להיות בשל

קצב ההבשלה של הבננה
הדפסה

סיכמנו במאמר הקודם שראוי לתת לפירות מקום מרכזי בתפריט שלנו, הרי הם מכילים את כל אבות המזון ומהווים מקור אנרגיה זמין אידאלי לבני אדם. פירות הם קלים לעיכול, רוויים בויטמינים ומינראלים חיוניים לבריאות שלנו. פרי בשל הוא בעל טעם נפלא ויוצר תגובה בסיסית בגוף. פירות לא דורשים חימום או בישול, לא הוספת מלח ותבלינים – אפשר פשוט לאכול אותם ולהנות כמו שהם. רוב הפירות גדלים באזורנו ולכן יש לאכילת פירות גם יתרון סביבתי בחיסכון אנרגיה וזיהום: אין צורך לשנע אותן מקצה אחד של העולם לקצהו שני. שאריות פירות קל לקמפסט וכך להחזיר נוטריינטים לאדמה. יותר עצי פרי משמע מזון נגיש, אוויר נקי, מזג האוויר נעים יותר וסביבה נאה המאפשרת מגוון ביולוגי.

נתינה וקבלה

כל מי שניהל אי פעם מערכת יחסים עם עצי פרי יודע, שפירות בשלים העץ מנדב בשימחה, אין צורך להפעיל כוח בזמן הקטיף, רק מושיתים יד, נוגעים והפרי בידיים שלכם. זהו הפרי שהכי ראוי לאכילה, העיכול שלו פשוט ויתן לאוכלו את מיטב היתרונות התזונתיים.

אתם ודאי שואלים את עצמכם מה האינטרס של העץ להשקיע מאמץ אנרגטי כה רב ביצירת גושי מתיקות צבעוניים לאוכלים מפירותיו. ובכן, העץ משקיע אנרגיה כדי שאנו נפזר את הזרעים שלו תוך כדי אכילה או דרך ההפרשות שלנו, וכך הוא יוכל להתרבות ולהתפשט. זהו מהלך שיווקי מבריק של האבולוציה.

בוסריות ובשלות

ביחד עם ההמלצה להפוך את הפירות למנה עיקרית באה ההזהרה: אכלו פירות, אבל רק כאשר הם בשלים.

פירות לא בשלים, פירות בוסר, מכילים חומצות מזיקות בריכוז גבוה. ההסבר הרווח לקיום חומצות אלה הוא שכך העץ שומר על הזרעים שבפרי עד שהם מוכנים לפיזור, רק אז החומצות הופכות לסוכרים טעימים לחיכם של בעלי החיים הניזונים מהם. לאדם חומצות אלה בעיקר פוגעות בשיניים ובמערכת העיכול. פירות טרופיים וסוב-טרופיים כמו מנגו, אנונה, אבוקדו, בננה הם בעלי ערך תזונתי אדיר, רק שבהיותם בוסר הם מכילים חומרים רעילים המזיקים לבריאותנו, המוציאים את שכרנו בהפסדנו.

הקשר בין פירות בוסר לבין פגיעה בבריאות האדם היה ידוע עוד מימי קדם. עובדה זו שימשה למשלי מוסר והתנהגות נאותה בתרבות היהודית. פסוק מספר ירמיהו פרק ל'א: "בַּיָּמִים הָהֵם לא יאמְרוּ עוֹד: אָבוֹת אָכְלוּ בּסֶר וְשִׁנֵּי בָּנִים תִּקְהֶינָה, כִּי אִם אִישׁ בַּעֲווֹנוֹ יָמוּת, כָּל הָאָדָם הָאוֹכֵל הַבּסֶר תִּקְהֶינָה שִׁנָּיו ".
אכילת "בוסר" – פרי לא בשל, מושוות ל"חטא" שהעונש עליו הקהיית שיניים.

אכילת פרי בשל אולי נשמעת כפעולה פשוטה וקלה לביצוע, אולם בימינו מציאת פירות בשלים יכולה להיות אודיסאה לא קטנה. זאת כיוון שהיום את רוב הפירות קוטפים כשעודם בוסר – כשהם קשים ואינם מוכנים לאכילה, ותהליך ההבשלה הטבעי שלהם נפסק.
חלק מהפירות לא ימשיכו להבשלה לאחר שנקטפו בוסר, ביניהם: תאנים, סברסים, רימונים ועוד.

קירור

לפירות רבים יכולת להמשיך את תהליך ההבשלה מבלי להיות מחוברים לעץ, זאת בתנאי שהם אינם מוחזקים בקירור לפני ההבשלה (תפוחים, אגסים, אפרסקים, משמש, בננות, אבוקדו, מנגו, אנונה, פפאיה, אפרסמון). למרות זאת רוב הפירות הנמכרים בשווקים נקטפים בוסר וישר מאוחסנים בקירור על מנת לשמור על חיי המדף הארוכים שיאפשר שינוע ותזמון של מכירת הפרי לפי דרישות השוק. כאשר פירות אלה מוצאים מהקירור הם כבר לא יבשילו! הם ישארו "יפים" וקשים לזמן מה ואחר כך יתחילו להירקב. כך הורגלנו ציבור הצרכנים לפגוש את הפירות ולאוכלם– קשים, בוסריים ו… למרבה הצער מזיקים.

כך יוצאים לשוק ולמדפי רשתות המזון פירות במצב בוסר שאינן ראויות לאכילה, או שקיררו אותן לפני שהיו בשלים ולעולם לא יבשילו אלא ירקיבו. אנחנו מקבלים בשוק פירות שבעצם… אינם טובים למאכל!

הבחלה

בננות למשל, נקטפות ירוקות וקשות מאוד, מוכנסות לתוך חדר בו מתבצעת ההבחלה: הבשלה סינטטית, שבה מוחדר לחדר אטום גז אתילן, שהוא הורמון המקדם את ההבשלה ולאחר כשלושה ימים הבננות יוצאות לדרך צהובות. קשה מאוד למצוא בארץ בננות (גם לא אורגניות) שאינן מובחלות. אפרסמונים ומנגו עוברים גם הם תהליך הבחלה.

יש הטוענים שבשלות מלאכותית ומהירה זו אינה משתווה לאיכות פרי בשל באופן טבעי.

"עושה לי לא טוב"

לא מעטים הם האנשים המתלוננים על שורה ארוכה של מכאובים מגוונים לאחר אכילת פירות. מכאבי ראש, עד לעצירות או שילשול, בעיות בשיניים, תופעות של "אלרגיה" ועוד. לפני שמטילים אשמה על הפרי יש לבדוק מספר דברים:

 • כי הפירות נאכלים רק בהיותם בשלים.
 • שאין הבעיה בריסוס (שהוא נושא רציני ובעייתי בפני עצמו) או בהבחלה של אותו הפרי הנאשם.
 • שהפירות נצרכים כמנה נפרדת ולא כקינוח לאחר ארוחה מבושלת.

הכנה לבשלות

הבחירה בפירות כאחד מהמרכיבים העיקריים בתפריט כרוכה בהערכות נכונה: יש להצטייד גם בפירות בשלים ובו בזמן גם בפירות בתהליך הבשלה, כך שיהיה אפשר להבטיח אספקת פירות בשלים ברצף ללא תלות בהימצאות פירות בשלים בשוק. יש בהתנהלות כזו צורך בתכנון ומחשבה והיא נוגדת במשהו את תרבות צריכת הסיפוקים המידיים שאנו רגילים לה. אם זאת יש בהמתנה להבשלת הפרי התחברות להתליכים הטבעיים, וכן לימוד ותרגול של מידת הסבלנות, וההנאה שבצפיה.

רוב הפירות משחררים אתילן ברמות גבוהות קרוב למועד הבשלות. יצור אתילן מוגבר כאשר הטמפרטורה עולה, וזו הסיבה בגללה הפירות מבשילים מהר יותר בקיץ מאשר בחורף. קירור במקרר יכול להיות שימושי כאשר יש לנו פרי בשל ורוצים להאט את קצב ההבשלה (כך שלא ירקיב).

פיתרון אפשרי נוסף לבעית זמינות הפרי הבשל הוא שימורו. יבוש טבעי או הקפאה ביתית של פירות שהם כבר בשלים הוא קל ונוח.

הפרי הבשל

לכל פרי יש סימנים קצת שונים לבשלות. להלן סקירה מצומצמת של כמה פירות וסימני הבשלה שלהם:
(סקירה מורחבת יש למצוא בספרו החשוב של יצחק בן אורי ז"ל "תזונת האדם ובריאותו")

בננות
בשלות כשהגוון שלהן צהוב (ולא ירוק) ועל קליפתן נקודות חומות-שחורות וניתן לתלוש אותן ולקלפן בקלות. כתמים שחורים גדולים מעידים על פגיעה בבננה. בננות שהגיעו לבשלות כדאי לאחסן במקרר. הקליפה הופכת להיות שחורה אך הפרי במצב מצוין.

לבננה מוניטין שאינו מגיע לה. כאשר הבננה נאכלת בשלה היא אינה "יוצרת ליחה" וגם לא גורמת לעצירות. בננה היא קלה לעיכול, משביעה וקל לקחת אותה לאן שהולכים. (בתמונות, מימין לשמאל: בננה בוסרית, בננה בוסרית ירוקה, בננה בשלה, ובננה בשלה מאוד)

בננה בוסריתבננה בוסרית ירוקהבננה בשלהבננה מאוד בשלה

 

קצב ההבשלה של הבננה

קצב ההבשלה של הבננה - רק במצב 7 יש לאכול את הבננה

 

אבוקדו
פרי שומני עשיר בויטמינים ומינרלים. שומן האבוקדו הוא הבריא ביותר בין השומנים. יש זנים שונים של אבוקדו המבשילים בעונות שונות בשנה. כאשר בוחרים אבוקדו חשוב שלא יהיה פגום ותיהיה אחידות ברכות או בקשיות של הקליפה.

אם מאחסנים את הפרי בקירור בהיותו בוסר, הפרי לא מצליח להבשיל מכיוון שהאנזימים נהרסים ובמקום להבשיל, נרקב. פרי רקוב הוא בעל קליפה שחורה וטעם מר.

פרי בשל הוא רך למגע, הצבע בפנים אחיד וטעמו מתקתק. הצבע של הקליפה ושל התוך תלוים בזן של האבוקדו.

אבוקדו בשל מזן האס

אבוקדו בשל מזן האס

 

תאנים
פרי מתוק בעל ערך תזונתי רב המבשיל בקיץ. יש הרבה זנים של תאנים בארץ במגוון צבעי קליפה כאשר בשל: מסגול שחור ועד ירוק צהוב. את הפרי קוטפים כאשר הוא בשל, פרי שניקטף בוסר אינו מבשיל אלא נרקב.

כאשר בשל הפרי רך למגע וקצת מכווצ'ץ. יש לו ארומה נעימה וטעמו מתוק מאוד. פרי בוסר מנופח קצת, אין לו ארומה וקשה להרגיש את הטעם. (מימין תאנה בוסרית, משמאל תאנה בשלה)

תאנה בוסריתתאנה בשלה

 

 

 


קיווי
בשל כאשר הוא רך למגע וטעמו מתוק חמצמץ, הבפנים בגוונים כמעט שקופים. פרי בשל יש לאחסן במקרר ויחזיק מעמד במשך כשבוע. (מימין קיווי בוסרי, משמאל קיווי בשל)

קיווי בשל קיווי בוסרי

 

 

 

מנגו
מגדלים מספר זנים של מנגו בארץ ולכן קשה לתאר צבע של קליפה כאשר הפרי בשל, זה יהיה תלוי בזן. יש למשל זן של התחלת הקיץ, מאיה, עם קליפה כתומה ושל סוף הקיץ, קיט, עם קליפה ירוקה. חלק גדול מהמנגו בארץ נקטף בהיותו בוסר ועובר תהליך של הבחלה (כמו הבננות). מנגו בשל הוא רך ובעל ניחוח נעים. מנגו לא בשל הוא קשה ומכיל חומצות מזיקות. מנגו בשל כדאי לשמור במקרר. (שוב, מימין מנגו בוסרי, משמאל מנגו בשל)

מנגו בוסרימנגו בשל

תפוחי עץ
תפוחים מתוקים בדרך כלל מגיעים מאזורים קרים בצפון הארץ. התפוחים הכי בריאים למאכל הם האדומים והצהובים. ה"בתוכו" של תפוח עץ בשל הוא לבן עם גוון צהבהב (ולא ירקרק).

מכיוון שרוב התפוחים מאוד מרוססים ולעיטים קרובות גם מצופים בשעווה (בכדי שיהיו מבריקים יותר) אם אינם אורגנים מומלץ לקלף אותם.

תפוח עץ מתוק

אגסים, אפרסקים, נקטרינות, שזיפים
הפירות הללו בשלים כאשר רכים. אז הם מתוקים, רווים במיץ טעים ומזינים. כאשר בוסריים הם חמוצים, מרגש של הקליפה קשה (אי אפשר להכניס אצבע) ואין בושם. במצב לא בשל ה"בתוכו" קשה, מעט מיץ, לא מתוק אלא חמוץ ואסטרינג'נט. יוצרים בגוף תגובה חומצית.

אבטיח
פרי המכיל כמות גדולה של נוזלים, ויטמינים, מינרלים וסוכר טבעי. אבטיחים מבשילים על הצמח. הראשונים שמופיעים בשוק בעלי קליפה ירוקה אחידה אינם מומלצים למאכל, גדלים בתנאים לא טבעיים ובדרך כלל אינם טעימים. לאחר שפותחים את האבטיח כדאי לאחסן במקרר.

המלצות לסיכום

 • לא לפני ולא אחרי – חשוב לא לאכול פרי בוסר, אך גם חשוב לא לאכול פירות שעברו את שלב הבשלות. בפרי תוסס הסוכר שבו הופך לאלכהול (הפוגע בבריאותנו)
 • מתוק הוא הטעם הטבעי שלנו, והוא המדד – פרי שאינו מתוק אינו ראוי למאכל
 • אין לאכול פירות בוסר. פרי בוסר הוא מזיק
 • לצרוך פירות בעונתם – האיכות טובה יותר והמחיר נמוך יותר
 • פרי בשל כדאי לאחסן במקרר כך שלא ירקיב מהר. עדיף לא לאכול פירות קרים מידי
 • למען מציאת פירות שעוברים תהליך הבשלה טבעי כדאי ליצור קשר עם המגדל, לוודא מה הטיפול שעובר הפרי ולרכוש ישירות ממנו. זה חוסך פערי תיווך ומבטיח איכות נאותה של הפירות
 • הפרי דורש כבוד, יש לאכול אותו כמנה בפני עצמה ולא לאחר ארוחות מבושלות

פירות בשלים מזינים ומשמחים את לבב האדם,
בתאבון ובשמחה.

הדפסה

אודותי

פורסם ב מאמרים ומתוייג תחת , , , , . שמור את הקישור הישיר.

24 תגובות ללהיות בשל

 1. ריקי:

  חברה קטפה עבורי מהעץ שלה קרמבולה, ביניהן הרבה ירקרקות. איך עוזרים להן להבשיל.? והאם הן יכולות להבשיל רק על ידי המתנה של מספר ימים? תודה

 2. לולה:

  היי זה די ישן אז לא יודעת אם יענו לי אבל בכל זאת
  קודם כל מאמר מעניין ותודה עליו, יש לי מספר שאלות בבקשה
  1 אם קונים בננות ירוקות זה אומר שהן לא עברו הבחלה?
  2 הבנתי אבל לגבי הבננות שקנית ירוקות וזה לא הבשיל לך בבית, ניסת לשים אותן בשקית נייר עם תפוח?
  3 איך אפשר להבשיל קיווי , אח שלי קנה לי קיווי קשה ובוסר , חלק התרכך אבל עדין יש שנשארו קשים וכבר עבר כמעט חודש , כמובן שהוא מחוץ למקרר

  תודה רבה

 3. מושיקו:

  ממש תודה על הכתבה המעולה מאוד מאוד עזרת לי
  אני נמצא כרגע בניקוי בשיטת ההיגיינה הטבעית ובעצת הכתבה התחלתי לקרוא את הספר תזונת האדם ובריאותו וכתוב שם שאפרסמון לא מומלץ גם אם הוא מובחל לחלוטין כי הוא עדיין מכיל כמויות גדולטת של חומצת טיאנין.. מה דעתך על זה? ?
  ממש ממש מבעס כי אני אמור לצרוך בערך קילו פירות ביום ופשוט כבר לא נשאר פירות שמומלצים לקנות
  יש לציין שאני משתדל לאכול אפרסמונים רכים ומתוקים… משהו אולי הקתנה בידע על האפרסמונים מאז כתיבת הספר??

  • דבי כץ דבי:

   שלום שלום מושיקו,
   תודה על התגובה לכתבה (:
   בנוגע לאפרסמונים, הזנים שמגדלים היום הם שונים מאלו שגדלו לפני כמה שנים. בולט מאוד למשל שלרוב אין באפרסמונים היום זרעים- למשל. יש גם גדלים שונים וגוונים מגוונים של כתום.
   כדאי לאכול אפרסמונים בשלים, רכים ומתוקים.
   אם אתה ניזון מהרבה פירות הייתי ממליצה לך לבחור פירות כמו בננות, תפוחי עץ, אנונה שהיא טעימה מאוד ועכשיו בדיוק היא בעונה! תמרים, שקדים וכו'. גם החסות המתוקות חזרו והן חלק חשוב מהתפריט. זו רק תזכורת לפירות הטעימים שהיום מככבים בשווקים.
   תודה רבה,
   בריאות ושמחה,
   דבי.

   • מושיקו:

    שוב תודה רבה 🙂
    האמת היא שאני ממש צעיר והתחלתי את הטיפול בשיטת ההיגיינה הטבעית עקב בעיות ליחה קשות שמשפיעות גם על העיכול ובעצם על כל הגוף יש לציין שעד לפני שהתחלתי את הטיפול לא היה לי מושג קלוש לגבי פירות ויר שהוקות ככה שכל העולם הזה די חדש לי ואחרי שעשיתי לא מעט טעויות באכילת בוסר /רקוב אני משתדל ללמוד מעכשיו…
    ראיתי בספר שהוא אומר ששזיפרסק שזה כנראה נקטרינה לא מומלץ אבל המטפל שלי אמר שזה בסדר גמור ושזה כמו אפרסק האם זה הוכחה לזה שהספר די לא רלווטני?? כי גם לגבי הטיאנין זה די הלחיץ אותי כי אני אוכל לפעמים אפילו 8 אפרסמונים ביום. .. מה דעתך לגבי התיאנין ובכלל??
    ואיזה עוד פירות טובים ניתן למצוא בשווקים היום?? ואיפה ניתן למצוא עוד חומר רלוונטי ואיכותי כמו פה (ממש ממש עזר לי בעיקר לגבי הבננה והמנגו והתמונות…) לגבי פירות וירקות
    הרבה תודה שמחה בריאות ואנרגיות חיוביות 🙂

 4. הילה זהבי הילה זהבי:

  הבחלת אפרסמונים- המלצה ממגדל: אפרסמונים (ברובם) אינם מבחילים על העץ. על מנת להבחיל אותם באופן טבעי בטרם יגיעו לריקבון יש להשרות בדלי מים ליום- יומיים לאחר הקטיף.

 5. טל:

  במשתלת וולך בגן שומרוןן מצאתי זן מדהים של אפרסמון שאין צורך להעביר אותו תהליך של הבחלה. אפשר לאכול אותו ישירות מהעץ לאחר הקטיף ואין את הטעם של העפיצות שיש לזנים האחרים….

  • דפנה:

   אני קניתי בוולך עץ שהיה אמור להיות כזה שניתן לאכול מהעץ ללא הבחלה,אך שוד ושבר…

 6. דור:

  פרי שמבשיל בטבעיות הוא פרי שאין לו חיי מדף ארוכים אלה קצרים מאוד (כמה ימים), כמו כן יש בעיה לארוז אותו ולהוביל אותו, הוא לא ניראה יפה וידוע שאנחנו קונים על פי מראה ולא על פי טייב או איכות, הצרכן רוצה פרי יפה, שיחזיק מעמד כמה שיותר זמן, לכן אין ברירה אלה לעשות הבחלה מלאכותית, בתור אחד שגדל בחקלאות וכול חיי אני עובד בשדה אני מכיר טוב את הטעם של פרי או ירק שהבשיל על הצמח, זה טעם שונה ומאוד טעים.
  אפרסמון למשל אין מצב לאכול אותו ישר אחרי הקטיף כי אז יש הרגשה של עמילן מאוד חזקה בפה ועל השינים, עגבניה למשל אפשר לקטוף אותה כשהיא מתחילה לקבל צבע ואז תוך כמה ימים היא נעשית בשלה לרוב קוטפים אותן בשלב של התחלת הצבע ואין היתערבות מלכותית, לסוג הקרקע או מצע הגידול (סוג אדמה, תוף, גידול על מים בעיקר בעלים למאכל, צמר גפן) יש גם השפעה על הטעם וקצב ההבחלה, נושא הריסוסים קצת יצא מפרופרציות בפירסומים שלו, היום הרבה מאוד חומרים הם יותר ידודיתיים מאשר פעם, גם המודעות של החקלאים עלתה, יש היום יותר פיקוח מבעבר על הנושא, יש הקפדה לפחות אצל החקלאים האמיתיים ולא כול מיני סוחרים שחושבים שהם חקלאים על לא לרסס לפני לקטיף וגם להישתדל לרסס כמה שפחות, ישנם חומרים שהם לא מסוכנים בכלל (מורכבים מהצומח לא כימים) .

 7. יניר:

  דבי שלום,
  אפרסמון – כאשר מתחיל להשחיר מפבנים, מה זה אומר? והאם ראוי למאכל?

  • דבי כץ דבי כץ:

   שלום ניר!
   יש זנים שונים של אפרסמונים. יש כאלה שכאשר בשלים הופכים לחומים בפנים. הייתי מציאה לטעום:
   אם הטעם מתוק וטעים, בתיאבון! (:
   אם הטעם אלכוהולי (החלה תסיסה וריקבון) או "מלוכלך"- הייתי מזינה עם הפרי הזה את הקומפוסט,
   בהצלחה ולבריאות!
   דבי.

 8. טל:

  שלום רב.
  אני מתעניינת במה שקשור לפרי המדהים שמציף את השווקים היום.
  האפרסמון.
  הוא מגיע קשה וצבעו כתום כהה ויפה.
  ברור לי שהוא עובר תהליך של הבחלה.גם מהסיבה שציינת בכתבה עצם היותו קשה ולא רך.
  האם ישנה דרך להעביר את הבחלה באופן עצמאי ולהנות מפרי קשה ולא רך.
  שמעתי על אנשים שמכסים אותו בסיד למס ימים וגם על כאלה שמקפיאים אותם.
  האם יש לך רעיון מקורי עבורי?
  תודה רבה
  טל

  • דבי כץ דבי כץ:

   שלום טל!
   גם בעיני האפרסמון הוא פרי מדהים 🙂
   היום אפרסמון הוא לר רק מובחל, הוא גם מאוד מרוסס.
   כדי שאפרסמון יגיע לבשלות הוא צריך זמן. הדרך ההכי טובה להימנע מהבחלה היא לפנות למגדל ולקנות ממנו פרי שניקטף ולא הוכנס למקרר וגם לא הובחל. גם אם קוטפים את הפרי בושר הוא מצליח להבשיל יפה (בתנאי שלא הוכנס לקירור). האפרסמון בשל כאשר הוא רך, שיא הבשלות והמתיקות- כאשר הוא רך מאוד.
   האם תשובות אלו עונות לשאלתך?
   בהצלחה!
   דבי.

 9. חיים:

  שלום!
  אני בעד חקיקת חוק איסור מכירת בוסר.

  • דבי כץ דבי כץ:

   שלום חיים!
   תודה על תגובתך. חוק איסור מכירת פירות בוסר מורכב מאוד בעיני, בין היתר בגלל ש:
   כאשר צריך לספק אוכל לכל כך הרבה אנשים במרכזים אורבניים (מכיוון שרובינו כבר לא מגדלים את מזוננו) יש עניין השינוע של המזון. יש פירות כמו בננות או מנגו שאם קוטפים אותם בשלים אין מספיק זמן להגיע לידי הצרכנים, הפרי מתקלקל בדרך ומרכיב. בעולם האידאלי, אם כל אחד מאיתנו היה מטפח כמה עצי פרי (ולא המון כי קטן זה יפה 🙂 היינו צריכים לבקר אותם כמעט יום יום כדי לבדוק מתי יש פירות בשלים ולקבל את התוצרת הבשלה. אפילו ענבים, לא כל האשכול מוכן באותו הזמן ויש לבקר אצל הגפן כדי לקבל את הפרי המשובח ביותר. כך למשל יכולנו להחליף (לברטר) תוצרת טובה, פרי איכפתיות של המגדל, עם השכן: אני מגדלת מנגו והוא מגדל תאנים, שנינו יכולים להינות מפירות טובים. יש פירות שיכולות להבשיל אחרי שנקטפו כגון בננה, מנגו, אגסים,ויש כאלה שלא כמו תאנים. אז כדי להוביל את הסחורה למרחקים בו נמצאים האנשים שיקנו אותה, קוטפים את רוב הפירות בוסר ובבת אחת (ביקור אחד בשדה/ מטע), חלקם עוברים הבחלה וכך משענים כאשר הפרי קשה ופחות "נפגע".

   לגבי חוקים, יש מדינות, כמו קנדה, בה אסור השימוש במרגרינה. החישוב הוא פשוט: צריכת המרגרינה עולה המון כסף למערכת הבריאות הקנדית במחלות לב, כלי דם ועוד. אולי מה שחסר זה תקן של משרד החקלאות. הרי זו רמאות למכור לאוכלוסיה פירות שלא יבשילו אלא ירכיבו. יש רמאויות יותר גדולות, לא בטוחני שנגיע בקרוב לתקנים בנושא.

   אבל, המודעות שלנו כן משנה מציאות.
   כאשר אנחנו אומרים לירקן שהפירות לא מוצאות חן בעינינו כי הן בוסר או כאשר אנחנו מסבירים בחנות הטבע שלהחזיק פרי אורגני לא בשל במקרר זה מקלקל אותו ואנחנו לא רוצים ככה לקנות אותו. שיחות קטנות אלה יכולות לגרום לשינוי לכיוון טוב יותר. אפילו עם השינוי הוא תוצאה של חישובי רווח, הרי מדובר חנות.

   יש אלו שטוענים שפשוט לא כדאי שהמדינה תתערב ביחסים בין תושביה, ואולי לכן נדמה לי שההצעה מכיוון זה תיהיה שהאנשים עצמם ייקחו אחריות על מה שהם אוכלים וידרשו מהירקן סחורה טובה כך שהוא ידרוש אותה מהמגדל כך שהמגדל ישבור את הראש למצוא דרך לגדל, להוביל ולמכור תוצרת שראויה למאכל. או שפשוט נבין שכדאי לגדל את מזוננו.

   תודה,
   דבי.

 10. נעם:

  דבי שלום,

  קודם כל, תודה רבה על הכתבה היפה והמעניינת. יש לי כמה שאלות והערות:

  1. האם ידוע לך על נזק ספציפי שנגרם מאכילת פירות מובחלים (או על חוקר או מטפל שטוען כך) ואם כן איזה? באופן עקרוני, אני לא רואה סיבה שיקרה דבר כזה, כי האתילן הוא הורמון צמחי כפי שכתבת, כלומר הוא מעודד פעילות ביולוגית בתוך הצמח מה שגורם להבשלה (ע"י אנזימים שמפרקים פקטין וכו'), ולא חומר כימי שמפרק בצורה כימית את הפקטין וגורם לפרי שרק נראה בשל.

  2. כתבת ששומן האבוקדו הוא הבריא ביותר. מכיוון שהגדרת המילה "בריא" נראית לי גדולה ממידותיו של סוג שומן ספציפי, רציתי לשאול למה כוונתך במשפט זה?

  3. מניסיון גם בננה לא מנוקדת עשוייה להיות בשלה לחלוטין. אני מסכים באופן כללי, אך לעיתים הקליפה עלולה להטעות.

  4. כתבת שפירות לא בשלים גורמים לתגובה חומצית. למה שזה יקרה? (ע"ע דיוננו מלפני חודש או חודשיים, על ענייני הפוספט לעומת סידן וכד' – אין סיבה שהפרי יאבד פוספט בתהליך ההבשלה, אז מה קורה שם לדעתך?)

  5. אגב, בקשר לחומציות לעומת בסיסיות, מצאתי לאחרונה מאמר שסוקר הרבה מחקרים שנעשו בתחום לאחרונה ומגיע למסקנה שהתיאוריה הזו לוקה בחסר. אם יהיה לי זמן אקרא ואעדכן.

  שיהיה אביב שמח
  נעם

  • דבי:

   נעם, שלום!.
   1. לגבי אבחלה, כן, ישנם מטפלים בעלי נסיון רב בתחום התזונה והבריאות שפגשו בקליניקות שלהם מקרים של בעיות עיכול אצל מטופלים הצורכים פירות שלא עברו את תהליך ההבשלה הטבעי שלהם (אלא נקטפו ירוקים מאוד ו"הובשלו" בתהליך סינתטי). שמות של מטפלים ורופאים הממליצים להימנע מפירות מובחלים, דר' שלטון, דר' דויד קליין, דר' דגלס גרהם, דר' יוסף רזון, יצחק בן אורי ז"ל.
   אני אישית מעדיפה ובוחרת לאכול פירות שעברו את תהליך ההבשלה על העץ או בצורות סנתטיות פחות (למשל על המדף אצלי).
   הרצון הוא לחבר אותנו בחזרה להתבוננות בתהליכים המתרחשים בטבע ולאפשרות לבחור איך אנחנו רוצים להשתלב בהם.

   2. אבוקדו. אני לא בטוחה למה אתה מתכוון בשאלה על אבוקדו, אך אנסה להתנסח אחרת: פרי אבוקדו בשל מכיל מהשומנים הבריאים לגוף האדם, כיוון שמדובר בשומן לא מעובד (בניגוד לשמן זית ושמנים בכלל), לא מחומצן וכאשר נהנים מאבוקדו צורכים שלל מרכיבים תזונתיים כגון מגוון ויטמינים ומינראלים, גם סיבים. לכן הוא עדיף על שמן מסונטז אחר.

   3. בנוגע לבננות לא מנוקדות ו"בשלות" הייתי נזהרת. קרה שהזמנו בננות לא מובחלות מהמגדל, והן הגיעו עלינו ירוקות מאוד. חיכינו שבוע, שבועיים ואף שלושה, תהליך ההבשלה לא הושלם. הבננה הפכה לצהבהבה-ירוקה, נקודות בקליפה לא הופיעו ובפנים היתה הבננה רכה אך אפשר היה להרגיש שהיא לא ממש מתוקה אלא מכילה יותר עמילן מסוכר. לדעתי, זו לא בננה ראויה למאכל, גם כאשר היא רכה.

   4. פרי בוסר הוא חומצי מכיוון שהוא מכיל חומצות שאינן מצויות בפרי הבשל, למשל עכשיו שמתחילה עונת השסק מבחן מובהק יהיה לטעום שסק בשל לעומת שסק בוסר.

   5. אשמח לעיין במחקר שאתה מתאר. יחד עם זאת קראתי הרבה חומרים ומחקרים של רופאים ומטפלים בארץ ובחו"ל המצליחים לעזור לאנשים הסובלים ממכאובים ומחלות בעזרת איזון החומצה-בסיס בגוף. (כמובן אתה ואני לא חייבים להסכים בעניין זה).

   תודה רבה ואיחולים לשסקים מתוקים 🙂
   דבי.

   • נעם:

    היי, תודה על התגובה.

    1. בעולם אידיאלי גם אני הייתי מעדיף פירות שמבשילים על העץ. עם זאת, אני אוכל בננות רגילות כשהן בשלות, לפעמים 5-6 בבת אחת, ומעולם לא סבלתי מכאב בטן או קשיי עיכול בשל כך. בעיני עדיף פירות מובחלים מהפחתה של צריכת הפירות. אני מאמין שתסכימי איתי על כך.

    2. אוקיי, זה ניסוח יותר זהיר ויותר מדבר אליי. נכון באותה מידה לומר זאת על אגוזים וגרעינים מסוגים שונים, פשתן, בוטנים וכו'.

    4. נכון שגם זה קורה, אבל נראה לי שאפשר להריח ולחוש את הבננה ולראות. בכל מקרה, באופן כללי אני מסכים, זו רק הייתה הערה.

    5. פרי שמכיל חומצות לפי התיאוריה אינו גורם בהכרח לתגובה חומצית. לכן בדיוק שאלתי.

    בכל מקרה – מצטרף לעניין השסקים המתוקים!
    נעם

   • דבי:

    בוקר טוב נעם!
    אני מסכימה איתך ברוב הנקודות שציינת, ועוד כמה דיוקים:
    1. בגדול, במציאות של העולם הקיים נראה לי כי כדאי להשקיע מאמצים כדי לקרב את העולם האידאלי לקצה האצבעות שלנו, במיוחד אם זה מאפשר לנו לקטוף פירות בשלים ישר מהעץ (: .
    כן, לאכול פירות ושיהיו בשלים.

    2. אבוקדו בשל, אני ממליצה עליו מאוד.אגוזים וזרעים, זה נושא מפני עצמו. פישטן ובוטנים אני אישית לא ממליצה עליהם.

    5. לגבי פירות המכילות חומצות, השאלה היא תמיד איזו, האם החומצות המזיקות נעלמות כאשר הפרי משביל (שסק) ומה ההשפעה של החומצות בפרי בוסר שאינו ראוי למאכל בפיזיולוגיה של הגוף שלנו.
    אצלנו, בדרך כלל, המדד הוא המתיקות של הפרי.

    תודה ויום נהדר!
    דבי.

 11. אביב:

  תודה דבי.

  אכן בשוק די קשה למצוא פירות בשלים. ראיתי באתר "30 בננות ליום" שבתזונה זו דרוש להגיע לפחות ל2500 קלוריות ליום, כש80% מהקלוריות באות מפחמימות. ובאתר ההוא ראיתי שהם קנו ארגזי פירות בשוק הסיטונאי לתזונתם. אך הרי בקושי 20% מהארגז הם פירות בשלים (וממש כפי שאת כותבת "בימינו מציאת פירות בשלים יכולה להיות אודיסאה לא קטנה"). וממילא משתמע שרוב הפירות שאכלו האנשים היקרים הללו הם פירות בוסר מזיקים.
  הם מספרים שבהמשך הם עברו לאורגני והם קונים ישר מהמגדל, וממילא אולי כעת הפירות בשלים יותר (אמנם גם בחנויות האורגני הפירות בד"כ לא בשלים, ואף יותר קשה למצוא פרי בשל שם מאשר בחנות קונבנציונלית). אך הם הרי ממליצים גם למי שלא מתאפשר לו קניית אורגני מהמגדל, לקנות בשוק הסיטונאי הרבה ארגזי פירות. זה נראה שמרוב התלהבות ממעלות הפירות הם שוכחים את הפרופורציות ומתעלמים מהנזק. איך זה יתכן?

  • דבי:

   שלום אביב,
   תודה על שאלתך, סליחה על ההתמהמהות בתשובה, ביליתי כמה ימים פחות מחוברת למכשירים דיגיטליים ויותר לאנשי בשר ודם 🙂

   אנסה לספר לך מה אני חושבת, באשר לסוגיות ספציפיות מהאתר "30 בננות ליום", כדאי לשאול אותם.
   מה שאני יכולה לשתף זה שכאשר ניזונים בעיקר מפירות, כדאי לדאוג שחלק מהפירות שרוכשים יהיו בשלים (למשל 20% שציינת) והשאר יהפכו להיות בשלים תוך כדי הימים שחולפים. דוגמא זאת נכונה לגבי פירות הממשיכים את הבשלתם גם כאשר נקטפו לפני הזמן, למשל בננות, מנגו, אבוקדו. משנתו התזונתית של הרופא ההיגייניסט דגלס גרהם. גם הוא שם דגש על אכילת פירות רק בהיותם בשלים.
   תודה רבה וימים יפים,
   דבי.

 12. יואלה:

  איזה יופי של מאמר, תודה !!!

 13. כתבה נהדרת, במיוחד התמונה של הבננות! תודה
  איזה יופי הבננה מתעקלת לה בבשלותה. מקסים. אנחנו מאוד אוהבים בננות 🙂
  אבל רק כשהן בשלות. וכשזה גבולי אנחנו מקפיאים ואז מכינים גלידה.

 14. תמרה:

  וכרגיל…. מצוין! איזה כייף שאת כותבת. מעניין ומרגש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)