לשמור על מה שיש: מדריך להארכת חיים של ירקות ופירות

חומרים+
 • בד חיתול טבעי
 • נייר מגבת או בד מגבת.
 • צינצנות זכוכית
 • קופסאות זכוכית שניתן לסגור
הדפסה

כל כך קשה בימינו, ימי השפע, להשיג פירות וירקות איכותיים, שגודלו באכפתיות המתחשבת גם בשאר שוכני הקרקע. קשה למצוא תוצרת ללא ריסוסים רעילים וללא טיפול בהבחלה. כידוע לנו, פירות יש לצרוך בשלים, וכדי שפרי יבשיל יש לדאוג שלא הוכנס לקירור בהיותו בוסר. איך אפשר לעקוב אחרי כל כך הרבה פרטים? הדרך שאנחנו מצאנו ליעילה ביותר היא ליצור קשר ישיר עם המגדלים. כאשר קונים ישר מהמגדל אפשר בקלות יחסית לדאוג שהפרי לא יוכנס להבחלה (תהליך הבשלה בעזרת ההורמון האטילן חיצוניים לפרי) או קירור לפני הזמן. ברגע שהגענו לתוצרת טובה, המשימה היא לשמור עליה כך שתחזיק מעמד כמה שיותר זמן.

יש כמה טיפים פשוטים שיעזרו לכם להאריך את החיים של פירות וירקות. כמה תזכורות:

 • קור עוצר הבשלה, וחום מאיץ הבשלה.
 • כל פרי או ירק עם שאריות מים עליו נוטה להתקלקל מהר יותר.
 • בעת קניית ירקות ופירות יש לבחור בתוצרת הטרייה והבשלה.
 • תמיד כדאי להעדיף לאחסן מזון בכלי זכוכית. זכוכית, לעומת פלסטיק, לא פולטת חומרים כימיים סינטטיים דמויי הורמונים כגון BPA – biphenol A הנמצא כגורם לבעיות פוריות, האצה הורמונאלית אצל ילדים וגורם סיכון להתפתחות סרטן.

לפני שנפרט את דרכי השימור המומלצות למגוון פירות וירקות, כדאי להכיר את האטילן, הורמון ההבשלה והשפעתו.

סיפור האטילן

אטילן הוא גז חסר צבע, הורמון הבשלה שבאופן טבעי מפרישים פירות מסוימים. כמו כן הוא מיוצר מפליטת גז ממנועי בעירת דלק. ב50 השנים האחרונות החל המדע להבין יותר את תפקידו של הורמון האטילן כרגולטור של צמיחה בכל שלב של התפתחות הצמח, אך ההשפעות הפשוטות של ההורמון ביומיום ידועות כבר מאות שנים.
לאטילן יש השפעה אדירה על חיי המדף של תוצרת חקלאית. השפעה זו בכוחה להיות חיובית או שלילית וזה תלוי על איזה סוג של יבול מדובר.
מבדילים בין שני סוגים של גידולים טריים בהקשר של הפרשת אטילן:

 1. גידולים (פירות בעיקר) שמגבירים את הפרשת האטילן בתהליך ההבשלה: climacteric
 2. גידולים שאינם מגבירים את הפרשת האטילן בתהליך ההבשלה: non-climacteric

הדרך הפשוטה ביותר לקבוע לאיזו קבוצה שייך היבול היא לבדוק האם הפרי ממשיך את ההבשלה לאחר הקטיף או לא. תוצרת שממשיכה להבשיל לאחר הקטיף היא climacteric. ההבשלה של פירות מקבוצה זו מתאפיינת בזה שהם הולכים ומתרככים, הצבע משתנה והמתיקות עולה משמעותית. למשל בננות, פסיפלורה, תפוחי עץ, אגסים, מנגו, אבוקדו, עגבניות, ספודילה, נקטרינות, אפרסקים ועוד בכוחם להבשיל לאחר שנקטפו בוסר.

תוצרת מסוג non-climacteric אינה משתנה הרבה לאחר הקטיף. לפעמים הפירות נעשים קצת יותר רכים, הצבע הירוק נעלם, בחלקם מתפתחים שורשים עם הזמן, אבל אין שינוי בתכונות הפרי או הירק למאכל האדם. דוגמאות ליבולים שאינם מבשילים לאחר הקטיף: ליצ'י, שסק, לימון, אבטיח, מלפפון, דובדבנים, עלים ירוקים, תות שדה ועוד.

נוכחות האטילן לא תמיד משפיעה לטובה על התוצרת שנקטפה.
הסיבה העיקרית לקיצור חיי המדף של ה non-climacteric היא שחשיפה לאטילן מגבירה את קצב ההזדקנות של היבול. בעלים ירוקים האטילן יגרום לאיבוד הכלורופיל והגברת הרגישות לריקבון. למען הארכת חיים של עלים ירוקים כדאי שלא לאחסן אותם (ולהוביל אותם) ביחד עם פירות מקבוצת ה climacteric (מפרישי אטילן). חסה שנחשפה לאטילן מפתחת נקודות חומות, בגזר שנחשף לאטילן נוצר החומר isocoumarins הגורם לטעם מר, לתפוחי אדמה חשיפה לאטילן גורמת לנביטה מוקדמת. לאטילן השפעה מצטברת לכן גם חשיפה ממושכת לריכוז נמוך של אטילן יכולה לגרום לנזקים משמעותיים

איך מפיקים את התועלת המקסימלית מהאטילן בלי לגרום לנזקים

הגבלת פעילות אטילן
חשוב להרחיק פירות שמפרישים ריכוזים גבוהים של אטילן (בשלים מאוד או רקובים) מאזור שבו מאחסנים פירות וירקות מקבוצת ה non-climacteric .

הגברת האיוורור של אזור האחסון של תוצרת רגישה לאטילן נמצאה כמועילה מאוד.
איך מתמודדים בחקלאות המתועשת עם נושא הנזקים של אטילן? על-ידי שימוש בתרכובות גז תוצרי מעבדה החוסמים את פעילותו, כגון EthylBloc.

עידוד פעילות האטילן
אם רוצים לגרום להבשלה מהירה יותר, אפשר לאחסן יחדיו פירות בשלים ולא בשלים מקבוצת ה climacteric (מפרישים אטילן). כך הריכוזים השונים של אטילן שהפירות מפרישים ישפיעו זה על זה.

מהר למעלה

סקירת הארכת חיי פירות וירקות, עשו ואל תעשו

בננות
bananaמחכים עד שמופיעות על הקליפה הצהובה נקודות קטנות ושחורות אז אפשר להכניס למקרר כדי לעצור את המשך ההבשלה. יחזיקו במקרר כמה ימים. אפשר גם להקפיא (במיוחד עם פתאום יש עודפים של בננות מוכנות) וכך להיות בכוננות מתמדת להכנת גלידת בננות . בחורף לוקח יותר זמן עד שהבננות מבשילות ואם מעוניינים באספקה רצופה של בננות יש לדאוג שיהיו תמיד בננות בשלבים שונים כדי להבטיח את הרצף.

תפוחי עץ
applesתפוחי עץ לא בשלים כדאי לחשוף לאור היום. כאשר הם בשלים, על מנת לשמור אותם לאורך זמן, יש לשמור במקום קריר או במקרר.


פפאיה

PAPAYAפרי הפפאיה בשל כאשר הוא ממש רך. פפאיה לא בשלה יש לשמור במקום מאוורר וחם יחסית. פפאיה בשלה יש לשמור במקרר. פפאיה לא בשלה שהוכנסה לקירור לא תצליח להבשיל.


רימון

pomegranateהרימון אינו מתקלקל בטמפרטורת החדר. הוא יחזיק מעמד בערך חודש (תלוי כמובן בתאריך הקטיף) ואז יתחיל להתייבש. רימון בשל טעמו מתוק.
השמירה מחוץ למקרר, מחזיק כחודש. רימון בשל אפשר לשמור במקרר וכך להאריך את הזמן עד לצריכתו.

אגסים
pearsאגסים בוסר כדאי לשמור במקום לא קריר מדי כדי לאפשר להם להבשיל ולהתרכך. כאשר הם רכים ובשלים יש לשמור בקירור. אגסים שהוכנסו לקירור בהיותם בוסר לא יצליחו להבשיל וירקיבו.

אנונה
anonaאנונה לא בשלה (קשה) יש לשמור במקום מאוורר ולא קר מדי. אנונה בשלה יש לשמור במקרר. אנונה שהוכנסה לקירור לפני הבשלתה לא תצליח להשלים את משימת ההבשלה בלי להרקיב.


אגוזים וזרעים
Nutsבגדול, כדאי לקנות אגוזים בקליפתם. זאת האריזה החכמה שדואגת לשמירה המיטבית על טריותו של האגוז. שקדים כדאי לאחסן במקרר או בכלי אטום, במקום קריר. אגוזים או זרעים קלופים יש לשמור במיכל זכוכית בקירור. טוב לאכול אותם טריים, לא קלוים. כדאי להשרות כמה שעות לפני האכילה, מקל על העיכול והניצול התזונתי.


תאנים

figsתאנים בשלות יש לשמור במקום קריר או במקרר.תאנים שנקטפו בוסר לא יבשילו לעולם אלא ירקבו.


פירות יבשים
(תאנים, משמשים, תמרים, צימוקים, בננות וכו')
dried-fruitsלפני האיחסון כדאי לבדוק שאין מזיקים כדי שלא יקלקלו את כל התוצרת. לשמור במקום קריר או במקרר.


אבוקדו

avocadoכדאי להשיג אבוקדו בלי חבלות לטובת ההבשלה האחידה והתקינה. כאשר בוחרים אבוקדו יש לשים לב שהוא נותר עם חלק קטן מהענף- השפיץ שחיבר אותו לעץ. אבוקדו שניקטף ללא חלק זה קצהו הצר יתחיל להשחיר ולהירקב. כנראה עובדה זו נכונה גם לגבי פירות אחרים.
האבוקדו בשל כאשר הוא רך. יש להכניס למקרר רק אבוקדו רך.

עגבניות
tomatoesעגבנייה היא פרי של קיץ. אפשר גם בחורף להשיג עגבניות, אלו יהיו לרוב עגבניות שגדלות בחממה.
עגבניות יש לצרוך כאשר הן אדומות ממש. העגבנייה שייכת למשפחת הסולניים, כאשר היא לא בשלה היא מכילה חומצות רעילות לא ראויות למאכל. את העגבניות כדאי לשמור בסלסלה מחוץ למקרר ורק אם יש כאלו מאוד בשלות להכניס לקירור.
בעיה עם עגבניות היא שלעיתים קוטפים אותן בוסר ומכניסים אותן לקירור. עגבנייה במצב כזה לא תגיע להבשלה שלמה ותרקיב.

עלים ירוקים
corianderשיטה להאריך משמעותית את זמן החיים של פטרוזיליה, כוסברה, שמיר, חסה וכל הירוקים (במיוחד בימים החמים). להלן: שיטת חלמיש לשימור ירוקים:
פותחים את חבילות הירוקים, משרים במים בין חצי שעה לשעה, מייבשים על מסננת או בעזרת מגבת מטבח סופגת נקייה. מכניסים את הירוקים לקופסא עם מכסה או עוטפים בבד חיתול טבעי יבש ולמקרר. הירוקים יחזיקו שבוע ויותר במצב רענן. יתרון נוסף של שיטה זו הוא שברגע שרוצים להשתמש בירוקים הם מוכנים לאכילה ואין צורך בשטיפה.

תפוחי אדמה
bismarkpotatoesתפוחי אדמה הראויים לאכילה הם אלו הלא נבוטים. הצמח Solanum tuberosum, הקרואי בעברית גם תפוד ופקעת הסולנום, משתייך למשפחת הצמחיים הסולניים שהם ידועים בתרכובות האלקלואידיות הרעילות שהם מכילים. תפוח אדמה לא נבוט אין בו שום סכנה, לעומת זאת תפוח אדמה שנבט יש בו תרכובות אלקלואידיות פעילות ולכן אינו ראוי למאכל. גם תפוחי אדמה בגוון ירוק אינם מומלצים מאותה הסיבה. איך שומרים על תפוחי אדמה שלא ינבטו? בחושך ובקירור! יותר קל לשמור על תפוחי אדמה עם קליפה ורודה (זן דזירה).

קטניות ודגנים
Grains and Legumesכדאי לשמור במקום קריר, יבש וחשוך. כאשר מאוד חם כדאי לשמור במקרר או במקפיא.

 


מלפפונים

pepinoרגישים להורמון האטילן שמפרישים פירות אחרים, לכן לא כדאי לאחסן אותם בסמיכות לבננות, תפוחים ומלונים. כדאי לשמור אותם במקום קריר, בתוך ארגז קרטון ומכוסים בנייר עיתון. לחילופין, אפשר לשטוף, לייבש במגבת ולשמור במקרר עטופים בבד חיתול טבעי או מגבת נייר.

קישואים
zucchiniלייבש אותם היטב, לשמור במקרר כמו מלפפונים.

 

גזר, שורש סלרי, סלק
carrotsיש לשמור במקרר או במקום קריר.
גזר במיוחד לא כדאי לאחסן בסמיכות לפירות וירקות שמפרישים אטילן, זה יגרום לגזר טעם מר.


משפחת המצליבים: ברוקולי, כרוב, כרובית ועוד

cruciferasבמקום קריר ויבש או במקרר

 

בטטה
sweet-potatoאת פקעת הבטטה כדאי לשמור במקום אורירי ומואר.

 

דלעת
Pumpkin isolated on whiteאם הדלעת שלמה, כדאי לשמור במקום קריר מחוץ למקרר. אם פתוחה, בתוך המקרר, בשקית נייר.


נבטים של קטניות
(עדשים, מש, חומוס) ודגנים (חיטה, כוסמת ירוקה, קינואה)
sproutsלאחר השטיפה האחרונה יש להשאיר אותם במקום מאוורר כדי שעודף המים יתאדה וכך למנוע התפתחות של עובש. כאשר יחסית יבשים מעודפי מים מעבירים לכלי, עדיף מזכוכית, ושומרים במקרר. הנבטים יחזיקו מעמד כשבועיים.

תירס
sweet-cornבעת הקנייה או הקטיף כדאי לבחור בתירס טרי בעל עלים ירוקים וגרגירים מתוקים. כדי לשמור על טריותו של התירס יש לאחסן במקרר, עדיף בתוך שקית נייר חום שבתוך שקית ניילון.

פלפל אדום וצהוב
red and yellow pepperפלפל בוסר הוא בצבע ירוק. יחד עם ההבשלה הפלפל הופך לאדום, צהוב או כתום. פלפל בשל כדאי לשמור במקום קריר או מקרר. על הפלפל להיות יבש משאריות מים.

יש לכם עוד טיפים? נהדר, נשמח אם תשתפו אותנו!

מהר למעלה

האוטופיה שלי

המצב שאני מדמיינת כאידאלי הוא כזה שבו כשרעבים אפשר לגשת ולקטוף פרי או ירק בשל ולאכול אותו מייד, בלי שום צורך לדאוג לשימור הובלות וחסרים. פעולה פשוטה לכאורה, אך במציאות של ימינו היא חוויה נדירה. קשה לנהל משק בית אוטרקי וגם אלו שמגדלים מזון בדרך כלל לא מסוגלים לגדל את כל מה שדרוש להם וזקוקים לגידולים של אחרים על מנת להשלים את החסר. עוד לא אבדה תיקוותי שיום יבוא ונצליח ללקט ולגדל את רוב התצרוכת שלנו בשיתופי פעולה משפחתיים וקהילתיים (: .

מהר למעלה

מקורות

Sydney Postharvest Laboratory Information Sheet:
Postharvest Ethylene, A critical factor in quality management

Optimal Fresh (2001). The Fruit, Vegetable & Fresh Produce Storage Expert System. CSIRO Publishing, Collingwood Vic. Australia

Ethylene: Agricultural Sources and Applications
By Muhammad Arshad, William T Frankenberger, Jr

תזונת האדם ובריאותו
יצחק בן אורי

מהר למעלה הדפסה

אודותי

פורסם ב מדריכים ומתוייג תחת , , , , , . שמור את הקישור הישיר.

27 תגובות ללשמור על מה שיש: מדריך להארכת חיים של ירקות ופירות

 1. עמיצור בלהה:

  שלום דבי, נהנו מהכתבה.
  תלמידות שלי רוצות לפתח מוצר טבעי שיאריך חיי מדף בעזרת שמנים ארומטיים.
  מצאנו מחקרים שמראים כי לשמנים ארומטיים פעילות אנטי בקטריאלית ואנו מניחים שתהליכי רקבון והעלאת עובש יואטו בנוכחות שמנים אלו. מה דעתך ? תוכלי להפנות אותנו לספרות מקצועית בנושא? האם שמנים ארומטים עלולים להזיק לבריאות?

  • דבי כץ דבי כץ:

   שלום בלהה (-:
   מוצר טבעי שיאריך חיי מדף (מעבר ליכולתו הטבעית) זה קצת אוקסימורון (-: כלומר, לדעתי חומר טבעי ממקור אורגני מאריך זמן חיים כמה שהוא חיי ואז מתחיל תהליך התפקרות אם בריקבון או בקומפוסטציה, בהתאם לתנאים הסביבתיים.
   בתפיסתי, כל ניסיון להוסיף חומרים לדבר טבעי כדי להאריך את חיי המדף מרחיק אותו ממקומו הטבעי. אולי, אם מתאים למוצר, אפשר לשחק עם ואקום, הוא יכול להאריך את חיי המדף של ירקות ופירות למשל.
   מאחלת לכן בהצלחה!
   דבי.

   • טל:

    ובכל זאת, ישנם שמנים אתריים שנעשה בהם שימוש.
    לא מדובר אולי בהארכת חיי מדף כפי שמגיעים אליה עם חומרים שנויים במחלוקת כיום, וכן מדובר בייקור המוצר (יש מילה כזו?).
    מזיקים הם כל אלה שרשום עליהם – וזה מפורש כשהם ממקור מוסמך – שלא לשימוש פנימי.

    בנוסף, פגשתי איזכורים של שימור צנוברים בדבש. מכאן שאולי שווה לנסות עם אגוזים, בוטנים, אולי הלא-קלויים במיוחד, וכל מה שרשום ביחד איתם כבעל פוטנציאל לפתח בוטולניום, רעל מסוכן מאוד שבגינו חיי המדף של כל אלה קצרים והמודעות לא לצרוך ברגע שיש טיפת ריח או סימני עיפוש גבוהה יחסית.

    דבש הוא חומר משמר ידוע. גם סוכר ומלח שמאוד מזיקים. לא חוכמה שיצרנים רושמים "חומרים טבעיים בלבד". סוכר ומלח טבעיים לגמרי…מאידך אינם מזיקים בשימוש קוסמטי, בתלות במהו השימוש המיועד.

    שימור בשמן גם הוא נפוץ. לרוב אחרי סינון, משמע אם המוצר עליו מדברת בלהה הוא סוג של מיצוי. וגם לשמן יש תנאי שימור משלו (חושך, קור, גם אם זה שמן פשתה וגם אם זיית משום ששמנים בעלי חיי דף ארוכים – אלה המזוקקים – כמובן לא עומדים בהגדרה "טבעיים, בשל תהליכי זיקוקם שכרוכים לא רק בחום אלה בממסים כימיים).

    בכל מקרה, לא ציינה השואלת בלהה אם מדובר במוצר לשימוש חיצוני או פנימי (מזון, תוסף בריאות).

    מקורות אפשר למצוא בסימוכין שמוסיפים באתרים כגון ויקיפדייה. אולי שווה לשוטט בנטורופדייה ששמעתי עליה ועוד לא הגעתי לזה.

    באתר שנקרא "גאמנון" גם כן יש סימוכין, בצורת קישורים למחקרים. אולי בהם יש רשימת מקורות מידע…

    אבל הכל מוביל לספרות באנגלית…

    בתעשיית המזון נעשה שימוש ב"מייצבים" טבעיים שאולי אנו נוטים להבין שמדובר בייצוב המרקם, אבל אולי זה גם ייצוב מבחינת שימור. וכן יש ציון של "מווסתי חומציות" ואפשר לחפש מידע דרך מה שמופיע שם, לעתים זה בסימוני האות E עם מספר שהפחידו אותנו בהכללה מכל אלה אבל חלקם טבעיים כגון סיליקה שהוא מונע התגיישות ונמצא בצמחים. גם על אלה ניתן לחפש מידע בויקיפדייה.

    מיכל לוין עוסקת במוצרים טבעיים ומשווקת, נסו לפנות אליה בשאלות.

 2. Hana Ritter:

  שלום רב לך גבי
  התוודעתי לאתר שלך והוא פשוט מרתק
  לגבי אחסון עלים ירוקים או מלפפונים , מצאתי שקופסאות
  הטפרוור עושות עבודה טובה בנדון.
  לגבי אגוזים, אשמח להמלצה על יבואן אגוזים בקירור
  בתל אביב

  • דבי כץ דבי כץ:

   שלום לך חנה (-:
   תודה רבה על המילים היפות ועל הטיפים. האתר הנהדר הזה הוא לא שלי (-: הוא אתר על קיימות ובו כותבים אנשים מגוונים על כל מיני נושאים מעניינים ומיטיבים עם בני אדם ובתקווה גם עם כדור הארץ (-:
   קצת קשה לי להמליץ על יבואן של אגוזים כי איני מכירה. אני חושבת שפשוט כדאי לטעום לפני שקונים כדי לוודא שזה לא מעופש.
   בהצלחה!
   דבי.

 3. הודיה:

  היי!
  כתבה מעולה.. תודה
  תוהה האם האתילן קשור גם לטעם המר שנוצר לי בסלט ירקות חתוכים שחתכתי בערב במטרה לאכול בבוקר. תיבלתי לאחר החיתוך בלימון בלבד ובבוקר לסלט היה טעם מר מאוד ומבאס!!
  היה שם גזר עגבניות צנון מלפפון וחסה ,,
  בנוסף. האם לא עדיף הולשמור אגוזים ופירות יבשים במקפיא (אם אני רוכשת בכמויות גדולות)

  • דבי כץ דבי כץ:

   שלום לך הודיה!
   ממש לא מומלץ לחתוך סלט ולשמור. פשוט הירקות מתחמצנים ומאבדים מהערך התזונתי שלהם. אפשר פשוט בבוקר לאכול "שלמים", ירקות שלמים שלא עברו שום עיבוד. אפשר גם להשתמש המכשירי עזר כמו ה"slicer" שבעזרתו אפשר לחתוך סלט בדקות בודדות.
   טעם מר, יכול להיות בגלל שהחסה של הקיץ היא מרה יותר. זה אכן לא מומלץ לאכול חסה מרה, אשר לשמור על התיאבון לחסה לסתיו-חורף (-: ובקייץ להינות מרגילת הגינה, מלוכיה שהן בשפע.
   אם יש מקום במקפיא, אפשר להאריך כך את זמן החיות של פירות יבשים, זרעים ואגוזים.
   תודה רבה ובהצלחה!!
   דבי.

 4. טל:

  דבי, כתבתי למנהלי האתר מתוך רצון לפתוח מקום בו נשים טיפים לשימור.
  איכשהו זה לא התאים בעיניהם לפלטפורמה של האתר והציעו לי לפרסם מאמר בעצמי.
  ואולם,
  מאחר ויש קשר ישיר למאמר זה, ויש סדרת מאמרים של "לצאת מהסופר", זה כן מתאים לפלטפורמה. כי אולי תוכלי לכתוב משהו על שימור מעבר לרק לשמר מבחינת הארכת חיים, אלה הצלת מזון בכלל.
  לא רק כי זה כל כך חשוב והמשך טבעי ונחוץ להצלת המזון שמתבצעת על ידי גופים שונים, כי זה עד ל"משתמש הקצה" וחובה לחלוק ידע (החכה) ביחד עם המזון עצמו (הדג).
  כי כבר יש פה ושם איזכורים גם במאמר הזה וגם בתגובות לו. אם זה הקפאת בננה ואם זה לעשות חומץ ממנגו. אז כמובן שגם להקפיא תפוחים אפשר ויש המון המון שימושים.
  וכל דבר שיש ממנו עודפים עונתיים מגיע בסופו של דבר על ידי מפעלי הצלת המזון – לאנשים שלא תמיד יש להם הידע מה לעשות איתו.
  אפילו טיפים שמופיעים בכל מאמר אחר כגון לא לזרוק יוגורט שלא הצליח בתוצרת ביתית אלה להפוך אותו בחום גבוה יותר לגבינה (לא כתוב אבל זו גבינה צפתית).
  או טיפים לשימוש עצמו, כגון תגלית אישית שלי שכרוב נשמא היטב מחוץ למקרר עם לא חותכים אלה מקלפים כל פעם כמה שצריך. זו בכלל לא המצאה אלה בגדר "איך לא חשבנו על זה קודם". כי זה מה שעושים כשמגדלים.
  וכמובן מה שכבר ציינתי בתור תגובה כאן, שבמקום להתעסק כל כך הרבה עם הירוקים – פשוט לשים במיים ואור.

  מה דעתך?
  מעין מאמר המשך או בסגנון כאמור של סדרה כמו "יוצאים מהסופר" או "מחשבות על" שזה עוד יותר מדגיש את הקוד הפתוח שכל אחד יוסיף. לכתוב מאמר לא אוכל אבל כל פעם להוסיף ממאגר הידע והנסיון שלי, שיהיה במקום אחד ולא מפוזר בכל מקום, אחרת ממש חבל. חובה לשתף נסיון שכזה.

 5. טל:

  לגבי ירוקים – לא רק עומדים אלה גם במיים ובשמש. שמתי גבעולים שניסיתי להשריש וגם אם לא השרישו כי זה תלוי בסוג הצמח, החזיקו רעננים ואף "הרימו ראש" לדוגמה השמיר גם פתח את פרחיו, שכבר היו עליו. שבועות מספר הם החזיקו. ואולם, כששמתי ענפי פסיפלורה שגדלה בגדרות חיות ומותר לקחת מצדן החיצוני, ענפים פרא שעוד מעט ממילא ייגזמו, כדי להשתמש בעלים להם תכונות ריפוי,היא לא רק מחזיקה אלה גם מתפתחת לגובה, זה הופך לגידול הידרופוני רק במיים. כל זה, במעין "מבחנות" קטנטנות, שימוש חוזר בבקבוקוני ויטמין D של קשישים וכדומה. זכוכית אטומה שמעולה לכך. לא תכננתי אלה רק להשריש – וכך יצא. שורשים לא ממש ראיתי אבל הענפים גדלים ומטפסים. אבל מה, חבל לי להשתמש בעלים כיהם מקשטים לי את החלון, אז הלכתי להביא עוד, ושמתי בכלי אחד כמה ענפים. משהו לא עובד בזה, הם לעומת שבועות שהמיים צלולים ללא החלפה ועליי להוסיף מדי יום כשכל גבעול בנפרד, הפעם תוך יומיים שלושה המיים העריכו והעלים נחלשו. אז, אולי גם בירוקים זה עשוי לקרות. שווה בכל און לשים כמה ענפים או גבעולים באופן זה – בפרט מי שלא מורגל בשימוש מאסיבי של חבילה או חצי חבילה בכל פעם, אלה זקוק להארכת חיי המדף של החבילה. שווה לנסות גם מיכל אחד כי בעבר הרחוק שמתי במיכל במקרר, בדלת, עומד, כמו שמישהי ציינה כאן, אבל עם מיים לא ציינה, והחזיק טוב מאוד. אפשר למי שיש אור במטבח לשים על השייש. בגללל כל זה שווה לגדל לבד. בזיליקום שהכי רגיש ואנו אצים רצים לשים בקירור, איך שכחנו שגם בגידולו לא סובל קור?? לעומת זאת הוא משריש תוך יום יומיים אז פשוט לשים גבעולים במיים בחוץ. או על אדן החלון. הוא צריך שמש מלאה אז לא יעזור במטבח של דירה בבניין שבו האור לא ישיר אלה דרך מרפסת הכביסה. ואולי כשתראו שורשים תשתכנעו לגדל. אפילו אדמה לא צריך לקנות יש באתר כאן תיאורים של שילוב ממה שיש. ואפשר באותה מרפסת כביסה לגדל. וכי למה שבבית פרטי יתלו כביסה בגינה ואנו דרי הבתים המשותפים לא נגנן במסתור הכביסה???
  לגבי מנגו – לקליפות ולגלעינים יש שימושים רפואיים, לא לזרוק ואף לשמור חלק שלא ייכנס ליצירת חומץ.
  לגבי ריבות כדרך לשימור יבול שמגיע בבת אחת, ממש חבל להשתמש בכ"כ הרבה סוכר כבר בור שגורם לשורה של מחלות, ואפשר במקום זאת להתסיס שזה מאוד בריא (התססה זה פרוביוטיקה, מתפתחת חומצה לאקטית שהורגת חיידקים שלא טובים לנו, ניתן לראות שזה מצויין בלי המשמעות, בתהליך ייצור החומץ כאן באתר). משמע שמזונות מותססים משקמים את הפלורה במעיים – זה במקום לרכוש תוספים ותרביות חיידקים. וזה לא פחות טעים (אוכלים מלפפוןן חמוץ שזה מותסס, שווה לנסות מתוקים מותססים זה טעים מאוד וגם זה שימור). מי שקשה לו להתרגל אפשר להוסיף ממש מעט סוכר ולהמתיק בדבש או מייפל, להוסיף תבלינים שמוסיפים גם בריאות וגם וויסות סוכר כגון קינמון הל ואף רוזמרין מאוד טעים. עושים את זה בבירות ומתפנקים על מה שיוצא, אין סיבה לא לשחק עם זה במטבח.
  בהצלחה!

  • סיגל ניצן:

   הי טל
   אפשר מתכון לעניין הריבות? איך ומה עושים?
   וגם שאלה לעניין הירוקים במים- שמתי חסות שנותרו עם השורש בכוס עם מים ליד אור שמש מהחלון והם נבלו הרבה יותר מהר מבמקרר… למה?

   • טל:

    היי סיגל,

    האם שמת את החסות השמש עקב מה שרשמתי? כי זה היה כללי. אחפש ואשים כאן קישור מפורט יותר. לא התכוונתי לחסה ב"ירוקים". התכוונתי לעלים ירוקים ירוקים.כל מה שבא באריזות "צרור ירוקים". פטרוזיליה כוסברה שומר שמיר וכולי. את הבזיליקום ראית שהפרדתי והתייחסתי הנרד כי הוא ידוע גם בעת גידולו, שרגיש לקור ומת בחורף בלי חממה. אגב, גם "עגבניות חממה" נולדו כי לשיח העגבניות קשה לשרוד את החורף והמחירים היו עולים בלי הכרה. ככה שגם אם את חושבת שאת לא מבינה בתחום, יש לך ידע רק לא שמת לב שיש לך:)
    החסה, בשונה מהעלים הירוקים הללו, סיימה את צמיחתה. הירוקים שאני התכוונתי אליהם, ממשיכים לצמוח. החסה גם ידועה שחייבת קירור ולחות בהובלה. אז אותה – הרי טוב לשמור במקרר בכלי עם מעט מיים, בדלת המקרר. קורה שלמטה מתרכך כמעט נרקב, אבל העלים רעננים. או, לחילופין, לשים כמו שמתואר במאמר כאן, בנייר מגבת לאחר שטיפה, אלב עדינה לא לשבור את העלים כי אז יתחמצנו מהר, ולפני ההגשה לשים במיים זה עושה אותם קריספים יותר. הם הרי "שותים" את המיים. זה גם תלוי בסוג החסה.

    יש תחושה שנוצר חוב אם הלכה לך החסה בגללי:) – אשקיע ואחפש את הקישור. ואם חסה את אוהבת, ראיתי באותו אתר, או אחר, לא זכור לי, שכשקורעים את העלים בידיים ממש לפני ההגשה, החסה מגיה ל"התקפה" בייצור עוד חומרם נוגדי חימצון. כמו, אולי, שקוטפים עלי וורדים עד שעה מסויימת בבוקר לצורך מיצוי שמן וורדים, כי לאחר מכן הוא מתאדה מהם.

    לגבי הריבות לא אני הצעתי אלה אני הבעתי התנגדות לריבות שמכילות מחצית הכמות סוכר. לעשות קומפוט זה מה שתיארתי בערך, אבל ללא חימום ואבדן ערכים תזונתיים. כה ויטמין C נותר אחרי חיתוך וששמים בצנצנת, אין לי שמץ, אבל יותר מבישול ריבה, בוודאי. אז "מתכון" אחפש לך, בעיקר דיברתי על התססה שזה ייצור חומצה לאקטית מאוד מאוד בריאה (פרוביוטיקה) שבאותו אופן גם נערכת התחלת ייצור חומץ תפוחים שוודאי שמעת כמה הוא בריא.חפשי התססת מזון או מזונות מותססים ברשת בכלל וגם באתר של הקישור שאוססיף לעניין שימור מזון. והתחילי מניסוי פשוט שבפשוטים, לא מתכון אפילו – לעניין קומפוט ללא בישול (וחימום יתר בקייץ שמביא לצורך במזגן חחח:):

    קחי תפוח, שלם או חתוך, שימי במקפיא. אחרי שקפא לחלוטין, הוציאי וזה ייראה ירגיש וגם הטעם יהיה בדיוק מוחלט כמו תפוח מבושל. מתוק מתוק. רך, קצפי משהו. וזה אפילו בלי התססה בלי צנצנת בלי כלום. רק שתראי ששוה לנסות כל דבר. גם בננה שכולם כבר יודעים שהיא מתאימה לעשות ממנה גלידה בלי שום עבודה מיוחדת, אם תקפיאי ותפשירי זה יצא כמו בננה שבושלה. אם מתחשק קינוח קר במקום חם, לא צריך לבשל ולקרר, רק להקפיא ולהפשיר. לא כולם אוהבים את זה כך אבל בלי לנסות לא נדע. לא טעים לך – חזרה למקפיא ואז לגלידה.

    לגבי שימור תוך שימוש – גם כן יש באותו אתר. וחלק מצאתי מניסוי וטעייה/תהייה:

    שוב החסה – לא להפריד עלים אלה כל פעם להוריד עלים לשימוש מסביב. נשארה לי המון זמן כך במקרר. למרות שכאן נדמה לי שהומלץ להפריד ולשטוף. שטפתי בעדינות, ייבשתי (הפוך – שמתי משהו מתחת לגזע שיגביה אותו) או שלא שטפתי בכלל אם זה סוג שמגיע מאוד נקי. שוב, צריך להתנסות כי יש סוגים וזנים שמגיבים אחרת בכל פרי וירק. גם בגידול שלהם, יש שמעדיפים שמש ויש שלא. יש שוני משמעותי בין הזנים, לא סתם פיתחו זנים. אחד מותאם לצפון הקר, אחד לדרוש החם והיבש, כך לגבי מידת לחות ואור. ממש שוני. רוב המידע במובן הזה מאתר "אורניקו". גם אם לא מגדלים שווה לדעת כי זה נותן מידע שמתקשר גם לאופן השימוש/שימור.

    כרוב לבן – נשמר חודשים מחוץ למקרר בביית ללא מיזוג, כאשר כל פעם מקלפים עלים כפי הצורך ולא חותכים אותו. מקלפים טוב טוב שלא יישארו שאריות ופעם ביומיים שלושה חותכים אם משחיר הבסיס.

    לימון – כנ"ל, כל פעם מורידים קצת (תלוי מה ההרגלים שלך, כי שפים עושים סלט טונה, זה ששמים לך בכריך טונה של 40 ש"ח, עם לימון כולל כל הקליפה). או, לעשות מה שרגילים כולם, לסחוט חצי לימון, אבל לא להשליך את מה שנשאר. לנקות "שחורים" מהקליפה, לחתוך לפיסות כמו שעושים בהכנה לפרוסן יוגורט, ואז כשמתחשק – ורק כשזה קפוא חזק ממש, להכניס לבלנדר, גם בלנדר מוט יכול לזה, עם קוביות קרח לא גדולות שהבלנדר מוט מסוגל להתמודד איתן (להפשיר אותן עד לחצי גודל אבל את הלימון להוציא מהמקפיא לטחינה רק כשהוא קשה קשה, לא לתת לו להתרכך בחוץ לפני הטחינה). לטחון עוד ועוד עד שמרקם אחיד ורך ממש. בלי חתיכות. ויוצא הברד שמגישים במסעדות שאף פעם לא הבנתי איך מגיעים לטעם הזה ונשבעים לי שזה בלי צבע וחומרי טעם…לא לשכוח להמתיק במשהו בריא. בעצם זה בדיוק כמוש עושים גלידה מבננה, רק שכאן זה סורבה ברדי. זה מריר בעדינות וחמוץ כמובן – טעים סוף הדרך. אם יש חתיכות קטנות וקשה לך עם זה – חזרה לסלט הבא. כל סלט, לא רק טונה. באותו אתר מציעים משהו אחר – לנקב חור קטן עם קיסם במקום שכל הלימון יתחמצן, ולהוציא כל פעם קצת מיץ. לכן אמרתי תלוי בהרגלים כי אני עושה שימוש בהרבה כל פעם. עניין של הרגלים ומסיבות בריאותיות גם, הוא מוריד ערך גליקמי של מזונות אז שווה לצרוך אותו בכמות עם כל ארוחה, מלוחה או מתוקה.

   • טל:

    http://www.baba-mail.co.il/content.aspx?emailid=33933

    זה הקישור. לא כל מה שרשום שם הצליח לי, יש כאלה שחלקית. או בשינויים. מה שמעניין אותך מה"מבחר" שם תשאלי או על פירות וירקות אחרים, גם. אם התנסיתי – אשתף. סתם לכתוב הכל יצא עוד יותר ארוך וחבל. ההקשר הוא, שהקישור מדבר על גידול מחדש. ואני לקחתי את זה גם למקום של שימור. רק לדוגמה מה שיצא לי עם שינויים מהרשום:

    בצל ירוק – פשוט שתלתי. אבל כשמצאתי כאלה עם שורשים. מחזיק חודשים, ועוד חודשים 🙂

    בכלל הקישור הזה נתן לי את הרעיון לשתול כדרך לשמור ולאו דווקא מתוך כוונה לגדל (ולחפור אחר כך פקעות מהאדמה, זה אדן החלון בסך הכל מה שיש לי, לא תמיד רוצה ללכלך. אין לי גינה. ולא שולחן שתילה ללכלוכים.

    שום – מסתבר שלא כ"כ מהר מגדל פקעת גם כשרציתי. בגלל זה הפניתי לאתר אורגניקו (סליחה על טעות ההקלדה מקודם). כי צריך להבין משם כמה זמן לוקח שתתפתח פקעת. אז, זה רק לשימור. השתילה לא דורשת מקום אלה צפופה, כי זה רק לשימור לא בשביל שיתפתחו מי יודע מה שורשים. ופקעת. וזה חודשים ומרוויחים גם עלים טעימים. גם בבצל הירוק כמובן לא רק נשמר אלה מתפתח ובקצב משמעותי, קוטפים וקוטפים והוא מגדל ומגדל. תלוי אבל בעונה. יש מצבים שהוא נעצר אז לא אגע בו.

    ואולם, לא הסתדר לי גידול שורשים מבצל ירוק, אז אין לי במיים אלה רק שתול ורק משהגיעו אליי בצלים עם השורש. גם בבזיליקום יש "הסדרה עם השורש" בסופר. שוטפים היטב את השורש, טוב טוב אבל בעדינות, שמים במיים, בשמש, אפילו חותכים את הגבעולים לחתיכות, וכל חתיכה תשריש (השורש די מסכנון כשמגיע, וקצוץ, אולי לפרסום זה טוב שנשמר וזה נכון יחסית למצב שבזיליקום לא נשמר בכלל בלי זה, אבל לשים בשמש זה רק גדל וגדל וגדל, בלי אפילו להעביר לאדמה. וכל פעם אפשר לחתוך עוד חתיכה ולהשריש).

    גם השום לא כל כך הסתדר לי, לא בהוראות מאתר אורגניקו לשתול שן באדמה ולא במיים כמו בקישור לעיל. בשני המקרים רוב השיניים נרקבו. אלה שהצליחו היו אלה שממילא כבר הוציאו ירוק לפני שהתייחסתי אליהן. מצאתי, שקילוף של השן מסביב לנבט, עבודת מוטוריקה עדינונת ממש, עוזר. נכון שזה האוכל של הנבט, אבל זה נרקב מהר מדיי כי צריך השקייה מרובה. בהתחלה לפחות. וגם, כשמדברים על שימור, אנחנו לא רוצים להקדיש שן שום במקום לאכול אותה. ככה אוכלים את העוגה והיא נשארת שלמה כי אוכלים את השן ורק את הנבט שותלים. או שותלים רק את אלה שהתחילו להתקמט וכבר אי אפשר לאכול. כאן נכנס השימור. הארכת החיים של הצמח. רק א לחכות שיירקב אלה לשתול מייד כשיש הצצה של ירוק מהשן. חלקם הצלחתי להשריש במיים אבל גם עם זה הסתבכתי והיה צורך בכמה גרגרי קלקר כדי שהתחתית לא תירקב והיה מגע עם מיים רק היכן שצריך. השום עצמו לא מת על מיים הוא הרי פקעת שאוגרת בעצמה, משמע נועד לאזורים ללא הרבה מיים.

    הגזר, לא רק שלא ראיתי שבתמונה זה מיים כמעט עד למעלה, ולקח לי המון נסיונות עד שהצליח, אלה גם עדיין לא הצלחתי להעביר לאדמה ושיתבסס. לגדל עלים נורא טעימים שאין לי מושג למה לא משווקים אותם, כן הצלחתי. ולא בכל סוג גזר. זה שמגיע מיופייף ומשופשף ונראה כמו פלסטיק – נרקב אחרי כמה עלעלים שמצליח לייצר לי. אלה שמגיעים במראה טבעי כאילו רק יצאו מהאדמה, הוציאו יופי של עלים וגבעולים. אבל אף לא אחד נקלט. אולי עניין של עונה. הסתפקתי הכמה עלים וגבעולים שהוציאו.

    סלרי – כמו שמופיע על חסה וכרוב סיני – הצליח, גדל יפה מכלום, אבל לא נקלט באדמה.

    ג'ינג'ר – לא הצלחתי להשריש על פי ההוראות בקישור, ובאתר אורגניקו רשום להשרות 12 שעות במיים. בדיוק גם קניתי ג'ינג'ר שכבר יצאו לו ניצנים בסופר, וחילתקתי לחלקים ושתלתי – אז כבר לא ברור לי איזה מהם הצליח, הרוב משתוללים צומחים בכיף הוציאו שורשים חבל על הזמן. הוא היחיד שיקבל מקום כי הוא נורא יקר שלא בעונה ויש לו פרחים מהממים אז שווה לגדל. אין לי מקום לכל אחד על אדן החלון.

    כפי שניתן לראות, בין גידול לצורך גידול, לשימור, יש השקה. התערבב קצת הכל אבל המטרה זהה.

    ואת השאריות לא רק לקומפוסט. אלה גם לעשות חומץ בריא. "באופן טבעי" יש מתכונים לפרטי פרטים. מאנשים שניסו בעצמם.

    תוספת – לבטטה עלים אכילים, לפי אתר אורגניקו. הם נורא טעימים ועדינים וכיף לגוון במקום חסה. להבדיל מתפוח אדמה שגבעוליו ועליו רעילים. שכידוע כל עיין שיוצאת וסביבה הוא הופך לירוק – צריך לחתוך ולזרוק (או לשתול). אז ניסיתי להשריש עיני בטטה לצורך עלים כי אין לי מקום לגדל פקעות. היה מאוד קשה להשריש. הצליח אבל לייצר מצב שאין מגע עם החתיכה של בשר הבטטטה, היה קשה. והיא נרקבה. ההוראות לא היו ברורות שם. לי בכל אופן. זכרתי שבביית אצלנו היה תמיד גלעין אבוקדו שמוציא עלים בכוס, וגם בטטה. צריך כלי שרק הצ'ופצ'יק שלה יהיה במיים ולא כל הבטטה. אני שמתי בבקבוקון של תמצית וניל שהפתח שלו למעלה צר מאוד. ורק הצ'ופצ'יק של אחת הבטטות התאים לשם. יש כאלה שתוקעים קיסמים בצדדים ושמים בכוד רגילה. גם אצלי היה צורך לחזק שלא ייפול. היא הוציאה שורשים תוך כמה ימים, ואז עיניים החלו להוציא גבעולים. ושוב התקשיתי לחתוך חלקים ולהשריש גבעול כי חתיכת הבטטה נרקבה. כתוב שמכל עיין יצא גבעול ותשריש וראיתי את זה קורה אך גם נרקב. בסופו של דבר פשוט ניסיתי להשריש גבעול בלי חתיכת בטטה, וזה הצליח!!!! בתוך כמה שעות הוא משריש הממזר הזה וזה לא כתוב בשום מקום. משריש אמא של המשריש. ולא מפסיק להשריש. רק תנו לו מיים ושמש ולאן לטפס והוא צומח וצומח. גם בבית צומח, הרי זכרתי מהמטבח מהילדות. אבל שם הייתה יותר שמש. כי אצלי עלים קטנים מדיי ורגישות לכנימות. בשמש – אחרי ששטפתי טוב טוב בשיא העדינות את כל הכנימות שמתחבאות בניצני העלים בעיקר – כבר כמה שבועות רק צומח ואין כנימות – בשמש. כל הכלי כבר מפוצץ משורשים וכל הזמן צריך להוסיף מיים. יצא לי גידול הידרופוני בלי להתכוון.

 6. תום:

  דבי המון תודה!
  כתבה מקיפה ומאוד לעניין. שמרתי.

 7. סיגל:

  הי דבי יקרה… אשמח לדעת איך גורמים לקיווי להבשיל… קניתי כבר לפני כמה שבועות והוא נותר קשה… דש:)

  • דבי כץ דבי כץ:

   שלום לך סיגל יקרה (-:
   קייוי, אפשר לעזור לו להבשיל: לשים אותו בצמידות לתפוחי עץ, עדיף צהובים הם מפיצים הכי הרבה אטילן (ההורמון שעוזר להם להבשיל). להניח אותם בשק בד יחדיו. אבל.. אם הקיווי נקטף *מאוד* בושר אז לא תיהיה לו יכולת להבשיל,
   בהצלחה ודרישת שלום!
   דבי.

 8. לבנה:

  שלום רב! יש לי עץ מנגו שמניב הרבה מנגו לשמחתי . העניין הוא שהמנגו מבשיל בבת אחת , איך אפשר לשמור את המנגו לאורך זמן………

  • דבי כץ דבי כץ:

   שלום לבנה,
   קודם כל, תהני משפע המנגו (-:
   אפשר להקפיא! זה מאוד פשוט: חותכים צדדים, מרוקני בעזרת כף מאחסנים בפוקסאות במקפיא. מעולה לגלידות, שייקים, וכך כמו שהוא משפיר בימי החורף להיזכר בטעמי הקיץ! אפשר גם לייבש: לפרוס לפרוסות ולהכניס למייבש מזון או לייבש בשמש מתחת לרשת (כדי לשמור מחרקים ולכלולכים). מנגו יבש היטב מחזיק מעמד ללא קירור במשך הרבה חודשים!
   ואם השאריות.. את יכולה להכין חומץ מנגו! מעולה לנקיון הבית, פרטים אצל ניבה ויותם כאן http://www.bayadaim.org.il/2013/03/%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A-%D7%9C%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%AA-%D7%97%D7%95%D7%9E%D7%A5-%D7%91%D7%99%D7%AA%D7%99-%D7%9E%D7%A9%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A4%D7%A8%D7%99/

   לחיי המנגו! (-:
   דבי.

  • לבנה:

   דבי יקרה!
   תודה לך על התגובה המהירה והיעילה……
   לגבי ייבוש המנגו;
   האם אפשר לייבש בתנור אפיה ? אם כן ….
   על איזה חום, באיזה תכנית ולכמה זמן ?
   מאחר שאני מכינה ריבות מכל מיני פירות ; האם אפשר להכין ריבה ממנגו ואיך מכינים?
   בברכת שבת שלום…..
   בתודה ובכבוד רב
   לבנה
   נ.ב. את מייעצת רק בתחום המזון או גם בתחומים נוספים…..

   • דבי כץ דבי כץ:

    שלום לבנה!
    לגבי ייבוש המנגו בתנור אפייה ביתי, את יכולה להשתמש בחום הכי הכי נמוך, מתחת ל50, להשאיר את הדלת פתוחה (שלא יהיו אדים) ולהפעיל גם את ה"טורבו", שיהיה איוורור.
    ריבות זה לא אני, אך אני יודעת שניתן לבשל מנגו להכנת ריבות.
    באיזה תחום עוד היית רוצה ייעוץ? (-:
    בשימחה,
    דבי.

    • לבנה:

     דבי יקרה !!!
     רב תודות על הנתינה שלך …… שזה דבר לא מובן מאליו ועל זה תבורכי …
     אגב ייבשתי גם בתנור וגם בשמש אני חושבת שהצלחתי, אשמח לשלוח לך טעימה אם תגידי לי איך לשלוח? אשלח בכיף .
     בקשר לייעוץ למשל בתחום הקפאת והפשרת מזון בעיקר בשר ועופות בפרט שתמיד נדמה לי שהופשר פעם אחת לפני הקניה ואז אני מקפיאה כנראה שנית , אז יש לי פחד שיש נזק כל שהוא שאני לא מודעת לו ……
     עוד נושא כיצד להיפטר מנמלים ???
     שוב ברכותיי
     תודות רבות ולבביות על ההיתיחסות
     לבנה

 9. אסתר:

  תודה על הכתבה!
  אוסיף לגבי העליים – הם אוהבים להישמר בעמידה, לא בשכיבה ולא לחוצים למשהו.
  אני שומרת את שלי בעמידה בתוך הדלת של המקרר.
  🙂
  יום נעים

 10. יואב אגוזי יואב אגוזי:

  מצאתי תיאור של קופסה שמשתמשת באטילן.
  בחלקה העליון מניחים תפוחים, בתוך חורים קטנים מקוטר התפוח.
  בחלקה התחתון והסגור שומרים תפוחי אדמה.
  לטענתם, תפוחי האדמה מאריכים יותר זמן בחשיפה לאטילן.
  זה יפה כי יש בזה משהו שמחבר בין תפוח העץ לתפוח האדמה. אחד חשוף והשני מוסתר
  http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151464366297436&set=a.114480717435.99528.104062822435&type=1&relevant_count=1&ref=nf

  • יעל:

   יש מוצר מעולה שניסיתי לספיחת אתילן- 'ביצת הפלא'. יש בפנים איזה חומר טבעי שמושך אליו את האטילן, עובד מעולה וכתוב עליו שעבר בדיקות להתאמה גם לתוצרת אורגנית (לא פולט כלום). נמכר בחנויות טבע אבל מצאתי גם באתר של החברה- http://www.greenflash.co.il/catalogItem/2/

 11. תודה רבה!! מעניין ומלמד!

 12. ערן:

  כתבה אינפורמטיבית, שנונה ו-ויזואלית.

  תודה רבה!

 13. עינב מאור עינב מאור:

  תודה דבי. מאמר מרתק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)