שדרוג מערכת המים הביתית

תיקונים ושיפוצים

הצטברות של כמה עבודות שדרוג ותחזוקה נדחסה ליום התקנה אחד, לאחר הכנות ממושכות. כמנהגי ערכתי תחקיר מקיף, בחרתי (סובייקטיבית, ללא “מחקר מדעי”, וללא כל טובת הנאה מצד היצרנים והמשווקים ששמם מופיע פה), וקראתי לאינסטלטור מקצועי להתקנה. כתבתי בעבר על עבודות שרברבות פשוטות שכל מי שיש לו יש אחת ימנית ויד אחת שמאלית יכול לעשות לבד, אבל צנרת ראשית של דירה, דוד שמש ועבודות על סולם או על הגג, זה עניין אחר ומומלץ להשאירו לבעלי מקצוע.

הצטברות של כמה עבודות שדרוג ותחזוקה נדחסה ליום התקנה אחד, לאחר הכנות ממושכות. כמנהגי ערכתי תחקיר מקיף, בחרתי (סובייקטיבית, ללא “מחקר מדעי”, וללא כל טובת הנאה מצד היצרנים והמשווקים ששמם מופיע פה), וקראתי לאינסטלטור מקצועי להתקנה. כתבתי בעבר על עבודות שרברבות פשוטות שכל מי שיש לו יש אחת ימנית ויד אחת שמאלית יכול לעשות לבד, אבל צנרת ראשית של דירה, דוד שמש ועבודות על סולם או על הגג, זה עניין אחר ומומלץ להשאירו לבעלי מקצוע.

חימום מים בחודשי החורף מהווה סעיף נכבד מחשבון החשמל שלנו. מדרום לבנין בן 3 קומות בלב תל אביב, הזה אדריכל עלום ואישר מישהו בעירייה, להקים מגדלים של עשרים ומשהו קומות. כתוצאה מכך, בין החודשים נובמבר ומרץ, גם כאשר השמים בהירים והטמפרטורה 30 מעלות, עלינו להפעיל את החימום החשמלי כדי להתקלח.

דוד השמש שלנו נמצא 4 קומות מעל הדירה, ובחורף המים החמים זרמו בצינור לא מבודד החשוף למזג האוויר, והגיעו פחות חמים, מה שחייב שימוש ביותר מים חמים, ריקון הדוד מהר יותר והדלקת גוף החימום למשך יותר שעות.

הוחלט להחליף את צינור המים החמים בין הדוד לדירה, בצינור מבודד. בחרתי בצינור SP העשוי סנדביץ של PVC ואלומיניום – זה צינור עמיד מכנית, חסין קורוזיה ועמיד יותר לשקיעת אבנית. הצינור מונע גם פעפוע חמצן לתוכו הגורם לקורוזיה מואצת של הדוד, מבודד תרמית, והבידוד מוגן בשרוול פלסטי האמור להיות עמיד בקרינה אולטרה סגולה בתנאי שמש ישירה. זה לא צינור ששרברב ממוצע מחזיק, ואדם מן היישוב לא יכול להיכנס לטמבוריה השכונתית ולקנות צינור כזה לפי מטר. נאלצתי לקנות גליל שלם של 50 מ’ בכ- 500 ₪, בערך פי שניים מהכמות הדרושה. שקלתי להחליף גם את צינור המים הקרים באותה הזדמנות, ולבסוף מסרתי לאינסטלטור את הכמות שנותרה.

(עידכון לשנת 2018 – השרוול בקטע החשוף על הגג התפורר מהקרינה אחרי שנים ספורות. צינור המים עצמו עשוי כאמור אלומיניום ומצבו איתן. עם זאת, הצינור לרוב אורכו עובר בנישה מאחורי חדר המדרגות שמקבלת רק מעט שמש ישירה, ומצבו טוב לאחר כמעט 4 שנים)

צינור SP העשוי סנדביץ של PVC ואלומיניום

צינור SP העשוי סנדביץ של PVC ואלומיניום

והנה דוגמא לנזקי השמש לצינור מבודד, כאשר אין הגנה על הבידוד:

דוגמא לנזקי השמש לצינור מבודד, כאשר אין הגנה על הבידוד

דוגמא לנזקי השמש לצינור מבודד, כאשר אין הגנה על הבידוד

אבנית היא צרה בתנאי הארץ, בה חלק גדול מהמים מגיע ממי תהום שעברו דרך סלע גיר. מבלי להיכנס לכימיה שהיא חור שחור בעיני, התוצאה היא משקעים על גופי חימום המפחיתים מיעילותם ועלולים לגרום לשריפתם בטרם עת, בטווח הארוך גם סתימות בצנרת, ובלאי מואץ של ברזים, דודי שמש וקולטים. תיאורטית השתפר משהו עם כניסת המים המותפלים לערינו, למרות שלאחר ההתפלה מוסיפים להם מלחים שאיני בקיא בהרכבם.

בחרתי במסנן הנקרא בארץ “סלמנדר”, ב ebay הוא נקרא Sentinel SESI. זה פתרון יקר אבל נטול תחזוקה לעשר שנים. מדובר במין צינור מתכתי כבד וחלול, העשוי חומר המפתה את מחוללי האבנית להתרכב איתו ולצאת מין אבנית אחרת שאינה שוקעת. כשפים, משהו. מי שרוצה להיכנס כמוני להרפתקה של קניית המסנן בחו”ל, מוזהר כי המסנן מגיע מותאם לצינור נחושת 22 מ”מ, ואין להשיג כאן מתאם (בושינג) לקטרים ולתבריגים המוכרים לאינסטלטור ישראלי. יש לזה פתרונות כמו חריטת מתאם פליז לפי הזמנה, אך הם יקרים.

לפני הסלמנדר יש להתקין מסנן 50 מיקרון, כדי למנוע שקיעת לכלוך על דפנות הסלמנדר תוך גריעה מיעילותו. קיימים בשוק מסנני פוליפרופילן שיש להחליף בכל כחצי שנה ועלותם כמה עשרות ₪ ליחידה (יש להקפיד על הצהרת המוכר כי המסננים בעלי תקן למי שתיה), ומסנני נירוסטה עם מנגנון שטיפה אשר אמורים לעבוד שנים ללא החלפה. מחיר המסננים (בית מסנן ופילטר) מתחיל בכ- 300 ₪ וממשיך אל מעבר ל- 1,500 ₪.

פתרונות אחרים המוכרים לי לטיפול באבנית, איני מומחה מספיק כדי לדרג את טיבם:

 • כדורי סיליפוס\אבני לשם ודומיהם – מיכל ובו מסנן 50 מיקרון, וכדורים שיש להחליף כל כחצי שנה. מניח כי אילו חומרים המותרים במי שתיה ומכיר אנשים המשתמשים בהם, לי זה לא נראה.
 • מגנטים – זוג מגנטים כבדים החובקים את הצינור מבחוץ. מקובלים כפתרון לפריט בודד כמו מכונת כביסה, ונטען כלפיהם כי אינם פעילים בעת שאין זרימת מים. יתרונם בכך שאין צורך בהתקנה ע”י שרברב ואין צורך בתחזוקה.
 • אבניX – פתרון דומה למגנטים אך מחובר לחשמל באופן קבוע, נטען כי מתקן אחד מגן על הדירה כולה. ניתן להרכבה עצמית בקלות וכאמור מבלי לגעת בצינור.

אבנית נוצרת החל מטמפרטורה של 55 מעלות. מדיח הכלים שלנו מחמם ל – 40 מעלות, רוב הכביסה נעשית ב- 30 מעלות, למעט לבנים, מגבות וכלי מיטה המכובסים ב- 60 מעלות. צפו לכן לאבנית בעיקר בקומקום ובדוד השמש.

באותה הזמנה של בעל מקצוע, קניתי שסתום אל חוזר להתקנה אחרי שעון המים (במקרה שלי גם אחרי המסנן) במחיר כ– 40 ₪ בלבד. קיים בייצור ישראלי עי שגיב. הטענה היא כי מים העוברים את שעון המים ועולים לדירה, מחלחלים לאט לאט חזרה דרך שעון המים, ובעת שאנו פותחים את הברז, חוזרים לדירה וכך החיוב עליהם כפול, ראו לדוגמא בקישור. מאחר וכאדם מסודר יש לי חשבונות מים כמה שנים אחורה, אשמח לשתף את תובנותי ממקור ראשון בעוד כשנה.

(עידכון לשנת 2018 – השסתום האל חוזר עובד, במובן שבעת תיקון בחנוכיית המים לא זרמו מים מדירתי למטה. לעומת זאת בראיה של כמעט 4 שנים אחורה לא מצאתי שינוי בחשבון המים הדו חודשי שלנו, ומכאן שלא הצלחתי להוכיח את הטענה שהתקנת שסתום אל חוזר צביאה לחיסכון בחשבון המים).

הנה המסנן שקניתי, “עמיעד T”, מפורק להמחשה לפני הרכבתו. הגליל הכסוף המוקף כלוב פלסטיק כתום הוא פילטר נירוסטה 50 מיקרון. למי שמשתמש בכדורי סיליפוס לריכוך המים – לשם מכניסים אותם, אצלי כאמור זה פילטר ותו לא. הברז משמש לשטיפת הפילטר – בשני קצות הגליל הכתום פתחים די גדולים דרכם אפשר לסנן גרגירי חול עם הגיעו לקו שלכם, זה טיפול שמומלץ פעם בחודש-חודשיים. פעם בחצי שנה-שנה אפשר להוציא את גליל הנירוסטה ולנקות או לטבול בחומץ אם נראה לכם הכרחי. הסלמנדר אמור להחזיק 10 שנים, יש הממליצים לאחר כמחצית התקופה לפרקו ולהשרות בחומץ לניקוי.

המסנן שקניתי, "עמיעד T", מפורק להמחשה לפני הרכבתו

המסנן שקניתי, “עמיעד T”, מפורק להמחשה לפני הרכבתו

הסלמנדר והשסתום האל-חוזר:

הסלמנדר והשסתום האל-חוזר

עוד כמה דברים חשובים לדעת ולזכור:

 • תחזוקת דוד השמש, מומלץ לבצע ע”י אינסטלטור מיומן וחשמלאי מוסמך.
 • שטיפת הקולט נעשית ע”י פתיחת הפקק הנמצא בחלקו התחתון, וריקון המים.
 • פירוק האוגן (פלאנג’) לבדיקת האבנית על המאיץ או להחלפת גוף החימום והמאיץ, מחייב חשמלאי ואינסטלטור. הפעם לא פירקנו, אבל ניתן להתרשם מתמונות של אחרים, איך נראה מאיץ סתום באבנית, ואיך נראה גוף חימום שרוף.
 • יש הבודקים את שסתום הביטחון ע”י פתיחתו ובדיקה שהוא נסגר חזרה. לצערי עדיין לא ראיתי שסתום כזה ממש תקין.

בחזרה לדירה, בזמנו התקנו חסכמים – מוצר המותקן על ראש הברז ומגביל את ספיקת המים דרכו. התרגלנו “לפתוח את הברז עד הסוף”, ומתברר כי די בכמות קטנה של מים כדי שנרגיש נוח (5 ליטר לדקה לברז בכיור לנטילת ידיים, 10 ליטר לדקה במקלחת, 8 ליטר בברז המטבח). ברז חדש אמור לכלול חסכם מובנה, ואפשר לבדוק זאת ע”י מדידת הזמן הדרוש למילוי דלי או מיכל מים אחר שנפחו ידוע. קיימים שני סוגים של חסכמים: הראשון הוא דיסקת פלסטיק המותקנת בין ה”פילטר” בראש הברז לבין גוף הברז, יש ברזים בהם לא ניתן להתקין דיסקה כזו, והשני הוא טבעת המותקנות באותו מקום, לפני הפילטר או במקומו.

כמה דברים ראויים שלא עשיתי:

 • שומר סף” למערכת המים. מכשיר המותקן על צינור המים הראשי לדירה (בהתקנה מקצועית), מחובר לחשמל ולאינטרנט ומנטר את זרימת המים בדירה. מתברר שלכל צרכן מים אופן שימוש אופייני, והמכשיר אמור לזהות ולדווח על דפוסי צריכה בעייתיים כמו בן משפחה שמתקלח שעה שלמה, ולהתריע הן על נזילה קטנה הדורשת החלפת אטם בשירותים והן על נזילה גדולה יותר כמו צינור גמיש שהשתחרר או פיצוץ בצינור. אם צריך, מסמס ללקוח ומסוגל גם לסגור את ברז אספקת המים לדירה.
 • בקר חכם לדוד השמש. יש מוצר של כרומגן הנמכר משום מה רק עם דודי השמש שלהם ומתקשר עם הדוד על גבי קו החשמל הקיים, ומוצר של טרמובית המתקשר עם הדוד אלחוטית אך טווחו קצר מזה הנדרש לי. העיקרון פשוט ונכון – מדידת טמפרטורת המים הקיימים בדוד לפני החלטה לכמה זמן להפעיל את הדוד. אף אחד לא אוהב להישאר בלי מים חמים באמצע המקלחת בחורף, אבל הדלקת הדוד החשמלי שעות ארוכות רק כדי שלא יהיה ספק – מבזבזת חשמל.
 • מתקן להגבלת טמפרטורת המים היוצאים מהדוד, הנה דוגמא של שגיב, יש מוצרים נוספים המבוססים על בקר חשמלי.
 • גישה אחרת, מעדיפה חימום כמות המים הדרושה בלבד, במקום חימום הדוד כולו. חיבור אחד מאלה בטור בין דוד השמש למקלחת, אמור לגרום לחימום מים לעשר דקות המקלחת בכל פעם בהספק 7.5 קו”ט, במקום חימום הדוד כולו במשך שעות בהספק 2.5 קו”ט, והפסדי חום בדרך. המחיר הוא עלות התקנה גבוהה שאינה בהכרח כלכלית במדינה שטופת שמש. זה עשוי כן להיות כלכלי אם אין דוד שמש, וחימום המים נעשה בדוד חשמלי.
 • ראו מוצר חשמלי שמחירו סביב 500-700 ₪, ובנוסף התקנה ע”י אינסטלטור והכנת נקודת חשמל תלת פאזית, סיפור של עוד 1,000 ₪ לפחות, והרבה יותר מזה אם חיבור החשמל בבית אינו מספיק גדול, ומוצר המופעל בגז, כ- 3,500 ₪ כולל התקנה.

לתוכן זה נכתבו 22 תגובות

 • שלום
  לאיזה קוטר צינור היית צריך להתאים את המסנן? אני רואה באיביי שיש גם סלמדר בקוטר 15 מ״מ . האם הם מתאימים לארץ?

  • הי,
   מניסיון של יותר מארבע שנים, הסלמנדר עובד אבל זה לא פיתרון קסם.
   טכנאי פירק את גוף החימום של דוד המים החמים, היה מלא וסתום באבנית אבל זו התפרקה בקלות.
   אין לי הידע לקבוע האם זה פיתרון טוב יותר או פחות מאשר שיטות אחרות לריכוך מים.
   שכן שלי התקין סלמנדר 15 מ”מ, הוא גר לבדו ויש לו מקלחת אחת. אצלנו במשפחה של חמש נפשות, צריכת המים גדולה יותר לכן בחרתי בסלמנדר הגדול, בקוטר 22 מ”מ.
   אחת העיזים של המתקנים האלה היא הצורך במתאם לצנרת הישראלית. אם אתה קונה סלמנדר באנגליה, קנה אותו עם מתאם לצינור 3/4″ עם תבריג BSP. גם אם צינור המים של דירתך הוא צינור פלסטי גמיש, האינסטלטור בארץ כבר יסתדר. אם תקנה את הסלמנדר בארץ, ראה אילו מתאמים יש להם.
   קניה בנפרד של מתאם כזה – יקרה.

   • לצערי רכשתי סלמנדר 22 מ”מ ללא מתאם. הטיסטלטור שהזמנתי להתקנה לא מצא פיתרון לבעיה. מכיר איסטלטור שידע להתמודד אם חוסר התאימות?

   • גולן, כאמור המתאם שלי הגיע בטובה אקראית לפני כמה שנים, זה לא משהו שאני יכול לשחזר. האפשרויות שלך הן להזמין מתאם ממי שקנית ממנו את הצנרת, להזמין חריטה של חלק מתאים (יקר מאוד), אולי לבקש מהיבואן שימכור לך, ואולי לפנות לעוד ועוד אינסטלטורים, אולי אחד מהם הרכיב או פירק מתקן כזה ויש לו המתאם

 • תיקון לגבי הפילטרים,
  כל הפילטרים למיניהם מסוג מגנטים או אסלנדר הם חסרי ערך, מקסימום יתפסו קצת חלודה ואבנים, אבנית היא חומר קשה תמס, קרי צריך ריאקציה כימית כדי לפרק אותה, שום פילטר לא יודע לפרק אבניתֿ ֿ, אבנית לא מושפעת על ידי כוחות וונדרולס ולכן רק שימוש כימי כמו אבני סיליפוס יעשו את העבודה.
  ֿֿ

  אגב אבנית היא רק מפגיע כלכלי ולא בריאותי, אנשים עם בריחת סידן מומלץ לשתות מי ברז.

 • שלום,
  המאמר בהחלט מעניין ומקיף. אני באופן אישי יכול להמליץ על משאבות חום כאמצעי טוב מאוד לחימום מים בעבור עסקים שצורכים מים בכמויות גדולות. לי באופן אישי יש מסעדה במרכז הארץ והמערכת הזו לחלוטין מועילה לנו בשימוש במים.

 • הי, אחלה פוסט ץ יש לי שאלה. יש לי בכניסה לבית מסנן סטנדרטי של 0.5 מיקרון בלבד. אני מעוניין לנקות את הדוד החשמלי באמצעות חומץ. חשבתי על אפשרות להחדיר חומץ לדוד החשמלי באמצעות שפיכתו בתוך המסנן והפעלת הברז והדוד החשמלי. השאלה היא מה מבטיח לי שהחומץ אכן ייכנס אל תוך הדוד החשמלי. מה דעתך על הרעיון?

  • אסף,
   אני מהנדס ולא כימאי, אבל למיטב ידיעתי כדי להשרות משהו בחומץ, צריך לפרק אותו ולהשרות בחומץ לא מהול למשך לילה שלם לפחות. הכנסת כמות של חצי ליטר חומץ לתוך המסנן הביתי, תביא למיהולו ולפיזורו בכל הצנרת הביתית, כולל למי השתיה שלך והמים בהם אתה חופף את הראש, וזאת בריכוז נמוך מכדי לנקות משהו.
   לניקוי הדוד, בהנחה שאתה יודע מה אתה עושה – סגירת ברז המים הראשי לדירה, אם זה דוד שמש – פתיחת ברז הניקוז בתחתית הקולטים (מומלץ ע”י אינסטלטור שגם ידע לסגור אותו ברז), אם דוד חשמלי – ניקוז כל המים מברז מים חמים הנמוך מהדוד. ההמשך מומלץ ע”י חשמלאי בלבד – פירוק הפלאנג’ ובדיקת מצבו. אולי אפשר לנקות בטבילה בחומץ למשך זמן בו לא יהיה לך דוד, ואולי גם לא מים חמים בדירה, ואולי כדאי לקנות פלאנג’ חדש בפחות מ- 100 ש”ח, ולהחליף אותו. הניסיון שלי אומר להחליף את כל הפלאנג’ ולא רק את גוף החימום, וגם אומר שבפלאנג’ ישן הגומיות ישנות ולכן גם לטובת אטימת הדוד, כדאי להחליף את הפלאנג’ בחדש. באותה הזדמנות מכניסים יד לדוד וגורפים אבנית ומשקעים קיימים (ביד, לא עם כלי העלולים לפצוע את הציפוי הפנימי של הדוד), ככל שניתן, ומקפידים על ניקוי סביב גומית האטימה של הפלאנג’.
   יעקב

 • ראשית כל, המאמר מעניין ומקיף.
  אני באופן אישי ממליץ על חימום מים בגז. עלות ההתקנה מאוד יקרה אך יחד עם זאת,
  עלות השימוש עצמו זול יותר מאשר חימום מים בחשמל (זאת אומרת שעל פי ניהול צריכת המים בבית שלי, שמתי לב שבתקופה שחימום המים נעשה באמצעות הדוד (קרי חשמל) אז חשבון החשמל שלי היה גבוה יותר מהעלות שכיום אני משלם עבור חשבון הגז…לאחר שהעברתי את מערכת החימום לשיטת גז במקום על חשמל).
  החימום הוא יעיל ומהיר…לא צריך לחכות לדוד ולא צריך להדליק מראש. איך שנוגעים במים, הם חמים. אני חושב שזה באמת שווה את המאמץ ואני גם מוסיף פה המלצה לחברה שהתקינה לי את המערכת.

  • גל,
   עקרונית חימום מים “בן רגע”, כלומר חימום רק כמות המים הזורמת בצינור, יעיל יותר מאשר חימום בוילר שלם.
   עם זאת, אם יש לך דוד שמש, אז ברוב ימות השנה עלות חימום המים היא אפס.
   אני אישית לא אוהב מערכות גז, הן יקרות להתקנה, וכאשר הן מתקלקלות – הן יקרות לתיקון. מערכת כזו אצל שכן שלי, התקלקלה וגרמה לדליפת גז לתוך חדר השינה שלי – זה מסוכן.
   מחממי מים חשמליים “בן רגע” כמו של “אטמור”, צורכים חשמל בהספק שעלול לגרור עבודת חשמלאי ואולי גם הגדלת החיבור לדירה.
   בהשוואה בין דירתי, בה מותקן דוד שמש המוסתר בחודשי החורף ע”י מגדל סמוך ולכן אנו משתמשים רבות בדוד החשמלי, לבין דירת שכני שמותקן בה מתקן חימום מים בגז – סך חשבונות החשמל והגז שלו, גדול משלי.

 • יעקב שלום
  אבקש להכיר לך את מערכת ESENSE שפותחה בישראל ומותקנת בלא מעט בתים בארץ קרוב ל 4 שנים.
  המערכת מתאימה לכל סוגי הדודים הן ישנים והן חדשים.
  תוכל לקרוא קצת יותר על המערכת בכתובת:
  http://WWW.ESENSE.CO.IL

 • יונתן ריינד |

  שלום לכם
  קראתי את מה שכתבתם בעניין (רלוונטי עבורי כרגע מפני שאני מקים מעין חדר כושר עם מקלחות ומחפש פתרונות לחיסכון באנרגיה ובמים)

  במקום שאני מקים יש אתגר נוסף – ריבוי משתמשים – כ100 מתוכננים במהלך שעתייים בבוקר ואחר כך שקט רוב היום

  שאלותי:
  1) מה היחס של ערבוב מים קרים עם מים חמים מהדוד? באמת 1:1 כפי שצויין כאן למעלה?
  2) מהי משאבת חום?
  3) מה המשמעות של חיבור דוודים בטור או במקביל?
  4) סולר או גז לא רלוונטי מבחינתי בגלל התשתיות בבנין המשרדים שבו אני מקים את המיזם.
  5) מהם גופי החימום המהירים שהתייחסתם אליהם?

  תודה רבה לכם על עזרתכם
  יונתן

  • יונתן שלום,
   איני מומחה להסקה ולחימום מרכזי של מים, אל תיקח ברצינות את תשובותי עד שתדבר עם כמה בעלי מקצוע.
   ההיגיון שלי אומר כך:
   100 איש שמתקלחים 10 דקות כ”א במקלחת שמוציאה 10 ליטר לדקה שמהם 5 ליטר מים חמים, צריכים נניח 5,000 ליטר מים חמים.
   זו כמות מאוד מכובדת לחימום בו זמני, מניח שלייצר כזו כמות חום על פני שעתיים יחייב אותך למכשיר חימום עם הספק גבוה, מחיר קניה גבוה ואולי צורך בהגדלת חיבור החשמל לבנין, כאשר רוב שעות היום יהיה מכשיר זה מושבת. מכאן שאולי כדאי לחפש פיתרון של אגירה (אמצעי חימום חלש יותר שיעבוד נניח כל הלילה בתעריף חשמל מוזל, תעו”ז, ויחמם מים שייאגרו בכמה מיכלים).
   משאבת חום היא מתקן המחליף חום בין פנים הבנין לבין החוץ, ולכן נצילותו גדולה מ- 1. מזגן ביתי טוב מגיע לנצילות של מעל 3.5, גם זה סוג של משאבת חום.
   משאבת חום לחימום מים היא מין מזגן אוויר גדול המותקן בחדר ההסקה במקום דוד סולר או גז, ומחמם מים לטמפרטורה של עד כ- 55 מעלות, היכולים לשמש למקלחות.
   אם אפשר לזרוק לך רעיון קצת מרחיק לכת, האם חדר הכושר המדובר נמצא בבנין משרדים? אם כן, בדוק אפשרות לנצל את מערכת מיזוג האוויר המרכזית לשם ייצור מים חמים במשך הלילה ואגירתם.
   מעבר לכמה רעיונות אלה, אתה צריך מהנדס מכונות טוב עם התמחות במיזוג אוויר וחימום, ולפחות להתחיל בשיחות עם עם כמה חברות המבצעות פרויקטים כאלה כדי לקבל הצעת מחיר ראשונית.
   לשאלתך, “גוף חימום מהיר” הוא שרוול פלסטיק המורכב סביב גוף החימום בדוד שמש או חשמל ביתי, ומטרתו להאיץ את הסירקולציה של המים החמים בדוד. אין לזה קשר למערכות חימום בסדר הגודל הדרוש לך.
   חיבור דוודים בטור או במקביל בסדר הגודל הדרוש לך, הוא מעבר להבנתי המקצועית. בהצלחה, יעקב

 • תודה על הכתבה המפורטת. תמיד תענוג לקרוא את הפוסטים שלך.

  1. מדוע אתה מתעקש על דוד שמש, כשגם בקיץ הוא מופעל בעיקר כדוד חשמל? הצבת דוד חשמל ישן (דוד שמש דה-יורה), שבידודו נפגם עם השנים, בשטח סחוף רוחות, במרחק של 3 קומות מדירת המגורים היא דרך בזבזנית לחימום מים. אתה משקיע סכומים נכבדים בבידוד צנרת ארוכה שמגיעה מדוד שלא מפיק לך את כמות המים החמים שבה אתה מעונין. אני אופתע אם הבידוד של הצנרת יועיל באופן משמעותי. נסיוני בבידוד צנרת ארוכה יותר וחשופה פחות, מראה אחרת.
  לחילופין, אתה יכול להתקין דוד חשמל קטן (30,45,60 ליטר) *בתוך הדירה* על צנרת המים החמים החוזרת מדוד השמש. את התרמוסטט של הדוד בתוך הבית תוכל לכוון ל-55 מעלות (לא פחות, מחשש הלגיונלה). כך יהיו לך מים חמים באופן מידי כמעט, ותאלץ לחמם כמות מים קטנה יחסית. אם דוד השמש שלך אכן מחמם מספיק מים, המים החמים שבדוד השמש יזרמו אל דוד החשמל הפנימי, והתרמוסטט ישבית את גוף החימום שבדוד הפנימי ברגע שהטמפרטורה בחלקו התחתון של דוד החשמל תגיע ל-55 מעלות.
  *מבלי להתעלם מנושא עלויות דוד חשמל חדש, נקודת החשמל החד פאזית וההתקנה*, שרשור דוד חשמל קטן עם בידוד חדש בתוך הדירה לדוד השמש הקיים עדיף על כל בידוד של צנרת חיצונית שחשופה לפגעי הטבע.
  2. אם דוד השמש מחמם מים – ואני מסיק שהוא אכן עושה זאת, כיוון שאתה מטפל באופן שוטף באבנית שמצטברת בו – ועדיין הוא אינו מספק את תצרוכתה של משפחתך, יתכן שאתה זקוק לדוד בנפח גדול יותר. אם אינך רוכש דוד שמש שמחמם מים במערכת סגורה, יש להגדלת נפח הדוד השלכות על הצטברות האבנית בקולטים, אבל כעת, דוד השמש שלך אינו ממלא את יעודו. ושום בידוד או ניקוי אבנית לא יגדילו את נפחו.
  3. למרות ההוזלה הצפויה בינואר 2015, גם למים יש מחיר לא זניח.
  אם אתם שוטפים כלים בשיטה הישנה, הייתי מצריח בין החסכם של כיור נטילת הידיים לחסכם של כיור המטבח. את ההבדל המשמעותי תרגיש בחשבון המים.
  10 ליטר לדקה במקלחת משמעותם צינור ללא חסכם. אני מציע לך להתקין חסכם צינור במקלחת, ובו זמנית להחליף את ה”טלפון” לטלפון מזלף שפתחיו מרופדים בסיליקון. אתה מקבל זרם משמעותי ומעודן כאחת.
  בנושא מחיר המים – חימום 1000 ליטר מים בפער טמפ’ של 40 מעלות צורך כ-46 קווט”ש שמחירם כ-30 ש”ח. מהילת 1000 הליטר שחוממו ב-1000 ליטרים נוספים, כדי לאפשר מקלחת תעלה לך כ-16 ש”ח, מחיר המים.
  גם למים הקרים שאתה מבזבז בצנרת החיצונית (או שבזבזת עד להתקנת הבידוד) עד להגעת המים חמים יש משמעות כספית, וזה מחזיר אותי לסעיף 1.

  • תיקון טעות ועוד מחשבות:
   1. סליחה, לא שמתי לב שדוד השמש דווקא עושה אצלך את העבודה בקיץ, והבעיות מתעוררות רק בחורף, כך שאין צורך להגדיל את נפחו.
   2. אם הדוד החשמלי נמצא בתוך הדירה, או למצער במקום שאינו סובל מרוחות הסובבות מגדלי מגורים, אז איבוד החום שלו קטן יותר – מנסיון בדודים גדולים של 250 ליטר מדובר בכ-3 מעלות ליממה בטמפ’ של כ-50 מעלות, ובדודים קטנים יותר, איבוד החום גדול יותר, וגם זה תלוי בגיאומטריה של הדוד – וזה מייתר את השימוש בכל מיני מדידים אלקטרוניים לכמות המים החמים. אתה מדליק את מתג הדוד החשמלי ונותן לתרמוסטט לעשות את שאר העבודה.
   3. נפח דוד פנימי משורשר צריך להקבע עפ”י סכום נפח המים שנמצא בצינור המוביל מדוד השמש לדירה בתוספת מחצית נפח מי המקלחת, לכל הפחות. במקרה של דוד של 60 ליטר, ומקלחת של 100 ליטר שמתוכם 50 הם מי דוד, יהיה ניתן להכניס כל 70 דקות מתקלח חדש, בהנחה מופרכת שמי דוד השמש החמים המזינים את דוד החשמל הם קרים לחלוטין, לאורך כל התהליך.
   4. לפני שנים אחדות סקרתי מספר פתרונות חימום מי צריכה (דוד”ש, דוד חשמל, גז, משאבת חום דירתית, משאבת חום לבית משותף), והתוצאות היו שחימום בגז הוא לא משתלם (במחירי גז מרכזי שלא בצובר בגוש דן) גם כשמערכת החימום ניתנת במתנה (כולל התקנה).

   • נבו,
    דוד השמש שלנו בנפח 150 ליטר מספיק למשפחה בת 5 נפשות בקיץ.
    הבעיה כאמור בחורף בה יש פחות שמש וכאשר יש שמש – המגדל השכן מצל עלינו.
    לא חשבתי על דוד חשמלי קטן במקביל, ההתקנה שלו אמורה להיות פשוטה פיזית וגם חשמלית כיוון שיחליף את גוף החימום של דוד השמש ויהיה באותו הספק.
    אבל כיוון שכאמור יש פה חמש נפשות, ולא נמתין 70 דקות בין מקלחת למקלחת, דוד 60 ליטר לא יספיק.
    מכאן הפתרונות המהירים למיניהם, הפועלים בהספק חימום גבוה פי 3.
    בבנין בו גרה אמי, בנין גבוה בו אין אפשרות להתקין דודי שמש לכולם, עברו מחימום מי מקלחות בסולר (דוד אחד גדול לכל הבנין) לחימום במשאבת חום, וההפרש הכספי מדהים. בדירה בודדת לא ריאלי להתקין משאבת חום, מה עוד שדוד השמש מספק מים חמים בחינם מחצית מהשנה.

   • החיבור שהצעתי הוא דוד חשמל בטור לדוד השמש ולא במקביל לו.
    אני מניח שאתם מכלים את כל דוד המים החמים בקיץ, כך שהצריכה הממוצעת לנפש היא 30 ליטר מים חמים. נניח שתתקין דוד חשמל בנפח 80 ליטר, ונניח עוד שדוד השמש שלך מלא במים קרים לאורך כל פרק הזמן של מיפנה החורף, והשמש לא מחממת אותו כלל. בתחילת הערב דוד החשמל הפנימי יהיה מלא במים חמים, שמספיקים לכ-3 מתקלחים. אם לשלושה אנשים לוקח 60 דקות להתקלח בזה אחר זה, בזמן שהם מתקלחים, מחוממים מים לשני המתקלחים הנוספים.
    את חישוב 70 הדקות ביססתי על גוף חימום של 2000 ואט, אבל קיימים גם גופי חימום סטנדרטיים של 2500 ואט (וסטנדרטיים פחות של 3000 ואט), שיקצרו את זמן החימום ב-20%.
    *כדאי מאוד להעדיף דוד חשמל בעל יחס גבוה בין גובה הדוד לקוטרו, כדי לאפשר סטרטיפיקציה משמעותית (ריבוד) של המים החמים בדוד החשמל.*

    בנוגע לבנין שבו מתגוררת אמך, אני מניח שמה שהיה מותקן שם הוא תנור סולר (חימום ישיר במערכת מסוחררת) ולא דוד סולר (חימום עם אגירה).
    בנוגע למערכת חימום מי צריכה בעזרת משאבת חום, יש לי הרבה מאוד מה לכתוב, כיוון שאני ערכתי את סקר ההיתכנות של התקנת משאבה כזו בבנין שבו אני מתגורר, ומשאבת חום כזו, אכן הותקנה בו לבסוף, אבל חישובי ערך נוכחי נקי ששקללו את כל ההוצאות הכרוכות בחלופות החימום (אתה עלול להתחלחל מדפי ההנחות שלי) הראו שהפער בין חלופת משאבת החום המרכזית לבין דודים חשמליים דירתיים, אינו גדול. הסיבה שבחרתי במשאבת חום נבעה מחוסר היכולת שלי להניע את הדיירים להתקין דודי חשמל דירתיים, ולוותר על מערכת חימום מי צריכה מרכזית.
    להבדיל מדיירי בניינים אחרים שמסתפקים בחסכון הכספי, אני בצעתי מעקב מדויק אחרי הביצועים (מדידות CoP) של משאבת החום לאורך כשנתיים לאחר התקנתה, ואני יכול לאמר בבטחון, שאין זה מקרה שמתקיני המערכות הללו מדגישים את החיסכון הכספי ולא את הנצילות של המערכות.
    החסכון שבעלות חימום המים במשאבת חום , כפי שהן מותקנות בבניני מגורים רבים בישראל , * נובע ברובו מפער הנצילויות בין מערכת הסולר למשאבת החום, ובמיעוטו ממחיר האנרגיה הנמוך של חברת החשמל ביחס למחיר הסולר.*
    החלפת תנור הסולר במשאבת חום גרמה להקטנת ההוצאות המשתנות לחימום מים פי חמישה (5) בבנין המגורים שלי.
    אלא שרובו של החיסכון מושג בשל נצילותו הנמוכה של תנור הסולר, ולא בשל נצילותה הגבוהה של משאבת החום. הנצילות שהובטחה לנו היתה 3 (ויותר) לאורך כל השנה. הנצילות הנמדדת אצלנו היא 2.1 בממוצע שנתי.
    * גופי חימום חשמליים ישירים שהיו מותקנים בדודים בכל דירה היו יכולים להקטין את ההוצאה המשתנה על חימום מים פי ~2.7, וזאת בהשקעה כספית קטנה הרבה יותר *.
    במילים פשוטות – אין להסתנוור מהחסכון הכספי הניכר, כיוון שמהבחינה הטכנית מדובר בבנין שלי בכישלון.

   • נבו,
    לגבי החיבור בטור, אתה צודק, טעות כתיבה שלי.
    לגבי משאבת החום, ואנחנו קצת מתחילים לחרוג מהנושא – שמעתי סיפורים על ה- COP התיאורטי מול המעשי, אין לי כלים ולא מדדתי זאת.
    הוחלף דוד סולר שנראה כמו בסרט לפי ז’ול ורן, שחימם כמות גדולה של מים, קודם בתנור לחימום ישיר ללא אגירה באמצעות מחליף חום, ובהמשך במשאבת חום שמספקת הסקה תת רצפתית במשך כמה שבועות בחורף וביתר הזמן מחממת מי צריכה דרך מיכל אגירה של 1,000 ליטר. סידור כזה משמעו לאו דווקא המשאבה האידיאלית למי צריכה אבל הרבה יותר זול מהסולר שהיה קודם, גם אם עיקר החיסכון נובע מעלויות הסולר ומהמערכת המיושנת שהיתה.
    לא כל אחד רוצה להתחיל לעשות עבודות בתוך דירתו כדי להכניס דוד מים קטן במקום חימום מים מרכזי. ועד בית ושכנים הם עניין בפני עצמו, ובסך הכל לאכל אחד זכות להחליט מה יעשה בדירתו. משאבת חום לחימום מים דירתי ראיתי פעם באיזה פרוספקט של חברה סינית, אבל לא בשימוש בארץ.
    לטעמי, מי שיכול מבחינת גובה הבנין ומבחינת הצללת הבתים השכנים שיתקין דוד שמש, ויגבה אותו בטיול באבנית ובצינור מבודד. יש מה לחסוך בחימום המים בחורף אבל זו שאלה של מידת ההשקעה מול מידת החיסכון והמספרים שונים ממקרה למקרה.
    מודה לך על הדיון המעמיק, שמחתי להתכתב עם מי שמחפש ביסודיות פתרונות

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן