מעשה בזוג כסאות

בבית המלאכה

לאחר כמה חודשים במרפסת הגיעה המוזה. שלל סרטונים של רפדים חובבים ביוטיוב הביאו עימם חשק וקצת ביטחון של מתחילים. למרות חוסר ניסיון קודם וכמה נעלמים רציניים באשר לגיזרת הבדים ולאופן חיבורם לכסא. הוחלט לפרק אחד הכסאות ולהשאיר את השני שלם למקרה שנצטרך לשחזר מה עשינו.

מעשה בזוג כסאות ששכני מאסו בהם והיו בדרך לרחוב. בהחלטה של רגע אספנו אותם אלינו והנחנו במרפסת לחשיבה מה ואיך נעשה איתם.

לאחר כמה חודשים במרפסת הגיעה המוזה. שלל סרטונים של רפדים חובבים ביוטיוב הביאו עימם חשק וקצת ביטחון של מתחילים. למרות חוסר ניסיון קודם וכמה נעלמים רציניים באשר לגיזרת הבדים ולאופן חיבורם לכסא. הוחלט לפרק אחד הכסאות ולהשאיר את השני שלם למקרה שנצטרך לשחזר מה עשינו.

תחילה הפכנו את הכסא, שלפנו את המסמרים מבד הביטנה שבתחתית המושב והסרנו אותו. לאחר מכן שלפנו את כל מסמרי הריפוד, ופרמנו בזהירות כל תפר שראינו. על הדרך שמנו לב למיקום ולעובי ספוג הריפוד המתפורר.

הדגש החשוב לשלב זה הוא לפרק את הריפוד בשלמותו מבלי לגזור אותו, ולפרוס אותו על הרצפה (“כמו שטיח מעור אריה, מינוס הראש”), לשם מדידת כמות הבד שתידרש ולשם תכנון גזירתו. בד מגיע בדרך כלל ברוחב 1.40 מ’ (“מטר בד” הוא בדרך כלל מלבן במידות 1.40*1.00 מ’). שימו לב גם לכיוון הדוגמא בבד החדש. שימו לב להבדלים בין שיטת הריפוד שלכם לבין השיטה המקורית, הם עלולים להתבטא בגיזרה.

הסרנו מהכסא את הריפוד, הספוגים ורצועות המושב, בדקנו מה מתנדנד והדבקנו בשפע דבק נגרים “אלמרס” (מין דבק פלסטי אבל צהוב).

דוד איתן הוזעק לחידוש הפוליטורה, והביא איתו פתיתים צהבהבים אותם ניסינו להמיס בכוהל המתאים לפוליטורה, סגול ומסריח. הפתיתים לא ממש נמסו גם לאחר כתישה והשריה, ובשלב מאוחר יותר עברנו לפוליטורה מוכנה. זה לא חומר לשידות בידרמאייר, אך לצרכינו הוא הספיק. היישום ע”י הספגת פיסת בד ישנה, מריחה קלה, וחזרה על התהליך פעם ביום עד לקבלת הגימור והגוון הרצויים. בין השכבות שיוף עדין בנייר לטש 0 או צמר פלדה עדין. החלופות הריאליות האחרות הן שיוף כל הפוליטורה הישנה עד העץ ומריחת לכה תעשייתית של טמבור, נירלט או לכה מיובאת (לזור לסוגיו), או שיוף קל של הפוליטורה וצביעה בצבע אטום מגוון כמו פוליאור, אוניאור ודומיהם.

לאור כמות התפרים שנמצאו בריפוד מצד אחד, וחוסר ניסיוני בתפירה מצד שני, הוחלט למצוא שיטת ריפוד ללא תפירה. שיטוט באינטרנט הניב את שם החנות “ז’ק ורון” בחולון, כמי שמוכר את כל הציוד הדרוש לרפדים, ומוכן לתת עצות בחפץ לב (ואכן האיש בחנות הקדיש לי מזמנו, נתן עצות וגם מכר את כל הציוד הדרוש). ספוגים קונים אצלו או באחת החנויות בדרום ת”א המתמחה במוצרי ספוג. בד אפשר אצלו, אנחנו קנינו בנחלת בנימין.

רצועות המושב עשויות שתי וערב. מקפלים קצה אחד של הרצועה ומחברים לכסא בעזרת אקדח סיכות (סיכות 8 מ”מ לפחות). חיבור הקצה השני דורש מתיחה, והוחלט שאני אמתח בכוח, והילדים יחברו את הרצועה בפטיש ומסמרים. כיוון שגודל ראש המסמר נראה גבולי, הוספנו שייבות מתכת להרחבת שטח המגע עם הרצועה.

וכך נראה המושב לאחר השלמת רצועות השתי וערב: 

השלב הבא היה פריסת בד ביטנה וחיבורו לכסא בסיכות:

מטרת בד זה היא למנוע מספוג המושב בבוא יומו להתפרק דרך רצועות המושב ולאבד נפח. ניתן להשתמש בכל שארית בד פשוטה. יש להקפיד לקפל את השוליים לפני ההידוק ליצירת שכבה כפולה ועמידה יותר.

על גב הכסא חובר בסיכות ספוג לבן בעובי ס”מ אחד. חיתוך הספוג נעשה במספריים, וחיבורו בכמה סיכות בודדות. ספוג המושב היה בעובי 6 ס”מ, וחיתוכו מסובך הרבה יותר שכן בלתי אפשרי ליצור קו ישר ואחיד ללא מסור מיוחד. הספוגים שלנו הגיעו חתוכים למידה משלושה צדדים, את התאמת הספוג לקשת בחלקו האחורי של המושב עשינו עם סכין יפנית, בחיתוך גס ובשיטת ניסוי וטעייה.

ועכשיו הגענו לריפוד. לקחנו את הריפוד המקורי, ניסינו להלביש את הכסא וחיפשנו פיתרון לכל תפר שמצאנו, כאמור מבלי להשתמש במכונת תפירה ובמחט. הרבה מחשבה, ניסוי וטעייה, הושקעו בסדר הריפוד כדי שלא להיתקע במצב ממנו אין חזרה.

הנה “הנשק הסודי”, אותם פסי קרטון ממוסמרים באמצעותם חיברנו את הבד לכסא תוך קבלת קו ישר, ראו הקווים האנכיים בצידי משענת הגב. פריט שימושי נוסף היה סיכות ארוכות המשמשות לחיבור ולמתיחה זמניים עד להידוק הבד. קניתי גם מחט מעוקלת וחוטים עבים, אך לא השתמשתי בהם. יתר כלי העבודה סטנדרטיים לחלוטין: פלייר לשליפת מסמרים, מברג שטוח לשליפת סיכות, אקדח סיכות, פטיש, ו(חשוב מאוד): זוג מספרי בד טובים.

 כעיקרון אם יש לנו מושב ריבועי פשוט, מהדקים סיכה אחת באמצע אחת הצלעות, מותחים ומהדקים סיכה במקום הנגדי, אחר כך בצלע השלישית והרביעית. העיקרון דומה לסדר הידוק האומים לאחר החלפת צמיג ברכב. רק אחר כך עוברים לכל הסיכות הקטנות האחרות. במקומות שכמה שכבות בד מונחות זו על זו יתקשה אקדח הסיכות לתפוס, ויהיה עליכם להשתמש במסמרים עם ראש רחב.

שימו לב, הבד צריך להיות קצת יותר גדול מהדרוש. את שולי הבד רצוי לקפל כסנטימטר פנימה, כך שהסיכה תחדור שתי שכבות בד. הדבר מגן על שולי הבד מפני פרימה.

ועוד אזהרה לפני גזירת הבד: בשני כסאות זהים לכאורה היו הבדלים במידות הבדים, מדדו וחתכו את הבד לכל כסא בנפרד. השקיעו בזוג מספריים טוב, אחרת תתקשו לחתוך בקו ישר.

פתרנו את המקום בו חודרות הידיות את הבד, בעזרת כמה מסמרים שצבע הבד מסייע להסוות:

הקווים האנכיים הישרים במשענת הגב:

ההחלטה שלא לתפור התבטאה גם בקיפול הפינות והידוקן מתחת למושב:

 ולסיום הידקנו לתחתית המושב בד ביטנה פשוט שתפקידו למנוע כניסת אבק לחלל המושב.

והנה המלאכה המוגמרת לפני העברתה אחר כבוד לסלון:

הערה מאוחרת: מדי פעם חוזר לפוסטים ישנים, ושואל את עצמי מה הייתי עושה היום אחרת. כזכור אלו הכסאות הראשונים שאי פעם ניסיתי לרפד.

הכסאות אצלנו בסלון, עדיין שלמים ומתפקדים.שיטוט נוסף ברשת, קריאת בלוגים של מומחים ממני ועוד קצת ניסיון,מביאים להערות הבאות:

1. ריפוד המושב, ייתכן וכדאי בכמה שכבות של ספוג דק יותר, כאשר האחרונה עוטפת את מבנה המושב. ראו פוסט חדש יותר בו ריפדתי כמה כסאות.

2. ריפוד המשענת, אולי מוטב היה ספוג 2 ס”מ, ואת צידי המשענת לצפות באקרילן לפני הריפוד.

3. רפד מקצועי היה כנראה מפרק את משענות הידיים לפני הריפוד, ומחזיר אותן לכורסא לאחר הריפוד הסופי. כך היה מתקבל ריפוד מושב מתוח באופן אחיד.מצד שני פירוק המשענות עלול היה להיגמר בגרימת נזק. לשיקולכם.

לתוכן זה נכתבו 45 תגובות

  • החנות בה קניתי את הרצועות והמוזכרת כאן בפוסט, כנראה נסגרה מאז. איני מכיר חנות אחרת לצרכי ריפוד, מציע שתנסי בחנויות שמוכרות בדי ריפוד, אולי באחת מהן יוכלו לכוון אותך.

   את הרצועות מחברים למושב במסמרים או סיכות, שימי לב לבחור כאלה שיהיו מספיק חזקים ולא יישלפו

 • כמו”כ חשבתי להדק סיכות מאחורה בצורה גלויה אבל מסודר כזה אחת מתחת השניה .
  זה נורא?

  • כחובבים שלא יודעים לתפור, כל אחד מוצא את הקומבינות שלו, ומה הוא מוכן לעשות שלא ברמה מקצועית. אצלי נמנעתי מסיכות גלויות בגב הכסא, ע”י קנית אותו סרגל עם המסמרים הבולטים. יש גם סרטים להדבקה בדבק חם או לנעיצה, לחפות על סיכות גלויות

 • שלום וברכה
  התחלתי לרפד את הכסאות והאקדח הידני שלי זייף.
  שאלתי מחבר נגר אקדח חשמלי עם סיכות באורך 12 ממ אבל ראיתי שראש הסיכה ברוחב דק משו כמו 4 ממ (משמש בעיקר להידוק גב דיקט לארון וכדו)
  האם זה יעשה את העבודה או שעדיף משהו אחר? באקדח הידני שלי היה רוחב משו כמו 8 או 10 ממ

 • הסרתי את הרצועות מהכסא ולפני שקניתי רצועות חדשות מישהו אמר לי שאולי עדיף שבמקום רצועות כדאי שאחתוך דיקט בגודל המתאים ואקבע אותו במקום הרצויו מה לדעתך באמת כדאי ואם כן איזה עובי דיקט והאם הדיקט לא יגרום להגבהת יתר במושב? תודה מראש. דוד.
  (לא הצלחתי לצרף תמונה אך מדובר בכסאות של שולחן אוכל שגם המשענת כולה מרופדת מהסוג שראיתי באחד הפוסטים שיש אצלך בבית)

  • דוד, ריפדתי כמה מושבי כסאות על דיקט, יש סדרה של 5 פוסטים “שיפוץ כסאות עץ”. עובי הדיקט לפי מה שהיה לי, מ- 12 מ”מ ומעלה, ואכן זה יכול להגביה את המושב בכמה ס”מ. אני גבוה אז זה לא מפריע לי, אבל עם קצת יכולות נגרות אפשר לנסר את הדיקט לגודל המתאים ולשקע אותו בגובה המתאים במסגרת הכסא. תקבל כסא בגובה המקורי אבל עם מושב יותר קשיח, כלומר מושב ששוקעים בו פחות בעת הישיבה

 • שלום וברכה אחלה הסבר .. הבנתי הכל.
  שאלתי היא בכסא שהתרופפו הרצועות שמתחת לריפוד ושוקעות למטה. האם חייב להוריד אותם ולשים רצועות חדשות או שניתן בעצם למחזר אותם על ידי מתיחה קלה והידוק עם סיכות?

  • אם הרצועות התרופפו, זה אומר שאיבדו את גמישותן. אם אתה כבר מפרק עד לרמה שתוכל להדק אותן – תחליף.
   אם אתה רוצה לאלתר ויש לך גישה לרצועות מלמטה – אפשר לנסות לדחוף חתיכות קטנות מגולגלות של ספוג 1 ס”מ בינן לבין הספוג. או יעבוד או שלא, אני לא הצלחתי בכסאות אחרים אצלי כיוון שהמרווח בין הרצועות היה קטן מדי
   יעקב

 • שלום
  אני מתכנן ראש מיטה שיהיה עשוי לוחות סנדוויץ כל אחד מהם יהיה במידה 24/42 ס”מ.
  באיזה עובי ספוג עדיף להשתמש 2 או 3 ס”מ?
  משה

  • משה שלום,
   לא התנסיתי, זה עניין של נוחות אישית. לפי המידות שציינת מניח שיש כמה וכמה לוחות שתרצה לרפד – תוכל לנסות ולראות מה מתאים לך.
   שים לב שמאז שכתבתי את הפוסט הזה התקדמתי קצת ביכולות הריפוד שלי. חפש במאמרים שלי כאן ב”בידיים” על שיפוץ כסאות (יש סדרה של חמישה מאמרים כאלה), באחד מהם מודגמים ריפוד מושב וגב של כסא, כאשר לאחר הספוג באה שכבה של אקרילן או של ספוג 1 ס”מ, העוטפת את המושב כולו. בשיטה זו הפינות מעוגלות והריפוד מרגיש נוח יותר.
   בהצלחה, יעקב

   • אכן מדובר על ריפוד של שנים עשר לוחות, (שני שורות של שש),
    אשמח לשלוח תמונות של התוכניות, ההרכבה והגמר.
    אגב שמתי לב שרק האקרילן והבד עוטפים את הלוח ומהודקים מאחורה, למה לא גם הספוג ה”ראשי”?
    אצלי בראש מיטה כדאי ג”כ לעשות זאת?
    תודה רבה על המענה
    משה

   • שלום
    אכן מדובר בשנים עשר לוחות (שני שורות של שש).
    אשמח לשלוח תמונות של התוכניות, הביצוע והגמר.
    אגב שמתי לב שרק האקרילן והבד עוברים לצד האחורי ומהודקים שם, ואילו הספוג “הראשי” לא, למה?
    גם אצלי בראש מיטה כדאי לעשות ככה?
    תודה רבה
    משה

   • משה,
    חפש באתר המצוין של אביבית פורת “סיפור כיסוי”, את הפוסט המדגים איך ריפדה כסא ישן. יש שם הסבר טוב יותר מכל מה שאני אוכל לכתוב, איך ולמה עוטפים את החזית ואת הדופן בספוג 1 ס”מ או באקרילן, כדי לעגל את הפינות. גם ההסבר שלה על מלאכת הריפוד – אין שני לו.
    יעקב

 • ערב טוב,

  אני מעוניינת לרפד 2 כורסאות כמו שבתמונה המצורפת. אני רוצה לתפור כיסוי שיתלבש על הריפוד הקיים (המושב והמשענת מחוברים ובפירוק נראים כמו מזרון).

  עם איזה סוג בד אתה ממליץ לעבוד? מחפשת אופציה זולה.

  האם קנבס טוב?

  אשמח גם לקבל המלצה לחנות בדים באזור המרכז.

  שאלה נוספת,

  אני מעוניינת לרפד ולמלא כריות. איפה יש חנות באיזור המרכז לקנות מילוי לכריות?

  תודה מראש :)

  • אפרת שלום,
   במדרחוב נחלת בנימין בתל אביב, יש חנויות רבות המוכרות בדי ריפוד זולים יחסית. איני מבין מספיק כדי לקבוע האם קנווס מתאים או לא, המעט שאני יודע הוא שבד ריפוד צריך להיות עבה וחזק, ושקונים אותו בחנות שמוכרת בדי ריפוד…
   לגבי כריות, יש לי ניסיון עם קניית כריות מוכנות וציפויין, לא עם מילוי קיימות. ייתכן שבחנויות הבדים יאמרו לך מי מוכר חומרי מילוי מתאימים

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן