המדריך למחבקי עצים – הגנה על עצים מפני כריתה

רוצה להיות הראשון?
;

למי שכמוני חש כאב עצום ברגע שהוא רואה "גיזום" עצים, ולא מבין מאיפה לאדם יש את הזכות להוריד ענף שכנראה זקן יותר ממנו או לכרות עץ שהיה שם הרבה לפניו ובאופן טבעי היה מתוכנן להישאר גם אחריו, תמיד עולה המחשבה "מה אני האזרח הפשוט יכול לעשות?". אז מסתבר שהרבה. המדינה מגינה בחוק על אותם העצים לא פחות מאשר מגינה על בני האדם (לפחות בחוק).

כולנו זוכרים את הסופה הלא קלה שפקדה אותנו בדצמבר ואיתה הנזק הרב שנגרם לעצים ולרשת החשמל, אך כחלק מהפקת לקחים (שמאוד יתכן שלא לגמרי נכונים) התחיל מרוץ גיזום וכירתה שלא היה לפניו בארץ. פתאום רעש המסורים החשמלים הפך להיות רעש רקע נפוץ יותר ברוב ערי הארץ, אך האם הדבר אקולוגי או חוקי?

למי שכמוני חש כאב עצום ברגע שהוא רואה "גיזום" עצים, ולא מבין מאיפה לאדם יש את הזכות להוריד ענף שכנראה זקן יותר ממנו או לכרות עץ שהיה שם הרבה לפניו ובאופן טבעי היה מתוכנן להישאר גם אחריו, תמיד עולה המחשבה "מה אני האזרח הפשוט יכול לעשות?". אז מסתבר שהרבה. המדינה מגינה בחוק על אותם העצים לא פחות מאשר מגינה על בני האדם (לפחות בחוק).

נזקי הסופה- האם כריתת העצים היא הפתרון

נזקי הסופה- האם כריתת העצים היא הפתרון

החוק ופרושו

החוק המלא נמצא בפקודת היערות המלאה, אך בקצרה ניתן לומר שבעבר החוק הגן על עצים מרשימת האילנות המוגנים בלבד, אך כיום (משנת 2008) החוק מגן על כל עץ בוגר בישראל. "עץ בוגר" הוא עץ שגובהו 2 מטרים לפחות מעל פני הקרקע וקוטר גזעו 10 סנטימטרים לפחות בגובה של 130 סנטימטרים מעל פני הקרקע. כריתה כוללת כל מצב בו העץ לא יוכל להמשיך להתקיים לאחר הפעולה שבוצעה עליו (למשל גיזום מוגזם או כריתת השורשים באופן מוגזם), בקיצור – העץ ימות בעקבות הפעולה שבוצעה עליו.

חשוב לשים לב שמדובר על כל עץ – ביער, ברחוב או אפילו בחצר הפרטית של בית! כן, גם אם שטח האדמה שייך לך, העצים עדיין מוגנים תחת חוקי מדינת ישראל ולכן פגיעה בהם זוהי עבירה על החוק. לפי תיקון 89 קיימת האפשרות להעתקת עצים או לנטיע של עצים אחרים במקום העץ הנכרת וזאת באישור מפקיד היערות האזורי.

ציטוט מהתנ"ך

כִּי תָצוּר אֶל עִיר יָמִים רַבִּים לְהִלָּחֵם עָלֶיהָ לְתָפְשָׂהּ, לֹא תַשְׁחִית אֶת עֵצָהּ לִנְדֹּחַ עָלָיו גַּרְזֶן, כִּי מִמֶּנּוּ תֹאכֵל, וְאֹתוֹ לֹא תִכְרֹת: כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה, לָבֹא מִפָּנֶיךָ בַּמָּצוֹר. רַק עֵץ אֲשֶׁר תֵּדַע, כִּי לֹא עֵץ מַאֲכָל הוּא, אֹתוֹ תַשְׁחִית, וְכָרָתָּ; וּבָנִיתָ מָצוֹר, עַל הָעִיר אֲשֶׁר הִוא עֹשָׂה עִמְּךָ מִלְחָמָה, עַד רִדְתָּהּ.
 דברים כ', יט

גם בזמן התנך היתה מודעות לעצים- דברים כט

גם בזמן התנך היתה מודעות לעצים- דברים כ' פסוק יט'

למי לפנות

ברגע האמת אם נתקלתם בכריתת עצים או בגיזום הנראה לכם מוגזם ויהרוג את העץ יש לפנות לפקיד היערות האזורי, ברוב הארץ הוא שייך לקק"ל אך בערים הגדולות הוא שייך לעירייה עצמה. בנוסף מומלץ לפנות למועצה האזורית או הערייה כדי שתשלח את הסיירת הירוקה לעצור או לתעד את העבירה (מוקד 106).

מוקד נוסף ששווה לשמור הזיכרון הסלולארי של כל אחד מאיתנו הינו: המוקד המשרד להגנת הסביבה – כוכבית (*) 6911 – הם יענו על כל שאלה בנושא הסביבה ויפנו לאדם הנכון ברגע האמת, בנוסף הם עובדים 24 שעות.

עוד טיפ טוב שאני יכול לתת הוא לבקש מעוד כמה אנשים להתקשר, לרשום את מספר הפניה ומי קיבל אותה, ברגע שיש יותר מפנייה אחת הגוף המטפל חייב לשלוח פקח לשטח ולבדוק את האירוע.

פרסום של משרד החקלאות למען הגנה על העצים

פרסום של משרד החקלאות למען הגנה על העצים

רשימת פקידי היערות האזוריים של קק"ל

שווה לשמור בזיכרון הסלולארי את פקיד היערות המקומי.

בצפון

במרכז

בדרום

פרסום של משרד החקלאות למען הגנה על העצים

פרסום של משרד החקלאות למען הגנה על העצים

בערים הגדולות

תל אביב – מר שמואל קצ'לניק shmuelk@mail.tel-aviv.gov.il, טלפון: 03-5217102 ; פקס: 03-5216807

ירושלים – מר דוד אמסלם amdavid@jerusalem.muni.il, טלפון: 02-6297761 ; פקס: 02-6296787

חיפה – מר אלי אלקבץ elie@haifa.muni.il, טלפון: 04-8357738 ; פקס: 04-8357844

רחובות – מר יוסי כפיר yossi@rehovot.muni.il, טלפון: 08-9392356 ; פקס: 08-9392360

פתח תקווה – מר ישראל דרורי israeld@ptikva.org.il, טלפון: 03-9052736/7 ; פקס: 03-9052764

רמת גן – גב' רחל אסף Rachel_a@ramat-gan.muni.il, טלפון: 03-6753889 ; פקס: 03-6753895

דיווח על כריתות בלתי חוקיות בערים – מר חגי שניר, משרד החקלאות,
hagays@moag.gov.il 03-9485816/264 050-6241211

דיווח על כריתות בלתי חוקיות מחוץ לערים – מר עמיקם ריקלין, קק"ל,
amir@kkl.org.il 02-9905637 02-9905561 050-62468867

פקיד יערות ראשי במשרד החקלאות (כולל בחינת עררים) – אגרונום ישראל גלון
isgalon@shaham.moag.gov.il  03-9485816  050-6241556

פקיד היערות הארצי – (אם אתם רואים שהנושא תקוע ולא זז) – ד"ר דוד ברנד DavidB@kkl.org.il
או ד"ר צביקה אבני 050-5517537 טלפון: 02-9905566 / 02-9905760, פקס: 02-9915517

פקיד היערות ישראל גלון מכפר סבא מגן על עץ בוגר

פקיד היערות ישראל גלון מכפר סבא מגן על עץ בוגר

עוד כמה מספרים ששווה להכיר:

 • קו ליער 1-800-350-550
 • פנינה איטח, ראש ענף פקיד היערות, משרד החקלאות 050-6241427

ומה אחרי זה?

במקביל לפניה לפקיד היערות ולרשות המקומית מומלץ לצלם את הפעולה, את מספר הרכב של הפועלים בשטח (מבלי שיכרתו לכם את הראש) וכל פרט זיהוי אפשרי.

לאחר מכן יש להמשיך ולפנות לפקיד היערות ולברר מה מצב הפנייה ולהציע להם את החומרים המצולמים, לצערי לא מעט נתקלתי בחוסר התקדמות בגלל סחבת ביקרטית או חוסר כח אדם, לכם בכך שראו שיש אדם מאחורי הפניה שאיכפת לו ולא שותק עזרה בקידום הנושא.

גיזום נכון שאיננו פוגע בעץ- למשל לצורך העתק העץ או הכנה לסופה

גיזום נכון שאיננו פוגע בעץ- למשל לצורך העתק העץ או הכנה לסופה

היכן ניתן למצוא את אישורי הכריתה

אתר עיריית תל-אביב – להיות תושב => עיר ירוקה => "הודעות על אישור כריתה/העתקה של עצים"
אתר עיריית ירושלים – שירות לתושב => שפ"ע =>מחלקת גינון ונוף =>שימור עצים => פרסום אישור כריתת עצים
אתר עיריית חיפה – מנהל התפעול והתשתיות => בקשות למתן היתר לעקירת עצים
אתר עיריית רמת-גן – העירייה ואגפיה => מחלקת גנים ונוף => פקיד היערות העירוני => רישיונות
אתר עיריית רחובות – מידע לציבור => פקיד היערות
אתר עיריית פתח תקווה – שירות בקליק => פקיד היערות

האם ניתן לבטל אישור כריתה שניתן?

כן, במידה שניתן רישיון כריתה על ידי פקיד יערות עירוני, באפשרותכם להגיש ערר על ההחלטה לפקיד היערות הארצי של משרד החקלאות. באופן דומה, אם ניתן רישיון כריתה על ידי פקיד יערות אזורי של קק"ל, באפשרותכם להגיש ערר על ההחלטה לפקיד היערות הראשי של קק"ל. מרגע מתן האישור לכריתת העץ או העתקתו, יש 14 יום להגשת ערר על ההחלטה. יש להגיש את הערר על גבי טופס הבא ולצרף את כל המסמכים הנלווים. החלטה בערר תינתן בתוך 21 יום מקבלתו.

הפגנה בניסיון למנוע כריתת עצים

הפגנה בניסיון למנוע כריתת עצים

סיכום

לצערנו האדם מפורסם בקיצוניות שבו, ובגלל אירוע כמו הסופה או הוספת ממד לעיתים קרובות העצים הם הלו שסובלים מבלי היכולת להתגונן, לצורך כך אנו נכנסים לתמונה, יש להתקשר מיד לפקיד היערות האזורי (טלפונים למעלה) ולראשות המקומית (106) על מנת להפסיק או להביא לדין את העבריין.

כריתת עצים לא חוקית- זה לא משחק ילדים

כריתת עצים לא חוקית- זה לא משחק ילדים

לתוכן זה נכתבו 17 תגובות

 • אירית גולד |

  שלום,

  תמא 38 הגיעה לתל אביב-ברוכה הבאה אבל בכדי להוסיף ממ"ד,חניה,ביתן אשפה ומתקנים אחרים במגרש עירןני קטן-אין ברירה אלא להוריד עצים. את כולם. כך קבע היזם. הגיש תוכניות לעיריה מגובות בדוח של מומחה לענייני עצים. 3×פלפלון דמוי אלה ענקים, שיפלרה ,פיקוס ועוד חברים יכרתו …..
  מצד אחד התמא חיונית. מאידך היא דנה את כל העצים במגרש לכליה.
  מה ניתן לעשות?
  צריך להגיב לעיריה תוך 10 ימים.
  מי יכול לתת חוןת דעת נוספת על העצים. ולהציל את חלקם?

  • ליאור זינגר |

   אירית שלום,
   אני הייתי מתקשר לכל מספר רלוונטי ברשימה ומבקש מהם לחוות דעת. העצים, אם הם עונים על הקריטריונים, לא יכולים להיכרת, אלא רק להעתיק אותם למקום חדש. לכן אני הייתי מתעקש על הנקודה הזאת. כך אנו עדיין מאפשרים פיתוח, אך יחד עם זאת לא הורגים עץ שלא כדין.

 • גיא |

  רציתי לשאול :
  במקור אני מושבניק שעכשיו מתגורר בדירה בעיר ראשון
  האם עצים שנמצאים בתוך הגינה של הבניין אבל הם ממש סמוכים לכביש הראשי, האם הם באחריות העירייה או באחריות ועד הבית/בעל הבניין/ קבלן
  ולגבי החוק מי אחראי לגזום אותם לטפל בהם ובמצב שהעץ נראה מסוכן לאנשים שלא מבינים שהם לא גרים במקומות עם סופות הוריקן גם על כריתת העץ ?
  אשמח לתשובה
  גיא

  • ליאור זינגר

   שלום גיא וברוך הבא לעיר. כל עוד העץ בגינה הוא באחריות הבניין (כל עוד אין חריגת בנייה לשטח ציבורי, וזה כבר סיפור אחר).
   גיזום העץ הוא באחריות החוק, במידה ולא יבוצע גיזום ונוצר מצב של הפרעה או סכנה לתושבים אשר משתמשים במדרכה ליד, רשאית העירייה לקנוס אותכם.
   כריתת העץ כמו שכתוב במאמר איננה חוקית ללא ההתרים שמוסברים במאמר. לכן במידה ואחד השכנים מעוניין לעשות נזק בלתי הפיך, אתה יכול להביא את הדבר לתשומת ליבו (אפילו באמצעות מכתב אנונימי בתיבת הדואר).
   בהצלחה ואני מקווה שהעצים ינצחו.
   ליאור זינגר

 • מה לגבי הגנה על עצים מכריתה פירטית – כמו אלו שנמצאים בשולי יערות?
  הבנתי שישנן מדינות שבהם מגיני היער תוקעים לתוך גזעי העצים המועדים לכריתה פיראטית מסמרות פלדה דקות וארוכות. מסמרות אלו נוטות להרוס משורי שרשרת ואף לסכן את הכורתים במשורי שרשרת בהתזת שבבים. בקיצור – הכריתה הפיראטית הופכת לעסק לא נעים, ואף יקר (הרס משור שרשרת).
  האם חוקי בישראל?
  מישהו יודע באילו מסמרות מדובר?

  • ליאור זינגר

   רעיון מעניין… אני לא יודע כמה התופעה חמורה בארץ?
   הזכרת לי שבספר פרא של גבי ניצן הוא מספר על פעילות מחאה, לפני כריתת יערות הם מותחים חוטי צמר בין העצים, מסתבר שהצמר נתקע בין החוליות של המסורים ותוקע את העבודה… בכל מקרה ספר מעולה! אני ממליץ :-)

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות