מדריך לאינסטלטור בעל כורחו

מידע כללי-
 • זמן השלמה: תלוי
 • רמת קושי: מאתגר
 • עלות: עד 100 ש"ח
 • ידע נדרש: אינסטלציה (מתחיל)
חומרים+
 • חלקי חילוף לפי הצורך
 • סרט טפלון אם צריך
כלי עבודה+
 • מברג שטוח
 • מפתח שוודי
 • סטאלבנד
הדפסה

שרשרת תיקונים בכיור לרחצת ידיים בביתנו, הביאה לכמה תהיות על אינסטלטורים בעל כורחם.

הכיור סתום? הברז לא ניתן לפתיחה או לסגירה? חזרתם בערב וכל הבית מוצף? חייבים או רוצים לנסות מזלכם כאינסטלטורים בעל כורחכם? צנרת מודרנית נראית לרבים כמו מין לגו כזה, שהכל בו מתברג למקום בקלות. כפי שנראה בהמשך, למים חיים משלהם ודרכים שונות לצאת לחופשי למגינת ליבנו גם לאחר שטרחנו ותיקנו את הדרוש.

הפעם התחיל העסק כאשר הברז בכיור בשירותי האורחים שוב נתקע, זו הפעם השניה בתוך בערך 12 שנים שאנו גרים כאן. בפעם הקודמת פירקתי את המנגנון וננזפתי בחנות על שקניתי סחורה סינית זולה שאין להשיג לה חלפים. הברז הבא כבר היה מתוצרת חברה ישראלית ומשהגיע יומו של המנגנון, הזמנתי טלפונית מנגנון חדש ב- 30 ש"ח כולל משלוח והוראות הרכבה:

IMG_4127_1_1_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

באותה הזדמנות התגלתה מתחת לכיור נזילה קטנה שקשה היה לאתר את מקורה. הגומיות בסיפון התייבשו ולא אטמו היטב, צינור המים הגמיש מועד לפורענות עד הצפת הדירה ובכל מקרה של ספק יש להחליפו מבלי לחשוב פעמיים:

20131010_121709_1_1

 

 

 

 

סגירת ברז ניל (הברז הקטן מימין למטה הבולט מהקיר, חסרה בתמונה הידית העגולה הקטנה המאפשרת פתיחה ידנית), פירוק הצינור הגמיש (25 ש"ח) בעזרת מפתח שוודי והחלפתו. התברר שצינור המים דורש התאמה מאוד מדויקת שכן כיפופו יוצר לחץ על המחבר וגורם לטפטוף.

הסיפון עלה 30 ש"ח ולכאורה נראה גם הוא פשוט להתקנה:

IMG_4142_1_1

. במציאות התגלה שפתח צינור הדלוחין בקיר אינו מול מרכז הברז, שהצינור האנכי בסיפון קצר מדי והצריך קניית מאריך, שהרוזטה המסתירה את החור בקרמיקה עבה מדי ודרשה ניסור עדין. המאריך נזל ולכן פירקתי אותו וליפפתי מעט סרט טפלון. הגומיה בצינור הדלוחין אליו מתחברים בקיר הוחלפה גם היא (ולכו חפשו מי ימכור לכם גומיה כזו) הגומיה העבה בין תחתית הכיור לבין הסיפון הותאמה בכח ועל העוקם, ולקח כמה ימים עד שקיבלה את צורתה החדשה והפסיקה לטפטף. במקום פחות בולט (פגיע לחבטות והיתקלויות) כנראה שהייתי מתקין סיפון שרשורי.

כהן ואנשיו מהטמבוריה השכונתית שלנו לא חסכו עצות בכל פעם שחזרתי אליהם ובסוף הכל הסתדר. סופית נרגע הכל אחרי שדוד האינסטלטור של הבנין עבר וקבע שיש להחליף גומיה שלא שמתי לב לקיומה, בין הברז לבין הכיור, שגרמה לטפטוף קטן בכל פעם שאחד הילדים רחץ ידיו והתיז מים על המשטח ליד הכיור.

הנקודה החשובה לחובבי תיקונים היא שסגירת ברז הניל מנתקת את הכיור ממערכת המים הדירתית. כל טעות שתעשו, לא תגרום להמתנה ללא מים זורמים בכל הדירה עד שיגיע האינסטלטור.

אז זהו, חשוב להבין שלא כל דבר מתאים לשרברבים מתחילים. בואו נעשה קצת סדר:

חשוב שתדעו היכן בחצר או בחדר המדרגות נמצא שעון המים של דירתכם, ולידו הברז הראשי של הדירה אותו יש לסגור במקרה של נזילה שאין דרך אחרת לעצור. הידית הצהובה מימין לשעון המים מפעילה ברז כדורי. כאשר הידית מקבילה לצינור הברז פתוח, כאשר היא ניצבת לצינור – הברז סגור.

IMG_4184_1_1

צינור ראשי של דירה, צנרת מים בתוך הקירות, ברז כלשהו היוצא ישירות מהקיר. לעתים מה שנראה כמו חיבור הברגה פשוט, הוא למעשה חיבור של שני חלקי מתכת ללא כל גומיה ביניהם, וטיב האטימה תלוי בידו של בעל המקצוע ובכמויות המדויקות של חוט פשתן וסרט טפלון שישתמש בהן. טעות אחת שלכם ואין לכם מים בדירה עד שהאינסטלטור יגיע, או גרוע מזה, גרמתם נזק ויהיה צורך לשבור חלק מהקיר ולהחליף קטעי צנרת.

פירוק מכונת כביסה או מדיח כלים (מעבר לפירוק פילטר לפי הוראות היצרן) – זה ענין לטכנאי מוסמך, וכרוכה בו גם סכנת התחשמלות. כבו את המכונה, אם צריך נתקו מהשקע (אם החדר מוצף רצוי בכלל לצאת ממנו ולהוריד קודם את המפסקים בארון החשמל), גרפו או ספגו את מי ההצפה אם יש, חלצו את הבגדים מהמכונה וקחו לאמא. חכו לטכנאי בסבלנות.

ברזים שקועים בקיר ("אינטרפוץ") מהסוג שיש במקלחת – אם אתם יודעים מה אתם עושים, זה לא מסובך יותר מברז רגיל. אם אתם לא בטוחים, אל תנסו לבד, אלו ברזים המחוברים ישירות לצנרת הביתית.

IMG_4137_1_1

ברזי "פרח" כמו הברז בו טיפלתי לעיל, פשוטים מאוד להתקנה חדשה. התקלות בהם הן בד"כ מנגנון מקולקל או נזילה מאחד הצינורות הגמישים (נזילה מצינור גמיש כזה מסוכנת עד סכנת הצפת דירתכם כולה).

לפני כל טיפול בברז, סגרו את ברז הניל מתחת לשיש (אם הברז למים חמים וקרים, סגרו את שני הברזים). בידקו מאיזו תוצרת הברז, האם ניתן להשיג לו חלפים, וודאו שיש לכם את כל החלפים וכלי העבודה הדרושים, ואולי גם תורידו מהרשת הוראות הרכבה מפורטות ומאוירות. במהלך התיקון או הפירוק אתם עלולים להיתקל בבעיות שגרמו הגיל והקורוזיה: לא ניתן לסובב את הטבעת המחזיקה את המנגון במקום, או לא ניתן לשחרר את הברז מהשיש. ברוב הברזים, הצינור הגמיש היוצא מהניל ומתחבר לברז, מצריך פירוק הברז מהשיש כדי להחליפו, וזה כאמור לעתים יחייב בעל מקצוע. לעתים יצריך שחרור הברז מהשיש עבודה מתחת ומאחורי הכיור עם מפתח משושה מיוחד, מול ברגים חלודים ותקועים.

אני נוהג לקנות ברזים מתוצרת הארץ ולטלפן ליצרן הברז לבקש הנחיות ולקנות את הדרוש. במקרה הצורך אפשר גם להזמין שירות מקצועי, אבל אז ייתכן שהיה זול יותר לקנות ברז חדש להרכבה עצמית.

סתימה בכיור, אמבטיה או מקלחת, נגרמת בדרך כלל ע"י סתימת אחד המעברים ע"י שיער, שומן ושיירי מזון.

כיור או אמבטיה מנוקזים ע"י פתח יציאה אחד (במטבח חשוב לכסותו ברשת סינון), ומעליו פתח גלישה למקרה שמישהו שכח את הפקק סגור והשאיר את הברז פתוח:

IMG_4133_1_1

בכיורים נמצא מתחת לפתח זה סיפון כפי שהחלפתי לעיל. סתימה פשוטה תיפתר בפתיחת ה"כוס" בחלקו התחתון של הסיפון, סתימה מורכבת יותר עשויה לחייב פירוק הסיפון כולו לגורמים ושטיפה במים של כל המעברים והגומיות:

IMG_4140_1_1

במקלחת אין סיפון פריק אלא רשת ניקוז אותה נרים בעזרת מברג שטוח וננקה את הקופסא העגולה שמתחתיה ("מחסום מים").

השלב הבא יהיה לאתר את נקודת הביקורת הקרובה, בדרך כלל ברצפה. אם נקודת הביקורת עשויה פליז ולא פלסטיק – השאירו את פתיחתה וסגירתה לבעל מקצוע. לאחר הרמת המכסה, צריכה להיות סביבו גומיה, רצוי להשלים גומיה אם זו חסרה.

IMG_4131_1_1

נרים את מכסה התיבה בעדינות בסיוע מברג שטוח, ופה נתוודע לחברנו הסטאלבנד, מימין למעלה בתמונה הבאה. קצת קדימה ואחורה מצד הכיור\מקלחת\אמבטיה וקצת מצד נקודת הביקורת, לעתים נמשיך הלאה לנקודת הביקורת הבאה עד שנגיע לצינור האנכי המנקז את הדירה. אם הסתימה אינה מלאה, מומלץ לפתוח את הברז ולהזרים מים במידה, לסיוע בסילוק המשקעים שהסטאלבנד ישחרר. לאינסלטורים יש כלים חזקים ויעילים יותר כמו מיני קפיצים מסתובבים ידנית או חשמלית. הסטאלבנד זול, פשוט לשימוש ובדרך כלל די יעיל. שפיכת כימיקלים "פותחי סתימות" לצנרת – מעבר להיותם חומרים מסוכנים, לא תמיד תפתור את הבעיה. מומלץ להמעיט ככל הניתן בשימוש בהם.

20131010_132105_1_1

עוד בתמונה לעיל: "אקווה מנד" ו"רסקיו טייפ" העשויים להיות יעילים לאלתורים למיניהם, שימו לב כי אינם מיועדים לשימוש עם מי שתיה. מפתח שוודי ומברג שטוח, וכן סרט טפלון מהסוג המשמש לכריכה סביב הברגות בצנרת מים.

סתימות באסלה ותקלות בצנרת הביוב מומלץ להשאיר לבעל מקצוע.

באסלות יש 3 דברים בצד המים הנקיים שאפשר לתקן לבד, וראשית הצינור הגמיש המחבר את ברז הניל לכניסת המים, שתי הברגות ביד ללא שימוש בכלים:

IMG_4132_1_1

לעתים מתפתחת נזילה קטנה מבלי שנרגיש ומנפחת את חשבון המים. ממיכל ההדחה עלולות להיות נזילות שאפשר לתקן לבד, משני סוגים:

אטם תחתון של המנגנון, הסימן לתקלה הוא מים הממשיכים לזרום או לטפטף לאחר סיום ההדחה.

אטם בפתח כניסת המים למיכל ההדחה, הסימן הוא נזילת מים לאחר שעברו כמה שעות מהשימוש האחרון באסלה.

להדגמת פשטות הטיפול במנגנון מיכל ההדחה, ראו מיכל סגור:

20131121_084742_1_1

ואותו מיכל פתוח לאחר הרמת המכסה. צינור כניסת המים נראה כאן משמאל, ואליו מחובר מצוף הנראה מימין. באמצע נמצא מנגנון ההדחה, אותו מפעילים הלחצנים במכסה המיכל. הצבע החום במים הוא לא מה שאתם חושבים, זו חלודה ומשקעי חול שהצטברו במיכל אחרי 12 שנת שימוש. אלו מי שתיה נקיים ואין כל סכנה לגעת בהם.

20131121_084730_2_1

ראו מדריך לאיתור תקלות של יצרן ישראלי, והסבר מאויר כיצד להחליף שני אטמים אלו. עלות כל אחת מהגומיות שקלים ספורים, משך העבודה כמה דקות, ונאמנים לשיטתנו, אם ברז הניל סגור אין סכנה שתגרמו נזק.

אסלות סמויות הן עניין מורכב יותר, ולא כל דבר ניתן או רצוי לתקן בהן לבד.

הדפסה

אודותי

פורסם ב מדריכים ומתוייג תחת , , , . שמור את הקישור הישיר.

163 תגובות למדריך לאינסטלטור בעל כורחו

 1. אלי:

  שלום רב,

  יש לי שני מוטות פינוק "חדשים ישנים", כלומר אלו מוטות פינוק שנקנו לפני כמה שנים אך לא היו בשימוש.
  כעת, לאחר שהותקנו מסתבר שהמנגנון שלהם דפוק – בשניהם יש זרימה נהדרת מהטוש העליון אך אין זרימה מהטוש הצידי. הבעיה במנגנון עצמו, כלומר גם לאחר שאני מפרק את הצינור שמתחבר לטוש הצידי – אין זרימה.
  לא זוכרים איפה נקנו המוטות ושל איזה חברה היו.
  האם אתה מכיר מישהו שמוכר מנגנון מוטות פינוק?

  תודה

  • אלי,

   לא הבנתי בדיוק היכן הבעיה, כלומר האם הבורר המעביר את המים בין שני ראשי המקלחת נמצא באינטרפוץ או על המוט.

   אם מדובר במוטות מתוצרת המוכרת בארץ, ייתן ולאותו יצרן יהיה חלק מתאים. אם לא – אין פה סטנדרט ומניח שלא תמצא חלק שיתאים.

   אם יש לך יכולת לפרק את מנגנון הבורר, וידע איך הוא עובד, אולי תצליח להשמיש אותו ואולי לא.

 2. טולי:

  יעקב שלום,
  רכשתי ברז מטבח מחו״ל (סין) ולמיטב הבנתי יש שוני במחברים של הברז.
  האם יש מתאמים לזה? או שלא ניתן יהיה להתקין?
  תודה ושבת שלום

  • טולי שלום,
   זו שאלה לאינסטלטור שיתקין לך את הברז.
   אם בכוונתך להתקין לבד גשי לטמבוריה רצינית עם הברז וראי מה יאמרו לך.
   בכל מקרה ברז מטבח עם צינור נשלף הוא ברז מורכב יחסית, אם את לא בטוח ביכולתך להרכיב אתו – הזמיני בעל מקצוע
   בהצלחה, יעקב

 3. דוד לב:

  שלום יעקב
  התקנתי בדירה כיור כפול וחוברה מערכת הניקוז שלו
  אבל נשאר 2 פתחים פתח אחד יושב בטי ( פתח של מדיח)
  ופתח נוסף בכיור עצמו (פתח של הברז אצלי הברז מעל הכיור לא דרכו)
  איך ניתן לסגור את 2 הפתחים הללו ??
  האם יש לזה פקק סטנדרטי ??

  • יש פקקים סטנדרטיים.
   לפתח של המדיח יש פקק פלסטיק מתברג שיאטום אותו, לפתח של הברז מכל הכיור יש פקק פלסטיק או נירוסטה שמגיע מלמעלה ונסגר בעזרת אום מתחת לכיור.
   גש לכל טמבוריה רצינית עם צילום של הפתחים (רצוי צילום שרואים בו גם סרגל עם מידות)

 4. אבישי:

  שלום, יש לנו משאבת ביוב במרתף ויש לה בעיה שהיא לא מפסיקה לעבוד, גם כאשר המצוף למטה. תודה רבה

 5. Melamedd:

  שלום יעקב
  החלפתי אמבטיה במקלחון. בקיר יש אינטרפול 4 דרך ונותרה לי דרך אחת מיותרת שהייתה בעבר פתח מילוי לאמבטיה. במקום זאת התקנתי שם פתח יציאת מים פשוט אבל הוא נשבר. הצלחתי לשחרר ההברגה מהקיר. אני מעוניין לסגור לחלוטין דרך זו שכן יש לי חשש שמחיבור זה גם היו נזילות בקיר. אני כעת צריך להחליט כיצד לחסום את הדרך הזו שכן היא מיותרת. האם לחסום בפקק סגירה מתברג ממתכת או להתקין ברז דלי. מה עדיף מתוך מחשבה שזה בעצם מחובר לאינטרפול.
  תודה רבה
  דורון

  • הי דורון,

   האם האינטרפוץ נותר אותו 4 דרך?

   אם כן אתה יכול לבחור בין ברז מילוי למטה, או פקק מתברג. אם אתה בוחר בפקק סגור אותו היטב שכן זה צינור חי שעשוי להיות מלא מים בלחץ.

   עוד ראה סביב פתח הצינור בקיר האם לא חסרה רובה, והשלם אותה, שלא יהיה חשש לחדירת מים הניגרים על הקיר אל מאחורי האריחים.

   אינסטלטור יכול גם להחליף את ה- 4 דרך ב- 3 דרך ואז בכלל לא יגיעו מים לשם, אבל זו הוצאה כספית ולא משהו שמומלץ חעשות לבד.

   • Melamedd:

    תודה רבה יעקב. מדובר באותו אינטרפול 4 דרך. נראה לי שאבחר בפקק ואעשה תיקון ברובה למלא. להחליף האינטרפוץ מדובר בעלות משמעותית והזמנת אינסטלטור. אם זה פתרון טוב הרי שאלך איתו. תודה דורון

  • הי דורון,

   האם האינטרפוץ נותר אותו 4 דרך?

   אם כן אתה יכול לבחור בין ברז מילוי למטה, או פקק מתברג. אם אתה בוחר בפקק סגור אותו היטב שכן זה צינור חי שעשוי להיות מלא מים בלחץ.

   עוד ראה סביב פתח הצינור בקיר האם לא חסרה רובה, והשלם אותה, שלא יהיה חשש לחדירת מים הניגרים על הקיר אל מאחורי האריחים.

   אינסטלטור יכול גם להחליף את ה- 4 דרך ב- 3 דרך ואז בכלל לא יגיעו מים לשם, אבל זו הוצאה כספית ולא משהו שמומלץ לעשות לבד.

 6. לירון:

  שלום יעקב.

  יש לנו ברז במטבח שעד לפני שבוע עבד מצוין.

  יום אחד הייתה הפסקת מים בכל הבניין.
  כשחזרו המים, אז לאחר שסוגרים את ידית הברז הזרם לא מפסיק מיד (כמו שהיה
  עד עכשיו) אלא לוקח עוד שניה וחצי עד שהמים מפסיקים סופית לצאת החוצה.

  דבר זה כמובן מעצבן וגורם לבזבוז מים גדול לטווח ארוך. מה לעשות ?
  איך מטפלים בזה ? זה לא בדיוק תקלת נזילה אלא סוג של בריחת מים מיותרת.
  ואיך כל זה קשור להפסת מים (או שאין לזה קשר).
  אשמח לתשובתך.

  • לירון שלום,

   יש בערך דבר אחד שאפשר לנסות לבד – לשחק עם הברז. יש איזה סיכוי שפיסת לכלוך מהצנרת נתקעה במנגנון.

   לפתוח\לסגור, חמים\קרים

   כאשר הברז פתוח והמים זורמים, להקיש על צד הברז ליד המנגנון (מתחת או מאחורי הידית). בזהירות שלא לשבור משהו.

   אם יש לך יכולות טכניות מעבר לזה, אפשר לפרק את מנגנון הברז ולנקות אותו במים או להשרות בחומץ. לפעמים ההברגה לא נפתחת, לפעמים אפשר להשרות את האזור בחומץ ולפעמים אי אפשר, תלוי במבנה הברז. אצלי בבית היו ברזים שתיקנתי לבד והיו כאלה שקראתי לאינסטלטור.

   אם הברז הוא ברז פרח, כלומר כזה המחובר לברזי ניל מתחת לשיש בעזרת צינורות גמישים, אם יש לך ידיים טובות אפשר להחליף אותו לבד, לפעמים יותר זול להחליף את הברז מאשר לקרוא לאינסטלטור

  • שמעון:

   תפתח את המסננת דבפיית הברז ותנקה אותה

 7. אלירן:

  היי,
  אני רוצה רעיונות לגבי מה יכולות להיות התקלות שגורמות למה שאתאר, אשמח לנסיונכם.
  אני שוכר דירה ישנה מאד, יש לה 50 שנה בקלות.

  יש תא שירותים נפרד ושירותים נוספים בחדר עם אמבטיה ומכונת כביסה.

  השירותים בתא הנפרד מניחים את הדעת, הם בסדר ואין לי תלונות.

  השירותים בחדר המקלחת בעייתיים, מעבר ללכלוך חלודה שמעטרים את האסלה כל כמה זמן, ומפלס המים שיורד בה בזמנים לא צפויים. הכי מטריד זה שההדחה בה למרות שהמים יוצאים מכל החרירים ובעוצמה רבה, לא גורמים למוצקים לרדת, אפילו אם מדובר בפיסת נייר טואלט בלבד, היא ממשיכה לצוף שם. וזאת למרות שכל המים מודחים כסדרים, מפלס האסלה לא עולה ואח"כ יורד אלא הוא יורד כרגיל, טנק מלא וחזק.

  בנוסף, יש משהו נוסף שאופייני לחדר הזה שאולי הוא קשור, זרם המים הקרים (אלה שלא באים מהדוד) הוא נמוך ברמת זרם בקוטר קטן מאד, בכיור הוא הנמוך ביותר, במקלחת הוא יותר גבוה משמעותית, מאשר דוש סביר אך עדין נמוך יחסית.

  מה יכולות להיות הבעיות?

  תודה

  • לגבי השירותים, מניח שיש סתימה איפשהו באסלה או במורד הצינור, זה עניין לאינסטלטור.
   אם מיכל ההדחה מתפקד, כלומר מתרוקן במלואו בהדחה, אולי אפשר לצוא דרך לנקות אותו ממשקעי חלודה וחול בצורה עדינה בלי לפרק את המנגנון. חלודה רבה במיכל יכולה לנבוע גם מצינורות מאוד ישנים.

   זרם מים נמוך יכול לנבוע מסתימה בקו – בדירות ישנות צינורות המים מפלדה מגולוונת (הצינורות נקראית סקדיול 40 או דרג ב', לא משנה למה), ועשויים להיסתם מאבנית ששוקעת בהם, בייחוד צינורות המים החמים. בדירה בת 50 שלא הוחלפו בה הצינורות, המשמעות יכולה להיות צורך בהחלפתם.
   זרם מים נמוך יכול גם לנבוע מתקלה בברז, החל מפילטר סתום (אם יש פילטר) ועד מנגנון ישן.

   לבד מפירוק הפילטר בברז בכיור, אם ישנו ואם הוא מתפרק בקלות, האבחנה והטיפול פה הם עניין לאינסטלטור, ורצוי בתיאום עם בעל הבית שלך

 8. דפנה לרנר:

  שלום רב. יש לנו בביוב סתימה שחוזרת על עצמה. הסתימה נמצאת לאורך קו הביוב, בתוך הקיר שיורד לקומה התחתונה. נראה שלאורך השנים הצטבר בנקודה מסויימת לאורך הצינור לכלוך שיש לפנות. האם ישנו חומר מומלץ שיכול לסייע בניקוי הצנרת מלכלוך אגרסיבי שהצטבר בו?

 9. שלמה רוס:

  שלום יעקב,

  ראשית, אתר יפייפה וקולע בול. שאפו.

  לשאלתי. עם איזה חומרים וכיצד, היית ממליץ להרכיב רשת ניקוז פלסטיק במקלחון ? הכוונה איך לאטום את המימשק בין שפת הפלסטיק של הרשת להיקף הריצוף הקרמי שמסביב לרשת. בשיטת DIY האם לשים רובה (אקרילית ?, עם תוספות ?, אפוקסית ?) או סוג של סיליקון/דבק (איזה).

  תודה מראש
  שלמה

  • הי שלמה,

   בין הגליל אליו נכנסת הרשת לבין הריצוף, רובה אקרילית בגוון הרובה הקיימת. מאוד פשוטה להכנה וליישום עצמי.

   השאלה הולה מהצילום היא אחרת – לצנרת קופסת ביקורת אפורה, מעליה כנראה שרוול מאריך בצבע בז' – מה האטימה ביניהם? החשש הוא שסתימה ועליית מפלס המים בקופסת הביקורת תביא לחדירת מים אל מתחת למפלס הריצוף, במידה ותפר זה אינו אטום.

   אם חסר שם איטום, הטיפול בו הוא למומחים גדולים ממני

 10. אבוחצירה יצחק:

  שלום רב
  לחצן ההפעלה של הגקוזי הבייתי נתקע
  אני מעוניין להחליפו, כיצד עושים זאת
  תודה

 11. איליה ריבקין:

  שלום,

  לאחר החלפת האטם באסלה, כשהמיכל מתמלא הוא מציף את החלק המרכזי והמים נוזלים בלי סוף ועוד יותר חזק מלפני.

  איך אפשר לתקן את זה?

  • איליה, אם יש לך מנגנון ישן של פלסאון\חרסה, שהוא היחיד שיש לי ניסיון בתיקון שלו, ראה האם המצוף לא מכוון גבוה מדי. בצילום בסוף הפוסט שלי, הבורג בצבע תכלת מצד שמאל משמש לכוונון גובה המצוף.
   לפני שאתה עושה את זה, ראה האם התקנת את האטמים כמו שצריך, והחזרת את כל החלקים בדיוק למקומם

 12. נועה:

  יעקב שלום,

  אודה לתשובה בהקדם האפשרי.
  רכשנו דירה מקבלן, וביטלנו את יחידת ההורים (מקלחון ואסלה).
  בתחילה נמסר לנו ע"י הקבלן כי את הצנרת של האסלה לא ניתן לבטל, ותשאר צנרת קטנה אשר תבלוט מהקיר בגובה נמוך ולא בגודל רציני. כמובן שהצנרת תכוסה בגבס ולא יראו מה יש שם.
  ועתה פתאום נמסר לנו ע"י הקבלן כי מדובר בצינור שעובר לאורך כל הבניין והוא יבלוט לאורך כל הקיר, מהריצפה ועד לתקרה. גם במקרה זה יכוסה בגבס או חומר אחר, אבל המשמעות היא שבאמצע הקיר יהיה עמוד בעומק ורוחב של כ – 20 ס"מ מלמטה עד למעלה.
  האם באמת זה הפיתרון היחידי?
  אין אפשרות שזו תהיה צנרת נמוכה שלא תעבור מלמטה עד למעלה?

  תודה מראש,
  נועה

  • נועה,
   להבנתי הצינור שאת מתארת הוא צינור המשרת את האסלות של הדירות מעליך. הצינור חייב להמשיך בקו אנכי ישר לכל גובה הבניין, אחרת צפויות תקלות שאת לא רוצה בתוך הדירה שלך.
   יעקב

 13. אנה:

  שלום רב,
  בבית של אמא שלי דולף צינור שנמצא בבניין, קרוב מאוד לדלת של הדירה, השאלה שלי היא מהו אותו צינור שעובר שם (האינסטלטור אמר שזה קשור לדוד השמש) ושיש לפתוח את הקיר בכל השלוש קומות ולהחליפו. האם זה צינור משותף או רק של אימי? כמה הדבר הזה אמור לעלות?

  תודה.

  • אנה שלום,
   לא יודע מה הצינור וכמה צריך לעלות, אני לא אינסטלטור ולא הייתי במקום.
   אם הצינור משרת רק את הדירה של אמך, הוא באחריותה אפילו אם הוא מקשר לגובה 3 קומות בין דירתה לבין דוד השמש שלה על הגג.
   אם הצינור משרת כמה דירות, הוא באחריות ועד הבית.
   כאמור, זו שאלה לבעל מקצוע שצריך להגיע למקום.
   יעקב

 14. עינב:

  יעקב שלום רב, אולי תוכל לעזור
  בברז במטבח יש דליפה מים קטנה מאיזור החיבור של המים החמים והקרים, הדליפה קורית לאחר שאני משתמשת בצורה ממושכת בכיור
  הגיע אינסטלטור ולקח כסף על משהו שלא היה בעיה איתו,
  האם מכיר פתרון שאני יכולה לסדר בעצמי?
  תודה,שנה טובה

  • עינב שלום,
   מהשאלה לא ברור לי מהיכן הבעיה. איזה ברז זה? מהיכן בדיוק הנזילה? (רצוי צילום של הברז ועליו סימון הנזילה)
   בכל מקרה אם האינסטלטור היה, קיבל תשלום ולא פתר את הבעיה, יש אינסטלטורים שמחמת כבודם המקצועי היו באים שוב
   יעקב

 15. מושיק:

  איך אני יוצר בקרמיקה חור מעבר לצורך כניסת צינור עבור ברז דרך החור הנ"ל -הכוונה כשהאריח בידי ואינו מודבק עדיין לקיר

  • קידוח בקרמיקה עם מקדח כוס שמתאים לקרמיקה, בקוטר המתאים.
   או קידוח במקדח קרמיקה רגיל בקוטר 12 מ"מ, ואחריו ניסור בג'יגסו עם מסורית לקרמיקה.
   או ניסור ריבוע עם מסור דיסק (זהירות! כלי מסוכן), או כלי רב תכליתי.
   יש מקרים שהקדח סמוך לקצה האריח, ואפשר לנסר בקווים ישרים החל מקצה האריח, יש מקרים שהקידוח במרכז האריח.
   יש מקרים שהקרמיקה שבירה מדי. יש מצבים שהקרמיקה קשה מאוד וצריך מים לקירור.
   בכל מקרה מציע לתפוס (לכלוב) את האריח לשולחן כבד, כך שיהיו לך שתי ידיים להתעסק עם המקדחה.
   אם יש לך ספק, סמן את הקידוח ומצא מי שיקדח עבורך, אלה כלים העלולים להיות מסוכנים.

 16. דניאל:

  שלום וברכה יעקב. יש לנו בבית אמבטיה שפעילה לחלוטין והכל טוב. בקצה של חדר האמבטיה יש כמו מקלחון כזה של פעם עם 3 ברזים שיוצאים מהקיר . חם . קר. ואחד באמצע שפותח וסוגר את המים. הברזים האלה לא היו בשימוש כמה שנים. אתמול פתחתי את הברזים והוצאתי אותם מהקיר על מנת להחליפם ולהתחיל להשתמש בהם. וקרה משהו מוזר. לאחר שהוצאתי את הברזים לא יצא מהם מים ואפילו שהצינורות שיוצאין מהקירהיה ללא ראשי הברז (צנרת ברזל) לא זרם שם מים. חשבתי אולי הצינור סתום מחוסר שימוש וצריך לפתוח אותו אולי עם הצינור קפיצי שפותח ניקוזים . עדיין לא ניסיתי. או שיכול להיות שביטלו בצינורות אלו את המים . יש כזה דבר בכלל?
  מה לדעתך כדאי לנסות? (אני גר שם שנתיים וקיבלנו את הדירה כשהברזים שם עם חלודה כזה תקועין ולא מסתובבים)

  • דניאל, זה נשמע כמו עבודה לבלש ולא לאינסטלטור. ייתכן שהדייר הקודם ניתק את המקלחת?

   • דניאל:

    חחח באמת בלש אה?!☺
    האמת שאני לא מצליח להעלות תמונה.
    לא חושב שאפשר לנתק כי זה על אותו קו של הצינורות השאלה שלי זה האם יש כזה דבר שצינור ברזל מגולוון יכול לצבור אבנית ושאר מרעין בישין ובעקבות כך להיסתם או משהו כזה?

    • לא יודע אם עד כדי סתימה. בהיעדר מימצא ברור שהצנרת למקלחת מנותקת, הייתי מחזיר את הברזים כדי לא להסתכן בהשארת צינור פתוח.
     צנרת מגולוונות לא נמצאת בשימוש בדירות כבר 15-20 שנה, ואם זה הגיל שלה, ממילא הגיע הזמן להחליף אותה

 17. דוד כהן:

  שלום!

  החלק המרכזי עם הברד מטפטף, רציתי לשאול אם כדאי להחליף רק אותו,
  ואיזה חלק אני צריך לבקש לרכוש.

 18. אילנה:

  בוקר טוב
  אשמח לקבל מיידע על מוצר שאולי ראיתם כמוני בטלויזיה
  לסתימה באמבטיה או במקלחן
  משחרר סתימות קלות של לכלוך ושערות
  נראה כמו: החלק העליון שאוחזים בו בצורה של פרח, ושרשרת או ברזל דק מחובר אליו כלפי מטה בצורה ישרה
  אשמח אם ראיתם את המוצר הזה בפרסום.לא זוכרת את השם או כל שנוגע למוצר
  תודה אילנה
  0544-76-11-33 שבת שלום

  • ראיתי באיביי ואתרים דומים, לא ניסיתי
   זו מין שרשרת, או חוט פלסטי עם זיזים, שמכניסים לג'ורה של האמבטיה מבלי לפרק אותה, ומושכים בתקווה שתצא עם כל השערות.
   אין לי מושג כמה זה יעיל, החשש שלי הוא שהעסק ייתקע בפנים, ואז לכי תוציאי אותו.
   לכל פתח ניקוז אחר חוץ מהאמבטיה, יש פיתרון ניקוי הכולל פירוק והרכבה קלים, ואם צריך גם ניקוי הצינור עם סטלבנד
   לשיקולך

 19. מוני:

  כמובן שזה מקום שאינני יכול להגיע אליו במישרין מכיוון שהוא בתוך הקיר.

  • מוני,

   החומר לאיטום רדיאטורים עובד בצנרת סגורה, ומניח שיספיק רק לחורים קטנים. מה שתשפוך לצנרת הניקוז, ימשיך ויתנקז לביוב. לא מציע לנסות, מחש שתגרום נזק לצנרת בתוך הקיר.

   לקטרים גדולים (קטרים של צנרת ביוב עירונית, 20 ס"מ ומעלה), יש שרוולים פלסטיים שאפשר להכניס לצנרת, לנפח ולהדביק לדפנות, וכך ניתן לאטום קו מבלי לפתוח אותו.

   אם אתה רוצה לנסות לבד, בדוק האם יש סתימה והאם פתיחתה תצמצם את הבעיה. אפשר להעביר סטלבנד או לשפוך חומר כימי מתאים (בזהירות, זה חומר מסוכן שמחייב מיגון אישי והבנה איך הוא עובד).

   מעבר לכך, כיוון שלדבריך התקלה היא בתוך הקיר, הזמן אינסטלטור

 20. מוני:

  שמח שמצאתי אותך, תודה.
  יש לי השילה כמעט וודאית מצנרת ניקוז מכונת כביסה. הנזילה היא ב 90 מעלות מהקיר אל הניקוז שמתחת לרצפה. אין כאן לחצי מים כמובן. האם יש חומר דומה לחומר לאיטום רדיאטורים שאני יכול לשפוך מלמעלה ושיבצע אטימה?

 21. אורן:

  יש לי שאלה דחופה
  הצינור גלגלת הירוק של הגינה לא מפסיק לטפטף
  מה עושים?

  • אורן,
   חפש נזילה באחד המחברים או בצינור. ראה האם ההברגות סגורות היטב והאם יש גומיה היכן שצריך סגור את הברז המחובר לצינור. החלף אותו. משהו מאלה אמור לעבוד

 22. טל:

  שתי שאלות יחדיו, שמא יש קשר ביניהן וגם כדי שלא יופיע יותר מהודעה אחת לפוסט, בחיווי ה"אחרונים" באתר, על חשבון פוסטים אחרים, כי זה מקור לשיטוט ולימוד לדעתי שם…

  1) מה הסיבה שיש שמתקינים (קבלן) מן דבר סבוך שכזה תחת כיור המטבח. מעין U מסובך ומפותל במקום סיפון. כמה בעיות שזה עושה לי אלוהים ישמור…בסופו של דבר תמיד הצלחתי להתמודד אבל במחיר אדיר בגלל שאין לדעת מתי העיתוי גם אם זה אחת לכמה שנים – אם זה נופל בדיוק על מצב שהשתמשתי בהרבה מיים אפורים מלוכלכים במיוחד, מכל מני נסויים אקולוגיים שרצים אצלי, בתוספת תשישות לטפל מיידית שנגזרת גם היא מביצוע פרוייקט אחר, הנזק בל יתואר. ועוד כשהכל מוסתר תחת הארון ומאחרי הצוקל שעד לאחרונה לא ידעתי כלל שניתן להסיר (ועדיין מחשש מה אמצא שם…) מזלי היחיד הוא שאין אצלי שום אטימה ל"צרכי חימום וקירור הביית" כאילו זה מה שיקטין בזבוז משאבים, אלה הכל אקולוגי ופתוח. ולביית ריח של שדה פתוח (ופורח) שזו הייתה מטרתי בכל הניסויים. אחרת מי יודע באיזה ריח היה צריך לחיות כאן.
  מתוך הרבה תיאורים של תקלות שונות גזרתי לי פתרונות אבל זה כיבוי שריפות בעיקר. כי ההברגות לכיוונים שלגמרי לא ברורים מאליהם, והצינור האפור שיוצא (או נכנס) לרצפה, נראה שחומם בקצהו העליון ולשם נכנס הצינור שמגיע לאחר פיתול הרבה מעבר לרק U כאמור – מה שיורד מפתח הכיור. הברגה שם לא קיימת (נכון שבתנועה נכונה זה עובד וחזק דיו למנוע נזילות, אלב בתנועה לא נכונה הכל שם מתערער…מה שגורם לי להיזהר מלהשתמש בארון הזה לאחסון וזה שטח עצום (80 רוחב) שממש חבל… אלה רק להסתרת הבלגן כי לא שוייף כלל. וכאמור יש לי חשש להוציא ממש הכל ממה שיישאר שם בפנים ללא נגישות עבורי – בחלל בין הארון לרצפה שמאחרי הצוקל. יום אחד אפתח הכל – אבל כבר גמלה בי ההחלטה שביום הזה גם אנסר בג'קסון את כל העניין שם ואהפוך את החלק הזה של המטבח ל"צף" וחסל!! עד שאוכל להתחייב להתחיל ולסיים (ורק אחרי שאבטח את עצמי עם שני צינורות שיתמכו בכיור ליתר בטחון – כמו שכיורים של פעם) עם כל מה שכרוך בכך, לא אגע מעבר לרק נסיונות נואשים למנוע נזילות וסרחונות בארון. בינתיים בהצלחה אבל המון עבודה סיזיפית.
  עוד מזלי שמדובר בעץ מלא. וגם הציפוי ראוי שלאחר שנים למרות הבעיות לא נדבק שום ריח ולא התנפח כלום. למרות שהיו "מיני" הצפות שגם קרה שהתגלו לאחר כמה ימים שלא הבנתי את ה"סימנים"…אפילו מצב שכבר יצאו מיים מהארון ונקוו לאורך הצוקל, חשבתי שנזל או השפריץ לי משהו מהשייש או שנותרו מיים משטיפת רצפות – עת הארון כבר היה מלא. לו הייתה סיבית זה היה כבר מזמן מצב אחר…

  2) איך מבטנים אסלה רגילה, זו שיש לה שני חורים בתחתית משני הצדדים. והשאלה מסתבכת אולי, כשנדרש בלי לפרק. רציתי לנקות כמו שצריך בחיבור בין האסלה לרצפה ולא ניצן היה כי נאטם בסיליקון, הסרתי אותו בכוונה להחליף או ליישם רובע, להפתעתי האסלה לא מחוברת כלל. והחשש גדול כי זה צינור שרשורי לא אתעסק עם זה ואסתכן בשיטפון, מה גם שנראה שיש בעייה כאן ומגיעים מיים דלוחים מהשכנים, כנראה שיםועים בעייתיים. איזה חומר ליישם והאם אוכל "לשפוך" דרך שני החורים שבצדדים? לא אגיע לייצוב אופטימלי כמו שלו ביטנו כמו שצריך מלכתחילה היה קיים, אבל לאור העובדה ששנים לא הייתה בעייה וכל מה זהחזיק את העסק היה סיליקון, ניחא. כך שאל תחשוש לתת תשובה שלא תתן מענה מלא. בכל מקרה אאטום שוב לאחר מכן בחומר חזק כגון "סיקה", או משהו אחר שתמליץ – סביב החיבור לרצפה. בינתיים פשוט נזהרים לא לזעזע את העסק. שיווי משקל:) בעיקר. עדיין, מפחיד אותי שמישהו יעשה טעות והלך עליי… בגל השרשורי בעיקר.

  גם זה קבלן. לדעתי יותר חבלן מקבלן…וכשמגלים לאחר שנים כי מי שגר אינו משתמש בגסות, כבר אין לאן לפנות. בעבר גילויים כאלה שאגב לא חסרו כאן, עלו ממש הון. למדתי לעשות לבד אבל לא רק בגלל הפן הכלכלי, בעיקר כי רציתי שיהיה מה שאני רוצה ושמובן לי, במקום להידרש לסמוך שוב על מישהו בלי להבין כלום. אפילו הניאגרה שכל כך מפורט אצלך או אצל כותב אחר באתר הזה, כזו שאי אפשר לעבוד איתה לבד. אין נגישות בכלל ונראה שבכוונה, לתחתית ההמנגנון. מדובר בנזילה המאוד משמעותית מבחינת צריכה ושמאוד לא נמצאת במודעות הציבור. העיקר מחסכמים עשו לנו פרוייקט כולל הקצאת טכנאים שיתקינו… כפתרון, פשוט סגירת הברז והחלפה לידית מתאימה לשם כך כי ידיות הנילים בעיקר הישנים מאוד – לא לשימוש יומיומי. ככה אין נזילות, פותחים כשנכנסים ועד שמסיימים יש מיים. גם זה פתרון. לחילופין – על הדרך גם יוצא בלי להתכוון פתרון למיין אפורים שנדמה לי ליאור כתב עליו, לייבש את הניאגרה כדי לגרום לחיידקים לעקה.

  • לגבי הצינור מתחת לכיור, צריך להיות שם סיפון תיקני של מטבח, ואחריו צנרת פלסטית בהברגות, עם חיבור מסודר בהברגה לזקף הבולט מהרצפה. כל דבר אחר לא רצוי, ואם ינזל – יגרום לריקבון של ארונות המטבח, ולנזקי מים לטיח.

   לגבי האסלה, כפיתרון ביניים מרח סיליקון מסביב, ואל תנסה מעבר לזה בלי אינסטלטור אמיתי.
   אינסטלטורים נוהגים למרוח סיליקון מתחת לאסלה ואז להניח אותה על הריצוף כדי שתידבק. אם זה עובד – בסדר. אם לא, שני החורים מיועדים להברגת ברגים, אחרי הרמת האסלה, קידוח ברצפה והכנסת דיבלים לקבלת ברגים אלה. אצלי בבית – יש דיבלים וברגים.
   צינור שרשורי לניקוז האסלה, הוא פיתרון פסול וגרוע. אינסטלטור שמכבד את עצמו ימצא את הדרך להרכיב צינור PVC קשיח, גם במקרים שזה קשה עקב מיקום שגוי של היציאה בקיר.

   מבין השורות אני קורא כל מיני רעיונות על מים אפורים, אלה לא פתרונות תקניים ואני לא אוהב אותם. מי האסלה והמטבח, מקומם בשפד"ן, שם ימוחזרו כמי השקיה

   • טל:

    קודם כל תודה רבה רבה.

    כן, היה ברור לי שלא תקני ולכן שאלתי אם יש לך מושג מדוע עושים כך כי ראיתי בתמונות שאנשים מעלים גם באתרים של ייעוץ לשידרוג מטבחים או שיפוץ עצמי, וישר אותי מעניין להסתכל מה יש להם מתחת לכיור במטבח. ויש כמו שלי.

    לגבי האסלה, הבנתי שהמצאתי מושג של ביטון אסלה…יש נושאים שאני ממש בשלב הירוק בהם (ירוק של טירונות). שאלתי הייתה אם אפשר נגיד לשפוך בטון מהפתחים שעכשיו הסברת לי שמיועדים לברגים. כי סיליקון אני לא רוצה שם אחרי מה שראיתי שצובר. ליישם כמו שצריך זה אומנות נשגבת מדיי בשבילי ובטח שלא לצפות שמישהו יבצע נקי ויפה. רק רובע. שקל יותר להחליק ולתקן אם נמרח לא טוב.

 23. מרים:

  היי.
  הצינור החיצוני הגמיש שמחבר את הניאגרה לברז שלה נקרע והחלפתי אותו בצינור אחר והניאגרה לא מתמלאת😥
  ללא הצינור הברז עובד ויוצאים מים…נבדק
  הצינור עצמו לא סתום ועוברים בו מים כשאני שמה מתחת לברז…נבדק
  ועדיין כשאני מחברת את הצינור ופותחת את הברז המים מסרבים לזרום….למה למה למה???

 24. ארז חורי:

  שלום רב,

  אני גר בבית קרקע, לפני כשבועיים היתה לי סתימה בשירותים , ניסיתי לבד לשחרר את הסתימה ע"י החדרת צינור קשיח שחור וסטלבנד אך ללא הצלחה .

  הבאתי בעל מקצוע ששיחרר את הסתימה ע"י מכשיר כלשהו (בלון ???) .

  הנ"ל גם החליף לי את האסלה והחיבור בין האסלה לביוב ע"י שרשורי (לבקשתי).

  מאז אין סתימות אך אני סובל מריחות חריפים מאוד בשירותים ואינני מבין מדוע .

  מה עליי לעשות ?

  תודה רבה,
  ארז.

  • ארז שלום,
   אם יש לך סתימה באסלה פעם בכמה שנים, זה קורה. אם זו תקלה חוזרת, כדאי לטפל. הבעיה יכולה להיות בכל מקום החל ממוצא האסלה ועד לשוחות ולצנרת בחצר.
   זו שאלה לאינסטלטור שיבוא למקום.
   המים העומדים בתחתית האסלה הם חלק מסיפון המהווה מחסום לריחות העולים מצנרת הביוב.
   אני לא אוהב צינורות שרשוריים לניקוז אסלות, כל סדק, חור או בעיה בגומיות של הצינור, או מכה מהמגב איתו שוטפים את הרצפה, וחלק מהריחות יצליחו להגיע לך לתוך הבית.
   אם זה אפשרי מבחינת המקום בו הונחה האסלה, מציע להחליף את השרשורי בצינור PVC תיקני, עם נקודת ביקורת בחלקו העליון.

   • ארז חורי:

    תודה רבה,

    אחליף את השרשורי בהקדם.

    האם הריחות החריפים (כמו ריח כימי כלשהו) מסוכנים לדעתך ?

    האם מדובר בגזים של ריסוס \ הדברה בביוב ?

    תודה,
    ארז.

    • ארז,
     איני בקיא בהרכב הכימי של הגזים, אבל אלו גזים כתוצאה מתסיסה של שפכים, והם לא בריאים.
     פועלים העוסקים בתחזוקת מערכות ביוב ונאלצים לרדת לתוכה, צריכים מסיכות מתאימות, ורתמה עם מאבטח מחוץ לשוחה.
     עד שפותרים לך את הבעיה, השאר את החלון בחדר השירותים פתוח כשאפשר (אפשר לסגור את הדלת כדי לא להקפיא את הדירה).

     • טל:

      אם בבריאות עסקינן שווה לשים מאוורר לפחות קטנטן שיופנה החוצה ויוציא את הריחות ביתר שאת. כי בבריאות לא משחקים.

      מה שאני עשיתי – ויש לי שרשורי ללא אפשרות החלפה, גם ובעיקר כי השירותים מבוטלים לטובת אקולוגיים ובשום מקום לא ראיתי התייחסות למה עושים עם האסלה הקיימת שהרי יושבים בה מיים ועם הזמן מתיישבים שם כל מני יצורים שנראה שמגיעים ממערכת הביוב של הבניין -אצלי זה לא ביית פרטי. כי גם לא כל כך מהר מבטלים לגמרי למקרה שיהיה צורך – באופן קבוע שפכתי חומץ ואפילו עם מעט סוכר שיהיה "חי ובועט". חומץ ביתי כמובן. מתובל בריחות הדרים למשל. וזה עובד יופי.

      לא צריך כמות גדולה רק בפעם הראשונה. וכל כמה ימים להוסיף קצת. זה במקרה של אי שימוש. ופעם בחודשיים או אף יותר כשיש הצטברות של ג'יפה (וזה עובד אז זה רק "גופות" היצורים ללא ריח וללא תזוזה). האמת, רק בגלל המראה (למען ההבהרה מכסה האסלה פתוח קבוע, ניסיתי סגור ולא אהבתי הצטברות של אדים שצריך לנקות. שיצאו להם החוצה – עדיף לי).

      אז למקרה של שימוש תדיר ורגיל, רק לשפוך מעט חומץ אחרי כל הדחה. כי אם זה עובד כשהכל עומד, בטח יעבוד בשימוש תדיר. ויש להניח שזה גם בעל ערך בריאותי ולא רק מניעת הריח, אם חיידקי החומץ "אוכלים" או מונעים את שגשוג, חיידקי או תוצרי התסיסה הלא בריאה שהכותב מעלה. שהריכך מטהרים מי שפכים, ברעיון. אבל זו כבר שאלה למיקרוביולוג, אולי ליאור הכותב באתר…

 25. מיליה:

  שלום
  במקלחון חדש(לאחר בנייה) הותקן אינרפוץ 4 דרך
  לראש גבוה קבוע וראש נייד.
  כשאר הזרם מופנה לראש נייד יש טפטוף מראש קבוע,
  מה יכול לגרום לטופטוף וכיצד ניתן לטפל בנושא בכוחו עצמינו

  • מיליה שלום,
   הדבר היחיד שאפשר לעשות לבד זה לשחק בזהירות עם הידית שמעבירה בין שני המצבים (ראש קבוע\ראש נייד), אולי ישתחרר שם משהו.
   פירוק האינטרפוץ לבדיקה מה לא בסדר בפנים, זה עניין לאינסטלטור, ואם האינטרפוץ והעבודה חדשים, אמורה להיות לך אחריות

 26. צביקה:

  יעקב שלום, יש לי סתימה בכיור המטבח, ניסיתי חומרים. כשלא נפתח, ניסיתי לפתוח עם "קפיץ" ללא הועיל. הסתיימה קשה מאוד. (עד לפני שבועיים הכל עבד טוב, אך לאט לאט הלך ונסתם) הסתימה בערך 2.-2.5 מ' מתחת רצפה( אני קומה ראשונה, מתחתי דייר בקומת הקרקע) של מי הסתיימה? שלי? שלו? ואיך פותחים אותה?

 27. חיים צרפתי:

  שאלה:
  אם יש סתימות שפותחים את הברז?
  מדובר כבר על תקופה של חודש..
  מה עליי לעשות?

  • חיים שלום,
   אם מדובר בכיור שיש מתחתיו סיפון, פרק את הכוס בתחתית הסיפון ונקה אותה.
   אם לא עזר – כמידת הנכונות שלך לנסות לפרק עוד, וכמידת הבנתך היכן הסתימה, אפשר לפרק עוד חלקים מהסיפון ואפשר לקנות סטלבנד ולנסות איתו.
   באמבטיה ומקלחת, הסתימה הפשוטה נפתרת בניקוי שערות מפתח הניקוז, והמורכבת יותר תכלול השחלת סטלבנד דרך פתח זה ו\או דרך נקודות הביקורת ברצפה.
   יש גם פותחי סתימות כימיים, אלו חומרים מסוכנים וצריך לקרוא את ההוראות ולדעת איך להשתמש בהם, אני ממעט בכך ככל הניתן.
   מה שאינך מרגיש בטוח שאתה יודע לעשות – קרא לאינסטלטור.
   יעקב

 28. סיגל:

  שלום יעקב, צינור ניקוז מי המזגן אצלנו יוצא לתוך סיפון הכיור בשירותי האורחים (עשינו חור קטן). הבעיה היא שביטלנו שם את הכיור וכעת אין לאן להעביר את את צינור המזגן. האם יש לך המלצה לפתרון אחר?

  • סיגל שלום,
   ראשית, אם מחברים את צינר המזגן לכיור, החיבור צריך להעשות מעל גובה הסיפון, אחרת יש סיכוי סביר שריחות ממערכת הביוב יעלו ויפיצו ניחוח בדירה דרך המזגן.
   אין פה פיתרון פלא, הגרביטציה עושה את שלה ותצטרכי לאתר תוואי אחר לצינור הניקוז הקרוב או החוצה לחצר.
   יש אפשרות להתקין משאבה, אבל זה פיתרון מרעיש לא אסתטי.
   יעקב

 29. יוסי בכר:

  שלום הירכבתי מיכל הדחה חדש דו כמותי אם לחצנים עליונים ויש לי בעיה שלוקח לו הרבה זמן עד שהוא נסגר הפעמון מה הפיתרון אשמח לתשובה תודה

  • לא הבנתי משאלתך – אם לוקח למיכל הרבה זמן להתמלא, אולי לחץ המים נמוך מדי, פתח עוד את ברז הניל שבקיר.
   אם המיכל מתמלא אבל המצוף לא עולה, משהו מאוד בסיסי לא בסדר

  • אופיר:

   יכול גם להיות שהמצוף מכוון לסגור את שסתום הכניסה בנקודה מאד גבוהה, ולכן לוקח הרבה זמן למלא אותו. את גובה המצוף אפשר לכוון בקלות בעזרת בורג כיוונון.

 30. מאיר:

  שלום
  יש לי במטבח ברז שמותקן בקיר . אני מעוניין להוריד את צנרת המים בגבה שמתחת לכיור.

  נשאלת השאלה האם כדאי לחשוף את הצינורות לחתוך אותם והאם להחליף את הצינורות הישנים ואם כן איזה סוג של צנרת להתקין ? האם ברזל מגולוון או צנרת פלסטית . כעיקרון כמה צריכה לעלות ביצוע עבודה זו כאשר מבוצעת על ידי אינסטלוור ? הדירה בראשון לציון
  תודה רבה
  מאיר

  • מאיר,
   זו עבודה לאינסטלטור מקצועי, המחיר הוא מה שתסכמו ביניכם.
   צינורות ברזל הם צינורות מיושנים, לי יש בבית צנרת SP ואני מרוצה.
   השאלה העיקרית היא מה יימצא לאחר פירוק הברז, כלומר מה גיל הצנרת הישנה בקיר, ומה מצבה.
   ברז מטבח שיוצא מהקיר, יצא מהאופנה לפני שנים רבות. ייתכן שהצנרת כולה שווה החלפה לפני שתתחיל לגלות נזילות מים

 31. אופיר:

  היי יעקב, האתר שלך מעניין מאד 🙂
  אני מחפש כיצד קוראים לחלק בברז אמבטיה שמחליף את כיוון המים, בין יציאה מהברז עצמו לבין יציאה לעבר ה"דוש". זה מעין כפתור שעולה/יורד.
  אצלנו הוא נתקע, ניסיתי לשמן אותו עם WD40 ללא הואיל, ואז הברגתי אותו החוצה – רק שהוא לא יצא לגמרי, אלא נשאר "תקוע" ועכשיו אני גם לא מצליח להחזיר אותו למקומו- הוא כאילו גבוה מדי ולא מגיע חזרה להברגה שלו…..

  אשמח לכל עצה
  תודה רבה
  אופיר.

  • יש לזה בטח איזה שם כמו "מעביר" או "מחליף", לך תדע.
   היום זה מגיע כחלק מהאינטרפוץ (ברז שכולו שקוע מתחת לטיח ורק הידיות בחוץ).
   בברזי אמבטיה בולטים מהסוג הישן, אכן יש כפתור שעולה\יורד, הבולט מהברז. זה חלק של הברז, לך לחננות אינסטלציה רצינית עם צילום של הברז, וראה האם בכלל אפשר למצוא חלק חליפי. עשוי לעלות לך בהחלפת כל הברז

   • אופיר:

    תודה רבה יעקב על התגובה.
    לבסוף הצלחתי לשחרר את ה"כפתור" מהבורג שתפס אותו בחלק התחתון (הייתי צריך להבריג החוצה את הצינור של הדוש, ושם הוא הסתתר בתוך הברז). אחרי כמה נסיונות, הצלחתי להבריג את הכפתור חזרה למקום (הוא יושב על תושבת…חבל שלא צילמתי, זה היה ברור יותר).
    בקיצור, המשימה הושלמה בהצלחה 🙂
    שוב תודה, על התגובה ועל האתר
    אופיר.

    • טל:

     חחח זה מה שרציתי להציע מבלי לדעת שככה מורכב. ולמי שקורא ונתקל במצב כזה זה פחות השמן ויותר הצטברות אבנית הגורם אז להשרות את הברז בחומץ/מסיר אבנית אם ניקוי האזור לא מספיק וזה למי שלא חושש לפרקו. ומסיר איכותי שלא יפגע בציפוי, תלוי גם בסוג ומצב הציפוי.
     גם משחק עם לחצי המיים תוך סיבובים יכול לפרק את האבנית שהצטברה וכמובן תחזוקה – קבוע לנקות בחומץ. אבל למי יש ראש למניעה:)
     וזה מסוט אמור להיקרא כי זה מה שאביזר שנקרא מסוט – עושה.
     לכן "קומבינה" לרכוש מסוט. יש איכותי וכבד, ואפשר סתם ראש מקלחת עם מסוט, למי שלא רוצה לפרק ולהסתכן בשבירה כי צנרת ישנה זה סיפור.
     אבל זה כבר למחלקת החורנים. או, שדווקא יהיה לכם נוח לקבל זרם לא משתולל. ביציאת האמבט, אבל גם תלוי באיזה מצב כל זה נתקע. כי ליציאת המיים שלא לצינור התוש לא ניסיתי להתאים חיבורים לא ידוע לי אם ניתן.

 32. ‫טל:

  שלום
  מנסה להשיג את החלק שמתחבר לתקרת מקלחת ואליו מתחברים הטוש יד והראש מקלחת. לא יודע איך נקרא ולא מוצא כזה.

  • טל שלום,
   מתקרת המקלחת יוצא קצה של צינור, עם הברגה מתאימה לראש המקלחת. זה עניין לאינסטלטור.
   החלק שטוש היד ("טלפון") מתחבר אליו בקיר, נקרא "נקודת מים", הוא בצורת "ר" ומתברג להברגה בקיר מצד אחד ול"טלפון" מהצד השני. את זה אתה יכול לנסות להרכיב לבד, אל תשכח סרט טפלון.
   יעקב

   • ‫טל:

    שלום יעקב, אני מנסה למצוא ולקנות חלק זה און ליין ולא מוצא. תוכל אולי לרשום פה לינק לאיזה אתר שמוכר חלקים אלה?

     • ‫טל:

      נקודת מים יוצא לי משהו פנסי ויקר. אני מחפש חלק פשוט כמו זה של ספאדיני

      • טל:

       טל (שונה) עונה לטל ושאלה גם למומחה בסוף:

       לא ברור מהתמונה כי חתוכה למטה, אבל קח את התמונה לחנות אינסטלצייה – לא מהמחסנים לקבלנים מחוץ לעיר ולא למפונפנות – אלה שאינסטלטור קופץ בעיר תוך כדי טיםול בלקוח להשיג איזה חלק שאין לו איתו באוטו. ואם לא מבינים מה אתה רוצה תמתין קצת שייכנס אחד האינסטלטורים ותשאל אותו דרך אגב.

       לא אחת קרה לי שלא רצו להתאמץ בשביל חובבנים כאילו לא יודעים מה רוצים אבל בסופו של דבר קיבלתי מענה.

       לא ממש הבנתי מתשובת המומחה אם יש יציאה בתקרה שהיא שונה מיציאה נניח של ניל של פרח או ניאגרה, ושלה אין הארכה מתברגת פשוטה, אז אם מתקינים אביזר עם מסוט (ראש מקלחת עם יציאה לתוש ידני) איך מגיעים למסוט?

       או שהכוונה שזה בתקרה בנוסף ולא במקום היציאה לצינור לתוש ידני.

       כי מה שלי מוכר זה רק יציאה אחת בקיר ואליה ראש מקלחת עם מסוט לתוש ידני, או שמוותרים כשנמאס מהמסוט ותולים תוש ידני על "מוט פינוק" והוא מתפקד כראש מקלחת.

       כי בתמונה זה נראה שאתה מחפש אביזר. ומהתשובה נראה שההתייחסות היא לצינור המוטה מטה המתחבר ליציאה בקיר…ושהיציאה מהתקרה מקובעת ורק לטיפול אינסטלטור…בכל אופן לא אביזר אלה מחבר, חלק.

 33. הראל יורה:

  יעקב שלום,
  במהלך נקיון כללי של המקלחת נשבר ראש המקלחת, הצינור עליו בעצם יושב הטוש בתוך הצינור בקיר (האינטרפוץ). כלומר בתוך הצינור בקיר אליו מתחבר בהברגה הצינור לטוש יש חלק קטן של הצינור ממתכת שתקוע בתוך החיבור בצינור שקבוע בקיר. יש דרך לחלץ את החלק הזה משם ולהחליף בראש חדש?
  תודה מראש, הראל

  • הראל,
   אם הבנתי נכון, אתה מניח שהצינור שבקיר תקין, אבל תקוע בו חלק מראש המקלחת.
   מה שלא תעשה, אל תגרום נזק לצינור שבקיר, אחרת זה עניין לאינסטלטור ולשבירת הקרמיקה כדי להתקין אביזר חדש.
   ראה האם אתה יכול לאחוז באיזו צורה את הקצה השבור, אם על ידי פלאייר לסוגיו, או איזה אביזר מאולתר שתדחוף לתוך החור ושיוכל ללחוץ לצדדים. ראה האם מסתובב בטוב, אולי עם שמן חודר WD40 (בהנחה שאינך מתכוון לשתות ממי המקלחת בהמשך…). אם החלק שנשבר עשוי פלסטיק, מצבך טוב יותר מאשר אם היה עשוי מתכת, אולי תוכל כאמור לאחוז בו בכח עם פלאייר או פלאייר פטנט.
   אל תפעיל כח רב, כדי לא לשבור משהו, ולהסתכן בתיקון יקר לקיר.
   אם לא ילך בטוב, מניח שאינסטלטור מיומן יוכל לחלץ את החלק התקוע מבלי לשבור משהו.
   בהצלחה, והכי ישוב לא לגרום נזק שיעלה לך יותר לתקן אותו.
   אם הצינור בקיר חלוד, ההברגה שלו גמורה וכו', זה בכל מקרה עניין לאינסטלטור.
   יעקב

   • הראל יורה:

    יעקב, תודה על התגובה הזריזה קודם כל
    קראתי במספר פורומים באינטרנט שאפשר לנסר את החלק השבור באמצעות מסורית (החלק במקרה שלי עשוי מתכת..) האם לדעתך זה יעזור?
    כמו כן, הבנתי שלקנות סט ייעודי של חולץ ברגים בגודל של הצינור עצמו יעלה כמו ביקור או שניים של אינסטלטור וכבר עדיף לוותר, אתה יודע על זה משהו? יש לך המלצה אם כדאי?
    ושאלה אחרונה ממש, האם הטפלון עצמו לא תוקע עוד יותר את הצינור ואולי עדיף קודם לחמם את הצינור (שעשוי מתכת כמו שאמרתי) כך שהטפלון יימס או יתרכך?
    תודה שוב, הראל

    • הטפלון שומר את ההברגות שלא תידבקנה אחת לשניה.
     אם יש סרט טלפון, זה רק לטובה. נסה לתפוס את החלק השור בכל דרך שתמצא, ולסובב בעדינות. אם לא הולך בטוב – קרא לאינסטלטור. יעלה לך 200 ש"ח ביקור ותחסוך עלות גבוהה יותר ותיקונים בקרמיקה אם יישבר משהו

     • הראל יורה:

      תודה יעקב, עזרת לי מאוד!
      רציתי גם להחמיא לך על האתר המקסים והשימושי שהכנת. חזק וברוך!!

   • טל:

    האם לא כדאי גם לנסות, אם כבר עומדים לפני החלטה להזמין אינסטלטור ממילא:

    – לשבור בעדינות מסביב (אפשר לכסות עם רוזטה רגילה ויש גדולות יותר גם, או להוסיף עיגול דיסק אסטתי במקום, לא חסרות המצאות מהמוח היהודי…) כדי שיהיה אפשר לתפוס כמו שצריך את החלק שיש להוציא. עם קידטח עדין (אפשר לשים מסקינטייפ של צביעה כדי לדייק בקידוח ושלא יחליק), גם את שאריות החלק אפשר לקדוח מאוד מאוד בעדינות – יש מקדחים דקיקים למתכת ממש בעובי של חצי מילימטר ולא יקרים. ואם חוששים אפשר לבצע עם מברגה את הקידוח. בסבלנות ועדינות. לא במקום אלה בנוסף להצעה כאן של משחרר חלודה שהציע הכותב.

    – קשה לי לראות בתמונה,,אבל רוב היציאות מהקיר הן בעצם כניסות – משמע "נקבה". ככה שאולי לא לתפוס מסביב אלה מבפנים צריך. בכל מקרה צריך אולי לשבור מעט מסביב ולהעמיק גם,- שוב, כדי לתפוס כמו שצריך. לא לשכוח לאטום עם חומר מתאים (עדיף לא חומצי אלה משהו כמו רובע וכדומה שמיועד לכך. ולשים יותר "שערות סוס" וטפלון למקרה שנםגעה קצת ההברגה. מה שחשוב הוא לא להפעיל כוח שיסיט את החיבור ולא כוח שישבור אותו. הסטה של היציאה או שבירתה, יהיו הסיבות היחידות שיצריכו אינסטלטור, משמע שבירת חרסינות אבל כם זה לא כזה סיפור כמוש עושים מזה כי אפשר לשים כאמור איזה עיגול דקורטיבי ממתכת מתאימה, או ריבוע חרסינה אחד כמו מעויין בצורה עיצובית בסיום (בהנחה שלא מוצאים את אותה חרסינה בדיוק – אז דווקא לעשות קונטרסט, וגם בגלל שקל יותר להדביק כך מאשר בדיוק באותו גובה ולפי חיבורי החרסינה הקיימית) .
    לא בעייה להשיג מכל חנות חרסינות יש עודפים זה רק מעויין אחד (מרובע שיודבק באלכסון ועליו להיות קטן מהחרסינות הקיימות לשם כך). גם לעשות בו חור לברז זה לא סיפור כי עושים כמה קידוחים בדיוק כמו לתליית אבזרים, וביניהם שוברים בעדינות. בסבלנות הכל מצליח., צריך רק יש לקחת בחשבון כמה רוצים להסתכן, כי במקרה וגורמים לנזק שמצריך שבירה, זה אומר כנראה גם סגירת השיבר עד שהאינסטלטור מגיע וזה עניין של נוחות או אם ניתן – בתלות בהסכמת דרי הביית.

    הכל מהתייעצויות (בנוגע לחומרי אטימה) ומהמצאות שעבדו לי. מה שלי יצא להתנסות הוא מתקן מעל אמבט, זה שתופסים בו כדי לקום ולהתיישב, ששלושה ברגים ממש קרוב לקוטר החיצוני נמצאים בכל צד. וכשהם נתקעו בעת החלפה לא בא בחשבון לשבור מסביב כי זה מכער מאוד. תכננתי מראש את עניין העיגול מסביב, כי לא מתאים להתקנה אצלי באלכסון – עניין המעויינים. אבל לא הגעתי לזה. חפרתי סביב בעדינות לקח הרבה זמן אבל הצלחתי לשמור על הקוטר החיצוני. בעיקר שברתי פנימה. ולא היה מה לתפוס בכלל כי הברגים החלידו – כל נסיון רק שבר אותם והיה צורך להתקין על אותו מקום והרי מדובר במתקן שצריך גם להחזיק כמעט כל משקל הגוף וגם בטיחותי ככה שאי אפשר לשחק עם זה (חיזקתי בסוף עם חומר חזק כבטון – לפני קידוח להתקנה מחדש, וגם השתמשתי בברגים שמנים יותר וכמובן עמידים במיים הפעם, ואפילו הוספתי סיליקון מבפנים סביב הקוטר החיצוני של האביזר המותקן).

    בכל מקרה לא נתקלתי בסכנה הזו של פגיעה בצנרת בקיר, אבל במקרים אחרים שנתקעו לי אבזרים, בעצם כל הברדה בכוח היא סיכון ככה שכל החלפה היא הסתכנות גם בהסטה וגם בשבירה.

   • עידן:

    יעקב
    קרה לי אותו מקרה
    ועכשיו יש לי ממש בקטנה בקטנה נזילה בוא נאמר חצי כוס בלילה
    יש איזשהו דרך להשים חומר או משהו שיפסיק את זה
    כמובן חיזקתי ושמתי המון טפלון.

 34. אסנת:

  שלום, רציתי לדעת האם יכול להיות שמפסק מים ראשי לא מצליח לסגור את אספקת המים? יש לנו דליפה מברז הכיור במטבח . סגרנו את מפסק המים הראשי והמים עדיין ממשיכים לזרום….

  • אסנת, ייתכן שלאחר סגירת הברז הראשי של הדירה, במשך כמה דקות יתרוקנו מים מדוד המים החמים ומיתר הצנרת הגבוהה מברז המטבח.
   אם זה לא העניין, קראי לאינסטלטור אמיתי – או שהברז הראשי לא תקין או שמישהו טעה בחיבורים.
   יעקב

   • אסנת:

    תודה רבה יעקב

   • טל:

    למה לא לנסות קודם לסגור את הברזים שמתחת לכיור? אם הבעייה היא בדליפה מהברז אזי הברז הוא הבעייה והברזים שתחתיו אמורים להיות תקינים…לשם כך, ממה שהבנתי, הם קיימים. בכל בעייה בברז, סוגרים אותם בלי לסגור את הראשי ועובדים על הברז. בכל מקרה, אם ממש נתקעים, כי הרי אי אפשר בלי ברז מטבח, אפשר לעשות מעקף אפילו עם צינור מקלחת רגיל. בעלות של חמישה שקלים למתאם (ובמקרה כשהלכתי לקנות בא מישהו לבקש אביזר כשהוא מחזיק ביד צינור שנתקע לו בתוכו המתאם שחיפשתי, אז לקחתי ממנו כי אחרי שהתייעץ- מבחינתו זה לפח היה). רק שיהיו מיים במטבח בינתיים.

    אני, הפכתי את זה לקבוע. הרכבתי ברזים כמו בחו"ל, חמים לחוד וקרים לחוד (אחד במקום שהיה הפרח והשני במקום שהיה של הסבונייה שנמאס לי להתכופף להוציא ולמלא (כי המקורית מזמן העלתה ירוקת כמו כל האבזרים המפונפנים והמצאתי לי סבונייה ממיכל רגיל אבל היה צורך כל פעם להתכופף כדי לברג אותה ולהוציא למילוי – מי שמעוניין כי זה מתאים לכיור במקלחת ששם אין כזה עומק ויש יותר נגישות – שיבקש ואפרט איך עושים – זה חמש דקות עבודה כולל קידוח החור במשטח. ואפילו כבר חשבתי על פתרון למטבח אבל בינתיים עברתי לקיימות אחרת ואין לי צורך בסבון בכלל במטבח). לצערי, לא הצלחתי להיעזר באף חנות אינסטלצייה, גם אחרי שהצלחתי לברר שקוראים לחיבור שצריך לשם כך – חיבור לברז קרים. מדובר בצורך למצוא אביזר מתחבר כמו שצריך דרך השייש. אז מצאתי רק חלק יקר מאוד או שנאמר לי שצריך להזמים במיוחד או לבקש ממיש יש לו מחרטה לכך – כי צריך "ניפל" עם הרגה ארוכה, וצריך אום מתאים. אחרי נסיונות אינסוף, ולא רק כי נתקעתי אלה כבר רציתי לעצב לי עיצוב תעשייתי והחלטתי שגם פרקטי להפריד – וגם יש לי שליטה על גובה הברז כי הרי מדובר בצינור רגיל כמו של מקלחת- ומעל לכל זה לבטל את התלות בברזי פרח יקרים להחריד – הגעתי למישהו שנתן לי את החלק – ולא רק את החלק – אלה גם ידע. והכל בחינם. בצד של כל ניאגרה שזורקים בכל שיפוץ, יש בדיוק את האביזרים המתאימים. זה הניפל הארוך וזה האום. כי בעצם מה שיש בצד של הניאגרה זה מה שנקרא "ברז דלי. וגם זה בחיפושיי שבעיקר ההגדרה הייתה חשובה (ברז קרים, ברז דלי, שניהם מושגים מקצועיים אבל כולם עשו את עצמםלא מבינים כי יש להם אינטרס למכור רק מה שיקר וזה פשוט מקומם, שלא לדבר על כמה שהגדילו לעשות וממש הגיבו בהשפלות…אלה שאין להם מעוף או לא יודעים לכבד חובבנים…אצלם בהמשך לא קניתי כלום אבל כל פעם שקניתי משהו יקר הלכתי להראות להם ו"להחזיר להם" בדיוק כמו שעשו לי מול לקוחות – שכשאני כן קונה – זה בטח לא אצלם…ואני כן קונה חלקים ולעצים גם יקרים…). מי שנתן לי את החלק זה מפירוקים שהוא שומר, כדבריו "לתפרנים". אבל משתמש במושג בכבוד והומור, לא בזלזול. ועובשה, נ ותן חינם. אך ורק אצלו אני קונה עד כדי התעקשות כשאין – לצלם לו ולהזמין רק דרכו. כי הוא – היחיד שעזר לי ומעל לכ, כמוכם, בידע שהוא יותר יקר מהחינם. מאז, כל ניאגרה שאני רואה שמשליכים – ישר הולכת אצלי לפירוק:)

 35. דורון:

  הי

  פקק אביק אוטומטי – הפסיק לעבוד. כלומר ה״כפתור״ המסתובב אינו מעלה ומוריד את הפקק.
  פרקתי מה שניתן ונראה כי הכפתור אינו מזיז כלל את הידית שמתחת לפקק.
  איך מתקנים מנגנון כזה? זה נראה כאילו הכל מוסתר ואין גישה למנגנון.
  תודה
  דורון

  • אכן מנגנון מחורבן, ראה כמה שאלות כבר היו עליו.
   אצלנו כל עוד הילדים היו קטנים ורחצנו אותם באמבטיה, נאבקנו בפקק הזה ולעתים חלצנו אותו עם שני מברגים כדי לרוקן את האמבטיה. הבעיה "נפתרה" משגדלו והחלו להתקלח במקלחת.
   בתחתית הפקק יש בורג כוונון, ראה האם במקרה שהפקק מכוון קצת יותר גבוה, המנגנון עובד. אצלנו גם נאלצנו באיזה שלב להחליף את גומית האיטום סביב הפקק, הגומיה החדשה היתה קצת רחבה מדי, והחמירה את הבעיה.
   עוד פתרון – ראה האם תמצא פקק תואם שננעל ומשתחרר בלחיצה ישירות על הפקק, בלי תלות במנגנון.
   המנגנון המקורי לא ניתן לגישה ללא שבירת דופן האמבטיה.
   יעקב

 36. נעם:

  שלום יעקב.
  הבלוג שלך מעניין מאוד!

  אני גרה בבניין משותף, ומעוניינת להתקין ברז מים מתוך שעון המים שלנו, על מנת לאפשר שימוש מים בחצר לפי צורך (מילוי בריכה לילדים, חג סוכות וכו').
  חיפשתי ברשת ברז מים שניתן לנעול אותו, כי לא בא לי שכל מען דבעי ישתמש במים שלנו. מצאתי מגוון ברזים כאלו באתר aliexpress ולא מצאתי אף ברז בסגנון באתר ישראלי.

  השאלה שלי – האם תדע להפנות אותי לאופציה ישראלית?

  האופציה הסינית היא עם פתח הברגה לברז בקוטר 1/2" PT.
  האם זהו פתח סטנדרטי? האם יתאים לחלקים בישראל?

  אני מתכוונת לפנות לשרברב לצורך התקנת הברז אך רוצה לקנות אותו מראש…

  תודה רבה!

  http://g02.a.alicdn.com/kf/HTB1GLxjKXXXXXa6XVXXq6xXFXXXD/205919134/HTB1GLxjKXXXXXa6XVXXq6xXFXXXD.jpg?size=40544&height=328&width=624&hash=7428b9dd6e2a256129332d58b9515577

  • נעם שלום,
   חצי צול הוא קוטר מוכר ומקובל בארץ, אם ההברגה היא מסוג BSP, כל אינסטלטור ישראלי יידע להתחבר לזה.
   לא מכיר ברזים ננעלים, אבל יש ארונות פח קטנים ננעלים שמרכיבים מעל ראשי מערכת השקיה (ארון זו מילה גדולה, יש כאלה בגודל של שקית חלב המתאימים לבקרי השקיה הפשוטים ביותר).
   מציע שתשאלי את האינסטלטור שלך או תבדקי בחנויות רציניות לחומרי אינסטלציה או לציוד השקיה
   יעקב

 37. משה:

  שלום,
  יש לי ברז מטבח מטפטף. החלפתי ראשי ברז אך הברז עדיין מטפטף. התוכל להנחות אותי מה עליי לעשות כדי לפתור הבעיה?
  תודה מראש,
  משה.

  • משה שלום,
   כבר קרה לי שהחלפתי בביתי גומיות\מנגנון קרמי, והתברר שלא הרכבתי נכון, או שהאביזר לא התאים בדיוק לברז (קרה לי בעיקר עם ברזים סיניים, הברזים הישראליים של חמת ומדגל, יש להם שירות לקוחות שיענה לך בטלפון ויסייע לך). אם כדבריך אתה יודע להחליף אותם, זה החשוד הראשון.
   אם הטפטוף נפסק אחרי כמה דקות, ויש לך צינור מזלף נשלף, יכולה להיות נזילה גם ממנו (כיוון שצינור זה נמצא לאחר הברז, הוא לא יכול לטפטף ממושכות).
   אם לא תסתדר לבד – בשביל זה יש אינסטלטורים אמיתיים.
   יעקב

   • ידידיה:

    שאלה דומה יעקב:
    הברז שלי התיז לכל עבר בכל פתיחה. החלפתי מסנן בראש הברז וכמעט הכל הסתדר, כי עכשיו הכל נשפך באופן אחיד חוץ מכמה טיפות סוררות שמטפטפות בנפרד (חשוב להדגיש שכשאני סוגר את הברז אין שום טפטוף) מה הסיבה ומה אעשה?
    תודה רבה

    • ידידיה שלום,

     האם הטיפות נוזלות מהמסנן?
     לא הבנתי את גודל הבעיה אבל אם המסנן נקי והבעיה לא גדולה, זה יכול ליפול בקטגוריה של "ככה זה, או שתחיה עם זה או שתזמין אינסטלטור"

     האם נוזלות מהטבעת סביב המסנן?
     אם כן פרק אותו שוב, וודא שההברגות נקיות הן מצד הברז והן מצד המסנן (עד כדי מעבר בתוך החריצים עם קיסם מחודד או מברשת ניילון קשה, וסגור שוב.
     לא יזיק גם לעטוף את ההברגות בסרט טפלון

 38. דבי:

  שלום רב,

  אשמח לקבל עזרה.
  קניתי צינור עם גלגלת, לא מצליחה לחבר את החלקים את האקדח לצינור ואת הצינור לברז.

  תודה מראש

  • דבי שלום,
   הצינור אמור להיע עם אביזרי חיבור.
   חיבור המים לברז בדרך כלל באמצעות צינור די קצר היוצר ממרכז התוף. לקצה הצינור הזה אמור להיותר אביזר המתחבר אליו בנעיצה, בקצה השני של האביזר כמה אביזרי הברגה שונים, שאחד מהם אמור להתאים להברגה הקיימת בקצה הברז שלך. יש כמה אפשרויות שונות להברגה הקיימת בקצה ברז הגן, מכאן מגוון האביזרים שאת אמורה לקבל עם הערכה, כלומר ייתכן שהעסק יעבוד גם מבלי שהרכבת את כל האביזרים.
   בצד של האקדח אותו דבר, אבל עם פחות חלקים (יש רק אפשרות חיבור אחת).
   יעקב

 39. ליאור לאופר:

  שלום!
  זה נראה פורום רציני ביותר- ויש לי גם שאלה- האם יש מגבלת אורך לצינורות כניסה ויציאה של מים מהמדיח?
  תודה!

  • ליאור שלום,
   לא יודע, אבל בוא נחשוב יחד:
   צינורות מים של חצי צול, 16 מ"מ וכו', מסתובבים לך בכל הבית לאורך מטרים רבים. המדיח יודע להתמודד עם לחץ מים נמוך באמצעי פשוט – הוא פותח את הברז וממתין עד שיכנס כמות המים הדרושה. לכל היותר יתארך במקצת מן הפעולה.
   לגבי צינור היציאה, אתה תלוי במשאבת הריקון של המדיח, והיא לא יודעת מה קורה מחוץ לה. מקובל למקם מדיח במרחק של כמה עשרות ס"מ מצינור הדלוחין אליו הוא מתנקז ובהפרש גובה סביב חצי מטר (המדיח אצלי על הרצפה, נקודת הניקוז אצלי ממוקמת כ- 60 ס"מ מעל פני הרצפה)
   במקרה של ספק, שאל בעל מקצוע – אינסטלטור אמיתי או את השירות הטכני של המדיח שלך.
   יעקב

 40. מנחם:

  שלום!
  הייתה לי סתימה משערות בתוך האמבטיה, פירקתי את המכסה העליון באמצעות מברג, ומתחתיו ראיתי שיש עוד מכסה מלא שערות, ניקיתי הכל, אבל אני לא יודע איך להחזיר את המכסה שהוצאתי…, זה לא היה תפוס בהברגה אלא הקצה של המכסה העליון היה מקופל על המכסה התחתון,
  אשמח לעזרה
  מנחם

  • מנחם, תפסת אותי – לא יודע את התשובה.
   כאמור איני אינסטלטור אמיתי, כך שאני יודע לענות רק על מה שהתנסיתי בו בעת תיקונים אצלי בבית.
   מעולם לא פירקתי את החלק הזה. לא אוהב חומרים כימיים אבל מציע שלהבא תנסה פותח סתימות כימי (בחדר מאוורר, ולאחר סיום הניקוי שטוף היטב את האמבטיה בהרבה מים).
   לפי התיאור שלך, החלק יחזור למקומו בלחיצה חזקה כלפי מטה. אני חושש שאם תעשה את זה, אתה עלול להפיל את הסיפון שמתחת לאמבטיה, ואז תצטרך בעל מקצוע שישבור חלק מהדופן הבנויה של האמבטיה, כדי להחזירו למקומו.
   מציע לכן שתקרא לאינסטלטור.
   יעקב

   • טל:

    האם יש כמה סוגי מנגנונים? ענית כאן למישהו, שיש הרבה שאלות על המנגנון הזה שקראת לו "מחורבן"…

    כי אצלי, לא הייתה סתימה בו אלה התמלאה קופסת הניקוז (כעבור כמה שנים, עד למעלה, משמע בגודל שקית חלב…ככה זה כשלא לומדים כישורי חיים ואז פתאום מגלים שצריך לתחזק ביית חחח:)

    אז איך זה שלי לא הצטברו שם שערות?? אלה הגיעו לאן שאמורות להגיע??

    עמו כן, סלח לי על ההערה, לא עדיך סטלבנד לפני חומרים כימיים? או שאתה חושש שגם הוא ידחוף את הסיפון מטה? בעיקר לי שלא מנוסה בשימוש נכון וזהיר בו.

    אנא התייחסותך. בתוקה מראש

  • א:

   הי
   יש לי מדיח לשיש ורציתי לשים אותו מתחת לכיור
   הבעיה היא שהסיפון של הברז של הכיור גדול מדי.
   יש גם ברזים בארון שמתחת לכיור של מים חמים וקרים
   איך הכי נכון להתקין את זה והאם יש סיפון שיכול להחליף את הנוכחי? המידות של המדיח קטנות מזה של הארון והמידות הן:

   ארון: 60 גובה 73 רוחב 66 עומק
   מדיח: 45 גןבה 60 רוחב 50 עומק

   • שלום,
    מדיח רגיל מתחת ליש, מקובל לשים בארון נפרד הסמוך לארון הכיור, בדיוק כדי לא להפריע לצנרת.
    רוחב 60 הוא רוחב של ארון מטבח סטנדרטי, 50 הוא כמעט עומק סטנדרטי, לא רואה בצילום ארון כזה נוסף, בסמוך לארון הכיור.
    הסיפון שלך בגודל הנכון ובמקום הנכון, ברזי הניל (הברזים המספקים מים לברז המטבח) במקומם הנכון.
    כבר ראיתי מדיחים הבולטים קדימה, זה פתרון עקום, ומתחת לכיור גם ממש יפריע.
    אולי אינסטלטור יכול לסדר משהו ולהעתיק את הצנרת (פתרון שעשוי להיות גם יקר וגם עקום), אני איני רואה דרך להכניס את המדיח מתחת לכיור.

    • טל:

     אפשר לבטל אחד הארונות בצד. גם בלי לבלוט, מדיח לא נוח מתחת לכיור מבחינה לוגיסטית של הוצאת והכנסת כלים, אלה רק מימין או משמאל ובהתאם ליד הדומיננטית.

     בעצם ויתור כמעט על "שני ארונות" כי הם צרים – על ידי חיתוך מחיצה אנכית (חלקה- לא עד הסוף בעומק) יכול לאפשר הכנסת המדיח, המשקיען גם יתקין את המחיצה בצד שיישאר מקום לאחסון, אולי גם לבטחון מבחינת החיזוק. ובמקרה של מגירות אפשר לחבר את הפאנלים שלהם לכדי דלת בשביל המראה (ולהוסיף לה צירים). וזה אם לא רוצים להשאיר בלי כיסוי שנראה כמו "אינטגרלי מלא" מה שנקרא. והרי מדיח לרוב זה בלי כזה כיסוי אלה שרואים אותו. עניין של בחירה. גם השקעה והויתור על מקום בפרט אם זה מגירות, עניין של בחירה.

     חורני אולי ברעיון, אבל לא "עקום" במובן שהתכוונת – של צנרת ומראה מבחוץ.
     גם דלת אחת ושישאר מאוורר לגמרי ויראו חלק ממנו צמוד לדופן השנייה, אפשרות.
     הכל בהתייחס לרצון הראשוני של להכניס אותו מתחת לכיור,עם או בלי רצון להשאיר את הדלתות המקוריות, מאחר והשאלה הייתה רק על זה שהוא לא נכנס לשם.

     והשקעה אפסית מבחינת מחיר. אפשרי לבצע לבד.

     וכפיצוי על מקום איחסון אפשר לאחסן בגובה ("קומה שנייה") תחת הכיור שתמיד לא מנוצל שם בכלל – על ידי יצירת מגירה כמו שיש בארונות שנמכרים לחדרי רחצה – שמגנה על הצנרת ומאפשרת גישה אליה. במקרה זה – פנימית, רק משטח עם הגבהה קצת, שבנוי בצורת "ח" – מיגרעת במרכז לטובת הסיפון, ובחירת גובה שמאפשר הכנסה עד הסוף בלי מגע עם הנילים או אפילו מגרעות גם להם או קיצור כל עומק המשטח/מגירה. במקרה כזה צריך לשים מעצורים – 2 פיסות עץ חזק שמשמש כתומך מדף לדוגמה, או לדאוג שעומק המסילות יתאים ולוודא שיש להם מעצורים מובנים. כל זה כדי שהמגירה לא תיגע בצנרת בסיפון או בברזי הניל.

     גם זה ניתן לביצוע עצמי.

     אני ב"עצלנותי" וקצת מכורח של זמן וכוח – שמתי שני מוטות של תליית בגדים ועליהם שתי גיגיות פלסטיק – אחת מכל צד של הסיפון. הפלסטיק לא פוגע בברזי הניל אם לא דוחפים בכוח, ושום דבר כבד אין בגיגיות הללו, שמחליקות על המוטות בקלילות. רק נפח מנוצל לדברים קלים, ספוגים, סמרטוטים, מברשות ניקוי, שקיות ממוחזרות, עיתונים שמשמשים לקרצוף, (רק בצד שאין ברזים – אם יש כזה – כמו אצלי. כי להם יש משקל), זרדים ריחניים (אנפי רוזמרין בזיליקום אקליפטוס וכדומה) שמשמשים כקטורת, שעל הדרך גם נותנת קצת זיבול פחם לגינת חלון המטבח, בקבוקים ממיחזור שמשמשים בחורף כמיני חממות לגינת החלון ועוד. כל הבלגן מאורגן שם יפה מאוד – וכלום עבודה.

 41. איתי:

  אהלן,

  לאחרונה במקלחון ישן מהסוג שיש שלושה ברזים, לעוצמה/לחמים/לקרים בדירה שכורה, פתאום הפסיק לעבוד ברז המים החמים.
  ניסיתי לפתוח אותו מעט, את ראש הברז עצמו בקיר, כאשר הוא היה מעט פתוח והמים מעט דלפו- הוא כן עבד ויצאו מים חמים במקלחון.
  כאשר הדקתי אותו בחזרה שלא ידלפו מים מהקיר, שוב פסקו לצאת מים במקלחון.

  קניתי ראש ברז חדש והחלפתי והכל הסתדר.

  היום קרה אותו הדבר עם הברז של הקרים. קצת פתחתי בקיר ויצאו מים קרים- הדקתי בחזרה והפסיקו לצאת מים.
  אחרי כמה שעות ומקלחת, העניין הסתדר מעצמו אך אני חושש ששוב יקרה.

  האם יש לך רעיון מה יכול לגרום לדבר כזה? ראש הברז נראה על פניו בסדר אך אין ספק שהתקלה בו כי בצינור עצמו יש שפע מים.

  תודה,
  איתי.

  • איתי,
   לא הבנתי האם החלפת את ידית הפלסטיק או את המנגנון ("גומיה").
   בברזים כאלה, לאחר סגירת ברז המים לדירה, מפרקים את הידית ומתחתיה יש מנגנון פליז שפתוחים אותו עם מפתח שוודי. מפרקים, הולכים לטמבוריה לקנות מנגנון בגודל זהה (יש לפחות שתי מידות – קצר וארוך), ומרכיבים שוב.
   אם אתה יודע לעשות את זה – טוב, אם לא – קח אינסטלטור.
   בברזים כאלה, כאשר המנגנון מתקרב לסוף דרכו, יכולים לקרות דברים משונים – כן יוצאים מים, לא יוצאים מים, מים זולגים סביב ציר המנגנון.
   יכולה להיות גם תקלה גדולה יותר, בעיות עם קצה הצינור יוצא מהקיר, וזה כבר עניין לאינסטלטור מיומן.

   • איתי:

    היי יעקב,
    כן התכוונתי למנגנון למטה.

    הבוקר בדקתי שוב ואותה התופעה
    אין מים קרים במקלחון
    כאשר אני מעט פותח את המנגנון של המים הקרים
    הם כן יוצאים אבל גם יש דליפה עדינה מהמנגנון

    אני מהדק אותו כדי שלא ידלוף אבל אז לא יוצאים מים בכלל.

    זה קרה בהפרש לא גדול גם במנגנון של החמים
    מה שגורם לי לחשוב שזה משהו אחר ולא מנגנון תקול
    אין לי בעייה להחליף אותו בעצמי אבל השאלה אם לדעתך זו הבעייה?

    תודה,
    איתי

    • איתי,
     איני אינסטלטור מקצועי, להערכתי אם תחליף את ה"גומיות" (מנגנוני הפליז שמתחת לידיות), זה יפתור את הבעיה.
     אני לא שם על כך את ראשי, מכל מקום זה תיקון שיש לשקול למסור לשרברב מדופלם, ואם זה לא יפתור את הבעיה, תצטרך שרברב בכל מקרה. אם הדירה שכורה – אולי בכלל בעל הבית צריך לדאוג לתיקון.

 42. שלום יעקב,
  אני גרה בבניין בן 40 שנה ויוצאים מים עם חלודה ( מים קרים) מברז במטבח והאמבטיה. השרברב שלי התקין לי מסנן ספיר, אבל זה מסנן אבנית מבחוץ ולא פותר את בעיית החלודה. האם יש לך הצעה בנדון? השרברב שלי לא יודע כיצד לפתור את הבעיה הזאת.
  בעיה נוספת בשירותים שלי- כאשר אני מורידה מים ברגע שהאסלה מתמלאת נשמעת יבבה. אין נזילה. מה עושים כדי להפסיק זאת?
  אשמח אם תוכל לעזור.
  בברכה,
  מיכל

  • הי מיכל,
   מסנן ספיר כולל למיטב הבנתי פילטר מיקרוני, כך שהחלודה מגיע כנראה מתוך הדירה שלך ולא מבחוץ.
   ממה עשויים הצינורות אצלך בדירה? אם אלה צינורות פלדה שהיו מקובלים בזמנו, ייתכן וזמנם כבר הגיע.
   לגבי היבבה בשירותים, זה עניין אקוסטי, נסי לשחק עם ברז הניל (הברז הכסוף בקיר, אליו מתחבר הצינור הגמיש שממלא את הניאגרה), ייתכן ואם יהיה קצת פתוח או יותר או קצת סגור יותר, הבעיה תיפסק. אם לא, ייתכן והחלפת הגומיה במבוא המים לניאגרה, תפתור את הבעיה. אם את יודעת לעשות את זה, הגומיה עולה שקלים ספורים. אם לא – חבל לשלם לאינסטלטור שיבוא במיוחד.

 43. יובל:

  שלום יעקב!
  הבאנו הביתה מדיח יד שניה ומנסים לחבר אותו עצמאית.. האם זה בסדר להניח את צינור המים היוצאים ישירות בנקודת הביקורת? אם לא אז לאן לחבר את הצינור?

  • בהנחה שהמדיח מונח בארון התחתון במטבח, הצמוד למקום בו נמצא הכיור – התקנה נכונה משמעה חיבור צינור הניקוז לאביזר המתחבר לסיפון שמתחת לכיור המטבח. אפשר לקנות אביזר כזה בכל טמבוריה.
   היה לי פעם מדיח קטן על השיש במטבח ישן שלא תוכנן למדיח, וצינור הניקוז שלו נשפך ישירות לכיור.
   חיבור צינור הניקוז ישירות לנקודת הביקורת ברצפה אינו מומלץ, אתה מזמין ריחות רעים ממערכת הביוב, וסיכוי לנזילות.

 44. יוצא לי מים בחדר מכונת כביסה מתחת לרצפה, זה עולה מתוך החריצים של הבלטות ממש קצת אבל יוצא טיפה מים כל פעם שאני מפעיל מכונת כביסה מה זה אני מסתבך

  • אלעד, זה לא נשמע טוב.
   גם אם יש סתימה בצינור, המים אמורים לעלות מתוך פתח כניסת מי מכונת הכביסה לצינור, או מקופסת הביקורת, אבל לא מבין אריחי הרצפה.
   אתה יכול לנסות לפתוח את הסתימה עם סטאלבנד או קפיץ ידני, אולי זה מקרה גבולי וזה יעזור.
   אם לא יעזור – קרא לאינסטלטור, ייתכן ואחד הצינורות מתחת לרצפה פגוע ויהיה צורך לפתוח את הרצפה ולתקן את הצינור.
   יעקב

 45. קרן:

  הי,
  אני רוצה לקנות מדיח קומפקטי על השיש. יש לי ברז שיוצא מהקיר (ולא מהשיש) והבנתי שאני צריכה לחבר לו פיצול למים הקרים למדיח.
  אתה יודע אילו חלקים אני צריכה לקנות? ואם זה משהו שאפשר לעשות לבד או שחייבים מומחה?
  תודה רבה

 46. דנה:

  הי יעקב, התקנו עכשיו כיור רחצה מונח. יש לנו ונטיל לחיצה ובובצינור שלו משני צידיו יש חורים בצורת מלבן. בורחים משם מים…. למה הם נועדו?

  • דנה שלום
   לא הבנתי – כיור מונח, כזה שנמצא כולו מעל השיש – מובן.
   ונטיל לחיצה – מותקן בנקודה בה יוצאים המים מהכיור. לוחציפ על הפקק – הוא נשאר למטה והמים לא יוצאים מהכיור. לוחצים שוב – אמור להשתחרר.
   מתחת לכיור, יש צינור ניקוז וסיפון, שאמורים להיות אטומים עד מקום החיבור לקיר.

   לא אמור להיות שום חור בדרך. האם התקנתם לבד או ע"י בעל מקצוע?

   • דנה:

    התקנו לבד ונאלצנו לפרק. מצרפת תמונה של הונטיל

    • דנה, זה ניחוש (מאחר ואני לא שרברב אמיתי), אבל הוא הולך בערך כך:
     ברוב הכיורים יש בדופן הכיור פתח גלישה. הפתח הזה נמצא בדופן האנכית של הכיור, לא רחוק מחלקו העליון. מטרת הפתח היא למנוע הצפת חדר האמבטיה כאשר מישהו שם פקק והשאיר את הברז פתוח.
     פתח הגלישה הזה מתנקז ברוב הכיורים דרך דופן כפולה של הכיור, אל מתחת לפתח היציאה, ואותו חור מלבני מטרתו לקלוט מים אלה.
     אם תחתית הכיור שלך בעובי מקובל, סדר ההרכבה והחלקים צריך להיות כזה:
     משחילים גומיה מלמטה עד שהיא נעצרת בשפת הונטיל הבולטת, מניחים את הונטיל במקומו (משחילים מלמעלה דרך הפתח בתחתית הכיור), משחילים גומיה מתאימה מלמטה, הנעצרת בתחתית הכיור, ומבריגים את האום.
     אחר כך מחברים את הצנרת האנכית, הסיפון והצנרת עד לחיבור לקיר.
     אם זה המצב, בדקי האם יש לך את כל הגומיות.
     מצד שני, אם הכיור שלך אחר, לדוגמא קערת חרס מצוירת, דבר יפה לכשעצמו, ייתכן שעובי חור היציאה כל כך דק, עד שהפתחים המלבניים יוצאים מתחת לכיור (כלומר נראים בעין מתחת לכיור כאשר הונטיל במקומו), במקרה כזה הונטיל לא מתאים לכיור ויש להחליפו.

     • דנה:

      הי יעקב,
      ראשית תודה על המענה המפורט והמהיר.
      חבל שבעל המקצוע שמכר את הונטיל לא מועיל כמוך. אכן צדקת. הונטיל לא מתאים לכיור.
      נצטרך לחכות ליום א' בכדי להחליפו.
      שבת שלום ושוב תודה,
      דנה

 47. עדי:

  אני מעוניינת בברז מהקיר עבור כיור חדר הרחצה שלי אך אני חוששת שאם הוא יתקלקל תהיה לי בעיה להחליפו. האם אתה ממליץ על סוג כזה של ברזים?

  • עדי שלום,
   ברז היוצא מהקיר אינו פחות טוב מברז היוצא מהשיש ("ברז פרח"). יש לו אפילו יתרון, כיוון שבברז פרח קיימת סכנה של נזילה מהצינורות הגמישים המחברים את הברז ליציאות המים מהקיר.
   לאינסטלטור מקצועי, אין בעיה להחליף ברז היצא מהקיר.
   לאדם פחות מיומן (כולל אותי), לא ממליץ לנסות להחליף ברז כזה לבד.
   יעקב

 48. יובל:

  פעמון ניאגרה תקוע. כשמורכב במקומו, יש חיכוך עם דופן החריץ המוביל. כאשר מונח חופשי על הציר המרכזי, עולה ויורד ללא בעיה. התוצאה היא – מיכל הדחה מתרוקן עד סופו, הפעמון נשאר תקוע למעלה והמים ממשיכים לזרום. כרגע מכסה מפורק ודוחף ביד את הפעמון למטה אחרי כל הדחה.

  • יובל,
   כיוון שאיני אינסטלטור במקצועי, יש תקלות שלא התנסיתי בהן.
   ההיגיון שלי אומר שמשהו עקום או מורכב שלא כשורה, ולכן הפתרון הוא או פירוק והרכבה לפי הספר, או החלפת המנגנון.
   מקווה שסייעתי
   יעקב

 49. עדי:

  שלום,
  נתקע לנו החלק הבולט בברז האמבטיה שאמור להעביר את המים מהברז עצמו למקלחת. הוא לא זז למטה או למעלה והמים זורמים רק לאמבטיה ולא עוברים כמעט למקלחת. האם ניתן לשלוף אותו ולראות בפנים מה הבעיה או שצריך להחליף את כל הברז?
  תודה מראש 🙂

 50. רועי:

  אהלן,

  ראיתי כאן שהתייחסת באופן מאוד צקצועי לדברים שאנשים מעלים וגם אני אשמח לעזרה.

  ברז הניל שמתחת הכיור במטבח )המים הכרים( אינו נפתח אחרי שאתמול בערב סגרתי אותו על מנת להתקין מדיח. כעת שאני מסובב את ברז הניל עושה רושם שהברז הכסוף מסתובב סביב עצמו אך אינו באמת מסובב ופותח את מנגנון הברז והמים לא זורמים. האם ייתכן שהברז הכסוף נשחק מבפנים ואינו "פותח" את זרימת המים? האם יש פתרון לכך )למשל להסיר את ברז הכסף ולסובב את המנגנון מתחתיו עם מפתח שוודי או עם פלייר?(.

  תודה מראש

  • אכן רועי.
   לעתים הברז הכסוף עשוי פלסטיק, ופשוט מתנתק מההברגה שלו.
   באמצע הברז יש בורג קטן, הברג אותו החוצה, והוצא את הידית. מתחתיה תמצא ברז פליז שאפשר לסובב עם מפתח שבדי קטן.
   כל עוד הברז הזה בר סיבוב, ברז הניל תקין. זה המצב בכמה מברזי הניל אצלי בבית.
   אם גם זה לא זז – החלף את ברז הניל, ואני ממליץ לא לעשות את זה לבד, אלא לקרוא לשרברב מדופלם.

 51. דבורה:

  יעקב שלום וכל הכבוד על שיתוף הידע,

  גיליתי אצלי נזילה בצינור שיוצא מהקיר אל הניאגרה (החלק המתחכתי שאפשר לראות בתמונה העשירית באתר).אשמח לדעת איך אני מתקנת את זה.

  • דבורה שלום,
   החלק המתכתי נקרא ברז ניל. הדבר היחיד שאת יכולה לעשות לבדך, הוא לראות האם פתיחת הברז עד הסוף (סיבוב הידית העגולה הקטנה) מביאה להפסקת הנזילה.
   אם זה לא המצב – הזמיני אינסטלטור. אני לא ממליץ לנסות להחליף את ברז הניל לבד.

 52. לינדה:

  הבנתי שאני צריכה להחליף את אטם של המצוף . יש לי כזה ישן. אבל איך פותחים את המנגנון הזה! פותחים מבחוץ או מבפנים? ולאיזה כיוון להסתובב! לא רוצה לשבור את זה! כבר הצלחתי להחליף את האטם של הפעמון. עזרא בבקשה! תודה

  • מניח שיש לך אסלה גלויה עם מנגנון מתוצרת הארץ, פלסאון או חרסה,
   אם זה המצב, ראי בקישור:
   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4347311,00.html
   ראשית מנתקים את הצינור הגמיש המספק מים לאסלה, ואחר כך מבריגים בעדינות ביד את האום החיצוני, וכל מנגנון המצוף מתפרק. בשלב הזה אין צורך להפעיל כח.
   בצילום המפיע בכתבה, ובו נראה מנגנון המצוף מפורק, צריך להחליף את הגומיה ללא החור באמצע, המכונה שם "הגומי שחוסם את המעבר". לפירוק מנגנון זה, צריך להשתמש בכח ובכלי עבודה. את החלק משמאל, עליו רשום "המים באים מכאן", תופסים מבחוץ עם מפתח שוודי גדול או ג'בקה גדולה, את החלק השני מחזיקים ביד, אם את חזקה מספיק, או עם מפתח צינורות (בזהירות, עלול להיגרם נזק), ומפעילים כח לפתיחה. זו הברגה ופותחים אותה ע"י סיבוב לכיוון המתאים.
   אם יש לך חשש שתגרמי נזק, ואין לך אסלה נוספת בבית לגיבוי עד שיגיע האינסטלטור, תוכלי לבחור בין קריאה לאינסטלטור ובין קניית מנגנון חדש, שאותו אפשר להתקין ביד ללא כלים.
   אם האסלה מתוצרת אחרת, אם המנגנון לא נראה כמו בתמונה, ייתכן שלא תוכלי להשיג חלפים, וייתכן שעדיף לקרוא לבעל מקצוע.

 53. רון:

  היי,

  באמבטיה וונטיל אוטומטי .
  האם ניתן להבריגו החוצה על מנת לטפל בסתימה ואז להבריגו חזרה ?
  (ניתן לסובבו כדי להוריד הפקק לאטימה טובה יותר אבל אני מפחד לסובב החוצה עד הסוף)

  תודה
  רון

  • הי רון,
   באמת שאני לא זוכר, אבל משיכה ישירה או הברגה אמורה להוציא את הפקק החוצה.
   אבל בזהירות – איני אינסטלטור מקצועי, הזהר לא לשבור משהו.
   יכול להיות שהפקק תפוס – יש לי ונטיל לחיצה בכיור לרחצת ידיים של איקאה, שלא יוצא, לא ככה ולא ככה.

 54. חיים:

  שלום רב!

  יש לי דליפה מהברז שמתחבר לניאגרה
  קודם כל, וידאתי שהבעייה לא נובעת מהאטם בתחתית הניאגרה
  .החלפתי כמו כן, את מנגנון המצוף
  .כאשר אני סוגר את הברז יש עדיין טפטוף של מים לתוך הניאגרה. הטפטוף הזה הרי אמור להעצר כשאני סוגר את הברז ובנוסף מנגנון המצוף אמור לאטום את כניסת המים לאחר שהמצוף עולה

  איך לפתור את הבעייה?
  כמו כן, החלפתי את הברז הפנימי)צלינדר קצר( לפני כשנה

  שמתי לב לדליפה לאחר שחשבון המים התנפח פתאום לפתע.

  תודה מראש!
  חיים

  • חיים שלום,
   מבין שהחלפת את שתי הגומיות והבעיה עדיין נמשכת?
   זו במוצא המים מהניאגרה מתחת למנגנון (גומיה גבולה ועבה עם חור באמצע, כשמפרקים את המנגנון הגדול האנכי, גומיה זו נמצאת בתחתיתו, יש לנקות סביב במנגנון וגם בניאגרה, לראות שאין משקעי חול, חלודה וכו')
   וזו בכניסת המים (גומיה עגולה לא גדולה, מלאה ללא חור באמצע, נמצאת בתוך האביזר המחבר את המצוף לדופן)?
   האם המצוף מכוון גבוה מדי? (כלומר, כאשר הוא עוצר את כניסת המים, האם המים נמצאים בגובה ראש המנגנון האנכי – אם כן, כוון אותו לגובה נמוך יותר, שכן כך נכנסים מים דרך ראש המנגנון, המנגנון חלול ומאפשר גלישה דרך ראשו)
   יעקב

   • חיים:

    תודה רבה על תגובתך המהירה!
    מה לגבי הברז? אם אני סוגר אותו סביר שהוא מטפטף?
    המנגנון מכוון נמוך והגומייה בסדר, זו שבתחתית. כאשר המים מגיעים לגבול הם עדיין מטפטפים ולאחר מכן נכנסים דרך פתח של המנגנון שעולה כשמורידים את המיים.

    • אם לאחר הורדה של המים ומילוי המיכל מחדש, המצוף עוצר את המים בגובה הנכון (נמוך מראש המנגנון), ונותרה זרימה של מים, הבעיה במנגנון או באטם שלו.
     אם לאחר שפתחת את המיכל וראית כי המילוי נפסק בגובה הנכון, זרימת המים לאסלה נפסקה, ולאחר כמה שעות (אפילו לילה), גובה המים גבוה יותר, ונכנסים מים דרך ראש המנגנון, זו נזילה דרך אטם כניסת המים למיכל ההדחה. גש לטמבוריה וקנה בכמה שקלים את האטם העגול הקטן ללא חור במרכזו, פרק את מנגנון כניסת המים והמצוף, והחלף את הגומיה.
     מניח שאתה מנסה להתמודד עם תקלה במנגנון המקובל בארץ באסלה עם מיכל גלוי עם מנגנון של חרסה או פלסאון.
     אם אינך מצליח להתגבר על התקלה בעצמך, קרא לאינסטלטור, כולנו (גם הרפתקן כמוני), מגיעים מדי פעם למגבלות הידע, מגבלות ה"יד" (מי שנכשל כמוני בניסיון לעשות שפכטל על קיר מבין מה זו "יד של בעל מקצוע"), או שמגיעים לתקלה קצת יותר מסובכת, או לצורך באיזה חלק חילוף לא מוכר. בהצלחה, יעקב

 55. דליה:

  שאלה
  לא מזמן ועדיין יש בשירותים ציבוריים ברז "נורמלי" שמוריד מים לאסלה הוא צינור שעומד מאחורי האסלה ובקצהו העליון יש ברז או מתג שיורד ועולה
  איפה ניתן להשיג את הדבר הנהדר הזה שנעלם מהבתים שלנו?
  נאמר לי שהצינור שמביא מים למיכל ההדחה לא מתאים לצינור ה"ישן" אבל לי יש אפשרות להביא צינור רגיל ואני מאד מאד מאד רוצה כזה
  האם תוכל לעזור?
  תודה

  • דליה שלום,
   מבין שאת רוצה ברז סובב או ידית קפיצית, שאכן היו מותקנים בשירותים ציבוריים כאשר הייתי ילד.
   הבעיה מתחלקת לשני חלקים – מהיכן לקנות ברז כזה, את יכולה לעשות עבודת רגליים בחנויות אינסטלציה מאוד ותיקות. החלק השני הוא שברז כזה מיועד להתקנה על צינור פלדה קשיח, אשר בין לא ייפגע ולא יזוז מהלחץ שיופעל על הידית. זה עניין לאינסטלטור ותיק שעדיין יודע ומוכן לעבוד עם צינורות כאלה, ובלגאן די רציני בעבודה אצלך בבית שכן צינור כזה צריך לעגן בבטון, כלומר לשבור אריחי קרמיקה ולנעוץ אותו בקיר.
   את נכנסת לסיפור יקר, ובעיני מיותר. אסלה רגילה מחוברת למים בצינור גמיש שעולה עשרים ש"ח וכל ילד יכול להחליף אותו.

 56. גל:

  בעיה: יש לי פקק קפיצי לאמבטיה, כזה שבלחיצה נסגר ובלחיצה משתחרר. אבל שלי לא משתחרר. מה עושים? האמבטיה מלאה

  • קח שני מברגים שטוחים, הכי דקים שתמצא, ובו זמנית משני הצדדים הרם את הפקק.
   השלב הבא הוא לבדוק למה הפקק נתקע. בתחתית הפקק יש בורג, כוון אותו שייצא קצת החוצה, כך שהפקק יישב גבוה יותר ממה שהיה קודם.
   לפעמים צריך להחליף את הגומיה סביב המכסה, ולפעמים לא תמצא גומיה מתאימה ותצטרך להחליף את הפקק כולו.

 57. חיים:

  הי.
  הקישורים להחלפת גומיות של מיכל הדחה אינם תקינים.
  חוץ מזה , אחלה מדריך.
  תודה

  • אכן חיים,
   האתר של פלסאון נמצא כנראה בעדכון, יש לי את ההוראות שלהם בקובץ, אבל לא הצלחתי להעלות פה.
   בדרך כלל מעדיף להזמין לבית מוצרי אינסטלציה של חברות ישראליות, כיוון שזה אמור להבטיח חלפים לאורך זמן, עיין ערך הברז שכתבתי עליו.
   אם אתה צריך את הקובץ – העבר לי אימייל לי ואשלח לך ישירות.

 58. ארז:

  שלום
  איך ניתך לשחרר פקק ניקוז של אמבטיה תקוע בבסיסו?

  • ארז, מניח שמדובר בפקק של אביק אוטומטי? כלומר על דופן האמבטיה יש ברז שכאשר מסובבים אותו, פקק האמבטיה עולה ויורד?
   אם פקק כזה נתקע לך, קח שני מברגים שטוחים קטנים (כמו של טסטר) ובו זמנית נסה להרים עם שניהם.
   היתה לנו בעיה חוזרת כזאת כאשר הילדים היו קטנים ורחצנו אותם באמבטיה. אחרי שתחלץ את הפקק, אמור להיות בורג כוונון בתחתיתו. כוון אותו קצת יותר גבוה, ויהיה לך יותר קל לחלץ בפעם הבאה.

 59. ורד:

  שלום לך. כשאני שופכת את המים בשרותים כנראה זה נוזל לשכנים בתקרה. מה הבעיה לפי דעתך?

  • ורד שלום,
   זה עניין לאינסטלטור מקצועי שיבדוק במקום. יכולה להיות נזילה מצנרת או מאביזר אינסטלציה בדירתך, יכולה להיות נזילה בצינור הביוב של הבנין, יכול להיות שמקור הנזילה הוא אחר, החל ממי גשם ועד עיבוי. אין תחליף ואי אפשר לחוות דעה מבלי שתזמיני בעל מקצוע לבקר במקום.
   בברכה, יעקב

 60. יעקב:

  מבקש עזרה בשחרור מסנן ברז אמבטיה שכנראה נתפס באבנית לאחר שנתיים

  יש לו 2 מובילים למפתח שוודי

  תודה

  • יעקב שלום,
   תראה, אני לא ממש אינסטלטור, בוא ננסה:
   בכל מה שבא במגע עם מי שתיה אסור להשתמש בחומר משחרר ברגים שקל להתיז אותו כמו WD40
   אם היתה לך אפשרות להשרות את החלק בחומץ (חומץ למאכל מהמטבח) למשך לילה, נראה שהיה יותר קל לפתוח בבוקר. האם יש לך אפשרות לפרק, או לתלות כוסית מלאה חומץ על קצה הברז?

 61. שוש:

  שלום אני מחפשת פתרון לכיסוי שעוני המים בבניין שלי מנזקי הכדורגל.
  אני גרה בבניין משותף שבו שעוני המים חשופים וכבר מס' פעמים שילדי השכנים משחקים בכדור ובועטים את הכדור וגורמים לנזקים ופיצוצים לצינורות המים ולא לוקחים אחריות.
  איך אפשר למגן את האזור שלא יפריע לתיקון עתידי או לקריאת המונים ע"י העירייה?
  אודה לך על תשובה מהירה.

  • שוש שלום,
   שנים עברו מאז שיחקתי כדורגל במגרש החניה בבית הורי, ואפילו פעם אחת אבא שלי שילם על תיקון תריסים של השכנים.
   האם אפשר לבנות סביב שעוני המים ארון מתכת, בדומה לזה המכסה את מוני החשמל בבתים חדשים?
   גם זה לא מבטיח מאה אחוז מיגון, אצלנו נהרס ארון כזה שהיה על מוני הגז, אחרי שילדי השכנים טיפסו עליו כדי להיכנס לחצר הבנין הסמוך בדרך לבית הספר.
   בהצלחה, יעקב

 62. אני מחפש שיעור פרטי של אינסטלציה?אולי אתה מכיר אותם? תשלח לי בבקשה.תודה

  • יהושע שלום,
   איני מכיר מישהו שמלמד אינסטלציה בשיעורים פרטיים.
   אישית איני אינסטלטור (וגם לא נגר, אם תראה פוסטים אחרים שלי), וכותב כאן על תחביבים ועל דברים שאני לומד בעת שאני מסדר דברים בביתי.
   אני די שקט שהתיקונים עליהם כתבתי כאן יכולים להיעשות ע"י מי שיש לו ידיים סבירות, טמבוריה בשכונה עם מישהו שיכול לענות על שאלות, וטלפון של אינסטלטור אמיתי למקרה שמשהו רציני משתבש.
   עבודות אינסטלציה מעבר למה שכתוב פה, הן עניין לבעל מקצוע, פוטנציאל הנזק גדול, ומקצוע כזה לומדים בצורה מסודרת, ולא בשיעורים פרטיים פה ושם.
   מקווה שהסברתי,
   יעקב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)