תיקון מקרר, תיקון עולם

תיקונים ושיפוצים

כשהעברתי את כל הבית האקולוגי שלנו מהעיר רחובות למושב שדמה, חיברנו את המקרר ללא דאגות אך כעבור 20 דקות המקרר הפיל את כל החשמל בבית… לחיות בלי מקרר זה לשנות את אורך החיים, לבשל כל יום, לא להחזיק מוצרי חלב בכלל, וגם הירקות נרקבים מהר יותר, אין על מה לדבר בכלל על לשמור קציצות של המבורגר צמחוני במקפיא. יתכן שהיינו שורדים עד הקיץ. פתאום מתקשר הטלפון והחבר כליפה מתקשר ומתנצל, הוא אומר שצריך לנתק את גוף החימום משני צדדיו ואז אם זאת אכן הבעיה, המקרר אמור לעבוד.

האמת שהפעם כמעט וויתרתי, מוצרי חשמל זה לא הצד החזק שלי ובאמת המקרר הזה כבר עשה את שלו. כבר 8 שנים שהמקרר הזה עובד ללא הפסקה, והוא עבר כמה דירות מהסבתא בחולון לבתים שונים ברחובות. באמת מכשיר טוב מאוד. מה שקרה הוא זה: כשהעברתי את כל הבית האקולוגי שלנו מהעיר רחובות למושב שדמה, חיברנו את המקרר ללא דאגות אך כעבור 20 דקות המקרר הפיל את כל החשמל בבית…

הדבר הראשון שחשבתי לעצמי הוא שלא נתתי לו מספיק מנוחה, אולי בתהליך ההעברה הגיעו מים לנקודת חשמל חשופה וגרמו לקצר. אז מיד העברתי את התכולה למקרר של השכן ונתתי לשלי חופשה מפנקת של יומיים שלמים עם דלתות פתוחות והכל…בסיומו של החופשה המקרר חובר לחשמל, 20 דקות חלפו ו-תק, הפחת קפץ. טוב אמרתי לעצמי צריך כאן מישהו שמבין בחשמל, חיש מהר התקשרתי לחברי הטוב רן כליפה, דוקטורנט להנדסת חשמל שבעצמו חובב תיקונים של מכשירי חשמל ביתיים (כשהוא ניסה לתקן את המקרר שלו הוא גילה בתוך גוף המקרר מאחורי כיסוי הפלסטיק חוברת לטכנאי שגילתה לו את הבעיה).

רן ייעץ לי שישנן כמה אפשרויות סביריות לתקלה: יתכן שבתהליך ההעברה הגיעו מים לאזור החשמל וכדאי לנסות להזיז את המקרר באגרסיביות משהו כדי שהמים ישפכו החוצה. יכול מאוד להיות שפתח שמנקז את המים של המקרר נסתם, למים לא היה לאן לצאת וכך נוצר הקצר.

“אוקי, זה לא נשמע מסובך מידי”, חשבתי ועשיתי כדברו, וגיליתי לשימחתי שמעבר הניקוז סתום. אז שלפתי את חלק הפלסטיק החוצה, ניקתי, החזרתי וכדי לבדוק שהכל כשורה שפכתי מעט מים בפריזר וראיתי שהם מתנקזים למגש הנוזלים של המקרר. הדלקתי את המקרר בתחושת ניצחון נפלאה שהחזיקה מצויין למשך 20 דקות בלבד… בשלב הזה התחלתי לחפש מקררים ביד 2, גם ככה המקרר הישן הזה בטח זולל חשמל בטירוף… בהתייעצות טלפונית נוספת עם רן הגענו למסקנה שזה לא קצר רגיל או בעיה בחשמל של הבית אחרת החשמל היה קופץ מיד עם הדלקת המכשיר.

המקרר העירום

המקרר העירום

השלב הבא בתקלות מקררים נפוצות מצריך פתיחה של לוח הפלסטיק בקומת המקפיא שם יושבים צלעות הקירור(נקרא גם המאייד), המאוורר וגוף החימום. זה לא היה קשה מאוד אבל כמה ברגים התחבאו באזורים מאוד לא ידדותיים למברג או מברגה (איזה אינטרס יש לחברה לפתח מקרר שהלקוח יוכל לתקנו בעצמו?). בסופו של דבר הברגים הסוררים יצאו בשלום בעזרת לדרמן ואז נגלה לעיני המחזה המדהים של הביפנוכו של המקרר. לא יאמן כמה זה פשוט.

בורג סורר משתכנע לצאת על ידי אדון לדרמן

בורג סורר משתכנע לצאת על ידי אדון לדרמן

צריך להוציא את המדחס כדי שתהיה גישה נוחה להוצאת גוף החימום

צריך להוציא את המאוורר כדי שתהיה גישה נוחה להוצאת גוף החימום

למקררים החדשים קיים גוף חימום שתפקידו הוא להפשיר קרח שמצטבר על צלעות הקירור (למי שהיה פעם מקרר ישן היה צריך להפשיר אותו מידי פעם, זה בגלל שלא היה לו גוף חימום). המשימה שקיבלתי היתה לאתר את גוף החימום ולנתקו, שכן הוא החשוד העיקרי בתקלה – 20 דקות זה בדיוק זמן טוב לכך שצלעות הקירור יתחילו לקפוא. הצלחתי לאתר את גוף החימום שנראה כמו כבל מעובה העוטף את צלעות הקירור וניתקתי את אחד החיבורים. ככה עם כל הקישקה בחוץ חיברתי את המקרר לחשמל והחשמל מיד נפל…

פתאום ההצעה לקנות את המקרר הכמעט חדש מקולגה של חמותי נשמע סביר יותר ויותר, כבר נמאס לי ללכת בקור הלילה להוציא שמנת מהמקרר במחסן של השכן! מקרר זה זכות יסוד של כל אדם, לא? כאן נכנסה אישתי לתמונה והציעה הצעה מחוץ לקופסא המבודדת “אולי ננסה להסתדר בלי מקרר?” היא אמרה. הופתעתי קלות, זה היה אמור להיות המשפט שאני אומר והיא מתנגדת, איך שגלגל מסתובב לו.

לחיות בלי מקרר זה לשנות את אורך החיים, לבשל כל יום, לא להחזיק מוצרי חלב בכלל, וגם הירקות נרקבים מהר יותר, אין על מה לדבר בכלל על לשמור קציצות של המבורגר צמחוני במקפיא. יתכן שהיינו שורדים עד הקיץ. פתאום מתקשר הטלפון והחבר כליפה מתקשר ומתנצל, הוא אומר שצריך לנתק את גוף החימום משני צדדיו ואז אם זאת אכן הבעיה, המקרר אמור לעבוד. ניתקתי את הצד השני של גוף החימום = חלפו 20 דקות… וראו איזה פלא המקרר עובד ואפילו מקפיא!

גוף חימום אוניברסאלי

עדיין לא החזרתי את המוצרים הקרים פנימה כיוון שעדיף להשיג גוף חימום ולהתחיל כמו שצריך בדרך חדשה. לא עבר יום וגיליתי חברה בשם “מיטל מוצרי קירור” שמחזיקה חלקי חילוף רבים למגוון מקררים וגם מוצרי חשמל אחרים כגון מכונות כביסה ומדיחי כלים. בחנות מוכרים גוף חימום אוניברסאלי עם 2 חוטים ארוכים חשופים. ביקשתי מהמוכר שילביש מחבר זהה למחבר הישן, והוא עשה זאת בלי בעיה.

שמח וטוב לב חזרתי הביתה עם גוף חימום חדש, כאשר ניגשתי לחבר את הגוף החדש, ראיתי שהחיבור בצד אחד לא מתאים, מזל שלא זרקתי את הגוף הישן, פשוט חתכתי את הכבל, חיברתי את המחבר הישן לחוט, סגרתי עם איזולירבנד ושלום על ישראל.

גוף חימום אוניברסאלי חדש

גוף חימום אוניברסאלי חדש

חיתוך וחיבור לפין המתאים

חיתוך וחיבור לפין המתאים

מה יצא לי מכל זה?

מקרר עובד מצויין + חיסכון כספי של כמה אלפי שקלים + ידע חדש ושימושי על אופן פעולתם של מקררים + הכרות עם חנות חלפים שתשמש אותי בעתיד וכמובן סיפוק גדול מהצלחה בתחום שמעולם לא התמודדתי איתו. אז אל תפחדו לנסות ולטעות! במקרה הכי גרוע תקנו מקרר חדש (הדבר נכון גם להרבה דברים אחרים בחיים) ואולי אם כולנו נתאמץ לתקן את הדברים המקולקלים בחיים שלנו העולם שלנו יהיה מקום הרבה יותר טוב. אולי…

תודה מיוחדת לרן כליפה שבלעדיו המדריך הזה לעולם לא היה רואה רשת.

החזרת גוף החימום החדש

החזרת גוף החימום החדש

לתוכן זה נכתבו 37 תגובות

 • שלום וכל הכבוד על העזרה פה! אתה אדם נדיר!
  מקרר אמנה מ2007 דלת לצד דלת עם קיוסק. הלחצן בקיוסק הפסיק לעבוד. כלומר לוחצים ולא יוצאים מים או קרח או קרח כתוש. לפני שהפסיק לעבוד, עבד בהפסקות ולפני כן רק כשלחצנו עליו לא עד הסוף, עבד. ממה זה יכול לנבוע? בנוסף דולקות הנורות של deodoriser ו fuzzy.
  אשמח אם יש לך מושג כיצד לתקן.
  כמו כן, האם אפשר להחליף לו גומיה לבד? אם כן אז איך?

 • מחזיק מקרר סמסונג מקפיא תחתון. המקרר מרעיש חזק, פתחתי את המקום של המאוורר ולא ראיתי הצטברות של קרח, מה יכול להיות מקור הרעש,ברצוני לציין שכאשר פותחים את הדלת של המקפיא הוא מפסיק להרעיש.

 • רציתי לדעת איך אפשר לבדוק אם הבעיה של הצטברות הקרח זה של הגוף החימום. האם יש אפשרות לבדוק את הגוף החימום ללא המכשיר שיש לחשמלאים.

 • אלון חן |

  שלום רב …
  יש לי מקרר אמקור דיזיין אפשר בעקבות פסח והניקיון המקרר התחיל לעבוד אבל המאוורים שבתוך המקרר לא מפזרים את הקור ..ראוי לציין שהמדחס עובד והתאורה גם ומרגישים שהמקרר עובד אבל אין פיזור של האויר הקר….מניסיוני ראיתי איזה כרטיס ירוק מעל המקרר המחוברים אליו כל מיני ובתוך הכרטיס יש קצת שחור בין כמה רכיבים אלקטרוניים …..מה עושים ? תודה

 • שלום,

  מקרר שהפסיק לעבוד.

  הופשר כמה ימים ועדיין לא עובד.

  החיבור לחשמל נשמע שהמדחס מנסה להכנס לעבודה אבל לא מצליח.

  אני מניח שהפתרון זה או מדחס או קבל?

   • היי אילן,

    תודה על התגובה.

    יצרן המקרר: bayere
    גיל המקרר: 5 שנים.

 • נכנסתי לסרט הזה אתמול
  חזרתי הביתה והחשמל נפל…הפחת קפץ.. ובניסוי וטעייה ….המקרר
  הפיתוי לקנות חדש אחרי כ 15 שנות עבודתו גדול..
  אבל הסקרנות המבילה (“למה” )
  הביאה אותי אלייך
  מאמרך מקסים…ומחמאות בכל לב (גם אם אצלי הקפיצה בנתיך מיידית)
  אבל רוח ההנאה של גילוייך עבר אליי
  שמעון

 • היי אייל,
  רציתי לשאול לגבי המקרר שלי בתא הקירור הרגיל ולא במקפיא המקרר מקפיא את המוצרים שנמצאים בחלקו האחורי של המקרר ובקדמי מקרר כרגיל.
  האם יש איזה פתרון זול לתיקון הבעיה?

  נ.ב. המקרר מאוד ישן.

 • עזרההההה!! עשיתי חור (בטעות) במדף קירור של המקרר מיני שלי (ניסיתי להוריד קרח עם סכין :( – לא לנסות בבית..).

  יש דרך לסתום חור כזה (במתכת..) כך שישאר אטום לגז..? כמה נראה לכם יעלה לי למלא גז במקרר קטן (100X48X50) כזה?
  תודה (אמן והצליח לעורר את הפוסט הזה :)

  • צר לי אייל , אך אני סבור שאתה צריך למצוא מקום לגריטה מסודרת למקררון שלך, או לחלופין לאתר חלק חלופי תקין, בדוק אצל היבואן,
   אם מצאת פתרון אחר , ספר לנו

  • הצינורות שבתוך המקפיא עשויים מאלומיניום ולא ניתן לרתך אותם,אם החור קטן ניתן לנסות לסתום עם אפוקסי אך במקרר זה לא משתלם,עדיף לקנות אחר

   • אפשר להלחים אלומיניום אך זה תהליך מקצועי ומסובך השאלה מה עומד מול מה ברמת מחיר תועלת,
    לא מאמין שאפוקסי יחזיק לחץ דחיסה של מקרר או מזגן.

   • הי חברים, תודה על התגובות. הצלחתי בעזרת אפוקסי. ניתקתי מהחשמל מיד כשיצרתי את החור אז כנראה לא ברח גז והמקרר עובד אחלה..:)

  • טעות נפוצה של של צרכנים וגם טכנאים: המקרר הביתי כמו גם דוד החשמל מבודדים על ידי פולאיריטן מוקצף ולעיתים ע”י צמר סלעים או זכוכית (יקר יותר), כל עוד חומר הבידוד שלם ויבש, יש בידוד. כאשר החומר מתחיל להתפורר עקב השנים וחשיפה לתנאים קשים (קור , חום, קרינה) , הוא יחל לספוג לחות עד היותו מלא מים, מים הם חומר מוליך ואוגר חום מצוין, ז”א ההפך מהבידוד. מרגע זה , המקרר יחל לעבוד שעות נוספות עד פעולה ללא הפסקה.
   לא יכול להיות מקרר משנת 1998 תקין ברמת הבידוד! ויש להחליפו רצוי דרך מחלקת גריטה מסודרת.
   צר לי,,

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן