קיר ירוק – עשה זאת בעצמך

גינון וחקלאות

חוץ מזה שזה יפה ומגניב, מחקרים מדעיים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי קירות ירוקים יכולים לתרום תרומה סביבתית מגוונת הן לסביבה העירונית והן למבנה עצמו. הקיר הירוק תורם להפחתת הטמפרטורה בתוך המבנה באקלים חם שכן הצמחייה, חללי האוויר ומצע הגידול יוצרים שכבת בידוד נוספת לקיר החיצוני של המבנה. כך ניתן להפחית בעלויות האנרגיה לקירור הבית. קירות ירוקים נמצאו אפקטיבים גם בהפחתה של זיהומי רעש וזיהום אוויר במקרה של קירות חיצוניים, ושיפור של איכות האוויר הפנימי במקרה של קירות פנימיים.

קירות ירוקים הינו שם כללי למתקנים המאפשרים גידול של צמחים על משטחים אנכיים בסמיכות או בצמוד לקירות של מבנים. ישנם מגוון מערכות ומגוון פתרונות ליצירת קיר ירוק: הצמחים יכולים להיות עם שורשיהם באדמה (צמחים מטפסים), על פאנלים מודולרים עם מצע גידול המותקנים על חזית הקיר, בכיסי בד לבד ופתרונות אחרים.

קיר ירוק של צמחים מטפסים

למה לטרוח?

חוץ מזה שזה יפה ומגניב, מחקרים מדעיים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי קירות ירוקים יכולים לתרום תרומה סביבתית מגוונת הן לסביבה העירונית והן למבנה עצמו. הקיר הירוק תורם להפחתת הטמפרטורה בתוך המבנה באקלים חם שכן הצמחייה, חללי האוויר ומצע הגידול יוצרים שכבת בידוד נוספת לקיר החיצוני של המבנה. כך ניתן להפחית בעלויות האנרגיה לקירור הבית. קירות ירוקים נמצאו אפקטיבים גם בהפחתה של זיהומי רעש וזיהום אוויר במקרה של קירות חיצוניים, ושיפור של איכות האוויר הפנימי במקרה של קירות פנימיים.

אז למה אין קירות ירוקים בכל מקום ?

קיר ירוק מכסה בית

קיר ירוק מכסה בית

כסף, כסף, כסף – המערכות המסחריות הקיימות לא זולות, בלשון המעטה, ורובן לא מאפשרות התקנה עצמית. המחיר של קיר ירוק נא בין 800 ש”ח ועד ל-2500 ש”ח למטר כאשר הקיר כולל התקנה.

אבל אנחנו כאן לוקחים את הקיימות בידיים! אז הנה מדריך להקמת קיר ירוק מבקבוקים בלי להתפשר על איכות, אסתטיקה ובמחיר רצפה/קיר/קרש ;-)
במקרה של המדריך הנוכחי, הקיר הירוק יעלה לכם בין 50 ל-100 ש”ח למטר, תלוי בסוג ובגודל הצמחים. קנינו אתכם? תופים בבקשה…

המדריך לבניית קיר ירוק מבקבוקים

איספו בקבוקי שוופס בהתאם לגודל הקיר שברצונכם לכסות. לא סתם כתבתי בקבוקי שוופס – לאחר שחפרתי במיחזוריות רבות הגעתי למסקנה שזהו הבקבוק המתאים ביותר מבחינת חוזק, צורה ואסתטיקה. אם אתם לא מוצאים שוופס, בקבוקי קולה גם יתפקדו בסדר. לעומת זאת, הבקבוקים של המים המינרלים למינהם עשויים מפלסטיק דק יותר וכבר נפל לי חתיכת קיר כי בקבוק עין גדי פשוט נקרע תחת העומס…
אז מה עושים?

הכנת הבקבוקים לתליה ושתילהחיתוך אלכסוני

1. חיתכו את הבקבוק באלכסון ( 45-55 מעלות) כפי שמופיע בתמונה.כדי שמצדו הקידמי נוכל לשתול את הצמחים ומצידו האחורי לחבר לבקבוקים נוספים. ניתן לחתוך עם סכין יפני או להתחיל עם סכין ולהמשיך עם מספריים.

2. חוררו 2 חורים בחלקו האחורי (הארוך יותר) של הבקבוק לטובת חיבורניקוב חורים לאזיקוניםהבקבוקים ביחד עם אזיקונים. (ניתן לעשות את החורים עם מחורר משרדי או מלחם)

3. חברו את הבקבוקים החתוכים עם אזיקונים סביב הצוואר של פקק הבקבוק הבא.

4. חיתכו את שאריות האזיקונים עם קאטר או מזמרה.

5. חוררו בעזרת מלחם/נועץ של השקיה/מקדחה את הפקקים במרכזםחיבור עם אזיקונים. יש להוציא את הפלסטיק הפנימי ולוודא שהחור גדול מספיק שיאפשר ניקוז מיטבי של מים. (לאחר שהצמחים גדלים ומתבססים ניתן להוציא את הפקקים כדי לשפר את הניקוז). הבריגו את הפקקים על כל הבקבוקים.

 

מערכת התליה

ניתן לרכוש לייסט מתכת מחורר כפי שמופיע בתמונות בחנויות חשמל ולקבע אותו לקיר שלכם עם דיבלים ברגים ודיסקיות במרחק של מטר – מטר וחצי בין הברגים. על לייסט המתכת נתלה את עמודות הבקבוקים באמצאות ווי S או עם בורג ואום דרך חלקו האחורי של הבקבוק העליון ביותר.

מערכת התלייה

מערכת ההשקיה

(ניתן לדלג על חלק זה ולהשקות ידנית, אך אני ממליץ בחום על השקייה בטפטוף עם מחשב השקיה קבעו צינור 16 מ”מ עיוור לאורך לייסט המתכת עם אזיקונים, כך שתוכלו לנעוץ בו טפטפות 2 ליטר לשעה בדיוק מעל לבקבוק העליון. אם הטפטפת לא מגיעה ניתן להוסיף צינור 5 מ”מ קצר וטפטפת מתברגת כדי שיגיע לבקבוק העליון. המים יטפטפו מהבקבוק העליון עד לבקבוקים התחתונים ביותר. כדי לבדוק את משך ההשקיה האופטימאלי הפעילו את הטפטפת עד אשר הבקבוק הנמוך ביותר מתחיל לטפטף, מהרגע שהבקבוק התחתון מטפטף המשך השקייה תהיה בזבוז מים גרידא. בדקו את השעון – זהו זמן ההשקייה שלכם! עכשיו, לכו לתכנת את המחשב.

מילוי ושתילה

מלאו עם כף שתילה את הבקבוקים במצע גידול לגובה חצי או 3/4 בהתאם לגודל העציץ שתרצו לשתול. שתלו את הצמחים והשקו השקיה ארוכה עם צינור גינה. וודאו שאין חללי אוויר מתחת לשורשי הצמח (אחרת הצמח לא יוכל להתפתח)

מילוי במצע שתילה    שתילה     שתילת ירקה

בחירת הצמחים

יש להתייעץ עם צוות המשתלה שלכם לגבי הצמחים המתאימים לתנאי הגידול הספציפיים שלכם (שמש מלאה/חלקית/צל/בתוך הבית). בתמונות של הקיר הירוק הזה השתמשתי בצמח פותוס זהוב – צמח לצל מלא שמשתרע בצורה יפה שגם אחרי הזנחה פושעת, כך שתתקשו להרוג אותו… הצמח השני המומלץ הוא הירקה שגם מתאים לצל מלא וניתן לגדל ולהשריש בקלות. שני הצמחים ידועים גם כצמחים מטהרי אוויר. במערכת קיר ירוק לתוך הבית תרצו להתקין גם מערכת ניקוז לעודפי המים (מדריך רלוונטי יכתב בהמשך…) בקיר הספציפי הזה עודפי המים מהקיר הירוק משקים אדנית של נענע שיושבת על אדמה מנוקזת היטב.

במקום טיח אפשר לכסות את הקיר ישירות עם צמחים

כמה נפלא יהיה לכסות כל קיר הבלוקים המכוער עם צמחים רעננים!

תחזוקה שוטפת

כמו כל צמח, גם הקיר הירוק צריך תוספת דשן עם ההשקיה או תוספת של דשן שחרור איטי למצע הגידול. (רעיון לדישון אורגני בעקבות חוות חלון, הגרסה הלוטנית הוא להשאיר את הבקבוק העליון ללא צמחים ולמלאו בקומפוסט איכותי עשיר בחומרי הזנה, טיפת המים תעבור דרך הקומפוסט ותזין את הצמחים שמתחתיה). בנוסף כדי למנוע נזקי המלחה לאורך זמן מומלץ לשטוף עם מים זורמים את מצע הגידול בסוף הקיץ.

זהו! מאחר שאני שתלתי צמחים די בוגרים (בעציצי 10) תוך שבועיים בלבד הם כיסו לחלוטין את הבקבוקים ואת הקיר (בתמונה שתי עמודות בלבד, אבל אתם יכולים לעשות קופי-פייסט בראש ולחשוב איך הקיר היה נראה עם עשרות עמודות)

מוזמנים להעלות תמונות של הקירות הירוקים שהקמתם כאן בחלק התגובות או בדף הפייסבוק שלנו. בהצלחה! (לא לשכוח לתת קרדיט ל”בידיים” ולכותב המדריך, ככה סתם כי אתם על הכיפאק)

קיר ירוק מבקבוקים

לתוכן זה נכתבו 16 תגובות

 • הי אייל
  הכתבה שלך מלאת השראה, וכמי שמתעסק בתחום, אני שמח לראות שילוב יפה כ”כ של הרעיון עם מיחזור. יישר כוח

 • שתלתי בקיר שלי תות גינה.
  צמח רב שנתי נושא פרי טעים וצבעוני, ועם יתרון מובהק לגידול בתלייה בתחום המזיקים
  הבעייה היא ששולי הבקבוקים חדים והם שוברים את גבעוליו הדקים והעדינים, בעייה שיכולה לחזור על עצמה בכל מיני צמחים.
  הנושא נפתר באמצעות שימוש בקטע צינור שרשורי להשחלת חשמל בעובי 16 ממ
  (מיחזור מאתרי בניין אבל אפשר גם בעלות סימלית בטמבוריה המקומית)
  חותכים קטע צינור באורך 15-18 סמ, מקמרים אותו וחורצים אותו לאורך צידו החיצוני., מלבישים ועוטפים בו את שולי הבקבוק החדים כמודגם בתמונה.
  בהצלחה :))

  רמי

  • למתכננים קיר גדול, ובעיקר גבוה:

   1. משקל הבקבוקים, בעיקר לאחר השקייה, והרוח שמנדנדת אותם עלולים לגרום לקריעה של הבקבוק העליון. כדאי להוסיף לתשתית פס מתכת לחיזוק מעל הבקבוק החמישי (מלמעלה) ולקבע אליו באמצעות אזיקון או לתלות שרשרת חדשה

   2. ההשקיה: יש פחת בטפטוף כך שהבקבוק העליון מקבל הכי הרבה מים והתחתון הכי מעט.
   יש לתכנן את השתילים בהתאם. לחילופין, ניתן להוסיף לתשתית צינור טפטוף מעל לבקבוק החמישי (מלמעלה) ולהוציא ממנו צינוריות לתגבור ההשקייה.

   3. והעצה הכי חשובה:
   זו מערכת לכל דבר, וכמו כל מערכת נשאף שהיא תגיע לשיווי משקל. לצורך כך יש להתבונן היטב בכיסי השתילה ובצמחים, ולתת תשומת לב מיוחדת במשך תקופת הרצה עד למציאת שיווי המישקל הנכון של המערכת.

   בהצלחה !!!

 • קודם כל תודה רבה!!!
  תהיתי אם למישהו יש תמונה של קיר בקבוקים אחרי שנה? האם זה נראה טוב? איזה תקלות עשויות לצוץ לאורך הזמן?

  אני עובדת בחווה החקלאית בחדרה והולכת לבנות קיר גדול (נראה לי) כפעילות מיוחדת לטו בשבט (בכל זאת שנת שמיטה….) אשמח לדעת אם יש ניסיון לגבי אורך החיים של קיר כזה?!

  ועוד שאלה, לא תהייה לי אפשרות לבדוק את מערכת ההשקייה לפני השתילה. האם זה קריטי?

  תודה תודה

 • עידכון: אפשר לעשות את המערכת גם מבקבוקי קולה וטמפו אמנם קצת מסריח וצריך לנקות את הקולה אבל הבקבוקים חזקים ונראים די טוב…

 • נפלא! תודה.
  שאלה: הכוונה ב”לשטוף עם מים זורמים את מצע הגידול בסוף הקיץ” היא להעביר מלא מים בעציצים עם הצמחים? או שזה משהו מסובך יותר כמו להוציא את צמחים וכו’?
  אני כבר רואה את הצמחים משתלשלים מהגג מכסים את חלונות המרפסות שלנו. נראה פשוט וכיף, תענוג.
  בכלל האתר הזה אלוף.
  כיף אתכם תשארו!

  • תודה! תענוג לשמוע…
   לגבי המים הזורמים והמלחה זה נושא קצת מורכב כי הרכב המים בברז שלנו משתנה והופך להיות פחות ופחות מלוח בגלל שמקבלים מים מהתפלה…אז זה גם תלוי איפה אתה גר ומאיפה מקבל את המים שלך…בכל אופן הכוונה היא פשוט להזרים מים (לדמות גשם ממושך) שישטפו עודפי מלחים החוצה

  • יפה מאוד! האם בניתם עשיתם את הכיסים והקונסטרוקציה לבד או שקניתם? לא מראים בסרט את החלק המוקדם של ההתקנה (מוזמנים לכתוב מדריך)

 • מדהים!! כל הכבוד! אני כבר מתחיל לאסוף בקבוקים…
  איזה מחשב השקיה אתה ממליץ? עלות?

  • אין לי המלצה ספציפית למחשב השקיה ואני לא רוצה לעשות פרסומות, זה תלוי בעיקר בצרכים שלך (אם תרצה לחבר קווים נוספים) בגדול מחשב השקיה הזול והפשוט ביותר עם ברז אחד יספיק

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן