אין כניסה לשקיות פלסטיק

יצירה ושימוש חוזר

את הניירות אפשר להפריד למחזור או לקמפסט, שאריות האוכל גם הן יכולות למצוא מקום טוב יותר בקומפוסט מאשר להיזרק לאשפה, רק לשקיות הפלסטיק אין פתרון ממשי בתוך בית ספר. במקום שהן יגיעו לפח שני טיפים איך למנוע את קיומן וגם פעילות יצירתית לעשות עם הילדים בחופש.

הקדמה

בפח כיתתי ממוצע ניתן למצוא בעיקר: ניירות, שאריות אוכל ואיך לא? שקיות פלסטיק.

את הניירות אפשר להפריד למחזור או לקמפסט, שאריות האוכל גם הן יכולות למצוא מקום טוב יותר בקומפוסט מאשר להיזרק לאשפה, רק לשקיות הפלסטיק אין פתרון ממשי בתוך בית ספר. לא מעט נאמר על שקיות פלסטיק ועל הבעיתיות שבהן (מאמר שאסף כתב על 5 ה-Rים ושקיות). אז במקום שהן יגיעו לפח שני טיפים איך למנוע את קיומן וגם פעילות יצירתית לעשות עם הילדים בחופש.

קופסאות או לא להיות

מה צריך? קופסא טובה, מדבקות, צבעים

במקום לקחת את הסנדוויצ’ים בשקיות ניילון, אפשר לשים אותם בקופסא. היא רב פעמית, אפשר לשטוף אותה במידת הצורך והיא גם שומרת על הסנדוויץ’ מפני מעיכה בתיק. יש היום כל מיני קופסאות עם קליפסים או מיכסים אטימים כאלו ואחרים שאפשר לשים בתוכם גם אוכל עם נוזלים כמו: תבשילים או סלט עם רוטב וככה אפשר לגוון בארוחת עשר.

כשהייתי בהתנסות בהוראה בבית ספר הדמוקרטי “נדב” במודיעין, לכל ילד בבית קשת (כיתות א’-ב’) הייתה קופסא משלו שעליה הוא הדביק מדבקות, צייר ציורים והפך אותה לקופסת ארוחת העשר שלו או כפי שאני קוראת לה ה- Lunch Box הפרטית.

lunch box פרטית

השכנה הנחמדה – שקית הבד

מה צריך? חולצה או גופיה ישנה, מספריים ואפשר גם חוט ומחט וקישוטים נוספים.

לפעמים קופסאות זה עניין טיפה מסורבל, כי הם נשארות בתיק ותופסות מקום ולפעמים יש לילדים נטייה לשכוח אותן. פתרון נוסף לשקיות הפלסטיק הן שקיות בד שאפשר לעשות מכל חולצה או גופיה ישנות שיש בבית. אני כבר שנתיים הולכת ללימודים עם תיק אוכל מבד בתוכו יש סנדוויץ’, פירות, ירקות וקופסא עם ארוחת הצהריים. זה מאוד נוח וגם קומפקטי כי אפשר לקפל את השקית חזרה לתיק. אם שקית הבד מתלכלכת אפשר לשטוף ולהחזיר לשימוש נוסף.

את השקיות אפשר להכין יחד עם הילדים, אתם מוזמנים לצפות בסרטון הדרכה של עדי דורי שמסביר בצורה ברורה איך מכינים את השקיות.

 

כמובן, שזאת הזדמנות נהדרת לעשות יצירה עם הילדים ואפשר להוסיף גם חרוזים, לתפור פיסות בד צבעוניות או כל קישוט אחר שעולה לכם בראש.

 

לתוכן זה נכתבו 4 תגובות

 • פתרון נוסף מאוד פשוט ונוח הוא אריזת סנדוויץ’ רב פעמית אטומה לנוזלים (נטולת רעלים כמובן) המיוצרת בארץ ועולה כ₪14. לא צריך לכבס, שוטפים כמו צלחת ומתייבש במהירות כמו צלחת.
  http://www.greenflash.co.il/catalogItem/30/
  ממש נוח ואני לא סתם אומרת את זה בגלל שזו העבודה שלי. אומנם הפתרון לא מעשה ידיכם אבל הנוחות תגרום לכל משתמש להנות מהמוצר למשך הרבה סנדוויצ’ים וגם זה נחשב יתרון.

 • עוד הצעה: הבת שלי היא בגן שבו (לצערי) רוב הילדים מביאים את האוכל בשקיות פלסטיק, ואני לא רואה שאני אצליח לשנות אותם בזמן הקרוב. אז בינתיים, הגננת אוספת לפי בקשתנו את השקיות הריקות של שאר הילדים ושמה לבת שלי בתיק ואז יש לנו מספיק שקיות לחודש הקרוב בלי לקנות ובלי לשטוף את קופסאות. (וככה היא מקבלת טיפה ממרח שוקולד על השקית -כי אנחנו לא קונים ממרח שוקולד…)
  אגב, גם לסופר אנחנו מגיעים עם ערימת שקיות פלסטיק משומשות ומשתמשים רק בהם שוב ושוב. יוצא שאנו מגיעים לקופה של שופרסל, לדוגמא, עם שקית אחת מרמי לוי, אחת ממחסני השוק ואחת מויקטורי…

 • א. סליחה על הקטנוניות, אבל כמו שחזרת וכתבת – מדובר בשקיות פלסטיק, ולא בשקיות ניילון כמו שכתוב בטעות בכותרת.

  ב. תודה על התזכורת – למרות היותי קטנונית בעניין, אני גם נוטה לטעות לפעמים, ואני יודעת שבבלוג שלי יש כמה איזכורים של ניילונים. אני מתכננת כבר הרבה זמן לערוך את כל הטעויות, ועכשיו החלטתי סופסוף לעשות את זה. 3 רשומות כבר מאחורי…

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן