי האישי, אבל יותר יעילים מרוב הבחינות התפקודיות.

   יעקב

   • היי יעקב,

    תודה רבה על התשובה.

    שאלה לי גם בנוגע לדלתות הזזה מעץ. מצורפת תמונה. האם דלתות מסוג זה ניתן לאטום גם עם פסי גומי?
    בנוסף, הן אינן מתגלגלות טוב על המסילות. האם זה דבר שניתן לתקן? האם זה קשה?

    תודה רבה,
    רועי

   • יש לי דלתות פנים כאלה בבית ואני מאוד נהנה מהן.

    עם זאת כדלתות חוץ הבידוד הטרמי והאטימות שלהן למעבר רוח ורעש, לא משהו.

    הדלת המופיעה בפוסט שלי כאן למעלה היא דלת חוץ אבל דלת יחידה. האיטום בינה לבין הקיר בזוויות עם מברשת, לא הכי אסתטי אבל זה מה יש. אצלך בדלת דו כנפית, קשה עד בלתי אפשרי לאטום מעבר רוח בין שתי כנפי הדלת, ובין הכנפיים לרצפה.

    לגבי איזון הדלתות, יש להן מסילה עליונה המוסתרת ע”י קרניז העץ. ראה האם אתה יכול לפרק את הקרניז בקלות ע”י פתיחת כמה ברגים שייתכן ומכוסים בצבע.

    ברגע שתפרק הכל יהיה ברור. לכל דלת שתי מערכות גלגלים הנעות על מסילה המחוברת לקיר. רסס את הגלגלים ב- WD40 והסע את הדלת קדימה ואחורה כמה פעמים. נסה שוב אחרי כמה זמן, וראה האם נפתרה הבעיה.

    אם לא עזר, הסיפור הולך ככה: בחלק העליון של כל כנף יש בורג ועליו שני אומים. התחתון קובע את גובה הדלת מהרצפה והעליון הוא בורג נעילה. שני האומים מתאימים למפתחות במידות שונות, 15 ו-16 מ”מ אם איני טועה, או 14 ו-15 או משהו כזה.
    אם תפתח את אחד האומים תוכל לשחרר את הדלת מהגלגלים הנוסעים על המסילה המוצמדת לקיר. לאיזון הדלת משחקים עם האומים, אפשר גם לכוונן איתם את הדלת קדימה ואחורה יחסית לקיר, ואפשר לבחור כוונון שונה לכל אחד משתי מערכות הגלגלים של הכנף כדי להתאים את המגע עם הכנף השניה. הכנף עלולה להיות כבדה, מציע שתארגן אדם חסון שיעזור לך.

    אם צריך להחליף גלגלים, בקצות המסילה יש מעצורים אשר לאחר הסרת הקיצוניים שבהם אפשר להסיע את הגלגל החוצה. גלגלים כאלה אפשר עדיין להשיג בטמבוריות של קשישים. זוג מעצורים נוספים נמצאים סמוך למרכז המסילה ומטרתם לאפשר להגיע לקו מגע אפס בין שתי הכנפיים, ולמנוע ממישהו להכניס יד בין הכנף למשקוף מה שעלול להיות מסוכן. ראה שמעצורים אלה נמצאים ותקינים.

    רואה סימנים להימצאות ארגז תריס, חפש פה פוסט שלי עם איטום ארגזי תריס כמידת האפשר.

    בהצלחה. אם מסובך לך או שהכנפיים כבדות מדי – קח בעל מקצוע.

   • מעולה! תודה!! אני רואה את הברגים של הקרניז. אנסה לפרקם ולראות מה הולך שם מתחת.

    האם כנף = דלת?

    מבחינת האיטום, שווה לנסות להדביק אולי פסי גומי בנקודת המפגש של הדלתות? כדי שיצמדו יותר בסגירה?

    שאלה אחרונה – בין המשקוף של הדלת והקיר חלה הפרדות (תמונה מצורפת). האם יש כיצד לתקן זאת?

   • כנף היא אכן “דלת” בשפת העם. הדלת שלך היא דו-כנפית, כלומר יש לה שתי כנפיים עצמאיות שזזות בנפרד זו מזו.

    אתה יכול להדביק פסי גומי אבל אין מה שילחץ אותם זה לזה, מלבד אולי התקנת מנעול מתאים או בריח חיצוני סובב, יש בטמבוריות ישנות או בחנויות פירזול בהן חלק מהמלאי מתאים לבתים ישנים, כמו “אחים ביטר” בתל אביב.

    ההיפרדות בתמונה אינה בהכרח בין המשקוף לקיר, ואסביר.

    בעת בניית הקיר מתקינים במקום בו מיועדת להיות הדלת, מלבן עץ מאיכות נמוכה הנקרא “משקוף עיוור”, ומטרתו להנחות את הבנאי והטייח לייצר פתח מלבני מדויק.

    עכשיו מתקינים את המשקוף הנראה לעין, זה מה שתראה כאשר תעמוד בתוך פתח הדלת ותסתכל על “עובי” הקירות.

    כדי שהמשקוף ייכנס למקומו, הוא יהיה קצת יותר קטן, וגם יותר מדויק, מהמשקוף העיוור, ועשוי להישאר מעין סדק סביב.

    את הסדק מכסים ב”הלבשה”, או “שלבניה”, זה פס עץ דק שמטרתו להסתיר את הבושה ולהותיר מראה נקי.

    מה שנראה לי שיש פה הוא סדק נימי בין ההלבשה לקיר. זה נורמלי לגמרי. מרח קצת מסטיק אקרילי לבן (לא סיליקון, מסטיק אקרילי. זה חומר שנדבק גם לתשתית סופגת כמו קירות, ומקבל צבע עליו), וצבע עליו אם תרצה

 • היי יעקב,

  אני גרה בדירה שכורה שנמצאת על כביש ראשי.
  החלונות ישנים מאוד ומעץ כמובן, תריסים רגילים (לא גלילה).
  האם יש איזושהי דרך להפחית את רעשי הרחוב ?
  זה מרגיש כאילו החלון לא אטום בכלל לרעש, המצב זהה אם החלון סגור או פתוח…

  ממש אודה לתשובתך! (:
  הגר

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן