הסדנא הקהילתית לקיימות בטבעון (בי"ס אורט "גרינברג" טבעון)

הסדנא הקהילתית לקיימות בטבעון היא בית מלאכה פתוח לציבור הרחב שבא אל העולם על מנת לקדם את תרבות “עשה זאת בעצמך” ברוח הקיימות. אנחנו מאמינים שכדי להתמודד עם המשבר הסביבתי עלינו לגלות מחדש את חוסנה של הקהילה ולצמצם את טבעית הרגל האקולוגית שלנו. לשם כך, עלינו לפתח תרבות חדשה חיובית, שמבקשת לעשות, לחתור לפתרונות ובאופן אקטיבי לקחת אחריות אישית על מה שקורה סביבה.

מה זאת הסדנא הקהילתית לקיימות בטבעון?

בית מלאכה קהילתי זה לא רעיון חדש בעולם. בארצות הברית, בה תרבות הD.I.Y (“עשה זאת בעצמך”) הינה מפותחת מאוד, בתי מלאכה קהילתיים הם יחסית נפוצים. רוב בתי המלאכה הם פשוט חבורה של משוגעים לדבר ששוכרת מחסן יחד ומשתפת את כלי העבודה, אך ישנם גם בתי מלאכה עם אג’נדה שפונה יותר כלפי חוץ, ובתוך כל אלו מספר מודלים כלכליים וארגוניים שונים.

בארץ, אפשר לספור את בתי המלאכה הקהילתיים, פשוטו כמשמעו, על יד אחת. הוותיק ביותר (ממה שאני יודע) הוא Garagegeeks בת”א, שעובד בעיקר על פרויקטים טכנולוגיים שמשלבים אינטרנט, אלקטרוניקה וחשמל. לעומתו, ה-XLN, שנפתח ממש השנה, גם בת”א, כבר עם אג’נדה חברתית-טכנולוגית הרבה יותר ברורה, והוא המרכז הראשון מתוך רשת עתידית של מרכזים טכנולוגיים קהילתיים בישראל ולקדם את המהפכה הטכנולוגית השלישית, המתאפיינת ביצור עצמי (Local Digital Production). הסדנא במוסללה, ממוקמת בשכונת מוסררה בירושלים, היא אולי הקרובה ביותר לגישה שלנו. לא בכדי היא ממוקמת ממש בצמוד לגינה הקהילתית במוסררה. מתוך האתר שלהם:

“החיבור עם הגינה הקהילתית הנמצאת מעל הסדנא אינו מקרי – ברצוננו לאפשר לרעיונות וחידושים ברי קיימא, טכנולוגיות ירוקות והמצאות מקיימות – לקבל מרחב והזדמנות להיבחן בזמן אמת בסביבה אורבאנית תוססת ומאתגרת.”

שימו לב איך אפילו במספר כל-כך מועט של מרכזים יש מגוון רחב כל-כך של עשייה וגישות שונות, וזה בדיוק מה שמאפיין את תרבות ה-Makers עשה זאת בעצמך. והנה, עכשיו, גם אנחנו מצטרפים – הסדנא הקהילתית לקיימות בטבעון היא בית מלאכה פתוח לציבור הרחב שבא אל העולם על מנת לקדם את תרבות “עשה זאת בעצמך” ברוח הקיימות.

אנחנו מאמינים שכדי להתמודד עם המשבר הסביבתי עלינו לגלות מחדש את חוסנה של הקהילה ולצמצם את טבעית הרגל האקולוגית שלנו. לשם כך, עלינו לפתח תרבות חדשה חיובית, שמבקשת לעשות, לחתור לפתרונות ובאופן אקטיבי לקחת אחריות אישית על מה שקורה סביבה.

בעזרת פתרונות קטנים (אך משמעותיים) לבעיות ספציפיות כמו צריכת אנרגיה, גידול מזון בסביבת הבית, שימוש חוזר במים וצמצום פסולת, ניתן לעודד דפוסי התנהגות קהילתיים, סימביוטיים יותר, שיעודדו את הכלכלה המקומית ויגדילו את כושר העמידות של קהילתנו.


מעלה מפה...

כתובת
קרית טבעון

טלפון ליצירת קשר
050-6558146‏

אתר אינטרנט
http://www.tcsw.org.il


  • אין ארועים במקום הזה
  • עליך להתחבר כדי לבצע פעולה זו...

    הצטרפות