עוד דרך להכנת כיפה גיאודזית v2 מברזל מגולוון

בבית המלאכה

לפני שנה פרסם אייל ברקן מדריך להכנת כיפה גיאודזית v2 מברזל מגולוון. אז למה אני מתעקש לשתף שוב במדריך להכנת כיפה בדיוק כזו? כי כמו שאנחנו יודעים – שני מייקרים (Makers), שלוש דרכים. אמנם הכיפה הסופית היא דומה, אך הדרך אליה רצופה בהמון בחירות בה היצירתיות, המקצועיות והגאוניות יכולה להתבטא. זה למה. במדריך הזה תיעדתי את “שיטת גל לווין לכיפה גיאודזית v2”.

לפני שנה פרסם אייל ברקן מדריך להכנת כיפה גיאודזית v2 מברזל מגולוון. אז למה אני מתעקש לשתף שוב במדריך להכנת כיפה בדיוק כזו? כי כמו שאנחנו יודעים – שני מייקרים (Makers), שלוש דרכים. אמנם הכיפה הסופית היא דומה, אך הדרך אליה רצופה בהמון בחירות בה היצירתיות, המקצועיות והגאוניות יכולה להתבטא. זה למה.
במדריך הזה אספתי וליקטתי את השיטות שלימד גל לווין במהלך סופ”ש של בניית כיפות גיאודזיות בסדנא הקהילתית לקיימות בטבעון.

מה היא כיפה גיאודזית, ובשביל מה היא טובה

 

חיתוך הברזל

תוכלו לראות בסרטון שלעיל (זהירות! ארוך!) שהשיקול בחיתוך המוטות שלנו היה לא לייצר פסולת (עקרון פרמקלצ’ר חשוב) ולעשות שני חיתוכים במקום שלושה (אם החישוב של שלוש מוטות הוא בדיוק 6 מטר אפשר לעשות רק שני חיתוכים) וזה אומר פחות אנרגיה ומשאבים (שזה גם עקרונות פרמקלצ’ר חשובים) . לכן, המטרה הייתה להכניס אורך מדוייק של מוטות שייכנסו ב-6 מטר. אתם יכולים לראות את החישוב המקסימלי שעשינו, ולשחק בעצמכם עם המחשבון באתר desertdomes.com המעולה.

desert-fomes

 

אז אחרי שמדדנו שאכן כל המוטות הן 6 מטר באמת (ולא 595 פתאום, מה יכול ידפוק אותנו ולא נדע למה), סימנו את נקודות החיתוך על כל המוטות בשורה אחת, וחתכנו אותם עם המשור השורף. מסמנים את כל המוטות יחדחיתוך המוטות עם המשור השורף

כיפוף המוטות ל-17 מעלות

בעיקרון, לכל סוג דום (v1, v2, v3…) יש זווית רצויה אחרת. בv2 מדובר ב17 מעלות. ל-press של גל (וגם זה שבנינו במשך הסופ”ש עצמו, ועליו סיפרתי במדריך הקודם) יש יכולת מגניבה לשלב את המעיכה של קצה הצינור והכיפוף לזווית הרצויה. מוזמנים לצפות בסרטון.

 

קדיחה בשתי הקצוות של כל מוט

גם כאן לגל יש טריק – ליצור שבלונה משאריות עץ שמחוברת למקדחת עמוד, ואז מאוד קל למקם את הצינור כל פעם באותו המקום ולדעת שהחור ייצא מדויק. במקרה שלנו (אההמם…) מקדחת העמוד הייתה חלשה משהו ולכן נתקעה לעיתים קרובות והייתה די איטית, ולכן נתנו עזר עם מקדחות ידניות. אבל הרעיון ברור. כדאי להצטייד במקדחת עמוד טובה, ולמרות זאת אפשר גם עם מקדחה פשוטה, אם שומרים לא לשרוף אותה (מה שיכול לקרות די בקלות, מתסבר).

 
אוריאל קודח עם מקדחת העמוד החלשלושה שלנו

אוריאל קודח עם מקדחת העמוד החלשלושה שלנו…

ליטוש קצוות וגראדים

השלב האחרון הוא ללטש בזריזות את הצינורות כדי שלא נחתך כשעובדים איתם, ושלא יהיו שבבי ברזל שסתם יפריעו מסביב לחורים בחיבורים עצמם. נשמע מיותר אבל די חשוב.

 

וזהו… מקימים!

גל נותן הקדמה קצרה על ההקמה…

 

ובסרטון הזה תוכלו לראות שעה וחצי של בנייה ופירוק (עם הפסקה באמצע) מכווצות לשלוש דקות! לכל מי ששאל איך מקימים את הכיפות הללו, נראה לי שזה יענה על השאלה.

 
ההקמה

ההקמה

בין ההקמה לפירוק גל דיבר כמה דקות על איך בונים דלת לכיפה גיאודזית. זאת באמת שאלה טובה! כדאי לצפות בגל ממחיש פתרונות אפשריים.

 

זה הכל. תם ונשלם. תודה למשתתפי הסדנא. היה כיף, ומקוום שנקיים בסדנא הקהילתית לקיימות בטבעון עוד סדנאות כאלו בהמשך.

הכיפה המוכנה

הכיפה המוכנה

לתוכן זה נכתבו 5 תגובות

 • שאלה שעלתה לי בעקבות קריאת המדריך…
  המחשבון המצורף מתייחס לבניית כיפה גיאודזית עם מחברים. צורת הבניה המוצעת במדריך, גורמת לאובדן חלק מאורך הצלע על תחליף המחבר. האם לא צריך להוסיף את האורך של חלקי הצלע החופפים ומחליפים את המחברים?
  ושאלה נוספת: בבניית כיפה גיאודזית קטנה, נגיד ברדיוס של 1.3 האם אורך הקטע המעוך צריך להיות באותו אורך כמו בכיפה גדולה ( 6 ס”מ) או פחות, והאם בכיפה בגודל כזה צריך להוסיף אורך על האורך המופיע במחשבון?

  מקווה שהובנתי.

  ידידיה

 • אני גל, מנהל המכללה לריתוך בתל אביב, בין בוגרינו הרבים נמנה גל לוין שגם סייע לנו בבניית המקום. גל היקר, כיף לראות איך אתה לוקח את הידע שצברת על עבודה נכונה ובטוחה בריתוך למקומות מדהימים ויצירתיים. זה לא מפתיע כי ראינו את היופי שלך במכללה אבל זה כיף אמיתי לראות.
  גל
  050-4262611

 • התוצאה הסופית מגניבה , חבל שבשנת 1982 לא הייתה לי אופציה של הטכנולוגיה הזאת . ראה צילום מצורף מחסן בגודל של 180 מ”ר נבנה בשיטת פרוצמנט תכנון אדריכל שמחה יום טוב , בניה (בשתי ידיים ועוזר אחד) ,אליעזר כהן .
  מתוך סקרנות רציתי ללמוד יותר בשביל מה משמשים מבנים אלו היום בכלל ובקיימות בפרט

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן