אודותינו

“בידיים” – אתר אינטרנט המלמד ומסקר על קיימות בתוך הבית ובסביבתו, ע”י פרסום מדריכי עשה זאת בעצמך, סיקור אירועים בתחום, ופרסום מאמרי דעה וביקורת.
משפט לחיים: “קח את הקיימות בידיים, עשה זאת בעצמך.”

יוזמת “בידיים” שמה לעצמה כמטרה לקרב את תושבי ישראל באשר הם לרעיון הקיימות, מלמטה-למעלה, תוך אחריות אישית ובאמצעות הנגשה מרבית של אלטרנטיבות מעשיות ליישום ורעיונות נוספים הנושקים להם.

היוזמה באה לעודד ולחזק את תת-תרבות ה”מייקרס” (Makers) או ה”עשה זאת בעצמך”, תת-תרבות המהווה קריאת תיגר על תרבות הצריכה – תת-תרבות הדוחפת את היוצר לעשות את הטוב ביותר מהמינימום האפשרי, מלמדת אותו לאלתר ולהשתמש במה שיש, ומזכירה לו כי אינו רק נקודה על פס הייצור. אתר “בידיים” והקהילה שסביבו לוקחים את ה”DIY” (עשה זאת בעצמך – Do It Yourself) צעד אחד קדימה בכך שבמישרין חותרים למציאת אלטרנטיבות המקטינות את הצריכה ואת טביעת הרגל האקולוגית, ומסתמכות יותר על אחריות אישית, קהילתית ואזורית.

“בידיים” היא גם קהילה וירטואלית שקיימות בליבה. בית לאנשים רבים שמחפשים ידע תיאורטי ומעשי בסגנון “DIY”. בית לאנשים שרואים בעשייה מסוג זה את הדרך שלהם לשנות לטובה.

בתקופה שבה ציבור שלם מרגיש שמסובבים אותו על האצבע, אנשים רבים מוצאים משהו אמיתי ביכולת ליישם פתרונות מקיימים בסביבה הקרובה – בבית, בבית הספר, בתנועת הנוער, בגינה, במקום העבודה. התשובה לתרבות הצריכה, היא יצירה!

מטרות אתר “בידיים”, אם כן, הן:

המטרה העיקרית של יוזמת “בידיים” היא הקמת פלטפורמה תקשורתית אשר מרכזת פרויקטים ומהווה במה לשיתוף ידע ומאגר תוכן מחקרי מעמיק בתחומי הקיימות, על רבדיה השונים.

האתר מאפשר מפגש בין חוקרים המפרסמים את פרי עמלם, עם גולשים אשר צורכים את הידע ומגיבים אליו ובכך תורמים להעשרת המחקר והידע הנצבר. מתוך מטרה זו נגזרות המטרות הבאות:

 • לעודד לקיחת אחריות אישית וקהילתית על ההשפעה הסביבתית והחברתית באמצעות ידע פרקטי ליישום יום-יומי.
 • להגדיל את קהילת המייקרים ולהשתית שיח בעל מודעות אקולוגית רחבה ועמוקה.
 • לשמש כצוהר עבור מייקרים מתחומים שונים אל תוך עולם הקיימות.
 • העמקת הקשר הרעיוני בין יצירה עצמית-קהילתית ליכולת של פרטים לענות על בעיות גלובאליות (סביבתיות וחברתיות) באופן מקומי וביצירתיות.
 • הנגשת ידע וכלים במקור פתוח לקהל הרחב.

היוזמה באה לעודד ולחזק את תת-תרבות ה”מייקרס” (Makers) או ה”עשה זאת בעצמך” – תת-תרבות הדוחפת את היוצר לעשות את הטוב ביותר מהמינימום האפשרי, מלמדת אותו לאלתר ולהשתמש במה שיש, ומזכירה לו כי אינו רק נקודה על פס הייצור.

“בידיים” היא גם קהילה וירטואלית שקיימות בליבה. בית לאנשים רבים שמחפשים ידע תיאורטי ומעשי בסגנון “DIY”. בית לאנשים שרואים בעשייה מסוג זה את הדרך שלהם לשנות לטובה.

קהלי יעד:

 • Maker-ים ו-DIYer-ים עם ראש פתוח לתחום הקיימות
 • אנשי פרמקלצ’ר
 • אנשי חינוך וקהילה
 • פעילים סביבתיים וחברתיים
 • אמנים ובעלי מלאכות מסורתיות
 • כל בעל עניין בפתרונות מקיימים מקומיים (קהל רחב)

רוצים לעזור לזה לצמוח? יש לכם רעיונות? צרו איתנו קשר.

ומי אנחנו?

זה התחיל מאדם אחד לפני כמעט 6 שנים. היום פועלים באתר כמה עשרות חוקרים באופן קבוע (פחות או יותר, אל תתפסו אותנו במילה…) ועוד כמה עשרות באופן מזדמן. את המעגל ההיסטורי של החוקרים, חלקם עדיין חוקרים ובועטים וחלקם לקחו פוס משחק בנתיים, תוכלו לראות כאן למטה

פרסים ואזכורים בתקשורת במשך השנים

  • אזכור האתר במדור “עלו ברשת”, מוסף “ממון”, ידיעות אחרונות, 20.5.12, עמ’ 10 –
   בידיים הוא שמו של אתר אינטרנט בן שנה [לא נכון, שנתיים (: ], שהקים ומנהל אסף צ’רטקוף (מפתח אינטרנט ואיש פרמקלצ’ר). האתר, שצ’רטקוף ועמיתיו מגדירים כ”מרכז וירטואלי בכל הנוגע לקיימות מעשית” כולל לא מעט תכנים (מאמרים, מדריכים וסרטונים) הקשורים בקיימות, מחזור ובחיים בהרמוניה עם הטבע. לטעמנו, החלק המעניין ביותר באתר הוא קטגוריית המדריכים, הכוללת מדריכי טקסט שיסבירו לכם כיצד למחזר חפצים שונים ולהפוך אותם (בקלות יחסית) מגרוטאות לרהיטים
   (נו, שויין, לא מדוייק, אבל אי אפשר להתלונן…)
  • זוכה פרס פראט לשנת 2012, בקטגוריית “תקשורת עצמאית” (אזכור של הפרס בYnet) –
   “השופטים הדגישו כי האתר “מתמחה בכתיבה ברמה גבוהה אך עם זאת ידידותית. הוא פורץ דרך ומקורי, אמנם מיועד למיטיבי לכת אך לא מעייף גם את הטירונים”
  • Emerging Permaculture, ג’רוזלם פוסט, מאת מרים קרש, 31.10.13 – כתבה על פרמקלצ’ר וגינון ורטיקלי, ואזכור של אתר “בידיים” וראיון קצר של אסף
  • ראיון עם אסף צ’רטקוף, רדיו “מהות החיים”, ה-24.6.14 – על קיימות ועל “בידיים”, וקצת על זמן וביוצ’אר.

 

עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

הצטרפות

דילוג לתוכן