בניית שולחן ראוטר – שימוש חוזר בשולחן בית ספר

בבית המלאכה

ראוטר, בסופו של דבר, הוא כלי מאוד פשוט. מדובר בסך הכל במנוע חזק ללא תמסורת שמסובב ביט (bit) חיתוך במהירות מדהימה. הפשטות הזאת לא מונעת ממנו להיות אחד הכלים הכי שימושיים, כשיודעים מה לעשות איתו (ואם לא מפחדים לאלתר, אז באמת שכמעט אין דבר שאי אפשר לעשות איתו). את השימושיות הזאת ניתן ממש להכפיל כיוון שבקלות יחסית ניתן להפוך את הראוטר, לחבר אותו לשולחן, ולהפוך אותו לכלי דומה אך שונה לראוטר הידני.

ראוטר, בסופו של דבר, הוא כלי מאוד פשוט. מדובר בסך הכל במנוע חזק ללא תמסורת שמסובב ביט (bit) חיתוך במהירות מדהימה. הפשטות הזאת לא מונעת ממנו להיות אחד הכלים הכי שימושיים, כשיודעים מה לעשות איתו (ואם לא מפחדים לאלתר, אז באמת שכמעט אין דבר שאי אפשר לעשות איתו). את השימושיות הזאת ניתן ממש להכפיל כיוון שבקלות יחסית ניתן להפוך את הראוטר, לחבר אותו לשולחן, ולהפוך אותו לכלי דומה אך שונה לראוטר הידני.

קרה המקרה וס., שהצטרפה לחברות בסדנא הקהילתית לקיימות תרמה לסדנא ראוטר כמעט זהה לזה שכבר היה בסדנא. וכשיש שני ראוטרים זהים, מן הראוי שאחד מהם יהפוך להיות שולחן ראוטר. במדריך זה אסביר כיצד לקחתי את אחד הראוטרים והכנתי סביבו שולחן פשוט. בהמשך, אחראי שאתחיל לעבוד איתו, אשתדל לפרסם עדכונים אודות השיפורים שאכניס תוך כדי בשולחן.

השולחן

השולחן שבו בחרתי להשתמש הוא שולחן בית ספר לתלמיד יחיד, משלוש סיבות: (1) מכיוון שהסדנא ממוקמת בתוך מכללת אורנים, יש שולחות בית ספר ישנים בלי סוף, וכולם בדרך למזבלה, מי עכשיו ומי בקרוב מאוד, אז לפחות שולחן אחד הצלנו מלהחליד ולהתבלות במכולה; (2) שולחן יחיד הוא סביר מבחינת מימדים – מצד אחד הוא גדול מספיק כדי לעבוד עם לוחות גדולים, ומצד שני הוא מספיק קטן כדי להניח אותו צמוד לקיר ולשכוח אותו עד הפרוייקט הבא, ו(3) השולחן כבר קיים, יציב, וכל מה שצריך לעשות זה להבין איך לחבר את הראוטר באופן מספק אל השולחן.

שולחן ראוטר שבו "מתבזבז" עובי הלוח

כך “מתבזבז” עובי הלוח

מה זה “באופן מספק”? ראיתי לא מעט מדריכים אודות בניית שולחנות ראוטר, שפשוט הלכו על הפתרון הקל: עשו בלוח עץ חור בקוטר 2.5 ס”מ, וחיברו את הראוטר כך שהביט מושחל דרך החור בעץ. הבעיה היא שלביטים יש אורך מוגבל, ובחיבור שכזה הולך לאיבוד כל העובי של הלוח ממנו משטח השולחן עשוי.

השולחן והראוטר

השולחן והראוטר

הסימון לחור עבור הראוטר, והראוטר ליד

אם כך, החלטתי שתחתית רגל הראוטר עצמה יהיה בגובה השולחן (כשהראוטר הפוך על הראש, כמובן). לצורך כך התחלתי בהנחת הראוטר במיקום הרצוי, אותו החלטתי למקם כשבעה סנטימטרים מקדמת השולחן. החיתוך הראשוני היה קטן במעט מהסימון (בכוונה תחילה) והוגדל לאחר החיתוך באמצעות שופין, על מנת לדאוג שהראוטר ייכנס רק בכוח ממש לתוך החור שנוצר בשולחן.

קידוח ב”רגל” של הראוטר

החלטתי שהכי פשוט יהיה לחבר את רגל האלומניום אל חורים ברגל האלומניוםלוח השולחן עצמו באמצעות שלושה ברגי סיבית. לצורך כך, עוד לפני שהכנסתי את הראוטר לתוך החור, קדחתי בצד רגל האלומיניום שלושה חורים.

לאחר מכן, הכנסתי את הראוטר אל תוך החור. החור היה כל-כך “בדיוק” שממש הייתי צריך להכות קלות עם פטיש על מנת לדחוף את הרגל כך שתהייה מאוזנת במדויק עם משטח השולחן.

תקריב על חורהראוטר בתוך החור הייעודיהראוטר ישר עם השולחן

מתג הפעלה עוקף

הראוטר שלנו, כמובן, תוכנן להיות כלי ידני לחלוטין, ולא שולחני, וככזה מתג ההפעלה נמצא ממש על הידית. כדי למנוע את הצורך להתכופף בכל פעם שרוצים להתחיל לעבוד, הרכבתי שקע ומתג חיצוני על מנת לחבר את הכבל של הראוטר לשקע (=בלי לפגוע ביכולת של הראוטר לצאת מהשולחן ולעבוד) שמקבל כוח מתקע חיצוני דרך מתג הפעלה.

התקע החיצוני היה שייך למקדחה חזקה אך ישנה שהפסיקה לעבוד, והשקע והמתג נקנו בטמבוריה רגילה לגמרי. את הכבל הארוך של הראוטר גילגלתי על הידית, מתחת לשולחן וחיברתי עם אזיקון כדי שלא יפריע בין הרגליים.

כבל תקע, שקע ומתג - יהפכו להיות מערכת בקרה חיצונית

החיבורים מתחת לשולחן - הכבל של הראוטר הוצנע כך שלא יפריע

 

ה”גדר” (Fence)

חלק מאוד חשוב של שימוש נאות בראוטר, היא הגדר, החלק שנע ודואג שישאר מרווח קבוע ב-90 מעלות. את הגדר הכנתי מחתיכות פוריימקה, כדי שיהיה יחסית קל להחליק את הגדר על גבי השולחן עצמו גם בלי גלגלים או מסילה.

כדי לשמור על 90 המעלות השתמשתי בזוויות של השולחן עצמו כדי לקבע את התנועה של הגדר.

תכנון הגדר שלבים בבניית הגדר

 

השולחן גמור

השולחן גמור

 

מסקנות ושיפורים להמשך

 • קראתי איפה שהוא על רעיון חכם, והוא להוסיף דוושת הפעלה, בנוסף על המתג שמתחת לשולחן. הדוושה מאפשרת שני דברים – עבודה בשתי ידיים; ובקרת בטיחות – אם המשתמש נפצע או משהו דומה, הוא מיד יכול לעזוב את הרגל והראוטר מפסיק לעבוד.
 • ראוטר עם מנואלה

  ראוטר עם מנואלה

  מעלית – בראוטר שלי כל נושא גובה הביטים (היכולת לשלוט באיזה גובה הביט “עומד” מעל פני השולחן) טעון שיפור גם כשעובדים איתו ידנית, אז בטח ובטח כשהראוטר מתחת לשולחן. התכנית שלי היא לבצע מין מעלית שלוחצת את הראוטר למעלה, עם מנואלה, כמו בתמונה כאן בצד, מה שמתאים בדיוק לראוטר שלי כיוון שהוא מפעיל לחץ על קפיץ כלפי מעלה (מטה כשהוא הפוך).

אשמח לשמוע, כאן בתגובות, על פרוייקטים דומים ועל רעיונות נוספים כיצד לשפר ולשכלל את עבודת הראוטר שלנו בסדנא.

לתוכן זה נכתבו 16 תגובות

  • כדאי לחתוך את ידית המגבה בכדי שלא תבלוט מחוץ לשולחן.
   כמוכן כדאי להוסיף לה אום נעילה ,או להכניס אותה בתוך צינור שעליו יורכב בורג כמו רגלית מתברגת,כדי שתוכל לנעול את הגובה.

 • הראל נדב |

  הי אסף
  אחלה רעיון. עשיתי דבר דומה אבל באמת איבדתי את עובי פלטת
  השולחן. לא הצלחתי להבין איך חיברת את המכשיר לשולחן. אשמח להסבר יותר מפורט. למה אתה קורא “רגל אלומיניום”
  ולגבי השם, אני מכיר אותו בתור “אובר פרייזר”.
  תודה
  הראל

  • הי הראל.
   זה תלוי בסוג הראוטר ועד כמה ניתן להשחית אותו בלי להשחית אותו.
   אם תסתכל בתמונה השנייה במדריך (גדולה כזאת) תראה שהראוטר עומד על רגל אלומיניום.
   אם תסתכל בסעיף של “קידוח ב”רגל” של הראוטר” תראה שאני קודח חורים בצדדים של הרגל.
   אחר כך דחפתי את הרגל די בלחץ לחור הלא סימטרי שהכנתי בדיוק בצורה של הרגל רק מ”מ פחות מכל כיוון, ואז הברגתי ברגים דרך החורים שקדחתי ברגל אל השולחן עצמו.
   זה הכל.
   האמת חשבתי שהצלחתי להבהיר את זה במדריך.
   תודה שהפנת את תשומת ליבי שזה לא בהכרח כך (:

 • האם השתמשת במפסק דו קוטבי (ניתוק אפס +פאזה) ? כמו של דוד?.
  אם לא , מציע להחליף למפסק דוד. הרבה יותר בטיחותי וגם ישנו אור אדום במפסק שמצביע שישנו מתח במערכת.

  (http://www.fetaya.com/products.asp?c=62
  השני והרביעי לפני סוף הדף)

  כמוכן ,
  מציע לחבר מנורה אדומה (אפילו פס של לדים) בצורה וויזואלית בחלק העליון של המשטח או בצד,(אפשר מתחת לפלטת פרספקס) בכדי שאתה ואחרים יבינו שהמכשיר דולק.
  לא נעים כשיש לך אוזניות ובלהט העבודה אתה לא חושב או לא זוכר שהמכשיר פועל.
  אצלנו מישהו לא הבחין שהמכשיר מסתובב וזרק חתיכת עץ קטנה או מפתח של דירה, לא זוכר בדיוק) לשולחן עבודה, הסכין של הראוטר העיפה את זה למרחק של בערך 9 מ’.

  • תודה רפי,
   האם אתה יכול להסביר את היתרונות של מפסק דו קוטבי מעבר לתאורת האינדיקציה? המפסק במקרה שלנו מוצמד מתחת לשולחן.
   אני כן יכול לשים נורת לד או כמה במקומות אסטרטגיים. אצלנו גם אין פלטת פרספקס (כמו שתוכל לשים לב מהתמונות).
   אבל הערות מאוד חשובות, תודה.

   • ממבט חלקי נראה לי שהמתג ששמת הוא כמו של מנורה בבית , כלומר חד קוטבי.

    מתג דו קוטבי מנתק את הזרם באופן מלא , גם את האפס וגם את הפאזה שעבור כלים , (ובעיקר כלי עבודה שהם בעלי סליל) , זה הכרחי בכדי שלא יסגר מעגל דרך מקומות אחרים או שמישהו בתקע פשוט החליף בין האפס והפאזה.
    החלפה כזאת עלולה להביא למצב שלמרות שניתקת את המתג, יהיה מתח במכשיר והיה וישנה בעיה בבידוד של המכשיר או בעיה אחרת , עלול להסגר מעגל חשמלי.

    כמוכן , רוב המתגים הדו קוטביים בנויים עבור זרמים גבוהים יותר ממתג חד קוטבי (במידה ויש להם תקן).

    שים לב שבכל כלי העבודה החשמליים הסטטים , המתג הוא דו קוטבי.

   • אחד הבעיות הרציניות ביותר עם מכשירים מסתובבים זה שאם הם עובדים תחת אור פלורסנטי בלבד, הם עלולים להראות עומדים לחלוטין, ולכן מספיק להוסיף מנורת ליבון או אור יום.
    זה נובע מכך שהתאורה הפלורסנטית פועלת (מהבהבת) בתדירות של 50 הרץ, ואם המכשיר מסתובב במהירות שמשיקה לתדירות הזאת , הפלורסנט יפעל כמו סטרבוסקופ (מנורה מהבהבת) ולמעשה כאילו עוצר את תנועת המכשיר.
    אבל בכדי להיות יותר בטוח , פשוט עושים חור עגול היכן שהוא בדופן של השולחן , שמים בגב חתיכת פרספקס שקוף (משאריות של חנויות שחותכות) , ומאחורה שמים מנורה או לדים.

    אני לא האמנתי לקטע עם הפלורסנט , עד שראיתי את זה במו עיניי.

 • router is the most amazing tool ever. As you said to have a table you really need two routers (which I don’t have) because one of the best way of using a router is by hand, like when you want to give an existing table a nice edge, etc.

 • הבטחתי תגובה:
  1. כמובן רעיון וביצוע מצוינים, כל הכבוד!!!!!!!
  2. אפשר ליישם, גם על שלחן אחד, להרבה כלים חשמליים ידניים, כמו מסור עגול, מסור קופץ, משחזת ועוד.
  3. למי שקשה להגיע לרמת גימור כזו טובה, אפשר ליצור שלחן עם משטח אלומיניום בעובי של כ-5 מ”מ. הפסד של עובי זה למכונה מסוג זה אינו משמעותי, קיבוע מלמעלה עם ברגים בעלי קונוס ואפילו אומי פרפר להחלפה מהירה של כלי.
  4. ק צ ת ע ב ר י ת:
  לא יודע מאיין לקחו את השם “ראוטר” ויש האומרים “רוטר”, כשראיתי את הכותרת בדוא”ל (מייל) שלי , התפלאתי: מה אפשר לעשות עם נתב רשת???
  ראוטר= כרסומת …בלעז = פרייזר, ביט= ראש =סכין (במקרה שלנו סכין כרסום) גם להב כרסום

  משור קופץ= ג’יג סו,,,=משור אנכי

  ואסף,,, היכן גונבים שלחן במצב כל-כך טוב?:)

  • לגבי השם, לשניהם קוראים router (גם לנתב רשת וגם ללהב כרסום) באנגלית וכותבים אותו הדבר, אז אם נתעלם לרגע מאיך אנשים חושבים שקוראים לזה, גם בעברית ראוי שזה היה השם הנכון, דהיינו אותו שם. אלא אם כן מחליפים את השם, ואז צריך משהו קליט שיחליף את ה”Router”.
   לגבי שולחן בית הספר – אני במקרה יושב בתוך מכללה להוראה כך ששולחנות כאלו לא חסרים, גם במצב טוב מאוד. בכל מקרה, אני מניח שבכל בית ספר יש חדר אחד שנערמים בו שולחנות שיצאו משימוש רק כי לבית הספר יש תקציב להחליף את הריהוט פעם ב-x זמן ואם לא מוציאים אותו אז הוא הולך לעזאזל (דגש על המניח). עכשיו רק צריך למצוא איזה בית ספר ייתן לך שולחן.

   • לגבי השם, יש לי ויכוח על הרבה “מושגים” בעברית של ה”שייבה”, עניין של הטמעה מאז חידוש השפה וזה לא קל,,,,
    לגבי כל היתר , ישר כח ותודה , אתה מוכשר מאד :) גיטה שאבס,,

   • פירוש המילה router הוא : נתב.
    המושג באנגלית מייצג את המכשיר שמנתב את סכין הכרסום.
    נתב עבור רשת ונתב עבור כרסום.
    פרייזר = כרסם בגרמנית .

    כמו המילה שלייף סופאפים .
    (שלייף=השחזה ,גרמנית) (סופאפים=שסתומים ,צרפתית).

    מה לעשות , קיבוץ גלויות.

   • תודה רפי,
    זאת בדיוק הנקודה שלי.
    לשניהם קוראים ראוטר גם באנגלית.
    אפשר לקרוא לזה נתב, אבל אף אחד לא יבין.
    ואפשר לקרוא לזה ראוטר. אבל לא רוטר על כל צורות ההגייה המתקבלות מכך, כי זה לא נכון.
    מש”ל

 • אסף לגבי גובה הביט פשוט תכין כמה לוחות שאפשר להניח על גבי השולחן וע”י כך יש לך שילטה יחסית בגובה.

  אגב אני חייב לומר כי לא נתקלתי בכלי עבודה זה עד כה, אז תודה :)

  • זה רעיון נחמד, אבל בעייתי.
   עבור רוב הביטים של הראוטר יש תבניות שונות לאורך גובה הביט, כך שהרמה של האלמנט על לוח שהונח על גבי השולחן הוא בעייתי.
   התמונה הזאת תמחיש את כוונתי.

   ביטים של ראוטר והפרופיל שלהם

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן