הכנת גירי מדרכה

חינוך, חברה וקהילה

ברכיים בצבעי הקשת, הידיים שלי מקומחות בורוד צהוב וירוק, על האף אבקה לבנה ומתחתי ציור ענק שנדמה לי מחזיק את העולם כולו. גירי מדרכה הם תענוג לילדים וגעגוע לגדולים, וכל כך פשוט להכין ביחד בבית, כמות שתחזיק חודשים… אז עכשיו, שעוד רגע מגיעים הגשמים, אפשר לצייר על המדרכה להנאתנו, ולסמוך על הגשם שישטוף הכל יפה יפה כשנסיים.

ברכיים בצבעי הקשת, הידיים שלי מקומחות בורוד צהוב וירוק, על האף אבקה לבנה ומתחתי ציור ענק שנדמה לי מחזיק את העולם כולו. גירי מדרכה הם תענוג לילדים וגעגוע לגדולים, וכל כך פשוט להכין ביחד בבית, כמות שתחזיק חודשים… אז עכשיו, שעוד רגע מגיעים הגשמים, אפשר לצייר על המדרכה להנאתנו, ולסמוך על הגשם שישטוף הכל יפה יפה כשנסיים.

images (28)

אז איך מכינים

נתחיל עם הכנת התבניות לגירים: אנחנו אוהבים אותם גדולים ונוחים לאחיזה. הניחו 6 גליליי נייר טואלט על מגש כלשהו, אפשר גם בתוך קופסאת קרטון. מה שחשוב הוא שהתחתית אטומה לחלוטין. אפשר להעזר בנייר אפייה ולהדביק לתחתית הגליל.

הכנת הצבעים

images (29)בקערה גדולה נערבב כוס גבס עם כוס מים. המשיכו להוסיף מים ולערבב לאט לאט, עד שיווצר מרקם משחתי, כמו טחינה גולמית :)

כעת נחלק את הגבס הלבן לכוסות נפרדות. זה הזמן לערבב ולהוסיף לכל כוס צבע אחר – גואש, אקריליק או פיגמנט טבעי – שפריץ קטן של אדום/ כחול/ צהוב/ כתום, ולערבב היטב. תוכלו לשחק עם הגוונים ע”י הוספת צבע נוסף.

images (25)עכשיו מוזגים את הגבס לגלילים. וזהו! מחכים.
אם השתמשתם, כמונו, בגלילים, הייבוש המלא אורך יומיים שלמים – לא לחפף! הגירים יוצאים קשים ומושלמים! אם השתמשתם בתבנית סיליקון לגירים קטנים יותר, כמה שע’ יספיקו.
אחרי 48 שע’ מוציאים את הגירים בהתרגשות, יוצאים למדרכה הקרובה, משתטחים עליה ומתחילים לצייר עד אין סוף…

תענוג ממכר…
גיליתם טיפ מעולה בשלבי ההכנה? אהבתם? ספרו לנו כאן בתגובות למטה.

גירי מדרכה

גירי מדרכה

לתוכן זה נכתבו 19 תגובות

 • שאלה – גבס הוא חומר חיובי? כמה הוא טוב/מזיק לסביבה, לנשימה, לעור…? מישהו בדק את זה פעם?

   • גבס הוא חומר שנמצא בצורתו המוכרת בטבע. אז מצד אחד הוא מחצב, זאת אומרת שהמצבורים שלו בסוף יגמרו. לנשימה הוא מזיק כמו כל פודרה אחרת כשהיא מתעופפת באוויר. בכמויות זעירות כמו בגירים, הוא לא פוגע בסביבה. מה גם שגבס הוא חומר מאוד נפוץ לבנייה (זוכרים? “קירות גבס”), אז אנחנו נמצאים כל הזמן בסביבתו. רק שתדעו.
    https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7%91%D7%A1

 • תודה על המדריך המקסים, בדיוק אתמול הכנתי גירים שכאלו…
  יש לי כמה תובנות מהתהליך, אז רציתי לשתף:
  1. לגבי הכנת גבס- גבס לסתימת חורים וסדקים לדעתי פחות מתאים לפעילות זו (ההוא בצבעי כחול-ירוק) כי הוא מתקשה מאוד מהר. למרות זאת הכנתי את הגירים מהגבס הזה, כי זה מה שהיה לי, אבל הוא היה מאוד מדולל-כמו טחינה של פלאפל ולא כמו טחינה גולמית, ובאמת התקשה מאוד מהר-ובנותיי השתמשו בגירים עוד היום.
  ממה שלמדתי ממורתי לפיסול- אווה אבידר, הוא שעם גבס לפיסול (לא יודעת מה צבעו), שמאפשר יותר מרווח זמן עבודה, עובדים לא בצורה של ערבוב מים עם גבס בכמויות שוות. השיטה היא לקחת כמות מים בערך בכמות המשוערת ואליה להכניס באיטיות את הגבס, לאט לאט הגבס נספג במים. ממשיכים לפורר את הגבס ומסתכלים איפה יש מקומות עם יותר מים, הגבס מוכן לעבודה כאשר יש נוצרות גבעות והמים כבר לא סופגים את הגבס, מערבבים ויוצקים לאן שרוצים. בשיטה הזו יש גם פחות גושים.
  ועוד הארה כשמכינים את הגירים מומלץ ל”דפוק” אותם בעדינות על משטח העבודה כדי שבועות אויר שנמצאות בגבס יצאו.
  2. בגלל שלא התאפקתי לחכות שלושה ימים, אז הגלילים היו עדיין רטובים ונדבקו לגבס. מה שעשיתי הוא שהשרתי אותם במים, מה שהקל על מלאכת ההוצאה.
  3. כפי שמישהו פה המליץ, יצקתי את הגבס לגלילי נייר כסף שחתכתי ל3, וגם לקחתי גלילי נייר טואלט והצרתי אותם עם מסקינגטייפ, כך יצאו גלילים יותר צרים ונוחים לאחיזת ילדים.
  והרי התוצאה :-)

 • אז אולי אסתר ובכלל חברי האתר ישמחו לדעת (ברקן אמר שישמחו.. אז הנה אני כותבת) שהמדריך הזה בדיוק שימש לי ולחבריו השראה בשני מיצגי רחוב אקטיביסטיים בלא אחרת מאשר העיר פריז :)
  אני חברה ביוזמה המנסה להעביר חוק באיחוד האירופי להגנה על הטבע. כדי לעורר מודעות ליוזמה עשינו שלושה ימי פלש מובים.
  יום ראשון במטרו של פריז
  יום שני בכיכר לה רפובליק בפריז, שום ציירנו דמות של גופה ענקית (עם עזרה של גירים שהוכנו מבעוד מועד לפי ההסבר שלכם)והקמנו זירת רצח בה הקורבן היה כדור הארץ והפשע היה מה שקרוי באנגלית אקוסייד.
  ביום השלישי ציירנו עץ ענק מגירים(!!) ליד מרכז פומפידו והזמנו את העוברים והשבים לצייר יחד איתנו למען עתיד טוב יותר, כי יחד נוכח ליצור אותו.
  אז תודה רבה רבה על ההשראה!!!
  מדריך מעולה!!
  לצפייה בתמונות –
  http://bit.ly/17Z0LOT

 • רעיון מבלוג שפעם נתקלתי בו (נדמה לי “הצבעים של קשת”)- לשמור קליפות של ביצים, לייבש ולטחון לאבקה. אולי שווה להרתיח כדי שיהיה נטול כל מיני חיידקים? להוסיף כמה כפות מזה לתערובת- מגביר את החוזק של הגיר, הוא יוצא פחות נמרח ושביר.
  פעם הכנתי רק עם אבקת קליפות בייצים וקיבלתי ממש “אבני גיר” צבעוניות.
  אחלה אתר!

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן