חורף, העובש מנקד את העורף – חלק א’

תיקונים ושיפוצים

ממש רציתי שיגיע החורף שיתחיל לרדת גשם ואפילו כתבתי על זה ולשמחתי לא חלפו יומיים והתחיל לרדת גשם והיה מאוד כיף, עד ש… הקיר הדרומי של ביתי שחוטף גשם מבחוץ התחיל לפתח סימנים של עובש. בהתחלה זאת הייתה מושבה אחת ולאט לאט הקיר קיבל עיצוב דלמטי – מאוד מבאס. יצאתי לחפש תחליף ידידותי למשתמש ולסביבה. מצאתי מספר אפשרויות והחלטתי לחקור מי תהיה המוצלחת ביותר.

הקיר הדלמטי

ממש רציתי שיגיע החורף שיתחיל לרדת גשם ואפילו כתבתי על זה ולשמחתי לא חלפו יומיים והתחיל לרדת גשם והיה מאוד כיף, עד ש… הקיר הדרומי של ביתי שחוטף גשם מבחוץ התחיל לפתח סימנים של עובש.

בהתחלה זאת הייתה מושבה אחת ולאט לאט הקיר קיבל עיצוב דלמטי – מאוד מבאס.

חשוב לי לציין, שהעובש שמופיע על הקירות הוא רק סימפטום לבעיה החמורה יותר – רטיבות או חוסר באוורור שגורם להצטברות של לחות. הסתכלות על הקיר מבחוץ גילתה שעשו עבודה ממש גרועה בכל הקשור לטיוח שלו  (כי הוא עורפי ולא רואים אותו) ומים חדרו לתוכו.

הקיר הדלמטי שלי

הקיר הדלמטי שלי

איך נפטרים מהעובש?

חוץ מזה שצריך לטפל בקיר מבחינה חיצונית על ידי טיוח ואטימה, צריך לעצור את מושבות העובש מלמלא את כל הקיר.

התשובה המקובלת היא לאוורר את החדר וניקוי של הקיר באקונומיקה, אבל אני כבר זמן רב לא מחזיקה את החומר הזה בבית, לכן יצאתי לחפש תחליף יותר ידידותי למשתמש ולסביבה. מצאתי מספר אפשרויות והחלטתי לחקור מי תהיה המוצלחת ביותר.

חלקות המחקר והטיפולים

כמו במחקר מדעי, בחרתי חלקות בקיר בגודל 15*15 ס”מ וסימנתי אותן בעיפרון – 2 חלקות לכל טיפול משני צידיו של התנור.

הטיפולים שמצאתי ברחבי הרשת הם:

 • שמן עץ התה – מערבבים כפית שמן עץ התה בשתי כוסות מים, משפריצים על הקיר או מורחים במברשת ונותנים לזה להתייבש. שימו לב – הריח חזק.
 • סודה לשתייה וחומץ– יוצרים תמיסת חומץ ומים ומערבבים אותה עם סודה לשתיה בכפות כפולה מן התמיסה.  (יחס 1:2 בין התערובת הנוזלית לסודה לשתיה). נוצרת משחה שאותה צריך למרוח על הקיר ולתת לה להתייבש. אחרי כמה ימים מגרדים מן הקיר.
 • חומץ לבדו – פשוט להשפריץ חומץ על הקיר.
 • חומץ מדולל במים – לדלל חומץ עם מים ביחס של 3:2 חומץ למים.
 •  תמצית זרעי אשכוליות – (את זה לא ניסיתי) מערבבים 20 טיפות של תמצית זרעי אשכוליות בשתי כוסות מים ומשפריצים על הקיר.

צד שמאל

צד ימין

מי יהיה הקוטל המושלם?

בשבוע הבא אספר לכם מה קרה – תמונות מובטחות!

לתוכן זה נכתבו 8 תגובות

 • אם אכן העובש הוא בגלל איטום גרוע של הקיר החיצוני, ניקוי לטא יעזור מכיוון שזה יחזור שוב בחורף הבא … אמנם חשוב לנקות משום שהעובש מזיק לבריאות.
  אך הפתרון שמצאתי מיועד לטיפול בקיר החיצוני – פשוט וקל.
  יש חומר נוזלי ושקוף של חברת “סיקה” שנקרא “רודופיל” – חומר מעולה שאוטם את הקיר לחלוטין ולא משנה את הצבע של הקיר – צריך לרסס עם קומפרסור או עם מיכל-לחץ ידני ,אולי אפשר גם עם מברשת – לא ניסיתי.
  שמעתי שיש גם חומר חדש על בסיס מים, לא זוכר את שמו ולא התנסיתי בו.
  בכל אופן צריך לחכות לקיץ ע”מ שהקיר יהיה יבש לגמרי לפני ביצוע הטיפול הנ”ל , בהצלחה.

 • השבוע הכנתי חומר ניקוי מהרתחת קליפות הדרים. להפתעתי, וללא כוונה, כאשר ניקיתי איתו את המקלחת הוא הסיר את כל העובש גם מהמרווחים בין החרסינות. אולי זה יעבוד גם על קיר?

 • טל אור ערך מעולה! כל הכבוד.

  אני באופן אישי ממליץ על כוהל/ אתנול 70%.
  או שתקני ג’ריקן כמו של המעבדות, או אפילו בקבוק בסופר (עולה עשרה שקלים אם אני לא טועה), או אם בכלל את בראש אחר, תסיסי פירות רקובים ותזקקי, אך זה למדריך בפני עצמו :)

  בכל מקרה אלכוהול עם צמר גפן (כמו שהיית עושה עם אקונומיקה) יהרוג הכל בסבבה ויתנדף תוך שעה…

  כנ”ל לגבי מי חמצן, או אוזון (אם יש לך איפה להשיג). אלו הם חומרי חיטוי עם זמן מחצית חיים מאוד קצר, כך שאין מה לדאוג משאריות על הקיר.

  בהצלחה
  ליאור

 • תכננתי מחר לפשוט על הקירות עם אקונומיקה (היתה לנו הצפה באחד החדרים, והמצב שם מחריד), נראה, אולי אני אחכה לתוצאות המחקר.

  בקירות במקומות אחרים בבית, שבהם יש “סתם עובש” ניסיתי לפני שבוע את גרסת החומץ. יצא פחות אפקטיבי מאקונומיקה, אבל ממש ממש בסדר!

  אני חושבת שהבעיה העיקרית היא לא בידוד מרטיבות אלא בידוד טרמי – אנחנו סובלים מעובש בעיקר בקירות הכי קרים, שעליהם מתעבה הלחות שבאוויר שבבית.

 • אני מהמר על חומץ או חומץ\סודה.

  חומץ מהסופר כבר מהול במים. למהול אותו, לא יעזור.

 • ברוב המקרים, עובש הוא סימן לרטיבות/לחות פנימית ולא לרטיבות הנכנסת מבחוץ.
  אם לא ניתן להבחין בקיר בקילופי צבע, התנפחות והתפוררות סימן שאין חדירה של מים מהחוץ. ואין צורך לאטום את הקיר מבחוץ.
  הרבה פעמים בבתים אחרי שיפוץ כשהקירות אטומים ולא נושמים מופיע עובש, ללחות אין לאן לברוח.
  לרוב הוא יופיע בפינות בתקרה או באזור החלונות, אזורים אלו בעלי בידוד פחות יעיל מיתר הקירות (נקראים כיסי קור) ולכן שם יתרכזו אדי המים והלחות תאפשר קרקע פוריה להתפתחות עובש.

  תודה על הטיפים לטיפול בעובש, עד היום המלצתי ללקוחותי על אקונומיקה.

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן