טלפון נייד – שימוש נכון ובריא, המדריך המלא

גוף בריא

לאחר שראינו את המנגנונים בהם קרינה סלולרית עלולה לגרום לנזק לרקמות ביולוגיות בכלל ולאדם בפרט ולאחר שראינו מה האמצעים שעל המדינה לנקוט כדי לצמצמם את החשיפה לקרינה (לעת עתה לצערנו, המדינה לא עושה את הנדרש), הגיע הזמן שניקח אחריות על בריאותינו. מכיוון שכמעט כולנו נמשיך כנראה להחזיק במכשיר סלולרי, להלן המדריך השלם לשימוש בריא בסלולר. מדריך זה נכתב לאחר מחקר מעמיק על הנושא, כולל בדיקות קרינה לציוד הרלוונטי באמצעות מדי קרינה.

הקדמה

חלק מנושא הקיימות הוא הידע לאמץ את פלאי הטכנולוגיה, אך לדעת להשתמש בהם בצורה חכמה ששומרת על העולם הטבעי הקיים מבלי לפגוע בו, דוגמא נפלאה לכך היא כיצד ניתן להשתמש בטלפונים ניידים מבלי להרוס את גופנו?

כמהנדס וכאיש מדע לא מעט פונים אלי ושואלים אותי שאלות שונות בנוגע לקשר בין שימוש בטכנולוגיה של המאה ה21 והשפעה על בריאות הגוף. תמיד אני מנסה לתת את התשובות המקצועיות ביותר, אך יחד עם זאת אני תמיד מדגיש את הנקודה כי אינני רופא ולכן התשובות שלי נובעות מהגיון ו’חשיבה הנדסית’ אך לא מהבנה מלאה של ביוכימיית גוף האדם.

לכן פניתי לקולגה שלי מהטכניון אשר בוגר הפקולטה לרפואה (M.D.) ועובד כרופא כללי, המתמחה ברפואה תזונתית, ניקוי רעלים וברפואת הרמב”ם. שמו ד”ר גיל יוסף שחר והוא מנהל בלוג מדהים בשם “המרכז לרפואת הרמב”ם“. גיל מתמקד בנושאים אקטואליים, בוחן אותם לעומק ומפרסם מאמרים (בעברית) אשר בשפה פשוטה ועממית נותנים תמונה מלאה, מעמיקה ומקיפה על הנושא המדובר. הנה תוצאות המחקר המרתק והפרקטי של גיל בנושא שימוש נכון בסלולר.

הלכות דיבור בסלולר

לאחר שראינו את המנגנונים בהם קרינה סלולרית עלולה לגרום לנזק לרקמות ביולוגיות בכלל ולאדם בפרט ולאחר שראינו מה האמצעים שעל המדינה לנקוט כדי לצמצמם את החשיפה לקרינה (לעת עתה לצערנו, המדינה לא עושה את הנדרש), הגיע הזמן שניקח אחריות על בריאותינו. מכיוון שכמעט כולנו נמשיך כנראה להחזיק במכשיר סלולרי, להלן המדריך השלם לשימוש בריא בסלולר. מדריך זה נכתב לאחר מחקר מעמיק על הנושא, כולל בדיקות קרינה לציוד הרלוונטי באמצעות מדי קרינה.

כמה ומתי לדבר?

 1. דברו בטלפון הסלולרי כמה שפחות. זה האמצעי הטוב ביותר והיעיל ביותר לצמצום החשיפה לקרינה. נסו לדחות כל שיחה, שאיננה דחופה מאוד, למקום בו תהיו ליד טלפון קווי.
 2. כאשר אתם כבר מדברים – קצרו את זמן השיחה ככל האפשר. השתמשו במכשיר הסלולר רק לצורך מידע החייב לעבור באופן מיידי לצד השני.
 3. העדיפו שימוש בsms במקום שיחה

  העדיפו שימוש בsms במקום שיחה

  אם אתם אלו שצריכים להודיע הודעה כלשהי (אתם מאחרים, לא זוכרים מה לקנות בשוק וכו’), העדיפו לשלוח SMS  במקום להתקשר. שליחת SMS  מייצרת קרינה במלוא העוצמה, כמו בעת שיחה, רק לפרק זמן של כ 5 שניות. זה וודאי עדיף על שיחה שנמשכת לרוב הרבה יותר מזה. במידה ומדובר בהתכתבות SMS ממושכת (מה שקורה לא פעם), יתכן ובכל זאת עדיף לנהל שיחה קצרה.

האם עדיף לדבר עם אוזנייה?

ככל שאתם רחוקים מהמכשיר, עוצמת הקרינה שאתם נחשפים אליה פוחתת. לכן כדאי לדבר אך ורק עם אזנייה. היתרון הוא האפשרות להרחיק את המכשיר באופן משמעותי מהגוף בכלל ומהראש בפרט.

להלן כללים לשימוש נכון באזנייה

 1. וודאו שחוט האוזנייה אינו מלופף על מכשיר הסלולר, אחרת, במכשירי סלולר מסויימים, הוא עלול להיפך לחלק מהאנטנה הסלולרית. (הסבר פשטני אך יש לו אחיזה במציאות).
 2. לא נכון להצמיד את המכשיר לגוף בשימוש ביום יומי

  לא נכון להצמיד את המכשיר לגוף בשימוש ביום יומי

  הרחיקו את המכשיר מגופכם ככל האפשר. השתדלו למתוח את חוט האוזנייה כדי להגיע למרחק המקסימלי האפשרי. בזמן ריצה או ספורט כאשר המכשיר מוצמד לגוף (כמו בתמונה) עדיף לעבור ל’מצב טיסה’.

האם יש לאוזניה חסרונות?

כן. לאוזניה הרגילה יש כמה חסרונות:

 1. גם אם חוט האוזנייה לא מלופף על מכשיר הסלולר, חלק מהקרינה מוקרן גם ממנה. ההסבר לזה הוא מורכב. בפשטות מדובר בשדה אלקטרו מגנטי שמושרה מאנטנת הסלולר על חוט התיל של האוזנייה ויוצר גם עליו שדה אלקטרומגנטי האפק.ט הזה כנראה קטן מאוד, אך הוא קיים ויש מקום לדעת על קיומו.
 2. בקצה האוזנייה יש רמקולים קטנים שהם בעצם אלקטרו-מגנטים בעלי אופי פעולה שחלק ממנו הוא קרינה בתדר נמוך (בניגוד לקרינה הסלולרית שהיא קרינה בתדר גבוהה). הקרינה הזו היא בעוצמה נמוכה מאוד ואולי זניחה. יתכן והיא משמעותית רק לאנשים עם רגישות גבוהה לקרינה (כמובן שמדובר על קרינה לא מייננת).
  נציין שעוצמת הקרינה מחוט האוזנייה ומהרמקולים היא נמוכה מאוד ובאוזניות מסוימות היא אף זניחה אך בשימוש ממושך ואינטנסיבי עלול להיות אפקט מצטבר. אין  מחקרים על הנושא לטווח ארוך ונכון להיום אין מידע מבוסס על הנושא.

האם יש פתרון לחששות אלו?

אוזניות אויר- הבחירה החכמה ביותר לשימוש באוזניות

אוזניות אויר- הבחירה החכמה ביותר לשימוש באוזניות

כן. הפתרון הטוב ביותר שיש כיום, הינו דיבור באמצעות אוזניה חוטית עם צינור אוויר בקצה. צינור אוויר באורך של כ 30 ס”מ מונע היווצרות שדה אלקטרומגנטי על חלק זה של האוזנייה (החלק הקרוב לראש). כמו כן, הקול עובר באופן אקוסטי בצינור האוויר וכך נחסך הצורך ברמקול חשמלי בקצה האוזנייה. נציין שאנשים הרגישים לקרינה אלקטרו-מגנטית מספרים שהם יכולים לדבר באמצעות אוזניית אוויר זמן ארוך יותר מאשר באוזניה חוטית רגילה, לפני שהם מרגישים את השפעת הקרינה.

סיכום נושא האוזניות

 1. דיבור עם אוזנייה היא האופציה המועדפת לשיחה במכשיר הסלולר.
 2. שתי סוגי האוזניות (עם צינור אוויר וללא צינור אוויר) מקטינות באופן משמעותי מאוד את החשיפה לקרינה, בזכות הרחקת המכשיר מהגוף בכלל ומהראש בפרט.
 3. אוזניית האוויר פותרת גם את החששות הקטנים שיש באוזנייה החוטית הרגילה ואם יש לכם את האפשרות, זו האופציה העדיפה והבטוחה ביותר.
 4. השתדלו להימנע ככל האפשר מדיבור במכשיר הסלולר כאשר הוא צמוד לראשכם. אם אתם נאלצים לדבר במכשיר הסלולר ואין לכם אוזנייה, השתמשו ברמקול הפנימי של המכשיר (ספיקר), המאפשר לכם להרחיק קמעה את המכשיר מראשכם. נציין שדיבור באמצעות אוזנייה הינו לרוב עדיף , מכיוון שהוא מאפשר להרחיק את מכשיר הסלולר למרחק גדול יותר מהמתאפשר באמצעות דיבור ברמקול הפנימי של המכשיר.

דגש חשוב

שימו לב! דיבור באמצעות אוזניה כלשהי או באמצעות הרמקול הפנימי של המכשיר אינו היתר לנהל שיחות ארוכות רק כי ” אנחנו רחוקים מהמכשיר”. מחקרים אחרונים על השפעת קרינה בלתי מייננת, מצאו שההשפעה על תאים אינה תלויה רק בעוצמת הקרינה, אלא עצם הגל האלקטרומגנטי בתדר נתון, גם אם הוא בעוצמה חלשה משפיעה על התאים!
לכן גם אם אתם מדברים באמצעות אוזנייה או ברמקול הפנימי – קצרו את השיחה ככל האפשר. את השיחות הארוכות שימרו לטלפון קווי או לדיבורית הרכב מהסוג המתאים (ראו בהמשך)

האם כדאי להשתמש באוזניית בלוטוס?

אני ממליץ לא להשתמש באוזניית בלוטוס. לאוזניית בלוטוס יש מספר בעיות. להלן:

 1. בלוטוס צמוד לראש- משדר ללא הפסקה

  בלוטוס צמוד לראש- משדר ללא הפסקה

  נכון שאוזניית הבלוטוס מאפשרת לנו להרחיק את המכשיר מגופנו, אך אוזניית הבלוטוס מכילה אנטנה הצמודה לראש שגם היא משדרת קרינה. אז נכון שמכיוון שהשידור הוא לטווחים קצרים בהרבה , עוצמת השידור קטנה מאוד בהשוואה לקרינה ממכשיר הסלולר, אך בכל זאת מדובר בקרינה מאנטנה הצמודה לגוף ולא פעם לפרקי זמן ארוכים מאוד.

 2. יתרה מזאת, אוזניית הבלוטוס ומכשיר הסלולר משדרים זה לזה, כמעט באופן רציף, גם כאשר אין שיחה! (הם צריכים לדעת זה על קיומו של זה). אנשים רבים מסתובבים כאשר אוזניית הבלוטוס צמודה לראשם כל היום כולו ומשדרת גלים אלקטרומגנטיים. זכרו שגם שידור בעוצמה יחסית חלשה יכול לגרום להשפעה על תאים ביולוגים. עקרון הזהירות המונעת מחייב אותנו לצמצם ככל האפשר גם קרינה זו , במיוחד שיש לנו אפשרות אחרת טובה יותר (כגון אוזנייה חוטית רגילה או כזו עם צינור אוויר).
 3. אוזניות אוויר בלוטוס- קרינה רציפה ללב, התימוס, ובלוטת התריס- לא מומלץ כלל

  אוזניות אוויר בלוטוס- קרינה רציפה ללב, התימוס, ובלוטת התריס- לא מומלץ כלל

  לא מומלץ להשתמש באוזניית בלוטוס עם צינור אוויר. אוזנייה זו רק מעבירה את משדר הבלוטוס מאזור הראש לאזור החזה (הלב, התימוס, בלוטת התריס) וכאמור, אוזניית בלוטוס משדרת כמעט באופן רציף, גם כאשר אין שיחה.

כיצד להשתמש בטלפון הסלולרי בצורה נכונה

 1. ראשית יש להכיר את המכשיר: במכשירי הסלולר החדשים יש 4 אנטנות! – אנטנת הסלולר, אנטנת Wi-Fi , אנטנת בלוטוס ואנטנת GPS. אנטנת ה GPS  רק קולטת ולא משדרת כלל, כך שהיא לא מהווה כל בעיה מבחינתנו. רובינו משתמשים באופציית ה Wi-Fi מהסלולר לעיתים נדירות, לכן כבו את הפונקציה הזו (יש אופציה כזו במכשיר). כל עוד היא נשארת פעילה, המכשיר ישדר אותות וגלים אלקטרומגנטיים כל כמה שניות. זו קרינה מיותרת שניתן להימנע ממנה בקלות.
 2. 4 אנטנות- לא סיבה לגאווה

  4 אנטנות- לא סיבה לגאווה

  אם אין לכם אוזניית בלוטוס (ראו הסבר בהלכה ז למה כדאי שלא תהיה לכם אוזניית בלוטוס), כבו גם את הפונקציה הזו. כיבוי פונקציית ה Wi-Fi  ופונקציית הבלוטוס לא רק יצמצם את החשיפה שלכם לקרינה, אלא גם יקטין את ההספק של המכשיר וכך יאפשר לסוללה לתפקד זמן ארוך יותר, לפני שתזדקקו להטעינה פעם נוספת.

 3. במידה ואתם בכל זאת משתמשים באוזניית בלוטוס, כבו את האופציה הזו במכשיר כאשר אתם לא בשיחה פעילה. רק כאשר אתם מקבלים שיחה או מתקשרים, הפעילו את משדר הבלוטוס למשך השיחה.
 4. חשוב לדעת שישנו שידור נוסף  מטלפונים סלולריים והוא שידור נתונים על רשת הסלולר. כאשר האופציה הזו מאופשרת, כל האפליקציות הפעילות, יעשו שימוש בשידור זה על מנת להעביר נתונים על גבי הרשת הסלולר למטרת סינכרון מידע (כגון בדיקת תיבת המייל שלכם והורדת מיילים, בדיקה של עדכוני תוכנה ואפליקציות, פייסבוק , עדכון קבצים ב dropbox , שידור מידע על מיקומכם ועוד ועוד). סנכרון זה עלול להתבצע כל הזמן (בהתאם לאפליקציות, לאופן פעולת המכשיר ולאופן הגדרתו) עד כדי כך שחשיפת המשתמש הופכת לא פעם לכמעט לרציפה! ברוב המכשירים כדאי ואפשר לכבות אופציה זו של סנכרון נתונים ולהשתמש בה רק אם אתם ממש חייבים לענות למשל למייל דחוף. כדאי לכבות אופציה זו בסיום השימוש.
 5. גם אפליקציה "פשוטה" כגון פנס, עלולה לעבוד שעות נוספות ולכן ליצור קרינה מיותרת כאשר אינכם משתמשים במכשיר!

  גם אפליקציה “פשוטה” כגון פנס, עלולה לעבוד שעות נוספות ולכן ליצור קרינה מיותרת כאשר אינכם משתמשים במכשיר!

  חשוב לדעת שמערכת ההפעלה של הסמרטפונים (smartphone) מאפשר לאפליקציות לשדר נתונים על גבי רשת הסלולר, גם אם האפליקציה לא פעילה ברגע זה! (אבל מותקנת על המכשיר). לכן, התקינו רק את האפליקציות שאתם באמת צריכים. גם אפליקציות “תמימות” כגון פנס, מצפן וכו’ מבקשות לא פעם לפני ההתקנה הרשאה לשדר נתונים על גבי רשת הסלולר. ריבוי אפליקציות עלול לגרום לכם להיות חשופים לקרינה בעוצמת שיחה סלולרית כמעט באופן רציף.

 6. המעיטו להתקין אפליקציות המבקשות הרשאה להעביר נתונים על גבי רשת הסלולר.

באיזה טלפון סלולרי רצוי להשתמש

 1. רכשו מכשיר דור 3 ומעלה! – לא בגלל ריבוי האפליקציות, אלא מסיבה אחרת לגמרי. למכשירי סלולר יש כאמור יכולת להקטין ולהגדיל את עוצמת השידור שלהם בהתאם למרחק שלהם מהאנטנה הקרובה ביותר. במכשירי דור 3 יכולת זו משופרת מאוד והם יודעים לצמצם את הספק השידור שלהם הרבה יותר ממכשירים ישנים יותר. גם הזיהום האלקטרו-מגנטי בתדר נמוך סביב ה 50Hz הינו נמוך יותר במכשירי דור 3 ומעלה.
 2. מבחינה בריאותית, האידאל הינו לבחור מכשיר (דור 3 ומעלה כאמור לעיל) שאין לו אפשרות לסנכרון עם תיבת המייל שלכם ושאין לו אפשרות לגלישה באינטרנט (להסבר ראו הלכות 4-6 בפרק הקודם). גם גלישה באינטרנט מהמכשיר, פרושה הוא שידור מידע באמצעות אנטנת הסלולר החזקה והרי ידוע שאם יש אפשרות לגלוש, כנראה שנשתמש בה (בדיוק כמו שאם יש מזון לא ממש בריא בבית, הוא כנראה יאכל…).
 3. אל תקנו סמרטפון לילדים מתחת לגיל 18. כך לא רק תמנעו מהם חשיפה לקרינה, אלא גם תמנעו את ניוון קישוריהם החברתיים. מאז החל עידן הסמרטפונים, זה לא רק שהילדים ובני הנוער קוראים פחות ספרים, אלא כיום, לא נדיר לראות בני נוער צועדים ברחוב כאשר כל אחד מהם שקוע בתוך הסמרטפון שלו והם כלל לא מדברים זה עם זה! בכלל רצוי לדחות את גיל תחילת השימוש בסלולר (לאו דווקא סמרטפון) ככל האפשר!
 4. כמבוגרים, אם אתם לא רוצים לוותר לחלוטין, מבלי אופציה להתחרט, על שימושי האינטרנט, (אפשר בהחלט להבין מדוע), כדאי מאוד לכבות את אופציית העברת הנתונים ובכך לצמצם את החשיפה לקרינה ולהאריך את זמן העבודה של הסוללה בין טעינה לטעינה. הפעילו את הפונקציה הזו רק בעת הצורך החיוני וכבו אותה בסיום השימוש. השתדלו לצמצם את הגלישה לאינטרנט מהטלפון הסלולרי, למינימום ההכרחי.

היכן לדבר בטלפון הסלולרי (או יותר נכון – היכן לא לדבר)

 1. אל תדברו בתוך רכב (חונה או נוסע), רכבת, אוטובוס או כל כלי רכב ממתכת! חלל עם מעטפת מתכתית מהווה מה שנקרא בפיזיקה כלוב פרדיי. כלי רכב הם מעין כלוב פרדיי. הם מונעים משדות אלקטרומגנטיים מלחדור אליהם בצורה אופטימלית (לכן אנטנת הרדיו ממוקמת מחוץ לרכב וזאת כדי שהקליטה תהיה טובה יותר). מכיוון שקליטת הסלולר נמוכה מאוד בתוך הרכב, המכשיר נאלץ לשדר בעוצמה גדולה מאוד. בנוסף לכך, יש החזרים מדפנות כלי הרכב.

  כלוב פרדיי- חלל מתכת סגור שקרינה לא נכנס פנימה וגם לא יוצאת החוצה (בדומה לזרם בתמונה)

  כלוב פרדיי- חלל מתכת סגור שקרינה לא נכנס פנימה וגם לא יוצאת החוצה (בדומה לזרם בתמונה)

 2. לעולם אל תדברו כאשר אתם נמצאים בממ”ד – גם הממ”ד הוא סוג של כלוב פרדיי. קירות הממ”ד (המכילים כמות ברזל גדולה) מקטינים את הקליטה בממ”ד ומאלצים את מכשירי הסלולר לשדר בעוצמה גדולה מאוד. בנוסף לכך יש החזרים מהקירות.
 3. השתדלו לא לדבר במרתפים – עקב היותם שקועים בקרקע, הקליטה בהם נמוכה ולכן מכשירי הסלולר משדרים בעוצמה גדולה מהרגיל.
 4. אל תנהלו שיחות אם מד הקליטה לא מראה על קליטה בעוצמה מקסימלית. רק אז, המכשיר יוכל להרשות לעצמו לנסות ולהקטין את הספק השידור שלו.
 5. לעולם אל תדברו במעלית! מעלית היא לרוב כלוב מתכת שמקטין מאוד את הקליטה וגורם להחזרים רבים. לכן במעלית הטלפון הסלולרי נאלץ לשדר בעוצמה גדולה מאוד. מעלית היא למעשה כלוב פרדיי יעיל מאוד. זו הסיבה שלא פעם שיחות מתנתקות במעלית. הקרינה האלקטרומגנטית של האנטנה הסלולרית כמעט ולא חודרת לתוך המעלית.

שיחה באמצעות דיבורית הרכב

 1. אנשים רבים מנצלים את זמן הנהיגה ברכב לניהול שיחות ארוכות באמצעות הדיבורית. רצוי לא לדבר ברכב באמצעות דיבורית בלוטוס או באמצעות אוזניה כלשהי. בתוך רכב, המכשיר משדר כאמור בעוצמה גבוהה באמצעות אנטנת הסלולר. גם אנטנת הבלוטוס של המכשיר והדיבורית משדרות זו לזו. התקשורת בין המכשיר לדיבורית היא כאמור גם כאשר אין שיחה פעילה.
 2. דיבורית ישנה של פעם- הסוג הטוב ביותר! נסו לשמור ולא לזרוק

  דיבורית ישנה של פעם- הסוג הטוב ביותר! נסו לשמור ולא לזרוק

  הצורה הבטוחה ביותר לדבר תוך כדי נהיגה, היא באמצעות “הדיבורית של פעם” – דיבורית לה יש אנטנה חיצונית המודבקת על שמשת הרכב. אם יש לכם דיבורית כזו, שימרו עליה מכל משמר ודאגו להעביר אותה מרכב לרכב. דיבוריות הבלוטוס גרמו לדיבוריות עם האנטנה החיצונית להיפך למוצג מוזיאוני וחבל. לא תמיד קידמה מביאה איתה ברכה. לדגמים חדשים של סלולריים אין בכלל דיבורית כזו מתאימה. במקרה כזה כדאי להתקין טלפון סלולרי קבוע ברכב המצויד באנטנה חיצונית. לאלו מכם המדברים הרבה תוך כדי הנהיגה, זו המלצה חיונית!

 3. במידה ואין לכם עדיין דיבורית עם אנטנה חיצונית ואתם נאלצים לדבר במכשיר הסלולר, עשו זאת באמצעות אוזנייה חוטית (רגילה או כזו עם צינור אוויר) והרחיקו את המכשיר מגופכם ככל האפשר.
 4. מערכות הסטריאו החדשות ברכבים מגיעות כבר עם דיבורית בלוטוס כחלק מהמערכת. במידה ואתם משתמשים בדיבורית עם אנטנה חיצונית או באוזנייה חוטית, וודאו שאופצית הבלוטוס במערכת הסטריאו נמצאת במצב כבוי.

כיצד לשאת את המכשיר ביום-יום?

 1. סלולאר בתיק ולא בכיס

  סלולר בתיק ולא בכיס

  כאשר אתם נושאים את המכשיר, הרחיקו אותו מגופכם ככל האפשר. העדיפו להניחו בתיק כלשהו ולא בכיס המכנסיים או הז’קט. התאים הרגישים ביותר לקרינה הם תאים הנמצאים בשלבי חלוקה (הכפלת תאים מתבצעת באמצעות התחלקות של התא לשני תאים). גברים רבים נושאים את המכשיר בכיס המכנסיים. זהו מיקום בעייתי מאוד. גם קרוב יחסית לאשכים וגם נמצא מעל עצם הירך. באשכים מתבצעת התחלקות של תאי הזרע כל הזמן והם רגישים במיוחד לקרינה. חשיפה לקרינה תוך כדי ההתחלקות של התא עלולה לגרום למוטציה ב DNA . בתוך עצם הירך נמצא מח העצם- מקום בו מתבצעת התחלקות והתמיינות של תאי הדם שלנו- התאים האדומים נושאי החמצן והתאים הלבנים של מערכת החיסון. חשיפה לקרינה של מח העצם עלולה ליצור תאי דם לא תקינים, שלא יתפקדו באופן תקין. מקמו אם המכשיר בתיק, בתא הרחוק ביותר מגופכם.

 2. אם אין לכם תיק נשיאה, כדאי להשאיר את המכשיר בבית או ברכב. (זה גם בריא לנפש לא להיות זמינים כל הזמן). אם אתם צועדים ברחוב ואתם ממש חייבים להיות צמודים למכשיר הסלולר ומשום מה אין לכם תיק נשיאה או פאוץ’ עדיף לשאת את הסלולר ביד מאשר להניחו בכיס המכנסיים וזאת כדי להרחיק את המכשיר כמה שיותר מאיברים פנימיים.
 3. כאשר אתם יושבים במקום כלשהו, מהרו והניחו את המכשיר על השולחן, רחוק מכם. אל תשאירו אותו על גופכם. זה אינסטינקט טבעי שיש לרוב האנשים ולא בכדי.

האם כדאי להשתמש בכרטיס חוסם קרינה או במדבקה נגד קרינה?

 1. כרטיס חוסם קרינה- לא פתרון קסמים

  כרטיס חוסם קרינה- לא פתרון קסמים

  כרטיס חוסם קרינה אכן מונע מהקרינה לעברו דרכו. זאת אומרת שמבחינה טכנולוגית הכרטיס משיג את יעדו – חסימת הקרינה, אך אפקטיבית אין לכרטיסים מסוג זה תועלת בריאותית משמעותית. הסיבה לכך היא שתבנית הקרינה הנפלטת מאנטנת הסלולר היא כזו שעוקפת את הכרטיס בקלות רבה. ב 1 ס”מ הצמוד לכרטיס אכן כמעט ואין קרינה, אך כאשר מתרחקים 2-3 ס”מ ויותר מהכרטיס, עוצמת הקרינה זהה למצב בו אין כל שימוש בכרטיס. הכרטיס יצמצם את הקרינה שאליה נחשפים תאי העור שלכם ואולי גם מעט מהשומן התת עורי, אך לא תהיה לו כל השפעה על עוצמת הקרינה אליה יחשפו האשכים או מח העצם.

 2. למדבקות נגד קרינה לא נמצאה כל השפעה מהותית על הקרינה. העובדה שהמכשיר יכול לקבל או להוציא שיחות כרגיל גם היא מעידה שאין השפעה של ממש למדבקות אלו.

מה לעשות עם הטלפון הסלולרי בלילה?

 1. בלילה – כדאי לכבות את המכשיר! אם אתם מחכים לשיחה דחופה במיוחד ואתם נאלצים להשאיר את המכשיר דלוק, הניחו אותו בחדר בו אף אחד לא ישן.
 2. אם אתם נאלצים להטעין את המכשיר בחדר בו אתם ישנים, הטעינו אותו רק כאשר הוא במצב כבוי.
 3. סלולר מתחת לכרית- טעות מיותרת

  סלולר מתחת לכרית- טעות מיותרת

  אל תשתמשו במכשיר כשעון מעורר! אלא אם כן הוא מסוגל להתעורר לפעולה גם כאשר הוא כבוי. גם כאשר המכשיר אינו בשיחה פעילה, הוא משדר בתדירות גבוהה כדי שרשת הסלולר תדע היכן הוא נמצא.

 4. נסו לא לפתח תלות במכשיר הסלולר. אל תעמיסו עליו את כל חייכם. השתדלו להשתמש בו רק להודעות SMS  חשובות ושיחות דחופות.
 5. בשום אופן אל תשנו כאשר מכשיר הסלולר נמצא מתחת לכרית (לחיילים שבנינו).

 העצה החשובה ביותר – התייחסו לגופכם כאל מקום קדוש!

התייחס לגופך כמקום קדוש

התייחס לגופך כמקום קדוש

לתוכן זה נכתבו 36 תגובות

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן