תיקון מקרר, תיקון עולם

החזרת גוף החימום החדש
מידע כללי-
 • זמן השלמה: לוקח הרבה זמן לגלות את הבעיה, התיקון הוא עניין של חצי שעה
 • רמת קושי: סביר
 • עלות: עד 100 ש"ח
 • ידע נדרש: חשמל (מתחיל), טכנאות (מתקדם)
חומרים+
 • גוף חימום
כלי עבודה+
 • מפתח שבדי
 • שפיץ פלאייר או לדרמן
הדפסה

האמת שהפעם כמעט וויתרתי, מוצרי חשמל זה לא הצד החזק שלי ובאמת המקרר הזה כבר עשה את שלו. כבר 8 שנים שהמקרר הזה עובד ללא הפסקה, והוא עבר כמה דירות מהסבתא בחולון לבתים שונים ברחובות. באמת מכשיר טוב מאוד. מה שקרה הוא זה: כשהעברתי את כל הבית האקולוגי שלנו מהעיר רחובות למושב שדמה, חיברנו את המקרר ללא דאגות אך כעבור 20 דקות המקרר הפיל את כל החשמל בבית…

הדבר הראשון שחשבתי לעצמי הוא שלא נתתי לו מספיק מנוחה, אולי בתהליך ההעברה הגיעו מים לנקודת חשמל חשופה וגרמו לקצר. אז מיד העברתי את התכולה למקרר של השכן ונתתי לשלי חופשה מפנקת של יומיים שלמים עם דלתות פתוחות והכל…בסיומו של החופשה המקרר חובר לחשמל, 20 דקות חלפו ו-תק, הפחת קפץ. טוב אמרתי לעצמי צריך כאן מישהו שמבין בחשמל, חיש מהר התקשרתי לחברי הטוב רן כליפה, דוקטורנט להנדסת חשמל שבעצמו חובב תיקונים של מכשירי חשמל ביתיים (כשהוא ניסה לתקן את המקרר שלו הוא גילה בתוך גוף המקרר מאחורי כיסוי הפלסטיק חוברת לטכנאי שגילתה לו את הבעיה).

רן ייעץ לי שישנן כמה אפשרויות סביריות לתקלה: יתכן שבתהליך ההעברה הגיעו מים לאזור החשמל וכדאי לנסות להזיז את המקרר באגרסיביות משהו כדי שהמים ישפכו החוצה. יכול מאוד להיות שפתח שמנקז את המים של המקרר נסתם, למים לא היה לאן לצאת וכך נוצר הקצר.

"אוקי, זה לא נשמע מסובך מידי", חשבתי ועשיתי כדברו, וגיליתי לשימחתי שמעבר הניקוז סתום. אז שלפתי את חלק הפלסטיק החוצה, ניקתי, החזרתי וכדי לבדוק שהכל כשורה שפכתי מעט מים בפריזר וראיתי שהם מתנקזים למגש הנוזלים של המקרר. הדלקתי את המקרר בתחושת ניצחון נפלאה שהחזיקה מצויין למשך 20 דקות בלבד… בשלב הזה התחלתי לחפש מקררים ביד 2, גם ככה המקרר הישן הזה בטח זולל חשמל בטירוף… בהתייעצות טלפונית נוספת עם רן הגענו למסקנה שזה לא קצר רגיל או בעיה בחשמל של הבית אחרת החשמל היה קופץ מיד עם הדלקת המכשיר.

המקרר העירום

המקרר העירום

השלב הבא בתקלות מקררים נפוצות מצריך פתיחה של לוח הפלסטיק בקומת המקפיא שם יושבים צלעות הקירור(נקרא גם המאייד), המאוורר וגוף החימום. זה לא היה קשה מאוד אבל כמה ברגים התחבאו באזורים מאוד לא ידדותיים למברג או מברגה (איזה אינטרס יש לחברה לפתח מקרר שהלקוח יוכל לתקנו בעצמו?). בסופו של דבר הברגים הסוררים יצאו בשלום בעזרת לדרמן ואז נגלה לעיני המחזה המדהים של הביפנוכו של המקרר. לא יאמן כמה זה פשוט.

בורג סורר משתכנע לצאת על ידי אדון לדרמן

בורג סורר משתכנע לצאת על ידי אדון לדרמן

צריך להוציא את המדחס כדי שתהיה גישה נוחה להוצאת גוף החימום

צריך להוציא את המאוורר כדי שתהיה גישה נוחה להוצאת גוף החימום

למקררים החדשים קיים גוף חימום שתפקידו הוא להפשיר קרח שמצטבר על צלעות הקירור (למי שהיה פעם מקרר ישן היה צריך להפשיר אותו מידי פעם, זה בגלל שלא היה לו גוף חימום). המשימה שקיבלתי היתה לאתר את גוף החימום ולנתקו, שכן הוא החשוד העיקרי בתקלה – 20 דקות זה בדיוק זמן טוב לכך שצלעות הקירור יתחילו לקפוא. הצלחתי לאתר את גוף החימום שנראה כמו כבל מעובה העוטף את צלעות הקירור וניתקתי את אחד החיבורים. ככה עם כל הקישקה בחוץ חיברתי את המקרר לחשמל והחשמל מיד נפל…

פתאום ההצעה לקנות את המקרר הכמעט חדש מקולגה של חמותי נשמע סביר יותר ויותר, כבר נמאס לי ללכת בקור הלילה להוציא שמנת מהמקרר במחסן של השכן! מקרר זה זכות יסוד של כל אדם, לא? כאן נכנסה אישתי לתמונה והציעה הצעה מחוץ לקופסא המבודדת "אולי ננסה להסתדר בלי מקרר?" היא אמרה. הופתעתי קלות, זה היה אמור להיות המשפט שאני אומר והיא מתנגדת, איך שגלגל מסתובב לו.

לחיות בלי מקרר זה לשנות את אורך החיים, לבשל כל יום, לא להחזיק מוצרי חלב בכלל, וגם הירקות נרקבים מהר יותר, אין על מה לדבר בכלל על לשמור קציצות של המבורגר צמחוני במקפיא. יתכן שהיינו שורדים עד הקיץ. פתאום מתקשר הטלפון והחבר כליפה מתקשר ומתנצל, הוא אומר שצריך לנתק את גוף החימום משני צדדיו ואז אם זאת אכן הבעיה, המקרר אמור לעבוד. ניתקתי את הצד השני של גוף החימום = חלפו 20 דקות… וראו איזה פלא המקרר עובד ואפילו מקפיא!

גוף חימום אוניברסאלי

עדיין לא החזרתי את המוצרים הקרים פנימה כיוון שעדיף להשיג גוף חימום ולהתחיל כמו שצריך בדרך חדשה. לא עבר יום וגיליתי חברה בשם "מיטל מוצרי קירור" שמחזיקה חלקי חילוף רבים למגוון מקררים וגם מוצרי חשמל אחרים כגון מכונות כביסה ומדיחי כלים. בחנות מוכרים גוף חימום אוניברסאלי עם 2 חוטים ארוכים חשופים. ביקשתי מהמוכר שילביש מחבר זהה למחבר הישן, והוא עשה זאת בלי בעיה.

שמח וטוב לב חזרתי הביתה עם גוף חימום חדש, כאשר ניגשתי לחבר את הגוף החדש, ראיתי שהחיבור בצד אחד לא מתאים, מזל שלא זרקתי את הגוף הישן, פשוט חתכתי את הכבל, חיברתי את המחבר הישן לחוט, סגרתי עם איזולירבנד ושלום על ישראל.

גוף חימום אוניברסאלי חדש

גוף חימום אוניברסאלי חדש

חיתוך וחיבור לפין המתאים

חיתוך וחיבור לפין המתאים

מה יצא לי מכל זה?

מקרר עובד מצויין + חיסכון כספי של כמה אלפי שקלים + ידע חדש ושימושי על אופן פעולתם של מקררים + הכרות עם חנות חלפים שתשמש אותי בעתיד וכמובן סיפוק גדול מהצלחה בתחום שמעולם לא התמודדתי איתו. אז אל תפחדו לנסות ולטעות! במקרה הכי גרוע תקנו מקרר חדש (הדבר נכון גם להרבה דברים אחרים בחיים) ואולי אם כולנו נתאמץ לתקן את הדברים המקולקלים בחיים שלנו העולם שלנו יהיה מקום הרבה יותר טוב. אולי…

תודה מיוחדת לרן כליפה שבלעדיו המדריך הזה לעולם לא היה רואה רשת.

החזרת גוף החימום החדש

החזרת גוף החימום החדש

הדפסה

אודותי

פורסם ב מדריכים ומתוייג תחת , , , , . שמור את הקישור הישיר.

36 תגובות לתיקון מקרר, תיקון עולם

 1. דוד:

  מחזיק מקרר סמסונג מקפיא תחתון. המקרר מרעיש חזק, פתחתי את המקום של המאוורר ולא ראיתי הצטברות של קרח, מה יכול להיות מקור הרעש,ברצוני לציין שכאשר פותחים את הדלת של המקפיא הוא מפסיק להרעיש.

 2. דלילה:

  רציתי לדעת איך אפשר לבדוק אם הבעיה של הצטברות הקרח זה של הגוף החימום. האם יש אפשרות לבדוק את הגוף החימום ללא המכשיר שיש לחשמלאים.

 3. אלון חן:

  שלום רב …
  יש לי מקרר אמקור דיזיין אפשר בעקבות פסח והניקיון המקרר התחיל לעבוד אבל המאוורים שבתוך המקרר לא מפזרים את הקור ..ראוי לציין שהמדחס עובד והתאורה גם ומרגישים שהמקרר עובד אבל אין פיזור של האויר הקר….מניסיוני ראיתי איזה כרטיס ירוק מעל המקרר המחוברים אליו כל מיני ובתוך הכרטיס יש קצת שחור בין כמה רכיבים אלקטרוניים …..מה עושים ? תודה

 4. דותן:

  שלום,

  מקרר שהפסיק לעבוד.

  הופשר כמה ימים ועדיין לא עובד.

  החיבור לחשמל נשמע שהמדחס מנסה להכנס לעבודה אבל לא מצליח.

  אני מניח שהפתרון זה או מדחס או קבל?

 5. שמעון:

  נכנסתי לסרט הזה אתמול
  חזרתי הביתה והחשמל נפל…הפחת קפץ.. ובניסוי וטעייה ….המקרר
  הפיתוי לקנות חדש אחרי כ 15 שנות עבודתו גדול..
  אבל הסקרנות המבילה ("למה" )
  הביאה אותי אלייך
  מאמרך מקסים…ומחמאות בכל לב (גם אם אצלי הקפיצה בנתיך מיידית)
  אבל רוח ההנאה של גילוייך עבר אליי
  שמעון

 6. אבי:

  היי אייל,
  רציתי לשאול לגבי המקרר שלי בתא הקירור הרגיל ולא במקפיא המקרר מקפיא את המוצרים שנמצאים בחלקו האחורי של המקרר ובקדמי מקרר כרגיל.
  האם יש איזה פתרון זול לתיקון הבעיה?

  נ.ב. המקרר מאוד ישן.

 7. Mark Lomkin:

  תודה רבה רבה

 8. אייל:

  עזרההההה!! עשיתי חור (בטעות) במדף קירור של המקרר מיני שלי (ניסיתי להוריד קרח עם סכין 🙁 – לא לנסות בבית..).

  יש דרך לסתום חור כזה (במתכת..) כך שישאר אטום לגז..? כמה נראה לכם יעלה לי למלא גז במקרר קטן (100X48X50) כזה?
  תודה (אמן והצליח לעורר את הפוסט הזה 🙂

  • אילן:

   צר לי אייל , אך אני סבור שאתה צריך למצוא מקום לגריטה מסודרת למקררון שלך, או לחלופין לאתר חלק חלופי תקין, בדוק אצל היבואן,
   אם מצאת פתרון אחר , ספר לנו

  • הצינורות שבתוך המקפיא עשויים מאלומיניום ולא ניתן לרתך אותם,אם החור קטן ניתן לנסות לסתום עם אפוקסי אך במקרר זה לא משתלם,עדיף לקנות אחר

   • אילן:

    אפשר להלחים אלומיניום אך זה תהליך מקצועי ומסובך השאלה מה עומד מול מה ברמת מחיר תועלת,
    לא מאמין שאפוקסי יחזיק לחץ דחיסה של מקרר או מזגן.

    • אייל:

     הי חברים, תודה על התגובות. הצלחתי בעזרת אפוקסי. ניתקתי מהחשמל מיד כשיצרתי את החור אז כנראה לא ברח גז והמקרר עובד אחלה..:)

 9. מיכאל:

  האם המאוורר שנמצא ליד גוף קירור צריך לעבוד בזמן שמדחס פועל?

  • אילן:

   טעות נפוצה של של צרכנים וגם טכנאים: המקרר הביתי כמו גם דוד החשמל מבודדים על ידי פולאיריטן מוקצף ולעיתים ע"י צמר סלעים או זכוכית (יקר יותר), כל עוד חומר הבידוד שלם ויבש, יש בידוד. כאשר החומר מתחיל להתפורר עקב השנים וחשיפה לתנאים קשים (קור , חום, קרינה) , הוא יחל לספוג לחות עד היותו מלא מים, מים הם חומר מוליך ואוגר חום מצוין, ז"א ההפך מהבידוד. מרגע זה , המקרר יחל לעבוד שעות נוספות עד פעולה ללא הפסקה.
   לא יכול להיות מקרר משנת 1998 תקין ברמת הבידוד! ויש להחליפו רצוי דרך מחלקת גריטה מסודרת.
   צר לי,,

 10. שרון:

  ברשותי מקרר GE משנת 1998 – מקרר נהדר – לא עשה הרבה צרות במרוצת השנים.
  בדקתי בדיקה גסה על פי השעון הראשי את צריכתו של המקרר והזדעזתי.
  לפי החישוב שלי הוא צורך כשהוא עובד רציף 2.06KW לשעה ! ולחודש 800 ש"ח.
  ברור לי שהמקרר אינו עובד 24/7 . אבל עדין הצריכה שלו גבוהה.
  לפי הנתון שלו הוא אמור לצרוך 3.4KW ליממה.

  מה גורם למקרר לצרוך כל כך הרבה חשמל ?
  ואיך ניתן לתקן זאת אם בכלל ?
  תודה

  • אילן:

   מעבר לסידור נכון של המצרכים בחלוקת זרימת אוויר טובה , יש למדוד את החום (או הקור) שהוא מפיק בתא ההקפאה ולאחר מכן במקומות שונים בתא הקירור, בדוק גם כמה פעמים ביום הוא מניע את עצמו ולכמה זמן.
   חייבים להבין שגם מקרר בעל מערכת קירור טובה מאבד עם הזמן את איכות הבידוד שבין הדפנות הפנימיות לחיצוניות . מזג האוויר הלח שלנו תורם להאצת הבלאי של חומרי הבידוד בדיוק כמו בדודי השמש אשר בסוף חייהם משקלם נטו (ללא מים) מכפיל עצמו , הבידוד מתמלא מים (גם במקררים כמובן) ומים הם מוליך חום מצויין .
   לצורך ההתנסות, אפשר לבדוק את משקל המקרר במקור (נתון יצרן) ולשקול אותו ריק מתוכן ומקרח, אם משקלו עלה ולו ב2 קילו , אזי הבידוד שלו ספג לחות מספקת כדי לצרוך חשמל מיותר.
   גורם נוסף לצריכה מוגברת הוא מאזן גז קירור לא תקין והימצאות קרח בתא ההקפאה החוסם את מעבר האוויר אל תא הקירור.

 11. גלית דוד:

  שאלה:
  יש לי מקרר lg שתי דלתות עם הקיוסק, המקרר בן כ-10 שנים.
  המאוורר שלו האחורי מלמטה הפסיק לעבוד, לאחר ייעוץ פתחנו את המאוורר ושמנו עליו ואזלין.
  שאלתי היא האם המאוורר אמור לעבוד בלי הפסקה? על בסיס קבוע ? או שמא הוא מפסיק את עצמו מדי פעם ?
  אשמח אם אקבל תשובה לשאלתי !

 12. דוד:

  שלום
  המקרר מקפיא את הירקות בתא הקירור .?

  מה לעשות

 13. מאיר:

  המאוורר במקרר לא מתניע, הוא מתחיל לעבוד רק אם דוחפים דחיפה קלה ביד, את הפרופלור .

  האם מישהו יכול לייעץ לי עצה מה לעשות ?

  בתודה מראש

  מאיר

 14. מאיר:

  בבקשה אם מישהו יכול לעזור לי

  המאוורר שנמצא בתא הקפאה לא מתניע, כשנותים לו דחיפה עם האצבע הוא עובד טוב, כשהוא מפסיק, צריך שוב להתניע בדחיפה עם האצבע.

  מה הפתרון לתקלה זו?

  בתודה מראש
  היו ברוכים.

  מאיר

  • יכול להיות שיש שערות שתופסות המאוורר ולא נותנות לא להתחיל לעבוד נסו לנקות אותו ואם זה לא עובד צריך להחליף את המאוורר לתיקון המקרר

 15. דוד:

  קודם כל יישר כח על העזרה שאתה מושיט לאנשים במצוקה הן בהסבר והן בהדרכה , וירבו כמוך . יש לי מקרר אמקור 500 מטאור שגרם קצר חשמל בבית הזמנתי טכנאי בדק וקבע שגוף חימום הבעיה . נסע להביא גוף חימום בינתיים בדקתי בחנות דרך האינטרנט חלקי חילוף ואמר לי 78 ש"ח + מע"מ לאחר התיקון הטכנאי לקח ממני 450 ש"ח האם זה לא מוגזם ????? זה קרא אתמול 136\16 מהפעלת המקרר לא מפסיק לעבוד !!! בלי הפסקה…האם זה סביר תודה לך …

 16. מזל:

  שלום לכולם
  יש לי מקרר wirlpool והוא מקצר את כל החשמל בבית.
  אחרי קריאת ההסבר אני לא יכולה אפילו להגיע לחלק הפנימי במקפיא כדי למצוא את גוף החימום
  מה לעשות? האם כדאי להזמין טכנאי? האם אתם מכירים טכנאי אמין? מה יהיה המחיר לתיקון גוף החימום?
  תודה
  מזל

 17. אייל:

  תודה על הפוסט.
  כבר חשבנו לוותר על האמקור מטאור בן ה-15 שלנו לטובת מקרר חדש אבל השתכנעתי בעקבותיך להלחם עליו. יש לו נזילת מים ונראה שפתח הניקוז סתום. הפשרה ארוכה עוזרת לזמן קצר ואז הוא שב לסורו. אני מניך שצנרת הניקוז סתומה. יש לך מושג איך פותחים סתימה כזו?
  תודה,
  אייל

  • אילן:

   לא ידעתי כי יש לקרוא את התגובות מלמטה למעלה,,, ח ח ח
   ניקוי הניקוז של המפשיר: האמת, אני מכיר טוב את השיטה של תדיראן, יש להניח כי באמקור ישן זה מאד דומה,
   יש שני שלבים אותם יש לנסותף 1. סובב את המקרר כדי שתוכל לראות את גבו, מאחורי רשת המעבה אמור להיות צינור ניילון, שקוף בדרך כלל, היורד מגובה תחתית תא ההקפאה עד לצלחת מתכת היושבת ישירות על המדחס של המקרר אשר בחומו מאדה את המים הזבים מהמקפיא בזמן הליך ההפשרהת צינור זה נסתם לעיתים בגלל כניסת לכלוך אורגני ממזון שלא נארז כיאות במקפיא, אפשר לנסות להשחיל מחלקו התחתון חוץ ברזל אשר קצהו מכופף ( על מנת למנוע פציעה של הצינור) או "סטייל-בנד" של חשמלאים, כל זאת כאשר המקרר מופשר, סיבובו שמאל-ימין ומשקל המים אשר במקפיא יכול לשחרר את הסתימה.
   2. במקררי תדיראן, בגג תא הקירור, יש בצד ימין פנימי, מעין קופסא באורך של כעשרה ס"מ רוחב 5 ס"מ, אותה יש לשחרר בעדינות מבלי לפגוע באטם, לעיתי יורד אליה גם חוט טרמוסטט,(לא תמיד), קופסא זו מהווה משפך המנקז את מי ההפשרה של המקפיא אל הצינור היורד כפי שתואר מעלה. ניקוי הקופסא והצינור , הפעם מלמעלה, יעשו את העבודה.
   3. ראיתי גם מקררים בהם אין כל צנרת מעין זו, המים ניגרים בתוך תא הקירור על למעין תא בתחתית הדופן האחורית-פנימית , מאחורי גירות הירקות, שם יש נקב שר מנקז את המים לצלחת על המדחס.
   אם כל זאת לא עזר, צלם את המקרר מפנים ומאחוריו, וננסה לפתור את הבעייה..

   • אייל:

    תודה רבה אילן על התגובה המהירה.
    אנסה גם אנסה את עצותיך.
    בימים אלה של מבצע סבסוד מקררים חדשים גדול הפיתוי לקנות חדש ויחד עם זאת גדול הכאב לב לזרוק מקרר עובד, גם אם נוזל ודורש החלפת גומיות וכו'. הפוסט שלך בהחלט מעודד התעקשות נוספת על חיי ידידנו הישן.
    אייל

   • מקיטן ינון:

    כיצד לפתוח את הקופסא הנזכרת בפסקא 2 לעיל

 18. דניאל:

  "לחיות בלי מקרר, זה לשנות את אורך החיים" – אני מאמין אילן שהתכוונת "לשנות את אורח החיים"…
  למרות שזו יכול גם להאריך את החיים, מי יודע… 🙂

 19. אילן:

  אייל, תודה על השיתוף בחוויית התיקון, שתי הערות בשבילך ולמען הקוראים האחרים:
  1. מהסוף קודם, החלק אותו אתה מכנה "מדחס" ומצל בתוך תא ההקפאה נקרא " מאייד" http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A7%D7%A8%D7%A8
  במקררים רגילים בעלי הקפאה יבשה, יש בדרך כלל מאייד אחד את זמן עבודתו בין הפשרה להפשרה (גוף החימום שלך) אנו קובעים עם כפתור התרמוסטט הנמצא בתא הקירור, המאוורר אותו אתה מצלם נועד להעביר את הקור הדרוש לתא הקירור דרך פתח אותו אנו משנים לפי צורך בכפתור השני הנמצא בתוך תא המקרר ומווסת את כמות האוויר אשר תזרום מהמקפיא לתא הקירור, באותה הזדמנות המאוורר מפנה לחות מהמקפיא ולכן אנו מקבלים את שיטת ההקפאה "היבשה".
  2. על מנת לפתוח ברגים כמו אלו אשר אתה מראה בתחילת המאמר, יש בשוק סטים של "בוקסות" זולות (10- 15₪ בבזארים) ואשר יעשו את העבודה נקי גם עם מברגה….. כדאי להחזיק סט כזה לפתיחת כל מכשירי המטבח והכביסה, בדרך כלל בוקסה 7 מ"מ בתנאי שלא מעבירים זאת למכונית שם המאמצים גדולים יותר ודורש ציוד מקצועי.

  • אייל ברקן:

   הי אילן, תודה על ההערות המועילות…המונחים תוקנו. אולי בהמשך נכתוב מדריך מפורט לתיקון מקררים כולל הסבר על כל החלקים ותקלות נפוצות.
   לגבי הברגים, לפתוח אותם זה לא בעיה חוץ מ2 סוררים שמוחבאים בתוך חלק פלסטי שלא מאפשר להכניס אפילו בוקסה (בתמונה עם הלדרמן)

   • אילן:

    יופי, נושא הבוקסה נשאר למיקוח,:) במפעל לא יודעים מהו "לדרמן" אין זמן לזה,,,,וכאשר רוצים לתת מידע לאחרים רצוי למשוך אותם לדרך הנכונה וגם הבטוחה, צבט (פלייר) שנסגר על כף היד,,,,,,
    מעבר לכך, למי שאוהב וחושב כי כדאי לתקן, או לפחות לנסות לתקן מכשירי בית,רצוי שיהיה לו מספר כלים בסיסיים ואחידים, כי כל המשפחה של מקררים, מכונות כביסה מיקרוגלים וכו, מבוססים על אותם כלי עבודה, אחרת גם טכנאים היו משתגעים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)