בקרוב אצלכם בקומפוסטר – זבוב החייל השחור

הדפסה

בין אם תרצו ובין אם לא, סביר להניח שבקיץ הזה תגלו בקומפוסטר שלכם רימות שמנמנות מנשנשות את הפסולת האורגנית בהנאה מרובה (לפעמים אפשר לשמוע אותן לועסות!). אפילו הקשוחים שבאנשי/נשות הפרמקלצ'ר עלולים להיגעל למראה מלבב זה. אז לפני שאתם מדפדפים הלאה, כמה מילים אודות הזבוב שמככב בלא מעט סרטוני יוטיוב. הכרות והבנה תמיד עוזרים בביטול פחד וגועל…

מקורו של זבוב החייל השחור (hermetia illucens) ביבשת אמריקה, אך היום בעזרתינו הנדיבה הוא נמצא באזורים נרחבים בעולם וגם בישראל (השמועה אומרת שהוא עדיין לא הגיע דרומית לבאר שבע, אם מישהו ראה הוא מוזמן לכתוב בתגובות). כמו זבובים רבים מחזור החיים שלו מורכב מארבעה שלבים: ביצה, רימה (לארווה בלעז), גולם וזבוב בוגר. לזח"ש יש מספר דרגות של גולם שבינהם הוא מתנשל ושלב נוסף שנקרא טרום גולם (Prepupa) שבו הרימה מפסיקה לאכול ומחפשת מקום להתגלם על הקרקע.

החלק הדומיננטי במחזור חיי הזבוב הוא הרימה. הרימה ניזונה מפסולת אורגנית לרבות זבל עופות, זבל חזירים ושאר ירקות. בשונה מהתולעים האדומות (אירופאיות מפונקות), רימות אלה בעלות גפי פה לועסות והן לא בררניות כשזה נוגע לאוכל, הן יפרקו בצל, שום וקליפות של הדרים כאילו היה זה מעדן גורמה של ממש.

ואם כבר התחלתי להשוות לתולעים האדומות, אז אין מה להשוות… הזח"ש הרבה יותר מתאים לאקלים הים תיכוני שלנו והוא פעיל באביב – קיץ – סתיו. הזבובים לא אוהבים להיזדווג כשקר ומעונן ולכן לא נראה את הזח"ש והרימות בחודשי החורף. הבדל נוסף הוא שהתולעים צריכות להתרבות ולגדול בתוך החומר האורגני, תהליך הדורש זמן. לעומת זאת אוכלוסיית הזבוב מתחילה בפתיחה חזקה כאשר כמה מאות ביצים מוטלות מעל החומר האורגני, והרימות הצעירות מתחילות מייד לאכול בקצב מסחרר… כמה מהר? בסרטון הבא (לבעלי לב חזק בלבד!).

 

זח"ש בוגר אצלי בחממ-דוםבשלב זה בוודאי כבר התחלתם לחפש קוטל זבובים אקולוגי באתר… אז אפשר להירגע. למרבה המזל הזבוב הבוגר חי רק את החיים הטובים, משמע: לעוף, למצוא בת זוג ולהזדווג. אוכל כבר לא מעניין אותו בשלב הזה ואפילו גפי הפה שלו לא מפותחות לאכילה. חוץ מזה הוא גם לא המעופף הכי טוב בעולם ומעדיף להמנע מכניסה למבנים (זבוב הבית לעומתו ידוע כמעופף מעולה).

אז מה יוצא לנו מכל זה? ראשית, החבר'ה האלה פותרים לנו את בעיית הפסולת האורגנית. שנית,  אנו מקבלים רימות עשירות בחלבון ובזרחן להאכלת התרנגולות, הדגים והזוחלים שלנו. זהו דבר לא טריוויאלי בכלל, אם שאלתם את עצמכם פעם מהיכן מגיע החלבון הדרוש לתרנגולת על מנת שתטיל ביצה ענקית כל יום? אז במרבית המקרים מדובר בקמח דגים שאינם ראויים למאכל אדם המהווים חלק חשוב מתערובת המזון שלהן (לא בר קיימא במיוחד…). אז בעצם בשונה מתולעי הקומפוסט המספקות לנו הומוס איכותי, התוצר של הזח"ש הוא הרימות עצמן. גם מהזח"ש נקבל קצת הומוס, אך הוא בכמות קטנה ואיכות נמוכה יחסית לזו של התולעים.

הבעיות מתחילות שהרימות אכלו מספיק והן שואפות להיות זבוב או זבובית (טרום גולם). הן מתחילות לטפס ולעלות במעלה המיכל לחפש לעצמם פיסת קרקע להתגלם בה. אך אם אין קרקע, הן יזחלו ויחפשו אותה ובאמת שרימות מתחילות להסתובב לך בבית זה יכול להיות קצת לא נעים… אבל בפרמקלצ'ר כמו בפרמקלצ'ר אין בעיות אלא רק פתרונות. כל מה שצריך לעשות זה לתעל אותם למקום חפצינו. בעצם זהו מנגנון נהדר לאיסוף הרימות שהן בשיא גודלן, זבל נכנס – מזון עשיר לבע"ח יוצא. בתמונה מתקן יעודי לגידול הרימות (Biopod) הגדלות ונופלות היישר ללול התרנגולות (הן עפות על זה)

מערכת האכלת תרנגולת פרמה-אוטומטית

מערכת האכלת תרנגולת פרמה-אוטומטית

ביופוד שהכנתי בעצמי

ביופוד שהכנתי בעצמי

למעלה תמונה של ביופוד שהכנתי בעצמי (בעזרת ד"ר יוטיוב) והוא אפילו עובד לא רע בכלל

עוד דבר שחשוב לי להזכיר זה נושא הריח, חוות רימות לא מאוזנת עלולה להדיף ריח חריף הנוצר בגלל תנאים אנאירובים. הדבר יכול להגרם משתי סיבות: החומר רטוב מידי, קורה לרוב בשל סתימה של צינור הניקוז, או שיש יותר מידי חומר אורגני יחסית למספר הרימות (האכלת יתר). אני אישית פתרתי את בעיית הריח ב"ביופוד" שלי על ידי הוספת עלים יבשים וקצת חול לאיזון הרטיבות.

מי שרוצה עוד… יש על הזבוב המון חומר ברשת (חפשו Black Soldier Fly), מאמרים מדעיים, אתרי אינטרנט, סרטונים ביוטיוב ובלוג מצויין שממנו שאבתי הרבה מידע.

הדפסה

אודותי

פורסם ב מאמרים ומתוייג תחת , , , , , , . שמור את הקישור הישיר.

49 תגובות לבקרוב אצלכם בקומפוסטר – זבוב החייל השחור

 1. אלעד:

  אני מקמפסט בתחילת הדרך.
  בניתי ערימת קומפוסט בשדה הצמוד לגינתי, תחת כיפת השמים, שמש רוב היום.

  הקומפוסט בנוי כעוגת השכבות – חומר אורגני, עשבים עלים יבשים – חומר אורגני.

  הכמות בערך כשל באלה.

  הערימה מפוצצת בזח"שים.

  האם אפשר "להציל" את המצב – כלומר להעלות את הטמפ' שלה ולהיפטר מהרימות (אני עדיין לא מגדל תרנגולות ובניתי את הקומפוסטר ע"מ שיהיה לי הרבה קומפוסט לגידוליי האורגניים).

  איך אפשר "להביא פנימה" תולעים אדומות?

  תודה.

 2. שירי:

  אז אפשר לשים אותם בערוגת התבלינים?

 3. שירי:

  אחרי שירד הלחץ והבנתי שהמוני הרימות שזורחלות בקומפוסט הן דבר חיובי, אני לא מצליחה להבין האם אני יכולה להשתמש בקומפוסט כפי שהוא עם הרימות ופשוט לפזר אותו ביחד איתן ליד הצמחים, או שאני צריכה לחכות שמשהו יקרה? כי כבר חודשים רבים שהקומפוסט מלא ברימות (עכשיו חורף וקר, עדיין מלא רימות). אני לא יודעת אם הקומפוסט שהוא כזה פעיל אפשר לשים אותו ליד צמחי תבלין?

 4. נבות:

  אכן תגלית מרעישה שמשנה את כל הסיפור.
  הרימות האלה מתסכלות אותי כבר כשנתיים.
  ופתאום = ברגע הן הופכות ממטרד למשאב!
  שוב נוכחתי שלכל דבר יש כל כך הרבה צדדים וגוונים.
  תלוי מאיפה אנחנו מסתכלים. הקורבן המסכן? המלך?

 5. נורית:

  תודה רבה על האינפורמציה המצויינת,
  בישראל גרתי במושב בגליל בגובה מ' ומעולם לא נתקלתי ברימות אלה.
  ערימת הקומפוסט היתה מונחת על האדמה בקצה מוצל של הגינה ועברה המון אוורור על ידי חתולים כלבים נמיות וכו -כולם אהבו לפשפש בה. הערימה ספגה חומר אורגני במשך 4 שנים של גינה אורגנית + בישול ביתי כולל שאריות בשר ואני חייבת לציין שמרוב מפשפשים כמעט ולא היה לי דשן מכל הסיפור הזה. פעם בשנה אולי כמות של חצי דלי קטן…

  השרשורים הגיעו לבד מתוך האדמה אך ממש לא באופן קבוע.

  לעומת זאת כרגע בגיברלטר יש לי קומפוסטר כהילכתו (הוזמן מהאינטרנט, ישראלי = עלה המון ולא מומלץ בכלל, אך הוא אילוץ לפתרון אסתטי במרפסת חשופה לשכנים…)
  ולעניין הרימות- גם אני הזדעזעתי- בתור מקמפסת מנוסה לא הצלחתי להבין מה הם כל המרעין בישין התוקפים את הזבל… יש לציים שאני מצליחה לשמור על איזון באמצעות עיתונים , קרטוני ביצים וניירות טואלט- אין לי חומר אחר להשתמש פה. כל עלה נושר מייד קופצים עליו 4 עובדי עירייה לאסוף…
  הערימה מגיעה לפעמים לחום מאוד גבוה אבל זה לא מזיז לרימות. להפך. אני קצת מתבאסת מזה שלא יהיה לי כל כך קומפוסט בסוף התהליך אך מכיוון שגם בארץ התהליך לא נשא המון פרי אני מבינה שזה גורלו כנראה של איסוף קומפוסט ביתי (מנסיוני שלי בלבד כמובן)-
  הוא אמור להקל על 1. הבעל שצריך לזרוק זבל 2. אתרי ההטמנה ומצבורי המתאן 3. המצפון
  במקרה של התרנגולות או חיות אחרות יש המון רווח לקקיפוסט- זה כמו לונה פארק להמון חיות.
  אצלנו פה רק שחרור אחד (די טמבל מצפיה בו, נראה לי צעיר) עלה על האוצר אבל לא יודע מה לעשות עם שפע הרימות שזוחלות פה
  הן יצאות לטיול בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות או בלילה לח אבל אם אני עושה היפוך בערימה תמיד יש כמה שעושות אחרי זה ויברח.

 6. יפעת:

  הבוקר כשהגעתי לקומפוסטר חשכו עיניי!! מלא רימות בפתח התחתון.. יש לי קומפוסטר ביתי של 650 ליטר, קראתי את כל התגובות ועדיין לא הבנתי האם יש מה לעשות או שהלך הקומפוסט (אין לי תרנגולות או זוחלים שיאכלו אותן…)להמשיך להשתמש כרגיל?! הצילו…. (גרה בלהבים אגב)

 7. אריאל בנימינה:

  אז מה השורה התחתונה בנוגעה לערימת הקומפוסט (אצלי היא ממוקמת בבור…) האם הרימה מזיקה לקומפוסט או שלא צריך להתרגש? האם עצם זה שהרימה אוכלת את החומר האורגני ומפרישה צואה זה לא תהליך חיובי? סה"כ זה התהליך בהומוס.

 8. גלי:

  למרות שהבהרת שהם טובים – אני לא רוצה אותם בקומפוסט! הצילו!
  הם מגעילים אותי נורא נורא נורא. ואני לא יכולה לטפל בקומפוסט בגללם (כל היפוך נגמר בחצאי רימות שזזות לי מול העיניים), ליד הקומפוסט על האדמה יש מלא גלמים, ומעליו חג לפעמים הזבוב עצמו, ואני גם לא רוצה שיאכלו לי כל-כך הרבה מהשאריות שאני מכניסה! :-D.
  יש דרך להיפטר מהם?
  מתי הם יוצאים מהגלמים?
  אם הם עוזבים בחורף, איך אני שומרת על הקומפוסט מוגן בפניהם לקראת האביב?
  האם יש שלב שהם נעלמים מהקומפוסט עצמאית? נגיד כשהוא כבר עשוי ומוכן?

  • גלי:

   אה, וגם: אני מדמיינת או שמאז שהן הגיעו יש גם ריח לא משהו לקומפוסט (ולא בגלל שהוא לא מאוזן)?

   • את לא מדמיינת…זה מה שכתבתי:
    עוד דבר שחשוב לי להזכיר זה נושא הריח, חוות רימות לא מאוזנת עלולה להדיף ריח חריף הנוצר בגלל תנאים אנאירובים. הדבר יכול להגרם משתי סיבות: החומר רטוב מידי, קורה לרוב בשל סתימה של צינור הניקוז, או שיש יותר מידי חומר אורגני יחסית למספר הרימות (האכלת יתר). אני אישית פתרתי את בעיית הריח ב"ביופוד" שלי על ידי הוספת עלים יבשים וקצת חול לאיזון הרטיבות

  • אני אזרום איתך כאן…להיפטר: ציפורים/תרנגולות/זוחלי מחמד/צפרדעים תני להם להסתובב באזור/בתוך הקומפוסטר ולא ישאר מהם זכר.בדרכים אחרות זה לא ילך…באמת עדיף למנוע בעזרת רשת זבובים כדי למנוע הטלה באביב (בחורף הן לא פעילות) פשוט אין הזדווגות וכך אין גם רימות חדשות. (ודרך אגב אני באסכולה של- לא להפוך את הקומפוסט)

   • גלי:

    דווקא יש הרבה ציפורים אצלי, אבל לא נראה לי שהן קלטו את האוצר הבלום הזה. מה זה זוחלי מחמד? שאביא איגואנה?

    ושאלה: אם אכניס את הגלמים (שיש מהם כמויות מסביב לערמת הקומפוסט על האדמה), האם הם יהפכו לחלק מהתהליך או שפשוט יבקעו בקומפוסט?

    ועוד אחת: רשת זבובים – עד מתי? מאביב עד החורף או שמספיק רק באביב? (מטילים גם בקיץ?)

 9. אחלה מאמר!

  בדיוק הסתקרנתי בנושא, אחרי שיש לי כבר תקופה ארוכה פח קומפוסט, שחור כזה רגיל, מלא בשאריות אוכל וגינה. הרימות האלה עושות עבודה מעולה בלפרק הכל מהר, ככה שתמיד יש לי מקום לעוד זבל. D-:

  מוזר שאומרים שהן מייצרות פחות קומפוסט, או פחות איכותי. יש מקור אמין לזה? בינתיים כל מה שקראתי דווקא נראה מעודד על שימוש בהן, לעומת אדומות. שלא לדבר על זה שהן מגיעות לבד וכל זה פה חחח

 10. ירדן:

  רגע רגע, אז הרימות האלה בעצם טובות? אין סיבה להילחץ שזה לא טוב לקומפוסט? כי גיליתי אותן בכמויות ענק אצלי במיכל. אני שמה עכשיו אפר של מדורה וחומר יובש כדי להקל הריח.
  אבל סה"כ- הן לא מזיקות לתהליך?
  כי הבנתי שהן מין פולש…
  תודה

  • טובות זה עניין יחסי – בשבילי הן מבורכות כי אני מאכיל את התרנגולות. בשבילך הן די עוצרות את התהליך – במקום קומפוסטציה שמתבצעת על ידי חיידקים יש לך עיכול ויצירת ביומסה של רימות וזבובים

 11. תמר מלי:

  שלום לכולם, אני מנהלת גינה חינוכית וכפר אקולוגי קטן במחנה קיץ יהודי בטקסס, הגינה לא קטנה והאדמה מאוד דלה ולכן אני קונה כמויות גדולות של קומפוסט מוכן, התחלתי בהכנת כמויות גדולות של קומפוסט שיהיה לחודשים הבאים ולשנה הבאה וכל המיכלים הדיי גדולים התמלאו באותן רימות, ברמה שתוך שבוע כמעט כל האוכל נעלם ונשאר רק קקי של סוסים ושבבי העץ:) יש לי כמויות גדולות של אוכל וכמו כן קש ורציתי לקבל המלצות לדרך להגיע לחום הגבוה ביותר בזמן הקצר ביותר שלא יספיקו להטיל ביצים, יש ברשותי שני סוגי מיכלים , אחד פלסטיק ללא תחתית ואכן מחורר והשני מהסוג המסתובב בלי החלק שאמור לסובב אותו, אז הוא בעצם נראה כמו פחית קולה ענקית עם חורים בצדדים, אשמח לעצות, תודה רבה

  • הי תמר, כדי להגיע לחום גבוה מהר את צריכה מסה יפה של פסולת אורגנית מינימום 15-20 ליטר בבת אחת, את יכולה לשמור בכמה פחים קטנים סגורים,ורק שהכל מתמלא לשים בערימת הקומפוסט. אם יבש אז להרטיב היטב במים. אחכ תכסי את הקומפוסטר בבד או רשת זבובים כדי שהזח"ש לא תוכל להטיל.

 12. Hi,
  Could you please put me in touch with the person that wrote the article about Black Soldier Fly?
  I think it was Eyal Barkan but the does not appear in the contact list. I"m living in Israel and would like to get my hands of some Black Soldier Flies so that I can do some composting. Do you know who I can contact in order to obtain some flies?

  Also, the workshop on the 27 I suppose is purely in hebrew?

  toda,

 13. אדיר:

  היי אני חדש בעולם איסוף האשפה.
  עברתי לבית חדש עם הרבה שטח שמש, וחשבתי שזה יהיה רעיון טוב לשים פח אורגני בבית, וכך עשיתי. פח במפלסטיק שנועד לפסולת אורגנית.
  היום [אחרי שבועיים בערך] גיליתי שיש שם רימות, וחלק אפילו טיפסו קצת, אבל הפח סגור אז הן לא באמת יכולות לצאת…

  מעבר לזה, יש עובש בתחתית הפח [שבינתיים התמלא רק בקצת], ואני מניח שזה לא טוב כל כך.
  אני רוצה להשתמש בזה כדי לדשן דברים [שעדיין אין לי], ולבנות גינה קטנה. אבל לא בטוח מה תהיה הדרך הנכונה בהקשר של הדישון.

  מעבר לזה כמובן שיש ריח לא כיפי מאוד כשפותחים את הפח.
  האם הוא צריך להיות בחוץ? האם חובה לתת להן אויר כמו בביופוד?
  הפח הוא די גבוה וצר; משום מה אני מסיק מכאן שזה לא יעיל כל כך..

  אפשר עצות?
  תודה!
  אדיר

  • יונת:

   אז הזח"ש הגיע לערד!
   היום בבוקר פתחתי את מגירת התולעים האדומות שלנו (שלשמחתנו, במקרה זה, נמצאת מחוץ לבית במקום מוצל), וגיליתי שהרוב המוחץ של מה שזז שם הן לא תולעים אדומות, אלא רימות שמנמנות. למעשה נראה לי שאוכלוסיית התולעים האדומות שלי בסכנת הכחדה (חשוב לציין שגם ככה התחלנו את האוכלוסייה הזו לפני מספר שבועות, כך שזו אוכלוסייה קטנה מלכהתחילה). מיהרתי לגגל מה עושים במקרה כזה, ומצאתי את המאמר הזה. אז יופי, אנחנו יודעים את השם של הזבוב, אבל אנחנו בכל זאת רוצים את התולעים האדומות שלנו בחזרה!
   אנחנו רוצים הומוס! מה לעשות?
   תודה רבה מקרב לב,
   גבי ויונת

  • פנינה:

   אתהצריך שיהיה בפח גם חומר פחמני כמו ניירות עלים יבשים קש וכדומה כדי שהתהליך יהיה שלם. יש הרבה חומר הסברים וסרטונים על איך לנהוג בזבל אורגני כדאי ושווה לחפש וללמוד

 14. ניר:

  מאמר טוב – במיוחד כשאני עוזר כעת בהקמה של גינה חקלאית גדולה של בית ספר ואני אחראי שם על קומפוסטר.

  ובאמת כמו שאמרו קודמיי הזח"ש לדעתי יותר מביא איתו חסרונות מאשר דברים חיוביים ותועלת – הוא פוגע בייצור של הקומפוסט בצורה משמעותית אפילו שמביא איתו מצד שני את ההיתרון של האוכל החלבוני לבעלי החיים.
  לדעתי מגדלי הזח"ש צריכים להקפיד לחבר ב"חוות הגידול של הזח"ש" (BIOPOD) בחלקו העליון מחבר עם כלי או רשת שתלכוד את הזבובים ובכך תמנע התפשטות וגדילה של חרק פולש זה.

 15. כרמל:

  לקומפוסטר שלי הגיעו הרימות באביב האחרון. בהתחלה באמת נגעלתי מאוד וקצת דאגתי מאיפה באו ומה יקרה כשיגמר האוכל. בהמשך למדתי להעריך את כושר העבודה שלהן… היום הן כבר לא מגעילות בעיני ואני מאוד מרוצה מהן. גם הריח הטחוב מעט, ממש סביר +.

 16. דורון זמיר:

  היי אייל, אסף,

  יש לנו בחצר ערמת קומפוסט בתוך קומפוסטר פלסטיק מחורר (מהסוג הנפוץ לבניה והרכבה עצמית) ומאוורר. פסולת מהמטבח ועליה שכבה של דשא גזום יבש ועלים לסירוגין + כמה ערבובים בהתחלה (כשהיה נפוץ ריקבון וריח רע. היום כבר אין צורך)

  בשבועיים האחרונים אוכלוסייה גדולה מאוד של הרימות הנ"ל+ נשלים/גלמים שלהם (נראה כמו הרימות רק בצבא שחור כהה, קשה מאוד ולא זז, כמובן) בתחתית הערימה, בפתח היציאה של הקומפוסט.

  עולות כמה שאלות מהמאמר:
  1. יש סיכוי שהן ינדדו לתוך הבית? מערימה שהייתה לי לפני שלוש שנים במקום מגורים אחר וגם זכתה לביקור של הרימות הללו לא זכור לי שהן נדדו, אבל האם יש אפשרות?

  2. יש דרך טבעית להיפתר מהן? איך אני אמור לדאוג שבשלב התרמופילי הערימה תתחמם עד כדי שימותו הרימות?

  3. יש להן השפעה שלילית על הערימה? אני מזכיר שבקומפוסט המוכן בתחתית אני מוצא לפעמים "רימות מתות" או נשלים/גלמים או משהו כזה

  • אייל ברקן:

   הי דורון

   1. הרימות יוצאות מהקומפוסט על מנת להתגלם. אם אין אדמה (למשל הקומפוסטר יושב על משטח בטון או אקרשטיין) מסביב אז הם עלולות לנדוד עד שימצאו משהו. לא סביר שהם יגיעו לתוך הבית…

   2. הדרך הטובה ביותר היא לכסות את הקומפוסטק ברשת זבובים לפני תחילת האביב. אם כל הקומפוסט שלך תרמופילי זה אמור לעזור, הבעיה היא שהוא מתישהוא יתקרר ואז שוב הזבובה יכולה להטיל בקומפוסט

   3. מה שאתה רואה זה באמת הנשל של הרימות (קשה לגדול לתוך שלד חיצוני…אז צריך להוריד אותו מידי פעם). השפעתם על הערימה היא שהם צורכות את החומר האורגני לטובת הגדילה שלהן, כך שמתקבל הרבה פחות קומפוסט…

 17. ברקן תעשה לי רימה!
  חד, מחכים ומשעשע. אין עליך!

 18. חגית:

  אייל, יופי של מאמר ! הזח"ש הגיע באופן טבעי לקומפוסטר בגינה שלי ברחובות כבר בקיץ שעבר, נרדם קצת בחורף וחזר עכשיו בהמוניו. מי שרוצה לקבל גרעין רביה מוזמן ליצור קשר 050-7320994, להביא כפפות ולאסוף מהקומפוסטר שלי …

 19. לאו לאו:

  ברמה המעשית – אם אני מחזיק ביופוד כזה מלא ברימות, זה אומר שאפשר להשליך אליו זבל אורגני והתוצאה העיקרית תהיה עוד רימות?

  • ברקן:

   התשובה בגדול היא – כן . ברגע שיש רימות סביר להניח שהזבובה תגיע להטיל שם עוד ביצים
   חוץ מבחורף, שהזבובים לא מתרבים ולא יטילו לך ביצים חדשות

 20. איתמר ברגר:

  בכל דבר ניתן למצוא צדדים חיוביים.
  אישית, לעולם לא אראה בזאבים או בצבאים משהו רע שצריך להדביר. ולו רק מעצם העובדה, שהם שייכים לכן. הם חלק מהאיזון הטבעי של הארץ הזו. היו כאן הרבה לפנינו.
  זבוב החייל השחור אינו חלק ממה שהיא כאן.
  הוא דוגמה קיצונית של מין פולש.
  זכיתי לראות קומפוסטרים שהתמודדו עם פלישה. הרימות אינן משתלבות. הן משתלטות. מפרישות חומצה רעילה. מכחידות כמעט כל צורת חיים אחרת. בתור התחלה, את תולעי הקומפוסט (eisenia fetida). הקומפוסט יוצא ירוד באיכותו. ומופחת בכמותו.
  ערימת קומפוסט גדולה יכולה להתמודד עם המתקפה. במידה והתהליך התרמופילי מצליח להפיק חום של 60-70 מעלות. לקומפוסטר ביתי אין סיכוי להגיע לטמפרטורות האלו.
  מזכיר לעצמנו, מה הייתה המטרה המקורית של הניסיון לייצר קומפוסט. למשל, להחזיר לאדמה את החומרים שהוצאו מתוכה. רצוי, החזיר אליה חומרים באיכות גבוהה יותר משהוצאו ממנה. לא בטוח שמיכל להפקת רימות משרת את עצם ייעודו של הקומפוסטר.
  יש נחמה מסוימת בעובדה, שניתן לעשות שימוש חיובי כלשהו ברימות.
  מכאן ועד לעודד ריבוי לא טבעי של רימות לצורכי האכלת תרנגולות…

  • תולעי אדמה בעצמן פולשניות ביותר, והופכות מערכות אקולוגיות מקצה לקצה. eisenia feotida היא אחת משש מינים שנחשבים כפולש אגרסיבי ביותר.
   מוגש כחומר למחשבה.

   • אמת. תולעי eisenia fetida אינן מכאן. הן בהחלט מסוגלות לצאת מערימת הקומפוסט ולנדוד כמה מטרים ביום. תכולת הקומפוסטר הנה כמעט 100% חומר אורגני. בסביבה שבערך 2% מהרכבה הוא אורגני (למשל, האדמה שמתחת לדשא), ספק אם יצליחו לשרוד לאורך זמן. הגם שהן משגשגות בתנאים דומים. אבל לא כאן, במולדתם שבאירופה.
    לא במקרה, קרובי משפחתן השלשולים יגוועו בתוך קומפוסטר. חומצי להם מידי. ותולעי הקומפוסט לא ימצאו הרחק ממנו תנאים אידיאליים להתפתחות אוכלוסייתן.
    וגם אם אנו מקבלים את הטיעון שתולעי קומפוסט הנן מין פולש מסוכן…
    למה לעודד במכוון גם את פלישתו של זבוב החייל השחור?!?

 21. איל,

  תודה על המאמר המעניין. פתרתי לי חידה שמלווה אותי ואת הקומפוסט שלנו כבר 3 שנים. הראתי את הרימות לחבר אנטמולוג שלא ידע על איזה זבוב מדובר, ניסיתי לגדל אותם ולחכות לגלמים ולבקיעה (אבל הרימות לא שרדו..). בקיצור, המאמר שלך מאוד במקום.
  בשבילינו הרימות הם הצלה כי אני כמעט לא מפנה את הקומפוסט והצמצום נפח המדהים שלו בקיץ מציל אותנו.
  מהפן האקולוגי של העניין, אני יותר ממליץ לא להעביר את הרימות ממקום למקום, מינים זרים יכולים להיות לא מזיקים במשך שנים, אבל ברגע מסויים של שינוי כלשהו במערכת האקולוגית הם יכולים לפלוש לטבע ולהסב נזקים אדירים. הזבוב הזה הוא מין זר שאולי עוד לא פלש לטבע אבל כאמור בלתי אפשרי לדעת אם הוא יעשה זאת ואיזה נזקים הוא יעשה.

  • חנן:

   רועי שלום,
   כאדם שמתעסק עם זבוב זה , אני יכול לומר לך כי הוא מצוי כמעט בכל ישראל.
   הוא מתרבה בקיץ (בטבע) אך בפועל מצוי כל השנה בדרגות התפתחות שונה על פי העונה.

 22. עינב מאור עינב מאור:

  סוף סוף מישהו יודע על מה אני מדברת… אכן בדרום הן כנראה פחות נפוצות כי רוב הקומפוסטאים איתם התייעצתי לא ידעו במה מדובר – אז הדיווח – אני אמנם לא דרומית לב"ש אלא קצת צפון מערבית אבל הרימות הגיעו לחבל הבשור….

  • יואבי:

   נהדר!
   מאחר ולא ראיתי שום דבר דומה בדרום אשמח אם למישהו יש כיוון לגרעין רימות קטן להתחלת התהליך (אזור הדרום והמרכז?)
   תודה!
   054-719-5500

 23. אורי אפשטיין:

  דוחה אך מעניין : )
  היו לנו שנה שיברה בקומפוסטר,הזדעזעתי קשות אבל בזכות כמה חברים פארמהקלצ'ריסטים הבנתי את האיכויות שלו ועדיין שמחתי על עזיבתם בחורף…
  השנה לא בטוחה שהם כבר הגיעו,יש דרך להביא אותם?(לא מאמינה שאני שואלת את זה אבל קצב הפירוק שלהם היה פשוט מדהים)ואני מעדיפה אותם על ג'וקים…

 24. חנן:

  שלום לכם,

  אני חוקר את הזבוב הזה כבר 4 שנים.
  אני מרבה אותו באופן תעשייתי. יכולות הפירוק של חומר אורגני ע"י הרימות שלו הן מדהימות.
  אני מוכר ביופוד מייצור עצמי.
  כמו כן ניתן לקנות גרעין להפעלת הביופוד(רימות או ביצים).

  למגדלי תרנגולות , הרימות הן תוסף מזון מעולה.
  גם מגדלי דגים וזוחלים יכולים להאכיל את החיות שלהם ברימות אלה.

  אשמח לייעץ בכל נושא שעוסק בזבוב זה.

  מייל להתקשרות: azubiv@bezeqint.net

 25. יואב אגוזי:

  שמעתי ממקורות די אמינים, שאסור לגעת ברימות בידיים, מפני שהן יכולות להעביר מחלות. הייתי מנחש שזה קשור לעובדה שהן אוכלות-כל (אומניבוריות), וכתוצאה מאכילת בשר יכולים להתפתח אצלם פטוגנים.
  עוד מישהו שמע על זה?

  וגם סרטון כחול-לבן על פעילות הרימות:
  http://www.youtube.com/watch?v=RApsK5v34kQ
  הח'ברה בסרטון חשבו שזה סוג של תולעים, בטח בלבלו עם תולעים אדומות.

  • ברקן:

   באמת לא מומלץ לגעת ברימות בידיים, ובכלל לא מומלץ לגעת בקומפוסט בתהליך הפירוק בידיים חשופות, לפני שלב הפירוק החם עדיין יש פתוגנים.
   הסכנה האפשרית היחידה מרימות הזבוב היא לאכול אותן בטעות שהן עדיין קטנות מאוד.
   מסקנה: שיטפו ידיים היטב לפני האוכל

   אחלה סירטון ! תודה

 26. נירית:

  אצלנו (בנימינה) זחלי הזבוב החייל השחור הגיעו לקומפוסט כבר בשנה שעברה וגם השנה, ממש לאחרונה נראו סימנים ראשונים של רימות.
  אותנו זה בכלל לא מגעיל… להפך.. אנחנו נהנים לראות את קצב הפירוק המדהים שלהם של הזבל האורגני.
  אכן מדובר במין פולש, אמנם אינו מזיק לקומפוסט אך ייתכן ויתברר בעתיד נזק כלשהו אחר. גם לגבי מינים פולשים אחרים – הנזק שלהם התברר רק לאחר התבססותם …

 27. ברוש:

  דיווח אקדמאי ראשון להמצאות הזבוב היה בבית אורן.
  לאחר שקראת עליו מרובות ועל היתרונות הפוטנציאלים שלו, הייתי חייב לנסות ולייצר גרעין רביה.
  עברו שלוש שנים מאז.. ואני עדין זוכר את הרחשי הזחילה והזלילה של הרימות, אפשר לשמוע אותם ממרחק . והריח שמזכיר קפה שרוף. במילה אחת מבחיל!!!
  אל תראו אותי ככה.. אני זה שמפנה את הג'וקים מהבית. אבל הרימות האילו זה כבר יותר מידי.
  אחרי שבועיים נשברתי. פשוט יצורים דוחים.

 28. טוב, תקשיב – זה מעולה!

  א. חוץ מהתמונה למעלה, יש לך טיפים לזיהוי?

  ב. אולי תכתוב מדריך על הbiopod? זה רעיון גדול. וגם…

  ג. עולה השאלה האם צריך להתנהג אחרת עם הקומפוסטר/ קומפוסט? בעיקרון, אני מבין שלא, אבל אני רק רוצה לוודא.

  ד. האם הוא מוגדר כמין פולש? סתם כדי לדעת. אני יודע שתולעי הקומפוסט הן מין פולש, בהגדרה האקולוגית של מין פולש. אבל מה עם הזח"ש?

  תודה

  • אלעד ציפיס מאיר אלעד ציפיס מאיר:

   אני מצטרף לאסף- יופי של מאמר!
   ובהמשך לכך, אשמח לקצת הסברים על הביופוד (למשל, מה זה??) ואיך בדיוק בנית אותו? ומה הקשר שלו לזח"ש (אגב, יופי של ראשי תיבות!)?

   תודה,
   אלעד.

   • אייל ברקן:

    תודה אלעד
    הביופוד זה השם המסחרי של מוצר לגידול הזח"ש (בסגנון של חוות תולעים) אפשר למחזר כמויות מטורפות של פסולת אורגנית במיכל קטן יחסית…חודש הבא נפרסם מדריך לבנייה של ביופוד DIY

    אבל אם אין לך סבלנות לחכות…
    google: DIY biopod

  • אייל ברקן:

   יש עוד המון דברים שלא כתבתי על הזבוב כדי לא להכביד…בכל מקרה

   א. גודלו הוא בין 1-2 ס"מ שזו רימה די גדולה. היא מתחילה בצבע צהבהב ומתכהה עם הזמן, בתמונה שאני מחזיק את הרימות ביד הם במצב הטרום גולם.

   ב. לא לדאוג…יהיה מדריך להכנת הביופוד (כבר צילמתי את שלבי ההכנה)

   ג. מבחינת קומפוסטציה, אם יהיו הרבה רימות של זח"ש פשוט יהיה פחות קומפוסט. אם רוצים להמנע מהרימות, צריך לוודא שהקומפוסטציה תרמופילית (50-60) מעלות אמורות לחסל את רוב החרקים בקומפוסט. או לחלופין להשתמש בקומפוסטר פלסטיק אטום (לא מחורר) זה פשוט ימנע את הטלה של ביצים בתוך הקומפוסטר.

   ד. כנראה שהוא מין פולש, כי הוא לא אורגניזם ששיך לאזורינו. מינים פולשים שגורמים לנזקים או מעבירים מחלות מהווים בעיה שיש להתייחס אליה. רק שהזח"ש לא מזיק הוא אפילו מועיל. (דרך אגב זו אחת הסיבות שלא הצלחתי למצוא מנחה למאסטר על הזבוב, לא מזיק לחקלאות או לאדם -> אין תקציב)

   • שמשון:

    אהלן. האם יש סכנה של העברה חוזרת של מחלות ביופד עם קומפוסט שירותים? כלומר, במקרה והתרנגולות אוכלות זחלים ששרצו בקומפוסט שירותים, האם יש אפשרות של הדבקות במחלות דרך אכילת הביצים או התרנגולות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)