תערובת לתרנגולות: גרגרים וזרעונים ולקינוח, תולעים

גינון וחקלאות

התרנגולות מבלות את ימיהן בשיטוט באחו, שם הן סועדות עלים ירוקים, חרקים, זרעים ומטעמים ערבי חיך שהן מוצאות בקקי של הפרות, הסוסות והאיילים. כל יום, שעתיים לפני השקיעה הן מקבלות מאיתנו ארוחת ערב. הדלי עמוס בשלל הקומפוסט היומי, דגנים מונבטים ותולעים חתוכות. כל זאת ועוד כדי להחליף את התערובות הקנויות המוכנות מראש. לפני שאתן ניגשות להכין תערובת בעצמכן כדי להבין את תפקידם של הרכיבים השונים.

אלו התרנגולות שלנו: שלוש מטילות, שני תרנגולים ושלוש פרגיות צעירות.

 הלול

הגדר לא שומרת עליהן בפנים (הן עוברות מלמטה) אלא שומרת על שאר החיות באחו בחוץ.

התרנגולות מבלות את ימיהן בשיטוט באחו, שם הן סועדות עלים ירוקים, חרקים, זרעים ומטעמים ערבי חיך שהן מוצאות בקקי של הפרות, הסוסות והאיילים.

כל יום, שעתיים לפני השקיעה הן מקבלות מאיתנו ארוחת ערב. הדלי עמוס בשלל הקומפוסט היומי, דגנים מונבטים ותולעים חתוכות. כל זאת ועוד כדי להחליף את התערובות הקנויות המוכנות מראש.

התרנגולות אוכלות

לפני שאתן ניגשות להכין תערובת בעצמכן כדי להבין את תפקידם של הרכיבים השונים.

קומפוסט

תרנגולות יכולות לאכול את רוב שאריות המזון שלנו: כיוון שהן אוכלות כל ולא צמחוניות (בניגוד לדעה הרווחת), הן שמחות מאוד לקבל שאריות של בשר, שומן ומוצרי חלב. למעשה אחד מזני המורשת שאנחנו מגדלות “גולדן קמפיין” טופח במאה ה-16 כדי לטפל בשאריות שהן תוצר של הכנת מוצרי חלב. ודווקא אבוקדו, למשל, הן לא אוכלות. בתוך הלול הן מטפלות גם בקומפוסט שלא נאכל, הופכות אותו, מחרבנות בתוכו, ומאווררות אותו. ככל שערימת הקומפוסט יותר פעילה ביולוגית, נגיד לפחות בת חצי שנה, ככה יש מארג חיים יותר מורכב שכולל חרקים טעימים במיוחד ששווים הרבה יותר מהירקות, מבחינה תזונתית.

“גרגרים וזרעונים”

התרנגולות נמשכות לחלקים אלה של הצמחים כיוון שהאנרגיה של הצמח המזריע מרוכזת בהם. אנחנו מספקים חופן אחד לתרנגולת ליום, וזה הרכיב היחיד לדעתי, שכדי להגביל בו כדי לא לעודד עצלנות בקרב הלהקה.

בהשרייה

בהשרייה

את הזרעים אנו מנביטים על מנת להעלות את ערכם התזונתי, כמות החלבון ובמיוחד כדי להפטר מהחומצה הפיטית, הנמצאת בדגנים במצבם הרגיל כדי להגן על הזרע מנביטה מוקדמת. החומצה קושרת אליה מיקרו-מינרלים כגון ברזל ואבץ ובמידה מסוימת אפילו סידן ו”גונבת” אותם מהגוף. יש שמכנים אותה “אנטי-נוטריינט” בגלל התכונה הזו. על מנת שתהיה לנו אספקה שוטפת של זרעים מונבטים אנחנו משתמשים במערכת של שלושה מכלים המשרתת 8 תרנגולות.

במיכל הראשון אנו משרים למשך יום אחד כמות מתאימה של זרעים ליומיים. ההשרייה מתרחשת פעם ביומיים

שני המכלים הבאים הם דליים בהם חיררנו חורי ניקוז בתחתית והם משמשים להנבטה.

דלי עם חורי ניקוז

דלי עם חורי ניקוז

הזרעים עוברים ליומיים של נביטה בדלי השני ומשם לדלי השלישי וממנו חצי להאכלה היומית וחצי להאכלה של מחר. הנבטים נשטפים כל יום כדי לשמור על לחות וקרירות והמים זולגים לאיטם דרכי חורי הניקוז.

כרגע אנחנו משתמשים בזרעים קנויים – שעורה, תירס, חיטה ושיבולת שועל. בקרוב נקצור תירס, סורגום וזרעי חמנייה מהגינה שלנו שגידלנו למטרה הכפולה של גידולי פחמן לקומפוסט וכמזון לתרנגולות.

נבטים בדלי

נבטים בדלי

תולעים

בתוך הלול יש אמבטיה שמשמשת כחוות תולעים. כיוון שהתרנגולות שלנו לא הורגלו לתולעים אלו מאפרוחות לפעמים אנחנו חותכים אותן ומערבבים בשאר המזון כדי להכיר להן אותן ולפעמים חושפים אותן חיות בתקווה לפתות אותן לנקר בהן. מעניין לציין שהעניין שלהן ברימות הרבה יותר גדול, וכשמזדמן פגר לסביבה הוא מספק להן תעסוקה ושמחה רבה.

תוספים

קליפות ביצים או צדפות מרוסקות, בכלי נפרד, משמשות את התרנגולות בתהליך העיכול של הדגנים ומספקות סידן זמין ליצירת ביצים. אנחנו מפזרים אבקת מינרלים ייעודית לתרנגולות בכמות קטנה על המזון שלהן ולפעמים נותנים להן אצות.

משהו לשתות

תרנגולות אוהבות את המים שלהן צלולים ונקיים בדיוק כמונו, לכן חשוב לספק להן מים טריים כל יום. למים אנחנו מוסיפות חומץ שהושרה בו שום כדי לשמור על בריאות טובה ולהימנע מטפילים.

ולסיום המלצה על ספר מצוין לכל מי שחושבת לגדל תרנגולות חופשיות ובריאות בעצמה- the small scale poultry flock / ussery.

לתוכן זה נכתבו 21 תגובות

 • אנה גורן |

  הי ניבה יקרה,
  תודה על השיתופים המקסימים, מעורר השראה.
  מסקרן אותי נושא בריכת התולעים.
  האם הכוונה היא לקומפוסטר או הכוונה למשהו אחר?
  אם הכוונה היא לא לקומפוסטר, אשמח לדעת איך מכינים בריכה שכזו.

 • שלום שלום
  מזה חודש יש לי 2 תרנגולות
  שמעתי שתערובת ליונים היא פחות מעובדת ולכן יותר מומלצת מה- תערובת למטילות אז קניתי שק של תערובת ליונים. מישהו יודע מה יש בתערובת של המטילות (מבחינת זרעים ותוספים) לעומת התערובת יונים? כי יש לי בעיה שהתרנגולות במהלך היום אוכלות, נשאר להם בקערה עוד מזון אבל בבוקר הן לא רוצות לאכול את מה שנשאר מהיום הקודם…. האם הן מפונקות? האם האוכל שנשאר בחוץ עבר שינוי שהן לא אוהבות אותו? או שהם לא אוהבות את מה שנשאר להן בקערה?? אשמח לדעתכם :) תודה

  • גור רתם |

   1)שימי להן פחות, ואז לא ישאר מיום ליום
   2)אל תוסיפי תערובת, אם נשארה להן מאתמול
   3) ממליץ להיעזר במידע שפורסם כאן -כדי לחסוך את הגרגרים הקנויים.
   שלי חיות טוב ומטילות כבר הרבה שנים ללא קנייה של תערובת

  • אני יכול לספק לך אוכל לתרנגולות, גרנולה שאני מכין בבית ומשווק, נתתי לחבר שמגדל במושב והוא מאוד מרוצה וגם התרנגולות :) אביא לך חינם אין כסף, ובהמשך אם תהיה מרוצה בסכום סמלי..

   • יואב שלום
    האם אפשר לקנות ממך גרנולה לעופות או כל מזון אורגני אחר
    בעצם ממה מורכבת הגרנולה?
    רינה

   • שמעון אור |

    ליואב. או מי שמכיר אפשרות לאוכל ברמה סבירה
    אנחנו מגדלים שתי תרנגולות מטלות באלדי שחורות. קנינו שק אוכל אבל לא מרוצים (הרוב אבקה).
    האם אתה עוד מוכר אוכל למטילות. נשמח לקנות (אנחנו ירושלמים).
    הנייד שלי 054-4862496

 • יש לי כמה תרנגולות בלדי,
  הם מטילות בצים, הילדים והנכדים נהנים מהם,
  אני נותן להן מזון קנוי קופתאות מוכנות בשק.
  כמו כן שאריות אוכל מהצלחות שלנו לחם ועוד מיני ירקות שגדלים אצלי.
  רציתי לדעת האם הקופתאות זהו מאכל רצוי, ללא חומרים רעילים או תרופות?
  המוכר אמר לי שרצוי לתת להם קופתאות מאחר ושם הם מקבלים את כל מה שחסר להם.
  הם גדלים אצלי במקום גדול וסגור, מוגנות, ובנוסף אני משחרר אותם מידי יום בשטח פתוח כחצי שעה.

  בתודה מראש על התשובה

 • אלכס קצאן |

  הבהרה….התרנגולות לא אוכלות קומפוסט. קומפוסט הנו תוצר הפירוק הסופי של חומר אורגני. מה שניבה נותנת לעופות שלה הוא שאריות המזון מהארוחות שלהם, שאריות מזון שאחרת היו הולכות לערמת הקומפוסט בכדי שיתפרקו ביולוגית ויהפכו לאחר כמה חודשים חחומר אדמתי דשן המהווה תוסף קרקע מעולה וחשוב ביותר- קומפוסט.

 • אלכס קצאן |

  תודה ניבה יקרה, ההשקעה שלכם בעופות מעוררת השראה. יש לי 9 פרגיות שגידלתי מאפרוחים של הגזע פלימוט רוק, גזע מורשת אמריקאי עם נוצות שמזכירות זברה. אני ממש מאוהב בהן. גם אני מאכיל אותן בתולעי קומפוסט וגם ביצים קשות (אורגניות כמובן, נבטים, בורגול שתפח לו במים, שאריות מזון מהמטבח והרבה ירק. הן אוהבות מאוד מנגולד…

 • הודעה שקיבלתי היום:

  במשק במושב אמץ יש לול ובו 1000 מטילות! בעל הלול החליט לחסל אותו ולחשמל את התרנגולות למוות. מי שמוכן לקחת תרנגולות ולגדל אותן בתנאים טובים – יבורך, וירוויח גם ביצים טריות. טלפון: 052-6743889

  • אלכס קצאן |

   הי סער,
   אשמח לתת לך יחורי קומפרי. העלים שלו גבוהים מאוד בחנקן ומשמשים מזה מאות שנים מספוא לחיות משק, כולל כמובן תרנגולות. זהו צמח רב-שנתי שממש לא אוהב שמש ישירה ובדרך כלל שותלים אותו סביב עצי פרי. זהו צמח פרמקלצ’ר נפוץ מאוד בחו”ל אבל כמעט לא ידוע בארץ. יש לי ערוגה לתפארת בת שנתיים.

   • ניבה קיי |

    היי אלכס תודה על התגובות וההבהרה.תתחדש על התרנגולות :)
    לגבי קומפרי חשוב לדעת שברגע ששתלת אותו במקום מסוים לא תוכל להעלים אותו לעולם (הוא מתחדש מכל חתיכת שורש הכי קטנה שתהיה) ולכן זה לא משהו ששותלים כלאחר יד אלא לאחר מחשבה ותכנון מאוד ארוך טווח.

    אגב סער, הגילדה המסורתית של התרנגולות היא עם עצי תות (נראה לי שמשתרע אבל לא בטוחה) ולרב היו ממקמים תחתם את הלול לשמחת התרנגולות והעץ)

   • האם זה עדיין אפשרות? לקבל ייחורי קומפרי? תודה

  • אלכס קצאן |

   הי סער, זרעים של עץ הצחר…בזמנו למדתי מטליה שניידר שהזרעים שלו אהובים על תרנגולות אבל פיקפקתי עד שניסיתי בעצמי ואכן כך- התרנגולות שלי אוכלות את הזרעים שלו בשמחה.

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן