דלת בשימוש חוזר – חלק א'

מידע כללי-
 • זמן השלמה: יומיים
 • רמת קושי: סביר
 • עלות: מעל 250 ש"ח
 • ידע נדרש: נגרות (מתקדם)
חומרים+
 • דלת ישנה
 • מנעול 101
 • משקוף חדש במידות מתאימות
 • צירי פייפ 8 מ"מ
כלי עבודה+
 • זווית נגרים
 • כלי רב תכליתי עם ראשים כמפורט
 • להב מתכת למסור אנכי
 • מברגה / מברג ידני
 • מטר
 • מסור אנכי
 • מפסלות
 • מפתח שוודי
 • מקדחה / מקדחה ידנית
 • מקדחי עץ
 • עפרון
 • פטיש
הדפסה

לקראת יום ההולדת של התאומים הגיע הזמן לחלק את חדרם המשותף. עלה צורך בדלת נוספת, וזו נמצאה במכולת השיפוצניק באחד הבתים הסמוכים, יומיים לאחר שקניתי בהמלצת "בידיים" Treasure Wheels.

יש לי דעה קדומה בעד דלתות העץ החסונות של פעם – דלת זו בת כ- 50 שנה, צורתה נשמרה ומילימטר לא זז בחיבורי הסין-וגרז בפינות. העץ קצת יבש אך ללא נזקי רטיבות, והצבע במצב קביל וניתן לחידוש. העץ הוא אורן קליר משובח המצופה בצבע בלבד – במקרה של נזק לדלת פשוט מעבירים מברשת צבע על המקום הפגוע, עם או בלי החלקת שפכטל. הזיגוג נשבר בעת ההשלכה למכולה, ולכן הוסר לחלוטין.

דלתות הפנים של היום עשויות שתי שכבות דיקט וביניהן מילוי הקושר ביניהן – חלת קרטון או יציקה כלשהי ממשפחת ה- MDF או הסיבית. על הדיקט גימור מתועש אחיד כגון PVC או פורניר החוסך בין היתר צביעה תקופתית. גם אם לדלת מסגרת קשיחה ראויה, פוטנציאל הנזק במקרה של מכה קטנה בציפוי עשוי להיות מדהים עד בלתי ניתן לתיקון, כפי שזכה אחד מבני לגרום לדלת יוקרה מצופה פורניר בבית חמותי.

הנה הדלת במצבה הגולמי ליד המשקוף החדש והפשוט שנקנה במחיר כ- 200 ש"ח. הדלת התאימה תאורטית בגובהה וברוחבה, לעומת זאת כיוון הפתיחה הנדרש – הפוך.

 

לאחר פילוס וקיבוע המשקוף שנעשו יחד עם בנית קירות הגבס, הגיעה השעה לגשת למומחי "ביטר" לקנות פירזול.

ציר "פייפ" (מקטרת) שהגיע עם המשקוף היה קטן מדי והוחלף בציר בקוטר 8 מ"מ, 8 ₪ לציר. הצירים שסופקו עם המשקוף הוברגו החוצה והוחלפו, בעזרת מפתח שוודי:

 

 מיקום חלק הציר הנגדי סומן על כנף הדלת ונקדח קדח בקוטר 7 מ"מ:

 

הציר הוברג למקומו:

 

הדלת הורכבה לניסיון, ובהמשך אוזנו הצירים. כל אחד מ- 4 חלקי מערכת הצירים לדלת ניתן להברגה פנימה או החוצה, כל סיבוב שלם בערך מ"מ אחד באותו כיוון. לאחר כמה מחזורים של הרכבה ופירוק הכנף לשם סיבוב הצירים, הגענו לאיזון מספק.

 

כמה מילות אזהרה לגבי הכלים שתראו בהמשך. מסור אנכי, מקדחה חזקה והכלי המוזר דמוי הדיסק, הם כלים מסוכנים. אם אינכם בטוחים ביכולתכם להפעיל אותם בבטיחות, חפשו חבר עם נגריה מצוידת. חצי שעה עבודה שלו בנגריה, ומנגנון המנעול יושב לבטח במקומו.

כעת נלקח המנעול (פלד דגם 101, במחיר 25 ₪) והוצב מול הנגדית שסופקה עם המשקוף. המיקום המיועד על הכנף סומן תוך מתן תשומת לב לסטיות אפשריות בביצוע.

 

תחילה נחרצו הקווים האורכיים בעזרת כלי רב תכליתי, תוך שימוש בלהב העגול. הערה מאוחרת: דיר בלאק, זה לא מסור דיסק! זה כלי רב-תכליתי PMF של בוש, הלהב אינו מסתובב אלא רוטט 2 מעלות ימינה ושמאלה, והספק הכלי נמוך, זו גרסת החובבים. מסור דיסק הוא כלי מסוכן שמבחינתי אין להשתמש בו.

זה לא ממש דיסק, הלהב רוטט במקום להסתובב. נקנתה גירסת החובבים עם מנוע חלש יחסית, ועבדתי במהירות המינימלית – עדיין זה כלי שיכול לסטות ולחתוך מישהו. זהירות. אח"כ נוסרו הקווים לעומק בעזרת להב ישר ברוחב כ- 3 ס"מ:

 

וכך נראו החריצים לפני תחילת עבודת הפינוי:

 

נקדחו שני חורים בקצוות:

 

והוחל בעבודות פינוי, ראשית בעזרת הלהב הצר של הכלי הרב תכליתי:

 

די מהר הגיעו המגבלות שלו, ועברתי לחירור שיטתי ולכרסום בעזרת המקדחה. שוב, זו מקדחה של 600 וואט עם יותר מדי כוח שמחכה לחוסר תשומת לב של המפעיל.

 

בהרכבת ניסיון, לא נכנס המנעול למקומו. השמש החלה שוקעת, ובמרפסת עדיין לא הושלמו זוטות כגון חיבור גוף התאורה. טלפון לדוד איתן, כמה מדידות והוחלט כי יש להרחיב את החריץ. הבעיה היתה לא ב- 3 הסנטימטרים הראשונים שנחרצו בעזרת הכלי הרב תכליתי (אוף, אין שם בעברית לדבר הזה), אלא בעומק רב יותר בו לא הספיקו 10 מ"מ של המקדח הרחב ביותר בארגז הכלים. איך אמרה ויויאן לי ב"חלף עם הרוח" – מחר יום חדש.

 

בבוקר קמו לעזרה כמה מוותיקי אוסף הכלים הישנים שחברים תורמים לי. לא ממש מושחזים אבל כמה מכות פטיש על ראש המפסלת – והחריץ מתחיל להתרחב.

 

עוד כמה גילופים, חציבות, התאמות, בדיקות ופירוקים, והעבודה מוכנה להכנסת המנעול:

החריץ למפתח נחרץ, ואת החור לידית ניסיתי לקדוח עם מקדח כוס:

 

אולם כוס זו הגיעה ללא מקדח מוביל, המקדחה כאמור חזקה מדי, ובהיעדר מקדחת עמוד התקשיתי לייצב אותה בקידוח על הרצפה. זהירות – לא עובדים עם מקדח כוס ללא מקדח מוביל! זה מסוכן ועלול להביא לפציעה. ראו בהמשך חלופה אחרת ובטיחותית יותר למקרה שנתקעתם כך.

עברתי לחירור סביב החור במקדח בקוטר קטן, ולהוצאת המילוי בהמשך. אל דאגה – הרוזטה סביב הידית תסתיר את הבושה. על הדרך נקדחו חורים עוברים לסיוע בסימון בצד הנגדי של הדלת.

והנה המנעול, הידית והמפתח לאחר סיום ההתאמות:

 

הרכבת ניסיון מוצלחת ובדיקה שהלשונית הקפיצית, הידית והמנעול עובדים היטב:

ועכשיו ניגש לחיתוך הצירים הישנים. ג'יגסו, מסורית מתאימה למתכת, זהירות בייצוב הכלי וחמש דקות עבודה (הערה מאוחרת: שימוש בג'יגסו בצורה כזו עלול להיות מסוכן ואינו מומלץ. את הדלת אמורים להשכיב אופקית ולקבע למשטח יציב בגובה נוח לעבודה, ולוודא מרווח עבודה למסורית מבלי שתפגע במשהו. מומלץ לנסר ניסור קטן כזה ידנית בעזרת מסור כזה עם להב למתכת):

החיתוך נעשה קצת בתוך העץ, כדי שהשפכטל יכסה את ראש הציר החתוך. הדלת הורכבה שנית:

והמראה המוזר מצד הצירים החדשים, מה עושה פה הכנה למנעול?

 

הקטנה קצת הזדעזעה ממצב הצבע הקיים בדלת – הלכלוך, החורים, השריטות והעובדה שהגוון אינו סגול, אולם נהנתה להיכנס ולצאת מהחדר דרך המקום שהזיגוג אמור להיות בו. בחודש הבא נספר על סתימת החורים, בחירת הזיגוג והצביעה, וגם על כמה עיזים שבאו לבקרנו, בייחוד בדלת השניה שהיתה אמורה להיות פשוטה יותר להרכבה.

הדפסה

אודותי

פורסם ב מדריכים ומתוייג תחת , , , . שמור את הקישור הישיר.

27 תגובות לדלת בשימוש חוזר – חלק א'

 1. נעה:

  שלום,
  שאלה קצת מוזרה, אבל האם יש לך את המידות של החלונות של הדלת?
  מאוד יעזור לי,
  תודה, נעה

  • הי נעה,

   לכל דלת מידות אחרות, בייחוד כאשר מדברים על דלת בת 60, ושאינה מייצור סידרתי, כלומר לא משהו שאת יכולה לקנות ב"פנדור", ועוד יש בה חלונות במידות לפי טעמו של האדריכל או הנגר.

   נדמה לי שמידות הכנף (כלומר מידות פנים המשקוף לאחר הרכבתו) פה הן בערך 75/200, זו הדלת שמצאתי. הקורות בצדדים ולמעלה הן בעובי 9-10 ס"מ ועליהן סרגלי זיגוג. הקורה באמצע צרה יותר, וזו שלמטה – רחבה יותר.

   חפשי את חלק ב' של מדריך זה, אולי יסביר טוב יותר איך לקחתי מידות לזיגוג.

 2. ירון:

  מה קוטר הקדח עבור ציר הפייפ?

  • הי ירון,
   קוטר הקדח תלוי בציר הספציפי שקנית, וגם קצת במצב העץ במשקוף הדלת.
   אצלי היה למיטב זכרוני 7 מ"מ.
   הקוטר צריך להיות קטן מהקוטר החיצוני של הבורג כולל התבריג, וגדול מקוטר קנה הבורג.
   משקופים עשויים בדרך כלל מעץ רך כמו אורן ואמורים להיות מוסגלים לקבל בורג שמוברג אליהם בכוח. אצלי במשקוף בן 50, העץ נסדק סביב מקום ההברגה.

 3. מוטי:

  היי יעקב,
  נהניתי לראות את עבודתך החידוש שעשית.
  בפניי פרוייקט חידוש של דלת כניסה מעץ (צ עם על מיני ריבועים בולטים וכו') שאני מתלבט איך לשייף בצורה הכי מהירה ויעילה – מה דעתך?

  • מוטי שלום,

   אם הדלת תקינה – נפתחת, נסגרת וננעלת כמו שצריך – אשריך, יש לך פה רק פרויקט של צביעה.

   סביר שהדלת צבועה בצבע או לכה על בסיס טרפנטין ולכן איני יכול לשים את ראשי שצבע על בסיס מים יתפוס מעליה, ולכן אולי תצטרך צבע על בסיס טרפנטין. מציע שתתייעץ עם השירות הטכני של יצרן הצבע (לטמבור ולנירלט יש מענה טלפוני יעיל ומקצועי). ככלל אני נוטה לצבעים על בסיס מים גם כאשר הדבר דורש צבע יסוד.

   אם הדלת חשופה לשמש ישירה או לגשם, אתה צריך להיות עוד יותר זהיר בבחירת הצבע ובביצוע.

   אם מדובר בצבע אטום – שיוף קל להסרת צבע רופף ולחיספוס קל של הצבע הקיים, ויש לך תשתית לצבוע עליה. אם מדובר בלכה, כל שכבה נוספת תכהה את הגוון ותעלה את הברק ולכן אתה צריך לשאול את עצמך לאיזה גוון ולאיזו רמת ברק אתה רוצה להגיע.

   משטחים של צבע ישן אפשר ללטש עם מלטשת אקסצנטרית (יעילה יותר אבל דורשת מיומנות, דורשת פירוק הדלת והעמדתה אופקית, ביד לא מיומנת עשויה "ליפול" לשקעים בין הקוביות תוך גרימת נזק למישוריות המשטח) או מלטשת רוטטת. השקעים בין הקוביות הם תיק, שיתאים לראש ליטוש של כלי רב תכליתי או למגרדי צבע וציקלינות למיניהם. אני לא אוהב מסירי צבע כימיים, לשיקולך אם לעבוד איתם.

   יעקב

 4. ילנה:

  שלום יעקב. קנינו דלת של חברת פנדור. אין בידוד אקוסטי בכלל. האם אפשר לשפר את הבידוד בבית באצמנו?

  • ילנה שלום,

   אם הדלת באה ללא בידוד בתוכה, אין לך מה לעשות בעצמך – זה לא ריאלי לפרק את הדלת, להוסיף בידוד בתוכה ולסגור אותה.

   כן אפשר לעשות כמה דברים מחוץ לדלת, אם כי בתמונה הכוללת של בידוד אקוסטי, איני יכול להעריך את יעילותם:

   רצועת ספוג נדבקת בנקודת המגע בין הכנף למשקוף סביב הדלת – בזהירות שכן ספוג עבה או קשיח מדי עלול לפגוע בסגירת הדלת.

   סף תחתון המתברג או נדבק לדלת, וסוגר את הרווח לרצפה עם מברשת או פס גומי.

   יעקב

  • תומר:

   אפשר להדביק טפט שעם (חפשו בגוגל – יש כאלה שמגיעים עם הדבק עליהם) על הצד הפנימי של הדלת – זה עוזר לבידוד האקוסטי

 5. ילנה:

  יעקב שלום. אולי תוכל לעזור לנו. קנינו דלת פנים בחברת פנדור.
  אין בידוד אקוסטי בכלל. בחברה ענו לנו שזה הסטנדרט.
  האם אפשר לשפר את בידוד האקוסטי בבית ?

 6. צביקה:

  שלום יעקב

  אני רוצה להחליף מיקום של ציר פיפ השאלה שלי אך אני מפרק מהמשקוף את הציר ומחבר בחזרה מבלי לפגוע במשקוף,כאשר אני יבריג זה יפגע לי במשקוף של הדלת מה עושים?
  מכיוון שיש דבק במשקוף ובחלק שצמוד אליו?

  • צביקה שלום,
   לפירוק ציר פייפ, הסר את הכנף, תפוס את הציר הבולט מהמשקוף עם מפתח שוודי, פלאייר פטנט או מה שיש לך, וסובב. יישאר חור במשקוף, אותו תוכל להמלא בשפכטל ולעשות תיקון צבע.
   לא הבנתי את השאלה לגבי הדבק, אם אתה חושש להוציא את הציר הישן כיוון שהוא דבוק והוצאתו תקרע חלק מהמשקוף, אתה יכול לנסר אותו עם מסורית למתכת (אם יש בכלל גישה), ולצבוע את הקצה שייראה. נסה בכל מקרה להוציא אותו בהברגה, זה יותר פשוט ותיקון הצבע יהיה יותר פשוט.
   יעקב

   • צביקה:

    הכוונה שהכנף דבוק..עשיתי תיקון בעבר ולא ידעתי להוציא את הציר מהמשקוף בגלל הכנף והתיקון החזיק מעמד שנה בערך ושוב נפתח לי הקדח במקום שמחובר ציר הפיפ בדלת,ולכן החלטתי שעכשיו אני צרייך להזיז גם מהמשקוף וגם מהדלת את הציר ולעשות תיקונים בדלת ובמשקוף .

    ניסיתי לשחק עם הכנף שמחובר למשקוף אבל הוא דבוק ואז אין לי מקום להבריג להוציא והלהכניס את ציר הפייפ מהמשקוף…

    השאלה גם אך אני מפרק את הכנף במינימום נזק ואם אפשר להשתמש בו שוב?

 7. יעל:

  יעקב שלום, הגעתי במקרה למדריך שלך בנושא הדלתות בשימוש חוזר.
  אנחנו עומדים לשפץ דירה בתל אביב והרצון הוא לשפץ אותה כמה שיותר "קרוב" לתכנון המקורי שלה, תוך רצון לשמור על "חומרים"- כגון דלתות וחלונות מעץ.
  האם יש לך במקרה המלצה לבעל מקצוע בעלות הוגנת שיכול לממש לנו את הרצונות- או להתאים דלתות ישנות שמצאנו בעצמנו ברחובות העיר בתקופה האחרונה או להתאים דלתות מפירוקים שאולי אותו בעל מקצוע אוסף בעצמו?
  תודה מראש,
  יעל

  • יעל שלום,
   איני מכיר בעלי מקצוע העוסקים בכך. יש כנראה בשוק הפשפשים מי שמוכר דלתות מפירוק במחירים מפולפלים, ויש בעלי מקצוע המתפרנסים מייצור דלתות וחלונות עץ חדשים לפרויקטים לשימור, אפשר לגגל, כאמור איני מכיר אישית.
   מה שעשיתי אצלי בבית כחובב לשימושי האישי זו ענייני הפרטי. שימי לב שגם אם תקחי בעל מקצוע הגון, סביר כי דלת מפירוק לא תעבוד חלק כמו דלת חדשה, וזה לא בהכרח "אשמתו" של אותו נגר. דלת מפירוק גם כובלת אותך למידותיה שאולי אינן הדבר האידיאלי לאותו פתח המתוכנן אצלך בבית.
   בהצלחה, יעקב

 8. תומר:

  יעקב שלום

  קראתי את המדריך והתרשמתי מהיכולות

  אני צריך ללטש משקוף של דלת ישנה בכדי להרחיב את הפתח בחצי ס"מ

  איך אתה ממליץ לעשות את זה?

  האם זה משהו שאפשר לעשות עם מלטשת (ומאיזה סוג)?

  ובמידה וכן האם יש מקום ממנו ניתן לשאול כזה כלי (חבל לקנות בשביל משהו חד פעמי, ולצערי לאף חבר שלי אין כזה דבר)

  תדוה מראש תומר

  • תומר שלום,
   ראשית אבקש לוודא שאני מבין:
   יש לך משקוף המחובר לקיר, ואתה מבקש להרחיב את הפתח בחצי ס"מ, נניח כדי להעביר איזה רהיט? מלבד זאת אינך רוצה לעשות שינוי בדלת, נכון? מניח שזו דלת פנימית ולא חיצונית, שכן אטימות הדלת למעבר רוח תיפגע.
   אם זה המצב, עובי המשקוף אמור להיות סביב 5 ס"מ, ולא אמור להיגרע מחוזקו אם יאבד חצי ס"מ. לבחירתך האם לכרסם בצד המנעול או בצד הצירים,
   לא התנסיתי בעבודה כזו, אזרוק כאן כמה רעיונות אבל ממליץ שתנסה להעלות שאלה גם בתפוז, בפורום נגרות ובאחד הפורומים העוסקים בשיפוצים.
   אם תרצה להשאיר את התוצאה, מניח שמתחילים מסימון בעיפרון של קו החיתוך משני צידי הדלת. ניסור שתעשה ע"י כלי רב תכליתי או מסור דיסק או מסור עגול (מסוכנים מדי לטעמי),פעם מצד אחד ופעם מצד שני, יחייבו הקצעה במקצוע ידני או חשמלי או שיוף עם מלטשת סרט, כדי לקבל תוצאה פחות או יותר ישרה. ייתכן ותוכל למצוא מסור ידני איתו תוכל לעבוד פעם אחת אחרי שתיצור לו שקע ממנו תוכל להתחיל.
   אולי אפשר גם לעבוד מההתחלה עם משייפת סרט, מקצוע ידני או חשמלי, ולתקן בפינות עם כלי רב תכליתי או איזמל.
   בכל מקרה זה חתיכת תיק לקבל קו ישר לכל גובה המשקוף, איני יודע האם זה ריאלי למי שאינו נגר מומחה. העבודה תחייב גם שימוש בכמה כלים שונים שכל אחד מהם דורש מומחיות.
   בבית אימי נוסר פעם משקוף דלת המטבח בצורה די גסה (איני יודע איך), ולאחר שהוכנס המקרר, המשקוף הוברג והודבק חזרה למקומו, כאשר שפכטל וצבע מסייעים להסתיר את העבודה. האם פתרון כזה עשוי להתאים לך?
   יעקב

