קוֹמְבּוּצָ'ה (Kombucha) – משקה קיץ מרענן

קמבלוצי - כך זה נראה
מידע כללי-
 • זמן השלמה: שעה
 • רמת קושי: פשוט מאוד
 • עלות: זניחה
 • ידע נדרש: אין
חומרים+
 • בד נושם נקי
 • גומיה חזקה
 • מים
 • סוכר
 • תה
כלי עבודה+
 • בקבוק(י) זכוכית
 • סיר בישול
הדפסה

הקדמה

הנה הגיע הקיץ החם, הלח והדביק שוב לאזורינו. כיאה למילות השיר "כל העניין הוא לשתות משהו קר בלב מדבר", אך מה לעשות שכבר מאסנו מסתם מים, חליטות תה צמחים קרות, שייק פירות, תוספת לימון ונענע למים וכן! אנו רוצים משהו חדש ומרענן, אך הכי חשוב! שנרגיש שעשינו זאת בידיים.

אז לאלו מאיתנו שלא רוצים להמשיך לממן חברות כמו "KוKה Kולה" וחשובה לנו הבריאות, אני רוצה להציג לפניכם משקה חדש ישן על המדף (בארון המטבח החשוך והקריר שלך).

משקה הקוֹמְבּוּצָ'ה (Kombucha) או כמו שרבים וטובים מכנים אותו 'פטריית התה' (לי מסיבה מוזרה נתקע בראש השם החמוד קמבלוצי ולכן כך אציג אותה לפניכם.

קמבלוצי- כך זה נראהראשית כל אפתח במשפט הפלצני, זאת לא פטרייה זאת סמביוזה, מדובר על בסביבות ה32 מינים וזנים של מיקרואורגניזים שרובם שמרים (שזה פטרייה תאחלס), החיים יחד ניזונים מהפליטות אחד של השני ויוצרים לנו בסופו של דבר את משקה הקסמים. מכיוון שקיים בלבול בהגדרות לגבי ה'אם' וה'בת' אחסוך לכם הגדרות אלו ורק דיעו לכם כי קיימת אם ובת ואחת מהן מזינה את השנייה.

מהר למעלה

אז מה קורה שם?

אנו מזינים את התהליך בתה רווי סוכר (תה בדואי אסלי), הפטרייה (סליחה סימביוזה) מתסיסה את התה ונותנת לנו משקה טעים וחמצמץ (pH 3) עם אחוז אלכוהולי מאוד נמוך.

לפני שאתחיל בהוראות המפורטות אתן לכם מילון מונחים קצר.

פטריה = סימביוזה = תרבית = ביומסה = קמבלוצי = קומבוצ'ה… ברור?

מהר למעלה

הוראות הכנה

ראשית כל, מצא חבר שיעניק לך את הקמבלוצי הראשונה שלך, (במידה ואתם גרים באיזור המרכז או הדרום אתם מוזמנים ליצור עימי קשר ואביא לכם תרבית).

את התרבית יש להעביר לצנצנת זכוכית מעוקרת (העיקור יתבצע בסיר עם מים רותחים ולא בAutoclave- תודה לטלאור), יש הרבה טיעונים מדוע להשתמש בזכוכית ולא פלסטיק, אך אני ניסיתי פעם אחת עם פלסטיק ולא היתה שום בעיה לכן לבחירתכם.

את הצנצנת נכסה עם בד נושם למשל חיתול בד או טיי שרט ישן (נקי), ונאחסן בארון חשוך בטמפרטורת החדר (25 מעלות צלזיוס)

מהר למעלה

הכנת התה – שלב ראשון

על כל ליטר מים לפחות שקיק תה אחת וחצי כוס סוכר, לכן כאשר אני מבשל תה בסיר בנפח 2 ליטר, אני מוסיף ככוס סוכר אחת ו3 שקיות תה.

איזה תה? איזה סוכר? אני הולך על הפשוט ביותר! תה שחור של !י010קי וסוכר לבן, קופסא של 100 שקיות תה עולה לי כ12 שקלים, וקילו סוכר לבן עולה כ3 שקלים, לכן אתם מוזמנים לחשב כמה עולה כליטר ממשקה הקסמים הנפלא שלנו.

למרימי האף שבניינו, ניתן גם להשתמש בתה ירוק, אך חובה להשתמש בסוכר חום אמיתי, דבר אשר מיקר את המשקה.

קיימות דרכים שונות להכין את התה, אחת הדרכים היא הכנת תמצית חזק ואותו למהול במים פושרים, תרגישו חופשי לאלתר ולבחור את הדרך הנוחה לכם.

בכל מצב שהוא אסור! אסור! אסור! להשתמש בתה ארל גראי! זה יוצר תרכובת רעילה לכם ולפטרייה – סליחה סימביוזה….

מהר למעלה

שלב שני

את התה הקר נעביר לצנצנת זכוכית בה גדלה לנו הסימביוזה, על הכלי להיות נקי טוב טוב ואפילו בפעמיים הראשונות לפני שיש מסה מאסיבית של סימביוזה הייתי ממליץ לעקר את הצנצנת לפני (כמתואר מעלה). את צנצנת התה עם הסמביוזה נאחסן כמובן באותו ארון חשוך.

על הקמבלוצי לצוף בפני השטח של הנוזל עם האוויר, מסיבה זאת נמלא את התה רק עד הנקודה הגבוהה ביותר של פני השטח הרחבים! לכן לא נמלא את צוואר הבקבוק בנוזל. במידה והקמבלוצי לא צפה לבד כלפי מעלה, ניתן או לעזור לה עם כפית נקייה, או לחכות כחצי יום עד שתצוף, אם באמת היא איננה מצליחה לצוף היא תתחיל ביצירת ביומסה חדשה על פני השטח של הנוזל.

מהר למעלה

שלב שלישי

את המשקה שנוצר אחרי כשבועיים (מרגע שיש לך פטרייה יפה שגדלה לה מעלה) אתה תזהה שהוא מוכן ע"י כך שצבע הנוזל הופך להיות בהיר יותר (בעקבות הpH הנמוך).

את הנוזל צריך להעביר לכלי אחר תוך כדי סינון, אני בדרך כלל מעביר לקנקן לחליטת תה, כאשר הסינון נעשה ע"י הרשת שמחזיקה את החליטה. הסיבה לסינון היינה כל החתיכות הקטנות אשר מתנתקות מן הפטרייה.

שימו לב, אני לוקח חתיכות אלו ושם אותם בתמיסת הזנה חדשה, לרוב מחתיכות אלו תתחיל לגדול פטרייה חדשה (שניתן להעביר לחבר).

את הנוזל המסונן יש להעביר לבקבוקים (אין בעיה בבקבוקי קולה שטופים) ולאחסן בארון כשבוע, הזמן הנכון לאחסון הוא עד שניתן להרגיש שהלחץ בבקבוק גבוה, ניתן לעשות זאת ע"י הקשה על דפנות הבקבוק ולהקשיב לצליל. בבקבוק אני נוטה להשתמש פעם אחת ולזרוק למחזור, אך הייתה תקופה שהשתמשתי בבקבוקי זכוכית אותם שטפתי טוב טוב בכל פעם, היום אני פשוט מפונק יותר ומעדיף לעשות שימוש חוזר לבקבוקי קולה הישנים של השותף לדירה לפני שנעיף אותם למחזור.

את הבקבוקי משקה המוכנים ניתן לשמור במקרר, או לשתות מיד, אך במידה ושותים רק חלק מהשתייה עדיף לשמור את השאר במקרר מחשש שיתקלקל.

בזמן העברת הנוזל יש לשמור את הפטרייה בכלי נפרד (קערה) עם מעט מהנוזל שלה, את הצנצנת שבה הפטרייה גדלה יש לשטוף טוב טוב עם מים, סבון וסקוץ.

בגלל ריכוז הסוכר המומס הגבוה מיקרואורגניזמים אחרים (לרוב עובש) מתחילים לגדול בקלות רבה,

במידה ואכן גדל עובש יש לזרוק את הנוזל, לשטוף את הפטרייה במי ברז זורמים, לנקות טוב טוב את הצנצנת ולעקר אותה בבישול במים רותחים (זהירות שלא תתפוצץ).

זוהי הסיבה שנוח יותר לאחסן את המשקה בבקבוק חד פעמי, פשוט חבל להכין את המשקה בתהליך כה ארוך ולבסוף לתת לו להתקלקל באחסון הסופי.

במידה ויתקלקל המשקה או התמיסה ניתן לזהות זאת או ע"י גידול עובש על הדפנות, או ע"י ריח חריג מהנוזל.

בעיה נפוצה נוספת היא עובש ירוק הגדל פתאום על הביומסה, נראה כמו עיגול עובד על גבינה במקרר (קשה לפספס).

מסקר ספרות נרחב, בכל מקום יאמרו לכם לזרוק את התרבית, אני יכול להבין נימוקים אלו מכיוון שהפחד בור מפני זיהום והפצת נבגים (ספורות), אך מניסיוני האישי באחת הפעמים שכן גדל לי אותו עובש מטריד פשוט חתכתי סביב הנקודה את השכבה העליונה עם סכין חדה ומעוקרת וזרקתי את האיזור ה"חולה", התרבית חזרה לגדול ללא שום בעיה.

אז זהו, אתם חקלאי קמבלוצי מתחילים! מזל טוב ולחיים 🙂

* תודה לטלאור כהן על התיקונים

מהר למעלה הדפסה

אודותי

פורסם ב מדריכים ומתוייג תחת , , , , , , , , . שמור את הקישור הישיר.

255 תגובות לקוֹמְבּוּצָ'ה (Kombucha) – משקה קיץ מרענן

 1. לאה ארצי:

  בס"ד, יש לי המון סקובי יפים ברחובות, מוסרת + הסברים.

 2. לודה:

  שלום ליאור
  אני מעוניינת לגדל את הקומבוצ'ה ויש לי כמה שאלות …:) מה שמעניין אותי יותר זה הקומבוצ'ה עצמה ופחות המשקה למרות שאני לא נגד לנסות .

  1. אם אני אתחיל מאפס לגדל את הקומבוצ'ה בכלי פלסטיק גדול שטוח שגודלו 30/60
  תוך כמה זמן היא תגדל .. לאותו קרום לבן שבתמונות
  2 .האם יש שוני בצבע של הקומבוצ'ה, האם זה קשור לסוג תה
  ושאלה אחרונה אם אצליח להשיג את הקמבוצ'ה ממישהו שיכול לתרום לי, האם היא תגדל לגודל של הכלי, ותוך כמה זמן זה יקרה והאם בכלל..

  אשמח לתשובה, ואם יש אפשרות ליצור איתי קשר כדי לתת לי קצת יותר פרטים אני מודה אודה לך, אני סטודנטית ושוקלת לעשות מחקר על קמבוצ'ה לפרויקט גמר שלי.

  תודה רבה

 3. דנה:

  היי,
  אני רוצה להתחיל לגדל, מישהו יכול לתת לי תרבית התחלתית?
  באזור תל אביב.
  תודה!

 4. סמדר:

  שלום.
  אני מעוניינת לרכוש/ לקבל את הפטרייה הראשונה שאוכל לגדל בבית.
  מישהו יכול לעזור בבקשה?
  אני גרה בחיפה.

  תודה,
  סמדר

 5. אורי:

  היי,
  מעוניין להתחיל להכין קומבוצ'ה בביתי, אך לצערי אינני מכיר אנשים שברשותם הסימביוזה.
  אם מישהו מוכן אשמח לקבל חתיכה בשביל להתחיל וכמובן אשמח גם להתרשם, ללמוד ולטעום את הקומבוצ'ה.

  אימייל: uri.goldblatt@gmail.com או 0547672322
  גר בתל אביב
  תודה רבה!!!

 6. ישראל נחשון:

  במקום סוכר אני משתמש בדבש, אמנם טיפה יקר יותר אך למי שאוהב יותר חמיצות ממש מומלץ, לאחר שזה מוכן אני מוזג לצנצנות 500CC של BALL MASON (ניתן להשיג בארץ) בארה"ב הכי נפוצות ואז מוסיף לכל צנצנת פירות סחוטים תפוז ומשפחתו וכן ירקות כמו תותים וחמוציות וישירות למקרר לעצור התהליך

  • ישראל נחשון:

   אני "מגדל" את המשקה" עם הסיביוזה בתוך מיכל 2 גלון (כ 8 ליטרים) עם ברז ברשותי מכשיר למיצוי פירות וירקות, בעונה אני רוכש כמות של ג'ינג'ר וממצה אותו, את ה "פסולת" אני מכניס למיכל הקמבוצ'ה יחד עם התה והדבש או הסילאן (לא נוגע בסוכר) והטעם הוא משובח לעילא,
   בתמונה המצורפת ניתן לראות את ה "פיטריה " הלבנה

   • טל:

    זה כבר ברמת "איך לא חשבו על זה קודם"
    🙂
    שאלה אחת לי- כי כבר חשבתי על עניין הקירור, למה שיתקלקל ולמה לעצור את התהליך ולהרבות שטיפות כי מדובר בסבון ואנו באתר ששואף להפחית שימושים כאלו, שגם מבזבזים מיים שאי אפשר להשקות איתם…
    כאן אתה נותן מענה – אין צורך לסנן אין צורך לשטוף ולא עוצרים גידול.
    לכן רק נותרה ליהשאלה על הקירו – אתה ממליץ לשתות כך זה מספיק מרענן? או מקרר אחרי המזיגה את הכמות הרצוייה, נניח באמבט קרח כמוש עושים כבוד לשמפנייה. גם לקמבוצ'ה שהושקע הטיפוחה מגיע…
    אם נמצאה הדרך לשתות משהו מרענן בלי שיקורר חסכנו בצורה אדירה גם צורך שמקררים בעלי נפח גדול, וגם בריא יותר כי כידוע מעמיס על הגוף משקאות קרים שנדמה שמרעננים וכך התרגלנו, אך בפועל הגוף זורף אנרגייה לחממם כשמגיעים למערכת העיכול…

   • ישראל נחשון:

    אחרי תקופת מה בארה"ב גיליתי שבחנויות של Whole Food יש מקררים מלאים במשקאות. עם קמבוצ'ה במגוון טעמים והכל אורגני . הכי מצא חן לגרוני הינו המשקה עם ג'ינג'ר והלפיניו, טעים 😋 רצח כאשר הינו קר, רכשתי בקבוקים בלי חשבון לשתיה וכעת אנסה לבצע העתק פה בארץ בביתי

 7. ליאור זינגר ליאור זינגר:

  https://www.fiverr.com/s2/95e5f728e7

  שוב, סטארטר למכירה ב 5$ 🙂

 8. אור ח:

  שלום אני מעוניין בתרבית לגידול.
  אני גר בפתח תקווה.
  צרו איתי קשר פה orhass931@gmail.com
  או 0525321542
  תודה!

 9. יוסף כהן:

  שלום לכולם

  אני מעוניין לקבל את הפיטריה ממישהו
  באזור ירושלים.
  גידלתי כמה שנים והתקלקלה לי..
  תודה
  יוסף
  0504312100

  jo.cohen500@gmail.com

 10. דניאל:

  כל מי שמעוניין בפיטריית הקמבוצ'ה

  https://www.facebook.com/KombuchaIL?ref=hl

 11. דידי:

  הי..

  תודה רבה ליאור.

  מחפש פיטריה באזור המרכז(פתח תקווה).
  מי יכול לעזור?

  תודה מראש.
  ys7725@gmail.com

 12. ישראל:

  אבא שלי הוא רב חשוב ששותה הרבה מאוד קמבוצ'ה. הוא ראה את התגובות של הציבור. השואלים נראים היסטריים מדי. רציתי לשתף את כולם בתהליך היפה של הקמבוצ'ה.
  הגידול הוא קליל. קיבלנו משהו דק מאוד ושקוף בבקבוק של 1 ליטר והוא נהפך לפיתה עירקית גדולה. העברנו לצינצנת אחרת 10 ליטר מזכוכית מעט מהמשקה עם קצת חומר שעיר חום, וגדלה לה פטריה יפה מאוד ומשם המשיכה לכמה צנצנות אחרות 6 במספר סה"כ קרוב ל60ליטר נוזל.
  הנוזל שעומד שבועיים נעשה חמוץ כמו בירה. התסיסה חזקה ולא כל אחד יכול לשתות אותה. אפשר לערבב אותה עם שתיה אחרת ולהכניס אותה מחדש רק עם מים מרותחים וסוכר לתסיסה של שבוע ימים ואז מקבלים משקה מתוק חמצמץ וטוב. הרבה תה עושה את זה מאוד מר ולא טעים. מעט תה זה המינון הנכון כפי שכתבתם אצלכם.
  דרך אגב אם משרים במשקה לאחר שהוכן גרגירי צ'יה ושותים וזה גם מרווה וגם מזין כדאי לנסות כף בכוס. לגבי סוגי התה וכו' אורגני או משהו דומה בינתיים הטוב ביותר זה תה רגיל אפילו כאלו שלא מכניסים אותם בטעות לפה אבל הקמבוצ'ה נהנית מהם. גם לגבי הסוכר. הבירור הפשוט של הדבריםם זה שהחמיצות של הפטריה עולה על כל הטעמים ואם יוצא משקה חמוץ כל הטעם שחשבתם שתקבלו מתנדף והולך לו. וזו תשובה גם לשוחרי הארל גריי, התה הפשוט עושה את העבודה מצויין ואם רוצים בכל זאת טעם אחר כדאי להוסיף לאחר שהמשקה מוכן לא מאבדים את התכונות של המשקה. יש עוד הרבה מה להוסיף אבל העיקר הוא הפשטות של הדברים מקבלים תוצאות טובות.

 13. ליאור זינגר ליאור זינגר:

  מי צריך שמרים כשיש קמבוצ'ה?
  לחם הקמבוצ'ה הראשון בעולם.
  יצא מדהים!

 14. מייקל:

  היי חברים..
  ישר כח גדול
  על כל הפולמוס סביב …
  ה… פטריה/קומבוצ'ה/סימביוזה/איך שתקראו לזה..
  שאלה קטנה ..
  ובקשה קטנה..
  שאלה…
  האם ה"קפיר"(חלב) יוצר את אותם חיידקים/אנזימים/וכו' שיש בקומבוצ'ה או אחרים?
  ובקשה ……
  מישהו מאזור/ירושלים שמוכנ/ה לנדב כמה פירורים…!!!.

  תודה…!!!

  0548425616 (לא ב,SMS)

  8425616@gmail.com

 15. מייקל:

  היי חברים..
  ישר כח גדול
  על כל הפולמוס סביב …
  ה… פטריה/קומבוצ'ה/סימביוזה/איך שתקראו לזה..
  שאלה קטנה ..
  ובקשה קטנה..
  שאלה…
  האם ה"קפיר"(חלב) יוצר את אותם חיידקים/אנזימים/וכו' שיש בקומבוצה או אחרים?
  ובקשה ……
  מישהו מאזור/ירושלים שמוכנ/ה לנדב כמה פירורים…!!!.

  תודה…!!!

  0548425616 (לא ב,SMS)

  8425616@gmail.com

 16. מייקל:

  היי חברים..
  ישר כח גדול
  על כל הפולמוס סביב …
  ה… פטריה/קומבוצ'ה/סימביוזה/איך שתקראו לזה..
  שאלה קטנה ..
  ובקשה קטנה..
  שאלה…
  האם ה"קפיר"(חלב) יוצר את אותם חיידקים/אנזימים/וכו' שיש בקומבוצה או אחרים?
  ובקשה ……
  מישהו מאזור/ירושלים שמוכנ/ה לנדב כמה פירורים…!!!

  תודה…!!!

  0548425616 (לא ב,SMS)

  8425616@gmail.com

 17. יואב אגוזי יואב אגוזי:

  עוד דרך לדאוג לחיטוי הצנצנות היא בעזרת אלכוהול. אלכוהול רפואי או משקה אלכוהולי בעל אחוז אלכוהול גבוה. אחרי ששוטפים את הצנצנת היטב במים וסבון, מוזגים אליה מעט מאותו האלכוהול ומנערים היטב (מוודאים שמגיע לכל הפינות), או שמנגבים אותה עם צמר גפן/נייר סופג שטבלו באלכוהול.
  רק שימו לב לאוורר לכמה רגעים את הצנצנת אחרי (תוודאו שלא נשאר ריח של האלכוהול לפני שמוזגים פנימה את התה).
  דרך נוספת, למיטב הבנתי מחבר שמבשל בירה, גם מיד אחרי שטיפה מלאה במדיח כלים הכלי נחשב מחטא ברמה סבירה.

 18. היי חברים,
  אני לא יודע אם אתם מכירים את האתר הגאוני הזה Fiverr, בכל מקרה זהו אתר למכירת שירותים ב5$ (סטראטאפ ישראלי לפי מיטב הבנתי)

  אני העלתי לשם את הקומבוצ'ה כדי למכור לקהל האמריקאי. כן גם לדעתי הקמבוצ'ה זהו משהו שצריך להנתן בחינם… אך ה5$ מכסה את עלויות המשלוח…

  אתם מוזמנים להכנס לראות ואולי להציע שירותים שונים ולעשות קצת כסף דרך זה 🙂
  https://www.fiverr.com/s2/83d97d7df2

  בהצלחה
  ליאור

  • שכחתי את התמונה 🙂 השקעתי הרבה חבל לא לפרסם 🙂

   FIVERR

  • נחשון ישראל:

   בוקר טוב
   ב WHOLE FOOD ישנם מקררי שתייה ענקיים (ארה"ב הכל בגדול) מלאים בבקבוקי שתייה עם קמבוצ'ה בתוכם בכל הטעמים שאתם רוצים ואפילו (שאהבתי הכי) הלפיניו עם ג'ינג'ר

 19. דימה:

  מחפש פיטרייה אשמח לקבל גר בנתניה 052683810

 20. שלומי:

  באמת כל הכבוד ליוזמה של ליאור זינגר עם דגש על הקוד הפתוח , בעידן בו כל מתנה שקבלנו מהטבע נכבשת ע"י מונופולים בעלי אנטרס כלכלי , חשוב שהפטריות ישארו חופשיות לכל דורש …
  גר באזור הרצליה ונייד לכל הפריפריה , במידה ויש פה מישהו\י שמעוניינ\ת לעשות מצווה ולנדב לי חתיכת פטריה אשמח וגם אודה …
  מייל שלי shlomikok@gmail.com
  תודה

  • עידן:

   שלום,

   בהזדמנות זו, אני מעונייך להצטרף לבקשה של שלומי.
   אני גר באזור קריית אונו ונייד יחסית באזור.
   אם מישהו בדרך לסיים מחזור ועומד לזרוק את הקמבוצ'ה הבוגרת, אשמח לקפוץ ולקחת.

   המייל שלי זה idan206@hotmail.com

   באווירה שיתופית זו, אם מישהו מעוניין לבוא ולקחת גרעין של תולעי קומפוסט או מחמצת שאור כסטרטר (רצה כבר מעל שנה) אתם מוזמנים לבקש במייל (וכן, גם את הפטרייה בהמשך הדרך..).

 21. אנ ני:

  אהלן,
  once again, מצאתי באתר הזה עוד מאמר מעניין מאוד.
  בדרך כלל אני קורא את המאמרים, נהנה, מתרשם מאד, אך לבסוף מתייק אותם (בראש) לתיקיית "אעשה את זה כשיהיה לי בית עם חצר גדולה"…..

  לפני שאני מתחיל להריץ עניינים, יש לי מספר שאלות פתיחה.

  1. למעלה רשמת שאתה משתמש בסוכר לבן, אבל מיד לאחר מכן, כתוב שחייבים להשתמש בסוכר חום. מה מהם נכון?

  2. האם **חייבים** להעביר את המשקה פעם בשבועיים לבקבוקי שתיה, או שאפשר לתת לו להמשיך להבשיל למשך תקופה ארוכה יותר (בעיקר משיקולי עצלנות\ שיכחה)?
  אם כן, כמה זמן אפשר להשאיר אותו במיכל המקורי מבלי להרוס?

  3. בהמשך ישיר לשאלה הקודמת, האם אפשר שלא לרוקן את המיכל לבקבוקים, אלא לרוקן אותו טיפין טיפין לכוסות (לפי הצריכה), ובכל פעם למלא את מה שמוציאים בתה חדש? (מעין הקבלה להאכלת מחמצת שאור).

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   שלום,
   תן לי לענות לך באופן יותר מדויק בבקשה,
   1. אם אתה משתמש בתה שחור רגיל כמו של הצבא, הכי זול שתמצא בחנות, אז סוכר לבן מספיק. אם אתה משתמש בתה ירוק, אחד החומרים הדרושים להתפתחות הקמבוצה חסר בו, ולכן אתה נדרש להשתמש בסוכר חום, זה בקצרה מבלי להיכנס לביו כימיה.

   2.אז ככה, ככל שתשאיר יותר, הסימביוזה תתסיס יותר סוכרים ותיצור יותר חומצות אורגניות, הטעם יהיה חמצמץ וחוץ יותר עד לשלב שאין יותר סוכרים, אם הצנצנת אטומה היטב וזיהום לא יצליח להכנס אז אין בעיה, אך אם יש תחלופה גבוה של אוויר סביב הצנצנת, זיהום ככל הנראה יופיע שם, אני יכול לומר לך שלי היתה צנצנת ענקית והקמבוצה חייה שם מעל שנה מבלי שנגעתי, גדלה לי שם קמבוצה ענקית!

   3.לא, אם תשאיר את דפנות הצנצנת כך מבלי לשטוף זיהום יתפתח לך שם ותאלץ לזרוק את הסימביוזה, אז מאוד לא מומלץ, כתבי את ההוראות האלו על סמך נסיון שלי ושל רבים וטובים.

   בהצלחה ואשמח לראות תמונות.
   ליאור זינגר

   • tאורית:

    לידיעת אוהבי הקמבוצ'ה

    ברצוני להבהיר שבמידה ומתיחסים יפה לקמבוצ'ה , היינו – מניחים אותה בצנצנת זכוכית מכסים בבד כותנה ונותנים לה להיות באזור ללא אור ישיר [אצלי הצנצנת מונחת בתוך שקית קניות חומה מניר אטום] , ניתן להנות מפטריית האם שנים ארוכות ללא זיהום.
    לראשונה קיבלתי פיטריה בשנת 2006 ומעולם לא נדרשתי להתחיל מחדש.
    כמובן שהיא מתחדשת מעצמה ומידי פעם אני מסירה פטריה ממש "זקנה" אבל זהו זה.

    אני משתמשת בתה שחור וסוכר לבן ומוסיפה מעט ג'ינג'ר .

    באהבה אורית

   • טל:

    היי ליאור – או כל מי שיכול לענות:
    ראשית, תודה לאנ ני שהעלה את השאלות הללו
    שנית, תודה לליאור על התשובות המפורטות וההתייחסות (הידודיות אמיתית)
    מה שלא ברור לי אחרי קראית השאלות והתשובות -הוא:
    למה כוונתך ליאור כשענית לסעיף 2 בניסוח "צנצנת אטומה"? שהרי היא מכוסה בבד…
    ומה משמעות הפשטרייה שציינת שחיה לה כבר שנה – שהיא חמוצה? או שאתה מאכיל אותה כל שבועיים ולעתים שוטף כמו שציינת במקומות אחרים כאן, וחותך אם התגלה עובש?
    כי גםעוד מישהו כתב כאן שמגדל במיכל עם ברז, משמע לא שוטף. ושם בבירור רואים שזה נשאר בשלב של ה"שבועיים", יותר זמן – היינו מכוסה בבד נושם. מה שלא ברור לי אצלו – זה אם הוא שם את המיכל בארון חשוך. בכלל כל התמונות הן באור – משמע "מוציאים את הקמבוצלה מהארון" כדי לדגמן ליצלומים?

    אנא הבהרותיך, או מצד אלה שהתנסו. ותודה.
    בכל מקרה כשאשיג סטרטר, אנסה בכמה אופנים בעצמי. עלו כאם הרבה רעיונות ומצא חן בעיני הרעיון של מיכל עם ברז, ושל שקית חומה להחשכה. כי ביניים מצאתי שיצירת חומץ משאריות או חומץ תפוחים, טוב לי בארונות ובמקרר כי מרחיק עובשים אחרים. בדרך כלל לא אהבתי הנבטות וכדומה בארונות ורעיון השקית החומה מעולה למטרה זו.

    המקרר אצלי הוא גם סוג של ארון. ויש בו נטייה לעובש כי הוא מסוג הדיפרוסט. במקום לעמול בפרך לנקותו כשממילא יש כל מני מקומות של חיבורים שאי אפשר להיפטר שם מהבעייה, לשים קערת חומץ (שלא טורחת להשקיע בה כי היא משאריות ונועדה לשימושי נקיון בלבד) זה דומה לפשטנט של קערת חומץ במיקרוגל ששם זה בחימום מתאדה אבל כאן זה פשוט יושב שם ומתאדה כל הזמן.

    הרעיון התחיל מלשים חומץ קנוי לפני שתקלתי במדריך לחומץ משאריות. ובא מפרסום של מקרר "עם תמציות תה ירוק" בהרכב הדפנות, למניעת עובש…

 22. הגר:

  הי ליאור,
  יש משהו שאני לא מבינה, התהליך של בישול התה והסוכר בסיר והצנון זו עולה שיוצרת את הפטריה? או שצריך להוסיף אותה לתהליך הזה? מה נותנת העובדה שמקבלים ״סטארטר״ ממישהו אחר?
  אני נהגתי לשתות את הקומבוצ׳ה באופן יומיומי בשנים האחרונות כשגרתי בלוס אנד׳לס ועכשיו חזרתי לארץ ואני ממש זקוקה לקומבוצ׳ה בקרוב. התגעגעתי 🙂
  תודה,
  הגר

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   היי הגר,
   הקמבוצ'ה זאת סימביוזה של עשרות או מאות סוגי שמרים, באופן תיאורטי ייתכן ותצליחי לקבל את כל הסוגים רק מהאוויר, אך הרבה יותר, קל, מקובל ונהוג להוסיף אותה כסטארטר לתה עם הסוכר.
   מקווה ששפכתי קצת אור.
   ליאור

   • טל:

    בגלל בעיות ניידות שלי – עד שאשיג סטרטר, ומאחר והועלה כאן שזה קוד פתוח, אני מנסה ואדווח מה יצא – לייצר משהו לפחות דומה. כמו שמייצרים אם החומץ או מחמצת שאור גם בלי סטרטר:
    לקחתי את כל אלו שידועים שעל קליפתם הרבה שמרים, ו/או שטובים לגידול, שזה ג'ינג'ר, חיטה, שיבולת שועל, ביחד עם כמה מחטאים כגון מוסקט, קינמון, ציפורן וכוכב אניס.

    הוספץי גם מעט אם החומץ ומעט מחמצת שיאור.

    שמתי בכלי חרס אטום לאור, כי ממילא לא הבנתי מדוע שמים בכלי שקוף ואז צריך לאחסן במקום חשוך (כדי לראות את הפטרייה?? היא ממילא למעלה…להבדיל משמן זיית שרוצים לראות את צבעו ואת המשקעים אם נוצריך בתחתיתו).

    לא עיקרתי גם כייש מחטאים וגם כי בעצם ההתחלה ממיים רותחים זה מתעקר ברמה מסויימת…

    אם לא יצליח, אנסה לעקר או להוריד את כוכב האניס שאולי חזק מדיי בחיטוי ויפריע לפטרייה להיווצר. אעשה נסוי ותהייה עד שיצליח או עד שאשיג סטרטר, המוקדם מביניהם:)

    הרעיונות לקוחים גם מהכנת בירות ושיכרים, אחד מהם דומני שמאתר זה. אלו שהצלחתי לבצע בהצלחה יכולים להוות בסיס מעשי ולא תיאורטי, לדברים אחרים.

 23. איתמר:

  אהלן…
  קודם כל תודה על הכתבה היפה והיעילה…
  כבר מספר חודשים שאני מגדל ושותה את המשקה בין היתר בזכות הפרסום שלך.
  אני סטודנט לנטורפטיה שנה א' ואני עושה עבודת חקר קטנה על הקומבוצ'ה.
  אשמח אם תוכל לעזור לי (פה או במייל itabarel@gmail.com) אם יש לך איזה המלצה למחקרים על המרכבים הפעילים בסימביוזה או סתם סיפורים מנסיון אישי…מה שיכול ובא לך לתרום.
  תודה רבה….

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   איתמר שלום,
   שמחתי לקרוא את התגובה, אולי אפשר באמת לפתוח את זה לדיון קבוצתי, לפי עקרונות הקוד הפתוח.
   אז כל מי שיש לו חוויות טובות או פחות טובות, תבונות, מסקנות, או כל הערה אחרת, אשמח אם תגיבו לכך פה!
   ליאור

   • איתמר:

    היי ליאור, יש מצב לקפוץ באזור המרכז ולקבל תרבית?
    תודה מראש, איתמר

 24. עודד:

  שלום שלום 🙂

  אני פעם ראשונה מכין תה מחתיכה שקיבלתי, ואחרי כמעט שבועיים הופיעו למעלה מה שנראה כמו התחלה של עובש אולי ? כמו קצת פירורים לבנים, לא ברור…מצורפת תמונה ?

  מה דעתך ? מה ממליץ לעשות אם בכלל ?

  רוב תודות 🙂

  עודד

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   עודד שלום,
   ברוך הבא למשפחת הקבוצה, מהתמונה זה נראה בסדר גמור, אך מצד שני קצת קשה לאבחן, אם אתה מאוד דואג אתה יכול פשוט לשטוף את התפטיר במי ברז, ולשפשף מעט כדי להסיר את החתיכה הנגועה (עם ידיים נקיות כמובן).
   דרך נוספת לדעת היא באמצעות הריח. האם יש ריח חשוד משם?
   מחכה לשמוע עדכונים,
   ליאור זינגר

 25. נורצ׳ה:

  Hi Lior,

  I am looking for scoby. I live near Rehovot, any tips?

  Thanks!
  Noortje

 26. אורלי:

  אשמח לקבל פיסת קומבוצה . אני גרה באזור שדרות. תודה, אורלי 0509018556

  • אורית:

   לכל מי שמעונין בבייבי קמבוצ"ה ניתן לפנות אלי
   אורית 0522538400 תל אביב
   אשמח לתת !!!!!

  • אורית:

   שמי אורית אני גרה בתל אביב ואשמח לחלוק את הקמבוצ'ה בייבי למי שמעונין

   טלפון 0522538400

 27. קארין:

  אהלן, יש לי שכבה אחת מאוד עבה בסימביוזה, אפשר לחתוך אותה לשתיים (כמו שחותכים לחמנייה) או להשתמש בה כך?

  תודה!

  • ישראל:

   לקארין שלום
   היכן אפשר לקבל את הסימביוזה או חלק ממנה
   מה צריך להביא
   תודה
   054-6498894

 28. מתיה כהן:

  היי ליאור 🙂 מדריך נפלא!!
  אני גם מוסיף צמחי תבלין וג'ינגר בעקבות עצה של חבר…

  יש לי שאלונת…
  אם אני מכין כמו גדולה יותר נגיד 5-8 ליטר עדיין זה יהיה מוכן תוך שבועיים?

  המון תודה!! 🙂

  • ישראל:

   בוקר טוב
   מחפש את הקומבוצ'ה באזור השרון רצוי רעננה, כפר סבא, הרצליה, הוד השרון
   אודה למי שיש ומוכן להעביר
   054-6498894

 29. מאיה:

  היי:)
  אני גרה באשדוד,עובדת באזור המרכז ומגיעה גם כפעם בשבוע לאזור ירושלים. אשמח אם למישהו יש את הפטריה החמודה הזאת ויוכל לחלוק איתי:)

  • יגרל אוראל:

   שלום אני אשדוד'
   אולי יש כבר פטריה להיתחלק
   תודה מראוש
   יגאל
   0546766023

   תודה

 30. יוסף:

  שלום לכולם!
  אני גם מגדל את הקומבוצ'ה
  ואשמח לחלק למי שמעוניין
  באזור גוש עציון

  • לוי יהודה:

   אני מבקש ממי שמגדל את הקמבוצ'ה ומסכים לתת לי חתיכה כדי שאוכל גם אני לשתות את התה קמבוצ'ה ,עד לפני 6 שנים גידלתי ושתיתי אותו,ואז באחד המחזורים עלה עובש ופשוט
   הפסקתי.
   תודה למי שיצור קשר ואני אגיע לקחת.(באזור המרכז).

  • עודד:

   אם אתה יכול בבקשה ליצור איתי קשר
   בקשר למשקה קומבוצ׳ה, גר ביישוב
   סמוך לבית שמש
   אם אפשר לנייד 0533358341
   תודה!

  • אופיר:

   היי יוסף מה שלומך אשמח לקבל או במקביל לשלם מהפטריה
   הטל של 0522804782 אופיר

  • יוסף:

   נייד 050-4312100

 31. מזי:

  היי ליאור,
  תודה רבה על המידע!
  התחלתי לגדל את הסמביוזה לפני כשבוע, אך אני עושה זאת עם צנצנת עם מכסה סגור. האם זה מהווה בעיה?

  • חבצלת:

   שלום מזי,
   למיטב הבנתי, צנצנת סגורה ואטומה לגמרי היא בעייתית כי הקמבוצ'ה תוססת וזקוקה לאוויר, ואם לא פותחים לה מדי פעם הצנצנת עלולה להישבר – או שהפטרייה תמות.
   עדיף לעשות כמו שליאור ממליץ – לכסות פשוט בפיסת בד נקייה, ולהצמיד בגומייה.
   חבצלת

  • חבצלת:

   שלום ליאור,
   שאלה קטנה:
   אני מגדלת קמבוצ'ה כבר כמה שנים ובעיה אחת מציקה שחוזרת היא שאחרי שאני מעבירה את המשקה המוכן לבקבוקים (בסינון במסננת רגילה) – מופיעות בבקבוק חתיכות קטנטנות שקופות של הפטרייה. קצת דוחה להיתקל בהן תוך כדי שתייה… ניסיתי פעם לסנן דרך בד וזה לא עזר. מה עושים?

   ובקשר לתה ארל גריי: מה שאני הבנתי זה שבתה הארל גריי המקורי יש שמן ברגמוט, שהורג את הפטרייה. עם זאת, נדמה לי שהתה שאפשר למצוא היום בד"כ מכיל רק איזו תמצית טעם. מניסיוני הוא עובד מצוין וגם טעים. אני לא מבינה למה להזהיר בכזו חריפות, בטח מישהי שאמרה שהיא מכינה קמבוצ'ה מארל גריי כבר זמן מה ואף פעם לא חוותה שום בעיה…

   קראתי עוד קצת על הנושא, וראיתי שמחד רבים מזהירים לא להשתמש בארל גריי ומאידך עבור רבים זה עובד אחלה, או שהם בעיקר חוששים לנסות כי שמעו אזהרות. מצחיק, לא נתקלתי בעדות אישית של חוויה שלילית מארל גריי (אם כי לא חיפשתי המון).

   אומרים גם שבאופן כללי ניסיונות עם כל מיני טעמים (או שימוש ארוך טווח בתה ארל גריי) יכולים לאורך זמן לפגוע בסקובי, ומכאן בעצם נובעת האזהרה (יש להדגיש שלא ראיתי שאומרים שזה יפגע בבריאות של מי ששותה), אבל זו לא בעיה כשיש לך הרבה שכבות לעשות בהן ניסויים, וגם אפשר לעשות קצת ניסויים ואז כדי לאושש ולשמח את הפטרייה לתת לה את התה השחור/ירוק הישן והטוב.
   חבצלת

 32. קובי:

  שלום ליאור! תודה על המדריך הנפלא.

  2 שאלות אם אפשר,

  הפטריה אצלי מסרבת בעקשנות לצוף. תמיד שוקעת ומגדלת מסה חדשה למעלה, שאף היא בנגלה הבאה שוקעת ומגדלת משהו חדש למעלה. בצורה זו אני לא מגיע לפטריה שמנה ויפה אף פעם…

  חוץ מזה, למשקה יש ריח חזק של חומץ, חריף ודוחה. הטעם דווקא בסדר. זה נורמלי?

  תודה

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   קובי שלום,
   תנסה להעביר רק את השכבה הטריה החדשה שגדלה לך למעלה.
   לגבי ריח החומץ, תנסה להשאיר פחות זמן בצנצנת ולהעביר לבקבוקים קודם לכן.
   בהצלחה,
   ליאור

   • חוליו:

    הי,
    אפשר קצת הבהרות :\
    1.מה תרומת המשקה של הקמבוצה
    2.מה תכיפות הצריכה
    3.האם חמיצות יתר מזיקה-מהבשלת 4 שבועות
    4.כמה זמן אפשר לשמור את המשקה במקרר
    תודה

 33. נורית:

  היי רציתי לדעת מה קורה אם השארתי את התה שלושה שבועות בצנצנת? האם הוא עדין טוב לשתיה? ואם לא אז מה כן ניתן לעשות איתו?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   נורית שלום, אין סיבה שלא, תריחי ואם אין ריח חריג הכל בסדר בסדר. אולי אולי המשקה יהיה יותר חמוץ פחות מתוק… אבל חוץ מזה הכל בסדר.

 34. אילה:

  שאלה תמונתית חדשה…
  אני שואלת את השאלה בדאגה קלה…
  הקמבוצה שלי קיבלה בנגלה האחרונה כיסוי צמרירי כמו שכבת אבק (אבל לא) אני תוהה אם זה עובש…
  אם זה עובש האם יש מה לעשות?
  (לפני חמישה התחלתי מחדש כמה צנצנות ואני רואה שהסקובי שהיה הכי שעיר חזר והתמלא שעירות. אותו אני זרקתי כרגע , האם כל הצנצנת הולכת לפח והאם לא לשתות את הקמבוצ'ה שיצאה מזה?
  תודה
  אילה

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   עובש,
   עדיף לזרוק, אך אם אתה ממש רוצה להציל אתה יכול לשטוף, אך לרוב זה לא עובד.

 35. לירון:

  ראשית תודה על כל האינפורמציה עזרת ממש.
  יש לי שאלה…?
  ע״פ הערכים התזונתיים המשקה הסופי מכיל לא מעט סוכר!
  לשומרי משקל ומתאמנים שמאוד חשוב להם נושא התזונה ומקפידים
  על תזונת חלבונים- פחמימות הסוכר פה מאוד בעייתי ):
  אין לו תחליף?

 36. לירון:

  שלום,
  ראשית תודה על כל האינפורמציה עזרת ממש.
  יש לי שאלה…?
  ע״פ הערכים התזונתיים המשקה הסופי מכיל לא מעט סוכר!
  לשומרי משקל ומתאמנים שמאוד חשוב להם נושא התזונה ומקפידים
  על תזונת חלבונים- פחמימות הסוכר פה מאוד בעייתי ):
  אין לו תחליף?

 37. תום אברבנאל:

  הקמבוצ'ה כחומר גלם לתפירת בגדים, נעליים ותיקים:

  http://www.inspirationgreen.com/suzanne-lee-kombucha-fabric.html

 38. ברק:

  שאלה נוספת- הבנתי שהקמבוצ'ה לא אוהבת טמפרטורות גבוהות, כמו שיש בחודשי הקיץ.. האם מישהו\י מצא\ה פתרון למקום קריר (שהוא לא מקרר או בור באדמה..)
  תודה!

  • גלי:

   עשיתי קבוע בתאילנד שם ממש חם
   התהליך פשוט יותר מהיר ויש לתת תשומת לב יותר הדוקה
   והחלפה יותר צפופה של הנוזלים ותוספת סוכר

 39. ברק:

  שלום רב, ותודה על המידע.
  יש לי מספר שאלות:
  1. אם נתתי לקאמבוצה (התרבית והתה הממותק..) לשבת כחודש בתוך הצנצנת- האם זה מסוכן לשתות אותה כי הPH נמוך מידי?
  2. מה קורה לתהליך כאשר ממש חם? אני שואל כי שתיתי קצת מקאמבוצ'ה שישבה שבוע וקצת, והיא הייתה ממש לא תוססת..
  3. מישהו\י מכיר\ה דרך לעשות קאמבוצ'ה בטעמים?

  תודה

 40. שלום לכולם. אני קניתי את התרבית הראשונה שלי בebay (סתם כי התעצלתי לנסוע לקחת אותה, לא הייתי לחוץ בזמן ובשביל המחיר שרוצים שם העדפתי לחכות שתגיע אלי)
  http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313&_nkw=Kombucha&_sacat=0&_from=R40

  בכל מקרה כיום אני מכין את התה המדובר כבר מספר שבועות (טעים!) ובקרוב אוכל לחלק את התרבית לחרוצים שביניכם שישמחו להגיע לקחת מחיפה. תהיו בקשר

  orstern88@gmail.com

 41. נעם:

  יש מישהו עם סימביוזת קוד פתוח בירושלים? (קוד פתוח=חינם, בשיטת "המעביר נר מנר זה דולק וזה לא חסר")
  ואיך שומרים עליה בין משקה למשקה?
  טלפון ליצירת קשר: אפס חמש 2 שש שש שש 2008 (זה אנטי גוגלינג) 🙂
  תודה מראש

  • ויקי:

   בדיוק לפני יומיים נזכרתי בגעגועים לקמבוצה שהיתה לי לפני שנים.
   כל כך רציתי שוב את הפטריה המופלאה – והנה, במקרה לגמרי הגעתי לאתר ולכתבה.
   אז אשמח מאוד לקבל קצת.
   אני מאזור השרון וניידת.
   מוכנה להגיע גם לת"א, חדרה וכו'.
   תודה מראש!

  • חיליק:

   אם עדיין צריך, יש לי בירושלים.

 42. אילה:

  אז אני כבר חודשיים בערך מגדלת לי סקובי חביב,
  והמשקה יוצא נהדר. ועכשיו העפתי מבט על הצנצנת שבוע אחרי שצנצנתי אותה , וגדל בה מן גידול מפחיד כלפי מטה… כלפי מעלה הכל נראה בסדר גמור…
  מה כדאי לעשות איתה?
  תודה!

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   אילה שלום,

   א תמונה יפה 🙂
   ב. שמחתי שנהנת מהמשקה!
   ג. זה רעיל מאוד אל תשתי את זה!!! סתם 🙂 זה שטויות, זה כמו נשל הנחש רק גרסת הקמבוצ'ה… זה בסך הכל חלקים מתים או סמי מתים, את יכולה להוציא אותה ולשטוף במי ברז אם זה מפריע לך. אגב אני תמיד בשביל הניסוי שמתי את זה בצנצנת חדשה עם תה וסוכר ורציתי לראות האם זה יגדל, ותמיד זה גדל לקמבוצ'ה חדשה (שאחר כך חילקתי לקוראים).

   קיצור זה שטויות וסבבה, ותמשיכי את הגידול כמו שאת עושה עד כה.
   ליאור 🙂

 43. היי,

  תודה רבה על המידע המפורט, אני ממש רוצה לנסות!

  אני אשמח לקבל קמבוצ'ה ממישהו שגר בגליל העליון (אני מבית הלל).

  רציתי גם לשאול איזה דברים עוד עושים עם קמבוצ'ה? נתקלתי היום במתכון לגבינת קשיו עם זה.. http://latortoise.tumblr.com/post/87113523806/fermented-cashew-spread
  אולי יש עוד דברים מעניינים.

  תודה,
  רוני.

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   רוני שלום,
   תודה על המתכון, יש בתגובות קישור להרצאה של מעצבת שמכינה בגדים מהקמבוצה!
   כן כן, היא מכינה מהקמבוצה עצמה (לא מהנוזל) חומר דמוי עור, אותו היא צובעת ועוד.

   זה הכי מעניין שמצאתי עד כה 🙂
   חפשי בתגובות
   ליאור

   • ראיתי את ההרצאה אבל לא נפלתי מהז'קט, הזכיר לי קצת את שתיקת הכבשים. 🙂 התכוונתי למאכלים מעניינים!

   • עינב:

    היי ליאור
    היכן אוכל למצוא הנחיות ליצירת בד מהקמבוצ'ה??
    יש כאן קישור אבל הוא לא נפתח….
    בנוסף אני גרה בקרית שמונה..יש מישהו מהאזור שיכול לחלוק איתי קמבוצ'ה???
    תודה
    עינב
    0507459099

 44. ירין:

  היי,
  מחפש כמעט שנה תרבית כדי להתחיל (לנסות) לגדל…
  על קו ת״א-ר״ג-ב״ש (או כל מקום שמגיעה אליו רכבת ישראל).
  מי שמוכן לחלוק…:)

  Yarinsinolda@gmail.com

  תודות.

  • עמית:

   היי חברים יקרים קהילת קמבוצ׳ה יקרה. בא לי גם לנסות! מעניין אותי קמבוצ׳ה!
   אנחנו גרים באזור נהריה עכו ליד כליל ופעם בחודש בערך מגיעים לאזור המרכז…..
   מישהו משהו איכשהו ….. איזה קמבוצ׳ה למסירה.. דברו איתי מי שבכיוון.
   אנחנו ניידים (חלקית, אם תינוק בכל זאת)..
   המייל שלנו:
   Hafaka.natali@gmail.com

  • נעמה:

   יש לי קמבוצ'ה בתל אביב למסירה
   מוזמנים לפנות אלי 054-9400677
   נעמה

 45. רינה:

  שלום לכל מגדלי הקמבוצ'ה ותודה ליאור על הפלטפורמה המעולה שייצרת כאן.
  שאלה לי- לפעמים השכבה העליונה של ה SCOBY שלי מתייבשת- לא צומח עליה עובש או כלום אך היא פשוט ככה- קשה ויבשה, וזה קורה רק לפעמים. יכול להיות שזה קורה כי אנחנו גרים בערבה הדרומית וכאן חם ויבש מאד? האם נתקלתם בתופעה שכזו?
  וגם אם מישהו מעוניין בSCOBY דרומי (אנחנו בקיבוץ לוטן) אז תגידו.

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   רינה שלום,
   ראשית ד"ש חם וחיבוקים למייק, הוא משלנו, האמת שבדיוק עברתי לא רחוק מביתך בשביל ישראל לפני כמה ימים.
   מעולם לא קרה לי ואני גרתי בבאר שבע.
   האם זה מפריע לפעילות? אם כן אז תחתכי ושימי בצנצנת תה אחרת ונראה מה יצא. אם לא תשאירי איך שזה…

   בכל מקרה אשמח לראות תמונה.
   אגב קיים ענף שלם של להפוך את הסקובי לתחליף עור, ואז באמת מייבשים.

   ליאור

 46. קטי:

  שלום לכולם. אני מתעסקת עם פיתריית התה כבר מאז 10 שנים, ופה בתגובות לא פגשתי אף אחד מירושלים-) אז אני מירושלים ואשמח להיות בקשר עם מי שרוצה לנסות את המשקה הזהב הזה!!! רוצה להגיד שכבר הרבה שנים מוכרים את זה ברוסיה ומאוד חבל שבארץ כמעט אף אחד לא שמע על זה. כתבו למייל שלי. קטי

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   קטי את אלופה!
   תודה רבה לך! כל מי שלוקח פטריה אני אומר לו שה'תנאי' הוא שגם הוא יעלה מודעה לפה ויתחיל לחלק גם מהאזור שלו בארץ.
   כבר הרבה זמן שאני רוצה לבנות מפה חכמה עם כל הנקודות חלוקה.
   פשוט לא מצאתי את הזמן.
   ליאור

  • עומר:

   שלום קטי,

   אני גר בירושלים ומעוניין לקבל פטריית תה.
   לא מצאתי בשום מקום את המייל שלך…
   איך אפשר ליצור איתך קשר?

 47. שלום לכולם

  אני מעוניינת לגדל פטרייה וממש אשמח אם מישהו שיש לו יוכל לתת לי חתיכה
  אני גרה במרכז הארץ אבל ניידת

  מי שמעוניין אשמח אם יצור איתי קשר במייל:
  borochovs@gmail.com

  תודה מראש:)

 48. אורית בוכובזה אורית:

  שלום לכולם
  אני מגדלת קמבוצ'ה כבר קרוב לשנתיים, וזה ניפלא.
  אשמח לחלוק!!
  אני גרה בטבעון, מוזמנים לתאם איתי.
  055-6603987 (אם אני לא זמינה, זה כי אין קליטה. סמסו לי ואחזור אליכם)
  או במייל oritboko@gmail.com

  בברכת חורף רטוב ובריא
  אורית

 49. אוריתה:

  שלום 🙂 מחפשת בית חם למספר פטריות מדהימות שברשותי.
  אשמח אם תיצרו קשר
  אנחנו בשוהם
  0505759009

 50. חזקי:

  אנחנו מגדים קמבוצה כבר חצי שנה, לא מבקבקים פשוט שותים מהצנצת. fשהיא גדלה מדי אנחנו זורקים חלק כדי שיהיה מקום בצנצת.
  נשמח לחלוק עם מי שרוצה, אנחנו בנגוהות: באיזור הר חברון – מזרח לכיש, אך מגיעים כל שבוע לבאר שבע ומדי פעם לירושלים, חולון, ומצפה הושעיה בצפון.
  hezkic@gmail.com

 51. שגית:

  היי לכולם,

  מחפשת קמבוצ'ה במרץ- עבור חבר שזוכר את הטעם עוד מחו"ל..
  היו שנים שזה היה נפוץ מאד בארץ ולאחרונה נעלם (?)

  איפה אפשר להשיג? אני מהרצליה וניידת- אשמח לעבור אצל מישהו (צפון, דרום אבל עדיף מרכז) ולקחת קצת.

  תודה
  שגית

  • דנה:

   שלום חברים!
   יש לי כמה פטריות שצפות להן בשמחה בצנצנת. יותר ממה שאני צריכה…
   אני מאיזור המרכז ויותר מאשמח לחלוק אם יש מעוניינים.
   אני לומדת בסמינר הקיבוצים בת"א ואוכל להביא איתי פטריות לאיסוף משם. מתנה.
   דברו איתי

   • ליאור זינגר ליאור זינגר:

    דנה תודה רבה לך.
    בדיוק בשביל חברים כמוך כתבתי את המדריך, קוד פתוח הינו מעבר לשורות כתובות על גבי הרשת.
    גם חלוקת מיקרו אורגניזמים הינו חלק גדול!

    • אוריתה:

     תודה על המידע,
     יש לי שאלה אחת במידה ואני רוצה לעשות הפסקה בתהליך האם אפשר לאכסן אותה בצנצנת אטומה במקרר כמו את הפטריה הטיבטית?
     ואז אחרי תקופה שוב להשתמש בה?
     תודה אורית.
     שאלה נוספת כשאתם כותבים אזהרה על ארל גריי מה זה אומר תירכובת רעילה, האם הפטריה תמות? האם אנחנו נמות?

   • דויד:

    היי דנה.
    אני מעוניין בפטרייה אודה לך אם תכתבי לי איך ליצור אתך קשר לתאום
    אני נייד ואין לי בעיה להגיע לכול מקום.

    תודה מראש

    המייל שלי:

    nobody143@walla.com

   • סיון קוגן:

    היי דנה

    אם עדיין יש לך פטריה עודפת אשמח לקבל.
    אנא צרי עימי קשר למיייל או לטלפון
    045406681.

    תודה

   • נעם:

    היי דנה אם עוד יש לך פטריות למסירה, אשמח לקחת ממך.
    תודה, נעם- noamlebel.nl@gmail.com

   • עינת:

    שלום דנה

    האם עדיין יש לך פיטוריה, אני מחפשת אחת מאז שחזרתי מארה״ב עם התמכרות לדבר.

    אשמח אם תוכלי לומר לי איך ליצור קשר, אני ניידת ולומדת באוניברסיטה, מאוד קרובה.

    המייל שלי הוא: witchtlv@gmail.com

    תודה מראש

   • לאה:

    אשמח לקבל מצע של פטרית הקמבוצ'ה..

    • ליאור זינגר ליאור זינגר:

     לאה שלום,
     מומלץ שתגידי מאיפה את בארץ ואיך ניתן ליצור איתך קשר (מייל או טלפון).
     כמובן שחלק מהעניין הוא שברגע שאת נכנסת לקהילה של המגדלים בעתיד יפנו גם אליך כדי שתחלקי.

     ליאור

   • עמית:

    שלום לך דנה !
    אני כל יום בסמינר הקיבוצים (סטודנט) , הייתי מאוד מודה לך אם יהיה אפשר לקבל מעט מין הפטריה .
    052/5411804
    תודה.

   • נתן:

    קיבלתי בעבר פטריה מחבר בהתחלה היה מוזר מאוד צורת הגידול והטעם החמצמץ מוגז.אבל היו לו תוצאות טובות.וכשעברתי דירה הצנצנת נשברה ביחד עם הפטריה .אשמח אם תתקשרי ל0528527201 לקבל ממך פטריה תודה מראש . נתן

 52. נעם:

  היי לכולם 🙂
  אני ממש ממש רוצה להשיג חתיכת קמבוצ'ה לגדל, עבר יותר מדי זמן מאז ששתיתי לאחרונה משקה קמבוצ'ה..
  אם יש מישהו שמעוניין לחלוק, אשמח אם יצור איתי קשר- noamlebel.nl@gmail.com
  תודה והמשך יום טוב

 53. שירז:

  מגדלת קומבוצ'ה חביבה ביותר (מזה חודשיים ) יבוא אישי מחו"ל.. ככה יצא.
  האם זה בסדר לה שהיא מתרוממת קצת באוויר כאילו מרחפת מעט מעל התה..?
  מה דעתך?תודה 🙂

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   שזה מעולה 🙂
   חוץ מהחלק שהבאת מחול לארץ (נו נו נו) אני לא בטוח אם זה נוחת בקטגוריה של חי או צומח, מה שבטוח שמשרד החקלאות אוסר הבאה של שניהם מחול ללא היתר.

   חוץ מזה אין בעיה אם היא צפה או "צוללת".
   לחיים,
   ליאור

   • יוסט:

    שלום לכולם
    אני מכיר את הקומבוצ'ה עוד מהילדות (בהולנד) ויותר מדי שנים כבר לא ראיתי אותה או שתיתי אותה. מאוד רוצה לחזור לגדל. האם תוכלו לעזור לי בחתיכה להתחלה. אפשר בתשלום.
    בתודה מראש .

    יוסט
    052-2851321
    dukas@hachaklait.co.il

 54. ליאור:

  גם אני מעוניין בתרבית!
  איפה אפשר להשיג????

 55. יותם:

  אהלן!

  אני מאוד מעוניין בידול של הקומבוצ'ה, וליאור סיפר לי שכאן אני יכול למצוא לא מעט חברים שמחזיקים בפלא הזה, אז אשמח לקבל ממישהו/י פטרייה! / (תרבית)
  בתמורה אני יכול למסור זרעים של צמחי מאכל מעניינים (אורגניים כמובן).

  אני עובר בתדירות גבוהה בהרבה ערים מרכזיות בארץ (קו ירושלים-תל-אביב ודרומה, אבל כמובן שאגלוש מעט צפונה אם אצטרך),
  המייל שלי: damyotam@gmail.com
  (לא להסס לשלוח, אני אמנם נושך, אבל ממש קצת)

  שנה טובה 🙂

 56. עדי:

  אני גם אשמח לקבל חתיכת סימביוזה
  אם יש מישהו באיזור תל אביב שנותן אני אשמח.
  תודה יום טוב

 57. מרטה:

  שלום לכולם

  אשמח לקבל "חתיכה" לגידול בבית. אני גרה בצפון (אזור כרמיאל) אבל אשמח גם להגיע למקומות אחרים אם אין ברירה

 58. ליאור זינגר ליאור זינגר:

  חברים,
  יש לי צנצנת גדולה עם תרבית מכובדת שניתן לקחת היום (19 לאוגוסט 2013) מתל אביב.

  אני נותן הכל קומפלט עקב נסיעה לחול, אז מי שרוצה ללכת על הגידול Full Power בבקשה דברו איתי בהקדם.

  • עדי:

   בוקר טוב,
   אם לא לקחו את הצנצנת, נשמח להגיע היום ולקחת.
   ליצירת קשר: 0528758200 יוסי
   או: 0522486330 עדי.
   ואם נלקחה כבר אז נשמח לקבל כתובת היכן ניתן להשיג אותה.
   תודה ויום טוב
   עדי

   • מרטה:

    היי עדי,

    הקומבוצ'ה "עברה דירה" לצפון הארץ – אזור גליל מערבי.

    אם את מעוניינת להפגש באזור אשמח לחלוק

    צרי איתי קשר במייל

    מרטה

   • ליאור זינגר ליאור זינגר:

    עדי ויוסי שלום,
    הקמבוצ'ה עברה דירה וכך גם אני,
    אך ת"א המרכז, ירושלים, באר שבע, והצפון חילקתי בכל אזורים אלו, כך שלא נראה לי שיהיה קשה להשיג.

    בהצלחה,
    ליאור

  • ריי:

   אשמח לקבל פטריה לגידול.
   אני מהגליל העליון, יכולה לאסוף גם מחיפה.
   מאד מבקשת שתיצרי עמי קשר ונתאם.
   תודה ריי
   rtamir10@gmail.com

   • עינב:

    אני גרה בקרית שמונה..יש מישהו מהאזור שיכול לחלוק איתי קמבוצ'ה???
    תודה
    עינב
    0507459099

 59. סיגל:

  דבר ראשון – אני בפרדס חנה ומי שרוצה קמבוצ'ה – מוזמן.

  דבר שני – למה תה ירוק דורש סוכר חום?
  אני עם תה ירוק וסוכר לבן ונראה שזה עושה את העבודה.

  שלישי –
  אני לא מחטאת וכל הבלגן, שוטפת את כלי (הפלסטיק הגדול) עם מים מהמשקעים ושמה בו את התה המתוק הטרי, קצת מהנוזל הישן והפטריה.
  יכול להיות שיש לי זיהום שאני לא מודעת לו? או שאם היתה בעיה היא כזאת שמרגישים?

  רביעי –
  רק עכשיו שמתי לב שאחרי שאני מפרידה את הנוזל מהקמבוצ'ה – אני אמורה לבקבק אותה לשבוע בארון… :0 בשלב הזה – הבקבוק אטום או נושם?

  תודה!

  סיגל

 60. דיתה:

  מה קורה עם כמות הסוכר הרבה?
  האם זה לא מזיק?או שבתוצר הסופיזה נעלם?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   הסימביוזה צורכת אותו והופכת אותו לחומצות אורגניות ואלכוהול, זה בתנאי שנתת לה את הזמן הדרוש לצורך השלמת הפעולה.

 61. מתן:

  שלום משפחת קמבוצה יקרה
  היום סיננתי לראשונה את המשקה הראשון שלי מהקמבוצה
  יצא חמצמץ, אלכוהולי, טעים ו- מתווווווווק!! (מתוק מדי)
  היא נחה כשבועיים לפי ההוראות בתוך ארון המטבח שלי בחושך..
  איך עושים פחות מתוק? (אני בכלל לא אוהב סוכר..)
  תודה רבה 🙂 מתן

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   מתן שלום,
   או שתתן לה יותר זמן לשבת (בשלב עם הפטרייה), כנראה שהביומסה (שוב הפטריה) שלך עוד קטנה (תגיד אתה מה העובי שלה, מ"מ בודדים או ס"מ בודדים?), בכל מקרה הפתרונות לבנתיים הם:
   או שפשוט תתן לה יותר זמן לעשות את העבודה שלה,
   או שתשתמש בכלי קטן יותר,
   או שתוסיף פחות סוכר (הכי פחות מומלץ).

   בהצלחה ושתף איך הלך…

   • חוליו:

    הי,אצלי הפטריה הינה בעובי 1.5-2 ס"מ קוטר 10 ס"מ והכלי מקביל לשתי צנצנות קפה 200 גרם ,לפי הנחיות אמרו לי לא בשמש אבל שיהיה אור ,בד"כ סדר גודל זמן שבוע וחצי אבל יוצא חמצמץ ולא מתוק !!! קצת לא טעים יש הנחיות לתיקון .
    אגב שם תה תפוחים 2 יחידות לצנצנת ו4 כפות סוכר גדושות
    holyo@nana.co.il

    • ליאור זינגר ליאור זינגר:

     חוליו שלום,
     דבר ראשון הייתי מעלה את כמות הסוכר.

     2. מכיוון שיש הרבה אור התהליך מאוד מהיר אצלך, לכן אם אתה רוצה משקה קצת מתוק אתה יכול לעצור אותו באמצע.
     3. אתה תמיד יכול לנסות לשנות את סוג התה.

     בהצלחה ושלח עדכון.
     ליאור

 62. ליאור זינגר ליאור זינגר:

  האם הקמבוצ'ה היא אנטי איג'ינג (anti-ageing)?

  תחליטו לבד…
  http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2107733/The-A-list-love–anti-ageing-drink-kombucha-actually-doing-harm-good.html

 63. טלי:

  שלום,
  התחלנו לגדל את הפטריה לפני כשלוש שבועות, התוצאה נפלאה!!
  רציתי לשאול:
  1. האם ידוע לך, איך הפטריה משפיעה על הריון?
  2. למה אסור ארל גריי, ומה עושים אם כבר השתמשנו בו…?
  תודה מראש
  טלי

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   מזל טוב על הצטרפות למעגל החקלאים,

   אינני רופא לכן אין ביכולתי לענות לכם על השאלה הראשונה, הייתי ממליץ לכם לשאול רופא משפחה.

   ונושא הארל גריי עולה פה בכל פעם מחדש.
   יש הרבה מאמרים (לא אקדמיים) ברשת הדנים בסוגייה של תה זה, אני דובק במסקנות שלהם ופחות בסיבות, המסקנות תמיד אומרות לא לגדל עם תה זה, מה יקרה אם… לצערי אינני יודע.
   ומה לעשות במקרה והשתמשתם? הכי פשוט לומר קחו תרבית חדשה ממי שהביא לכם ותתחילו מחדש, אך במידה וזה בלתי אפשרי, אז אתם מוזמנים לנסות לעבור לתה רגיל ולקוות לטוב.
   צר לי שאין לי תשובות נבונות יותר.

   ליאור

 64. גלית:

  היי:)
  אשמח לקבל פטריית קמבוצ'ה, אם משהו מחלק:)

  המשך שבוע מלא אור ואהבה
  גלית

 65. היי
  האם יש בעיה להחזיק אותה במיכל פלסטיק?
  כמו כן, איפה ניתן לרכוש צנצנת זכוכית גדולה לעניין זה?
  בברכה
  עומר

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   שלום עומר,
   כמו שכתבתי, מיכל פלסטיק קשה יותר לנקות כראוי ולכן החשש שיזדהם גדול יותר.
   אני כן גידלתי גם במכלי פלסטיק, פשוט יש לדאוג לנקות טוב טוב (ועוד פעם טוב).

   ואיפה לקנות מיכל זכוכית? אני התחלתי בצנצנת חמוצים שקניתי בסופר של רוסים… אך אתה יכול אצל הנפח השכונתי 🙂

   ליאור

 66. יואב אגוזי יואב אגוזי:

  מצאתי מאמר ברשת שמספר מה לעשות עם עודפי קמבוצה (למי שכבר חילק לכל החברים).
  הם מציעים לקצוץ אותה ולשים ליד צמחים שאוהבים סביבה חומצית.
  מי הם הצמחים האלו – במאמר מסופקת טבלה. הדוגמה שהם נותנים היא עם שיח עגבניות, שלטענתם שמח מאוד לקבל את תוסף התזונה.
  http://www.realfoodrn.com/using-scobys-to-balance-garden-ph/

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   יואב תודה!
   מכיר את השימוש של זה כתחליף לעור? http://live11.ted.com/talks/lang/he/suzanne_lee_grow_your_own_clothes.html

   הרצאה מעולה! כבר 2 חקלאי קמבוצה לקחו ממני תרביות על מנת לגדל לצורך תפירת מוצרי "עור".

   האמת שלי היה קצת עודף תרבית שהזדהמה בעובש, חתיכה אחת שמתי בשמש (וציפורים באו לשחק/ לאכול אותה) וחתיכה אחרת שמתי במיכל שתן (כן שתן- יהיה על זה מדריך בקרוב), המטרה היתה להוריד את הpH (ליצור סביבה חומצית) ועל ידי כך למנוע ברחת אמוניה וריח לא נעים, זה עבד חלקית בלבד 😐

  • סיגל:

   הקמבוצ'ה מספקת סביבה חומצית?
   חשבתי שבסיסית.
   הרי יש לנו יותר מידי חומציות בקיבה והמטרה היה לאזן לכיוון הבסיסי.. או שאני לגמרי מתבלבלת פה.

 67. נתקלתי בעבודתי באדם הצורך מדי יום לפחות ליטר ממשקה הפלאי הזה, שנלכד במלכודת ה"ינשוף" המשטרתי אשר ייחס לו נהיגה בשכרות ברמה של פעמיים וחצי מן המותר. לדבריו לגימת היין ששתה באוו הערב אינה יכולה להיות הסיבה. הסיבות העולות בדעתי הן:
  א. שהמכשיר המשטרתי לא אמין – וזה לא מרחיק לכת מדי להניח.
  ב. שהוא לגם אלכוהול יותר ממה שהוא אומר – ועל זה אין לי בקורת של ממש – אבל הוא נשמע דובר אמת.
  ג. שהמשקה מביא אל מערכת הדם אלכוהול = כלומר שהוא משקה משכר
  ד. שהמשקה משבש את מעגל קראבס, ומביא לפליטת יתר של אצטון – אותו מבלבל הינשוף עם אכוהול
  ה. שהמשקה מעכב את הספיגה בקיבה ומביא לכך שאדי אלכוהול מהקיבה נמדדים כאילו היו אדים העולים מן הריאות
  ו. משהו מכל הנ"ל

  במה תוכל להאיר את עיני בעניין הזה?

  • חלי:

   הפטריה או הסמביוזה לא "אוהבת" מתכות לכן המכשרים איתם משתמשים לסינון , הוצאת המשקה וטיפול בכלל נעשה ע"י כלי פלסטיק או עץ . לא ראיתי שום איזכור לכך וחבל

   • ליאור זינגר ליאור זינגר:

    חלי שלום,

    לא קראתי זאת בשום מקום ולכן לא ציינתי זאת במדריך, אך תודה רבה לך על כך שאת מלמדת את כולנו משהו חדש!
    ליאור 🙂

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   דוד שלום,

   אני לא מכיר שום התייחסות לנושא רמת האלכוהול העולה בדם… אך אכן נושא ששווה לבדוק אותו! אתייעץ עם קולגות מהתחום ואחזיר תשובה, עד אז:

   Do not drink (Kombucha) & drive!

   ליאור

   • רותי:

    שלום ליאור, משקה הפטריה שלי מוכן תוך 3,4 ימים. אני מכניסה למקרר.
    כתבת לחכות שבועיים ועוד כשבוע בבקבוק עד שהלחץ עולה. האם ההנחיות מתאימות גם לקיץ החם שלנו?
    בתודה רותי

    • ליאור זינגר ליאור זינגר:

     רותי שלום,
     אני מגדל בחדר בתוך ארון, כך שהטמפרטורה לא משתנה באופן ניכר, אך כמובן שבקיץ התהליך הביולוגי מהיר יותר (וכך גם התהליך של הזיהום הפוטנציאלי), אז אם טעם המשקה מספק אותך לאחר 3 או 4 ימים, מה טוב. אם את רוצה משקה יותר אלכהולי, חומצי, חזק ותוסס… אז תמתיני את הזמן הנדרש.

     בבקשה חזרי אלי עם מסקנות לאחר הניסיונות החדשים שלך.

     ליאור

     • אורית:

      אני שותה קמבוצ'ה כבר כמה שנים מאותה פטריה אם
      שאלתי- האם אפשר להשתמש בה ללא סוף? ….היא כמובן מביאה המון שכבות חדשות ולעיתים אני מפרידה את הישן אבל עדיין זו אותה פטריה.

      במידה ומישהו מעוניין אשמח לחלק . 0522538400 אורית תל אביב

 68. אראלה:

  אני מגדלת קמבוצה כבר כ- 25 שנים מיום "שעלתה ארצה" .לא"כמשקה מרענן" אלא כמשקה בריאות שעשה לי נפלאות .אשמח לשתף במידע וגם לתת חינם לכל דורש פיסת פטריה והמון טיפים.
  אראלה ———-0546693244

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   אראלה תודה רבה!
   אנשים כמוך הם חלק עיקרי מהאתר ואף ניתן לומר כי הדם אשר גורם לו לזרום ולחיות!

   ליאור

  • עדי:

   בוקר טוב,
   אנו חפצים ב"ותיקה" היכן את גרה?
   יום טוב
   ותודה.

 69. מאיה:

  איך אני יכולה להיות בטוחה שהקמבוצה שקיבלתי היא במצב טוב בשביל להמשיך את התהליך?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   מאיה שלום,

   ראשית תשאלי את מי שנתן לך, אם הוא לא סובל מזיהומים אז אין סיבה שתהייה בעיה. עכשיו פשוט תתחילי לגדל וכל עוד את לא רואה עובש או כל צרה אחרת שתוקפת לך את הקמבוצה מצבך טוב 🙂

   הולדת בוב דילן שמח,
   ליאור 🙂

   • מאיה:

    הי. ליאור ..רציתי לדעת האם זה חובה לאחסן את הצנצנת בארון חשוך (בזמן התהליך של שבועים) או שאפשר גם על מדף ?

  • מאיה:

   רציתי לדעת האם זה חובה לשמור את הצנצנת בארון חשוך או שאפשר גם על מדף?

 70. טל:

  שלום,
  מה המינון המומלץ לשתייה ?
  תודה,
  טל

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   טל שלום,
   מכיוון שלא מדובר על תרופה קשה לי מאוד לענות על השאלה.
   אני יכול לומר לך שבתנאי חייה נורמאלים, פחות מ5 ליטר ביום (כי כמו מים, מעל 5 ליטר יגרמו לך להרעלה).

   אך כמו במשקה קל, כשבא לך לשתות משהו מרענן שאיננו מים, את תרגישי בעצמך מתי את מגזימה.

   מקווה שעזרתי,
   ליאור

 71. סיגל:

  רק עכשיו קראתי את הנחיותיך, אחרי שאני מגדלת כבר כחודש
  – לא חיטאתי את צנצנת הזכוכית, אפילו לא הרתחתי.. והכל בסדר.
  כמו"כ – כשנהיה לי עובש פעם, אז הוצאתי את הפיטריה ושטפתי אותה, אבל הנוזל נראה לי צלול לגמרי.. אז שתיתי אותו.. ועד כמה שידוע לי לא הורעלתי..
  יכול להיות שיש קצת זהירות מוגזמת סביב העניין? או שסתם יש לי בטן מברזל?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   הכל שאלות של סטטיסטיקה או ליתר דיוק הסתברות…
   למשל בארון שלי עם כל משנה הזהירות שנקטתי, גדל לו מזיק (פיטריה- עובש) שנוחת על הקמבוצ'ה ומזהם אותו.

   למרות החיטוי, השטיפה עם המים, הזיהום שם אצלי בארון.
   תחשבי על אדם, שלראשונה קיבל את התרבית הראשונה שלו ולא נקט בזהירות מוגזמת ואכן הזדהם לו.

   כעת הוא צריך להפוך את העולם פעם נוספת כדי להשיג את תרבית בשנית.
   אך אם אותו חקלאי מתחיל היה נזהר וקצת "מגזים" הוא היה מצליח לגדל מספיק על מנת להישאר בלופ.

 72. ליאור זינגר ליאור זינגר:

  אחת לשנה מתקיים הכנס המרשים ישראל-אנליטיקה במלון מכובד בת"א.

  הכנס זהו סוג של קפיצות זמן לעתיד, ניתן למצוא שם מכשור אנליטי מדהים, ממש עתיד המדע באולם אחד.

  השנה בחרתי לרתום את שירות המדע העתידי לטובת הקמבוצ'ה האהובה שלנו 🙂
  הסתובבתי עם דגימה בתיק ובחרתי לבחון אותה במגוון מכשירים.

  תמונה מצורפת 🙂

 73. מרינה:

  יש למישהו את הפטריה באזור בני ברק/ תל אביב/ אשדוד ? אשמח לקבל

 74. צאלה:

  שלום לכולם!
  אני גרה בנס ציונה, הפטריה שלי גדלה למימדים רציניים, ואשמח לחלוק אותה עם עוד אנשים.
  שר ליצאפשר ליצור איתי קשר במייל: zeelashifman@gmail.com

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   צאלה שלום 🙂

   ראשית תודה רבה! אני מקבל כ4 פניות בשבוע (בממוצע) מחקלאים לעתיד שרוצים להצטרף למעגל החקלאי של הקמבוצה, בהתחלה חילקתי ככל שיכולתי אך כעת הזדהם לי כל הצנצנות שלי בעובש מבאס… (כנראה בארון יש נבגים שלו).

   אז אני זקוק לתומך נוסף לחלקלאים בראשית דרכם, ויתכן מאוד שגם בתרבית לעצמי.

   בלי קשר אשמח לקרוא ממך טיפים שימושים 🙂

   ליאור הלוחש לפטרייה

 75. אנחנו מגדלי קמבוצ'ה מדופלמים- אבל לאחרונה הפסקנו עם זה
  כי ראינו שהילדים כל כך אוהבים את זה- בגלל כמויות הסוכר-
  ניסינו להוריד את כמות הסוכר כמו שייעצה לנו שושנה הררי מומחית ברו-פוד
  ואז זה היה פשוט לא טעים- אבל לטענתה כל הערך התזונתי הוא כשאין מתיקות- כי אז הפטרייה באמת עבדה לפרק את הסוכר- כל עוד זה מתוק (=טעים) יש לזה רמה גבוהה מידי של סוכר לדם….
  וואט דו יו סיי? מה דעתך? כרגע הפסקנו…אגב- אחרי שנה שנתיים היא מוציאה תינוקות- שכבות של קמבוצ'ונים חמודים:)

  • ירין:

   איך אתם מגדלים? אני אשמח ביותר לבוא לקחת תרבית אחת להתחיל תהליך משלי.

  • נועם ג'קבוסון:

   אני זמן מה מחפש מקור לתרבית, האם זה אפשרי לקבל ממך? אני גר בכרמיאל אבל אפשרי שאבוא לאן שזה נמצא. תודה.

   • חנוך בארי 052-3990279:

    שלום לכולם
    אני מגדל את הפטרייה המדהימה הזו מזה 23 שנים !
    ממליץ לכולם לגדל ולהשתות מדי בוקר את התה שנוצר ממנה לאחר שבועיים
    לכל המעוניין אפשר להתקשר אליי. דרך אגב בארה"ב בה ביקרתי לפני כשנה, מוכרים את הפטרייה בחנויות מזון טבעי. דוגמאות אצלי.
    חנוך בארי
    052-3990279
    chbeeri@gmail.com

    • הי חנוך,
     האם דרך ההכנה שלך זהה למה שפרסם כאן ליאור? האם אתה מבקבק את התה או שותה אותו ישר מהסימביוזה?
     אצלי כמעט תמיד המשקה הופך לחומץ חזק אחרי שבועיים, ואני מנסה להבין למה הוא מחמיץ כל-כך מהר. יותר מדי סוכר? יותר מדי תה?
     לגבי זמן ההתססה – אני משתדל שלא יעברו יותר משבועיים, אבל גם אז זה מספיק כבר להחמיץ.
     אשמח לטיפ.

     • חנוך בארי 052-3990279:

      אסף שלום
      כן, דרך ההכנה של הקומבוצ'ה זהה. אחרי שבועיים, אני מעביר את הפטרייה "החדשה"
      לתמיסה החדשה, את הפטרייה הקודמת (קוראים לה האמא) זורק לפח והתמיסה החדשה
      מוכנה לשתייה.
      כאמור אני שותה את התה הזה (דרך אגב נקרא גם קרגסוק) מדי יום והוא תמיד תוסס ומתוק
      מציע לך להיכנס גם לאתר האמריקאי http://www.kombucaamerich.com
      בהצלחה
      חנוך בארי

   • מרטה:

    היי נועם,

    האם יצא לך להשיג פטריה?

    גם אני בכרמיאל – אשמח לקבל אם אפשר ממך או ממי שאתה קיבלת

    תודה מראש
    מרטה

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   תפקיד הפטרייה, סליחה סימביוזה, הוא להתסיס את הסוכר ולהפוך אותו לחומץ + אלכוהול.
   הפטרייה עושה פעולה זאת ביחס לזמן, לכן אם כעת אתם צורכים את המשקה לאחר שבועיים מרגע תחילת הכנתו, אז תאריכו את זמן ההמתנה לחודש או אף יותר.
   בזמן זה הקמבוצ'ה תמשיך בתהליך התססה ותצרוך את כל הסוכר (או את רובו לפחות).
   מדד טוב לכך הוא שינוי צבע התמיסה, כאשר התה רק הוכנס לצנצנת צבעו אדום חום, אך לאחר שנוצר החומץ+ האלכוהול הנוזל הופך לבהיר יותר על תחום הצהוב.

   דבר נוסף אשר אני יכול להמליץ לך הוא פשוט למהול את הנוזל הסופי במים. כאשר הנוזל מאוד חומצי טעמו חזק מדי לטעמי ולכן אני נוטה לערבב אותו במים לפי טעמי האישי.

   ברור שלילדיך יהיה בריא יותר לשתות רק מים, או משקה תפוזים טרי (או כל פרי סחוט אחר), אך כאשר ההשוואה היא בין המשקה שלנו לKןKה Kןלה, או כל משקה מעובד אחר.
   הבריאות בצד שלנו.

   מקווה שעזרתי,
   ליאור

   • ליאור זינגר ליאור זינגר:

    אגב כמו שתקראי בתגובות,
    יש פה מגמה בקרב חקלאי הקמבוצ'ה לנסות לעבור לממתיקים מקומיים וטבעים יותר, למשל מיץ חרובים, דבש, דבש תמרים, סטיביה ועוד.

    אף חוקר קמבוצ'ה שכזה לא פרסם עד כה את תוצאותיו, אך את מוזמנת גם כן לנסות.
    רק בבקשה תשאירי לך תרבית נקייה בצד למקרה חירום.
    ליאור

 76. ירין:

  אשמח לקבל את הפטרייה (סקובי) של הקומבוצ'ה.
  אני באזור מודיעין ופנוי כל היום, בעיקר בבקרים.
  אשמח אם תיצור איתי קשר דרך המייל אני גם יכול להגיע אליך.

 77. אני רק שאלה –
  למה לא ארל גריי? למה דווקא ארל גריי הורג את הפטריה?
  חנן.

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   אהלן חנן,
   האמת היא שלא נכנסתי לעומק הביוכימיה של זה. אני יודע שאי הבנה לעומק גובלת בבורות, אז אולי באמת כדאי שאנסה להבין את זה 🙂 אם אתה מוצא חומר מעניין אמור לי.

   עד אז בוא לא ננסה את הארל גריי.

   ליאור

 78. אני לא מבין מה זה נותן כל הדברים האלה שציינתם פה

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   אהרוני שלום,

   אשמח אם תרחיב את שאלתך? לאילו דברים אתה מתכוון? המשקה? החומצות האורגניות?
   Acetic acid
   (which is mildly antibacterial)
   Butyric acid
   B-vitamins[5]
   Ethanol
   Gluconic acid
   Lactic acid
   Malic acid
   Oxalic acid
   Usnic acid

   או החוויה בכך שאפשר לשתות משהו מתוק וטעים מבלי או להרעיל את עצמך או לבזבזב הרבה כסף ולשלם לחברת ענק למשל KוKה ק1לה?

 79. גיא - טבעון:

  שלום לכולם,

  האתר ממש מרשים ומלא במידע מקצועי, יישר כוח.

  רציתי לשאול לגבי התחלה של גידול הפטרייה (הסימביוזה כמובן (-: ), אני יודע שניתן להתחיל מדף/שכבה חדשה מהאם. האם ניתן להגיע לשלב הבוגר מנבגים שניתן לקנות בשוק?
  גידלתי בעבר פטרייה מספר שנים אבל היא לא שרדה את הסקרנות של החתול שלי )-:
  לאחר שהפטריה גידלה פטריה נוספת עם ריח וטעם לוואי, החלטתי לא להסתכן ולהיפרד מהפטרייה האהובה.

  האם אפשר לקבל דף/שכבה מפטרייה קיימת שהגיעה לשלב הדילול?

  תודה מראש, גיא

 80. אלקובי:

  רציתי לדעת האם משתמשים דוקא בסוכר או שאפשר תחליף כגון סילאן או דבש טבעי בברכה ויום טוב ותודה על התשובות אלקובי

 81. אלקובי:

  ברצוני לקבל את הפיטריה איך אני יכול להסיג את זה אני גר בצפון הארץ

 82. מינה:

  האם מישהו יודע אם טוב להשתמש בתרבית הקומבוצה אם אני סוכרתית? האם יש תחליף לסוכר? תודה מינה

  • הי מינה, זאת שאלה מצויינת.
   בעיקרון, אין תחליף לסוכר, אך הסוכר הוא המזון של הקמבוצ'ה, כך שככל שנשאיר אותה יותר זמן בשלב הראשון כך המשקה יהיה פחות מתוק.
   האם זה מספיק "לא מתוק" בשביל סכרתי? יהיה קשה להתייחס לזה, מכיוון שכל קמבוצ'אי/ת (איש/ה שעושה קמבוצ'ה) מכינ/ה את המשקה קצת שונה ועם אמא קמבוצ'ה קצת שונה, אז התוצאה הסופית היא, איך לומר… שונה.

 83. ארז:

  בעקבות הכתבה פה – והתחלה של התרבית מתמיא (עץ בעיר) – אני מגדל כבר כמה חודשים, ונהנה מהתהליך 🙂

  שאלה:
  האם הקמבוצ'ה מתנהגת אחרת בחורף? (צריך יותר זמן? פחות חושך?)

  וקצת תהיתי מה המקום של התה בתהליך. האם מישהו ניסה לעשות משקה רק ממים וסוכר – זה יכול להיות ניסוי מעניין.

  תודה,
  ארז

  • הי, ארז. שאלות מעולות.
   בגדול, ממה שאני קראתי, הטמפרטורה היא הפקטור החשוב כאן. אז בחורף אתה מוזמן לשים את הקמבוצ'ה נניח בתוך קופסה מאווררת וחשוכה מעל המקרר, או במקום אחר שמעט יותר חמים. הטמפרטורה האידיאלית היא טמפרטורת החדר, לזה אנחנו שואפים.
   לגבי מקום של התה בתהליך – גם אני תהיתי בזה לא מעט.
   מצאתי מספר מקורות שמספרים על עשיית קמבוצ'ה עם מטה (התה הארגנטינאי), קפה, מספר סוגים של "צמחי תה" (נענה, מרווה ועוד כמה) ועוד.

   מהבנתי לגבי מיקרואורגניזמים, הם מסתגלים מהר. כך שהמטרה שלי היא לגדל, לאט לאט, דור של קמבוצ'ה שתצליח לחיות על חומרים מקומיים יותר – צמחי תה (אני הולך עכשיו על מרווה כי היא גם בר, וגם חזקה וזמינה מאוד) ודבש. המטרה היא להחליף לאט לאט, בכל דור את הסוכר בדבש ואת שקיקי התה במרווה.

   אם זה יצליח, זה יהיה גדול.
   אם לא, אז לא נורא.
   בנתיים אני בדור שני.
   אעדכן בהמשך.

   בתמונה – קמבוצ'ה (טעימה מאוד) עשוייה ממטה (התה הארגנטינאי) בלי תה רגיל בכלל. (אבל כן עם סוכר קנים אורגני די רגיל).
   קמבוצ'ה ממטה - התה הארגנטינאי (ללא תה ''אמיתי'' בכלל)

   • שלומי:

    נראה לי שלמרווה יש תכונות של חיטוי, ולכן אני לא סגור על זה שתצליח במשימה (סותר את קיום הפטרייה…)
    אבל בטוח שיש צמחים שזה כן יעבוד איתם (וכאן השאלה היא על מה חיה הפטרייה- רק על הסוכר? על התנינים שבתה השחור?) מניח שהייתי הולך על סרפד בתור התחלה…

    • מעניין, לא ידעתי על התכונות האנטיביוטיות של המרווה, אשמח לרפרנס בנושא.
     בכל מקרה, כשיבוא החורף ננסה קמבוצ'ה סרפד. כמובן שבשביל להמשיך להכין בקיץ, צריך לייבש את הסרפד ולשמור כאבקה, אחרת לא יהיה…
     תודה.

     • ארז:

      תודה, אסף!
      אהבתי את הרעיון של ההשפעה ההדרגתית על הסימביוזה (קמבוצה 2.0 )- מעניין, אם זה יעבוד – אשמח לעדכונים. כל המשקה יהפוך ליותר מקומי (למרות שיש כאלה שמתנזרים מדבש).

      ושאפו על האתר – אני לומד ממנו הרבה…

      ארז

 84. אורית בוכובזה אורית בוכובזה:

  מאמר על הקמבוצ'ה מגלובס (2007, עדיין תופס מבחינתי 🙂

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000191257

  יש פה קצת מידע על הסגולות הבריאותיות ולכן זה מעניין לדעתי.

 85. אצל מי אפשר להגיש את התרבית באזור המרכז?
  וגם, האם תערובת צ'אי מסאלה תתאים? (יש לנו הרבה ממנה..)

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   תרבית אני אתן לכם, רק תפנו אלי בפרטי ונקבע למתי,
   ולגבי הצ'אי מהודו…. אמממ אין לי תשובה, או שתנסו ותתפללו לטוב, או שפשוט תחלקו לחברים (באתר) 🙂

   ליאור

   • אפרת בן צור:

    שלום ליאור,
    לפני כשנה חליתי בסרטן ואמרו לי שהפטרייה תוכל לעזור לי (לפחות בתופעות הלוואי).אני גרה בדרום ואני מעוניינת לקבל תרבית של קומבוצ'ה בהקדם.
    אפרת

    • ליאור זינגר ליאור זינגר:

     אפרת שלום,
     ראשית ברוך רופא חולים, אשמח לתת לך תרבית אך, אינני רופא ואני לא מתיימר לומר או לייעץ בתחום, אני יכול לומר לך כי קראתי (כאשר עשיתי סקר ספרות) על אדם (פה בארץ) אשר גם כן סבל מסרטן ומת בעקבות צריכה של משקה הפטרייה.
     המשקה הוריד לו את הpH בדם, ובגלל כשלים במערכת החיסון הגוף לא ידע להתאזן.

     לכן אני אשמח אם תתייצעי ראשית אם אדם בתחום (רופא) במידה ובכל זאת החלטת לקחת תרבית, את מוזמנת ליצור עימי קשר.
     אך בבקשה למדי טוב את הסיכונים לפני קבלת ההחלטה.

     הרבה בריאות,
     ליאור

    • ליאור זינגר ליאור זינגר:

     אפרת שלום,
     ראשית ברוך רופא חולים, אשמח לתת לך תרבית אך, אינני רופא ואני לא מתיימר לומר או לייעץ בתחום, אני יכול לומר לך כי קראתי (כאשר עשיתי סקר ספרות) על אדם (פה בארץ) אשר גם כן סבל מסרטן ומת בעקבות צריכה של משקה הפטרייה.
     המשקה הוריד לו את הpH בדם, ובגלל כשלים במערכת החיסון הגוף לא ידע להתאזן.

     לכן אני אשמח אם תתייעצי ראשית אם אדם בתחום (רופא) במידה ובכל זאת החלטת לקחת תרבית, את מוזמנת ליצור עימי קשר.
     אך בבקשה למדי טוב את הסיכונים לפני קבלת ההחלטה.

     הרבה בריאות,
     ליאור

   • ליובה:

    שלום ליאור שמי ליובה ואני מנסה להשיג את פיטרית קמבוצ"ה כבר הרבה זמן
    קראתי שיש לך ואתה מוכן לתת
    אני גרה באשקלון ואין לי אוטו האם זה אפשרי לישלוח אלי איך שהוא
    מחקה לתשובתך
    תודה לך מראש
    ליובה

   • יוסט דוכס:

    שלום רב,

    אשמח מאוד להתחיל לגדל. תוכל להפנות אותי למישהו שמוכן להתחלק בקומבוחה שלו?
    תודה מראש וחג שמח.

    יוסט

    • ליאור זינגר ליאור זינגר:

     יוסט,

     פשוט תפרסם פה תגובת בקשה עם המייל שלך וכנ"ל גם בפייסבוק של האתר, אני בטוח שתמצא,
     בהצלחה,
     ליאור

   • יערה:

    הי
    מעוניינת , לראות את התהליך , לנסות , לטעום .

    נשמע מסקרן ביותר .

    אשמח ליצירת קשר ואוכל להגיע .

    גרה בתל אביב .

    עדיפות לתקשר איתי במייל

    c.p.yaara@gmail.com

 86. שני:

  אני מגדלת את הפטרייה כבר חצי שנה עם תה ארל גריי.. רק כעת קראתי שאסור להשתמש
  האם לזרוק את הפטרייה ?ואיך יודעים אם היא הפכה רעילה?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   היי שני,
   מדיניות האתר היא לא להרעיל חברים, אך אני רואה שאת לא חברה 🙂 אז מה עלי לעשות?

   מעולה שאת כבר חצי שנה בעסק :), אבל אני כן הייתי זורק ורק מחמת הספק. אני אומר כי אני לא באמת מבין בתחום האפור הזה, ואני יודע שחוסר הבנה גובלת בבורות, אבל בכל זאת, אני הייתי זורק! את מוזמנת לקבל ממני תרבית חדשה 🙂

   אך אם בכל זאת בא לך לקרוא ולעשות ניסיונות על נפלאות הטוקסי והארל גראיי, כתבי את מסקנותיך בליווי תמונות.

   שפע של בריאות ואושר,
   ליאור 🙂

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   מרשים ביותר, אבל גם ככה השותפים שלי סובלים מהריח, לא יודע איך יגיבו לשותפה כזאת לאמבטיה.
   שווה להיכנס לראות, האהבתי את הערה האחרונה על הזיעה בסוף 🙂

   ליאור

 87. ניר:

  נשמע מגניב לאללה, ואני מת לנסות כבר.

  איך זה עובד עם השמרים?
  אפשר להשתמש גם בשמרים של יין?
  או שזה כמו מחמצת של לחם?

 88. טלאור כהן טלאור:

  הנה זה מתחיל!

  תודה רבה לליאור שאחרי כל השיגועים שעשיתי לו באין צדק, הביא לי שתי פטריות להתחיל את המעבדה אישית שלי 🙂

  שני דברים:
  1. שכחת להוסיף בכלי עבודה: בדים וגומיות.
  2. אני בישלתי את התה והוא מתקרר לו לעיתו כבר שעתיים נראה לי, אז נראה לי עדיף לעשות תמצית מרוכזת עם הסוכר המומס ואז להכניס למים חמימים כדי לחסוך את זמן ההמתנה.
  אנסה זאת בפעם הבאה.

  מבטיחה תמונות!

  • אלקובי:

   אפשר פשוט לחלק את כמות המים לחצי חצי להרתיח וחצי לשים במקרר ולשים מאוחר יותר בתוך התה המוכן וככה או מתקרר יותר מהר בברכה ויום טוב אלקובי

 89. מיכל:

  חיפשתי ולא מצאתי הסבר על היתרונות הבריאותיים של הקמבוצ'ה

  תודה מראש 🙂

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   מיכל (חסרת התמונה),

   אני נגד לפרסם מידע שלא אני חקרתי וגיליתי, מחשש שאעשה טעות, אך למרות זאת אצטט לך מהאתר שאולי שמעת עליו בשם (וויקיפדיה), את רשימת התרכובות האורגניות (כמעט כולן חומצות) שנוצרות במשקה:

   Acetic acid
   (which is mildly antibacterial)
   Butyric acid
   B-vitamins[5]
   Ethanol
   Gluconic acid
   Lactic acid
   Malic acid
   Oxalic acid
   Usnic acid

   כדי לקבל מידע מדויק על כל אחת ואחת מהן, את מוזמנת או לשאול מישהו מתחום הרפואה (לצערי זהו לא התחום שלי) או להשתמש בלינק הבא:
   http://lmgtfy.com/?q=Wikipedia+Acetic+acid%2C

   בהצלחה.

 90. היי ליאור, יופי של מאמר,

  גם אנחנו מגדלים קמבוצ'ה באהבה וכמה פעמים אפילו התפרנסו מזה.

  לדעתי וכך אנו עושים חשוב להקפיד גם על מוצרי גלם –

  סוכר קנים אורגני מסחר הוגן עולה 6.5 ש"ח לקילו, אפשר להזמין בשק גדול של 25 ש"ח
  זה חשוב כיוון שתעשיית הסוכר הרגילה היא גם מאוד הרסנית וגם ידועה באי ההגינות בתנאי העובדים.

  לגבי התה – כיוון שכל תה שתקנה בארץ ממילא לא גדל בארץ אנחנו מעדיפים להזמין תה אורגני בתפזורת (גם חוסך בשקיות וגם שוב הוגנות ובאקולוגיות) אנחנו מזמינים דרך אתר
  iherb תה של חברת starwestbotanicals שממה שהתרשמנו עומד בקרטריונים שלנו וגם מחירו סביר (לא זוכרת כמה)
  לגבי סוג התה – כל סוג משנה את הטעם ירוק, שחור או אולונג וגם שילובים בניהם יתנו תוצאות שונות ומעניינות.

  יש עוד הרבה מה לכתוב ולשתף את על המשקה המפולא אבל נראה לי שאעצור כעת 🙂

  • טלאור כהן טלאור:

   אי אפשר להשתמש בצמחים ישירות? נענע, לואיזה וכאלו?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   ווואוו ניבה, תודה רבה על הטיפים שלך 🙂 כן נוו אני מציג את האפשרות הזולה ביותר, אך טוב לדעת כי ניתן להרגיש את ההבדל כאשר משתמשים בחומרי גלם טובים יותר.
   בחור מת"א שנתתי לו את התרבית עורך בימים אלו ניסויים בסוגי תה שונים, אפרסם את המסקנות ברגע שישלח לי אותן.

   לגבי המשפט האחרון שלך, דווקא כן בבקשה פרטי והוסיפי מידע, הרי זוהי מהות האתר, לא כך?

   לגבי נושא ההתפרנסות מזה, איך? קראתי ונחשפתי רבות למכירת המשקה בארצות הברית, אך לא חשבתי שאכן יש לכך גם שוק (כלכלי) כאן בארץ, חשבתי פעם על דוכן משקאות בפסטיבלים 🙂

   לטלאור,
   את מוזמנת לנסות (ברגע שתקחי את התרבית) אך מקריאה מעמיקה בנושא (למרות כל הקורסים שלקחתי בביוכימיה אני עדיין לא מומחה) קיים חומר בתה שחור שחשוב לצמיחת הפטרייה (אהה כן כן, סליחה סימביוזה), אותו החומר קיים גם בסוכר חום (אמיתי). לכן אם בחרת בתה שאיננו תה שחור, אל תשכחי את הסוכר החום (והיקר יותר).

   רק אסיים ואומר שהחקלאות הזאת הרבה יותר שווה מהחווה המעפנה בBOOKFACE. 🙂

   • חבצלת:

    אני מגדלת קמבוצ'ה כבר קרוב לשנתיים על תה ירוק פושטי בתפזורת וסוכר לבן פושטי. ניסיתי גם תה שחור, אך פחות אהבתי את הטעם. זה עובד מצוין, המשקה טעים והתרבית שמחה ומשגשגת, ולא נתקלתי בטענה שתה ירוק דורש סוכר חום (אמנם לא ערכתי מחקר מעמיק).

    • ליאור זינגר ליאור זינגר:

     מעניין יהיה אם תעשי את הניסוי זה בצד זה,
     קחי 2 חתיכות וזרקי אותן לצנצנות זהות אחת ליד השניה.
     בשתיהן תה ירוק אך אחת עם סוכר חום והשנייה סוכר לבן, בכמויות שוות.

     נראה האם באמת יש הבדל 🙂

     עדכני אותי אם את עושה 🙂 זאת,

     ליאור

     • חבצלת:

      בהחלט כל המאמר והתגובות עשו לי חשק להתחיל בכל מיני ניסויים ושילובים שונים..
      אבל למה אתה מתכוון כשאתה אומר "סוכר חום אמיתי"?

  • אלקובי:

   איך אפשר להשיג את הסוכר קנים בשק אני מעונין בברכה ויום טוב אליה

  • שלומי:

   היי ניבה

   לחברת STARWEST יש מגוון רב של סוגי תה

   אודה לך אם תשלחי לי לינק באתר ש לIHERB לסוג בו את משתמשת

   תודה רבה

   שלומי
   shlomikok@gmail.com

 91. אורלב:

  מה הקטע עם הכתיב המוזר של KוKה Kולה וויOוצK*? לא משתמשים בשמות המפורשים? מה זה, וולדמורט?

  • ליאור זינגר ליאור זינגר:

   מאיפה לך שאלו החברות להן התכוונו? 🙂
   באופן כללי חברות כאלו משקיעות הון עתק בפרסום, אין צורך לתת להן פרסום נוסף, לרע ולטוב.

   ואין לי מושג מה זה וולדמורט אז יכול להיות שאתה צודק… למה לא

   • גדול. אימצתי. אנטי-גוגלינג.

   • אורלב:

    וולדמורט זו אכן דמות מהארי פוטר, הנודעת כ"זה שאין להגיד את שמו" (מכשף מאוד רשע ואימתו של עולם הקסמים כולו).
    אני לא מסכימה איתך- אני חושבת שלפרסום שלילי יש משמעות, ושאם, למשל, מחפשים "מקדונלד'ס" ומקבלים מלא תוצאות על כל הרע שהם עושים ומה יש באוכל שלהם, זה פוגע בהם וממש לא עוזר. כמו כן, בכתיב הזה יש משהו קצת מגוחך וטוקבקיסטי בעיני (סטייל "התשקורת", "סמולנים" וכו'). זו דעתי- מוזמן לא להסכים איתי.

   • עודד ג:

    גם לי זה נראה מגוחך. ואחרי שחשבתי על זה אז זה גם מיותר. למה אנטי גוגלינג? למה לא להינות מהפרסום שלהם? מי שיחפש אותם יוכל להגיע לכאן, והאתר ירוויח, אז למה למנוע את זה? מה יוצא מזה? הרי מי שקורא ברור לו מה הכוונה, מה, מי שיחפש קמבוצה יגיע לאחת החברות?
    גם אם נתעלם מזה של פרסום כזה זניח עבור החברות, אני רואה כאן אפס פרסום להם, ורק פרסום לחומרים שלכם.
    נקודה למחשבה.

  • חן:

   אני מניח שזה שילוב של וולמרט והדמות מהארי פוטר שאני לא זוכר ממש איך קוראים לה

 92. גיל:

  שלום ליאור,
  איזה כיף לקרוא את הטקסט שלך. הצחקת אותי מאוד- והזכרת לי שיעורי ביולוגיה עם התנייה פבלובית ל"סימביוזה" "הומיאוסטזה" ושאר קללות בלטינית. אני מאוד נהנה מהמשחק בחידיקים. ולכן אשמח לקחת את הזמנתך ולקבל מעט מה…סמביוזה. אני שוכן לי במרכז. אם זה אפשר צור קשר.

  שלך,
  "המלפפון הרטססיבי"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)