בדיקות אדמה לקראת בנייה

טכנולוגיה נאותה

לקראת פרוייקט קטן באדמה, ומכיוון שלא עשיתי עדיין הכרות עם האדמה המקומית, החלטתי לצלם בוידאו את ביצוע בדיקות האדמה. בסרטון נכין ארבע תערובות שונות, ונכין מהן מספר צורות שיעזרו לנו לאחר הייבוש להחליט איזו תערובת עדיפה לפי המרקם שלהן, עמידותן וקשיותן.

לקראת פרוייקט קטן באדמה, ומכיוון שלא עשיתי עדיין הכרות עם האדמה המקומית, החלטתי לצלם בוידאו את ביצוע בדיקות האדמה. בסרטון נכין ארבע תערובות שונות, ונכין מהן מספר צורות שיעזרו לנו לאחר הייבוש להחליט איזו תערובת עדיפה לפי המרקם שלהן, עמידותן וקשיותן.

בשבוע הבא אצלם את החלק השני של הבדיקה, שבה אסביר מה עושים עם המידע שניתן לאסוף מארבעת הבדיקות שביצענו, לקראת בחירת תערובת מקומית ככל הניתן לבנייה באדמה.

כמה דברים שחשוב לזכור

 • אדמה היא חומר סלחני. כל עוד אתם לא בונים בית שלם (מה שאני לא מציע לכם לעשות בלי לצבור קצת ניסיון לפני), וזה רק ספסל או תנור – משהו לא עובד? שוברים, מרטיבים, מתקנים. יהיה בסדר.
 • אנחנו מבדילים בין קש לבין חומר אורגני שמגיע עם האדמה, כיוון שהחומר שנמצא באדמה הוא בעיקר שורשים וזרעים, ואלו סופחים מים ומתחילים להגיב. לא מעט פעמים רואים נבטים של חיטה נובטים מתוך קיר אדמה. זאת בהשוואה לקש עצמו שהוא חומר אורגני אבל סטטי (זה במקום לומר חומר “מת” כי הוא לא מת באמת) – הוא לא סופח נוזלים, וכל עוד הוא ישאר קבור בתוך האדמה עצמה, הוא גם לא ייקבל אוויר ולכן לא ירקב. עדויות מספרות על קש בן כמה מאות שנים קבור בקירות אדמה באנגליה.
 • המדריך הזה בפני עצמו הוא קצת מנותק מההקשר למי שלא מכיר את שאר המדריכים והמאמרים שפרסמנו באתר שעוסקים בבנייה באדמה. הוא יותר סוג של מדריך תגובה מאחר וקיבלתי את הרושם שבעוד שהרבה אנשים מתעסקים בבנייה עצמה, לא ניתן למצוא מספיק מידע על איך מחליטים עם איזו אדמה לבנות. אז “בידיים” נחלץ לעזרה.

בתמונה שלמטה אפשר לראות את כל ארבעת הבדיקות (הוצאתי אותן לשמש, אבל בעקרון הן מתחת לשולחן בזמן הייבוש, לפחות ביום הראשון).

בדיקות אדמה

 

סיימתם? יופי,
מוזמנים לעבור לחלק ב’ של המדריך.

לתוכן זה נכתבו 4 תגובות

 • היי אני בעיצומו של תהליך בניית ספסל מבוץ ואני מעוניינת לקבל רעיונות לשכבת הטיח שתהיה עמידה במים. תודה!

 • מדריך מעניין! אך כיצד הוא מתקשר למשולש הקרקעות? והאם יש יותר מאופן בדיקה אחד כדי לאפיין את סוג הקרקע?

  מרגיש לי כי קיים בלגן מסוים בנושא וצריך לעשות סדר…

  מי ייתן ויפורסם מדריך במיוחד בנושא משולש הקרקעות ודרכים שונות לאפיין את מרקם הקרקע :)

 • המתק'ה - המרכז לקיימות שכונתית, באר שבע |

  בנוגע לחול. כדאי לא חול ים כי אם חול דיונה. המלח שבחול הים סופח נוזלים ומפרק הקיר. איך תדעו. בקשו מהטמבוריה. הגרגרים יהיו קטנים יותר. ובלשון לא תרגישו את טעם המלח

  • טוב, גם יש מצב שזה לא חול ים, כי זה בא מהטמבוריה ולא שאלתי בדיוק.
   מה שרציתי להבדיל זה בין חול דק לחול מחצבה שהוא בעקרון טוב יותר כי הוא מגוון יותר בגדלי הגרגר שלו.
   לא חשבתי על המלח שסופח את הנוזלים. תודה.

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן