לעבור את הקיץ בקלות: דאודורנט טבעי פשוט להכנה

מידע כללי-
 • זמן השלמה: שעה
 • רמת קושי: קל
 • עלות: זניחה
 • ידע נדרש: אין
חומרים+
 • חמאת שיאה
 • סודה לשתייה
 • עמילן
 • קורנפלור
 • שמן אתרי
 • שמן קוקוס
כלי עבודה+
 • מזלג
 • סיר בישול
 • צנצנת צכוכית
הדפסה

בעקבות הקיץ שכבר התחיל (מה לעשות שהאביב הקדים השנה) השימוש בדאודוראנט הופך לנחוץ יותר ויותר ככל שהטמפרטורות עולות. לאחרונה נפל לי האסימון שלאלומיניום אין באמת מקום בגוף האדם, ולא משנה הוויכוח לגבי השפעותיו הבריאותיות – זהו יסוד שפשוט לא נחוץ לנו בגוף, אז אם כך מדוע אנו מרססים/ משפריצים/ מורחים אותו על אחד (או ליתר דיוק שניים) מהאזורים הרגישים בגופנו כל יום?

דאודורנט vs סודה לשתייה

בעבר שמעתי על הטריק הזה של סודה לשתייה במקום דאודורנט. ההיגיון מאחורי הגישה הזאת נכון – במקום למנוע את פעולת ההזעה (שיש לה תפקיד חשוב) כמו בדאודורנט רגיל, אנו פשוט לא נותנים לחיידקים שניזונים ממנה (וגורמים לריח) להתקיים, וזאת על ידי העלאת ה-pH באזור הבית שחי על ידי בסיס חלש (אותם החיידקים צריכים אזור חומצי כדי להתקיים). הבעיה העיקרית בכך היא שהסודה לשתייה זהו מלח, וגרגירי המלח קשים יותר מגרגירי חול ומגרדים! מאוד!

סודה לשתייה ישירות על העור עם מעט מים- פתרון טבעי במקום דאודורנט מסחרי אך מרקם לא נעים מלכלכך את הבגדים ומגרד

מרקם לא נעים, מלכלכך את הבגדים ומגרד

פתרונות ששמעתי עליהם וניסיתי ליישמם הם המסה של מעט מהסודה לשתייה בכוס עם כמה טיפות מים, ולמרוח את הנוזל הזה על בית השחי. הבעיה שזה גורם לבית שחי רטוב עם תמיסה בוצית או חולצה ומכנסיים רטובים כי היחס בין המים לסודה לשתיה לא נכון… במחקר שעשיתי ברחבי האינטרנט קיבלתי חיזוק חיובי מMIT.
אז כיצד מכינים דאודוראנט טבעי מסודה לשתיה שלא יגרד ויגרה את האזור? שני מתכונים שאני ממליץ עליהם.

מהר למעלה

מתכון ראשון

המרכיבים

 • שמן קוקוס

  שמן קוקוס

  3 כפות שמן קוקוס

 • 3 כפות סודה לשתייה, טחון דק – על מנת להימנע מהמצב הלא נעים של תחושה של גרגירי חול בבית השחי, טחנתי את הסודה לשתייה במטחנת קפה.
  מטחנה הכי פשוטה תעלה 50 שקלים במבצע לחג, אך מצד שני כמה תשתמשו בכלי הזה? אז ניתן למצוא שכן שיש לו אחת ולטחון כמות לתקופה הקרובה.
 • 2 כפות חמאת שיאה.
 • כמה טיפות משמן אתרי – מטרת השמן בעקרון לריח נעים, אך יש הטוענים כי שמנים שונים עוזרים לגוף האדם בדרכים שונות, אני לא יודע אם זה נכון אז אתם מוזמנים לחפש באתרים שונים מה כל שמן עושה. באופן אישי אני אוהב להשתמש בשמן עץ התה לכל בעיה גופנית של זיהום, גם במקרה זה ניסיתי את שמן עץ התה, דבר אשר התגלה כטעות חמורה – שמן עץ התה גרם לי לכוויות ממש לא נעימות באזור הרגיש בגוף (בית השחי) ראו הוזהרתם.
 • עמילן Arrowroot או קורנפלור להכנת דאודורנט טבעי

  עמילן Arrowroot או קורנפלור להכנת דאודורנט טבעי

  קורנפלור או קמח Arrowroot (עמילן)- המטרה של חומר זה היא בסך הכל הוספת נפח לדאודורנט ומרקם נעים, לכן אני לא רושם כמות.
  פשוט תוסיפו בהדרגה עד שאתם חשים שהמרקם ממלא את שביעות רצונכם. כמו שכתבתי ניתן להחליף את הקורנפלור בקמח Arrowroot (לפי מורפיקס – צמח רב-שנתי הגדל ביערות גשם, ומפקעות קני השורש שלו מפיקים עמילן). גם את האבקה הזו מומלץ לטחון דק במטחנת קפה עד לרמה של טלק.

 • צנצנת זכוכית בגודל מתאים לדאודורנט – עם מכסה שנסגר טוב ואטום.

אופן ההכנה

 • המסת חמאת השיאה והוספת המרכבים להכנת דאודורנט טבעי

  המסת חמאת השיאה והוספת המרכבים להכנת דאודורנט טבעי

  ראשית נמקם את צנצנת הזכוכית בתוך סיר כאשר הצנצנת לא נוגעת בקרקעית (למשל ניתן לזרוק 2 כפיות על הקרקעית ולהניח את הצנצנת עליהם, ליצור סוג של "סיר צף" כמו להכנת ממרח שוקולד, עם צנצנת הזכוכית וסיר הבישול, את הסיר יש למלא במים (לשמור על הצנצנת יבשה מבפנים).

 • לתוך הצנצנת נכניס את חמאת השיאה ושמן הקוקוס.
 • נתחיל לחמם את הסיר עם המים בחום בינוני (על הגז) עד שחמאת השיאה תמס, לצערי לא מדדי איזה טמפרטורה אך בערך 37 מעלות צלזיוס, הצנצנת הצפה תשמור על חמאת השיאה שלא להישרף.
 • להוסיף את הסודה לשתייה והקורנפלור (או עמילן), יש לוודא כי נטחנו טוב לפני, גם אם לא הדאודורנט יעבוד פשוט יהיה פחות נעים למגע.
 • לערבב היטב.

  המרקם של הדאודורנט הטבעי לאחר שהתקרר- הרבה קרונפלור

  המרקם של הדאודורנט הטבעי לאחר שהתקרר- הרבה קרונפלור

 • להוסיף את השמנים האתרים- זה המקום ליצירתיות ואומנות אמיתית, לבנדר, פירות הדר, או כל שמן שמריח לכם נכון ובכמות שתאהבו (טיפות בודדות). שמן עץ התה לא הרבה! הוא חזק מדי לאזור רגיש זה!
 • לשים על המדף ולתת לדאודורנט להתקרר, ניתן לשים במקרר אך אין באמת סיבה, גם בחדר זה עובד יופי.
המרקם לאחר שהתקרר - יותר חמאת שיאה ופחות קורנפלור

המרקם לאחר שהתקרר – יותר חמאת שיאה ופחות קורנפלור

טמפרטורת ההמסה של חמאת השיאה היא קצת פחות מטמפרטורת הגוף (37 מעלות צלזיוס), מה שאומר שביום חם הדאודורנט יהפוך לנוזל ויתקשה חזרה בערב, יש לזכור זאת עם אתם סוחבים אותו אתכם בתיק, ולכן חשוב לבחור צנצנת שנסגרת טוב!

הכמות הזאת מספיקה בערך לשבועיים עד חודש, חלק מסוד השימוש בדאודורנט טבעי הוא להתקלח כל יום לשמור על רמת הגינה גבוהה ובגדים נקיים. אני מורח מעט עם אצבע מיד לאחר המקלחת בבוקר וזה מספיק לי ליום שלם.

מהר למעלה

מתכון שני

מרכיבים

 • שמן קוקוס

  שמן קוקוס

  6 כפות שמן קוקוס

 • רבע כוס (4 כפות) סודה לשתייה
 • רבע כוס (4 כפות) קורנפלור או קמח Arrowroot (עמילן)
 • צנצנת עם מכסה שנסגר היטב
 • שמנים אתרים

אופן ההכנה:

 • ערבוב הדאודורנט הטבעי עם מזלג

  ערבוב הדאודורנט הטבעי עם מזלג

  לטחון טוב טוב את כל האבקות עד לרמה של מרקם של טלק (כל אבקה לחוד).

 • לערבב את האבקות עם השמן קוקוס בתוך הצנצנת בעזרת מזלג.
 • להוסיף כמה טיפות של שמנים אתרים לריח נעים.
 • לשמור באחסון בצנצנת או לעצב בעזרת היד לתוך מיכל ישן של דאודורנט לשימוש נוח יותר.
הוספת שמן אתרי לתוצר הסופי של הדאודורנט הטבעי

הוספת שמן אתרי לתוצר הסופי של הדאודורנט הטבעי

 

היתרון של מתכון זה שהוא איננו נמס בקיץ ולכן ניתן לסחוב יותר בקלות בתיק. החיסרון זהו המגע הקצת פחות נעים וששמן קוקוס יקר יותר מחמאת שיאה. כמובן שניתן לשחק עם הכמויות בשני המתכונים, אם אתם רואים שאתם זקוקים ליותר או פחות סודה לשתייה.

 

מהר למעלה

הערות אחרונות

מכיוון שאופן הפעולה בדאודורנט הטבעי הוא לדכא את החיידקים ולא לתת להם בית גידול טוב, תהליך המעבר לדאודורנט הטבעי  לוקח בערך שבוע (ואף פחות), לכן בימים הראשונים ניתן להשתמש פעמיים ביום ואולי אפילו להחזיק מגבונים לחים בתיק למקרה חירום של ריח מבית השחי (פשוט ללכת לשירותים ולנקות את הבית שחי), לאחר שבוע ריכוז החיידקים באזור ירד בכמה סדרי גודל ואתו הריח הרע.
חלק גדול מהריח של הזיעה נובע מתזונה, אוכל מתובל גורם לגוף לפלוט את התיבול בזיעת הגוף (ונוזלי גוף נוספים) לכן כחלק מהמעבר לחיים בריאים יותר מומלץ להתחיל להתפנק מטעמם הטבעי של הירקות והקטניות תוך כדי הקטנת והפסקת השימוש בתבלינים.

בהצלחה וקיץ חמים ונעים לכולם.

דאודורנט טבעי

דאודורנט טבעי

מהר למעלה הדפסה

אודותי

פורסם ב מדריכים ומתוייג תחת , , , , , , , , , , , , , , , . שמור את הקישור הישיר.

78 תגובות ללעבור את הקיץ בקלות: דאודורנט טבעי פשוט להכנה

 1. עידא:

  תודה רבה!

 2. דניאל:

  האם אפשר במקום שמן קוקוס חמאת קקאו?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   דניאל,
   אני מאמין שכן, לא ניסיתי לכן קשה לי לומר לך כמה זה יצליח ולאיזה טמפרטורת זה טוב. איך זה יגיב עם הגוף? הביופילים על הגוף.
   אשמח אם תחלוק פה את הממצאים שלך.
   אתה מוזמן אפילו לכתוב פוסט על זה

   • דניאל:

    היי ליאור, תודה על המתכון!
    ידוע לך איפה משיגים קופסאות פח קטנות כמו שהעלת בתמונה האחרונה?? תודהה

  • טל:

   לעניות דעתי תפקיד שמןהקוקוס הוא בביסיסיותו, מעבר לתכונות נוספות שלו.
   בסיסיות נותנת גם הסודה לשתייה אבל.
   שווהלנסות, הרי זה גם עניין אישי כמו בשמים, ובכלל כל אחד זיע כמויות אחרות וריכוזים אחרים, בפעילויות שונות…

   בינתיים, ניסיתי בירה משום שנתקלתי במידע על כך שמטפלת בעור. כי תמיד היו לי פצעונים כל אימת שהזעתי ללא אפשרות מייד לנקות היטב. ושמן קקוס שוב ושוב במשך היום, לא ממש היה לי נוח. עובד, אבל לא נוח.
   המידע – באתר "גאמנון". נדמה לי בערך "שמרי תסיסה". ולמרות ששם מדובר על שמרים קנויים, עשיתי לבד. שמתי שמרים קנויים – אלה הנמכרים תחת השם "שמרי בירה" – אבל רק בסטארטר שהיה לפני יותר משנה אצלי, כמות מזערית ע"פ המתכון – ומאז לא הוספתי. למיכל ממנו ממלאים את הבקבוקון – מדי פעם בתלות בכמות השימוש – הוספתי סוכר ומיים ובינתיים זה כבר כאמור יותרמשנה ועדיין. רק, לא להשתמש יומיים אחרי הוספה כזו, עד שהשמרים "יאכלו" את הסוכר. אז העיתוי הוא רק אחרי מילוי הבקבוקון.

   זה לא בירה מסריחה שיהיה לי ריח כמו שיכורים.
   בירה ביתית מפירות.
   ריחנית ממש.
   יש מתכונים באתר הזה או באתר "עליית הגג".
   אישית עובד לי בירה מענבים דווקא. ויצא במקרה כשהחלטתי לעשות – שהיו לי לבנים. אז זה מה שנשאר. אבל לא ממש משנה ממה עושים, המתכון מאתר "עליית הגג" בכלל לבירת ג'ינג'ר (ושם הוזכרה הוספת שמרי הבירה). לא בכל מקום מציינים שיש צורך. אז אולי לא חובה. אני הלכתי "על בטוח".
   בחרתי ענבים כי הם לא מתפרקים כמו פירות אחרים ככה של"עצלן" אין צורך אפילו לסנן.

   אין יותר פצעים. לא מכתים. נוח מאוד לשימוש, רק טובלים את האצבעות או מזלפים מעט על היד (למשל מבקבוקון של תמצית ווניל שהתרוקן). לא מזדהם כי אין מגע ישיר כמו ב"רול און", נשמע לא נוח להשתמש בנוזל, אבל זה נוח מאוד משום שאין טפטופים.
   עוד יתרון, שגם החולצה אםה הסריחה – תהנה לקבל מריחה קלה, מבפנים ואפילו מבחוץ. כי לא מכתים. ומתאדה בשניות.

   משום מה יש הרבה דאודורנטים "ללא אלכוהול" אבל לי דווקא בנוכחות פצעונים לא הפריע האלכוהול שבירה (ובכל אופן הוא הוא מועט מאוד).

   זה לא ל- 24 שעות אולי, אבל זה עובד. גם שמן הקוקוס עובדה ש"לוקחים בתיק"….
   וזה גם יעבוד לחיטוי ידיים במקרה הצורך. מה ששמן לא כל כך נוח. לא בדיוק להכניס ידיים לעיניים, אבל זה גם לא מומלץ עם בקבוקוני האלכוהול הנמכרים.

   וב"שטח, עוד משהו שעובד חבל"ז – אבל זה רק כשמזיעים מאוד ולא רוצים להסריח – ורק בשטח- כשמתעסקים ממילא עם אש – כלי זכוכית גבוה (כמו כוס קפה למשל, של מרוקאים,גבוהה וצרה)- הזכוכית שלא תתחמם מדיי ביד לעומת נירוסטה. מכניסים קליפת הדר "על האש, מעשנת, ומעבירים תחת בית השחי. לא פוגע בבגד כי לא חם מדיי מעל לכוס, ובן רגע כל הריחות נמוגים.

   אבל זה רק למי שממילא כבר נושא ריח של עשן.

   גם זה (ניקוי יבש בעישון) וגם הבירה שמתאדה בשניות, לא גורמים להידבקות ותחושה שמנונית, שאפילו עם שמן הקוקוס שידוע בתכונתו להיספג מהר ובכלל בכושר הריפוי שלו – לבית השחי לא עזר לי, כנראה שהלחות נלכדה בכל זאת ועשתה לי שמות. גם סודה לשתייה כי היא בסיס חזק – לבעלי עור רגיש בעייתית.

   אלה, למי שבאמת מזיע ובמאמץ/ספורט.
   יש אגב כבר בשוק גם "דאודורנט ללחץ"
   הבינו היצרנים שלחץ גורם לריח עז ביותר. כמו בספורט מאומץ.

   • רוי:

    נשמע מעניין מאד הדאורדורנט שאתה מציע
    אשמח לפירוט על אופן ההכנה של בירת הדאורדורנט שלך

 3. שיר:

  ניסיתי להכין לפי המתכון הראשון, המסתי הכל טוב ובכל זאת הדיאודורנט לא התקשה כמו שצריך- בתחתית הצנצנת שכבה לבנה וכמעט מוצקה ומעליה צף נוזל בהיר יותר
  מה עשיתי לא בסדר ואיך אפשר לתקן? 🙁

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   שיר שלום,
   מעניין, זה מעולם לא קרה לי. אני לרוב הולך על מתכון פשוט יותר של סודה לשתייה (טחנתי לקטן יותר במטחנת קפה), חמאה שיאה ושמן קוקוס. בקיץ אני שם יותר חמאת שיאה ובחורף יותר שמן קוקוס. הכל במצב מוצק בטמפרטורות החדר.
   אולי את משתמשת בשמן קוקוס נוזלי?

 4. מוריה:

  היי, האם לקמח תפו״א, שהוא גם עמילן, תהיה השפעה שונה?
  ונשמע אחלה מתכוונת לנסות בקרוב 🙂

 5. אלון:

  "לכן כחלק מהמעבר לחיים בריאים יותר מומלץ להתחיל להתפנק מטעמם הטבעי של הירקות והקטניות תוך כדי הקטנת והפסקת השימוש בתבלינים."

  מומלץ להפסיק את השימוש בתבלינים למעבר לחיים בריאים יותר?
  מהכתבה משתמע שתבלינים מזיקים לבריאות\פשוט לא בריאים וזאת טעות חמורה.

  • אפרת:

   גם אני הרמתי גבה למשפט הזה.
   צריך להבחין בין מלח לשאר תבלינים.
   בכל מה שיצר האל בעולם יש סגולות ורפואות נהדרות.
   יש שתי נקודות חשובות:
   1. עיבוד – כשהאדם מתערב בטבע ומעבד את החומרים נוצרים דברים חדשים שלא תמיד בריאים.
   2. כמויות – הכמות האדירה של המלח שאנו צורכים מזיקה, בגלל עודף הנטרן. המלח הרב גורם ללחץ דם, לבריחת סידן ועוד.
   יחד עם המלח ניתן למנות את הסוכר שהוא גם מעובד וגם נצרך בכמות מטורפת כמו המלח.

   תבלינים כמו כורכום, פפריקה, פלפל ועוד – במינון הנכון, מכילים ערכים מעולים.

   תודה על המתכון לדאו', מקווה להכין בקרוב 🙂

 6. טל:

  ליאור, אם אתה משתמש בחמאת שיאה ומישהו רשם כאן שזה סותם את הנקבוביות, שווה בדיקה. והרי הלימו דדינאמי. לא חבל שייגרם לך נזק? מישהו שאל כאן על מקורות מידע, דומני בהקשר של היכן רשום שבסודה לשתייה יש אלומיניום. באתר "תרופות סבתא – השכלה במקום מחלה" רשום. וידוע גם, שטלק וקורנפלור מסרטנים מאותה סיבה שהייתה ידועה כמה עשורים כבר, שהאלומיניום מסרטן, כי סותמים את הנקבוביות. עניין של המרקם- גודל הגרגרים, ללא קשר להיות האלומיניום מסרטן גם מסיבות אחרות.

  דניאלה, דומני, שאלה על רגישות – שמן קוקוס אינו אלרגני ויכול להיות טיפול אחרי גילוח במריחה או התזה. הוא גם בסיסי שלא מאפשר לחיידקים להתפתח, כך שעושה את תפקיד הסודה, וגם בעלתכונות שמרגיעות את העור. הוא טוב גם כהלחה לפני הגילוח, רק לא עם היד שצריכה לאחוז בסכין, שלא יחליק. ועדיף בכלל בהתזה כמו שאסביר בהמשך.

  לא ראיתי שמישהו הזכיר שמן מנטה. הוא ריח טוב, עוצמתי בלוחמה בחיידקים, וגם נותן תחושת קירו בעור. כי דאודורנט יש גם "דאודורנט גוף" ושווה להתיז על חלקי גוף נוספים לתחושת קירור, רק שמן מנטה מדולל במיים (רתוחים שקורר). זה קולר נייד ממש! וגם, בתוספת שמן קוקוס – לשפשפות, הן לטיפול, הן למניעה. ואם לא שפשפת אז מעין פצעונים כמו של תינוקות, בבית השחי ובמפשעה, שמי שרגיש זה לא רק ריחות אלה העור מגיב לחיידקים. והפצעונים גורמים סבל כמו שפשפת. גם אותם שמן הקוקוס משמיד בבסיסיותו, וגם משקם את העור, כמו גם שמנים אתריים שנועדו הרי לטיםול בפגעי עור ולוחמה בחיידקים. ככה יש גם טיפול – הן נגד חיידקים הן שיקום העור, וגם מניעה.

  כתבו כאן עוד המון המון דברים שלא אצליח להתייחס אחד אחד כמו שחשבתי בקריאה של הראשונים עד שראיתי את הכמות:)
  אז אתייחס יותר בכללי, ודוגמאות למה שעלה כמה וכמה פעמים:

  1) סודה לשתייה לנקיון הביית יש בגרושים בחנויות תבלינים רגילות, במשקל. כשמתייחסים למחיר של שקיק קטנטן בסופר לפי מחיר לק"ג – רק אז מבינים כמה זה יקר. ככה בשביל שיישאר לרכוש סודה שבטוחים שאינה מכילה אלומיניום, לצרכי מאכל וטיפוח הגוף. אלה אם אינכם רוצים אלומיניום בסביבתכם בכלל. וסודה לשתייה ללא אלומינים שמעתי שניתן לרכוש ב"חנויות מתמחות" משמע אמורה להיות נוכחת בכל בית טבע. לא בדקתי עדיין. תיכף תבינו מדוע.

  2) כל אחד רגיש למשהו אחר – מלבד מה שצויין כאן שהתגובות הלא נעימות זמניות, לגבי סודה לשתייה, על שמן עץ התה יש התוויות לבדיקת רגישות – זה עניין אישי. מה שלא אישי זה שמן קוקוס שרק ליאור כתב "נספג לי", הוא נספג זו תכונתו, הוא מיועד למריחה על הגוף למגוון בעיות, ותמוה מאוד שמישהי שרושמת שמטפלת באנשים כותבת שאינו נספג. כל כך לא נכון, חזרתי וקראתי את דבריה (עמך הסליחה אך חובה להתייחס), ובניסוח רשום שיש אליה פניות לגבי דאודורנט אבל מטפלת באנשים עשוי להשתמע שבתחומים אחרים. זה עניין בדוק, שמן קוקוס נספג. לא מכתים. איננו חומר אלרגני. ומעל לכל הוא בסיסי מאוד, מה שאומר שיעבוד גם ללא סודה לשתייה, וזה למה לא טרחתי ללכת לחפש ללא אלומיניום.

  3) עוד על שמן קוקוס – מישהו הזכיר שאין לו. המחיר 60 ש"ח לליטר בהתחשב בעובדה שמשתמשים מעט מאוד והוא גם למאכל והוא בסיסי שצריכתו משנה את חומציות הדם – ככה שגם הזיעה שיוצאת הנה כבר פחות "מאכל תאווה" לחיידקים, זווה כל גרוש. לעומת שמן זיית שגם הוא מעולה לטיפוח הגוף, אך בא בבקבוקים קטנים מליטר, בהרבה. ככה שיוצא אותו מחיר. אז, בקנייה הבאה כבר כן יהיה למי שאין. זה הופך לחלק מסל הקניות אז יש.

  4) התזה לדאודורנט – גם ברגילים זה ידוע – עדיפה פי כמה וכמה עד כדי שיש לתת את הדאת כמה לא הגיוני "סטיק" או כל מברשת/מכחול שהם. גם כשמשתמשים אחרי מקלחת ועל אחת כמה וכמה כשיש צורך וזה לא אחרי מקלחת. מדוע צריך לאתגר את החומר להתמודד עם חיידקים שלא לצורך? גם אם אינו הופך לצלחת פטרי…וגם נקבוביות העור שפתוחות אחרי מקלחת לא צריכות מגע עם משהו לא סטרילי במקום כ"כ רגיש. שלא לדבר על אחרי גילוח…גם אם שמן הקוקוס מרגיע את העור (יש לו כאן הרי כמה תפקידים) אז אולי לא חושבים על זה, אבל פשוט לא מתאים. גם למרוח עם הידיים לא תמיד נוח ונעים, צריךל לשטוף מייד כדי לגעת בילד או באוכל, בפרט אם זה מכיל עץ התה. ובכלל לא נעים שמנוניות אלה כשרוצים ופנויים לפנק את הידיים ולא צריכים מייד לעשות משהו כמו אחרי מקלחת בוקר שכל דבר שניגע בו, כל ידית דלת, יידבק לנו אלוהים יודע מה. ההתזה נותרת סטרילית. לשים מיים שהורתחו קודם לכן, רבע כמות שמן קוקוס, כמה טיפות שמן אתרי שגם הוא לא רק ריח אלה משמיד חיידקים (שמן עץ התה לדוגמה משמיד חיידקים כי פוגע במבנה התא שלהם, לא רק לא נותן להם סביבה טובה אלה הורג אותם מיידית – גם ג'וקים שעמידים לכל דבר הוא הורג, נסו ותיווכחו הם מתעלפים רק מהריח כשרק מתקרבים לטיפה -מרוכזת – ממנו שמטופטפת על משטח מועד לפורענות!!! לא לנסת על משטחי עבודה לאוכל!!!). אבל, ליאור, בשומקום לא מצאתי בקבוק התזה בשקל שאתה מציין שיש… בעייה נוספת היא, שההתזה לא תמיד מתאימה לשמן. פעם כן פעם לא, פלי המזל, חלק נסצמים (מנסיון של שנים, עם מילוי מטהר אוויר קנוי מחדש באותו אופן לצורך הפצת ריח בביית ובשירותים). אז הלכתי על מילוי מחדש של דאודורנט טבעי נורא יקר, שמן לימון. אם טוב לשמן לימון זה מעיד שטוב לצרכים הללו. וגם יש בקבוקי התזה של שמן תינוקות. הנה עובדה – אנשים לא רוצים שיהיה מגע ביד עם פתח בקבוק רגיל, וגם הפיזור יותר נשלט בהתזה. לכן המציאו תרסיס הגנה משמש, מאותן סיבות. ככה שלא סתם הדגשתי. רק, לזכור לנער היטב כי השמנים צפים למעלה וקצה צינור השאיבה למטה, חובה לנער היטב היטב. ניעור רציני, בפרט אם המיכל לא שקוף כדי לראות.

 7. שחר:

  כמה זמן אפשר לשמור בצנצנת דאודודרנט טבעי כזה מבלי שיתקלקל?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   שחר שאלה טובה, מנסיון כשעבדתי באפריקה הכנתי לי צנצנת גדולה לפני, היא הספיקה לי לשנה ומעולם לא התקלקל הדאורדוראט (מחוץ למקרר).

   אך קורא אחד דיווח פה על כך שגדל לו עובש, אך זהו המקרה היחידי שאני שמעתי.

   בכל מקרה אני מכין כיום בצנצנת קטנה, זה יותר נוח לאצבע וזה מחזיק לי לחודש או חודשיים.

   שלח תמונה לראות איך יצא 🙂

 8. מיה:

  תודה על המתכונים המעניינים; ניסיתי להכין משהו דומה ובינתיים אני אמנם מרוצה מהתפקוד, אבל קצת מתוסכלת כי שמן הקוקוס גורם לכתמי שומן על הבגדים… לא מפתיע, אני מניחה, אבל אולי למישהו יש עצה בנדון?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   בקיץ ממומלץ לשים יותר חמאת שיאה פחות שמן קוקוס, מהסיבה הפשוטה של טמפרטור ההתכה. החמאת שיאה תימס פחות בקלות.

   תעדכני איך הלך 🙂

   • שלום, כיוון שבכל יום אני מקבלת כמה פניות בנושא דיאודורט "טבעי", ומטפלת באנשים יותר מ-30 שנה, אני רוצה להגיב לכמה דברים שנכתבו ונשאלו כאן:
    1. כמעט כל חמאות השיאה שנמכרות בשוק הן מזוקקות בכבישה חמה, למרות שהכיתוב שהן נושאות הוא "חמאת שיאה אורגנית".
    עובדה: חמאת שיאה מזוקקת סותמת את הנקבוביות. על הבעיות הרפואיות הקריטיות, שמתפתחות בעקבות סתימת נקבוביות העור לא ארחיב כאן, תוכלו למצוא מידע רפואי נגיש גם ברשת האינטרנט וגם אצלי.
    2. צריך להיזהר גם בשימוש בסודה לשתייה כיוון שהוא גורם לצריבות בעור, לעתים קשות.
    3. שמן קוקוס איננו נוטה להיספג היטב בעור, על אחת כמה וכמה באזור כמו בית השחי.
    4. אמליץ כאן את מה שאני ממליצה לכולן/ם:
    השתמשו באבקת קורנפלור ("עמילן תירס"), שנמכרת בשקלים בודדים במדפים הנמוכים במרכולים, ליד אבקות הסוכר, אבקות האפייה וכיו"ב.
    אין צורך אפילו במיכל מחורר. אכסנו את האבקה בצנצנת או בקופסה, קחו בכף-היד את הכמות הרצויה ומרחו בבתי השחי ומתחת לחזה.
    הקורנפלור הוא חומר טבעי בעל יכולת ספיגה גדולה מאוד ואיננו גורם נזקים גם לעור הרגיש ביותר אפילו בתינוקות.
    אין כל צורך להפוך את בתי-השחי לארסנל של חומרים כימיים או אחרים, שגם השילוב שלהם גורם לריאקציה. החוכמה היא לפשט דברים.
    בהצלחה, אילת חן.
    > אם תרצו לשאול עוד שאלות תמצאו אותי בפייסבוק (ולא, אני לא מוכרת דאודורנטים 🙂 ):
    https://www.facebook.com/Ayelet.Chen.Holistic.Medicine

    • אסתר אביגד:

     נכון…. קורנפלור ש99% ממנו מהונדס ומכיל עוד כמה חומרים לא סימפטים. ….את לא מוכרת דאודורנטים אלא משהו אחר.. את נדחפת לכל פינה וקובעת נחרצות דעות לא מדוייקות. לפחות היית ממליצה על קורפלור מסויים שאינו מהונדס ואינו מכיל חומרים מזיקים וגם לא עולה כמה שקלים בסופר… חח פחח

  • מרגלית מרגלית:

   בקיץ אני מוסיפה מעט דונג דבורים לתערובת, יוצא פחות נוזלי ומחזיק יותר טוב 🙂

 9. ניב:

  איפה אפשר להשיג חמאת שיאה "גולמית"? נקייה מריחות וחומרים מיותרים? כל מה שאני מוצא זה עם ניחוח וכל מיני חומרים שלא נשמעים בריאים מידי..ושלא נדבר על המחיר..
  וגם איפה ניתן לקנות סודה לשתייה במשקל?
  אזור קריות…

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   אני יכול לומר לך בארצות הברית 🙂 אך תנסה באינטרנט… אני בטוח שתמצא במחיר טוב.

   • ליאור זינגר ליאור זינגר:

    וסודה לשתייה תמיד ניתן למצוא במכולות לעולי ברית המועצות במחיר טוב, בהצלחה 🙂

  • מרגלית מרגלית:

   חמאת שיאה טובה וזולה יחסית אפשר לקנות בשלוס. יש בתחנה מרכזית ת"א ויש סוכנים בכל הארץ שאפשר להזמין מהם. 500 מ"ל עלה לי 91.30. סודה לשתיה במשקל אפשר לקנות בשוק

 10. אני ממליצה להשתמש בכוסיות לד פעמיות לתקוע כפית
  ולשמור במקרר
  כשהתערובת מתקשה אני מקלפת אותה מהכוסית ווזה. נהיה סטיק
  מאוד נוח
  משתמשת כבר שנים וממליצה

 11. לאה ארצי:

  בס"ד

  לליאור שלום,
  יש לי התנסויות עם סודה לשתייה. ניסיתי 2 חברות שקניתי בסופר ויש הבדל. היו לי תגובות
  לא טובות בגוף(לדעתי בגלל האלומיניום). עשיתי בירור על סודה לשתייה והתוצאות: יש בבית מרקחת סודה לשתייה שהיא בסדר. ויש סודה לשתייה מעולה שניתן לקנות מהמקור מ "חמורד כימיקלים" קיבלתי המלצה חמה מרוקחת קונבנציונלית שהיא גם רוקחת הומאופתית טלפון: 08-85666524 קונים בק"ג, המחיר סביר יחסית והחומר נקי וממש טוב
  .
  youtuob ניתן למצוא אנשים שמספרים על ההתנסויות שלהם עם סודה לשתייה (+סירופ מייפל אורגני)שעזרה להם בצורה ניכרת עם מחלת הסרטן. אני אישית מכירה אדם כזה, עם המחלה במעיים הגסים והוא מהלל את הסודה לשתייה. הסיבה: שינוי רמת החומציות.
  סודה לשתייה עוזרת לדם להפוך לבסיסי גם חסה מבושלת עפ"י התזונה המקרוביוטית.
  ומניסיון אישי זה עובד וגם מרגיע, כמובן שתלוי במצבו של האדם, עפ"י הפתולוגיה.
  בהצלחה, לאה ארצי.

 12. דניאלה:

  היי,
  רגישה לסודה לשתייה, יש אפשרות ללא? או אולי משהו עמיד במקום? ממש מתסכל..

 13. אלינה:

  עשיתי את המתכון השני והוא יצא לי במרקם נוזלי,האם עלי להכניס את הצנצנת למקרר?
  ותוך כמה זמן הדאודורנט יהיה פג תוקף?
  תודה

 14. הי ליאור
  לפני שנתיים חברה סיפרה לי על הסודה לשתייה ומאז ניסיתי רק בחורף ואחרי מקלחת ואז
  קראתי כאן (בחודש יולי) את העצות המועילות ומיד ניסיתי כמה מתכונים –
  להפתעתי התוצאות היו מדהימות
  כל בני המשפחה פרגנו- וחברות לקחו ממני מתכונים הנה אחד לדוגמה:
  בעיקרון מומלץ לטחון את הסודה לשתיה לאבקה דקה,
  להשתמש ב3/4 שקית ולשמור רבע לסוף.
  לחמם בבן מרי 3 כפות של חמאת קוקוס אורגני (למאכל),
  2 כפיות חמאת שיאה, לערבב להמיס ולצנן,
  להוסיף 10 טיפות שמן אתרי קלנדולה,
  10 טיפות שמן אתרי בעל ריח נעים כמו פצ'ולי, תפוז, לבנדר צרפתי..
  בקיצור מה שמריח לכם נעים,
  2-3 כפות ג'ל אלוורה שקוף קנוי (ללא אלכהול)
  המידות הן בערך, לערבב הכל לעיסה לחה ואחרי יממה זה הופך למשחה
  להשתמש בסודה שנשארה להגיע לרמת סמיכות לחה – כמעט בוצית.
  לשים בצנצנת זכוכית סטרילית ובקייץ במקרר למרות שנסעתי למקומות ללא קירור וזה החזיק יופי והספיק חודש וחצי של חום ישראלי ולחות של מרכז הארץ..
  המסקנות:
  מדהים – אין גירודים, אין אדמומיות, לא שורף אחרי גילוח,
  אין חגיגות חיידקים, אין כתמים בבגדים/שמלות שחורות
  אני מריחה נפלא והכי חשוב – ידידותי לסביבה (-:
  תודה לכם ♥
  שרית

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   היי שרית,
   תודה, אני אפרסם את המתכון שלך בצורה מסודרת יותר ואתן לך את הקרדיט.
   שאלה, האם ניתן להכין את הג'ל אלוורה לבד מהצמח? זה נשמע מאוד פשוט.

   ליאור 🙂

   • מלכה:

    היי
    כן ליאור
    אני משתמשת לעתים רק בג'ל אלוורה טהורה ניתן לרכוש בחנות טבע או בצמח עצמו מעולה לשימוש. אין שום נדיפת ריח מבית שחי ומעולה לעור. למרוח כמות קטנטנה ולהספיג לתוך העור.

 15. נוי:

  יש אפשרות להכין את אחד המתכונים ללא סודה לשתיה? זה ממש מגרד

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   נוי שלום,
   כמו שהבנת תפקיד הסודה לשתיה הוא לעלות את הpH בבית השחי וכך למנוע מהחידקים לגדול, אם תמצא מוצר אחר שיכול לעשות זאת אז כן (אקונומיקה?).

   נגד הבעיה שזה מגרד פשוט צריך לטחון את הסודה לשתיה במטחנת קפה.
   אתה יכול גם להקטין את כמויות הסודה לשתיה…
   בהצלחה ליאור

 16. ליאור היקר,
  תודה על הלימוד
  שאלה
  היכן משיגים חמאת שיאה ?
  גולמית..

 17. אלכס:

  לא הבנתי מה בידיוק לא טבעי ולא בריא בתבלינים?
  הכוונה שלי היא לכורכום,כמון פלפל.
  או שהכוונה שלך למשהו אחר?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   אלכס שלום,

   הכוונה לתיבול יתר למשל אוכל הודי או עמבה, באופן כללי מלח בישול מוסכם על כולם כה לא בריא, כאשר שאר התיבול שנוי במחלוקת.
   דבי מה את חושבת?

 18. ענבר:

  תודה על המתכון!

  רציתי לוודא- קראתי איפשהו שכדי להכין תכשירים שכאלו מומלץ לקנות סודה לשתייה שלא מכילה אלומיניום. האם הדבר נכון, ואם כן איפה אפשר להשיג? זה אמור להיות רשום על גבי האריזה?

  ענבר.

 19. ענבר:

  תודה על המתכון!

  קראתי איפשהו שאבקת סודה לשתייה שקונים בסופר מכילה אלומיניום ופחות מומלצת להכנת תכשירים.
  האם זה נכון, ואם כן, מהיכן ניתן להשיג ללא אלומיניום?

  תודה

 20. הילה:

  הי
  עוד ורסיה שמפשטת את העניין – למרוח טיפה שמן קוקוס בבית השחי (אפשר לערבב לתוכו כמה טיפות שמן אתרי – גרניום ולבנדר עובדים מצויין), ואז לפזר את הסודה לשתיה (אני משתמשת במברשת איפור). ככה לא מסתבכים על כמויות ולא צריך להכין שום דבר מראש.
  ולמי שתוהה לגבי אפקטיביות – זה צולח חמש שעות של עבודה בגינה כמו כלום 🙂

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   הילה תודה,

   בחיים באופן כללי אני בוחר בגישה של לבנות תשתית טובה ואז לנוח על זרי דפנה (לא שזה תמיד עובד 🙂 ).
   בכל מקרה שתי הגישות עובדות, אך העיקר לא להרעיל את עצמינו בחומרים שנמצאים בדאודרנט המסחרי….

   תודה על השיתוף,
   ליאור

 21. תודה לך על בלוג מעניין וחשוב, יש לי שאלה כללית – כמה זמן נדרש לגוף להתרגל לדאודורנט החדש- הטבעי ולנקות את השאריות של הדאודורנטים "הרגילים" ? האם ממולץ לעשות את המעבר לדאודורנט טבעי בחורף ?
  בברכה שרית

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   שרית שלום,
   כמו שאני כותב במאמר, לגוף לוקח בערך שבוע,
   ההמלצה שלי היא להחזיק בתיק מגבונים בתקופה הראשונה ולהתקלח לפחות פעם ביום.

   זה פחות העניין של להתנקות מהדאודורנט הקובנציונלי, זה יותר כמה זמן לוקח לגוף לעלות את הpH ולא לתת לחיידקים להתפרע בבית שחי.

 22. רננה:

  תודה רבה!
  רציתי לשאול האם אפשר להשתמש בשמן שקדים במקום שמן קוקוס (זה מה שיש לי בבית..)?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   אני הייתי אומר שתנסי ותראי ותעדכני אותנו בתוצאות,
   אך נראה כי מרגלית אכן מכירה את התחום הרבה יותר טוב ממני 🙂

  • מרגלית מרגלית:

   שמן שקדים הוא נוזלי ואינו נקרש כמו שמן קוקוס וחמאת שיאה, ונראה לי שלא יסתדר עם הסודה לשתיה והקורנפלור, לכן לדעתי לא מומלץ…

 23. יניב:

  אני זוכר שראיתי פעם שניתן להכין את הדאודורנט נוזלי ואז למלא במיכל של דאודורנט רול-און, אולי זה יעבוד עם הג'ל אלוורה.

 24. תומר:

  מאז שקראתי באתר אני משתמש הרבה פעמים בסודה לשתיה נטו – שמתי בתוך מלחיה ומתיז קצת, זה באמת מדהים כמה שזה אפקטיבי, מונע ריח לכל היום (הרבה יותר מכל דאורדורנט מסחרי).
  השאלה היא מה הדרך הכי טובה (נכונה, בריאה, פשוטה…) להוסיף גם ריח טוב ולא רק נטרול ריח ?

  תודה

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   אתה יכול לשים כמה טיפות של שמן אתרי בכוס מים ולהתיז עם בקבוק מתיז (כמו של החלונות- אך אחד חדש ונקי שעולה שקל) על בית השחי או כל הגוף…
   אגב גם להפיק שמן אתרי לבד זה לא קשה ונראה לי שאפילו אם תחפש באתר (למעלה משמאל ליד הלוגו) תמצא מדריך בנושא 🙂
   בהצלחה

 25. איה:

  היי,
  מה לגבי דאורדורנט של חלבין? נתקלתי בו במקרה בסופרפארם והחלטתי לנסות, עד כה נראה שהוא עובד מעולה – צריך ממש מעט וזה מחזיק ליום-יומיים בלי בעיה ואמור בתיאוריה להחזיק גם לשבוע (אחרי תקופת שימוש מסויימת..)
  הוא כמובן לא מכיל אלומיניום.
  מכירים חסרונות כלשהם? מסקרן אותי, כי באמת עם הסודה לשתייה הגולמית לא הסתדרתי כל-כך..

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   לי באופן אישי היה ניסיון רע עם זה בילדות, זה פשוט לא עבד והסרחתי נורא. הסודה לשתייה עושה עבודה נפלאה ואותי באופן אישי מרגיע שאני יכול למרוח את זה על פרוסת לחם ולאכול…

 26. רנה:

  עוד משהו

  אם מישהי מגלחת שיער בית שחי אזי למרוח רק אחרי 24 שעות כי אם מורחים מיד, זה מאוד שורף.

  ערבוב אבקת סודה עם ג'ל האלוורה, הצמיגי מעט, יוצר עיסה נוזלית יותר כי הג'ל הופך משום מה לקצת נוזלי וזה בסדר.

  מורחים עם מכחול מחכים דקה, העור מתייבש ואפשר להתלבש.

  • מרגלית מרגלית:

   הג'ל אלוורה שאת משתמשת הוא ישירות מהצמח או ג'ל קנוי? כי ג'ל מהצמח מחזיק רק כשבוע וגם זה במקרר

   • רנה:

    ג'ל קנוי בהחלט, מחזיק המון זמן,
    גם אותו אני שמה במקרר וגם את האבקת סודה
    וכל כחודשיים מערבבת קצת מהם לדאודורנט.
    נסי ותהני

 27. רנה:

  הכי פשוט,
  לערבב אבקת הסודה עם אלוורה.
  משתמשת מזה שנה. שום תופעות לוואי. ריח טוב.
  אמרו זאת בתוכנית גלילאו ומאז כיף גדול.

  מערבבת בקופסא קטנה ושמה קבוע במקרר.
  ועוד טיפ.. מורחת בבית שחי עם מכחול פשוט שעולה שקל.

  • שי פישר:

   אם כבר, נראה לי שהכי נוח יהיה למרוח את המשחה בעזרת מברשת למשחת גילוח.

  • מיכל:

   אני משתמשת למעלה משנה בתערובת של אלוורה עם מעט סודה לשתיה ואף שמה טיפה או שתיים של שמן ארומטי באיכות הכי טובה שיש כמו שמן עשב חיטה או שמן לוונדר לתוספת ארומה נעימה. מחזיק למשך כל היום. פשוט תענוג.

 28. שי פישר:

  האם השמנים שבעיסה (חמאת שיאה, שמן קוקוס, שמנים אתריים) מכתימים את הבגדים?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   שי שלום,
   עד כה לי זה בכלל לא קרה, מה שהופך מדאודורנט רגיל שהרס לי לצערי הרבה חולצות…

   כל החמאה והשמן נספג לי בעור.
   נסה לבד ותראה.

 29. שי:

  ורסיה נוספת:

  אבקה של מרווה מיובשת (בעזרת מטחנת תבלינים)
  סודה לשתייה
  שמן קוקוס

  כמו המתכון שהבאת, השמן מנטרל את החומציות של הסודה, ככה שהיא לא שורפת
  המרווה מוסיפה ריח

 30. מתן יעקב גולן מתן יעקב גולן:

  באזור באר שבע ניתן להזמין מ- שירת העשבים
  לגבי פטריות – אם בוחרים את השמן האתרי הנכון – הוא יכול לפתור גם את הפטרת או לפטור גם את הפתרת
  דברו עם אתי משירת העשבים להבין מה השמן האתרי הנכון והריכוז או עם אסתר לחמן שכותבת בבידיים
  אני אישית פשוט מסריח בקיץ
  אם כי המון פחות מאז שהתזונה שלי הפכה לסבירה יותר

 31. אלעד:

  זה יופי של אתר, והייתי רוצה להתיעץ ולשתף בחיים אוף גריד.

  יש כאן אולי איזה פורום או קבוצת דיון בנושא?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   אהלן אלעד,
   כן אתה מוזמן לרשום בפייסבוק שלנו,
   יש הרבה חבר'ה כמונו שם 🙂

   ובכלל אם יש לך משהו מעניין שהיית רוצה לשתף בו, אתה מוזמן לכתוב מדריך לאתר….
   דבר איתי אם תשקול זאת ברצינות 🙂

   בהצלחה,
   ליאור

 32. ניר:

  אהלן,
  תודה על המדריך המעולה.
  יצא לי גם לעשות לא מעט ניסיונות ומתכונים שונים.
  וכשניסיתי להשתמש בקורנפלור הצטברו פטריות עובש..
  נתקלת בתופעה?
  יש לך אולי רעיונות איך למנוע אותה?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   ניר שלום,
   ראשית האם אתה משתמש בקונפלור חדש או כזה ששכב בארון? הייתי ממליץ על חדש או לפחות לנסות לעקר אותו בתנור.

   אם זה לא עוזר תעלה את ריכוז הסודה לשתייה.
   אם זה לא עזר תוסיף מעט שמן עץ התה, אך בזהירות כי זהו חומר חזק!

 33. בעז:

  כ-3 שנים משתמש רק בסודה לשתייה, לוקח זמן לגוף להתרגל (מלווה בפצעים,גירוד,אדמומיות, אי נוחות..כמה שבועות). אבל משתלם.
  קצת מים להרטיב בבית השחי, ומעט (כמו קמצוץ עם שתי אצבעות בבישול)! אבקת סודה לשתיה. לשמור במיכל סגור שלא יקבל לחות ויאבד אפקטיביות.
  תודה

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   בעז שלום,
   כמו שאמרת גירודים פצעים אדמומיות… אני פרשתי כאשר זה התחיל אצלי. החמאת שיאה מאוד עזרה לי כדי להימנע מזה. בכל מקרה כל האופציות על השולחן.
   תודה על התגובה

 34. אורי שמולובסקי:

  אפשר לנסות\לקנות את זה איפה שהוא?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   אורי שלום,
   חיפוש פשוט באינטרנט ימצא לך יצרנים ביתיים שונים, מחיר מומלץ הוא 20 שקלים לצנצנת שתספיק חודש.
   כמו כן כאן בתגובות מישהו הזכיר את אחד היצרנים.

   אבל הכי כיף וקל להכין לבד.

 35. מרגלית מרגלית:

  נשמע מצוין. כבר זמן מה אני אומרת לעצמי שהגיע הזמן להפסיק להתעצל ובמקום להשתמש בדאודורנט של סבון מיכל (שהוא מצוין אגב), להכין דאודורנט בעצמי.
  אנסה בקרוב. תודה רבה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)