להכין במקום לקנות – שקית לשואב אבק

יצירה ושימוש חוזר

לכל מי שיש שואב אבק ישן, כזה שיש לו שקית, יודע שלא תמיד פשוט למצוא את השקית המקורית (וככל שהזמן עובר כך נהיה קשה יותר), ואם כבר נמצאה השקית לקנייה, המחיר בטח עשה את זה קשה עוד יותר. המדריך הזה ניתן באהבה לכל מי שלא מצא שקית לשואב האבק הישן שלו או שחטף שוק מהמחיר הנדרש עבור שקית נייר.

לכל מי שיש שואב אבק ישן, כזה שיש לו שקית, יודע שלא תמיד פשוט למצוא את השקית המקורית (וככל שהזמן עובר כך נהיה קשה יותר), ואם כבר נמצאה השקית לקנייה, המחיר בטח עשה את זה קשה עוד יותר. המדריך הזה ניתן באהבה לכל מי שלא מצא שקית לשואב האבק הישן שלו או שחטף שוק מהמחיר הנדרש עבור שקית נייר.

שקית בד לא ארוג

החומרים הדרושים הם שקית בד לא ארוג (כמו בצילום, ורצוי שתהיה מעט יותר גדולה ממידות המרחב המיועד לה בתוך שואב האבק), גומיה משרדית, ומכסה פלסטיק קשיח, למשל מכסה של קופסת מרגרינה (ראו בהמשך).

נזדקק גם למספר כלי עבודה – מספריים, שדכן סיכות, עט סימון (ארטליין או דומה), ואמצעי לסימון עיגול כמו פקק גדול, דיסקית כלשהי או אפילו קצה הצינור השטוח של שואב האבק (ללא הראשים).

אז איך עושים?

בשלב הראשון נסמן עיגול מעט קטן מפתח כניסת הואקום על מכסה הפלסטיק ונחתוך אותו. במידת הצורך, אם העיגול קטן מדי, נרחיב בזהירות. יודגש כי העיגול צריך “להתלבש” בלחץ על הצינור (ראו צילום בהמשך). כדאי כל פעם לבדוק שהעיגול אכן “מתלבש” בלחץ על הצינור.

נחתוך עיגול בקוטר צינור הואקוםבמידת הצורך מרחיבים בזהירותכדאי לבדוק שאכן העיגול מתלבש בלחץ על הצינור

על השקית נסמן עיגול דומה ונחתוך אותו החוצה. את שולי מכסה הפלסטיק נחתוך גם כן, ונשדך את לוח הפלסטיק שנשאר לנו (עם חור באמצע, כמובן) אל שקית הבד, חור מול חור, ולשדך בלי קמצנות.

חיתוך החור בשקיתשידוך המכסה לשקית

כעת נסגור את פתח השקית בעזרת שידוך סיכות, נקפל, נשדך שוב בסיכות ונחתוך את העודפים.
קיפול, שידוך וגזירת עודפיםקיפול, שידוך וגזירת עודפים

נפתח את “בית השקית” ונלביש גומיה על צינור כניסת הואקום. הגומיה תמנע מהמכסה לצאת מלחץ השאיבה (היא תומכת באיטום מכסה הפלסטיק על צינור הואקום). אז מפרקים בזהירות חלקי פלסטיק המפריעים לכניסת השקית, ומלבישים את השקית על קצה הצינור.

גומיה על קצה צינור כניסת הואקום בשואב האבקהשקית במקומה

סוגרים את המכסה תוך הקפדה כי כל חלקי השקית יכנסו פנימה. ניתן לקפל ולקמט את השקית בזמן הסגירה, כיוון שזרימת האוויר תפתח את הקיפול.
וואלאה. בהצלחה.

לתוכן זה נכתבו 16 תגובות

 • וייצנברג יוסף |

  זה עובד טוב, זה עובד נהדר, כמובן לא היה פרפקט מהשקית הראשונה, בעיקר החור ל חיבור לשואב.
  שלוש שכבות דבוק ותפור במכונה יוצא מעולה.
  מתחילת השנה חסכתי הרבה כסף.
  תודה לאליעזר כהן, חזק ואמץ.

 • יוסי וייצנברג |

  אליעזר שלום
  הגעתי מעט באיחור לדף שלך.
  לי יש שואב KARCHER שני מנועים חזק מאוד, השקיות עולות מהחברה 170 שח + מעם חמש שקיות,
  למרות שזה עתה קניתי, אני רוצה לנסות את השיטה שלך אני משתמש בהפרדה ציקלונית של ה-DUST ובכול זאת עובר קצת ודוקה האבק הדקיק.
  תודה

 • תודה על הרעיון.
  הכנתי וההכנה קלה עם זאת שכבה אחת של שקית כזו הוציאה את כל האבק בחדר,
  לא ניסיתי יותר מדקה.
  הוספתי שכבה נוספת (שקית בתוך שקית), נראה סבבה.
  נראה איך יהיה לרוקן ולהשתמש שוב
  שוב תודה.

  • ראדהיקה |

   גם הניסיון השני, עם הקפדה שלא יהיה שום פתח, עם שקית חדשה, כל האבק מתפזר בחדר. נורא.

 • לא עובד בעליל.
  הכנתי שקית כזו משקית רב פעמית של סופר. האבק יוצא מהשואב כלעומת שבא. יש צורך בחומר אחר, צפוף יותר. נראה שגם “עלבד”, הבד של מפות חד-פעמיות, לא מספיק צפוף לכליאת האבק.
  יש למישהו רעיון באיזה בד ניתן להשתמש?

  • אליעזר כהן |

   לזאב שלום.
   יתכן כי האבק יוצא מחיבורים לא מוקפדים , יתכן והשתמשת בשקית סופר משומשת אשר הרווחים בין הסיבים גדלו בה במהלך השימוש , יתכן כי השתמשת בשקית גדולה מדי . בכל אופן בפעם הראשונה גם אצלי הייתה תופעה דומה , ולאחר כ5 דקות עבודה היא נעלמה , האבק הגס סתם קצת את נקבי האויר בפעם השניה והשלישית זה היה חלק .מלבד זאת תבדוק אם יש לך מסנן בין התא של שקית האבק למפוח , העדרו יוצר כוח משיכה רב יותר למפוח . אם אין תוכל לייצרו מסקוטש ברייט , או נילון ריפוד , וכדומה .
   גם בבדים לא ארוגים חדשים יש הבדל בצפיפות הסיבים .. לא ניסיתי נייר אך במקור השקיות מיוצרות מנייר ,.
   במחירי השקיות החדשות לשואבים “אל יאוש” החומר המתאים ימצא .
   בהצלחה
   אליעזר כהן

 • מנסיוני הפרטי, ארשה לעצמי לתת פה מספר עיצות בנושא.
  לי יש קירבי, והשקיות שלו יקרות להחריד, אז מה שעשיתי היה לגזור את הלק התחתון של השקית, רוקנתי ותפרתי מחדש.
  מה שגיליתי בפנים היה, שהשקית מורכבת מ 3 שכבות.
  אל-בד סוג של חומר שמשמש פילטר ואלבד נוסף מה שיוצר שקית שלא מפזרת יותר מידי טינופת לאחר השאיבה.
  אני ממליצה להכין שקיות בשכבות ולא להסתפק בשכבה אחת, ואם יש יכולת למצוא בד לפילטר או אפילו ספוד מאוד דק עדיף לשים בין שכבות האלבד.

 • חשוב לזכור ששקיות לא איכותיות לשואב יגרמו לחלקיקי אבק לצאת החוצה ומשם אל הראות שלכם..

  ההמלצה שלי להפטר משואבי אבק ישנים ולקנות שואב עם מסנן hepa או שואב ציקלוני.

  • לא ברור מתגובתו של נתנאל האם הוא ניסה את השיטה המוצעת .
   היות ויש מגוון לקוראים ומנסים את השיטה לא רציתי לייצר ציפיות יתר אבל לפחות אצלי בבית גם ביצועי השואב בשאיבה ובהחלפת שקיות השתפרו עד כי אין צורך לקנות שואב אבק חדש.
   ועוד טיפ קטן , בין השקית ללהבי המשאבה יש עוד מסנן קטן אשר נקיונו או החלפתו משפרים את ביצועי השואב באופן דרמתי .
   ניתן לגזור תחליף למידה ולצורה מתוך יריעות ריפוד פולימריות מצויות (הדומות בתפקודן המקורי לניילון בועות) באריזות של מכשירים חדשים .
   בשביל השואב הישן של נתנאל אני מפתח מכונת דחיסה אשר תהפוך אותו ואת כל שואבי האבק הישנים ללבני בניה לבתים של הפרמקולצ’רים.

  • גם שקית לשואב אבק זה פילטר,עדיף השימוש בשקיות לשואב אבק בתנאי שלא דוחסים את השקית באבק,החלפת שקית זו פעולה נקייה יותר ולא גורמת לפיזור אבק !
   מדוע לשחק ביצור שקית לשואב לא תקנית וגרימת נזקים לשואב כל זמן שניתן לקנות אריזת שקיות תקניות לשואב ב 58 ש”ח ומשלוח חינם בדואר רשום !

   • הי חיים.
    ביקורת היא תמיד חיובית. ובכל זאת, את השאלה האחרונה ששאלת אפשר לשאול על 75% מהמדריכים באתר.

   • אליעזר כהן |

    זה 3% מקצבת הזקנה שלי , והנייר שנזרק לפח (ולא למיחזור) , וחוץ מזה יש אנשים שאוהבים לעשות גם כאשר אפשר לקנות . כך למשל חבילת נייר הדפסה עולה כ20 ש”ח שהם 4 אגורות לדף . את דפי הטיוטות אני מדביק כתוב אל כתוב ומקבל נייר לכתיבה ידנית , ציורים לנכדים וכו’… ההנאה בעשיה זאת איננה נמדדת בכסף , אך ברבות הימים נראה לי כי חסכתי כריתה של עץ אחד .

 • תודה , תודה , תודה!

  בני בן העשר הכין לנו שקית לפי ההוראות במדריך ויצא נהדר!
  זהו, נגמר המירוץ אחרי השקיות (היקרות) האלה.

  • תודה על המחמאות .
   השקית בה השתמשתי נקנתה בחנות של “הכל בשקל” אפשר גם משקיות סופר (4 ש”ח) אך יתכן וצריך יהיה להקטין את מימדיה כלומר לחתוך חלק ממנה לפי הצורך ואחר כך לקפל ולהדק בסיכות באופן דומה למוסבר במדריך . אין לי ניסיון בתפירה של הבד אך נראה לי שזה אפשרי , אפשרי גם נייר/שקיות נייר אוורירי ,- האווריריות נבדקת ע”י הצמדת הניר לפה ונשיפה דרכו אם האוויר יוצא בקלות טוב , יוצא בקושי אז לא טוב למטרה .
   בהצלחה

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן