קורס: גידול תרנגולות לביצי חופש בחצר הבית

פרמקלצ'ר

הקורס הדיגיטלי הראשון והיחיד מסוגו בישראל בו תלמדו איך לגדל להקת תרנגולות מטילות במקסימום יעילות ובמינימום זמן ומאמץ, כך שתוכלו בפשטות ותוך זמן קצר לקבל אספקה קבועה של ביצי חופש אמיתיות, בריאות (סופר פוד), נקיות מאנטיביוטיקה וחומרי הדברה רעילים וכל זאת מבלי להרעיש ולהפריע לשכנים, בלי בלאגן וריחות לא נעימים בחצר ובהשקעה כספית מינימלית.

שלום,

אני אלכס קצ’אן-הלוי, מעל ל-20 שנה אני עוסק בהבאת אספקת המזון קרוב יותר הביתה ע”י חינוך חקלאי מעשי, הסברה סביבתית והכשרת גנני מזון וחקלאים אקולוגיים בישראל.

מבחינתי האמרה, “יהיו מזונותיך תרופותיך” (הרמב”ם) איננה רק סיסמא אלא מציאות יומית כי מזון הנו אמצעי עוצמתי לפיתוח מלוא הפוטנציאל שלנו כבני אדם – בריאותית, נפשית, שכלית ורוחנית.

וביצים הנם אחת ההוכחות החזקות ביותר לטענה זו- ביצה נועדה להיות מטבע בריאתה “סופר פוד” של ממש- מקור עשיר וזמין של מגוון חומרי הזנה ובמיוחד אומגה-3 (חומצת שומן חיוניות לפעילותו התקינה של הגוף, תפקוד המוח ולהתפתחות המוח אצל עוברים ותינוקות).

אבל היום לצערי, הציבור מקבל (דרך רשתות השיווק) ביצים שונות מאוד- ביצים שהוטלו ע”י תרנגולות כלואות בדוחק רב ללא יכולת להניע כנף ורגל, ללא אור שמש, ללא ירק, ללא מזון חי מהטבע– תרנגולות אשר הפכו למשועבדות לאדם כמכונות הטלה בקו יצור אינסופי, בצחנה נוראית וערמות צואה וגופות. מציאות נוראית שמרביתנו לא מודעים לה בגלל מיתוג שיקרי של תעשיית הביצים ורשתות השיווק שמה שבעיקר מעניין אותם זה שנשלם וכמה שיותר.

בכתבת התחקיר הבאה תוכלו לראות שהמגדלים בעצמם לא מוכנים לאכול מהביצים הללו:

וזה לא הכל, הביצים עצמן, גם אם הגיעו אליכם לבנות ויפות ממדפי הסופר, עדיין אין אפשרות לדעת באיזה תנאים סניטריים גידלו אותן ובאיזה תנאי מחייה התרנגולות גדלו והחוזקו ואין לדעת מה עברה הביצה שקניתם מרגע ההטלה ועד שהיא מגיעה אליכם לצלחת…

וכמה כתבות ואזהרות עוד נצטרך כדי שנבין כמה מסוכן המצב הקיים היום בתעשיית הביצים ושחייבים להביא לשינוי מיידי ולקחת אחריות על אספקת המזון שלנו ועל הביטחון התזונתי שלנו כמדינה?

“אז מה לעשות? להפסיק לאכול ביצים?!?”

במצב כה עגום בו גם ייצור הביצים (בלולי הסוללה) וגם שיווק הביצים (הדרך מהלול עד לסופר) כרוך בסבל כה רב, תנאים סניטרים ירודים ביותר, ואיכות תזונתית ובטיחותית בסימן שאלה גדול, להפסיק לחלוטין לאכול ביצים הנה גם אפשרות.

כאשר אני הבנתי את האמת הנוראית הזו על תעשיית הביצים, הפסקתי לחלוטין לרכוש ביצים שהגיעו מלולי סוללה.

אבל כמובן לא יכולתי להתעלם מהעובדה שביצים המגיעות מתרנגולות שגדלו והוחזקו בדרך הנכונה, כמו שאני יודע לעשות היום, הן מקור מזון נפלא, עשיר מאוד באומגה 3, עשיר מאוד בחלבון האיכותי ביותר לאדם (תשאלו כל מפתח גוף וספורטאי), מכילה את כל אבות המזון (פחמימות חלבונים ושומנים) מגוון ויטמנים חשובים (B2, B12, A, D, E, B1), מקטינה את הסיכוי לחלות בסרטן השד ומגנה מפני מחלות לב וממחקרים רבים עולה כי ביצים אינן תורמות לעודף כולסטרול “רע” (LDL), אלא הן תורמות לעלייה בכולסטרול ה-“טוב” (HDL).

בגידול ביתי נכון ביצה יכולה לשמש הרבה מעבר לעוד חביתה או ביצה קשה בארוחת הבוקר/ערב שלכם, אלא ממש סופר פוד – עשירה מאוד בערכים תזונתיים.

שימו לב לתמונה שאחת התלמידות שלי שלחה לי – הבדלי הצבעים בין חלמון של ביצת חופש אמיתית (מימין) בין לביצה מלול סוללה שנקנתה בסופר(משמאל):

וכמה פעמים שמעתי את המשפט הבא:

“טוב, אז אני אקנה ביצי חופש, אולי אשלם קצת יותר אבל אקבל את הביצים שאתה מדבר עליהם, לא?”

אז לצערי, לא…

תעשיית ביצי “החופש” היא אמנם פחות אכזרית מתעשיית הביצים הרגילות

אבל אל תתנו למילה “אורגני” או “חופש” להטעות אתכם! גם תעשייה זו, היא עדיין תעשייה שקודם כל הכסף מוביל אותה. התרנגולות גדלות אמנם חופשיות באופן יחסי ללולי סוללה, אך עדיין גדלות בצפיפות רבה, והייעוד שלהן הוא בדיוק כמו חברותיהן – לשמש כמכונות הטלה ולהפיק את המירב, אז גם כאן המגדלים יעשו כל שביכולתם כדי להגיע לתפוקה מירבית וזאת על חשבון רווחת העופות, המזון שלהן, הטיפול בהן והשינוע והאחזקה של הביצים.

ואחרי הכל, גם כאשר אתם קונים ביצי חופש, אתם לא יכולים לדעת בוודאות שהביצים שקיבלתם הם אכן אלה שגדלו לפי התקן וההגדרה של ‘חופש’. קרו מקרים רבים שסוחרים ומגדלים עושים מניפולציות כדי שהביצים אותם הם מוכרים יוכלו להיות מוגדרים כביצים אורגניות/חופש ולמכור אותם במחיר כפול – ושוב, אנחנו משלמים את המחיר על כך ללא ידיעתנו בכלל.

בשורה התחתונה – אין באמת דרך לרכוש ביצים כלשהם בסופר ולקבל ביצי חופש אמיתיות, טריות ובריאות – פשוט אין!

ומכאן נולד הקורס הדיגיטלי לגידול תרנגולות לביצי חופש בחצר הבית – כדי שכל אחד שרוצה להשיג ביצי חופש אמיותיות יוכל לעשות זאת.

אז מהו הקורס הדיגיטלי לגידול עופות לביצי חופש?

הקורס הדיגיטלי החדש שלנו הנו הקורס המעמיק, המפורט והמעשי ביותר הקיים כיום בישראל למגדל המתחיל. הקורס הנו הנחיה מעשית, קלה ופשוטה, הכוללת את כל היבטי הידע והנושאים שיש להכיר לפני שמביאים תרנגולות הביתה ועד לשלב שהן מספקות לכם אספקה יומית קבועה ויציבה של ביצי חופש.

שיעורי הקורס מובילים צעד אחר צעד ליצירת לול בחצר הבית עם להקה בת 5-15 תרנגולות מטילות, לפי צריכת הביצים המשפחתית השבועית שלכם.

הקורס הוא קורס וידיאו מצולם הכולל 7 פרקים ועם מעל ל- 30 שיעורים תמונות והמחשות רבות, הסבר קל למעקב ולביצוע- כל זאת מניסיון אישי רב שנים, לקחים וידע שהצטברו אצלי לאורך השנים כמגדל חובב, מנחה בתחום וכיום כלולן קהילתי במושב שלי.

מיתוסים שאני אשמח להפריך לך על גידול תרנגולות בבית: 

על הקורס

הקורס הינו קורס דיגיטלי, כלומר אין צורך לנסוע/להגיע לאף מקום אלא השיעורים מגיעים אליכם הביתה דרך המחשב/טלפון במערכת הקורסים המתקדמת והנוחה שלנו.

כל הפרקים והשיעורים יהיו פתוחים בפניכם לאחר הרכישה (למעט פרק 7 שיפתח רק לאחר שתסיימו את כל שיעורי הקורס).

כבר במהלך הקורס תתחילו לבנות את הלול שלכם ולהבין מהי כמות התרנגולות שאתם זקוקים לה בכדי לקבל את כמות הביצים שתספק אתכם בהתאם לצריכתכם ובסיום הקורס תהיו כבר לולנים ביתיים מן המניין ויהיה לכם את כל הידע כדי לייצר לעצמכם ולמשפחתכם אספקה שוטפת של ביצי חופש טעימות.

בכל חודש, נקיים וובינר בשידור חי לתלמידי הקורס, לדיונים ומענה לשאלות שעולות לכם מהקורס, עזרה, פתרון בעיות שעולות לכם בדרך וחלוקת ידע ותובנות בין אלכס ובין משתתפי הקורס.

וכמובן שתמיד תוכלו לשאול אותנו כל שאלה שעולה לכם במייל התמיכה של הקורס ובקבוצת הפייסבוק הייחודית שלנו “האקדמיה לפרמקלצ’ר-הקהילה” שאליה תקבלו גישה להצטרפות לקבוצה.

הצצה לסילבוס הקורס

פרק 1 – תכנון והכנה לאספקת הביצים השבועית שלנו

פרק זה כולל חמישה שיעורים אשר פותחים בפניכם בצורה מעשית את ההיבטים השונים הדרושים לגידול תרנגולות ביתי- כמה ביצים בשבוע אנו רוצים? אלו גזעי עופות הם המתאימים לנו ביותר? היכן להשיג אותם? כיצד תוכלו לשלב את הלול עם גינת הירק או גינת הנוי? כל אלו הם תחומי ידע חשובים מאוד להתחלה. 

כמו כן, פרק זה יפרוש בפניכם את האנטומיה והפיסיולוגיה של התרנגולת והביצה, להיכרות עמוקה ואינטימית יותר. 

פרק 2 – התשתיות הנחוצות

הפרק השני נכנס כבר לתכל’ס! אנחנו מתחילים לבנות את הלול כך שיהיה נעים, נוח ובטוח לתרנגולות. הלול כולל בתוכו את דרגשי השינה וארגז ההטלה וכן את מתקני המזון והמים- על כולם נעבור בפירוט, נבחן סוגים שונים שלהם וכיצד להכין חלק לבד בבית או מהיכן ניתן לרכוש מתקנים מתאימים.  

אבל לול טוב איננו מספק רק הגנה ונוחות….לול טוב הנו בית! ובית כמו בית צריך…לפנק! לכן בפרק זה ניגע באלמנטים נוספים שתוכלו להוסיף ללול שלכם בכדי להפוך אותו אף לנעים יותר עבור התרנגולות- למשל אמבטיית חול ופינוקים נוספים….

תחזוקה וניקיון הם כמובן חלק מהסיפור של להיות לולן חובב. ככל שיש יותר עופות, כך עבודות התחזוקה והניקיון הן אינטנסיביות יותר….או שלא בהכרח. יש כל מיני פטנטים וטריקים שנלמד לשלב עוד בשלב בניית הלול כך שעבודות אלו יצטמצמו למינימום ההכרחי- למשל טכניקת הריפוד העבה (deep bedding) ועוד. אחזקת לול תרנגולות בחצר לא אמורה להיות עבודה קשה! 

פרק 3 – הזנת העופות: תזונה אידיאלית במינימום השקעה כספית

פרק זה מוקדש לתזונת העופות ובו נלמד להבין את סוגי המזון השונים ותרומתם לבריאות העוף והטלת הביצים (תפוקת ביצים הנה עניין של איכות מזון). 

עניין המזון הנו קריטי להצלחת המיזם שלכם- הן מבחינת בריאות העופות והן מבחינה כלכלית (זה לא אמור להיות תחביב יקר….הרעיון הנו גם לחסוך כסף). לפיכך בפרק זה אסביר על שלושת קבוצות המזון המרכזיות (גרגירים, ירק, מזון מהחי), אלו סוגי מזון נכללים בכל קבוצה ומהיכן להשיג אותם בחינם, היכן להשיג תערובת מסחרית וכיצד לצמצם את השימוש בה, כיצד לגדל מזון חי לעופות בעצמכם, אלו סוגי ירק הכי כדאי לגדל לעופות שלכם וכיצד, ועוד ועוד. זהו פרק מעניין וגדוש (בצורה מסודרת) במידע בעל ערך רב. 

כמו כן נדבר על תוספי מזון לעופות שלכם וכיצד להכין תערובות מזון תוצרת בית עם מתכונים מראשית המאה ה-20! (מתוך הספר  Farm Poultry משנת 1919*). 

*במחצית הראשונה של המאה ה-20 החקלאות הרווחת (קונבנציונלית) בארה”ב היתה מאות אלפי משקי בית ומשקים חקלאיים משפחתיים קטנים (family farm) בכל מדינה ומדינה, אשר נתמכו בעזרה מקצועית מהאוניברסיטאות הממשלתיות (State University). חקלאות זו נעלמה כמעט לגמרי במחצית השניה של המאה ה-20 אולם חוזרת כעת במלוא הכוח בכל העולם הודות להתעוררות הרבה במודעות הקולקטיבית בתחומי הבריאות המונעת, הכלכלה המקומית, והסביבה.  

 פרק 4 – בריאות העופות

הפרק הרביעי הנו עוסק בזיהוי ומניעת מחלות עופות. נדבר בו על ליווי וטרינר (תמיד טוב), זיהוי מחלות נפוצות בקרב תרנגולות וכיצד למנוע ולטפל בהן, זיהוי טפילים נפוצים וכיצד למנוע ולטפל בהם וכמובן חיסונים משלב האפרוח והלאה. זהו אלמנט ידע חשוב שאסור להתעלם ממנו, ממש כמו חיסון וטיפול ווטרינרי לכלב או לחתול שלכם…

הניסיון מלמד ש-1 גרם מניעה שווה יותר מ-1 טון של ריפוי ולכן למעשה פרק זה נועד לתת לכם את הידע הנחוץ למניעת מחלות וטפילי עופות מבעוד מועד.  

פרק 5 – טורפים וכיצד להתגונן מפניהם

לא רק בני אדם אוהבים בשר עוף….מגוון בע”ח אחרים ישמחו מאוד לחטוף את התרנגולות היקרות שלכם- כלבים משוטטים, שועלים, נמיות, תנים, ועוד ועוד…בפרק זה נלמד מי הם וכיצד להתגונן מפניהם (כמובן שקו ההגנה הראשון הנו בניית לול חזק ועמיד לפריצות). 

פרק 6 – התרנגולות כחיות מחמד

אם 2 הפרקים הקודמים הכניסו אתכם מעט ללחץ….הפרק הזה נועד לפרק אותו. תרנגולות הן חיות מחמד נהדרות (ויותר ויותר אנשים בעולם מגלים זאת) ובהחלט ניתן ללמד אותן להגיב אליכם. בפרק זה נלמד איך לאלף מעשית את התרנגולות להישמע לנו, טיפים מעשיים בנושא וכן כיצד לייצר חיבור בין תרנגולות לילדים ואפילו לשכנים שלכם (טיפ…שוחד ביצים טריות עוזר מאוד).

נושא נוסף שניגע בו הנו כיצד להכניס עופות חדשים ללול שלכם- לעופות יש היררכיה חברתית ברורה ונוקשה וחשוב להכיר אותה ולפעול על פי הכללים…

פרק 7 – השלב הבא: ביטחון תזונתי

עכשיו שאתם כבר לולנים ביתיים מן המניין ויש לכם את כל הידע לייצר לעצמכם ביצי חופש אמיתיות ובריאות, הגיע הזמן לשלב הבא – בפרק זה אלמד אתכם את יסודות החקלאות האקולוגית ומכאן תבינו שאפשר לייצר בעצמנו ביטחון תזונתי על ידי שינוי שיטת החקלאות והבאת אספקת המזון קרוב יותר הביתה.

בפרק זה נעבור על מספר אסכולות וטכניקות שונות בגידול המזון הביתי והקהילתי כולל האופציה להיות לולן קהילתי בכדי לספק ביצים טריות ואיכויות לאנשים שלא רוצים/יכולים לגדל תרנגולות בעצמם (וזה בסדר גמור, לא כולם נועדו לעסוק בייצור מזון).

וכמו כן נדבר על החקלאות של עידן ההארה- החקלאות כפי שהיא צריכה להיות בכדי לקדם את בריאות האדם, בריאות החברה ובריאות הסביבה שלנו לרמות גבוהות יותר של קיום. 

פרק זה נועד לצייר חזון גדול יותר של חקלאות המהווה למעשה כלי לפיתוח רמות גבוהות יותר של תודעה באדם ולהגשים את יעודו המקורי- לקדם את שאר הבריאה לעבר רמות גבוהות יותר של בריאות, שמחה וחיים. 

שאלות ותשובות

 אם אין לי בית עם חצר, האם כדאי לי להצטרף לקורס?

בהחלט. אם אתה שואף להגיע לאספקת ביצים טריות, המיקום איננו בעיה. את הלול שלך תוכל להקים אולי אצל חברים או משפחה המתגוררים בסמיכות ושלהם יש חצר. אנשים רבים בעלי חצרות לא מתעניינים בגידול מזון ביתי או שאין להם כוח או זמן לכך אבל הם עשויים לשמוח מאוד להעניק לך גישה לחצר שלהם להקמת לול ביתי, תמורת תשלום בביצים למשל…..

בנוסף לאלה שגרים בבניין או בבית ללא חצר אפשר לנסות לאגד את השכנים וליצור לול משותף בגג או בחצר משותפת.

מה לגבי טורפים? כלבים משוטטים? חתולים? הם לא יאכלו לי את התרנגולות?

הרבה מאוד יצורים אכן אוהבים בשר עוף…. לכן הפרק החמישי בקורס עוסק בדיוק בעניין זה- טורפים וכיצד להגן על התרנגולות שלנו מפניהם. גם הפרק השני בקורס מתייחס לנושא זה- בניית לול חסין פריצות ממגוון יצורים- נמיות, כלבים, תנים, שועלים….כמובן שזה גם תלוי באזור בו הנך מתגורר. בעיר למשל, התרנגולות הרבה יותר מוגנות בהשוואה לאזור כפרי לפיכך, הקורס נועד ראשית כל לתת ידע ופתרונות לגידול מוצלח ולתת פתרון מלא לטורפים.

ומה לגבי הרעש לשכנים? זה לא יפריע להם?

תלוי….גידול תרנגולות בייתי ממש לא מחייב רעש לשכנים. קודם כל, כמו שאלמד בקורס, צריך לבחור את מיקום הלול בחצר בצורה שהוא לא יהווה מטרד לשכנים שלך ולקבל אם הסכמתם במידה והוא נמצא במקום שיכול להפריע להם, כמו כן נלמד שישנם גזעי עופות שקטים יותר מאחרים ושרצוי להמנע מנוכחות תרנגול זכר שהוא המרעיש העיקרי בלול, ועוד טריקים אשר יהפכו את הלול הביתי שלך והדיירות שבו לבלתי נראים ובלתי נשמעים עבור השכנים. מצד שני, התרנגולות שלך עשויות להיות נקודת חיבור חיובית נוספת עם השכנים וילדי השכונה…

גידול תרנגולות לביצי מאכל דורש חיסונים ופיקוח וטרינרי, מה לגבי זה?

אכן כן, ממש כמו גידול ביתי של חתול או כלב או כל חיית מחמד אחרת. יש צורך בחיסון וזה ממש לא משהו מסובך או מורכב (בקורס נפגוש את הנושא בפרק 4 – בריאות העופות כולל תכנית חיסונים לתרנגולות של משרד החקלאות), אולם בלול ביתי בקנה מידה קטן ובתנאים מסוימים אין חובה בפיקוח. הקורס נועד מלכתחילה להעניק לך את הידע הדרוש לגידול בריא, בטוח, נעים וקל של תרנגולות לביצי מאכל. הידע הזה במידה רבה היה חסר עד כה למגדלים ביתיים.

האם מותר לגדל תרנגולות בבית?

תרנגולות הן חיות מחמד ככל חיה אחרת (אבל מוצלחת יותר!). אנשים ברחבי הארץ והעולם מגדלים תרנגולות ממגוון גזעים, למגוון מטרות- החל מתרנגולות ננסיות לנוי בדירות בערים הגדולות ועד להקות של עופות בודדים ועד עשרות עופות במשקי עזר באזורים כפריים. התרנגולות מלווה את האדם כבר אלפי שנים ואנחנו פה כדי לעזור לך ולמשפחתך להמשיך את המסורת והקשר המופלא הזה הלאה לעתיד! צריך לשים לב שהתקנות לגידול ביתי של תרנגולות בארץ הן לא שחור ולבן ואין תקנה או חוק מובהק לגבי התרה או איסור על גידולן בצורה פרטית ובכל עיר ורשות מקומית התקנות לגבי גידול עופות ביתי יכולות להיות שונות ואנחנו נדבר על כך בקורס.

אז איך בעצם אני מקבל את הקורס?

תוכן הקורס

שיעורים מצב
1

מבוא

2

פרק 1 – תכנון והכנה לאספקת הביצים השבועית שלנו

3

פרק 2 – התשתיות הנחוצות

4

פרק 3 – הזנת העופות: תזונה אידיאלית במינימום השקעה כספית

5

פרק 4 – בריאות העופות

6

פרק 5 – טורפים וכיצד להתגונן מפניהם

7

פרק 6 – התרנגולות כחיות מחמד

8

פרק 7 – השלב הבא: ביטחון תזונתי

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן