לגדל דבורים בחצר הבית

גידול דבורים בתנאים אורגניים, ללא תוספות כימיות לכוורת, זו שליחות
הדפסה

לגדל דבורים בחצר, הייתה החלטה ספונטנית. מסקרנות לשמה, הלכנו (אריה ואני) ללמוד דבוראות (פעם קראו לזה כוורנות). פגשנו את פרנק, איש מופלא, שהיה לנו למורה והיום חבר והוא זה שהדביק אותנו בחיידק האהבה לדבורים.

מחד נחשפנו לחיים המופלאים שבכוורת ומאידך למדנו שבעולם ישנה בעיה קשה של העלמות דבורים.

דבוראים עומדים חסרי אונים מול תופעה שכוורות מתרוקנות והדבורים נעלמות כלא היו. הסיבות לא ממש ברורות, מה שידוע שצמצום שטחי הבר, שהם שטחי המרעה שלהן, ריסוסים בשטחים חקלאים ואפילו בפרדסים (הזקוקים לדבורה להאבקה), לא מקלים על חיי הדבורה. ישנה גם השערה שהשפעת האנטנות הסלולאריות גורמת לשיבוש במנגנון הניווט של הדבורה. חקלאים מודאגים חוששים מירידה ביבולים של הדרים, אבוקדו, ליצ'י, מנגו, נשירים למיניהם ירקות ופירות (אבטיח, מלון, תות שדה), צמחי תבלין ועוד, שתלויים בהאבקה. בארה"ב כיום חקלאים משלמים לדבוראים בעבור הצבת כוורות במטעים, כך נודדות כוורות, אלפי ק"מ ממקום למקום.

בשנים האחרונות, תוך כדי ניסיונות להתגבר על הבעיה, החלו לגדל דבורים בשטחים עירוניים, על גגות גורדי שחקים, במרפסות, בחצרות אחוריות ומי יודע אולי בעתיד אפילו יעמידו כוורות בכיכר העיר… צמחיה עירונית, עצים, צמחי תבלין ופרחי נוי, עשויים להיות כרי המרעה העתידיים לחיזוק אוכלוסיית הדבורים. כך תיחסך מהכוורת החשיפה האינטנסיבית לריסוסים קטלניים.

היה ניסיון להעמיד כוורת על גג בת"א, שלא צלח. התנגדות השכנים הביאה בסופו של דבר לשריפת הכוורת. גם בורות ופחדים וחשש מעקיצות (או מאלרגיה לעקיצות) מעמיד את הדבורים בסכנה. לא אחת כשנתקלים באזורינו בנחיל דבורים, מיד מוזעק מדביר לרסס ולחסל את הנחיל.

כוורת היא חיית מחמד, הדורשת תשומת לב, חום ואהבה, כמו כל בעל חיים שגדל במחיצתנו. הכוורת היא יצירה מושלמת של הטבע, סופר-אורגניזם מגובש וחכם.

נחיל הדבורים היא ישות מורכבת הגדולה מסכום חלקיה.

הבנת החכמה וההרמוניה של עשרות אלפי הפריטים החיים בתיאום, בשיתוף ובחוסר אנוכיות, פותח צוהר ללמוד את נפלאות הבריאה.

אם נרצה, זוהי מונרכיה דמוקראטית כשכל נתין בה מוכן בכל שעה להקריב את חייו על מזבח השרות עבור הכלל. למלכה תפקיד מוגדר, להטיל ביצים. בשיא העונה כ-2000 ביצים ליום. מלכה נחלשת, מוחלפת בחדשה, ההחלטה להפיל את המלכה מוטלת על כתפי הפועלות. הדבורים מלמדות אותנו שיעורים אינסופיים, על שיתוף, על חיי קהילה, על אחריות. ההתבוננות בעונות השנה עבורנו, כיום, אינן רק על שינויי קור או חום, גשם או שמש. כל עונה מביאה עימה צרכים שונים לכוורת, קצב משתנה, ריחות ופריחות, חלקן אהובות על הדבורים ואחרות לא. כמובן זה משפיע על השיקולים בבחירת שתילים או עצים. קיומם של יצורים בבית, הניזונים מצוף, נלקח בחשבון.

הדבורים מצטרפות למערכות התומכות בסביבתנו. כמו הקומפוסט הבונה אדמה עשירה מתחת, עושה הדבורה את מלאכת ההאבקה ממעל. פאפיות, התפוח, האבוקדו, הליצ'י, הירקות והתבלינים, זוכות לתמיכה מקרוב. כבר היום, אחרי שנתיים עם כוורות בחצר, ניתן לראות עלייה בכמות הפרי על העצים שלנו.

דבש בכוורת יש כל השנה, זהו מזונה של הדבורה. באביב, כשהפריחה מרובה, מתמלאת הכוורת בשפע של דבש. זו העונה שבה אפשר לקחת ממחסני האוכל שלה מעט גם עבורנו (מגדלים קונבנציונאליים אוספים כ-25 ליטר דבש מכוורת, אנחנו רודים כ-10ליטר). הרדייה מתבצעת בסוף האביב/תחילת הקיץ, כדי לאפשר לכוורת להתמלא מחדש. מחסני המזון בכוורת, זו הערובה לחוסנה של הכוורת לקראת שלהי הקיץ השחון והחורף הקר, שלעיתים יכול לסכן את המשך קיומה של הכוורת.

דבורי דבש בחצר האחורית

בשל מידתה וצפיפותה של החצר האחורית שלנו, העמדנו את הכוורת הראשונה מתחת לחלון חדר השינה, בשולי השביל החוצה את החצר, השנה הוספנו כוורת שנייה ממול. לא אחת אנשים תמהים על הבחירה להעמיד כוורות בגינה, בקרבה פיזית לשביל ולחלון.

בחמש השנים האחרונות אנחנו עדים לתהליך מואץ של עיור באזור המגורים שלנו, פרדסים ושטחי בר נעלמים בקצב מסחרר. גידול דבורים בתנאים אורגניים, ללא תוספות כימיות לכוורת, זוהי לדידנו שליחות.

המפגש של קבוצות מבקרים (תלמידי בי"ס, מורים וסתם אורחים) וכן תלמידי פרמקלצ'ר, עם הכוורות, מעורר בתחילה רתיעה וחשש, במהרה מוקסמים המבקרים מהסיפורים ומההתבוננות בכוורת. אם נצליח לשנות מעט עמדות ודעות מוטעות לגבי דבורים – זה חלקנו.

הפתרונות שלנו הם ביתיים ומעט פרימיטיביים, אבל הרדייה משמחת את הנכדות שלנו שצופות בדבש הניגרכעת שהחצר רוחשת דבורים הששות לאבקה וצוף, זוהי מעבדה מרתקת לבדוק שינויים בכמות הפרי. אנחנו מגדלים כ-30 עצי פרי וביניהם ערוגות קטנות ואינטנסיביות של ירקות ותבלינים.

פתרונות ביתיים לרדיית הדבש

כמות הדבש שאנחנו רודים היא קטנה לכן איננו משתמשים בצנטריפוגה להוצאת הדבש מהחלות. שיטה שנהוגה אצל מגדלי דבש מסחריים. הפתרונות שלנו הם ביתיים ומעט פרימיטיביים, אבל הרדייה משמחת את הנכדות שלנו שצופות בדבש הניגר.

על מסגרת עץ, אנחנו מותחים רשת ברזל דקה, המסגרת מונחת על מיכלחלות הדבש המוכנות לרדייה, מכוסות בקרום של שעוות דבורים, את השעווה מגרדים בעדינות והיא נאספת בכלי נפרד בהמשך היא תשמש את אריה ליצירת סבון וקרמים. על מסגרת עץ, אנחנו מותחים רשת ברזל דקה, המסגרת מונחת על מיכל. על המסגרת אנחנו מניחים את החלה הנקייה משעווה, הדבש ניגר לאיטו וממלא את המיכל וממנו נעביר את הדבש לצנצנות.

חיי הדבורים עשירים ומלאי עניין. נדרש ידע בסיסי כדי לגדל אותן וגם להצליח. אחרי שנה של לימודים, עברנו שנתיים של גישושים טעויות וגם הצלחות. היום, שלוש שנים מאז שהצבנו את הכוורת בחצר, עדיין "התבוננות" ו"הקשבה" היא הכלי המשרת אותנו בבואנו אל הכוורת.

הדפסה

אודותי

פורסם ב מאמרים ומתוייג תחת , , , , . שמור את הקישור הישיר.

37 תגובות ללגדל דבורים בחצר הבית

 1. מיכל פוקס:

  מאשה שלום
  אני מגדלת דבורים כבר 4 שנים.
  השנה כתוצאה כנראה מהורואה ומעש הדונג, הכוורת דעכה ונעלמה לה.
  ממי יכולה לקבל נחיל או מלכה?
  האם בשלב זה של השנה אפשר לגדל אותן?
  את הנחיל הראשון בניתי בספטמבר והוא נבנה משך כחודש/ים.
  תודה רבה
  מיכל

 2. Naomi Zacks:

  שלום אני רוצה לקנות כוורת ודבורים איפה אפשר לקנות דבורים בארץ?

 3. איתן גנזי:

  שלום רב.
  מה אומר החוק לגבי גידול דבורים בחצר?
  איתן

 4. מעניין!
  רדייה בגרביטציה – כמה זמן עד שהחלה מתרוקנת (צריך להפוך?)

 5. מירי:

  מאז מאי 2015 יש לנו כוורת ביתי,היא גדלה ומתפתחת ואנחנו נהנים מאוד מהמראה (יש לנו חלון שאפשר להציץ דרכו פנימה).
  אנחנו רוצים "לעלות קומה" ורציתי לדעת באיזה רשת להשתמש בין הקומות,על מנת שרק הפועלות ולא המלכה.
  תודה !

  • rachel:

   הי.
   אני גרה בעיר. האם גידול דבורים בכוורות עלול להזיק לתושבים (עקיצות וכדומה)?

   • ‫מיכה ארז‬‎:

    לדעתי ממש אין חשש. אני מגדל בחצר מזה מספר שנים. מעולם לא נעץ שכן

  • שלום:

   רשת חיסום מיוחדת. רשת מלכות. שנקראת רשת הנימן.
   המאפשרת לעמלות לעבור ולמלכה לא לעבור כי היא גדולה.

  • טל:

   מירי, היכן הכוורת שלכם? בחצר או על הגג? והיכן השגתם כוורת עם "חלון הצצה", או אם בניתם לבד אנא הנחיות…או מישהו אחר שרואה את השאלות. כמו גם הכוונה היכן ניתן לרכוש מוצרי בסיס להתחלה. כגון המכשיר הזה שמשתמשים כדי להתקרב לטפל בכוורת (מפוח עשן? איך הוא נקרא?)

  • היען קונים כוורת?

 6. מיכל פוקס:

  שלום
  מתי כדאי להעלות קומה שנייה בכוורת? האם רק אחרי שהמסגרות החיצוניות מלאות דבש?
  תודה

 7. ממליץ על קורסים מסודרים ומעולים לגידול דבורים בפקולטה לחקלאות ברחובות.

 8. שלום לכולכם,
  שמחה שיש לי את ההזדמנות לכתוב לכם כאן. כל כך נחמד שיש מתעניינים ללימודי דבוראות.
  בפקולטה לחקלאות מתקיים מדי שנה קורס דבוראים חובבים בן 18 מפגשים בקבוצות קטנות של עד 5-6 משתלמים בקבוצה עם מנחה מומחה בתחום.

  בנוסף, כל בוגר שמתחיל לגדל דבורים מקבל הנחייה ממרכז התכנית,חיים כלב, שהוא דבוראי עצמאי, האחראי על המכוורת הלימודית/ מחקרית של הפקולטה לחקלאות, ואף משתתף כעוזר הוראה בתכנית הלימודים האקדמית בקמפוס.
  בתום הלימודים קיימת אפשרות להצטרף למועדון החובבים שהוקם לבקשת הבוגרים. המועדון מנוהל ע"י הפקולטה לחקלאות המקיים 4 כנסים מדי שנה בו נחשפים המשתתפים לעידכונים האחרונים מהשטח ומקבלים הנחיות לעונת הפעילות ממרכז התכנית.

  מיותר לציין כי תכנית הלימודים של הדבוראים החובבים מקיפה ומעמיקה, וכוללת שימוש במכוורת הלימודית (אשר נמצאת בקמפוס עצמו), במעבדות ומכון הרדייה הקיים במקום.

  במסגרת הלימודים יש סיורים למכוורות בהיקף מסחרי, מכוורות בעיר ומכוורות תיירותיות.

  החובבים נחשפים גם למוסדות החיוניים בתחום, לעידכונים האחרונים משולחן המועצה ולתהליכי הרישוי ולאחרונה גם החיקוק בענף.

  הקורס הבא ייפתח ביום שישי הראשון של חודש פברואר 2015.

  צרו קשר ונחבר אתכם עם בוגרים שישמחו להמליץ על התכנית.
  שלכם ובשבילכם,
  רקפת – 08-9489991 * 052-2907093
  המדור ללימודי חוץ
  הפקולטה לחקלאות מזון וסביבה – קמפוס רחובות
  האוניברסיטה העברית בירושלים

 9. מגדלת דבורים:

  שעוויות מעולות נקיות ואורגניות ניתן לקנות אצל אהוביה ארליך מושב אביחייל.

 10. תום הלל:

  גידלתי דבורים לפני כ 60 שנה עם אבי. עכשיו שאני גימלאי אני מעוניין לגדל דבורים כחיית מחמד.
  יש לנו בית קיץ ב'קיט ושיט בקיסריה. חשבתי לשים כוורת אחת או שתיים על הגג.
  היכן אני יכול לרכוש זאת ואם יש לכם עצה או שתיים בנושא.

 11. יהושע:

  מעונין לגדל נחיל בכוורת בודדת . אני גר בחיפה ויש לנו גינת עצי פרי של דונם – כ 70 עצים , ומסביב הרבה עצים וירק . מבקש קשר עם מי שמוכן להנחות , לתת / למכור הדברים הנדרשים .
  בברכה

  טל. להתקשרות : 052-2979819

 12. מאשה דולב:

  לכל המתעניינים בנושא הדבוראות
  בחודש ספטמבר יפתח פרנק קבוצת לימוד, על דבורים, כוורת ומה שביניהם. משך הלימוד שנה (מחזור חיים שלם של דבורה). כדאי להקדים ולהרשם. הקורס יתקיים בפרדס-חנה, בימי שישי – יום בחודש. הטלפון של פרנק ברנשטיין 04-6377277, צריך להשאיר הודעה ומס' טלפון והוא יחזור אליכם.

  מאשה

  • חוי פלדר:

   שלום אני מעוניינת ללמוד לגדל ,רכוש כוורת וחליפה אשמח לקבל פרטים
   בברכה ותודה מראש חוי פלדר 0528341901

   • מאשה דולב מאשה דולב:

    הי חוי
    התשובות אותן את מחפשת מצויות בדף התגובות, נתתי פרטים לגבי מורה לדבוראות. אם עדיין יד לך שאלות את מוזמנת להתקשר אלי 0523-647576 ואשמח לענות.
    בברכה
    מאשה

  • מאשה דולב מאשה דולב:

   הי אביב
   מסובבים עד שמפסיקים לראות טיפות שניתזות על דופן המתקן. ואז הופכים לצד שני. בהצלחה

 13. מאשה דולב:

  לכל מי ששאל ולא נענה
  לגיא: אני גרה בכרכור ואשמח לביקור. לתאום 0523-647576
  לסיגל: שאלתי את המומחה, לצערי אין מה לעשות עם כוורות שהתרוקנו. הכוורת עצמה טובה לשימוש חוזר אבל השעוויות נאכלו כנראה ע"י עש. כדאי להתחיל מהתחלה עם שעוויות חדשות.
  לאלעד: לגבי נדידת דבורים בין חצרות השכנים, זה כל היופי בדבר, דבורים מוצאות פריחה בסביבה הקרובה והרחוקה, הן תגענה לחורשות, לחצרות, לצידי הדרכים. לכן לשאלה כמה פרחים צריך לגדל לא רלוונטית, כדאי לגדל פרחים ועצים להאבקה, כי זה מקסים לראות אותן מטיילות על הפרחים וגם מציאותן מגבירה כמות פרי על העץ. עיסקה משתלמת.
  לכל מי שנירתע מעקיצות – עקיצות במידה הן ברכה, מוזמנים לקרוא ספרון מקסים "מחלימים בעזרת דבורים" של אורית קדר- מאיר עיניים!

  תודה לאיתן שפתח שער לאנשים הגרים בסביבתו, להדריך ולספק חומרים לכוורת. באזור פרדס-חנה / כרכור יש את פרנק ברנשטיין, שבסוף הקיץ יפתח אצלו קורס, הוא המורה שלי לדבורים וגם נוגע לי בנשמה. אפשר להתקשר אלי כדי לקבל פרטים או להתקשר אליו ישירות
  04-6377277, אם אין תשובה לא להתיאש, להשאיר פרטים והוא יחזור אליכם – ככה זה כשאין סלולרי.
  היו בטוב
  מאשה

 14. גיא:

  רגע מה הכתובת שנוכל לבקר ???

  😉

 15. סיגל ניצן:

  הכוורת שלנו שהיתה מאוד פעילה באביב התרוקנה מכל תושבותיה בסתיו עקב התקפת צרעות שכנראה אכלו את כל הדבורים וגם את הדבש. בחורף היא עמדה ריקה וחשופה לגשם והעלתה עובש בין המדפים (החלות). האם יש לכם המלצות לטיפול בעובש או ניקוי הכוורת מבפנים וגם מה לעשות עם הצרעות?
  תודה
  סיגל

 16. דוד:

  הכנסתי כוורת לחצר ולשכנים נודע על כך כשקיבלו חלת דבש.
  כיום הפכתי להיות נושא השיחה בשכונה יחסי עם השכנים אינו מהיום שקית לימונים אוחצי קילו דלעת שמביאים הילדים הביתה אינו מחזה נדיר.
  עקיצות אני היחידי שמקבל ואין לי בעיה עם זה אני מטפל בחברים ללאלבוש מיוחד רק עםהחדירה שלי לקן פולשנית במיוחד אני משתמש בעשן.
  אני אדם עסוק ולכן בחרתי בתחביב זה אין צורך להוציא את בעלי החיים לטיול בוקר…..
  ..ולעץ הלימון יש שיגעון חדש הוא מוציא לימונים באשכולות מחזה. מדהים.

  • אלעד ציפיס מאיר אלעד ציפיס מאיר:

   אני מנחש שיש קשר בין כמות הדבורים/גודל הכוורת לבין כמות הפרחים בחצר לבין עד כמה זה מטריד את השכנים. כלומר, כוורת גדולה זקוקה ליותר פרחים כדי לפקד, אבל אם יש לי בגינה רק פרחים בודדים (בין אם הם פרחים ובין אם עצי פרי) אז הדבורים תאלצנה לנדוד רחוק יותר, אל גינות השכנים וזה עלול להוות מטרד משמעותי הרבה יותר (אני מניח גם שהשכנים לא מוטרדים מהדבורים כל עוד הן לא מסתובבות אצלם בגינה…).

   האם התיאוריה שלי נכונה? מישהו יודע להצביע על היחס הנכון בין גודל הכוורת לכמות הפרחים בגינה?

   תודה,
   אלעד.

   • איתן-דבשומרון:

    ראשית ,
    איני יודע היכן אתה מתגורר אך סביר להניח שיש מסביבך לא מעט דבורים המגיעות מכוורנים אחרים.
    שנית כל דבר צריך לבדוק לגופו אך אני מנמיח שאם זה לא צמוד לא אמורה להיות כלל בעיה.
    עיקר ההקפדה צריכה להיות על מיים בקרבת הכוורת רצוי מטפטפים…

 17. אלעד ציפיס מאיר אלעד ציפיס מאיר:

  מאשה- מאמר מעניין מאוד!
  אני מקווה שזה רק טיזר ויבוא גם המשך עם יותר פרקטיקה: מאיפה מביאים כוורות? איך מתקינים אותן? מהם התנאים הנדרשים לתחזוקה? איך נמנעים מעקיצות? איך כוורת דבורים בחצר משפיעה על חיי היום יום בבית ובחצר? איך מתמודדים עם שכנים מוטרדים?

  הרעיון להציב כוורת בחצר עלה בעבר דרך אשתי, אך נכון לעכשיו אני חש שכוורת דבורים במרכז שכונת מגורים תהיה מטרד גדול לי ולשכנים. אשמח לשמוע יותר על הנושא ואם ניתן גם להגיע לביקור ולראות מקרוב.

  תודה,
  אלעד.

 18. לאו לאו:

  זה באמת נשמע כמשהו מאוד מאתגר… היו "פרשות" של עקיצות?

 19. יעקב אגלמז:

  איזה יופי!!

  האם ניתן לרכוש כוורות ואיפה?
  האם יש להכניס מלכה לתוך הכוורת או שהן נודדות ממקום אחר?

  יעקב.

  • מאשה דולב:

   תודה לכל מי שהגיב, אני שמחה שהצלחתי להדליק סקרנות ועניין.
   הרעיון לגדל דבורים בלב שכונת מגורים, נולד מתוך הבנה שגידול אינטנסיבי, בשיטות המקובלות, נעשה קשה בשל הבעיות עליהן הצבעתי.
   להכניס כוורת לחצר או למרפסת, אפשרי וממש ידידותי למגדל, גם אם לעיתים נעקצים.
   (ד.א. עקיצות הדבורים בריאות לגוף, ישנם המטפלים בבעיות פרקים בעזרת עקיצות מבוקרות והתוצאות מעולות). לשבת ליד כוורת ולשמוע את זמזום הדבורים, או להביט בבוקר בשמחת המעוף שלהן – אין מדיטציה טובה מזה!!
   הפרטים הפרקטיים כמו רכישת ציוד (או בניית כוורת- יש אתר המלמד…), זה הצד הקל של המשימה, אבל כדי להצליח בה, וזו בעצם המטרה, צריך לקבל הנחייה למשך שנה שלמה. אחרי שלמדנו, פרנק, המורה שלנו, מלווה אותנו, עד היום, ופותח לנו אוקיינוס של ידע. גם כך היו לנו לא מעט טעויות של מתחילים, שכמעט חיסלו לנו את החלום.
   אנחנו חיים בכרכור, אבל ישנם מגדלים נוספים בארץ שאפשר ללמוד מניסיונם.
   לגבי השכנים: לדבורים יש משום מה, יחסי ציבור בעיתיים, עקיצות ואלרגיות, יכולים להביא אנשים לרמה של היסטרייה. חשוב להבין, דבורה אינה עוקצת אם אין לה סיבה. דרכת עליה – היא תגיב, אתה עומד מול הפתח שלה, היא יכולה להיכנס ללחץ… אבל אין לה עניין לעקוץ. חששנו מתגובת השכנים, הסברנו שתהיה כוורת בחצר, בסופו של יום כולם נהנים ממנה. לזה שיש עצי אבוקדו בחצר, או לזה שיש עץ לימון. צנצנת דבש אורגני במתנה, מרככת כל התנגדות, ולהראות לילדי השכונה איך הדבש ניגר או איך נראית כוורת בפנים, זה שיעור לחיים.
   אנחנו שמחים לכל מבקר סקרן, בעיקר זה שיגיע עם ילדים!

   מאשה

   • תום הלל:

    גידלתי דבורים לפני כ 60 שנה (עם אבא שלי) .
    עכשיו שאני גמלאי, אני מעוניין לגדל דבורים כחיית מחמד. יש לנו בית קייץ ב קיט ושייט בקיסריה. חשבתי לשים כוורת אחת שאו שתיים על הגג.
    היכן אני יכול לרכוש או האם יש לכם עצות להגשמת ההעניין

  • איתן-דבשומרון:

   שלום
   אני מגדל דבורים אורגני,
   ואם אתה מכיר את התחום אזי יש לי נחילים.
   ואם לא אני מעביר קורס גידול דבורים אורגני בחווה שלנו,
   שם ניתן ללמוד ע"כ בצורה מסודרת ומדוייקת יותר.
   ניתן גם להתייעץ במייל:
   dvashomron@gmail.com
   0526522169

   • דניאל וייצמן:

    האם אתם יודעים על מישהו שמלמד באזור טבריה (עד חצי שעה נסיעה)???

    • הי אני חסן ח'וטבא מכפר ריינה ליד נצרת יש לי שאלה אם כול אחד מותר לא לגדל דבורים ואם הו יכול לסים את הקורות שלא בכול מקם …..אך אני יודיע לא רק בעל רשיון וה הוא יכול לפי הסכים ו הנקודה שלא …..בכפר שלנו מגדלים בלי רשיון …….אשמח לקבל על זה שובה תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)