האם בנייה בבלות קש תציל את העולם?

טכנולוגיה נאותה

הייתי מעורב במספר טכניקות בנייה במהלך חיי. לפי סדר כרונולוגי: זה התחיל בלגו, אז עברתי לעץ, מתכת, בטון ולבסוף בוץ. לכל טכניקה יש את היתרונות והחסרונות שלה. לפני יותר מ-15 שנה התחלתי להתעסק בבלות קש בבניה ואני חייב להתוודות שהתאהבתי באחת השיטות היותר אקולוגיות וכיפיות לבניה. כאשר מצרפים לזה שכבות בוץ כטיח יש לך שילוב מנצח.

הייתי מעורב במספר טכניקות בנייה במהלך חיי. לפי סדר כרונולוגי: זה התחיל בלגו, אז עברתי לעץ, מתכת, בטון ולבסוף בוץ. לכל טכניקה יש את היתרונות והחסרונות שלה. לפני יותר מ-15 שנה התחלתי להתעסק בבלות קש בבניה ואני חייב להתוודות שהתאהבתי באחת השיטות היותר אקולוגיות וכיפיות לבניה. כאשר מצרפים לזה שכבות בוץ כטיח יש לך שילוב מנצח.

כיפה גאודזית מכוסה בבלות קש וטייח בוץ באקו קמפוס - קיבוץ לוטן

כיפה גאודזית מכוסה בבלות קש וטייח בוץ באקו קמפוס - קיבוץ לוטן

כיפה גאודזית מכוסה בבלות קש וטייח בוץ באקו קמפוס – קיבוץ לוטן

בנייה בבלות קש התחילה ב-1890 בנברסקה, ארה”ב ויש מבנים היסטוריים שעדיין עומדים מתקופה זו. הסברה היא שהחלוצים בנברסקה פתחו את סגנון הבנייה כסוג של דיור זמני ומהיר ליישום ומיד הבינו את הפוטנציאל העצום בדרך בניה זו. הטמפרטורה בחורף במבנים הזמניים הייתה נעימה, והיה קל ומהיר לבנותם. לכן הם טייחו את חבילות הקש והתחילו בבנייתם כבתי מגורים קבועים, בתי ספר וכנסיות.

בשנות ה-70 התפתחה תנועה מודרנית לבנייה בבלות קש. הרעיון התפשט לעולם וכאן בישראל זה מתחיל לתפוס תאוצה.

אז מה מיוחד בבלות קש?

קש זהו הגבעול שנשאר לאחר גידולים שונים של דגן כמו חיטה, שעורה, שיבולת שועל, שיפון, פשתן ואורז. הגבעול כשמתייבש הופך לצבע זהוב-צהוב הוא חלול ועשיר בפחמן ועל כך אינו מתפרק (מתקמפסט) במהירות ביחס לחומרים אורגניים העשירים בחנקן. כאשר הגבעולים נארזים יחדיו לבלת קש נשארים עדיין אלפי כיסי אויר וכך נוצרת לבנת קש קסומה ומבודדת ביותר. הבידוד הגבוה מקטין בהרבה את היכולת של טמפרטורות קיצוניות מלעבור בקירות (איבוד חום במהלך לילות החורף או ספיגת חום במהלך היום בקיץ). פועל יוצא לתכונה זו היא צריכה נמוכה של הוצאות על חימום וקירור ע”י דלק או חשמל.

קש הוא מוצר מתחדש כאשר כל שנה אנו מגדלים דגן ועל כך יש לו מחיר אקולוגי נמוך בהשוואה לחומרי בניה אחרים.

עכשיו לבנייה…

בלות קש הן לבני בידוד גדולות (40*50*80 ס”מ) שמניחים אותם בדיוק כמו שמניחים לבנים מאבן. קל מאוד להניחן ולחברן יחד. חשוב מאוד להניחן על יסודות יציבים ועמידים באופן מוחלט לנימיות של לחות מהאדמה, כיוון שלחות, ולו המינימלית ביותר, יכולה להתחיל ריקבון בבלות. זהו אותו העיקרון כמו בבניה מבוץ ל”נעליים טובות”, אך מכיוון שהחומר הוא קש בלבד, אנו נוקטים במשנה זהירות. זהו שלב לפני שבלות הקש מטויחות בבוץ. כאשר הבוץ מתייבש הוא מחזק את הקיר וגורם לקיר להיות חסין אש.
נוסף על כך, במבנה מבוץ עלינו לבנות “כובע טוב” (גג) כדי להגן עליו מגשמים שיזיקו למבנה. לחות אשר תיכנס למבנה זהו החיסרון הגדול של שיטה זו. יש לתת תשומת לב לפרטים אלו כאשר בונים מבנים מבאלות קש על אחת כמה וכמה, ובכל זאת בנייה מבלות קש קיימת גם בארצות בהן יש הרבה גשם.

אנשים לרוב שואלים האם בנייה מבלות קש זולה יותר מבניה מחומרים אחרים. התשובה היא כן ולא!.. אם מדובר בקבלן חיצוני כנראה שהמבנה לא יהיה יותר זול, וסביר להניח שיותר יקר אך בתכנון נכון, ההוצאות על חימום וקירור יהיו זולות בהרבה. כך שעם הזמן אנחנו נהנה מהוצאות נמוכות בחשבון החשמל ומחיים ב”בית טבעי ואקולוגי”. אם באפשרותך לבנות את חלק מהמבנה או אפילו את רובו בעצמך, בעזרת חברים, משפחה או אנשים הרוצים להתנסות בבניה מסוג זה לפני שהם עושים אחד משלהם דבר זה יכול להוריד משמעותית את הוצאות הבניה.

בקיבוץ לוטן התנסינו מספר פרוייקטים בגדלים שונים ועירבנו את הקהילה לתהליך הבניה. זהו מראה מדהים לראות גברים, נשים וילדים עובדים יחדיו באתר בניה.

הרחבת בית ע"י בלות קש - קיבוץ לוטן, שימו לב! בלות קש על הגג לבידוד

הרחבת בית ע”י בלות קש – קיבוץ לוטן, שימו לב! בלות קש על הגג לבידוד

 

מבנה מבאלות, קיר פנימי

מבנה מבאלות, קיר פנימי

 

בקתת באלות קש מוכנה

בקתת באלות קש מוכנה

המשרד לאנרגיה בארה”ב טוען ש”מבנים צורכים 40% מתצרוכת האנרגיה העולמית ו40% מהמשאבים הטבעיים”, מה שצריך להדליק נורת אזהרה – אנו צריכים לחשוב מחדש על הדרך בה אנו בונים את בתינו.
עם שינוי האקלים ושיא תפוקת הנפט אשר נעשים משמעותיים יותר ויותר אני חושב שלבנייה בבאלות קש יהיה תפקיד משמעותי בעתיד הקרוב של כולנו.

שלבי בניה שונים במבנה כנסים וסמינרים באקו כיף - קיבוץ לוטן

שלבי בניה שונים במבנה כנסים וסמינרים באקו כיף – קיבוץ לוטן

שלבי בניה שונים במבנה כנסים וסמינרים באקו כיף - קיבוץ לוטן

שלבי בניה שונים במבנה כנסים וסמינרים באקו כיף - קיבוץ לוטן שלבי בניה שונים במבנה כנסים וסמינרים באקו כיף - קיבוץ לוטן שלבי בניה שונים במבנה כנסים וסמינרים באקו כיף - קיבוץ לוטן

ארגוני סיוע כמו “בונים ללא גבולות” (Builders Without Borders) ו”איכלוס לאנושות” (Habitat for Humanity) משתמשים בטכניקת הבנייה בבאלות קש בכל רחבי העולם כדי לעזור לאנשים שאיבדו את בתיהם באזורי עוני, אקלים קיצוני ומוכי אסונות טבע.

אני מעז לומר – בנייה בבאלות קש יכולה לעזור להציל את העולם.
בחודש הבא נתבונן על בנייה מעשית ביתר פרטים.

לתוכן זה נכתבו 18 תגובות

 • דויד רנוב |

  בית הקש של משפחת קאפ בצפת תוכנן ונבנה על ידי (אדריכל דויד רנוב) בשנת 2001
  וכפי הנראה הוא בית הקש הראשון בארץ, והוא בית של 3 קומות עם שלד בטון . אחריו בניתי את משרד מנהל “חווה ואדם” במודיעין – שוב מקש אך עם שלד עץ.

 • איתמר קידן |

  שלום מייק,
  האם שיטת הבניה הזו רלוונטית בכלל לבניה לגובה? אם לא, אני מבין שהיא מוגבלת לשימוש בבניה כפרית.

  תודה,
  איתמר

  • שלום איתמר
   צריך להבין שבשיטה שאנו נוהגים בה בארץ, חבילות הקש הן רק מילואה, ומה שמחזיק את הגג זה השלד. באופן זה – אתה יכול לבנות לאיזה גובה שאתה רוצה, בתנאי שהשלד שלך חזק מספיק כדי להחזיק את הגובה הזה.
   הנסיון שלנו בארץ מגיע בינתיים לגובה שתי קומות בלבד, אני חושבת שהנסיון בעולם קצת יותר עשיר בבניה יותר גבוהה, למיטב ידיעתי בגרמניה יש בית חבילות קש ל חמש קומות ממש בניה רוויה של דירות.

   מיכל

 • שלום לכולם!

  אנחנו לפני בניה ושוקלים את האופציה הזאת.
  מהם עלויות הבניה?
  האם יש בעלי ניסיון שיהיו מוכנים לבוא לעבוד במרכז הארץ?

  • שלום נדב
   נראה שעלויות הבניה בנסיון ההולך ומצטבר בארץ אינן גבוהות מהמקובל בבניה טובה ואיכותית – כ5500 ש”ח למ”ר.
   אני בטוחה שהרבה מהמבצעים ישמחו לעבוד במרכז הארץ.
   בהצלחה
   מיכל

 • איתמר ליפשיץ |

  שלום, איך ניתן לחשב עלויות בניה מבאלות? והאם יש לכם טבלה כל שהיא לעלות חומרים?

 • אהלן מייק,
  מעיין אותי אם הדום מהתמונות הראשונות, האם השלד פורק לאחר הנחת הבלות או לא? האם חצי ספירת הבלות תומכת בעצמה או לא?

  במידה ולא, יש לבצע חישובים הנדסיים (סורי המהנדס שבי מדבר כעת), ולראות כי בוחרים את החומרים הנכונים (ועובי קורות למשל), שייתמכו במסת הבלות+ הטיוח בוץ.

  עם כל הכבוד לבוץ (ויש כבוד) החוזק שהוא נותן הינו זניח ביותר ביחס לשאר הכוחות שמעורבים.

  אני לא נגד מבנה שכזה (להפך אני חולם על בנייה של אחד כזה, אך חשוב לראות כי הוא נעשה בצורה הנדסית חישובית נכונה.

 • הי,
  כבר הרבה זמן רציתי לבדוק והנה ההזדמנות: האם זה פתרון רלוונטי גם לאיזורים שאינם מדבריים? צפון הארץ, נניח?
  ומה עם איזורים שסמוכים לים התיכון – דבר כזה יוכל להחזיק מעמד במליחות ולחות של מישור החוף?
  תודה ושבוע מקסים

  • הי ניבה
   מייק הפנה גם אלי את השאלה שלך והרי דעתי, מנסיון של העשור האחרון בו אני מתכננת, מתבוננת בתהליכי בניה בכל העולם, ומלכלכת (קצת) את הידיים בעבודה בחבילות קש וטייחי אדמה.
   בארץ קצת נתפסנו לענין הזה, שבניה טבעית מיועדת למדבר.
   אני ממש לא מסכימה.
   בעולם רואים הרבה מאד מבני חבילות קש מאזורים רטובים, לחים וקרים. בקנדה, בצפון מדינת ניו-יורק, בדנמרק ובגרמניה.
   גם אצלנו כבר יש מבנים בחוקוק, בציפורי, באזור הרי ירושלים. אלה לא אזורים מדבריים והם גשומים למדי.
   בית חבילות הקש שהיה אחד הראשונים בארץ, נבנה לפני יותר מ15 שנים בצפת.
   בידוד טוב מתאים לכל מקום, וההגנה על הקש מפני לחות ורטיבות היא נושא פתור, שאין בעיה גדולה ליישם אותו.
   בהצלחה
   מיכל ויטל

   • איך הם עברו את ועדת התכנון והבנייה של המועצה ?

    אני מתכנן בית בהר חלוץ, ומהוועדה המקומית הודיעו לי שהם לא יתנו היתר בנייה לבית שהחומרים שלו אינם מאושרים על ידי מכון התקנים הישראלי …

   • בלות קש וקשקל הן שתי שיטות שיש להן תקן בנייה.
    הועדות המקומיות בסופו של דבר הן לרוב מערב פרוע, אבל יש שיטות שיש להן תקנים בתנאי שעומדים במספר תנאים ייחודיים לשיטה. ויש שיטות טבעיות (כמו קוב, או לבני אדמה) שאין להם תקנים מסודרים, עד כמה שאני יודע, אם כי יש תקדימים קיימים תחת אישור מהנדס.

  • הי ניבה, אחרי יעוץ עם מיכל כמו שראית ואלכס מלוטן, בהחלט בכל העולם בונים בבלות כולל איזורים רטובים ולכים יותר ממשור החוף ללא בעיה, מה שחשוב שהציפוי על הבלות יכול לנשום ולא לאטום לחלוטין כמו טיח בוץ או טיח סיד, עדיף לא טיח צמנטי.

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן