מעשה בזוג כסאות

מידע כללי-
 • זמן השלמה: הרבה זמן ללימוד ולמחשבה
 • רמת קושי: מאתגר
 • עלות: 500-1000 ש"ח
 • ידע נדרש: רפדות (מתקדם)
חומרים+
 • בד ריפוד
 • דבק נגרים
 • זוג כסאות ישנים
 • מסמרי עץ עם ראש רחב
 • נייר לטש 0 או צמר פלדה עדין
 • סיכות לאקדח סיכות 8 מ"מ לפחות
 • ספוג 1 ס"מ לגב
 • ספוג 4 או 6 ס"מ למושב
 • פוליטורה או חומר גמר אחר
 • פיסת בד למריחת הפוליטורה
 • פסי קרטון ממוסמרים
 • רצועות מושב בכמות מתאימה
כלי עבודה+
 • אקדח סיכות
 • מברגים שטוחים
 • מספרי בד טובים
 • סיכות ארוכות לחיבור זמני של הבד
 • פטיש
 • פלייר לשליפת מסמרים
הדפסה

מעשה בזוג כסאות ששכני מאסו בהם והיו בדרך לרחוב. בהחלטה של רגע אספנו אותם אלינו והנחנו במרפסת לחשיבה מה ואיך נעשה איתם.

לאחר כמה חודשים במרפסת הגיעה המוזה. שלל סרטונים של רפדים חובבים ביוטיוב הביאו עימם חשק וקצת ביטחון של מתחילים. למרות חוסר ניסיון קודם וכמה נעלמים רציניים באשר לגיזרת הבדים ולאופן חיבורם לכסא. הוחלט לפרק אחד הכסאות ולהשאיר את השני שלם למקרה שנצטרך לשחזר מה עשינו.

תחילה הפכנו את הכסא, שלפנו את המסמרים מבד הביטנה שבתחתית המושב והסרנו אותו. לאחר מכן שלפנו את כל מסמרי הריפוד, ופרמנו בזהירות כל תפר שראינו. על הדרך שמנו לב למיקום ולעובי ספוג הריפוד המתפורר.

הדגש החשוב לשלב זה הוא לפרק את הריפוד בשלמותו מבלי לגזור אותו, ולפרוס אותו על הרצפה ("כמו שטיח מעור אריה, מינוס הראש"), לשם מדידת כמות הבד שתידרש ולשם תכנון גזירתו. בד מגיע בדרך כלל ברוחב 1.40 מ' ("מטר בד" הוא בדרך כלל מלבן במידות 1.40*1.00 מ'). שימו לב גם לכיוון הדוגמא בבד החדש. שימו לב להבדלים בין שיטת הריפוד שלכם לבין השיטה המקורית, הם עלולים להתבטא בגיזרה.

הסרנו מהכסא את הריפוד, הספוגים ורצועות המושב, בדקנו מה מתנדנד והדבקנו בשפע דבק נגרים "אלמרס" (מין דבק פלסטי אבל צהוב).

דוד איתן הוזעק לחידוש הפוליטורה, והביא איתו פתיתים צהבהבים אותם ניסינו להמיס בכוהל המתאים לפוליטורה, סגול ומסריח. הפתיתים לא ממש נמסו גם לאחר כתישה והשריה, ובשלב מאוחר יותר עברנו לפוליטורה מוכנה. זה לא חומר לשידות בידרמאייר, אך לצרכינו הוא הספיק. היישום ע"י הספגת פיסת בד ישנה, מריחה קלה, וחזרה על התהליך פעם ביום עד לקבלת הגימור והגוון הרצויים. בין השכבות שיוף עדין בנייר לטש 0 או צמר פלדה עדין. החלופות הריאליות האחרות הן שיוף כל הפוליטורה הישנה עד העץ ומריחת לכה תעשייתית של טמבור, נירלט או לכה מיובאת (לזור לסוגיו), או שיוף קל של הפוליטורה וצביעה בצבע אטום מגוון כמו פוליאור, אוניאור ודומיהם.

לאור כמות התפרים שנמצאו בריפוד מצד אחד, וחוסר ניסיוני בתפירה מצד שני, הוחלט למצוא שיטת ריפוד ללא תפירה. שיטוט באינטרנט הניב את שם החנות "ז'ק ורון" בחולון, כמי שמוכר את כל הציוד הדרוש לרפדים, ומוכן לתת עצות בחפץ לב (ואכן האיש בחנות הקדיש לי מזמנו, נתן עצות וגם מכר את כל הציוד הדרוש). ספוגים קונים אצלו או באחת החנויות בדרום ת"א המתמחה במוצרי ספוג. בד אפשר אצלו, אנחנו קנינו בנחלת בנימין.

רצועות המושב עשויות שתי וערב. מקפלים קצה אחד של הרצועה ומחברים לכסא בעזרת אקדח סיכות (סיכות 8 מ"מ לפחות). חיבור הקצה השני דורש מתיחה, והוחלט שאני אמתח בכוח, והילדים יחברו את הרצועה בפטיש ומסמרים. כיוון שגודל ראש המסמר נראה גבולי, הוספנו שייבות מתכת להרחבת שטח המגע עם הרצועה.

וכך נראה המושב לאחר השלמת רצועות השתי וערב: 

השלב הבא היה פריסת בד ביטנה וחיבורו לכסא בסיכות:

מטרת בד זה היא למנוע מספוג המושב בבוא יומו להתפרק דרך רצועות המושב ולאבד נפח. ניתן להשתמש בכל שארית בד פשוטה. יש להקפיד לקפל את השוליים לפני ההידוק ליצירת שכבה כפולה ועמידה יותר.

על גב הכסא חובר בסיכות ספוג לבן בעובי ס"מ אחד. חיתוך הספוג נעשה במספריים, וחיבורו בכמה סיכות בודדות. ספוג המושב היה בעובי 6 ס"מ, וחיתוכו מסובך הרבה יותר שכן בלתי אפשרי ליצור קו ישר ואחיד ללא מסור מיוחד. הספוגים שלנו הגיעו חתוכים למידה משלושה צדדים, את התאמת הספוג לקשת בחלקו האחורי של המושב עשינו עם סכין יפנית, בחיתוך גס ובשיטת ניסוי וטעייה.

ועכשיו הגענו לריפוד. לקחנו את הריפוד המקורי, ניסינו להלביש את הכסא וחיפשנו פיתרון לכל תפר שמצאנו, כאמור מבלי להשתמש במכונת תפירה ובמחט. הרבה מחשבה, ניסוי וטעייה, הושקעו בסדר הריפוד כדי שלא להיתקע במצב ממנו אין חזרה.

הנה "הנשק הסודי", אותם פסי קרטון ממוסמרים באמצעותם חיברנו את הבד לכסא תוך קבלת קו ישר, ראו הקווים האנכיים בצידי משענת הגב. פריט שימושי נוסף היה סיכות ארוכות המשמשות לחיבור ולמתיחה זמניים עד להידוק הבד. קניתי גם מחט מעוקלת וחוטים עבים, אך לא השתמשתי בהם. יתר כלי העבודה סטנדרטיים לחלוטין: פלייר לשליפת מסמרים, מברג שטוח לשליפת סיכות, אקדח סיכות, פטיש, ו(חשוב מאוד): זוג מספרי בד טובים.

 כעיקרון אם יש לנו מושב ריבועי פשוט, מהדקים סיכה אחת באמצע אחת הצלעות, מותחים ומהדקים סיכה במקום הנגדי, אחר כך בצלע השלישית והרביעית. העיקרון דומה לסדר הידוק האומים לאחר החלפת צמיג ברכב. רק אחר כך עוברים לכל הסיכות הקטנות האחרות. במקומות שכמה שכבות בד מונחות זו על זו יתקשה אקדח הסיכות לתפוס, ויהיה עליכם להשתמש במסמרים עם ראש רחב.

שימו לב, הבד צריך להיות קצת יותר גדול מהדרוש. את שולי הבד רצוי לקפל כסנטימטר פנימה, כך שהסיכה תחדור שתי שכבות בד. הדבר מגן על שולי הבד מפני פרימה.

ועוד אזהרה לפני גזירת הבד: בשני כסאות זהים לכאורה היו הבדלים במידות הבדים, מדדו וחתכו את הבד לכל כסא בנפרד. השקיעו בזוג מספריים טוב, אחרת תתקשו לחתוך בקו ישר.

פתרנו את המקום בו חודרות הידיות את הבד, בעזרת כמה מסמרים שצבע הבד מסייע להסוות:

הקווים האנכיים הישרים במשענת הגב:

ההחלטה שלא לתפור התבטאה גם בקיפול הפינות והידוקן מתחת למושב:

 ולסיום הידקנו לתחתית המושב בד ביטנה פשוט שתפקידו למנוע כניסת אבק לחלל המושב.

והנה המלאכה המוגמרת לפני העברתה אחר כבוד לסלון:

הערה מאוחרת: מדי פעם חוזר לפוסטים ישנים, ושואל את עצמי מה הייתי עושה היום אחרת. כזכור אלו הכסאות הראשונים שאי פעם ניסיתי לרפד.

הכסאות אצלנו בסלון, עדיין שלמים ומתפקדים.שיטוט נוסף ברשת, קריאת בלוגים של מומחים ממני ועוד קצת ניסיון,מביאים להערות הבאות:

1. ריפוד המושב, ייתכן וכדאי בכמה שכבות של ספוג דק יותר, כאשר האחרונה עוטפת את מבנה המושב. ראו פוסט חדש יותר בו ריפדתי כמה כסאות.

2. ריפוד המשענת, אולי מוטב היה ספוג 2 ס"מ, ואת צידי המשענת לצפות באקרילן לפני הריפוד.

3. רפד מקצועי היה כנראה מפרק את משענות הידיים לפני הריפוד, ומחזיר אותן לכורסא לאחר הריפוד הסופי. כך היה מתקבל ריפוד מושב מתוח באופן אחיד.מצד שני פירוק המשענות עלול היה להיגמר בגרימת נזק. לשיקולכם.

הדפסה

אודותי

פורסם ב מדריכים ומתוייג תחת , , , . שמור את הקישור הישיר.

45 תגובות למעשה בזוג כסאות

 1. MELLA:

  שלום
  איפה ניתן לרכוש רצועות מושב בבקשה?
  איך ניתן לחבר אותן לכסאות אלומיניום?
  תודה

  • החנות בה קניתי את הרצועות והמוזכרת כאן בפוסט, כנראה נסגרה מאז. איני מכיר חנות אחרת לצרכי ריפוד, מציע שתנסי בחנויות שמוכרות בדי ריפוד, אולי באחת מהן יוכלו לכוון אותך.

   את הרצועות מחברים למושב במסמרים או סיכות, שימי לב לבחור כאלה שיהיו מספיק חזקים ולא יישלפו

 2. דוד:

  כמו"כ חשבתי להדק סיכות מאחורה בצורה גלויה אבל מסודר כזה אחת מתחת השניה .
  זה נורא?

  • כחובבים שלא יודעים לתפור, כל אחד מוצא את הקומבינות שלו, ומה הוא מוכן לעשות שלא ברמה מקצועית. אצלי נמנעתי מסיכות גלויות בגב הכסא, ע"י קנית אותו סרגל עם המסמרים הבולטים. יש גם סרטים להדבקה בדבק חם או לנעיצה, לחפות על סיכות גלויות

 3. דוד:

  שלום וברכה
  התחלתי לרפד את הכסאות והאקדח הידני שלי זייף.
  שאלתי מחבר נגר אקדח חשמלי עם סיכות באורך 12 ממ אבל ראיתי שראש הסיכה ברוחב דק משו כמו 4 ממ (משמש בעיקר להידוק גב דיקט לארון וכדו)
  האם זה יעשה את העבודה או שעדיף משהו אחר? באקדח הידני שלי היה רוחב משו כמו 8 או 10 ממ

 4. דוד:

  הסרתי את הרצועות מהכסא ולפני שקניתי רצועות חדשות מישהו אמר לי שאולי עדיף שבמקום רצועות כדאי שאחתוך דיקט בגודל המתאים ואקבע אותו במקום הרצויו מה לדעתך באמת כדאי ואם כן איזה עובי דיקט והאם הדיקט לא יגרום להגבהת יתר במושב? תודה מראש. דוד.
  (לא הצלחתי לצרף תמונה אך מדובר בכסאות של שולחן אוכל שגם המשענת כולה מרופדת מהסוג שראיתי באחד הפוסטים שיש אצלך בבית)

  • דוד, ריפדתי כמה מושבי כסאות על דיקט, יש סדרה של 5 פוסטים "שיפוץ כסאות עץ". עובי הדיקט לפי מה שהיה לי, מ- 12 מ"מ ומעלה, ואכן זה יכול להגביה את המושב בכמה ס"מ. אני גבוה אז זה לא מפריע לי, אבל עם קצת יכולות נגרות אפשר לנסר את הדיקט לגודל המתאים ולשקע אותו בגובה המתאים במסגרת הכסא. תקבל כסא בגובה המקורי אבל עם מושב יותר קשיח, כלומר מושב ששוקעים בו פחות בעת הישיבה

 5. דוד:

  שלום וברכה אחלה הסבר .. הבנתי הכל.
  שאלתי היא בכסא שהתרופפו הרצועות שמתחת לריפוד ושוקעות למטה. האם חייב להוריד אותם ולשים רצועות חדשות או שניתן בעצם למחזר אותם על ידי מתיחה קלה והידוק עם סיכות?

  • אם הרצועות התרופפו, זה אומר שאיבדו את גמישותן. אם אתה כבר מפרק עד לרמה שתוכל להדק אותן – תחליף.
   אם אתה רוצה לאלתר ויש לך גישה לרצועות מלמטה – אפשר לנסות לדחוף חתיכות קטנות מגולגלות של ספוג 1 ס"מ בינן לבין הספוג. או יעבוד או שלא, אני לא הצלחתי בכסאות אחרים אצלי כיוון שהמרווח בין הרצועות היה קטן מדי
   יעקב

 6. מורן:

  שלום ,

  באיזה צבע וגוון נצבעו הכיסאות ?

  תודה

 7. משה:

  שלום
  אני מתכנן ראש מיטה שיהיה עשוי לוחות סנדוויץ כל אחד מהם יהיה במידה 24/42 ס"מ.
  באיזה עובי ספוג עדיף להשתמש 2 או 3 ס"מ?
  משה

  • משה שלום,
   לא התנסיתי, זה עניין של נוחות אישית. לפי המידות שציינת מניח שיש כמה וכמה לוחות שתרצה לרפד – תוכל לנסות ולראות מה מתאים לך.
   שים לב שמאז שכתבתי את הפוסט הזה התקדמתי קצת ביכולות הריפוד שלי. חפש במאמרים שלי כאן ב"בידיים" על שיפוץ כסאות (יש סדרה של חמישה מאמרים כאלה), באחד מהם מודגמים ריפוד מושב וגב של כסא, כאשר לאחר הספוג באה שכבה של אקרילן או של ספוג 1 ס"מ, העוטפת את המושב כולו. בשיטה זו הפינות מעוגלות והריפוד מרגיש נוח יותר.
   בהצלחה, יעקב

   • משv:

    אכן מדובר על ריפוד של שנים עשר לוחות, (שני שורות של שש),
    אשמח לשלוח תמונות של התוכניות, ההרכבה והגמר.
    אגב שמתי לב שרק האקרילן והבד עוטפים את הלוח ומהודקים מאחורה, למה לא גם הספוג ה"ראשי"?
    אצלי בראש מיטה כדאי ג"כ לעשות זאת?
    תודה רבה על המענה
    משה

   • משה:

    שלום
    אכן מדובר בשנים עשר לוחות (שני שורות של שש).
    אשמח לשלוח תמונות של התוכניות, הביצוע והגמר.
    אגב שמתי לב שרק האקרילן והבד עוברים לצד האחורי ומהודקים שם, ואילו הספוג "הראשי" לא, למה?
    גם אצלי בראש מיטה כדאי לעשות ככה?
    תודה רבה
    משה

    • משה,
     חפש באתר המצוין של אביבית פורת "סיפור כיסוי", את הפוסט המדגים איך ריפדה כסא ישן. יש שם הסבר טוב יותר מכל מה שאני אוכל לכתוב, איך ולמה עוטפים את החזית ואת הדופן בספוג 1 ס"מ או באקרילן, כדי לעגל את הפינות. גם ההסבר שלה על מלאכת הריפוד – אין שני לו.
     יעקב

 8. אפרת:

  ערב טוב,

  אני מעוניינת לרפד 2 כורסאות כמו שבתמונה המצורפת. אני רוצה לתפור כיסוי שיתלבש על הריפוד הקיים (המושב והמשענת מחוברים ובפירוק נראים כמו מזרון).

  עם איזה סוג בד אתה ממליץ לעבוד? מחפשת אופציה זולה.

  האם קנבס טוב?

  אשמח גם לקבל המלצה לחנות בדים באזור המרכז.

  שאלה נוספת,

  אני מעוניינת לרפד ולמלא כריות. איפה יש חנות באיזור המרכז לקנות מילוי לכריות?

  תודה מראש 🙂

  • אפרת שלום,
   במדרחוב נחלת בנימין בתל אביב, יש חנויות רבות המוכרות בדי ריפוד זולים יחסית. איני מבין מספיק כדי לקבוע האם קנווס מתאים או לא, המעט שאני יודע הוא שבד ריפוד צריך להיות עבה וחזק, ושקונים אותו בחנות שמוכרת בדי ריפוד…
   לגבי כריות, יש לי ניסיון עם קניית כריות מוכנות וציפויין, לא עם מילוי קיימות. ייתכן שבחנויות הבדים יאמרו לך מי מוכר חומרי מילוי מתאימים

 9. ג'אן:

  שלום יעקב ! שמי ג'אן ואני גרה בבאר שבע יש לי כורסא עגולה ישנה והייתי מעונינת לרפד אותה וינטג' תלאים על איזה בד אתה ממליץ לרפד אותה ?ואיפה אפשרי לקנות בסיטונאות בדים זולים ויפים או חתיכות בד לחיבור תלאים וכמה יעלה לי כי לא מצאתי בבאר שבע רפדים לבדי תלאים רק חלק אז חשבתי שאת הבד אכין והרפד ירפד לי אז אודה ואם תוכל לאמר לי כמה מטר בד אני אצטרך לכורסא הרצ"מ וכמה יעלה לי לשלם לרפד או בכלל אין טעם ולא משתלם בתודה מקוה לתשובה בהקדם
  ג'אן

  • ג'אן שלום,
   זו כורסא מסובכת מדי לחובבנים. ממליץ שתפני לרפד מקצועי (אני לא מכיר כאלה, ובטח לא בבאר שבע, אני גר בתל אביב…). הרפד יאמר לך כמה מטר בד תצטרכי
   יעקב

 10. אלעד:

  אשמח לדעת מאיפה אתה משיג את הגומיות למתיחה, אילו שמתחת לכרית הישיבה. לא מצאתי בגוגל…

 11. דניאל:

  רציתי להחמיא על האתר ועל המדריך 🙂

  גם אני כמו שאר החברה שהגיבו כאן תהיתי לגבי החיבור של פס הקרטון עם המסמרים.. איפה משיגים אותו…והמחשבה מהירה כסטודנטית לאדריכלות בטכניון הבנתי שזה די פשוט גם את זה להכין עצמאית ע"י קרטון ביצוע שחותכים בצורה פשוטה בסכין יפנית טובה ומדוייקת שעולה לכל היותר 30 ש"ח. פס הקרטון ינוע בהערכה גסה ע"פ התמונה כאן במדריך בין 1.5 ל2.5 ס"מ. במרכזו של פס הקרטון ניתן לסמן מרחקים שווים בעפרון בהם אפשר לנעוץ את המסמרים. טיפ קטן לעבודה מדוייקת היא עבודה על לוח חיתוך שאפשר למצוא בכל חנות פנאי ויצירה, חנויות ארטא למינהן, שמאפשר חיתוך חלק ומדוייק כי מסומנים עליו סרגלי ס"מ.

  מקווה שזה יכול לעזור 🙂

  • דניאל שלום,
   אכן היית קרובה, רוחב פס הקרטון אצלי 1.3 ס"מ. קניתי אותו ב"ז'ק ורון" באזור התעשיה של חולון. נראה שלמי שיש כמוך ניסיון בחיתוך מודלים מקרטון ביצוע, יכול לייצר משהו דומה.
   שימי לב שבחלקו האחורי לא רואים את ראשי המסמרים, כנראה יוצר כפי שתיארת והודבקה עליו שכבת קרטון נוספת. כל העסק קצת דק יותר משכבה אחת של קרטון ביצוע, אבל זה כנראה אפשרי רק בייצור מתועש.
   אגב, כשאני למדתי בטכניון (הנדסה אזרחית, בוגר מחזור 89), עדיין שרטטנו ברפידוגרף על נייר פרגמנט. מבין שבאדריכלות עדיין לא זנחו בניית מודלים שאפשר להרגיש ביד, ומאוד מעריך את זה. שרטוט ממוחשב לא יכול להיות תחליף מלא להם.
   יעקב

 12. מור:

  שלום, מקווה שתראה את התגובה הזאת, יש לי גם כיסא שאני רוצה לרפד, וההסבר שלך עוזר הרבה,יש שני דברים שלא הבנתי אבל. הראשון, איפה השתמשת בפס הקרטון עם המסמרים?
  והדבר השני, צרפתי את התמונה ששמת של הכיסא מהצד, זה נראה תפור. איך החיבור נראה ככה, לא הבנתי איך קרה שלא תפרת באיזור הזה. משהו חייב להיות מחובר ונאני לא רואה שום חיבור

  המון תודה על העזרה והשיתוף שלך בתהליך העבודה 🙂
  מור

  • מור:

   עכשיו לאחר שקראתי את כל התגובות, אני חושבת שאולי הבנתי. אבל אשמח בכל זאת לתשובה רק כדי לוודא שהבנתי נכון

   • מור,
    אז ככה, אלו כורסאות קצת שאפתניות בשביל מי שלא ריפד כסא מימיו, אבל זה כל הכיף. גם אני לא ריפדתי דבר קודם לכן ואפילו את אקדח הסיכות שאלתי מחבר.
    בתור התחלה, גשי לבלוג "סיפור כיסוי", הכותבת היא רפדית מקצועית ובאחד הפוסטים מלפני חודש-חודשיים מסבירה בצורה מאוד יסודית איך לרפד מושב כסא (מהסוג שמתפרק מגוף הכסא, זה הדבר הכי פשוט שאפשר לרפד). אל תשכחי את האקרילן שאני לא ידעתי שצריך לשים. ראי שם גם איך תפורים עם מחט רפדים מעוקלת, ייתכן שיחסוך כמה התלבטויות.
    חפשי סרטונים של רפדים ביוטיוב (DIY upholstery). מצאתי שם כמה סרטונים עם סרט מתכת משונן שדומה לסרט הקרטון המסומר שהצלחתי להשיג.
    ועכשיו לשאלתך: מצד ימין של התמונה מגיעה חתיכת בד המכסה את דפנות הכורסא ואשר חוברה לפני כך מקדימה, והיא מחוברת בסיכות רגילות לגב במקום שלא ניתן לראות לאחר גמר הריפוד (משמאל לתפר הישר ומתחתיו).
    התפר הישר נעשה כך: מלמעלה (מחזית הכסא) מגיעה ברצף חתיכת בד. שוליה מימין ומשמאל מקופלים כל אחד פעם אחת, ובתוך הקפל שתלתי רצועה חצי קשיחה של קרטון ממנה בולטים המסמרים כלפי גב הכסא.
    כל שנותר הוא למתוח, ולהכות עם פטיש קטן על שולי הבד ודרכם על רצועת המסמרים, והכל נכנס למקום ונראה ישר.
    מתנצל על מיעוט התמונות, את הפוסט כתבתי די בהתחלה לפני שגיבשנו את הקונספט ואת, לו הייתי מרפד היום הייתי מצלם יותר בדרך.
    נסי לפרק את הבד הישן בשלמותו כדי לקבל מושג כיצד לגזור את הבד החדש. הרכיבי את הבד הישן "על יבש" ואחריו גם את הבד החדש "על יבש". נסי להבין מראש ולתכנן כל תפר וכל שימוש באמצעי חיבור כמו הפס הממוסמר, אם יש עוד זוג ידיים זה יכול לסייע במקומות קריטיים. אפשר גם לחבר סיכה פה וסיכה שם כדי להתרשם, ולפרק אח"כ ללא נזק לבד.
    המון בהצלחה, ומקווה שתוכלי להתפאר במעשה ידיך.
    יעקב

    • מור:

     המון תודה יעקב! הכיסא באמת עומד לי במרפסת שמש כבר די הרבה זמן רק כי אני בעיקר מחפשת DIY ביוטיוב וחושבת עם עצמי איך ומה לעשות. גזרתי את הבד בנסיון להבין איך זה רופד ורק אחרי שזרקתי את החתיכות חשבתי על זה שהייתי צריכה לשמור אותן. בכיסא שלי ריפדו על הריפוד המקורי, שזה מעניין כשלעצמו לראות ריפוד שבטח בן 20 שנה לפחות. ועכשיו אני מתלבטת אם לפרק גם אותו או לרפד מעליו, ככה גם הפעם אזכור לשמור על הצורה המקורית. הנטייה שלי היא דווקא להוריד גם אותו, אחרי הכל הוא ממממש ישן. יצא לי כבר לרפד מושבים, מהפשוטים כמו שאמרת, וברור לי שהכיסא שלי הוא ממש אתגר גדול גם כי בחיים לא עשיתי כזה דבר, אבל אני ממש נהנית מהתהליך.
     אקפיד לצלם ובסוף אראה לך את התוצאה הסופית.

     שוב תודה וחג שמח
     מור

 13. אושרית:

  איזה אקדח סיכות יכול להתאים? תודה

  • אושרית שלום,
   אם אינך עוסקת באופן קבוע בעבודה כזו, כל אקדח סיכות ידני פשוט יתאים, כמו זה שבקישור העולה 59 ש"ח:
   http://www.dror-tools.co.il/cat-99-1/%D7%90%D7%A7%D7%93%D7%97%D7%99-%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%98%D7%99%D7%9D
   לעובי כפול של הבד בו השתמשתי, סיכות 8 מ"מ הספיקו. בכמה מקומות שלא הספיקו, נעזרתי גם במסמרים עם ראש רחב.
   שימי לב שלכל יצרן סיכות המתאימות רק לאקדחים שלו, מלבד אורך הסיכה (השתמשתי כאמור ב- 8 מ"מ) יש גם רוחב, וזה שונה מחברה לחברה. חשוב שתוכלי למצוא בקלות סיכות בהמשך.
   אם את מתכוונת לעבוד הרבה עם האקדח, קני כלי איכותי יותר. ההבדל יבוא לידי ביטוי באורך החיים שלו ובפחות כאבים במפרק כף היד לאחר העבודה – יש צורך בהפעלת כוח כדי לירות את הסיכות לתוך העץ. רפדים מקצועיים משתמשים באקדח סיכות פניאומטי (מחובר למדחס ועובד בלחץ אוויר) או חשמלי. בשני אלה אין כל מאמץ בעבודה ומספיקה לחיצה קלה על ההדק.
   בהצלחה, יעקב

 14. עומר ה:

  היי יעקב
  קודם כל- מקסים. בקרוב אצלנו.
  שאלה- מאיפה אתה קונה את הספוג?
  תודה
  עומר

 15. איתמר:

  הי יעקב,

  יש לי גם כורסה ישנה מסבתא ז"ל שאני זומם מזה זמן לרפד מחדש.
  תו"כ מחשבה, תהיתי לעצמי למה תמיד בסרטים של ריפוד עצמי ביוטיוב המרפדים מסירים קודם כל את הריפוד הקיים – וכך גם בפוסט שלך. האם לא ניתן לרפד על גבי הריפוד הקיים ולחסוך כך עבודה? (כמובן, בהנחה שהספוג בפנים עדיין קפיצי והריפוד לא קרוע וכו', כאשר מה שרוצים זה רק לרענן את ההדפס למשהו חדש יותר).

  מה דעתך?

  • איתמר שלום,
   סייעתי לחבר לרפד כמה כסאות על הריפוד הקיים. אלה היו כסאות פשוטים בהם המושב מתפרק ורק אותו יש לרפד. הספוג היה תקין והריפוד הישן היה שלם למדי. התוצאה היתה מושבים קצת יותר מרופדים, ועדיין שמרו על צורתם והיו נוחים לישיבה.
   יש גם כסאות בהם ניתן לפרק את המושב ואת כרית הגב בנפרד זה מזה, לעטוף בבד חדש, למתוח ולהדק.
   אני חושש כי במקרה של כורסא, הריפוד הישן יפריע לריפוד החדש, הריפוד החדש יימתח פחות טוב וצורת הכורסא תיפגם.
   בכורסא מימי הסבתא סביר שלאחר הפירוק תגלה רגליים רופפות, רצועות מושב מידלדלות וספוג מתפורר. יש אמנם הרבה עבודה בהתעסקות עם כל אלה, אבל התוצאה לטעמי מצדיקה את העבודה.
   לשיקולך ובהצלחה.
   יעקב

 16. נצחיה:

  שלום יעקוב. לגבי פס קרטון עם מסמרים – האם ניתן לקנות פס כזה או שהכנת אותו.
  וכמובן פירגון גדול על שתי הכורסאות.

  • נצחיה שלום,
   אפשר לקנות ב"ז'ק ורון" בחולון.
   חוזר ואומר שמה שמופיע כאן לא מתאים לכל כסא.
   האילוץ שלי היה שאיני יודע לתפור ולכן עמדתי על הראש למצוא שיטות אחרות.
   ריפוד פשוט, של מושב לדוגמא, אפשר לעשות בעזרת אקדח סיכות ותו לא.
   ריפוד של כורסא עלול להיות מעבר ליכולות ללא תפירה מקצועית.
   אם את לפני עבודת ריפוד מחדש, פרקי בעדינות את הריפוד הישן ונסי על יבש להרכיב אותו חזרה.
   כאשר תשתכנעי שדווקא פסי הקרטון יפתרו לך את הבעיה, צלמי את הכסא וקחי את הצילום לחנות לפני שאת קונה.
   בכל מקרה זה פריט לא יקר.
   בהצלחה,
   יעקב

 17. יש! יש תקוה.
  עד היום קראתי עשרות מדריכים שנכתבו באתר הזה. כמעט כולם סובלים ממידה רבה של אי בהירות (כזו שהותירה אותי, קורא וכותב ותיק של מדריכי משתמש, מבולבל ונבוך).
  וזה חבל, כי הקונספט של האתר הזה ממש יפה.

  זה המדריך הראשו באתר שממש מצליח להסביר את הנושא באופן בהיר. טוב, גם כאן את נושא פסי הקרטון (הנשק הסודי) לא ממש הבנתי. כן, היה חסר צילום שמדגים את היישום.

  הצעה לעורכי האתר: תנו לנו, הקוראים, אפשרות לדרג את בהירות המדריך. המשוב הזה יכול לעזור לכם להבין כמה אתם מאבדים את הקוראים שלכם.
  וגם את מערכת התגובות כדאי להפוך משטוחה להרארכית. המבנה ההרארכי מקל על הקורא לעקוב ולהבין מי ענה למי.

  וכמובן, שאפו על העבודה ובעיקר על האומץ והנחישות להתמודד עם נושא לגמרי חדש.

  • תודה על הפרגון אלישע.
   משתדלים להשתפר, לצלם הרבה ולפרט יותר את המדריכים.
   את הכסאות האלה ריפדתי לפני שגיבשנו את הקונספט, אילו הייתי מרפד היום הייתי מדגים בתמונות כל אחד משלבי הביצוע.
   לגבי פסי הקרטון, אכן קשה להסביר בלי צילום, אבל ננסה: כאשר מחברים יריעת בד לכסא בשיטות הביתיות המתוארות, נבקש להסתיר את אופן החיבור. לדוגמא: נרפד מושב כאשר חיבור הסיכות ייעשה מתחתיו.
   בכמה מקומות בכסא חוברה צלע אחת של הבד בסיכות במקום שיישאר סמוי, ואילו הצלע שתישאר גלויה חוברה כך:
   שולי הבד קופלו, בתוך הקפל הוסתר סרגל הקרטון הממוסמר כאשר המסמרים עוברים דרך הבד. כעת הונח הבד כאשר המסמרים פונים לעבר הכסא, נמתח ומוסמר למקומו. המראה המתקבל מבחוץ הוא של שולי בד ישר מתוח כנראה בצילום.
   בניגוד למדריכי "עשה זאת בעצמך" רגילים, כאן כל פרויקט הוא הרפתקה שקשה לצפות. לא תמיד ניתן לתת מידות או כמויות, ולא כל כורסא ניתן בכלל לרפד בשיטה זו.
   אשמח לשמוע דעתך האם המדריך על הדלתות מפורט מספיק.
   בברכה, יעקב

   • אהבתי גם את המדריך על הדלתות. אפילו ממש חשבתי לפרגן, אבל אז ראיתי שזה יעלה לי כסף.
    לעומת זאת כשניסיתי לקרוא את התגובות על החלק הראשון של המדריך, התבלבלתי. נראה כאילו חסרה שם תגובה, וגם הסדר הפוך. אבל אולי הבעיה אצלי.

  • היי אלישע.
   למעגל החברים יש אפשרות כרגע "לעשות לייק פנימי" למדריך. קוראים לזה "פרגונים". יכול להיות שנרחיב את זה בקרוב. כרגע זאת האפשרות היחידה.

   לגבי התגובות – הן כבר עכשיו הירארכיות. כל תגובה מוזחת מעט שמאלה כמקובל.

   • תודה אסף
    אני מתנצל שלא הבחנתי בהזחה.
    על מנת להדגיש את המבנה ההרארכי וכדי לאפשר ניהול מספר רב של תגובות, רצוי לצמצם את הופעת ההודעות רק לכותרות שלהן (כן, בשביל זה צריך להוסיף שדה כותרת שהוא חובה) ולאפשר לקוראים לפרוס את ההודעות שלא נקראו.

    בנוסף, יש לי כמה הצעות תיקון לממשק התגובות:
    * במקום 'להגיב' – צ"ל 'תגובה'. אם הקורא רוצה להגיב לתגובה – צ"ל 'תגובה לתגובה'.
    * במקום 'האימייל לא יוצג באתר' – צ"ל 'כתובת הדוא"ל לא תוצג'.
    * במקום 'שדות חובה מסומנים' – צ"ל 'שדות חובה'.
    * כדאי לאפשר לאנשים כמוני גם את האופציה שכתובת הדוא"ל שלהם כן תוצג. אני הייתי מרחיק עוד ומאפשר לאנשים לציין בפרופיל שלהם את אזור מגוריהם ולהציג גם את זה בהודעה. לגאוגרפיה יכולה להיות חשיבות בקהילה שבה אנשים יכולים גם להפגש במציאות.
    * במקום שם השדה 'אמייל' – צ"ל 'דוא"ל'.
    * בתוך העורך, במקום הכפתור 'להגיב' – צ"ל 'שלח'.
    * להכניס לעורך לפחות את האפשרות להדגיש בקו כותרות (ר' הפסקה הבאה).
    * אם העורך מאפשר רק עריכה בעזרת תגי HTML, ראוי לאפשר גם תצוגה מקדימה.

    ממשק ההעלאת התמונות
    ניסיתי להעלות תמונה, אחרי שבחרתי אותה, לא הבנתי כיצד אני חוזר בי ומבטל אותה. כמו כן לא הבנתי איך אני מעלה תמונה נוספת.

  • דוד:

   תודה יעקב על התשובות.
   מה כדאי לי מבחינת נוחות רצועות או דיקט?
   כמו כן האם יש סוג עץ מסויים שעדיף או שכל סוג דיקט?

   • מבחינת נוחות הישיבה, אם הנגר המקורי חשב על רצועות, כנראה שידע מה הוא עושה.
    דיקט יהיה יותר קשה, יש המעדיפים זאת, ויותר מסובך להתאמה לכסא הקיים.
    אם תבחר "דיקט", כל סנדביץ' יתאים ("דיקט" בדרך כלל מתייחס לסנדביץ' דק יותר)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)