ההכחדה השישית כבר כאן, וה-TIME הוא עכשיו (This Is My Earth)

חינוך, חברה וקהילה

לפני שלושה ימים הוזמנתי לחוג בית, בו פרופ’ אורי שיינס סיפר על ארגון בינלאומי חדש בהקמה שמטרתו היא להשתמש בכלים של הפרטה מוסרית עבור שמירת טבע. בעולם שמירת הטבע ידוע כי עושר המינים (לכל הפחות היבשתיים) מרוכז באחוזים בודדים משטח כדור-הארץ. אזורים אלו נקראים Hot Spots. זאת אומרת, אם נשמור עליהם נשמור על רוב המגוון הביולוגי שלנו. בתקופתנו, בה מדענים מצהירים כי אבדן קצב המינים מגיע לקצב של הכחדה של ממש, וקוראים לה ההכחדה השישית, ה-Hot Spots פגיעים ביותר.

מה עושים כשארגונים גדולים, בין אם חברות או ממשלות, מתעלמות מצרכים בסיסיים? אפשר לקרוא לזה בהרבה דרכים – לקיחת אחריות, שחרור שירותים,… אני קורה לזה הפרטה מוסרית. זה השם שנתנו לזה עוד לפני עשר  שנים כשדימיינתי רעיון דומה עם חברים טובים. “הפרטה” – כי זאת הפרטה, איך שלא נבחר להסתכל על זה, ו”מוסרית” כי לא הרגשנו בנוח עם המילה הבודדת “הפרטה” ורצינו להרחיק את ההפרטה שלנו מהמושג המקורי. ובסופו של דבר, זוהי פשוט הפרטה כשהמטרה היא לא הגדלת ההון האישי על חשבון האחר. הפרטה מוסרית.

לפני שלושה ימים הוזמנתי לחוג בית, בו פרופ’ אורי שיינס סיפר על ארגון בינלאומי חדש בהקמה שמטרתו היא להשתמש בכלים של הפרטה מוסרית עבור שמירת טבע. בעולם שמירת הטבע ידוע כי עושר המינים (לכל הפחות היבשתיים) מרוכז באחוזים בודדים משטח כדור-הארץ. אזורים אלו נקראים Hot Spots. זאת אומרת, אם נשמור עליהם נשמור על רוב המגוון הביולוגי שלנו. בתקופתנו, בה מדענים מצהירים כי אבדן קצב המינים מגיע לקצב של הכחדה של ממש, וקוראים לה ההכחדה השישית, ה-Hot Spots פגיעים ביותר.

מפת ה-Hot Spots העולמית: בין 1.4-3.2 אחוז משטח כדוה"א

מפת ה-Hot Spots העולמית: בין 1.4-3.2 אחוז משטח כדוה”א

הפתרון של אורי? לאסוף מעט כסף מהמון אנשים. אבל באמת מעט (ממוצא של 5$ לשנה מאדם) מבאמת הרבה (250 מיליון ויותר!) אנשים. מה יעשו בכסף? ועדה של מדענים מתנדבים תסנן קבוצות מקומיות באזורי Hot Spots לקנייה מקומית של השטחים לצורך שמירה שלהם וניהולם כשמורות טבע, והתורמים יחליטו באמצעות אתר האינטרנט היכן משקיעים יותר ופחות כסף לפי התכנית שימור שהכי מדברת אליהם.

אז על מה אנחנו מדברים כאן בעצם?

ארגון דמוקרטי בינלאומי ומקומי בו זמנית – בינלאומי כי הכסף מכל העולם מגיע לכל העולם, מקומי כי האדמות נרכשות לא על ידי עשירי המערב, אלא על ידי המקומיים שחיים בסמוך לשמורות ושפגיעה בשמורות קודם כל פוגעת בהם באופן ישיר. ארגון דמוקרטי עם רף כניסה שווה לכל נפש – בדולר או יורו לשנה (פחית שתיה או חצי כרטיס אוטובוס בישראל) כל אדם יכול להיות חלק, להיות מעורב, ולבחור היכן להשקיע את הכסף. התנדבותי כי כל הצוות המקצועי אקדמי אינו מקבל שכר. ההוצאות היחידות של הארגון יהיו הוצאות ניהול חשבונות ותחזוק אתר אינטרנט.

החברים שהחלו בהקמת TIME בנו אתר קטן שמדמה כיצד יעבוד האתר האמיתי כשיהיה מוכן. עכשיו, כדי להקים את הארגון ואת האתר, נפתח קמפיין בIndiegogo, אתר גיוס המונים מוכן, לגיוס 25,000$ ראשונים. את היעד הם השיגו לפני כיומיים, אך הקמפיין יסתיים רק עוד ארבעה ימים, ומי שרוצה עדיין להתגייס ולעזור ולתת עוד מרווח נשימה פיננסי להקמת הארגון מוזמן (קישור לקמפיין בIndiegogo)

לפני ההרצאה הארוכה, לאמ;לקים שבנינו, סרטון תדמית קצר:

ולמי שרוצה עוד (ואני ממליץ כי יש שם תשובות לפחות לחלק מהשאלות) כדאי לצפות בהרצאה המצולמת.

ההרצאה (60 דקות): כדאי לראות

לבסוף, בשאלה הפילוסופית הלא פשוטה של שמירת טבע – כן, לא, למה ואיך – ארצה לגעת מתי שהוא בהמשך. בנקודה זו רק אומר שבמידה רבה אני תומך בגישת שמירת הטבע שמתבטאת בתכנית זאת, ועוד יותר בחלק שמקדם את ההפרטה המוסרית.

מה דעתכם?
אשמח לפתח דיון על הרעיון בתגובות.

לתוכן זה נכתבו 4 תגובות

 • 1. מה שהכי מפחיד אותי זה המילה “דמוקרטי”.

  המחוג הדמוקרטי נע מאד בעדינות, עד שבא כסף גדול (מאד).
  כשבאים אינטרסנטים עם הכסף, המחוג הזה לא אמין יותר.
  אלא שהמילה “דמוקרטיה” קדושה לנו, מגיל אפס, ואנחנו סומכים באופן עיוור על כל מה שדמוקרטי-לכאורה.

  2. כתוצאה מהעקרון שהודגמתי לעיל,
  בתי ספר ומוסדות להגנה על ילדים במדינות חלשות (וגם במדינות חזקות) מתאפיינות כפח זבל לפדופילים, וניצול מיני וכלכלי של ילדים.

  לפעמים התוקפים מגיעים באופן אקראי, אבל בהרבה מקרים מגיעים למקום הפשע-המאורגן, ואנשי שלטון מושחתים, עם המון כוח, מסתירים ומטייחים את הפשעים בעזרת רגשות הקהל,
  כמו סמן לייזר שמשכיח מחתולים מה הם רצו כרגע.

  3. רוב המפלגות בישראל הן דמוקרטיות, אבל החסם האידיוטי לקבלה, יוצר תנאים אידאליים לקניית קולות בכסף, שוב, תוך כדי שמירת האיצטלה הדמוקרטית. כמו וירוס שמתחזה חיצונית לתא נורמלי, כשמבפנים הראש מוחלף.

  4. אני לא אומר שהפרויקט המדובר לא טוב או לא יצליח,
  אבל בשביל שיצליח, חייבת(!!!!) להיות בקרה מטורפת על הצטרפות חברים, על קבלת החלטות, על קניית קולות בידי כוחות עוינים.

  כל עוד הפרוייקט יהיה דמוקרטי, אני צופה שהעתיד הקרוב יהיה ורוד, ובטווח הרחוק מישהו גדול ימצא איך לעשות בו שימוש לרעה בחסות רגשות הציבור.

  פשוט שאלת, אז עניתי.

  • מי שרוצה להשתלט על יערות יוכל לקנות אותם בעצמו במקום לפקוד המוני חברים לארגון קיים, זה יעלה לו יותר (קח בחשבון שהארגון תלוי בתרומות קטנות זה אומר שעל כל בן אדם שהמשתלטים יפקדו הם יוכלו להשיג רכוש בשווי כמה דולרים, הרבה יותר יעיל(כלכלית) לפקוד אנשים למפלגה.

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן