גן הורים

הדפסה

במקום להפקיד את חינוך ילדינו בידי "נשות מקצוע" ש"זהו תפקידן", ניתן להחזיר את תפקיד חינוך הילדים לידינו על ידי הקמת גן הורים. גן הורים מהווה אלטרנטיבה חינוכית חברתית, סביבתית וכלכלית, אך הקמתו ותפעולו דורשים לא מעט אנרגיות וזמן. איך עושים את זה? פרטים במאמר שלפניכן/ם.

מהו גן הורים?

גן הורים הוא גן שבו קבוצה של משפחות מתארגנות יחד לטפל בילדים כקהילה.

קיימים מספר מודלים של גני הורים, אך המשותף לכולם הוא שההורים הם אלה האחראיים על החינוך של הילדים שלהם באופן ישיר ועקיף. מודלים לדוגמה:

 1. ההורים הם הגננים בגן, הגן נמצא בבית של אחת המשפחות או במבנה שכור או שעושים רוטציה בין הבתים של המשפחות.
 2. שוכרים את שירותיה של גננת או גנן, ובנוסף בכל יום נמצא הורה אחד או שניים עם הגננ/ת.

סיפורו של הגן שלנו

ילדים חופשיים...

ילדים חופשיים...

כבר כמעט שנתיים, מתקיים גן ההורים שלנו במושב שדמה (ליד גדרה). זה התחיל משתי חברות שלי, עלמה והילה, שהחליטו להקים את הגן והזמינו אותי ועוד חברה להצטרף. באותה תקופה התחלתי לעבוד במשרה חלקית וחיפשתי מסגרת אלטרנטיבית לבן שלי. במשפחתונים "רגילים" נמסר לי שלא יקבלו אותו ליומיים-שלושה בשבוע כי הוא תופס מקום של ילד שבא באופן מלא, כך ששמחתי מאוד לקבל את ההזמנה להקים גן הורים.

הבן שלי היה בן שנה כשהתחלנו – ארבע אמהות וארבעה תינוקות. לאט לאט התחלנו לגדול ולהתפתח: הצטרפו משפחות נוספות, חלק עזבו כי עברו דירה או כי לא התאים (להם או לנו) שיישארו, ואז שוב הצטרפו עוד משפחות. כיום הגן מונה 7 משפחות עם 8 ילדים.

לאורך השנתיים הללו התמודדנו עם שלל נושאים ואתגרים שעלו על הפרק: קליטת משפחות חדשות, בניית קהילה, התמודדות עם ילד בעל התנהגות אלימה במיוחד שהצטרף לגן, התמודדות עם קונפליקטים בין הילדים או בין ההורים, מעבר למבנה דום (כיפה גאודזית) במשק ועוד.

עם כל הקשיים והאתגרים שעלו, אני יכולה להעיד שהגן הוא אחד הדברים הטובים ביותר שיצרתי בחיי בשנים האחרונות: קהילה חמה, תומכת ואוהבת – ממש שבט קטן. בימינו, בחברה שבה אנחנו חיים, זהו בהחלט דבר נדיר ששווה להתאמץ וליצור אותו בעצמנו. מנסיוננו, ניתן לייצר קהילה מאוד חזקה גם אם לא גרים על אותו שטח או אפילו בשכנות קרובה (אם כי כמובן זה מקל על העניינים..).

אלטרנטיבה חינוכית-הוליסטית

גן הורים מהווה אלטרנטיבה חינוכית מבחינה חברתית, סביבתית וכלכלית:

מנגנים ביחדחברתית: בגן "רגיל", הדמות שמגדלת את ילדינו עבורנו (גננת), הינה דמות חיצונית זרה, שאינה לוקחת חלק בחיי הילדים מחוץ לשעות הגן. בגן הורים, הגננות הן דמויות מוכרות, שהינן חלק מהקהילה של הילדים והילדות; הם יפגשו את הדמויות הללו אחר הצהריים, בבתים שלהן, בטיולים, בחגים, בסופי שבוע וכו'. בנוסף, בגן הורים, ההורים הם אלה שקובעים מה יהיו התכנים, הגישה החינוכית, איך יטופלו קונפליקטים בין ילדים/גננים, ועוד. ההורים אינם צריכים להסתמך על שיקול הדעת של מישהי שאינם מכירים לעומק, אלא יכולים לסמוך על חברים קרובים שיטפלו בילדיהם בדרך הכי טובה שאפשר. בגן שלנו למשל, כולנו משתדלות לתת הרבה כבוד לילדים, לקצב האישי של כל אחד מהם, לעודד שיתוף פעולה במקום תחרות, עם תשומת לב רבה על השפה שבה אנחנו מדברות עם הילדים ובינינו (אנחנו נוהגים לשנות הרבה את הניסוחים של ספרי ילדים – אולי אפרט על כך ברשימה נפרדת בקרוב…). בכך אנחנו מנסות לייצר אלטרנטיבה לתרבות החברתית השלטת סביבנו, של הישרדותיות, רמיסת החלשים, תחרותיות, חומרנות, אלימות מילולית ופיזית וכולי.

 

עובדים עם המריצהסביבתית: גן הורים מוצלח הוא הרבה יותר מגן – הוא קהילה. ובקהילה, באופן טבעי, מתפתחים קשרים הוליסטיים בין חברי הקהילה: הקשרים בין הא/נשים הולכים ומתחזקים, שיתופי פעולה נרקמים, ומתפתחת מערכת שמקיימת את עצמה במובנים רבים. בנוסף, הגן מעודד חיבור בין הילדים לטבע: במקום להשקיע בחוגים רבים לילדים, אנחנו מקיימים טיול בטבע בסביבה הקרובה בכל יום ראשון וגינה קהילתית בכל יום שלישי.

זהר כבר יודעת לעבוד עם פלאייר :-)אנחנו מטפחים סביבה שבה ילדינו לא יהיו מוטרדים לגבי קניית מותגים למיניהם, אלא יספגו את עבודת האדמה והאהבה לאדמה ולסביבה באופן זורם וטבעי וללא כל כפייה. הגישה החינוכית שמובילה אותנו היא שילדים זקוקים יותר מכל להיות בסביבת מבוגרים שעסוקים בעשייה משמעותית (כלומר לא יושבים מול מחשב או טלפון אלא עסוקים בעבודה שהתוצרים שלה גלויים לעין).

הילדים מביאים את מוטות הדום מהמחסןלכן, פעילויות רבות שאנחנו עושות בגן קשורות ברכישת כלים לחיים – הילדים מבשלים, מנקים, שוטפים כלים, בונים באדמה, מגננים, מנגרים וכולי, כל ילד/ה לפי הנטייה הטבעית שלה/ו. זאת מתוך אמונה כי חינוך לקיימות קשור גם בהקניית כלים לחיים ברי-קיימא.

כלכלית: בעוד גן פרטי עולה בין 1500 ל-3200 שח בחודש, וגן מועצה/עירייה עולה כ-750 שח לחודש, גן הורים יכול לעלות בין 100 ל-500 שח בחודש (תלוי אם שוכרים שירותי מבנה/גננת). מהתחלה דאגנו לשמור על תקציב נמוך: להשיג דברים יד שנייה או בחינם באמצעות אתרים כמו יד2 ואגורה ובאמצעות שוק קח-תן שמופעל כאן אחת לחודש; לייצר צעצועים בעצמנו מחומרים מהטבע; למעט בשימוממיינים ברגים ושייבותש בחומרי יצירה קנויים (אמנם אנחנו במושב אבל גם בעיר אפשר לאסוף אצטרובלים, חול, עלים..). ילדים יכולים להנות, ללמוד ולשחק בכל מצב – תתפלאו לגלות כמה מעט צריך לקנות בשביל גן מוצלח. היו דברים שלא התפשרנו עליהם – אנחנו מזמינים ירקות אורגניים מחקלאים מקומיים ואוכל יבש אורגני מחנות קהילתית שהקימה אחת מאמהות הגן. ועדיין, לרוב הגן עלה לנו לא יותר מ-150 ₪ לילד לחודש.

אז איך עושים את זה?

 1. כדי להתחיל: מצאו עוד משפחה אחת או שתיים שמעוניינות לקיים גן הורים. מספיק 2-3 א/נשים שמחויבים לתהליך הזה – וזה יקרה.
 2. פרסמו בקהילה המקומית ובקהילת החינוך הביתי האזורית שלכן. ניתן להתחבר לקבוצות אזוריות של חינוך ביתי דרך אתר החינוך הביתי בישראל: "באופן טבעי"סידור השבועי - מי נמצאת בגן ומתי
 3. כדאי כבר מההתחלה לחלק תפקידים בין ההורים: מישהי שאחראית על הקופה של הגן, מישהו שאחראי על קליטת משפחות חדשות, מישהי שאחראית על קניית אוכל והכי חשוב – מישהו שאחראי על הכנת סידור שבועי – אילו הורים נמצאים בכל יום.
 4. התמידו התמידו התמידו: אין שום בעיה לקיים את הגן בקטן עד שיצטרפו עוד משפחות. ככל שתדבקו בתהליך בניית הקהילה, כך הקהילה תהיה אטרקטיבית יותר עבור אחרים להצטרפות.
 5. מנגנים ביחד - אירועים קהילתייםהפגשו הרבה מחוץ למסגרת הגן: מפגשים אחר הצהרים, טיולים (כולל טיולי סופ"ש, קמפינג וכדומה), חגים, ימי הולדת וכולי. המפגשים האלה יחזקו מאוד את הקשרים בין הילדים ויעמיקו את החברות ביניכן.
 6. מסדו כבר מההתחלה מסגרת של "ישיבות צוות". אנחנו נפגשות אחת לשבועיים בלי הילדים לשיחה ודיונים על ענייני הגן: החלטות מנהלתיות (למשל: הרכב הארוחות, שעות פעילות הגן וכדומה), החלטות תוכן, התמודדות עם סיטואציות בגן, בניית קוד אתי ועוד ועוד. הישיבות גם מאפשרות לנו זמן חופשי לדבר בנחת ללא נוכחות הילדים – אנחנו לא רק הורים אלא גם חברות וחברים!
 7. קבלו החלטות בקונצנזוס: מניסיוננו, כאשר ישנם חילוקי דעות לגבי נושאים הקשורים בגן, הדרך הטובה ביותר לקבל החלטה היא בקונצנזוס ולא בהצבעה תחת עקרון "הרוב קובע". המשמעות היא שהדיאלוג על הנושא לוקח הרבה יותר זמן, אך בסופו של התהליך כולם יוצאים מרוצים ושלמים עם ההחלטה.
 8. תמיכה הדדית: בגן שלנו כל משפחה נותנת לפי יכולתה. היו תקופות של בעיות פיזיות של אחד ההורים, או משברים משפחתיים וכדומה, שגרמו לכך שפתאום משפחה אחת יכולה לתת פחות. אמא אחת אפילו יצאה ל"חופשת לידה" מהגן. לרוב מצאנו את הדרך לשמור על איזון הנתינה בין המשפחות כדי למנוע תסכול או מרמור, על ידי תרומה בדרכים אחרות – אם בהכנת ארוחות צהרים, הנהלת חשבונות, או בתרומה כספית גדולה יותר לקופת הגן.
 9. מעגל מנהיגות – לאחרונה נפגשנו כל הורי הגן עם איש החינוך המדהים, דני לסרי, לשיחה על נושאים שונים הקשורים בגן. אחד הדברים העיקריים שלמדנו בעזרתו הוא החשיבות של מעגל המנהיגות. על פי המודל שלנו אין אישה אחת או איש אחד שהוא או היא המנהיג/ה של הקבוצה. לכן חשוב לאפשר לכל אחת להנהיג בדרך שלה ולהאציל אחת על השנייה את הסמכות להיות עם הילדים כל אחת על פי דרכה והשקפתה. כלומר, לא לחפור יותר מידי בדרך האישית של מישהי אחרת מהקבוצה, אלא לשאול את עצמנו: האם אנחנו באופן כללי אוהבות וסומכות על הא/נשים שבקבוצה שלנו במהותן/ם? אם התשובה היא "כן" – אנחנו צריכות לסמוך על ההורים האחרים ולא לנסות לשנות את האופן שבו הם מתנהגים עם הילדים. אפשר לכתוב על הנושא הזה מאמר שלם, אז אסתפק בלכתוב שכרגע אנחנו עוד מגלות את הדרך החדשה הזו, ואני אישית חווה אותה כעקרון מרכזי שיכול להוביל להצלחת גן הורים.

לסיכום…

בניגוד לגן "רגיל", גן הורים ידרוש מכם השקעת זמן, תשומת לב, הקשבה והתמודדות עם אתגרים וחילוקי-דעות. אך הערך המוסף שתקבלו הוא מעל ומעבר לכל אלה. נשאלת גם השאלה העמוקה יותר: האם אנחנו רוצות להפקיד את חינוך ילדינו בידי "נותני שירות" טובים יותר או פחות (גן ציבורי/אנתרופוסופי/פרטי וכולי) או שאנחנו רוצות להיות מעורבות באמת בתהליך הגידול שלהם, בלי לוותר על צורך שלנו בזמן לעצמנו לעבודה/לימודים/מנוחה וכדומה.

יש לציין שהרעיון של גן הורים יכול להתאים להורים עם גישות חינוכיות שונות משל הורי הגן הספציפי שלנו (תרגום: לא כל מי שמקיימים גן הורים חייבים להיות היפים-מחבקי-עצים 🙂  ), אך רצוי שבתוך הגרעין הראשוני תהיה גישה חינוכית משותפת לפחות ברמה הבסיסית, אחרת יהיה מאוד קשה לבסס אמון בין חברי הגן ולהתלכד כקבוצה.

אז שיהיה בהצלחה – וכרגיל אשמח לענות על כל שאלה!

בהצלחה!!

הדפסה

אודותי

פורסם ב מאמרים ומתוייג תחת , , , , , . שמור את הקישור הישיר.

44 תגובות לגן הורים

 1. ויקטוריה בנימין:

  שלום אני מבינה שהגן המדובר בכתבה היה מזמן אבל אולי נוכל להיעזר בניסיון שלך, אני אמא בגן אמהות שעכשיו התחיל. אנחנו מתקשות בשלב זה בהסתגלות של הילדים הגילאים שלנו הם בין שנה לשנתיים. יש קושי לילדים כיוון שאמא לפעמים נמצאת ולפעמים לא האם יש לך עצה איך לגשר ולתווך להם את העניין הזה שבהסתגלות מרגיש לנו שזה יותר קשה שאמא נמצאת והיא "שייכת" לעוד ילדים..

  • היי ויקטוריה,
   הייתי מציעה פשוט לתת לזה זמן. גם אצלנו לקח זמן לילדים להתרגל לעניין הזה.
   ככל שתהיו יותר רגועות סביב זה, ויותר מאפשרות זמן ומרחב, כך זה יעבור יותר חלק.

 2. קרן אור:

  תודה רבה על הכתבה!

 3. יוסי:

  שלום,
  שמחתי לקרוא את המאמר, אנחנו שותפים בגן הורים כבר שנה.
  הגן פועל כבר מספר שנים ועלה הצורך מההורים לערוך את התקנון ולהתאים אותו לשינויים שחלים בגן.
  אשמח אם תוכלו לשתף תקנון גן לדוגמא, או סעיפים חשובים שצריכים להיות בתקנון.

  • היי יוסי, שאלה מעולה,
   תראה הילדים שלי כבר גדלו מאז כתיבת המאמר אז אין לי את התקנון שהיה לנו אז 🙂
   אבל הייתי כוללת שם קודם כל מין "אני מאמינ/ה" כללי – מה הערכים שאתם מתאגדים סביבם?
   למשל: תזונה טבעונית / אוכל מזין ולא מעובד, תקשורת מכבדת, משפחתיות וקהילתיות, וכדומה.
   השאלה לשאול את עצמכן/ם – מה ממש חשוב לנו? למה אנחנו כאן בעצם?
   בנוסף הייתי מכניסה שם – מהו מנגנון קבלת ההחלטות.
   האם זה בקונצנזוס? האם זה אחוז מסויים של רוב? האם יש זכות וטו ואם כן על מה?
   הדברים האלה סופר-חשובים כי לרוב קהילות מדלגות על השלבים האלה ומתחילות להגדיר אותם רק כאשר צצות בעיות.

 4. נועה:

  עופר-
  בגן ההורים שלנו ברחובות יש מספר כזה. זה מאוד מאוד מורכב, ויש המון יתרונות, וגם לא מעט חסרונות.
  היתרון הכי חשוב ועיקרי לדעתי זה שהילדים גדלים בסוג של משפחה מורחבת, ויש מישהו לידם שמכיר אותם מינקותם. היחסים בין הילדים אחרים, עמוקים, ולדעתי זה הוסיף לילדה שלי רגישות עצומה ויכולות חברתיות לא מבוטלות.
  אצלנו יש כמה גננות מקצועיות, ויש להן חירות פדאגוגית, אבל כן יש מעורבות הורים גם בזה. יש כמובן ייתרון בכך שמישהו מבחוץ שמכיר ואוהב את הילדים מדי פעם משוחח איתנו על נקודות לחזק או לשנות.
  חסרונות – זה קשה, זה מורכב, המון דעות, המון עבודה, קשה לגייס ילדים גדולים ליוזמה כזו כי האלטרנטיבה חינמית וכו'.
  אשמח לעזור למי שמעוניין להקים משהו כזה, הילדונת שלנו כבר בגיל כיתה א.

  • ויקטוריה בנימין:

   הי, אנחנו עכשיו בהקמת גן האמהות ואשמח לעצה בעניין ההסתגלות. לילדים קשה שאמא לפעמים איתם בגן ולפעמים לא יש לך אולי משהו לתרום מניסיונך לתקופת ההסתגלות? יש לציין שחלק מהילדים הגיעו משנה שלמה עם אמא בבית והגילאים הם שנה עד שנתיים

 5. שמרית קונסט:

  היי אפרת,

  אני אמא לעופרי בן שנה ו-3, נמנעת מלהכניס למסגרות בגיל כזה… ויחד עם זאת חשה שהקטן זקוק לחברה ועשייה יותר ממה שמעניקה לו. ככה הגעתי לחפש אלטרנטיבות ונחתתי כאן.
  אני מתגוררת ברמת ישי, צמוד לקרית טבעון, האם מכירה גן הורים שמתקיים באזור שלי?

  שבוע מבורך,
  שמרית
  Shimritkunst@gmail.com

  • הי שמרית,
   אני חי בטבעון, ובדיוק סיימנו עם בננו הקטן גן הורים של שנתיים. מאמין שנבחר לגיל הצעיר באותה הדרך גם עבור ילדנו הבאים.
   יש בטבעון התארגנויות דומות שקמות והולכות. נכון להיום, למיטב ידיעתי לא קיים גן הורים פעיל (שוב, למיטב ידיעתי) אך זה לא אומר שאין צורך. מציע להכנס לקבוצת קהילת טבעון והסביבה בפייסבוק ולשאול אם מישהו רוצה להרים את הכפפה.
   מקווה שתצליחי.
   אסף.

  • היי שמרית, אסף ענה לך יותר טוב ממה שאני הייתי יכולה 🙂
   ומוסיפה שבגיל הזה, כל מה שאת צריכה זה עוד 2-3 משפחות ויש לכם גן!
   הצורך החברתי שלהם מאוד קטן בגיל הזה, כלומר הם לא צריכים יותר מעוד 2-3 ילדים מסביב.
   בהצלחה ואם יש לך שאלות פרקטיות על ההקמה מוזמנת להמשיך לשאול!
   אפרת

 6. מאיה:

  שלום לכן.אני אמא לשלושה בן 3וחצי בת שנתיים ובת 10 חודשים. ה״גדול״בגן עירייה כבר והיה לפני בגן פרטי שנה. והקטנות איתי בבית. מרגיש לנו לא לשלוח אותו יותר.אני לא חושבת שהוא מקבל שם את מה שהוא צריך חוץ מחברה.הרעיון שלכן הוא מדהים.כל הכבוד על השיתוף המפורט!מה את חושבת על לצאת מהמסגרת אחרי שהיה כבר בתוכה?והאם הגן שלכן פעיל ומעוניין לקלוט חדשים?אנחנו מנס ציונה והתלבטויות על עתיד חינוך ילדינו קשות!מה עצתך?תודה רבה לך מאיה

  • נועה:

   הי מאיה,
   קיים גן הורים פעיל לגילאים גדולים ברחובות. לא בטוחה מה מצבת המקומות כרגע, פועל כבר 4 שנים.

   לפרטים פני לאיילה: 052-3552909

  • היי מאיה, תודה על התגובה
   קודם כל אני ממש בעד להוציא מ"מסגרת" אחרי שכבר היה בתוכה, כמה שפחות "למסגר" את ילדינו יותר טוב 🙂
   נועה הקדימה אותי בהפניה לגן ההורים המקסים ברחובות – רק שימי לב שזה גן שפועל בפורמט אחר ממה שהגן שלנו פעל (ההורים מנהלים את הגן ומעורבים בכל מה שקורה, אך הצוות הוא בתשלום) – ועדיין, הגישה של הגן הזה דומה ברוחה לגן שלנו.
   הגן שלנו לצערי כבר לא פעיל (התפזרנו מפאת מחסור בכוח אדם), הילדים עברו או לחינוך ביתי או לגנים אנתרופוסופיים (הגדולה שבחבורה כבר בכיתה ב'…)
   שיהיה המון בהצלחה!
   אפרת

 7. אתי:

  שלום, הנני מעוניינת לדעת אם זה מתאים לילד בגיל 3 וכמה ילדים יש בקבוצה והאם הם באותו טווח גילאים
  בנוסף אשמח לקבל טלפון ליצירת קשר על מנת לקבל אינפורמציה רחבה יותר תודה.

  • היי אתי,
   תודה על הפנייה, כרגע הגן כבר לא פעיל, אך את מוזמנת ליצור איתי קשר במייל efratwolfson בג'ימייל ולתת לי פרטים על המיקום שלך ואוכל להפנות אותך לגני הורים אחרים שאני מכירה.
   ברכות חמות
   אפרת

 8. רבקה סאקיאן:

  איך יוצרים איתכם קשר ישיר?

 9. רבקה סאקיאן:

  הי
  שמחתי כל כך לקרוא את המאמר
  אני ממש לפני כמה ימים הייתי מיואשת וכמעט מסרתי את ביתי לגן ופתאום היה לי כמו מין השראה כזו ועלה לי הראיון להתאחד עם כמה חברות שלי שגם בבית עם ילדיהם ולייצר בעצמנו גן ופתאום מצאתי גם אותכם שעשיתם את זה גם

  אז אני מאוד אשמח לשיתוף איתכם ותמיכה

  עם יש אפשרות לדבר דרך מייל או טלפון גם טוב

 10. ענת אסף ויג'ייה:

  הי אפרת !
  אני אמא למייה בת השישה חודשים (היום) . בחודש האחרון התחלתי לחפש באתרי האינטרנט בתקווה למצוא אמהות או אבות המעונינים ליצור "גן הורים" מהמודל של כל יום שני הורים אחראים על קבוצה של חמישה – שישה ילדים , כך שמתאפשר לצאת לעבוד או ללמוד יומיים בשבוע וכן ליצור קהילת הורים וילדים מגניבה . לצערי אני לא מצליחה למצוא פוסטים בעניין!!! רציתי לשאול את עצתך בנושא … איך אפשר לאתר הורים שכאלו? ברור לי שישנם משפחות רבות המעוניינות ליצור גן ממודל זה ויחד אני לא מצליחה למצוא אותם … האם כדאי לפרסם איפשהו ? באתר "באופן טבעי" אני לא מצליחה לפרסם את העניין .. לא יודעת אם הם מורידים את הנ" ל או לא …
  תודה רבה ! ושנה טובה
  ענת אסף ויג'ייה

  • היי ענת,
   באיזה איזור את נמצאת? זה יקל עליי לענות על השאלה.

   באתר "באופן טבעי" לפעמים מורידים מודעות על גנים למרות שמבחינתי גן הורים (מהסוג שאת מדברת עליו ומהסוג שהגן שלנו היה) הוא לחלוטין חינוך ביתי, רק משודרג. כלומר חינוך ביתי קהילתי.
   אם תכתבי במודעה שמדובר בהתארגנות משותפת על מנת לאפשר להורים להשאר בחינוך ביתי, כולי תקווה שלא יורידו את המודעה.

   • ענת אסף ויג'ייה:

    הי אפרת,
    אנחנו גרים ברמת גן ומחפשים שותפים לקהילה מאזור רמת גן -גבעתיים- תל אביב

    • היי ענת ויפית,
     אני עונה לכן ביחד כי השאלה שלכן דומה –
     אפשר לפרסם גם ב"פורום הורות טבעית" בתפוז
     וגם בדף הפייסבוק "מאמאטבע"
     בשני אלה יש הורים עם אוריינטציה "טבעית" שיכולים להתחבר לרעיון.
     יש גם קבוצת פייסבוק יותר המונית בשם "מאמאזון" שאפשר לנסות בה.
     בנוסף, אם זה לא רחוק לכן מידי, אני מכירה משפחה מחולון עם תאומים בני שנתיים נדמה לי שגם הן מנסות להקים גן הורים בבית שלהן. אני לא יודעת אם זה עדיין רלוונטי אבל אם כן – חפשו קבוצת פייסבוק שנקראת "בתינו – גן הורים וקהילת אמהות בחולון".
     רעיון אחרון, אפשר לפרסם ב"גיליסט" אם אתן יודעות מה זה – גם שם יש משפחות אלטרנטיביות. http://www.gilist.net

     וגם נראה לי שאתן צריכות להפגש ביניכן ולהעזר אחת בשנייה 🙂

     אם תצטרכו עוד עזרה אני כאן
     שיהיה המון בהצלחה!
     אפרת

    • האם התקדמתם בנושא מאז שרשמתם?

 11. יפית:

  שלום אפרת, אני אם לבת בת שנתיים וחצי נפש חופשייה וילדת טבע עד כה היינו במפגשי חינוך ביתי. מכיון שהקבוצה באיזורינו מאוד מגובשת (מכירים מגיל 0..)ורובה בני שלוש פלוס היה קשה לביתי לחבור ולמצוא לה חברים של ממש. אני מחפשת מעין גן הורים שישמש לה קבוצה קבועה וכן מקום שיש בו יחסית קבוצה גדולה של בני הגיל שלה – שנתיים פלוס. אשמח לשמוע איך אתם פועלים , האם יש גם פעילויות מובנות או בעצם מה זה שונה מכל מפגש חינוך ביתי..ובכלל אם זה נשמע לך מתאים בהמשך למה שכתבתי. תודה לך, יפית

  • היי יפית – באיזה איזור את נמצאת?

   כעקרון ההבדל בין גן הורים לבין מפגשי חינוך ביתי הוא שבמפגש חינוך ביתי כל ההורים נשארים עם הילדים שלהם, ובגן הורים רק 2-3 הורים נשארים והשאר מתפנים לעיסוקיהם.
   הבדל נוסף הוא שהגן מחייב אותנו להתלכד ולדון יחד בנושאים כגון: תכנים מתאימים, תגובות הולמות לסיטואציות שונות בגן, תגובות לקונפליקטים ועוד, בעוד שבמפגשי חינוך ביתי בגדול כל משפחה מגיבה בדרכה, ללא צורך בתיאום בין הגישות של ההורים.
   האמת שיש עוד מלא הבדלים אבל אלה הנקודות המרכזיות שאני מזהה.
   לי באופן אישי מפגשי חינוך ביתי פחות התאימו כי זה הפך אותי לנהגת טקסי של הילדים שלי, כל יום מפגש במקום אחר ועם ילדים אחרים ולא הצלחנו ליצור קשרים משמעותיים בין הילדים, בעוד שבגן הורים הפכנו לממש שבט קטן והילדים היו מחוברים כמו אחים ואחיות.
   ייתכן שאם היה מפגש קבוע עם ילדים קבועים 3-4 פעמים בשבוע באיזור שלנו, זה היה יכול להתאים לנו – זה מאוד תלוי מה קיים באזורך ומה מתאים לכן באופן אישי.

   • יפית:

    הי אפרת.
    הוצאת לי את המילים מהפה לגבי ההרגשה שלי במפגשי החינוך הביתי. לא הרגשתי שנוצרו קשרים משמעותיים עם הילדים, רון מאוד רצתה להתחבר לגדולים ואלו יצאו קבוצות וירדו עליה.אחד על אחד היה נהדר אבל ברגע שנכנס עוד ילד מקבוצת גיל בוגרת זה נגמר. אמא אחת הגיבה לזה בצורה ראויה אבל יש כאלה שלטעמי לא , לא ניסו לשתף ולחבר ואני לא חושבת שאני צריכה לתת לה להמשיך ולהשאר במקום שהיא לא מרגישה בו בית.חבל לי, אבל אני חושבת שקבוצה קבועה יותר תתאים, בטח ובטח אם תהיה הסכמה על גישה ץ״חינוכית״ וכו…אנחנו מתל אביב יד אליהו. והלוואי ונוכל למצוא גן ומקום להרגיש בו הרגשה של קהילה שבטית קטנה, משפחה.לאחייבים כל השבוע אבל נראה לי שזה רק יועיל ויתרום לרון אולי גם להיות בלעדיי לכמה שעות וכך ליצור קשרים ולהתנסות בהתמודדות חברתית.

 12. נועה:

  מסגרת דומה קיימת גם ברחובות.
  הגן שלנו הוקם במטרה לספק לילדינו מסגרת חינוכית חווייתית ומעשירה בסביבה טבעית ונעימה. הגן החל כגן הורים קלאסי והפך לגן מעורבות הורים. כעת נותרו מקומות ספורים לשנה הבאה.

  לקראת פתיחת שנת פעילותו השלישית של הגן אנו מחפשים גננת מובילה בעלת גישת חינוך פתוחה לעבודה מתגמלת עם ילדים מקסימים בגילאי 2-3.5.

  לפרטים:
  אילה 052-3552909
  תמר 055-6615150

  ** חובה ניסיון קודם**
  **תנאי שכר מצוינים**

 13. מירי:

  היי אפרת , מיזם מדהים! האם אפשר לדבר אני מרמת גן. הגוזל בת 5 חודשים עוד מעט. אשמח לבדוק אפשרות להצטרף לקבוצה קיימת אם יש . ולהבין בכלל יותר mirivex@gmail.com

 14. מעיין:

  שלום אפרת!
  רציתי לדעת יותר פרטים לגבי הגן הורים ושנית- היכן אתם ממוקמים? אני מחפשת משהו כזה, איכותי וטוב עבור הבן שלי (בן שנתיים וחצי) כי מאסתי בכל מסגרות החינוך הרגילות.
  אשמח אם תוכלי להשיב לי במייל: mbella@walla.co.il מעיין. תודה!

 15. ענת:

  אשמח לקבל פרטים על גן כזה באיזור השרון

  anatkro@hotmail.com

 16. ליאורה:

  הכתבה שלך מעוררת השראה.
  אני חברה בגן שהתחיל בצורה דומה. בשנה הראשונה ההינו 5 אמהות וכל יום הגן היה בבית אחר (כולנו גרים קרוב). אז קרנו לעצמנו "גן אמהות" כל יום היה שונה ובהתאם לבית שבו התקיים הגן.
  בשנה השנייה שכאנו מבנה וגננת שעבדנו יחד איתה (כל יום אמא והגננת) וסיימנו את השנה עם 8 משפחות.
  בשנה השלישית כבר הפכנו לגן מעורבות הורים שזה כבר שונה- יש צוות והורים מנהלים את הגן ועובדים בדיאלוג עם הצוות. הגן שלנו הוא רב גילאי (כ 3 שנים) ללא קבוצות, יש בו אחים והוא פועל בשיטה הזורמת.
  אנחנו גרים בעיר ובכל זאת אפשר לשמור על צניעות וטבעיות גם בעיר, טיולים, גידול בעלי חיים, רכישת דברים משומשים, העברת בגדים בין הילדים (וגם בין ההורים) ועוד.
  ולמי ששאל האם זה אפשרי גם עם 20 ילדים אז לדעתי כן ולא, אצלנו זה קיים אבל זה כבר לא בגדר חינוך ביתי. אבל עדיין יש קהילה וערבות הדדית ויש שיתוף מלא של ההורים בחיי הגן.

  • קרן אור:

   ליאורה,
   אשמח ליצור איתך קשר להתייעצות לפני פתיחת גן אמהות במרכז.
   האם זה אפשרי מבחינתך?
   אם כן, איך אפשר ליצור קשר?
   ובכל מקרה תודה על השיתוף 🙂

 17. מאיה:

  איך יוצרים איתכם קשר לגבי הצטרפות?

 18. אלית:

  רציתי לדייק עבור הקוראים שאתר "באופן טבעי" אינו מאפשר פרסום בנושא גנים בכלל ולכל הקשור בהם, כולל גני הורים.
  נערכו שם דיונים אינספור בנושא אך זו ההגדרה המחייבת.
  הודעות על פתיחת גן נמחקות. בהחלט אפשר למצוא שם דרך להתחבר לקהילות של מחנכים בבית, אבל אל תנסו לפרסם מודעה כמו "מקימים גן הורים באזור ים המלח מי רוצה להצטרף.." כי ימחקו לכם אותה. האתר הוא בראש ובראשונה במה לקהילת אנשי החינוך הביתי.

  לכן, כיוון שבעצם אין במה אמיתית לחיפושי שותפים מהסוג הזה, אני מאתגרת את אסף ואת כולנו האם ואיך אפשר ליצור במה כזו שמחברת בין הורים באותו אזור שיש להם חלומות דומים לגבי גידול ילדיהם.
  היום בעידן הפייסבוק נדמה שכל החיבורים כבר אפשריים וקיימים אבל זה לא תמיד ככה..

  מישהי מ"באופן טבעי" הקימה "קומנה" בתפוז בנסיון לגשר על הצורך שיש להורים שמחפשים משהו אחר לילדיהם מבלי לגדל אותם בחינוך ביתי מוחלט.
  היא קראה לזה "גן באופני" – "ברוח" באופן טבעי.http://www.tapuz.co.il/communa/usercommuna.asp?communaid=39203&r=1

  אפשר להשתמש בפלטפורמה הזו או לייצר משהו יותר מדוייק.

  בהצלחה!

  • הי אלית,
   אני לא מבין למה אתר "באופן טבעי" מפרסם תכנים בנושא זיהום אוויר בטבעון, חיפוש עבודה, ועל נסיעה בטוחה באופניים, אבל לא על גן הורים שהוא כמעט-חינוך-ביתי. זה לא מופנה אלייך, אלא לחלל האוויר. קצת מוזר בעניי.

   לגבי הקמת פלטפורמה, מחמיא לי האתגר. אחשוב איך ואם אנחנו משלבים את היכולת לחבר בין יוזמות כאלו דרך "בידיים".
   אסף

   • אלית:

    אני גם שאלתי את השאלה הזו וזה מה שהבנתי:
    יש באתר דף על גן הורים, ועוד דפים דומים אבל הם דפי דיון. ההחלטה היא לא לפרסם (דגש על פרסום) גנים כולל גני הורים ואנשים שמחפשים שותפים לגני הורים גם נמחקים משם. כלומר לא לעודד אנשים למצוא פתרונות שאינם חינוך ביתי.

    יש כל כך הרבה טוב באתר הזה, אינסוף מידע והרבה עזרה במגוון עצום של נושאים. ואני רק יכולה להודות על כל מה שקיבלתי מהבנות הנפלאות שכותבות שם וגם אלו שקוראות..
    ממש כמו קהילה.

    אפרת תודה על הכתבה! אני חושבת שאתם עושים דבר נפלא!

  • דווקא פרסמנו את הגן הורים באתר באופן טבעי כמה פעמים ולא מחקו לנו… אני לא מעורה בפוליטיקה של האתר אבל יכול להיות שלא מחקו כי במקרה שלנו מדובר לא ב'כמעט-חינוך-ביתי' אלא ב'חינוך-ביתי-קהילתי' – הגן מתקיים רק 4 פעמים בשבוע ואם אני 'גננת' פעמיים בשבוע זה אומר שהילדים בלעדיי בסך הכל פעמיים בשבוע (והם נמצאים עם המשפחה-שבט שלהם). לדעתי זה חינוך ביתי שהוא מאוד בר-קיימא מהבחינה שבזכות המודל הזה הצלחנו להשאר בחינוך ביתי. אחרת אולי היינו צריכות לוותר על החינוך הביתי לטובת עבודה. העלות הנמוכה של הגן מאפשרת לנו לעבוד פחות ימים בשבוע.

   לעומת זאת אם גן הורים מתקיים 6 פעמים בשבוע וכל הורה נותן יום אחד אז זה כבר יותר דומה לגן 'קלאסי' רק יותר איכותי, יותר מעורבות הורים ועם אלמנט קהילתי – ואז אולי זה יפריע לאתר 'באופן' לפרסם את זה.

   אסף – יאללה קיבלת אתגר!

 19. ילנה:

  אפרת את פשוט נכס לעולם הזה
  אין לי מילים מה שכתבת מדהים ומה שאת עושה ותורמת לקהילה הוא מיוחד מאוד.

 20. עופר שיין:

  אמח לשמוע יותר אנשים ששותפים לזה.
  אם יש עוד חברים בגן הספציפי או בגנים אחרים, שרוצים להעלות דברים (לא רק לשווק את הרעיון).

  האם יש גנים שפועלים בהם סביבות ה20 ילדים,
  איזה התמודדיות יש בגנים כאלה שהם רב גילאיים.

  דובר על גננת מקצועית, האם יש אחת כזו בגן שלכם, משהיא שלמדה יותר ויכולה להסתכל על הילדים ולהבין קצת בהתפתחות האישיתי שלהם ממקום מיקצועי.
  אם יש אחת כזו, מה מקומה במעגל המנהיגות? (אצלכם כמובן)

  מה יש לכם בקהילה חוץ מהגן? האם יש עוד מוסדות קהילתיים?

  • היי עפר – תודה על תגובתך
   אשמח מאוד שעוד חברים מהגן יגיבו – אזמין אותם לקרוא ולהגיב כמובן.

   אני אישית לא מכירה גן הורים עם 20 ילדים אבל אולי יש כאלה.
   אני מניחה שזה הרבה יותר קשה להתנהל עם דעות של 20 הורים (או 40 הורים אם כל בני הזוג גם מעורבים). זה מצריך התארגנות אחרת מבחינת מנהיגות.

   אצלנו אין גננת – מגיעה לפעמים אמא עם תינוקת בתשלום ועוזרת לנו אבל היא לא 'גננת' באופן רשמי אלא כמו אחת מאיתנו.

   לגבי רב-גילאיות כמובן שיש הרבה התמודדויות אך גם הרבה יתרונות לכך. ניתן למצוא חומר נרחב על רב-גילאיות – חפש על גישת מונטסורי (שם עובדים עם טווחים של 3 שנים ברב-גילאיות), על חינוך דמוקרטי, דני לסרי, unschooling וכולי. בכל אחת מהגישות האלו מתייחסים לחשיבות לחשיפתם של הילדים לטווח רחב של גילאים סביבם ולחשיבות לא לסווג ילדים לפי גילם בלבד.

   אצלנו כאמור אין גננת מקצועית אך בהחלט ניתן לשלב גננת מקצועית בגן הורים ואז מקומה (לתפיסתי) יהיה להנהיג את ההורים תוך כדי דיאלוג איתם (כלומר קונספט שונה ממעגל מנהיגות – מנהיג/ה אחת/ד שתומכת בשאר הקבוצה).

   מה עוד יש בקהילה – יש מפגשי גינה קהילתית אחת לשבוע, שוק קחתן קהילתי אחת לחודש, אנחנו חוגגים יחד חגים ימי הולדת וכולי, ובנוסף אנחנו הנשים בקהילה נוהגות לקיים מעגלי נשים: מעגלי לידה (לפני/אחרי לידה), מעגלי תמיכה, מעגלי הקשבה וכדומה.

   מקווה שהוספתי עוד מידע ומוזמן להמשיך לשאול 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

להעלות תמונה (למעלה)