   • תומר:

    יעקב שלום

    מדובר בפתח לדלת הזזה כפולה כך שאין בעיה עם צירים או מנעול, הדלת מפרידה בין שני חדרים והיא סגורה תמיד ההרחבה מיועדת לשידה שאמורה להתאים בפתח ורחבה ב3 מ"מ מרוחב הפתח (ואין אפשרות לקצר את השידה).

    תומר

    • אוקיי, אז אתה רוצה לכרסם 2-2.5 מ"מ מכל צד, מהרצפה ועד נניח גובה מטר? ומוכן לקבל שזה אולי לא ייצא הכי ישר? כלומר, אתה מניח שהשידה תישאר שם לנצח?
     בתחושתי, מקצוע ידני\חשמלי או מלטשת סרט. סמוך לרצפה אולי גם מפסלת.
     לי אין כלים כאלה, ולמיטב ידיעתי אף אחד לא משכיר כאלה.
     אם אתה מוכן לנסות לעבוד בכלים חלשים ומוכן שזה ייקח לך הרבה זמן, אולי כדאי להתחיל בגירוד הצבע בעזרת להב של סכין יפנית (ראה הפוסט שלי על שיפוץ כורסא), בדירה ישנה אתה יכול לפעמים לקבל מ"מ מכל צד רק מלהוריד את הצבע. אח"כ נסה מלטשת חשמלית מלבנית חזקה עם נייר מאוד אגרסיבי (נניח מספר 40). מלטשת כזו אמור להיות יותר קל לשנורר ממישהו. הבא בחשבון שמלטשת כזו מיועדת ליישור משטחים ולא להורדת חומר, תצטרך לעבוד קשה.
     האם השידה ברוחב אחיד לכל גובהה? האם כל כך חשוב לשקע את השידה בתוך פתח הדלתות, ואי אפשר פשוט להניח אותה לפניהן תוך אובדן כמה ס"מ?

 9. מיכל:

  שלום יעקב,
  קראתי את הכתוב והתרשמתי מהרעיון, מהיצירתיות ומהביצוע. כל הכבוד!
  אשמח אם תוכל לתרום לי מנסיונך:
  אני גרה בדירה ישנה ומתכננת שיפוץ, הכולל שינויים בחלוקה פנימית, הריסת קירות בלוקים, והתקנת קירות גבס. האם ניתן לדעתך לעקור את הדלתות הישנות עם משקופיהן ולעשות בהן שימוש חוזר בחלוקה החדשה? מדובר על דלתות עץ, חלקן משולבות בזיגוג דוגמת הדלת שמצאת, וחלקן ללא זיגוג.
  לצערי, אין לי את הידע הנדרש בנגרות, ולכן כל העבודה תוטל על השיפוצניק.
  האם זה ריאלי (טכנית וכלכלית), בהנחה שהמידות וכיווני הפתיחה תואמים למתוכנן, או שאין מנוס מקניית דלתות חדשות?
  תודה,
  מיכל

  • מיכל, זה תלוי בעיקר בשיפוצניק ובמצב הדלתות הקיימות.
   עקירת משקוף היא פעולה שלהערכתי לא תיגמר בטוב.
   התאמת דלת ישנה שמצבה טוב, למשקוף חדש במידות ובכיוון פתיחה מתאימים, היא עניין פחות מסובך, השיפוצניק שעבד אצלנו לפני כעשור הצליח בכך היטב.
   להחליף כיוון פתיחה של דלת זה עניין למשוגעים, ואם יש לשיפוצניק שלך נגר שיחייב אותך בעלות הריאלית של העבודה, זה כנראה יעלה יותר מאשר דלת חדשה.
   מציע שתדסקסי את העניין עם השיפוצניק, אולי גם תראי לו את שתי הכתבות, ותחליטי לפי מידת התלהבותו ולפי עלות העבודה.
   בהצלחה ושנה טובה, יעקב

 10. נעמה שלום,
  המפתח הוא התאמת מידות המשקוף והדלת. ראי גם שבדלת פתיחה, בחתך הדלת
  (חתך הוא מה שאת רואה כשאת מסתכלת על הדלת מהצד, "עובי" הדלת) בדרך כלל יש מגרעת (פלץ). יש לבדוק רוחב הדלת מול רוחב המשקוף במקום התואם.
  לי היתה הפריבילגיה להתקין משקופים חדשים בקירות גבס חדשים כך שיכולתי להתאים את המידות.
  אחת הדלתות שלך רחבה מדי ב- 9 ס"מ, זה אולי בר תיקון (ואולי לא) אצל נגר שיפרק את הדלת לגורמיה, ינסר ויחבר מחדש.
  התקנת דלת הזזה זה תיק נפרד, והשאלה הראשונה היא האם יש מקום לפתיחת דלת כזו.
  שתי הכנפיים שיש לך קצרות ב- 7 ס"מ, בעוד מרחק סביר של דלת מהרצפה הוא חצי ס"מ עד ס"מ אחד. זה לא בר תיקון.
  לא ריאלי לעקור משקוף דלת ולהחליף אותו במשקוף רחב ונמוך יותר, בקיר בלוקים זו עבודה לשיפוצניק מקצועי, בקיר גבס זה ייגמר בהריסת חלק גדול של הקיר.
  אחרי כל זה, אם תמצאי דלת במידות מתאימות, צירי פייפ קודחים עם כל מקדחה ביתית, ומנעול חדש חפשי בחנות מקצועית בהתאם למה שאפשר לקדוח ולחרוץ עם מקדחה ומפסלת ידנית. אולי כדאי להזמין מנגר דלת במידות מתאימות ללא גימור וזיגוג, אבל עם צירים ועם מנעול מותקן.
  ראי גם החלק השני של הכתבה לגבי זיגוג, גימור וצביעה.
  בהצלחה, יעקב

 11. נעמה:

  ליעקב
  תודה רבה על הזריזות בתשובה, לי לקח עוד קצת…
  הדלת הנוכחית נפתחת ימינה, 62*204, ועשויה בסגנון חדש מדי ולא תואם את הבית הוינטאג'י והדלתות האחרות (מקוריות ישנות כמו שצריך). פרט לכך, היא דלת השרותים-אמבטיה, וככזו אני מעדיפה אותה סגורה לחיסכון במזגן, אך פתוחה להכנסת אור השמש החזק, לחסוך חשמל וליותר בריאות… הפתרון הברור – זכוכית, כלומר, שתהיה כמו חברותיה הישנות.

  יש לי (מצאתי וסחבתי/שילמתי קצת) דלת הזזה בגודל 63*197, ועוד דלת כזו בגודל 71*198, עם פתיחה שמאלה דווקא…

  האם תוכל לתת עוד כמה רמזים טיפים הדרכות … ? אין לי כלים משוכללים כל כך, אבל.. בהתמדה ושעל שעל, בסוף נגיע…

  בתודה רבה, נעמה

 12. נעמה:

  כבר השגתי דלת. אבל המידות של המשקוף לא מתאימות…
  יש מישהו שמעוניין בעבודה הזו? (:
  בתודה

  • נעמה, אני מנגר להנאתי וכתחביב, לא כמקצוע.
   שום בעל מקצוע לא יעשה עבודה כזו במחיר שישתלם יחסית לדלת חדשה, כך שאם את בעניין, זה תיק לעבודה עצמית.
   אם הבעיה היא בגובה הדלת, קיצור הדלת פשוט יחסית.
   במידה והמשקוף רחב מהדלת ולא מקובע עדיין לקיר – מציע להצר את המשקוף למידה של הדלת. גם כך תהיה מספיק עבודה בהתאמת הצירים והמנעול.
   אם המשקוף מורכב והדלת צרה או רחבה מדי – חפשי ברחוב דלת אחרת.
   בהצלחה

 13. ניבה:

  אני אוהבת את הדלתות הישנות. לא מצאתי בכל חיפה נגר שיהיה מוכן להתאים לי משקוף לדלת הישנה שלי :-(.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)